Donderdag 2 Februari 1899. No. 4846. 48e Jaargang. Binnenland. Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- x>n Donderdagavond. Abonncmpnt per 3 maanden ƒ1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 00 cent elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Buroau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. KIESWET De BURGEMEESTER van AMERS FOORT, Gezien de artt. 11, 12 en 13 der KIES WET, Noodigt de mannelijke inwoners der Gemeente uit om, zoo zij in een andere gemeente over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in een der Rijks directe belastingen, wat de grond- bei acting betreft in eene andere gemeente of in meer gemeenten te zamen tot een bedrag van ten minste éen gulden, daar van door overlegging van voor voldaan geteekéhde aanslagbiljetten vóór den 15den Februari a. s. te doen blijken; te vens moeten zij, die aanspraak maken om op de Kiezerslijst voor 1899'1900 ge plaatst te worden, krachtens aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onverdeelde nalatenschap, mits het aandeel in dien aanslag min stens éen gulden bedraagt, daarvan onder overlegging van bewijsstukken, waartoe behooren het aanslagbiljet of een door den ontvanger gewaarmerkt duplicaat, een opgaaf van het bedrag van het aan deel in den aanslag en de noodige be scheiden ten bewijze van het gemeen schappelijk bezit, vóór 15 Februari a. s. ter Secretarie aangifte doen Vernieuwde aangifte is iilct noodlfC ten aanzien van hen, wier plaatsing op de Kiezerslijst voor 1898/1899 berust op: lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, mits zjj op 31 Januari 1899 alsnog betzelfde huis of een gedeelte vau hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen. 2o. genot van pensioen. 3o. bezit van eene inschrijving in de Grootboeken der Nationale Schuld of van een inleg in de Rijks-postspaavbank. 4o. afleggen van een examen. Daarentegen is hernieuwde aangifte Wel UOOd Iff, indien de plaatsing op de gemelde Kiezerslijst gegrond is op lo. bewoning van een huis of gedeelte van een huis of van een vaartuig, indien zjj niet meer op 31 Januari 1899 het zelfde huis of een gedeelte van hetzelfde huis of hetzelfde vaartuig bewonen; of Feuilleton. naar Edna Lyall, vertaald door A. J. M. 2o. genot van inkomen in dienstbe trekking, of als inwonende zoon, in het bedrijf of beroep der ouders werkzaam, hetzij met of zonder genot van pensioen. Zjj die niet op de Kiezerslijst voor 1898/99 voorkomen, doch vertneeuen het kiesrecht deelachtig te zjjn opgrond van: a. dat zij als hoofden vau gezinnen of als alleen wonende personen op deu 31sten Januari a. s. sedert den 1 Augus tus van het vorige jaar hebben bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in de zelfde gemeente niet meer dan twee hui- zeu of gedeelte van huizen, voor elk waar van, met of zonder bijbehoorenden grond of lokalen en bijgelouwen, niet ter be woning bestemd, de werkelijke huurprijs per week berekend, tenminste heeft be dragen eene som, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op 1-50 en het overige deel op f 1.— of krach tens eigendom, vruchtgebruik, of huur van een zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter, b. dat zjj op den 31 sten Januari a.s. sedert den Isten Januari van het laatst verloopen jaar bjj denzelfden persoon, onderneming, openbare- of bijzondere instelling in dienstbetrekking, of als in wonende zoon in het bedrijf of beroep der ouders, werkzaam zijn en als zooda nig over dat jaar een inkomen hebben genoten, wat Amersfoort betreft, voor het stadsgedeelte bepaald op f 400, en liet oyerige deel op ƒ300, of dat zij op den lsten Februari a. s. in het genot zjjn van een door eene openbare instel ling verleend pensioen, wat Amersfoort betreft, van gelijkbedragmet dien ver stande dat voor hen, die in de beide ge vallen verkeeren,zoo uoodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen worden samengeteld, c. dat zjj op den lsten Februari a.s. sedert een jaar den eigeudom met recht van vrije beschikking hebben van ten minste 100 (nominaal), ingeschreven in de Grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste 50, ingelegd in de Rijks postspaarbank, d. dat zjj hebben voldaan aan de eischen van bekwaamheid, door of krach tens de wet gesteld voor de benoem baarheid tot eenig ambt, voor de vervul ling van eenige betrekking of voor de uitoefening van eenig bedrijf of beroep, moeten insgelijks daarvan vóór 15 Fe bruari a. s. ter Secretarie aangifte doen. De ingevulde formulieren kunnen kos teloos per post aan den Burgemeester worden toegezonden met inachtneming van het volgende voorschrift dat de omslagen met aangifte en stuk ken moeten dragen boven aan -de voor zijde het opschrift.Vrij van briefport, ingevolge art. 50 der Kieswet" en in deu linker beuedenhoek de vermelding van den naam en woonplaats van den afzender, gewaarmerkt door zijne hand- teekening. De formulieren, waarvan hierboven sprake is, zijn ter Secretarie gratis ver krijgbaar. Verder wordt er uitdrukkelijk de aan dacht op gevestigd dat de kiezers moeten zjjn mannelijke ingezetenen des Rijks teven3 Nederlanders en vóór of op 15 Mei a. s. den vijf entwintigjarigen leeftijd hebben bereikt en, voor zoover zij over het laatst ver- loopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangesla gen, het te dier zake verschuldigde vóór of op den lsten Maart a s. hebben vol daan. Zij die over het volle laatstverloopen dienstjaar zijn aangeslagen in de grondbe lasting voor een bedrag van ten minste EEN GULDEN, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere in komsten, of in de personeele belasting, over eenkomstig de bepalingen der Kieswet, zijn vrijgesteld van de verplichting tot aangifte dnnr linune plaatsing op de kiezerslijst ambtshalve gesehiedt. Amersfoort, den 31. Januari 1899. De Burgemeester voornoemd F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT, Gezien art. 15 der Wet van 26. Mei 1870 (Staatsblad no. 82) betrekkelijk de Grondbclustlng. Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de stunt model no 75, met 13 vervolgstaten, aan- ijzende de uitkomsten bedoeld bij de artt. 15, 3 en 43 der gemelde wet, gedurende dertig dagen ter Secretarie ter visie zal liggen, eiken werkdag van 10 tot 1 uur. Amersfoort, 1. Februari 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dal een door G. van de KLASHORST ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot het op richten van eene varkensslachterij en Tleeschhon- wcrlj in het perceel alhier gelegen aan de Kamp straat, Wijk C. No. 85, bij het Kadaster bekend onder Sectie E. No. 3868, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 13 Februari aanstaande, des voorraiddags te half elf uren, gelegenheid ten Raadhuize wordt ge geven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 30 Januari 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. 3ANDBERG. Toen Fay klaar was, kwam Mowgli aan de beurt; zij stak hem in zijn fluweel pakje vau het vorige jaar dat hem in den rug veel te nauw was geworden en met behulp van een paar roodé doeken en een ronde, ouder- wetsche, puntige hoed, werd hij in een toréador hei-schapen. »Je bent prachtig" verklaarde Fay hem met trots aanziende. «Maak voort F' zei Mowgli, 'zich wringend in zijn nauw buisje. «Nu volgt Poedel. Hier is de spaarpot, die we onder zjjn kin zullen binden, met het kaartje aan den bovenkant van zijn halsband, zoodat iedereen het lezen kan, als hjj rond gaat om geld op te halen." «Ik zal den sleutel var. de spaarpot maar in mijn zak steken", zei Fay, die buiten adem was van opgewondenheid. «Nu het orgeltje. We zullen beginnen met de cachuca, en dan nog tien andere wijsjesdat zal meer dan genoeg zijn". Het orgeltje was anderhalve voet in het vierkant. Mowgli tilde het dapper op en droeg het als een baby Fay met haar tam boerijn ging voorop naar de voordeur en het volgend oogenblik stonden de beide kleine muzikanten op straat,, met Poedel iu de achterhoede. Fay beefde van opgewondenheid Mowgli liep hard vooruit en hijgde van iusDanning. »'t Is.'t is.mooi.zwaarbracht hjj uit, zwoegend onder zijn last. «Geef mij het", zei Fay, terwijl zij haar ma gere armpjes uitstrekte, haar «bezemstelen'', zooals de jongens ze heel oneerbiedig noemden. «Och, ik kan het gemakkelijk dragen", be weerde zij, maar op de eene of andere ma nier werd het onder het luopen toch al zwaarder en zwaarder en Mowgli, als gen tleman, voelde zich verplicht weer zijn dien sten aan te bieden. Eindeljjk was de stadstuin bereikt, en een goed plaatsje bij dén ingang kiezend, in de buurt van den blinde, zetten ze ver ruimd hun vrachtje neer, en zoo spoedig zjj weer bij adem waren, openden zjj de campagne met een opgewekte vertolking van den cachuca. De. nieuwigheid van de vertooning trok spoedig een kleinen kring bezoekers. Rheumatische oude menschen in rolstoelen lieten hun geleiders stil houden, en keken door hun Dril naar dit vreemde schouwspel. Als lay moe was, begon zij aan het or- De Regeering heeft een uitvoerige Memorie van antwoord (met gewijzigd wetsontwerp) ingediend op het Voorloopig verslag van ae Tweede Kamer, betreflende het Wetsontwerp tot wettelijke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. Een wetsontwerp tot wijziging der Mijnwet van 1810 zal de Tweede Kamer spoedig be reiken. Er is bevel gegeven, de keuring van onze lotelingt-n voortaan man voor man te doen plaats hebben, zoodat het zedelijk gevoel en de eerbaarheid niet zullen gekwetst worden. Dit bevel zal zich uitstrekken over alle gar nizoenen van geheel Nederland en treedt in werking vóór 1 Maart a. s. De Regeering is, naar zij aan de Eerste Kamer schreef, stellig voornemens een stokje te steken tegen tiet op enkele plaatsen toe gepaste, door notaris Coolen uitgevonden middel oin aan de bedoeling der wet op den Persoonlijken dienstplicht to ontkomen. Reeds is een wetsontwerp, dat strekt om de vermomde plaatsvervanging onmogeljjk te maken bij den Raad van State in onder zoek geweest. Bij den hoogst tragen gang van onze wet- tenmakende machine wordt voor 1899 deze ontduiking niet weerhouden. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden is bijeengeroepen tegen Dins dag 14 Februari. geitje te draaien en Mowgli, met de bijzon dere hoffelijke buiging, die hij zijn groot vader precies nadeed, en die onveranderlijk werd toegejuicht, leidde deu bescheiden Poedel rond, die aan zich zelf overgelaten, geen slag had om te bedelen en maar een slechte verwachting scheen te hebben van de goedgeefschheid der menigte. Idereen lachte om het smeekschrift dat aan zjjn halsband was vastgehecht, en er was niemand die weerstand kon bieden aan het ernstige gezichtje en de sprekende oogen van den kleinen Toreador, die niets zei, tenzij hem bepaald iets werd gevraagd, en wiens innemenae glimlach en ouderwetsche buiging een geheimzinnige macht haddén om koper in zilver en zilver in goud te veranderen. Eindeljjk evenwel verlieten de wandelaars den tuin, want de dagen waren kort en koud. De kinderen vonden, dat het nu tijd was geworden om naar de huizen der deftigste mensehen te gaan. «Laten we nu eerst naar Mr. Britton gaan", zei de dappere Mowgli. «Dat weet ik zoo net niet", zei Fay twij felachtig. «Nurse zei gisteren, dat hij een streng man is, en een erge radicaal. Ik weet niet precies wat een radicaal is; vader zegt, dat liet iemand is, die tot den wortel van het kwaad doordringt en het tracht uit te roeien. Ik zou er niet opgesteld zijn, dat hij onze fouten ging onderzoeken". «Hij zal geen lijd hebben, ze te vinden", zei Mowgli «We zullen alleen voor zijn huis even spelen, en misschien zal bij ons dan wat geld toewerpen. En al zegt Nurse nu ook dat hij streng is, vader zegt dat hjj vriendelijk is". «Wel, laten we eerst voor het huis van juffrouw Gaseoigne spelen, omdat we zeker weten, dat zij goed voor ons zal zijn", pleitte Fay. «Neen, laten we het naarste eerst doen. Het is beter om eerst het brood te eten en de gelei te sparen dan droog brood tot het laatst te bewaren", zei Mowgli, die op zjjn manier een kleine wijsgeer was. Fay vond, dat hij gelijk had en maakte geen bezwaren meer, en de twee kleine muzikanten vervolgden dapper hun weg tot zij Ford House hadden bereikt, de eenzame woning van den ouden heer Britton. Omstreeks dien tijd was de zon onder gegaan en de Novemberlucht was ijzig koud geworden. Fay bibberde toen zij stii stond en Mowgli speelde dapper«Dream faces". Maar niemand kwam aan het venster en Fay vond geen aanleiding om te dansen, als er get n enkele toeschouwer was. «Speel «Last Rose of Summer" zei zij «mis schien houdt hij niet van nieuwe wijsjes". (Wordt vwvolgd).'

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1