Maandag 23 Januari 1899. PHOENIX-BROUWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4843. 48e Jaargang. Stadsnieuws. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 centelke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, olficieële- en onteigeningsadvertentiën pe" regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad. worden de incasseer kosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 50. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT herinneren den geeste- Ijjken, den bedienaren van den godsdienst, den zende- lingleeraren, deu broeders diakonen van eene gods dienstige vereeniging, alsmede den studenten in de godgeleerdheid en den zendeling-kweekelitigcn, die aan eene inrichting van onderwijs tot geestelijke, bedienaar van den godsdienst of tot zende- lingleeraar worden opgeleid, aan den proefbrocder, die tot broeder-diakoon van een godsdienstige ver eeniging wordt opgeleid, en aan den Roomsch-Kntho- lieken ordebroeder, die tot eene binnen het Rijk gevestigde kloosterin rich ting behoort, voor zoover deze volgens art. 68 van het Kon. Besluit van 8 Mei 1862, 8t. no. 46, later gewijzigd, voor ontheffing van den werkelykeu dienst der Nai. Militie in aanmer king komen, do daartoe strekkende eigenhandig geteokende aanvragen met de vereisehte bewijsstuk ken, welke geen vroegere dagtcekening mogen dra gen dan tieu dagen vóór do inlevering, aan de in zending er van bij don Burgemeester der Gemeente, binnen welke zij voor de Nat. Militie zijn ingeachre- Die inzending moet geschieden als volgt lo. door hen die, ingevolge art. 112 der Wet be trekkelijk de Nat. Militie, tussohen 1 en 15 Maart a. s. moeteu worden ingelijfd in de laatste 10 dagen der maand, op éene na voorafgaande aan de maand, waarin de aflevering moet geschieden 2o. door hen, die op een ander tijdstip ter inlij ving by de Militie moeten worden afgeleverd, bin nen 10 dagen na de dagteekening van den oproe pingsbrief 3o. door ben, die op nieuw van den worke- lijken dienst wenschen ontheven te worden, in de laastelijke verleende ontheffing eindigt. 4o. door do iugelyfden bij de militie, die voor het eerst voor ontheffing in aanmerking wenschen te komen, zoodra zy meenen op ontheffing aan spraak te kunnen maken. Amersfoort, 20 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. 8 ANDBERG. Herplaatsing wegens misstelling. De BURGEMEESTER"van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 24. Januari aanstaande, des namid dags te l'/j ure. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Amersfoort, den 21 Januari. 1899. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft ontvangen Consulaire Verslagen over 1898 No. 50, 51 en 62; over 1899 No. 1, 2, 3. Maandblad van de Ned. Maatschappij tot Be vordering der Nijverheid, Januari 1899. Statistiek in-, uit- en doorvoer, November 1898. Statistiek van het vervoer op Spoor en Tram wegen in 1897. Tarieven van Invoereohten in: Argentijnsche republiek, Kaap-kolonie en Oranjevrijstaat, Ery- trea, Frankrijk, Guadeloupe, Haïti, Maagden eilanden, Loanda, Benguela en Mosamcdes, Montenegro, Martinique, Mexico. Natal, Oosten- rijk-Hongarije, Portugal, Salvador, Spanje, Vrije C'ongo-staat. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver slagen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvan gen aan te vragen bij den ondergetcckcnde. Herras. P. van Haselen. Secretaris. Amersfoort, 19 Januari 1899. Vergadering van den Raad der Gemeente Amersfoort op Dinsdag 24 Januari 1899, «les namiddags half tweei Punt van behandeling: Nader voorstel vin bet Dagelijksch Bestuur ten aanzien van den aankoop van een ge deelte van het terrein gelegen achter de Hoogere Burgerschool. Tot predikant bij de Ned. Hervormde ge meente hier is-Vrijdag door het Kies-colle'ge beroepen ds. J. D. van Arkel, predikant te EUecom. Bij Provinciaalblad is aan hoeren Burge meesters in de provincie Utrecht meege deeld, dut op Woensdag 22 Februari a s., des ochtends te 8 uur, op het Vredenburg te Utrecht, de keuring zal plaats hebben van alle dekhengsten, die tot dekking in deze provincie worden gebezigd. De voltallige Gemeenteraad heeft Vrijdag zonder discussie en zonder hoofdelijke stem ming besloten om in bet bestek voor den bouw der Gasfabriek te doen opnemen be- pulingen omtrent minimaal-loon en maxi- malen-arbeidstijd. Zonder discussie, want niet éen van de le den heeft zijn stem verheven tegen het prin cipe; en wat gezegd is, betrof meer een ver scherping der bepalingen en een woord van hulde aan B. en W., die eindelijk den maat regel voorstelden, dan ook maar éen zwakke poging om er zich tegen te verzetten. Do Commissie van Fabricage heeft de zaak voorbereidhet College van Burgemeester en Wethouders diende al even eenstemmig het voorstel in. I Wie zou dit een paar jaar geleden hebben 1 durven voorspellen Maar do tijden veranderen en de Raad met bende Raad heeft de bakens verzet nu het getij verloopen is. Een zeer juiste poging naar het ons voor komt was die des heeren Gerritsen d ie als wel van zelf spreekt verklaarde het voorstel met groote ingenomenheid te hebben leeren kennen, maar die er toch op I wilde wijzen, dat de loon-standaard bij en kele vakken wat te laag is. Uit de diseus- siën bloek, dat de loonen zijn vastgesteld door de Vakvereenigingen, en dezen nu schijnen zich vergist te hehben. Immers «le heer Gerritsen wees er op, dat 1 de loon-standaard voorden timmerman reeds I 16 cent bedraagt, terwijl ook in bet bestek 16 cent wordt bepaaldin het bestek wordt j aangegeven een arbeidsdag van 11 uur, ter- wyl in den hoogzomer lot September) door-de timmerlieden 1- uur wordt ge- I werkt. Zou dus de timmerman 16X14X6 cent of f 13.44 per week ontvangen, door deze bepalingen ontvangt hij slechts 16X11X6cent of f 10.56, en zeker zal moeder de vrouw gaan reclameeren als haar man nu met een kleine 14 minder loon thuiskomt. De tim merlieden vooral zullen dus in minder gun stige conditie komen. Spr. hoopte, dat de proef volkomen mocht slagen en dat door dit gunstig resultaat voort aan steeds door de Gemeente zou worden geöischt minimum-loon en maximum-arbeids tijd. De heer Van Kalken vereenigde zich geheel met het voorstel, doch vond de loo nen niet te laag. Men hoorde de Voorzitters der Vakvereenigingen en vernam van dezen, dat dc patroons reeds uit eigen beweging de loonen hebben verhoogd. Indien de Ge meente nu nog hooger loonen ging beta len, dan zou zij belanghebbenden bena- deelenhet kunstmatig opvoereu der loonen acht spr. zeer verkeerd, te meer daar die loonen niet te veel mogen verschillen van die in omliggende Gemeenten, wijl andera de aannemingen geschieden door lieden bui ten Amersfoort woonachtig. Spr. vindt bet ook zeer goed, dat voor overwerk 25%, voor arbeid op Zon- en Feestdagen 50% wordt betaald en dat er 11 uur wordt gewerkt; doch zeer vreemd vindt spr. het? dat de heer Gerritsen aandrong op 13 a 14 uur arbeids. Spr. is het geheel eens met bet voorstel en meent de tolk der werklieden te zijn als bij van deze plaats dank brengt aan de Com missie van Fabricage en bet College vao B. en W. voor dit voorstel, dat óok is in bet belang der patroons die nu de conditiën voor allen gelijk zijn gemaakt niet meer behoeven te vreezen voor onbehoorlijke con- j currentie van elders wonende aannemers. I Mr. Van Zij st heeft evenzeer met groot genoegen het voorstel gelezen en herlezen en kan er zich in hoofdzaak mee vereenigen. Slechts drie vragen wilde hij stellenwat zijn de speciale gevallen in welke kan worden overgewerkt; wat verstaat men onder «of meer uren", gedurende welke boven het maximum kan worden gearbeidop welke uren des Zondags zal verlof worden verleend om door te arbeiden Spr. wil gaarne ge-w looven, dat smeer uren" in het financieel belang is van den werkman, doch is dit ook in het belaü^ran het werk En zullen de arbeiders hun godsdienstplichten kunnen vervullen De heer Visser, Wethouder van Publieke werken, dankt den Raad voor de ingenomen heid waarmede deze het voorstel ontving. Den heer Gerritsen antwoordt hij, dat R. en W. het loontarief vaststelden in overleg met de Vakvereenigingen, óok dat der timmer lieden, die verklaarden dat 16 cent voldoen de was. Aan mr. Van Zijst antwoordt spr. dat on der «speciale gevallen" o. a. te rekenen is het plaatsen van een stoomketel en al zulken arbeid welks uitstel belangrijke stagnatie zou Feuilleton. van Edna Lyall, vertaald door A. J. 1 Een flauw licht drong door het door schijnende plaatje voorstellende «eenNoorsche haven", dat aan de gaslamp in de slaapka mer was bevestigd. Het vertrek was nooit meer geheel donker gebleven, sedert een avond nu vyf jaar geleden toen de zachte, vleiende stem van Fay tegen het be weren van «groote menschen" was opgeko men, dat de duisternis iets verschrikkelijks is. »Oeh, Moeder", had het vierjarige meiske gezegd, »doe het gas niet uit; u weet, dat God heeft gezegd: »Er zij licht!" Zoodat sinds dien tijd het vertroostend schijnsel had mogen blijven, en het ver lichtte nu twee kindergezichtjes, met ernstige bruine oogen, twee blonde krulkopjos en twee ongebruikte hoofdkussens, want beiden, Fay en Mowgli, zaten rechtop in hun bed jes met de knieën tot aan de kin opgetrok ken en hun armen er om heen als een paar peinzende Indiërs. Mowgli heette eigenlijk naar een van de grootste godgeleerden van onzen tijd, maar zijn vereering voor den jongen held, die door apen was weggevoerd in het «Jungle boek" van Rudyard Kipling, had hem den bijnaam doen krijgen, die hem voor het oogenblik veel beter beviel dan zijn doop naam. Een gewichtig onderwerp werd besproken. Gewoonlyk waren de kinderen te slaperig om te praten, maar dien avond hadden zij beneden een onderwerp booren behandelen, dat bun belangstelling en nieuwsgierigheid had opgewekt. «Ik kan maar niet begrijpen waarom Paatje zegt, dat hij hoopte, dat de wind uit den gooaen hoek zou gaan waaien. Wat heeft de wind nu met de nieuwe kerk te maken? Er zou dan nog kans zijn, dat ze om. zou waaien zooals verleden jaar nog is gebeurd met de schoorsteenen van de buren, weet je nog wel «Och, jou domoor!" antwoordde Fay met de meerdere wijsheid van haar nsgen jaren tegenover »maar zeven", «Paatje bedoelde geld krijgen voor bet nieuwe kerkgebouw T is een soort van gelijkenis denk ik". «Gelijkenissen staan alleen in den Bijbel", zei Mowgli beslist. «Neen, dat is niet waardaar staat in de boekenkast: ^Gelijkenissen uit de Natuur" zei Fayen toen peinzend«Weetje, Mowgli, het is zóode kerk is als een ark dat staat, geloof ik, in ons gebedenboek en bet geld, daar het van wordt gebouwd, is als de wind, die het voortstuwt voor de zeilen op te blazen". «Ik geloof niet dat de Ark zeilen had" zei de twijfelzuchtige Mowgli. «Die hebben ze nooit in de speelgoedwinkels". «Och, 't doet er ook niet toe", antwoordde Fay berustend, «maar ik weet, «wind" be- teekent geld". «Ik zeg, dat het dol prettig zou zijn als wij ook wat geld konden krygen", zei Mowgli. «Juf zegt, dat het vader vreeseiijk hindert, dat het zoo langzaam binnenkomt. «Moeder zegt, dat hy het niet kan ver dragen om met schuldle beginnen", zei Fay, «en hij wil geen bezwaar hebben omdat hij zegt, dat het slechte dingen zijn, ert dat de menschen op een betere manier kunnen geven als ze maar willen". «En vader wil ook geen Inteekeningslijst hebben", bromde Mowgli, «ik zou het neer- lijk vinden om te gaan bedelen ;'t moet erg grappig zijn". «Paatje zegt, dat het de kinderen verwaand maakt", zuchtte Fay. «Ik begrijp niet goed wat dat beteekent. Ik denk, dat verwaand beteokent: iets nemen, wat ie niet toekomt". «Neen", zei Mowgli, «het beteokent pedant zyn en trotsch". «Wel, wy zyn veel te ondeugend om dat te wezen". Zei Fay oprecht. «We lijken niets op de goede kinderen in de boekenwe kibbelen altijd juist als we ons best doen, op hen te gelijken, of Juf verrast me met een van die akelig onverwachte vragen, en ik zeg wat niet waar is. Kinderen in boeken vertellen nooit een leugen, al wordt hun on verwacht wat gevraagd." «Misschien doen ze het eigenlijk wel; al leen wordt dat gedeelte in het verhaal over geslagen maar we zouden toch zeker op de eene of andere manier wel geld kunnen verdienen". «Als er maar iets was, waavmêe ondeu gende kinderen konden helpen" zei Fay op klagenden toon. Er kwam stilte. De koekoekklok sloeg acht uur. In de verte hoorde men van den stads toren de wijs van: «You should see me dance the polka". De oogen van Fay glin sterden, haar voeten gingen op en neer; ze had wel willen dansen. Plotseling klapte zij vroolyk in haar han den, met de geestdrift van iemand die een heerlijke ontdekking heeft gedaan. «Mowgli", riep zy uit, «ik weet wat w(j doen kunnen »W8t is 't?" zei Mowgli, met een paar oogen glinsterend van blijde verwachting en groote nieuwsgierigheid. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1