Bimienla id. LAMAISON SOUWER Co., eene Diet glashard staal gepantserde brand- en inbraakvrije KAST, Concertzaal Amicitia TWEEDE KWEET Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. HEERENHUIS HUIS Advertentiën. DAGMEISJE Adrienne Lecouvreur By aanschrijving van den Minister van Financiën is de inwisseling van zegels en de overstempeling van gezegeld papier in veel opzichten vergemakkelijkt. Moest men zich tot heden, om dergelijke inwisseling en overstempeling te bekomen, b\j gezegeld request tot den Minister wen den (waarop dan meestal een beschikking volgde waarvoor f 0.75 aan zegelrecht moest worden voldaan) thans kan men zich recht streeks wenden tot de betrokken ontvangvers, die nu bevoegd zyn om op eigen verantwoor delijkheid beschreven of onbruikbaar gewor den zegels en formulieren te verwisselen of over te stempelen, mits de stukken nog in hun geheel zijn, daarop geen handteekenin- gen voorkomen en ze niet zoodanig zijn be schreven, dat ze deel hebben kunnen uit maken van voltooide stukken. Voor de vanwege het Rijk uitgegeven ze gels moet als vergoeding voor de waarde van het papier worden voldaanvoor een vel gewoon papier f 0.025 voor een half vel f0.045; voor een kwart vel (gewoon for- maatzegeltie) fO.Olvoor een strook-zegel f0.005. Gezegelde formulieren (buitengewoon zegel) kunnen ingewisseld wanneer de stukken aan de administratie worden afgestaankan dit niet, dan dient men zich bij request tot den Minister te wenden. Omtrent het nieuwe af.leelingsonderzoek in de Tweede Kamer van het Ontwerp be treffende de Revisie in strafzaken verneemt men, dat daarbij ook ter sprake zijn gebracht eenige bedenkingen, die de Minister van Jus titie tegen het voorstel had en waaraan de voorstellers in hun antwoord, door wijziging van het ontwerp en tér bevordering van liet gemeen overleg, hopen tegemoet te komen. In de jaarverslagen betrekkelijk de Rijks postspaarbank is er herhaaldelijk op gewezen, dat voor haar «Ie maand Januari in den re gel een exceptioneel gunstige was, hetwelk naar alle waarschijnlijkheid in verband staat, met het uitreiken van Nieuwjaars-giften. Uit dat feit werd dan telkens afgeleid, dat genoemd heilrijk instituut méér en méér wortel schiet in het volksleven. Bij de samenstelling van het Rapport over 1899 zal het uitspreken van een dergelijk beweren, benevens het daaruit trekken eener zoodanige conclusie, vermoedelijk in nog veel grooter male dan vroeger, mogelijk zijn. Immers, blijkens de voorloopige totalisee ring, die de Directeur liet bewerkstelligen, is er gedurende de eerste tien dagen der loo- pende tn tand, aan de verschillende, voor den dienst der .Spaarbank opengestelde Postkan toren. in don lande ingelegd, het zeer aan zienlijk bedrag van ongeveer f I 417 000, (dus bijna anderhalf rnillioen gulden) welke som voor de verschillende provinciën in ronde cijfers te splitsen is als volgt: Noord-Bra bant f 175 000 Gelderland Zuid-Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijsel Groningen Drente Limburg b 151000 b 308000 390 000 70000 80000 40000 02 000 ai ooo 23 000 84000 wond ontdekte. Die wond werd afgewas- schen, het beest weer ingespannen, en »toen ging het weer best, meneer," De wreedaard, kon tot zijn verontschuldiging niet anders aanvoeren, dan dat hij in drift gehandeld had. De officier van justitie, cischte drie maan den gevangenisstraf tegen Job den Visch- boer, omtrent wiens signalement reeds een aantal aanvragen zijn ingekomen bij den veldwachter van personen, by wie de wreed aard zich voortaan zeker vergeefs met zijn visch zal aanmelden. Dit laatste zal den lallen beul misschien nog het best straffen. Bij de Doopsgezinde gemeenten in Neder land zijn 13 gemeenten vacant, terwH 12 proponenten daarvoor beschikbaar zijn. V hunner hebben reeds een op ben uitgebracht beroep aangenomen. Het aantal studenten bedraagt 38, waarvan 9 bet volgende jaar het proponents-examen hopen af te leggen. Behalve de vacante gemeenten zijn er nog 5 nieuw-opgerichte of herleefde Doops gezinde kringen en gemeenten, die nog niet tot de beroeping van een leeraar kunnen overgaan. Met groote waardeering en erkentelijkheid deelt de sKerk Court." mede, dat H. M. de Koningin een som van f 2000 geschonken heeft ten behoeve van het Fonds der Ned. Hervormde kerk voor noodlijdende kerken en personen, en een som van f750 voor het Fonds ter voorziening in de geestelijke be hoeften. De bevolking van Amsterdam bestond op 31 December uit 512 758 zielen, 245678 mannen en 269 080 vrouwen en is dus in 1898 toegenomen met 9353 zielen. Die van Rotterdam is toegenomen met 10874 zielen en bestond op 31 December uit 147 926 mannen en 161381 vrouwen, totaal 309307. De landbouwer M. Penen, te Oud-Gastel, vierde Vrijdag zijn honderdsten verjaardag. De man is nog zóo sterk, dat hij niet te zwaren arbeid op bet land of in de schuur verrichten kan. Uit Amerika wordt bericht, dat de zekere Williard G. Day, te Baltimore, uitgevonden heeft rechtstreeks boter te bereiden uit gras en andere groenten. Hij weet dit pro duct te bereiden met behulp van de electri- citeit en beweert, dat de verkregen substan tie geheel en al in bestaandeelen overeen komt met echte natuurboter. Als 't waar is, zullen de wagensmeer- alias margarine-winkels, nóg wel meer cadeau geven en worden óok de koeien overbodig. Pa, waarom heet toch eigenlijk de taal, waarin wij spreken, de moedertaal lk denk, jongen, omdat de vader doorgajns maar zeer weinig gelegenheid heeft om daarin aan 't woord te komen. Kassiers en Commissionnairs in Effecten, AMSTERDAM. AMERSFOORT. NIJMEGEN. hebben de eer te berichten, dat zij te Amersfoort de gelegenheid aanbieden in geplaatst in hun kantoor Muur huizen 200, cene veilige bergplaats te huren voor effecten, kostbaarheden, familiepapieren, bewijsstukken, enz. Een bericht, bevattende inrichting en voorwaarden, is te bannen kantore verkrijgbaar. Wanneer ooit cijfers welsprekend moeten genoemd worden, dan zeker deze. Een zaak van ergerlijke wreedheid tegen over dieren is voor de Rechtbank te Utrecht behandeld. Gerrit Visscher Jacobszoon, visch- kooper te Huizen, gewoonlijk genoemd Job de vischboer, komt dagelijks niet zijn hon denkar te Utrecht om visch te verkoopen en keert in den regel beschonken huiswaarts. Dit was ook het geval op 31 October jl., toen hij op zijn met twee honden bespan- Deze winter is nog geen winter. De die ren raken er mee in de war. Vrijdag toonde men aan de Arnh. Crt. een levende meike ver, die er alleen wat beduusd uitzag. Nu, geen wonder; 't zoo zonder pruime- ofander geliefkoosd gebladerte te moeten stellen. Weet men wel wat de telegraphisch ge dane vragen aan Dreyfus, gewisseld tusschen Parijs en Cayenne, gekost hebben Voor die telegraraen die rond 2000 woorden bevatten, werd volgens een Fransch blad 26 700 franc betaald. Zoo doet dus de Bzaak" niet alleen veel tranen, bloed en woorden vloeien, maar ook veel goud. In de kleinere plaatsen, waar het aantal inwoners van invloed is op het bedrag, dat als Rijksuitkeering aan de Gemeenten wordt ten plattelande ongemerkt krachtiger toe passing verkregen. Openbare verkooping van vaste goederen Notaris A. N. J. VOS, te Amersfoort. 14 Januari, 1899. Een huis met erf, aan de Kortegracht, wijk B. No. 55, groot 1 Are 78 centiaren, bewoond door mej. de weduwe J. Z. Kerk- hoir, verkocht voor f2800. Twee aangrenzende pakhuizen aan de Korte gracht en de Mooijerstraat, in gebruik bij mej. KerkhofT en de heer J. P. G. Kok, te samen groot 1 Are 70centiaren, in massa verkocht voor f3870. Een huis met erf en grond aan den Soes- terweg, wijk G. No. 259i, in gebruik bij J. H. van 't Klooster, groot 4 Aren 43 centi- tiaren, verkocht voor f1540. RECLAMES. Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25. William's Pleisters. Beste, snelwerkendste en krachtigste uitwendig geneesmiddel tegen verkoudheid en aandoening van de borst, bronchitus, asthma, pijn in de zijde en rug, stijven nek, ontsteking der spieren. Uitmun tend kalmeerend middel voor alle pijnen. Het gebruik is zeer gemakkelijk en zindelijk, daar 'tde ongemakken niet beeft van olie en zalf. Verkrijgbaar bijT. P. van den Bergh Zn., UtrechtC. J. W. Snabilié, Rotterdam I. de Leeuw, Rodenburgstraat 74, Arnhem. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan I) e p a r- tementshoofden, Wijkbezoekers en Belangstellende li zal het Centranl- bureau DINSDAG den 17 JAN. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien lot elf uur inlichtingen géven aan of bekomen van tien ondergelee- ende, in het lokaal E. 62, naast het Raadhuis. D Secret a ris-Boekhouder H. PEERLKAMP. De LOTERIJ-COMMIS SIE der Vereen iging van den H. VINCENTIUS VAN PA ULO, alhier, heeft de eer bekend te maken, dat de TENTOONSTELLING DER VOORWERPEN zal geschieden in de vergaderzaal der R. K. Jongensschool, op Dinsdag: en Woensdag: den 31. Januari en I. Februari e. k., van des voormiddags 91/, tot des namid dags 4 uren; terwijl de UITGIFTE DER PRIJZEN zal plaats hebben op Zater dag d. a. v. vau 10 tot 1 ure. Tevens zal op MAANDAG* 30 Januari van 10 tot 2 uren, in be doeld lokaal genoemde Commissie aan wezig zijn tot het in ontvangst nemen van prijzen, die men voor vermelde loterij nog wenscht aan te bieden. AMERSFOORT. Woensdag 25 Januari 1899 8 uren door Jos. M. ORELIO, BanjtonM. WÜLTERS, Vioolen GOTTFRIED MANN, Piano. Geheel NIEUW programma. Entree per persoon f 1.leerlingen van openbare instellingen fO,50. To egangskaarten en program ma's-tekst boekjes a 10 cents verkrijgbaar in SLOT- HOUWER'S Boek- en Muziekhandel. oen kar op Jon Soestdijkscben straatweg verleen J,'is than? dooi- dïen'inviöedvan bet een troep runderen tegenkwam. De honden, 1 - hierdoor beangstigd, weigerden voort te gaan, bevolkingscijfer, vooral tegen het einde van c—f I het jaar, daar het aantal inwoners op 1 Ja- ei Job sprong woedend van de kar en vroeg nuari van elk jaar het geldende cijfer aan den geleiders van het vee om hun stok, die geeft, een ongekende ijver tot liet ODsnorei hom geweigerd werd. Toen stak hij een zijner bonden zijn mes in de borst en liet dit er zelfs eenige «ogenblikken in zitten. Eindelijk trok hij het er weer uit, sprong op de kar en joeg het zwaar gewonde dier voort. »En het liep, meneer" zij hij tot den voorzitter »Jk heb het nog nooit zoo zien loepen." Een kwartier later kwam hem een veld wachter tegen, die, de beide geheel met bloed bevlekte dieren ziende, hern liet uit spannen en toen onder het zeel de diepe ongekende ijver tot het opsporen van «nieuw ingekomen bewonere" ontstaan. Daar echter in de meeste dorpen bijnazon der uitzondering dezelfde ijver wordt opge merkt, blijft meestal voor de betrokken §e- meenten alles bij het oude en hebben alleen de Gemeente-veldwachters wat meer werk gekregen door het doen van opsporingen, terneer door de vlottende bevolking gevonden wordt ouder de boerenknechts en dienstbo den op de landbouwdorpen. Eén ding is zeker, zegt de Avondpost, de voorschriften van den wetgever op het bij houden van de Bevolkingsregisters hebben ™neMch» enz- <1« nieuwste dessins en kleuren, al»,„ede V Henneberg-Zyde van 35 cent tot f 14.65 p. Met. eflën eeatreei,t ee ruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. qual en 2000 versch. kleuren, dessins enz) Kranen en rrlj run Invoerrechten In hals. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Heuneberg's Zijde-Fabrieken (k. k k. Hoflever.), Zürich. Amersfoort, 13 Januari 1899. Appelen f 6.a flO.Peren f af Zandaardappelen f' 2.— a 12.50 Hoen dereieren f4.a f5. Eendeneieren f6.a f0.p. 100 st. Grasboter f 1.15 fl.35 p. k. Kippen 10.60 afï.- Kuikens f 4a f' 1.20 Piepkuikens f0.40 a f0.70 Ganzen f0.10.a f0— Eenden 10.60 a f0.90. Hazen 10.— a f0.Wilde konijnen 10.40 a f0.50 Tamme konijnenfl.a f 1.20 p.st. Dui ven f 0.50 a f'0.70 p. paar Vette varkens f0 a f0 Magere varkens f a f Zeuger. f40 a f50. Biggen f5.a f8.50 Schram men f0.a 10.Vette koeien 1'ii fGuste koeien fa f' Kalf- koeien fa f Kalfvaarzen f— Pinkstieren f—a f Aangevoerd waren ongeveer 10 heet. Ap pelen, 30 heet. Peren, heet. Kleiaard- appelen, heet. Zandaardappelen, 10000st. Hoendereieren, 1300 kilo Grasboter, kilo, Margarine, Vette varkens, Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 280 biggen, en 4 zeugen. Te AMERSFOORT is op bes- ten stand TE HUUR een van gas en alle gemakken voorzien. Huurprijs Te bevragen met franco brieven letter D. Bureau (oude) Amersfoorlsche Courant, Kor tegracht 50. In AMERSFOORT wordt tegen MEI gezocht een in de stad, geschikt om kantoor aan huis te houden, met ongeveer 6 kamers. Brieven in te zenden onder letter F. bij de Boekhandelaren WENK en B1RKHOFF, Rotterdam. TERSTONI) of rnet 1» FEBRU ARI gevraagd een fatsoenlijk (niet beneden 16 jaar) van 9 tot 2 uur. Aantemelden in persoon WEVERSINGEL D. 74. De VOORSTELLINGEN van GUUNKOR.YS zijn door onvoorziene omstandigheden tot nadere aankondiging gestaakt. Garanten-Vereeniging. VIERDE voorstelling in A M I CITI A op Dinsdag 31 Januari ie geven door de Koninklijke Vereeniging Het Nederlandsch Too neeI, A/deeling Amsterdam" Opgevoerd zal worden comedie in 5 bedrijven van Scribe en Legouvé De hoofdrollen worden bezet als volgt AdrienneMevr. Bouwmeester. Maurits van Saksen De heer Clous. Abt de ChareuilTourniaire. De regisseurLouis Bouwmeester. Aanvang HALE1 acht. Entree Ie Rang voor leden der Garanten- Vereeniging en iiunne huisgenooten. f 1.25 voor niet-leden der Vereeniging. »1.75 2e Rang«4.00 Entréekaarten zijn te bekomen en plaatsen te bespreken in de Sociëteit AMICITIA op Dinsdag Si Januari aanstaande, van half éen tot half twee, terwijl de loting voor de volgorde van hetplaalsbesproken zal aan vangen orn half twee; na dien tijd kunnen nog plaatsen besproken worden bij den Kas telein van Amicitia.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2