Stadsnieuws. Advertentién. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Vrijdag 20 Januari 1899, des twee uur. Punten van behandeling: 1. Voorstel ten aanzien van de opneming van bepalingen omtrent minimum-loon en maximum-werktijd in het bestek voor den bouw der Gasfabriek. 2. Voorstel tot uitbreiding van de Secretarie. 3. Voorstel tot het verleenen van een cre- diet voor liet aanschaffen van eenige medail les voor den wedstrijd der Schietvereeniging »Wilhelmina". 4. Vaststelling van het 3e suppletoir-kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1898. 5. Suppletoire Begrooting der Gemeente, dienst 1898. 6. Benoeming van een onderwijzer met akte Fransch aan de Jongensschool. 7. Vaststelling der jaarwedde van den be noemde. Vóór en aleer men op de Kiezerslijst kan Worden geplaatst, moet menzijn belasting geheel betalen. Vóór het einde der maand moet men be taald hebben zijn Gemeentebelasting over 1898; zijn Grondbelasting over 1898; zijn Personeel over 1898; zijn Bedrijfsbelasting over het jaar, loopende tot 1 Mei 1898, en zijn Vermogensbelasting over het jaar, loo pende tot 1 Mei 1898. Een en ander moet men betaald hebben vóór 31 Januari 1899, andei's komt men niet op de Kiezerslijst. Er is tusschen 1 Februari en l Maart misse''ien nog wel wat op te vinden, maar dat kost zóo verbazend veel formaliteiten en drukte, dat het beter is, daar maar niet op te rekenen en te zorgen, dat men vóór 31 Januari alles afbetaald heeft. MeQ kijke dus nog eens na of de belasting biljetten aangezuiverd zijn zoo niet, dan vlug naar de ontvangers. En, waarde lezers, het niet tot den laatsten dag uitstellen; want dan is het soms te vol op het belastingkan toor of er komt iets tusschenbeide, en dan is de moeite voor niets geweest. Betalen is dus het parool; betalen vóór 31 Januari. De bevolking van Amersfoort bestond op 31 December 1897 uit 18316 personen, te weten M. V. 9027 9289 18316 Vermeerdering in 1898 door M. 299 957 V. 316 819 Geboorte Vestiging 10283 Vermindering in 1898 door Overlijden 194 194 Vertrek 784 615 Vermeerderd met 278 326 604 Bevolking op 1 Januari 1899 18920 Naar de kerkelijke gezindten is de bevol king saamgesteld uit: Nederduitsch-Hervormden9722 Fransch of Waalsch id48 E^gelschen of Presbyteriaanschen 1 Analicaanscben of Episcopalen 2 Evangelisch Luthersehen142 Hersteld 26 Doopsgezinden*.75 Remonstranten97 Vrije Gereformeerden-44 Chr. id. 60 Gereformeerde kerk A304 id. id. B460 Roomoch-Katholiekeri7322 Oud-Uoomsch of van de Oud-Bisschop pelijke Clerezie211 Nederduitsch Israëlieten374 Portugeeseh id. 2 Tot geen der genoemde kerkgenoot schappen behoorend31 Totaal 18920 De voordracht, lor benoeming, in de Raads vergadering op morgen, van een onderwij zer met akte Fransch aan de Jongensschool 1e soort, beslaat uit de hoeren: L. A. Shit, te lieerde; M. G. Normei', te Amersfoort en C. Achterborg, te Sprang. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond 8 uur ten Raadhuize we der een openbare vergadering. Met ingang van 15 dezer is aangesteld tot .agent van politie der 2e klasse T. Harskamp. De lieer G. Timmer, klerk ten Post- en Telegraafkantore hier, wordt met. ingang van '1 Maart overgeplaatst naar Apeldoorn. Generaal-mujoor G. L. Liingguth, comman dant der 2e divisie, vertoe^e hier van Maan dagavond tot gisteravond iot het bijwonen der tactische oefeningen op de kaart, welke 1 onder leiding van kolonel'W. L. de Petit werden gehouden door de hoofdofficieren van het 5e regiment infanterie alsmede de kapiteins Baak en D. M. van Leeuwen van genoemd korps, de ritmeesters Van Doorninck van het le regiment huzaren, Van Kuyk, commandant van het eskadron Ordonnansen, en de kapiteins baron Quarles de Quarles en Brants, van het le regiment vcld-artillerie. De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst is toegekend aan sergeant-ma joor-titulair II. J. Ruis, van het 5e regiment infanterie, welk eereteeken hein morgen op de gebruikelijke plechtige wijze zal worden uitgereikt. De adspiranten-vaandrig P. A. Tuyt en J. de Jonge, van het 5e regiment infanterie, zijn bevorderd tot reserve-korporaal. Ter Dinsdagavond id „De Arend" gehouden vergadering van de „Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Amersfoort" waren van de ruim 140 leden nog geen 17 op gekomen. Herinnerd zij vooraf, dat het Bestuur bestaat uit de heerenO. G. H. Heldring, Voorzitter J. Schulman, onder-voorzittermr. J. C. H'. Prikken, le Secretaris; C. B. Kok, 2eSecretaris M. W. F. J. de Jong, Penningmeester die het Dagelijk8ch bestuur vormen; en de heeren: M. L. Celosse, J. G. de Jager, S. Meijers en B. A. van Ruyven die met eerstgenoemden het Algemeen bestuur uitmaken. Gelijk bekend, werd „Vreemdelingenverkeer" opgericht 27 September 98 en de Statuten, in middels door het Algemeen bestuur ontworpen, moesten thans worden vastgesteld. De 20 artikelen werden achtereenvolgens zonder belangrijke discussie conform het ontwerp aan genomen. Art. 2 bepaalt, dat het doel der vereeniging vermeerdering van den bloei van Amersfoort door het vreemdelingenverkeer aldaar en de ver. fraaiing van stad en omstreken te bevorderen- Art. 4 zegt, dat de Vereeniging bestaat uit: leden, die een jaarlijksche contributie van min stens f2.50 betalen; begunstigers, die jaarlijks ten minste fl bijdragen; en Eereleden. De Statuten waarop de Koninklijke goed keuring wordt gevraagd, worden in druk ver spreid aan de leden, de begunstigers en alle overige belangstellenden. Wie alsnog zou wenschen toe te treden, als lid of als begunstiger, wende zicb tot een der Bestuurderen. Nadat deze Statuten warer. vastgesteld, meende de heer Freder'iks, dat het Bestuur wel zou handelen indien het, nu het nog tijd is, zich in verband stelde inet het Gemeentebestuur om zoodoende te verkrijgen, dat bij den uitleg der Gemeente gebouwd worde naar een door de Ge meente aangegeven rooilijn. Immers, waar de Gemeente later de lasten zal hebben van het onderhouden der verkeerswegen, de gas- en de waterleidingen, daar kan zij zich nu nog de lusten verzekeren van een meer regelmatigen bouw dan in enkele stadgedeelter. thans gevon den wordt. Al is haar plan zetr fraai, wie zal er voor instaan, dat, wanneer de eene of (Öhidere Bouw-maatschappij baar terreinen een maal zal hebben verkocht, i.iet de eene of an dere speculant zich eenvoudig niet stoort aan bet bouwplan en hij eenvoudig op zijn terrein bouwt zooals hij wil. Nu kan, cioor tijdig over leg, daartegen worden gewaakt en worden voor komen dat overal leelijke gaten en hoeken, wan- staande diepten en hoogten komen, als bijv. in de Bergstraat. Na eenige discussie, waaruit o. a. bleek dat de onder-voorzitter óok reeds hierop gewezen had, deed de Voorzitter toezegging, deze zaak te zullen overwegen. Het Bestuur verzoekt ons plaatsing van I het volgende: Beleefd verzoek aan heer-ruiters en be- 'eden officieren in garnizoen te Amersfoortom ije zandwegen, gelegen in den omtrek van I ze traden echter minder op den voorgrond, alleen de rol van Rodolphe's vnder maakt daarop I een uitzondering en verdient een woord van lof voor de verdienstelijke wijze, waarop hij gezongen en gespeeld werd. Het corps de ballet werd mede zeer toegejuicht, kortom het was een welgeslaagde voorstelling. Ken vraag waarom waren de costumes der heeren zoo weinig in overeenstemming met de toiletten der dames waar de eersten ge kleurde rokk«n, kanten lubben dragen, een mode, heden ten dage bij hen niet in zwang, daar schijnt dit al heel weinig in overeenstemming met de moderne japonnen der dames, al munten die toiletten, zooals bij mevrouw Madier, uit door rijkdom cn goeden smaak. Doch dit ie slechts een opmerking en schaadde niets aan het voortreüelijk geheel; wij zijn dan ook overtuigd, dat we, namens alle aanwezigen spreken wanneer we den wensch te kennen geven, dat de Ned. Opera nog in dit seizoen hier terrug- keere, vooral met mevrouw Madier in een hoofdrol. Naar aanleiding van dr. G. Dahne's „Experi- mental-Abende", op 23 en 24 dezer in Amicitia te geven, schrijft de heer G. J. Buijs o a „Enkele beschouwingen ter aanbeveling en tei toelichting van deze populair-wetenschappelijke voordrachten mogen nier een plaats vinden. Zy zijn hoogst belangwekkend, zoowel voor den vakman al', voor den kek, „Immers, kan de eerste daar proeven zien ne men over de eigenschappen van Licht en Elec- triciteit op een schaal en met een geoefend heid zooals die, zelfs aan Academische labora toria, zelden wordt bereikt de laatste zal daar de zóo zelden voorkomende gelegenheid kunne vinden om in enkele uren, langs aanschouwe- lijken weg, een juist inzicht te verkrijgen in Natuurwetten en verschijnselen, die in den "e- gel voor hem een gesloten boek zijn. „Meent men wellicht, dat onkunde op dat ge bied den leek niet zal schaden in zijn dagelijbschen werkkring, en dat het bedoelde inzicht voor hom niet noodzakelijk is, het antwoord daarop moet luiden, dat de menseh bij brood alleen niet leven kan, en dat voedsel voor den geest onontbeer lijk is. „Welnu, op Dahne's avonden kan de geest voedsel genieten, zóo versterkend, en ond"r zóo gemakkelijk opneembaren vorm, als slechis zel den hier ter stede wordt aangeboden". Waar 33 hoogleeraren van buiten- en binnen- landscbe Universiteiten en daaronder de meest eminente mannen als om strijd roemen zoowel de hoogst belangrijke proeven als de onnavolgbare wijze van esxperimenteeren, daar behoeft wel niet' ,'eel toegevoegd te worden aan een opwekking om deze zeldzame gelegenheid toet. vooral niet onbenut te doen voorbijgaan. Hoofddoel van den eersten avond isduide lijk te maken den samenhang van licht, warmte en electriciteit en vooral het nieuw ontsloten gebied der electrische golven en stralende elec- trische krachten, bet telegrapbeeren zonder draad, teiephoon epz,—o En wie zifh de avonden van 93 herinnert, zal weten dat dit alles niet is „allerschriklijsi dor en droog" maar juist, door een Diihne behan deld, èu hoost leerrijk èn zeer amusaDt, en zóo dat men jaren nog zal napraten over het ge smaakte genot. Dat dan ook de groote zaal van „Amicitia" op beide avonden te klein blijke om alle be langstellenden te bevatten, is onze hartgrondige wensch Donderdagnacht had op de Zuiderzee, O. N. vóór Huizen, een hoogst treilend on geluk plaats. Tengevolge van het buitengewoon ruwe weder sloeg het houten ijalkschip nHendrika", schipper J. Koster, lek en mocht het, ondanks hot aanhoudende pompen, niet gelukken het zinkende schip te behouden. De bemanning, bestaande uit den schipper inet vrouw, 2 zoons en 2 dochters, besloot daarom hetschip te verlaten, maar tot heden is niets omtrent hun lot bekend. Met zekerheid kan dus aange- >.v. V„VH, ill UGH IJ 111 11 UIV V il U i ile kom der gemeente, slechts zoodanig te I nomen worden, dat de boot, waarin zij tracht- berijden en door onderofficieren en manschap pen te doen berijden, dat een gedeelte van den weg niet door de paarden worde hetreden en dat gedeelte alzoo voor wandelaars be hoorlijk begaanbaar zal kunnen blijven. Liefhebben ontzeggen lijden die oude en toch nieuwe geschiedenis van zoo menig leven zagen we voor de zooveelste maal Maandagavond in Amicita ten tooneele gebracht in den vorm van Verdi's „Traviata" door de Nederl. Opera uit Amsterdam en wij, kinderen van de negen tiende eeuw, welke ons op zooveel punten ont nuchtering brengt, wij doorleefden metVioletta al de momenten van de hoogste weelde tot de diepste smart en we gevoelden, dat, wat we ook loeren door den geest des tijds met andere oogen beschouwen, de stem des harten er goddank niet door tot zwijgen wordt gebracht. Maar hoe kan dat ook anders waar een kunste nares als mevrouw Madier de Montjau den hoofdrol Violetta vertolkt 't Niet alleen door haar mooie, zuivere, volle stem wist zij ons te boeien, maar ook door haar hartstochtelijk, innig, na tuurlijk spel. Denken we slechts, om een mo ment to noemen, aan de scène in het luatate bedrijf toen ze, voor 'n oogenblik vergetend, dat haur pleit reeds beslist was, hot oor leende aan het verlokkende beeld om met den tot haar te ruggekeerden geliefde een nieuw leven te be ginnen I Zij was Violetta en juist daarom viol het des te meer op, dat de persoon van Rodolphe slechts voorgesteld werd echter niet door den heer Philippwiu, zooals het programma vermeldde. Noch in stem, noch in spel was hij een nie- Mudior waardig partner bepaald hin derlijk was liet, dat hij zich bijna voortdurend j tot het publiek richtte. ten zich Le redden, omgeslagen is en het zes tal den dood in de golven heeft gevonden. liet schip kwam van Amsterdam en was met 60 000 Kilo rnais bevracht voor de firma H. Gerritsen, hier. 5,5.9ste STsÊJTSL,OTt£tilJ. VIJFDE KLASSE. (Eerste week). Trekking van 16—18 Jan. (2100 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers tc beurt gevallen Prijs van 11000 op No. 12391 (in s/4,2/10 en V20) Prijs van f400 op No. 4006. Prijzen van f 100 op Nos. 9247 en 19933. Prijzen van f70. 4031 0257 9778 9900 12351 1238012394 12425 16970 17785 17798 17813 1808418106 Tezamen 18 prijzen. Zonder prijs zijn uitgetrokken 4017 4050 5231 5233 5243 5249 9164 9176 9240 9253 9258 9742 9753 9758 9789 9919 9922 9926 9936 9946 9949 9959 9967 9968 9971 123541230212377 12384 12398 12417 12428 12429 12431 12439 12450 12454 10004 10071 177541776917774 17793 17797 17847 18076 1808719904 19905 19910 19921 19939 19950 19968. Loten zijn nog verkrijgbaar. G. van DisselStecnsel. Buitenland O. BukkeWiillon. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. RECLAMES. Van '1—5 regels fl.25elko regel meer f 0.25. HET GROOTE RAD VAN PARIJS. Welke overdenkingen veroorzaakt het al niet. Dit eerste wonder der tentoonstelling dat min stens reeds klaar is, bewondert men met. eene vreemde gewaarwording en na deze luchtreis met het groote rad van Parijs gedaan te hebben, kan men zich geen idee vormen van de gewaar wording die men ondervindt. Buiten en behalve de waarlijk wondervolle installatie van deze draaiende wagons bewondert men de grootsclie raderen die mot zooveel vol maaktheid en juistheid deze ronddraaiende trein in beweging brengen en men kan niet nalaten eene vergelijking te maken tusschen hen en de zoo delicate en de zoo klei ne raderen van onsor- ganisraus. Hunne werking is ook vol maakt, maar op voor- waarde dat hun krachtgever welke men het bloed noemt gezond en zuiver zij. Als de machine niet meer gaat, moet een speciale machi nist komen om snel de lcvensdeeltje8 te herstellen. Het is zeer lastig dezen machi nist te vinden, zoo delicaat zijn de wer- Die machinist is evenwel gevonden geworden voor de dochter van den heer C. Iloumes, Bui tenhaven te Vliasingen. ZEd. schreef ons hier omtrent het volgende: Mijne 15 jarige dochter was sedert geruimen tijd lijdende aan bloedurnjoede, zij had niet de minste eetlust en eene bleeke, teringachtige kleur, bij de minste krachtsinspanning vermoeid en eene totale lusteloosheid in alles. Slechts na het gebruik der eerste doos was een merkbare ver andering te bespeurenzij is weer opgewekt en blozende zooals een meisje van haar leeftijd be hoort te wezen; ik heb langen tijd gewacht alvorens U te schrijven om te zien of de gene zing voort zou duren, zelfs na het eindigen der behandeling, maar zij is volkomen, ik durf ge rust een ieda- uwe Pink Pillen van Dr. Williams aanbevelen. U kunt van mijn schrijven naar goedvinden gebruik maken. Men zegge het voort I Prijs fl.75 de doos: f9.per G doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié. Steiger 27, Rotterdam, een ig depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van 't bloed en do versterking der spieren, strekt hure werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumatick, heupjicht, zenuwpijn, verlamming, ruggemergsziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren enz. De l'ink Pillen hergeven de sehoone kleuren aan do bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadi- ge handeling op alle ziekten, veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke overspanning en door bu i tensporigheden. Gelijk alk goede produklen worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakteen ieder geve dus wel acht dal in '4 fransch op het omhulsel staatPi lules Pink Pour Personnel PCdesduDr. Williams". '4 Omhulsel en hel etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaak sels, welke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezond heid. Wij kunnen de werkdadigheid der Pink Pillen niet lorgen LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden vun het Postkantoor te Amersfoort in de 2e helft van de maand December 1898: Moj. li. FrankAmsterdam, P. HendriksGramsbergen. Do overige purtyeu waron in goede hande I Wed. G. J. van Stuivenbei'g Kesteren. Burgerlijke Stand van Amersfoort van 12 tot en met 18 Januari. GEBORENJohanna Clasina, d. van A. van Hell en K van den Ham. Gerrit, 2. van H, Binsbergen en M. II. Smit Theo- dorus Albertus Maria, z. van T. A. M. Ver molen en W. C. B.' F. de Jong. Alijda, d. van T. van Laar en R. Baatje. ONDERTROUWD: J. C. L. Paul en IJ. Keizer. J. Nagel en C. van den Ham. GETROUWD I. C. Balfoort en J. de Vries. OVERLEDEN Jan van «le Kuilen 64 j. echtg. van G. Wijnands. Willeinpje van den Brink 64 j. echtge van G. van de Bie- zenbos. Karei Hendu!- Mulder37j. echtg. van L. Diilmus. Anlbert Florijn 62j. wedr. van W. Zwep. Sophia Geortruida Ilage- raan 2 j. Leenden van Meeleren 69 j. echtg. van H. van Otterloo. Chrisje Broek huizen 43 j. echtge. van A. Spreij. Fran cois Joseph Taverne 81 j. ongehuwd. Ondertrouwd Gun. J. J. BUSQUET Marik P. G. SWERTZ. Apeldoorn I w Amersfoort I

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2