Damast-Zijde 65 cent brengen. De neer Van Esveld vindt de boete te "Tfe Voorzitter verzoekt bem, zich te bepalen tot de algerneene discussiën en deze zaak te bespreken bij de behandeling der artikelen. T)e heer Gerritsen zegt. dat de heer Van Kalken bem geheel en al heeft misver staan (-li hij volstrekt niet een langer ai beida- dag wilde, doch er op meende te moeten wijzen, <lat vooral de timmerlieden door de in het bestek opgenomen loonsbepaling in slechter conditie geraken. De heer K I e b e r wil zijn stem motiveeren en zegt, dat hij in beginsel niet is oor een regeling van het loon door Staat of Gemeente, welke regeling thuisbehoort bij de Yakver- eenigingen, doch waar deze gehoord zijn, legt spr. zich neer bij de proef. Dikwijls echter Ls gebleken van knoeierijen en spr. hoopt, dat de wt-rklieden-zelve thans strenge controle zullen oefenen. De Voorzitter deelt de bezwaren va») •nr. Van Zijst niet en merkt dezen op, dat de «speciale gevallen" ontstaan uit noodweer en dat het arbeiden op Zondag alleen kan geschieden roet bijzondere vergunning van aen Hurgemeester. die deze vergunning slechts zal geven als er werkelijk force ma jeure is, bijv. bij eeu ongeval. Wat betreft der» wenscb. door den heer Gerritsen geuit, die hoopte dat B. en W. den maatregel van minimum-loon en maxi mum-arbeid zouden bestendigen, moet spr. verklaren dat al geeft hij thans zijn stem aari het voorstel, óok omdat 30* 0 niet-volle werkkrachten kunnen worden gebezigd bij nog geen andere meening is toegedaan, hg zich niet vereenigt roet de bezwaren van het principe en algebeele vrijheid voorbe houdt voor eventueel latere adviezen. Het college van B. en W. heeft in hoofdzaak hierom geen bezwaren tegen het nerneu van een proef, gelijk die thans wordt voorgesteld, omdat geen kunstmatige opdrijving van loon wordt voorgesteld, maar het plaatselijk loon. dat in "Amersfoort wordt uitgekeerd, als grondslag heeft gestrekt voor het tarief van net minimum-loon, dat in het bestek zal worden opgenomen. De algerneene beraadslagingen worden nu gesloten, waarna wordt overgegaan tot ar- tikelsgewijze behandeling. Art. 1, bepalende het loon (timmerman 16, stukadoor 17, opperman 12, smid 13, loodgieter 15, schilder of behanger 15, steen houwer 18, grondwerker 14cent); art.2be palende dat 11 uur per dag wordt gearbeid, ae rust niet inbegrepen: en de overige arti kelen worden z. d. en z. h. st. aangenomen. Bij art. 4, bepalende een Wete van f 10 voor elke geconstateerde overtreding, zegt de heer Van Esveld dat hij deze boete te gering vindt en liever zag bepaald op 25. De overtredingen worden in den regel eerst zeer laat geconstateerd en de aannemer zal zich dan ook kalm laten beboeten en door de overtreding meer verdienen dan de boeten beloopen. Wethouder Visser meende aanvankelijk óok dat f 10 te gering was, doch na ampele bespreking met de heeren Kam en Zijlstra bleek hem, dat f10 reeds genoeg is. Hij moet sterk tegenspreken, dat door de boete wat te verdienen valt voor den aannemer. De aannemer moet binnen 2 X 24 uur de loonlijst overleggen; de opzichter heeft de bevoegdheid, tegenwoordig te zijn bij de uitbetalingen; de werklieden oefenen con trole ln alle Gemeenten waar onder deze be palingen wordt gewerkt, is geen hoogere ooete gesteld. Wethouder Celosse en tnr. Prikken komen ter vergadering. De heer Gerritsen zegt, dat het door Wethouder Visser gesprokene hem juist heeft gesterkt om het voorstel-Esveld te on dersteunen. Maak strenge bepalingen tegen ontduiking, vooral tegenover kwade trouw; onregelmatigheden te goeder trouw zal deze Directie het college van B. en W. niet straffen. De heer Garjeanne vraagt of het de bedoeling is, elke overtreding te beboeten mot f1ü. Als 3 personen worden bekort in hun loon, wordt aan 3X f 10 boete opgelegd? Do Voorzitter knikt toestemmend. De hcor Garjeanne: dan kan de aan nemer ook door de ontduiking niets ver dienen. Wethouder Visser begrijpt niet, dat het voorstel-Esveld steun vond. De lieer Hamers zegt, dat hij het nan- vankelijk eens was met den heer Van Esveld, doch na het gehoorde, niet meer vóór diens voorstel zal stemmen. De heer K l e b e r vraagt of, indien de aannemer 10 weken lang overtreedt, dit dan dan ven overtreding is. Het verwondert Wethouder Visser, dat de anders zoo sclierpzinnigae heer Kleber deze vraag stelt. Indien er 10 weken ach tereen zou overtreden worden, dan zul de Directie wel maatregelen nemendoch dit kun niet plaats hebben, daar elke week de loonlijsten worden ingediend. De heer Kleber wijst er op, dat derge lijke knoeierijen kannen plaats hebben bjj overeenkomst. Mr. Van Zijst vraagt of dergelijke over tredingen wel goed kunnen worden gecon stateerd en vraagt of de werklieden wei zullen «lurven klagen De Voorzitter herinnert de sprekers, dat dit eigenlijk algerneene discussiën zijn hij wilde spr. niet infèrrompeeren doch zoj wel wenschen, dat al deze excepties niet ai te zeer wierden opgehaaldhet is beter, de juridische qiuesties te laten rusten en aan de Directie de vrije band te laten. De beer Gerritsen zegt, dat naar zijn meening 05 van de 1ÜÖ aannemers stipt zullen voldoen aan de voorschriften, doch daarom moeten tegen de overigen zeer krasse maatregelen worden genomen. Spr. zal uit dien hoofde dan ook stemmen voor het voor stel-Esveld. De heer Van Esveld zegt. dat hij ue bedoeling heeft, kwade trouw te straffen en handhaaft zijn voorstel, dat verworpen wordt met 10 tegen 6 stemmen (die van de hee ren Van Eek, Kleber. Gerritsen, mr. Prik ken. mr. Heyligers. mr. Van Zijst, en den voorsteller) en dus de boete van f 10 gehand haafd blijft. Hierna wordt het voorstel omtrent de op neming van bepalingen omtrent minimum loon en maximum-werktijd in bet bestek voor den bouw der Gasfabriek z. h. st. aan genomen. Eveneens wordt z. h. st. besloten tot uit breiding der Secretarie, door het inrichten, voor f332. van het wachtkamertje in de ves tibule tot kamer voor den heer Secretaris een voorloopige verbetering, die vermoedelijk wel spoedig zal worden gevolgd door een zoo boog noodige afdoende. Alweder z. h. st. wordt hierna besloten tot het verleenen van een crediet van ten hoogste f25 voor het aanschaffen van eenige medailles voor den wedstrijd der Scbietver- eeniging «Wilhelmina", onder-afdeeling van de plaatselijke afdeeling van »den Ned. Bond van oud-onderofficieren" Hierna wordt h. st. het 3e suppletoir kohier der Inkomstenbelasting, dienst 1898, vastgesteld op f429.665. Vervolgens wordt z. b. st. aangenomen eeu suppletoire Begrooting der Gemeente, dienst 1898. waardoor de Begrooting is ver hoogd met f25478.91 in ontvangsten en uit gaven en nader b vastgesteld op f282106.04. Eindelijk wordt benoemd met 13 stemmen tot onderwijzer met akte Fransche taal aan de Jongensschool le soort de heer L. A. .Slot, te Heerdede heer M. G. Nortbolt, onderwijzer aan de school-Beekstraat, ver wierf 4 stemmen. Het salaris van den benoemde wordt /ast- gesteld op fGOO, benevens 1100 voor de bij-akte. De Voorzitter vroeg hierna, te 3.12, een vergadering met gesloten deuren aan, welke werd gevolgd door een nóg meer ge heime. Na heropening, te 4.20, der openbare zit ting. deelde de Voorzitter mede, dat was inge komen van het D. D. een voorstel tot aankoop van terreinen achter de Hoogere Burger school, voor welk voorstel B. en W. urgentie vroegen, waartoe z. h. st. werd besloten. Als toelichting deelde de Voorzitter mede, dat de school reeds lang te klein is, waar zij werd gebouwd voor 60 en thans wordt bezoent door 138 leerlingen. De hui dige toestand kan, althans niet voortdurend, bestendigd worden. De bij-school aan de Koestraat geeft ontzaglijke bezwaren. De vraag is overwogen of op eenmaal het aan tal leerlingen weer zou worden gereduceerd tot 60; doch zelfs indien er geen extranei meer zouden komen, valt deze vraag met het oog op de uitbreiding der Gemeente ontkennend te beantwoorden. B. en VV. meenen dan ook, dat, zelfs in een verre toekomst, kan voorzien worden in de behoeften door aankoop van het terrein. Wilde men elders in de Gemeente maat regelen nemen, dan zal bet nadeel der split sing behouden blijven en volgens zeer per tinente adviezen is een andere aanbouw aan de school niet mogelijk en B. en W. stellen daarom voor, het beoogde terrein aan te koopen voor f9400 om daarop te kunnen zetten een gebouw als thans het middelstuk der school is, waarvan de kosten worden ge raamd op f20000. Door aanneming van net voorstel is de Raad nog geenszins gebonden tot het uitvoeren der bouwplannen, doel» hij opent alloon de mogelijkheid daartoe in do toekomst. De Secretaris doet nu voorlezing van het ontwerp-besluit, waaruit blijkt, dat be doeld zijn ae woninkjes achter de Hoogere Burgerschool on een gedeelte van den tuin achter de woning des heeren Van den Boven- kamp, alles samen omstreeks 737 c. A. De heer Gerritsen zal stemmen tegen het voorstel, wijl hy niet genoegzaam overtuigd is, dat de uitbreiding niet kan geschieden i op een ander terrein, bijv. op dat naast de Hoogere Burgerschool tot aan de Utrechtscho straat. Het onooglijke Telephoon-bureautje zou ian óok kunnen vervallen en rnen zou f 10 000 besparen voor aankoop van terrein. Het door spr. bedoelde terrein toch be- I boort der Gemeente reeds in eigendom. De heer Kleber refereert zich aan het door den heer Gerritsen gesprokene en zal eveneens tegenstemmen. De heer Van K a 1 k e n zal óok tegen stemmer!. om-lat hij is tegen elke uitbreiding der Hoogere Burgerschool en in hoofdzaak liever zag, dat Je Gemeente ten deze zelf standig was en elk Staals-subsidie weigerde. Dan zou zij hooger schoolgeld kunnen heffen en als er dan nóg extranei kwamen, dan zou dit ten goede komen aan de Gemeente. De heer Croockewit zal vóór stemmen, omdat, indien het gebouw werd uitgebreid naar den kant der Utrecbtsche straat, dit weinig minder zou korten dan f30000 en m*n tevens niet meer zou komen tot éen complex. De heer Van E s v e 1 d zal voor stemmen. Alle kosten aan de Hoogere Burgerschool besteed, acht spr. dringend noodig voor de Gemeentehet Middelbaar Onderwijs heeft recht op al onze zorgen. Spr. gelooft, dat de school slechts goed kan worden verbouwd door den vooi gestelden bouw achter liet be staande middelstuk. Tevens worden daardoor de zeer ongezonde woninkjes in die buurt opgeruimd. Mr. Prikken zal tegen stemmen op de gronden door den heer Gerritsen, aange geven. De V oorzi tter,deheeren Gerritsen, Kle ber en mr. Prikken beantwoordend, zegt, dat aan de zijde van de Utrecbtsche straat niet zou kunnen verrijzen een gebouw zóo groot als het nu ontworpene, omdat het ter rein te klein is. Tevens moet spr. opmerken, dat hij aau de argumenten des heeren Croockewit wil toevoegen, dat het gebouw zeker duur zou worden omdat het, aan de Utreehtsche straat gebouwd, andere architectonische eischen zal hebben. De bezwaren geopperd door den beer Van Kalken betreurt spr. en indien de Ge meente zelfstandig zou zijn en geen Rijks subsidie meer zou toucheeren, dan nóg zou den alle bezwaren voor de Gemeente niet uit den weg zijn geruimd. Men hebbe toch het oog op de voortdurende uitbreiding der Ge meente. De heer Van Kalken repliceert, dat naar zijn meening de ruimte voldoende zou blijken als de Gemeente de school zelf ex ploiteerde en extranei weerde. Door het hoo gere schoolgeld, bijv. f200, zou de toevloed van leerlingen veel minder worden. Het voorstel tot aankoop der terreinen wordt nu aangenomen met 10 tegen 0 stem men (die van de heeren: Van Kalken, Tromp van Holst, Kleber, Gerritsen, mr. Prikken en Van Eek). De heer Van der Want onthield zich van stemming als lasthebbende van een der gegadigden. Aan het begin der vergadering verzocht de heer Gerritsen, toen de Notulen ge lezen waren, een inlichting, tengevolge van een bij hem ingekomen schrijven van de Gemeente-werklieden, die meenden, dat hij de behandeling van zijn voorstel ten gevolge van hun verzoek om nadere loonsregeling de eene of andere informaliteit had plaats gehad by het noteeren van «le stemmen. Spr. zelf woonde die zitting niet bij en wendde zich daarom nu tot den Voorzitter om inlichting. De Voorzitter doel de officieele No tulen voorlezen en vraagt aan de 6 leden, die daarin als tegenstemmers zijn aange duid, of dit juist is. Op hun bevestigend antwoord en na de ontkenning der vraag of ook een der 6 overige toen aanwezige leden heeft tegengestemd, en dus blijkt, dat de stemming juist is opgenomen, stelt de Voorzitter voor de Notulen z. h. st. te ar resteeren, waartoe besloten wordt. De heer Gerritsen dankte voor do in lichting. Ingekomen waren het proces-verbaal der Kasopneming bij den heer Ontvanger dei- Gemeente gedeponeerd ter Secretarie; request van de Naamlooze Vennootschap «Volkshuisvesting" om afwyking van de Ver ordening nopens het overnemen van wegen om praeadvies aan B. en W; request van bewoners van den Lage,weg om verbetering van het gedeelte Kamppoort—Walsteeg hieraan is inmiddels voldaan, zoodat het ver zoekschrift wordt gedeponeerd ter Secretarie goedkeuring door Gedeputeerden van de Ge meente-begrooting voor 1899, van de Ge meente-rekening over 1898, van Raadsbe sluiten nopens jaarwedden van onderwijzend personeel aangenomen voor kennisgeving; beschikking door Gedeputeerden omtrent reclames in de Inkomstenbelasting even tof f 14.06 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Hei.nel.erg-/ljde van 8 cent tot 14.Ö6 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende .nulli teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Frauco en vrij van Invoerrechten ln huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zjjde-jfabrieken <k. k. Hoflever.), Zünoh. zeer aangenomen voor kennisgevingreoueat van rnr. J. N'. Basterd, houdend verzoek orn toelating zijner dochter tot hot admissie- examen voor het Gymnasium -• om priead- viwi aan B. en W. Hierna wordt do vergadering, dio orn 2.15 was geopend, te 4.45 gesloten. Voortzetting morgenmiddag, gelijk uit bo venstaand officieel bericht blijkt. Do Kamer van Koophandel en Fabrieken hield Donderdagavond ten Raadhuizn haar 78ste openbare vergadering, welke door alle leden werd bijgewoond. De onder-voorzitter, «lo hoer II. O. van Dam, opende «Ie zitting en installeerde het nieuw-gekozen lid, don lieer II. van Hutselen, en «le herkozen loden, waarna de heer Kleber het Voorzitterschap weder aanvaardde. Ingekomen was o. n. een schrijven van de «Utreehtsche llandolsverooiiiging'waarin de Kamer wordt uitgenoodigd, tegenwoordig te zijn bij de voordracht van oir II, Kcit.li, «lie Woensdagavond om 8 uur iu het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen zal spro ken over: «Kamers van Koophandel en Fa brieken". Besloten werd, van do uitnoodiging gebruik le maken. De beer Van Haselcn bracht oonigc be zwaren te berde over dc postregeling en de bestellingen op Zon«lag. Na onderzoek zal deze zaait worden behandeld in oen volgende vergadering. Morgenavond wordt in den huize-De Haas den lieer mr. F. D. graaf Schimmelpenninck, Burgemeester dezer gemeente, doorde leden van den Gemeenteraad, den Gemeente-secre taris en den Gemeente-ontvanger een diner aangeboden. Bij Kon. besluit is gehandhaafd de beslis sing van den Directeur van 's Rijks directe belastingen te Amsterdam op het verzoek van H. S. V., alhier, om ontheffing van Per- soneele belasting over 1898, wegens het met terwoon verlaten van een perceel. De „Experimental-Abend" van morgenavond zal in hoofdzaak gewijd zijn aan de specJTtrual- analyse en dus in haar soort een herhaling wezen van hetgeen deze jioogst ervaren experi mentator omtrent 6 jaarp^leden hier deecl be wonderen. Muar een herhaling op geheel andere wijze, met een reeks nieuwe toestellen en zóo als alleen kan geven deze geleerde Duitscher, die rondreist met een physisch kabinet waarop menige Uoogeschool afgunstig is en die zeeryelen aan zich verplicht door hen in de gelegenheid te stellen, te zien wat ze in allerlei werken la zen. het goed te zien en daardoor voor altyd in zich op te nemen. De heer Directeur der Hoogere Burgerschool eindigt zijn en terecht warm geschrevene artikelen tot aanbeveling om toch vooral deze kostelijke reeks hoogst belangrijke en buitenge woon zeldzame proeven te gaan zien, ongeveer aldus „Eindelijk zullen wij ook kunnen genieten van het nieuwste snufje op het gebied der Astro nomie, nl. de theorie waarmede inen wil verkla ren de raadselachtige wijze waarop zich de he vige uitbarstingen in de zons-atmospheer aan ons voordoen, voor welk verschijnsel men reeds zooveel theorieën heeft uitgedacht. „Het beginsel moet zijn de buiging welke een lichtstraal ondergaat als zij passeert door oen middelstof van ongelijkniutige, af- of toene mende, «lichtheid, waardoor do straal voortdu rend gebroken en dus gekromd wordt. „Van zulke kromme lichtstralen nu zullen wij proeven te zien krijgen. „O. a. wil men met die theorie bewijzen, dat het slechts gezichtsbedrog is, dat wij de zonne- rand steeds scherp begrens»! zien. „Hoe dat is, weet ik nietDie „vordering der wetenschap" is nog niet tot Amersfoort doorge drongen, zoover mij bekend is; wij moeten aat derhalve nog van aen heer Diihae leeren. „Ik gis, dat velen nog wel meer zaken door zijn lezingen zullen leeren, wel to verstaan: in- •'ien zij er heen gaan! Het rechte begrip volgt eerst bij het zien der prooven." De plaatselijke afdeeling van het «Utrechtsch genootschap voor Landbouw en Kruidkunde" houdt Vrijdagmiddag 12 uur in De Arend eon Algerneene vergadering. Bij advertentie in dit nummer noodigt het Bestuur van het plaatselijk Nuts-depar- tement «le onderwijzeressen en onderwijzers en verder allen die belangstellen in Muziek onderwijs uit, de voordracht by te wonen, welke prof. De Sonnaville aanstaanden Don derdagavond in «Amicitia" hier zal houden over ae door hom uitgedachte «aanschouwe lijke en oordeelkundige leermiddelen ter voor bereiding van muzitkonderricht". De heeren Orelio, Wolters en Mann hebben, voor het concert, Woensdagavond hier to go- ven, een zeer aantrekkelijk en interessant programma vastgesteld. Bestond het vorige programma, behalve den Paljus-proloog, geheel liit Nederlandsche composition, ditmaal komen daarop óok voor Beethoven's Sonate patliétique (aan allo pia nisten welbekend) en Niels W. Gade (Sonate voor piano en viool) en Viouxternps (viool- Concert). Orelio zal de zeldzaam ton ge-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2