Donderdag 19 Januari 1899. No. 4842. 48e Jaargang. Helden. öitgave Firma A. H. VAN CLE FF te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 4.15. Advertenliën 46 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. A (zonder lij Ice nummers 10 cent. Gij advertentiëu van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. EORTEQRACHT 5 6. Telephoon 10. KENNISGEVINGEN. I De BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien de eerste zinsnede van art. 127 der Militie- wet en art. 71 van het Koninklijk besluit d.d. 8 Mei 1862 (Staatsblad no. 40, later gewijzigd. Gelet op du aanseh rij ving van den heer Commis saris der Koningin in de Provincie Utrecht vnn den 8 December 1862 no. 1 N. M. S. (Provinciaalblad no. 157), Herinneren den geestelijken en bedienaren vau den godsdienst bij de erkende kerkgenootschappen en den studenten in de godgeleerdheid hunne ver plichting, om, voorzooveel zij als dienstplichtig zijn aangewezen en tengevolge van het getrokken num mer bij de militie ingelijfd moeten worden, of daarbij reeds ingelijfd zijn, de aanvraag om ontheffing van den werkelijke» dienst vóór den lc Februari a. s. in te dienen bij den Burgemeester der geincento binnen welke zij voor de militie zijn ingeschreven, onder overlegging van hot desbetreffende bewijsstuk. Amersfoort 16 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 dor Hinderwet, Brengen ter kennis van hot publiek, dat door hen aan A. Bast en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een gasmotor te plaatsou in het per ceel alhier gelegen aan het Groote Spui, wijk D,N'u. 399, kadastraal bokekend onder sectie E. No. 3528. Amersfoort, 16 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De 8ecretaris, B. W. Tii. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSEOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Vrijdag, den 20 Januari aanstaande, des namiddags te 2 ure. Amersfoort, 17 Januari 1899. Dc Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de aanschrijving van Heeren Gedepu teerde Staten der provincie Utrecht van den 16. Juli 1844 (Provinciaalblad no. 53), houdende uitnoodi- ging om, ter voldoening aan een, op machtiging van Zjjnc Majesteit deu Koning, door Z. E. den Minister van Binuenliuidschc Zaken bij aanschrij ving d.d. 29. Juni 1844, No. 103, I. afd., gedaan ver zoek, jaarlijks de ingezetenen te herinneren aan de bepalingen der Wet van den 1. Maart 1815 (Staats blad no. 21), betrekkelijk dc VJERING der ZON- en FEESTDAGEN"; Maken dientengevolge aan de ingezetenon bekeud, dat de voormelde wot is van deu navolgenden in houd Wij Willem, bij de gratie Gods, Prins van Oranje- Nassau, Souvcrein Vorst der Vereenigde Nedorlau- den, enz., enz., enz. Aan al degenen die deze zullen zen, salut I doen te weten Alzoo Wij ïn lOdzakelijkheid exenplaron gedrukt c scheidene nroviniën of landschappen, ingevolge f hooren der Grondwet, ter uitvoering zul worden gezondou, Feuilleton. 'orweging genomen hebben dc n, op liet voetspoor onzer gods dienstige voorvaderen, die daarop steeds den hoog- I sten prijs stelden, de pligtmatigc viering van den dug des lleeren en audcro dagen der openbare cbris- i lelijke godsdienst toegewijd, door eenparig voor de j geheelc uitgestrektheid dor Vereenigde Nederlanden i algemeen werkende maatregelen te verzekeren, Zoo is liet, dat Wij, den Raad van Stnte gehoord en met gemeen overleg dor Staton-Genoiaftl dezer landen, hebben goedgevonden en verslaan, golijk Wü goedvinden en verstaan bij deze 1. Dat op Zondagen en op zoodanige godsdienstige 1 feestdagen, als door dc kerkgenootschappen tan de Christelijke godsdienst dezer landen algemeen erkend en gevierd worden, r.iet alleen geen beroepsbe zigheden zullen mogen verrigt worden, welke de godsdienst zouden kunen storen, maar dat in het algemeen geen openbare erbeid zal mogen plaats hebben dnn ingeval van noodzakelijkheid, alswan- ueer dc plaatselijke regering daartoe schriftelijke toestemming zul geven. 2. Dat op deze dagen, met uitzondering van ge ringe eetwaren, geeue koopwaren hoegenaamd op markten, strateu, of openbare plaatsen zullen mo gen worden uitgestald of verkocht, ,on dat kooplie den cn winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen noch met opene deuren vorkoopen. 3. Dat gedurende den tijd voer dc openbare gods dienstoefening bestemd, de deuren der herbergen eu andere plaatsen, alwaar drank verkocht wordt, voor zoo verre dezelve binnen don besloton kring der ge bouwen liggende zijn, zullen gosloten zijn. on dat ook gedurende dien zelfden tijd, geeuerhaude spe len, netzij kolven, balslaan of dergelijke, mogen plaats hebbeu. 4. Dat geene openbare vermakkelijkhoden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten eu harddraverijen, op de Zondagen on algcmccne feest dagen zullen gedoogd wordenzullende het nan dc plaatselijke besturen worden vrijgelaten, hieromtrent eone uitzondering toetestaan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsltieustoefeningen. 5. Dat de plaatselijke politie zorg zal, dragen, teneinde allo hinderlijke bewegingen cu gerucht, in de nabijheid der gebouwen tot de openbare eeredienst bestemd, en in het algemeen alles, wat derzelve zou de kunnen hinderlijk zijn, voortckomen of te doen ophouden. 6. Dat de overtredingen legen do bepalingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandig heden, zullen gestraft worden met eene boete van niet hooger dan vijf en twimig gulden, ofmeteene hechtenis van niet lauger dun drie dagen voor de overtreders die buiten staat mogtcu zijn deze boete to betalen. 7. Dat, bij een tweede overtreding, de boete of straf zal worden verdubbeld, en wijders alle te koop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard cn de herbergen of andere publieke plaatsen voor éene maand gesloten zullen wordou. En dat door deze algenioene vorordoniugen, alle daarmede niet overeenkomstige provinciale of plaat selijke reglemonteu en inrigtingeu zullen worden gebonden voor vervallen, Laten eu hevelen, dat deze in het Staatsblud zal worden goïnsereerd, en dat een genoegzaam getal 2 (Slot). Bijzonder onaangenaam moet het zeker zijn, als voor een duizendhool'dig publiek van het tooneel af de pantolfel wordt getoond, onder welke iemand staat. Deze onaange naamheid overkwam jaren geleden eens een Duitschen zanger te New-York. De bekende Duitsche zanger was deecht- f;enoot van een nog meer bekende, beroemde andgenuote en zangeres. Terwijl beiden te New-York kunstavonden gaven, gebeurde bet voorval, waarvan ik hier wil vertellen. Men vierde in de Amerikaansche hoofdstad bet 50-jarig jubileum van een Amerikuanschen tooneelspeler en dit zeldzame feest werd o. a. gevierd door een voorstelling in de Opera. Al wat toen te New-York eenigen naam had op het gebied van zang en muziek, werkte op dezen avond mee, alleen het be wuste kunstenaarspaar niet. Wel had de rnan zijn medewerking toegezegd, maar in het laatste oogenblik weer teruggenomen, zoodat zelfs liet programma er geheel door veranderd moest worden. Dat viel natuur lijk op aan het publiek en de feestvierende kunstenaar zag zich genoodzaakt, een ver klaring er van te geven. In een aanspraak aan het slot der voorstelling dankte de ge vierde acteur het publiek voor de hem ten met last om dezelve alom te doen publiceren on affineren, en van de predikstoelen der onderschei dene Christelijke kerkgenootschappen te doen aliezen. Lasten en bevelen voorts, dat Onze ministeriële depnrienientcn en andere autoriteiten, justiciereu en officieren, wien zulks aangaat, aan de nauwkeurige uit voering de hand zullen Houden, zonder oenigeconiven- tie of dissimulatie. Gegeven in 's-Gravenhngo, don laten Maart des jaars 1815, het twecdu van Onze regeering. (goteekoml) WILLEM. Ter ordonnantie van Zyno Koninklijke Hoogheid, (getoekeud) A. R. FALC'K. Gedaan te Amersfoort, den 17 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. 1). SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. de Staten in de onder- wèï en wat Olïs niet welkom is. 8,1 Niet welkom zijn boeken, die niets andere doen dan de verbeelding ongezond prikkelen cn bederven, boeken nis van Mayno Reid, Marlitt, 1001 nacht en andere, of deel gevallen huldebetuigingen en vooral de medewerkenden aan dezen avond voor hun deelneming aan het feest toen vervolgde hij, wijzende op de verandering in het pro gramma »lk hoop, dat u meneer K. zult verontschuldigen. In mijn lange ondervin ding is hij de eenige, die in zijn veront schuldiging de waarheid heelt gezegd. Mij liet mij berienten, dat hij wel r;: >est afzeg gen, wijl zijn vrouw niet wilde toestaan, dat hij op mijn feestavond zingt. Dat is een ge gronde reden. Ik ben zelf een gehuwd man en laat het aan het oordeel van alle echt- genooten over, of men mag apelleeren tegen net vonnis va;i zijn vrouw Deze boosaardige mededeeling van tien kunstenaar-jubilarts was nu juist niet.heel netjes, wantde openhartigheid waarmee de zanger kennis gaf van zijn heldenmoed, Ijad hein met bewondering moeten vervullen. Toch staat deze zanger met zijn waar heidsliefde niet alleen. Voor enkele jaren had er te Amsterdam oen voorval plaats, dat toonde hoe er meer monschon zijn, die openhartig en moedig bekennen, dat zij zich buigen voor een pantoffel. De voorzitter van een vereeniging in de Hoofdstad vroeg aan het slot ecner vergadering, toen de debatten geëindigd waren, of nog iemand het woord verlaagde. Toen ging een eerzaam bejaard, joviaal beer opstaan, eu zicde: »ik zou wel willen, dat de heeren van de Pers, die ons altyd zoo ter wille zijn, den slotzin van hun verslag voortaan weglieten". De Voorzitter begreep hein niet dadelijk, on daarop ver Eon loi'sbiliothook voor jongens en meisjes Sinds November van het vorig jaar neemt de Amersfoortsche Toynbee-vereeniging een proef met het uitleenen van boeken aan een beperkt aantal jongens en meisjes tegen 4 cent per deel en per week. Tot nog toe beperkten wij dat aantal tot diegenen, tot wie de wei-kende leden van de Toynbee-vereeniging alreeds in de eene of andere persoonlijke betrekking stonden. Gaarne zouden wij dit uitbreiden en onze bibliotheek beschikbaar stellen voor allen, lie aan meer algemeene voorwaarden vol doen en zekeren leeftijd niet te bovengaan, waardoor wij aanvullend zouden werken naast de Nutsbiblioteek. Maar wij hebben daartoe geen boeken genoeg. Een honderdtal num mers, die voor zeer onderscheiden behoeften strekken moeten, bezitten wij slechts; zelfs dan als wij niet komen tot uitbreiding is het hoogst wenschelijk, dat wij meer keuze hebben om ieder naar zijn behoefte te kunnen hel pen. En 'lo proef gedurende deze drie maan den genomen bewees, dat wij een noodig, gewaardeerd, ja dankbaar werk ondernamen. Welnu bij deze willen wij vragen om boeken. Wie heeft tot dusver zijn meisjes- of liever nog zijn jongensboeken niet op geruimd en is bereid, ze voor dit dool af te staan Ongevraagd, toeu deze en gene hoorde, wat wjj deden, was men reeds zoo vriende lijk, ons boeken te zenden. Wij hebben goede verwachting, dat nu wij 't vragen er meer zullen wezen, die ons in dit willen steunen, Gt sympathieke werk ne geven wij daarbij aan, wat ons volgde de oude heer»lk bedoel n. 1. dit Onze vergadering is bijv. van avond om tien uur afgeloopen, en daar het betrek kelijk vroeg is, gaat men nog een glas biet- drinken het worden er ook wel eens twee glazeneen paar heeren spelen kaart, anderen domineered en zoo langzamerhand komt men tegen éen uur thuis. Des anderen ochtends, niets kwaads vermoedend, zit men aan de koffie en leest de courant, en daar houdt ie lieve vrouw je ineens het verslag van de vergadering onder de neus, wijst op den lautsten regel»Om tien uur ging tie ver gadering uiteen en jij bent eerst om éen uur uit de vergadering gekomenNa tuurlijk zijn er dan eenige verklaringen noodig, enz. En wat kan het den heeren iler Pers schelen of zij schryven ot niet, dat de vergadering om tien uur werd gesloten De vrijmoedige oude heet- pantollellreld bleek weldra alle leden aan zijn zijde te bob ben on onder algemeene vroolykheid word aan de verslaggevers het verzoek dor ver gadering overgebracht, en voortaan las men in de verslagen dezer vergadering niet moei den slotzin. Dat machtige Vorsten onder do pantoffel hebben gestaan is bekendde svrouwon- poütiek'' speelde te allen tijde een groote rol, en bij alle volken. Maar dat ook op andere wyze de pantof fel invloed kan uitoefenen op politiek en wetgeving, blijkt uit het volgende ware histo rietje Tot do geregelde bezoeksters van don Alraard, ----- - wel boekon, waarin de deugd als een goede koopwaar wordt aangeprezen of ook waarin voortdurend de eene of andere godsdienstige' partij in een hatelijk daglicht wordt gesteld. WiM welkom daarentegen zijn eenvoudige, frissche kinderboeken, zooals van Hector Malot, Alleen op de wereld, van schrijvers als Koopmans van Roe-keren, Frans Hoff mann, 1'. J. Andriessen, Kapitein Maryatt. (Wie heeft b. v. Do landverhuizers van Car nada E Gerdes, Louise M. Alcott, Otillie Wildermuth, Agatha en anderen, of oude jaargangen van 't Jonge Volkje, de Kinder courant, Rato enz.of wel hoekon voor iets grooteren, zooals van Walter .Scott en Eik- mann Chatrian. Nog hooger stellen wij dc oudere boeken van Jules Verno, en bijzonder welkom zijn die ouderwetsche boeken, waarvan wy op 't oogenblik geen schïyvers en titels konnen, maar die toch wellicht voorkomen in uw hoekenkasten, die in zoor smakelijke cn aan trekkelijke vormen (dit is een hoofdzaak) bij voorkeur geïllustreerd, in boute mengeling allerlei vertellen van land- en volkenkunde, van jachtavonturen en technische zaken, van natuurkunde en dierenwereld.' Eén zoo'n werk bezitten wij (met don bescheiden titel van Mcdeleelingen van allerlei aard) en 't gaat van hand tot hand, en geen boek geven wij inet zooveel pleizier voor ons zelf. Wy noemen enkele, hopend, dat 't niet pretentieus gerekend worde, maar dat het aangenaam wezen zal als onze bedoeling er door verduidelijkt, de richting, waarin wij werken willen, begrepen wordt. Komaan, wie neemt eens kijkje des Woens dagsmiddags van 12.30 tot 1.30 in do Koe straat Wie helpt ons met zijn boeken? Zij zullen gaarne hij ieder der ondergctcekenden ontvangen of desvoi-kiezendo bij do gevers afgehaald worden. Der redactie dank voor de opneming dezer regelen. De commissie voor Leeszaal en bibliotheek 1. HÜOYKAAS, Voorzitter Bergstraat. Mei. '1 MIDDELBURG, Secretaresse, utr. weg. vlej. C. PRIKKEN, Havik. G. C. PEERI.KAMP, ZuidSingel. Duitschen Rijksdag behoorde de echlgcnoote van een afgevaardigde, die in zijn Nonrd- Duitsche woonplaats Burgemeester was en zich van de overige afgevaardigden daar door onderscheidde, dat hij het eerwaarde hoofd bedekt had met een IIuwoelen kapje. Zoo vaak nu de dame op de tribune haar plaats innam, geschiedde nol dat haar man beneden in de zaal opstond, en.het woord vroeg, fiooze tongen beweerden, dat dit do eenige gelegenheid was voor den afge vaardigde om zijn vrouw te impencereu en om wat tc zeggen, waarop zy moest zwijgen, on zoo was het te danken aan den pantof fel waaronder de afgevaardigde stond, dat deze een zeer levendig aandeel nam in do Duitsche wetgeving. Eens echter gebeurd© hoi, dat de afgevaardigde het woord vroeg, zonder dat do president der Kamer het be merkte, en zelfs do tweede maal vond liet Ryksdaglid nog geen gehoor. JVien verloor deze het geduld en riep don president toe »lk heb nu reeds voor den tierden keer het woord gevraagd".Om den mond van den president speelde een fijne glimlach, hij wondde hot hoofd naar de tribune en zeidpnEntschuldigeu Sioerst jetzt sehe ich.Sie!'' Zooals men wi et, betockent dit laatste woordje in 't Duitsch zoowel «baar" als »u". Een wa.ru storm van vrnolykheid bracht de geheelc v. rgadering in opschud ding, maar dat gelach kloek zeker de ucht- genoote van deu afgevaardigde op de tri bune niet zeer aangenaam in du ooron.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1