Stadsnieuws. In het bestek voor den bovenbouw van het Rijkspostspaarbauk-gebouw te Amsterdam zyn bepalingen opgenomen omtrent minimum loon, en dit wel voor het eerst bij een Rijks werk. Dit minimum is vastgestejd op 23 cent per uur voor een ambachtsman, 20 cent voor een vakarbeider, geen ambachtsman, en 18 cent voor een handlanger, opperman of sjou wer. Verder wordt bepaald, welke de laagste loonen zijn, te betalen aan werklieden enz. van 14 tot 23 jaren oud, naar hun ouderdom verdeeld in 4 rubrieken. De aannemer is tevens verplicht aan den lossen werkman, bij diens indiensttreding, een schriftelijke aanstelling uit te reiken, met vermelding van de hoedanigheid waarin hij wordt aangenomen en welk loon hij zal ge nieten. Afwijkingen der minima kunnen door de Directie worden toegestaan. Geen werkman zal langer dan 11 wuf per dag mogen werken. De boeren en handelaars in vee mogen wel op hun «qui vive" zijn en de Gemeen tebesturen, vooral daar ter plaatse waar drukke veemarkten worden gehouden, mo- (;en wel flinke maatregelen nemen, anders oopt onze veestapel groot gevaar van door de uit Esschen terruggezonden koeien, die daar, bij de voor het vervoer naar België voor geschreven tuberculine-inspuiting, reageer den, te worden besmet. Wel zijn de koeien te kennen aan twee gaatjes in het linkeroor, maar niet iedereen is op de hoogte met dit kenmerk, en als men in aanmerking neemt het groote gewicht dat in dezen in de schaal wordt geworpen waar niet zelden eerst na verloop van vele dagen de besmetting zijn invloed doet gevóélen, dan zijn hier zeker alle redenen aanwezig om niets, onbeproefd te laten, die gekenmerkte dieren buitenden handel te houden. V. Gedurende December 1898 zijn bij de Rijks-postspaarbank ingelegd en terugbe taald de volgende bedragen Inlagen f2 949 210.406; terugbetalingen (waaronder f8316.185 wegens aankoop van inschrijvingen in een Grootboek, obligation of certificaten van inschrijving) 1'2390656.886; meer ingelegd dan terugbetaald f558553.52. Aan hot einde van November was ten name van verschillende inleggers ingeschreven f67'"<J2484.74, zoodat het te goed op ultimo December 1898 bedroeg f68 391 038.265. In den 1 op der maand zijn 8477 nieuwe spaarbankboekjes afgegeven en 2622 geheel afbetaald, zoodat aan het einde van Decem ber 693228 boekjes in omloop waren. Tot ultimo December is voor een bedrag van f337 754.595 aan inschrijvingen in een Grootboek der Nationale Schuld, obligation ten laste van den Staat, of certificaten van inschrijving, ten behoeve van 432 inleggers aangekocht. St. Cl. De «Nederlandsche Bond tot Bestrijding der Vivisectie" heeft een beroep te dier zake gedaan op de medici in Nederland. Daarbij was een invulliugsbiljet gevoegd, waarop de Bond de opinie der medici vroeg omtrent het vivisectie-vraagstuk en waardoor zij vol ledige en gedeeltelijke medestanders onder de medici zou leeren kennen. 375 medici waaronder enkele tandart sen hebben duidelijk geantwoord. Voorts zijn enkele antwoorden ingekomen, die min der duidelijk zijneen vier- of vijftal dezer zouden vermoedelijk onder de voorstanders van vivisectie te rangschikken zyn. Van de 375 antwoorden waren 248 vóór vivisectie, waaronder 03 voorstanders van beperkende wettelijke bepalingen109 dei- ontvangen antwoorden waren van tegenstan ders van vivisectie, waarvan 42 volstrekte tegenstanders. Men verwijt ons, Hollanders, dikwijls dat we te langzaam zijn in de uitvoering van dingen waarvan we óok al na veel wik ken en wegen dan toch eindelijk het nut, ja zelfs de noodzakelijkheid hebben erkend. Ons werd daarvan onlang door iemand, die in oude paperassen gesnulleld had, een sterk sprekend staaltje verteld. Men weet dat de Utrechtsche Vechl, die in de Zuiderzee uitmondt, daarvan is afge- gesloten door groote schutsluizen, waardoor eb en vloed der zee in de rivier niet merk baar zyn. Die sluizen dateeren van 1672 of 1673. Toen zij er niet waren, stond het land ter weerszijden van de Vechtoevers voortdurend aan hel gevaar vanjoverstrooming bloot. Óf men dan niet eerder er aan gedacht had dit euvel door sluizen te keeren? Jawel. Onze zegsman kende een oude acte, waar uit reeds van zoodanig voornemen bleek. Het kapittel van Sint Marie, een kerk bestuur in de oude stad Utrecht, had lan derijen liggen onder Nichtevechi en Neder- horst-den-Berg en verhuurde aan Zweder, heer van Abcoude, de tienden van dat land met het uitdrukkelijk beding dat de vastge stelde pachtsom zou worden verhoogd, wan neer door een aanleg van een zeesluis bij Muiden de opbrengst der bedoelde gronden on zekerder en overvloediger worden zou. Toen dus deze acte werd opgemaakt, kende men de kwaal, kende men ook het middel daartegen, meende (hoopte) uien dat binnen wellicht ikorten tijd dat middel zou worden toegepas Welnu, bedoelde acte draagt het jaartal 1348. Drie-honderd-vijf-en-twintig jaar moesten nog voorbijgaan eer men werkelijk zou komen tot het bouwen van een sluis, welker nood zakelijkheid reeds zóo lang was erkend. A. Cl. Uit Leiden werd Maandag het overlijden gemeld van Prof. Fruin. Robert Jacobus Fruin werd 14 November 1823 te Rotterdam geboren. Na voltooiing zijner aecademïsche studiën te Leiden, pro moveerde hij aldaar in December 1847 op een dissertatie»De Manethone Sebennytha." Kort daarna werd hij docent aan het Gym nasium te Leiden en 20 Februari 1860 hoog leeraar in de Vaderlandsche geschiedenis aan de Rijks-universiteit aldaar lot zijn eneritaat 18 September 1894. Fruin heeft onze letterkunde verrijkt met vele geschriften, en menig belangrijk van degelijke bronnenstudie getuigend werk be trekkelijk een of ander onderdeel uit de Vaderlandsche historie. Als redacteur van »De Gids" en als medewerker aan verschil lende andere tijdschriften heeft de overleden oud-hoogleeraar eveneens veel bijgedragen tot vermeerdering der kennis van Neërlands geschiedenis. Het meest bekende van zijn geschriften is zijn werk «Tien jaren uit den Tachtigjarigen Oorlog," een geschiedboek, uitmuntend door keurigen stijl eu heldere voorstelling. De Koninklijke Academie der Wetenschappen en de Maatschappij van Nederlandsche Letterkunde telden kruin on der haar meest geziene leden. Zijn grootste verdienste op wetenshappe- lijk gebied is wel dat hij onze Geschiedenis schreef en leerde schrijven naar rechtstreek- sche bronnen. Doch niet slechts op wetenschappelijk ge bied heeft Fruin uitgeblonken. Hij was wat men noemt een beminlijke persoonlijkheid. Wie met hem in aanraking kwam, geraakte onder do bekoring van zijn vriendelijk we zen wie Fruin kende, had hem lief. Een voudig en hulpvaardig, heeft Fruin, die on gehuwd bleef, velen aan zich verplicht. Nooit werd tevergeefs een beroep op zijn hulp vaardigheid gedaan en waar liet noodig bleek, opende hij gaarne de beurs, maar steeds op voorwaarde, dat het niet aan de groote klok zou worden gehangen. Fruin bezat ook in hooge mate de gave van welsprekendheid. Niet alleen wat hij schreef muntte uit door keurigheid, helder heid en eenvoud. Aan menig graf van ge storven collega's heeft Fruin's welsprekende stem geklonken en dan kwam het aan den dag welk een hart er woonde in dat betrek kelijk klein lichaam. Voorwaar niet alleen een ster aan den wetenschappelijken hemel is heengegaan, maar met Fruin daalt een der voortreflijkste menschen ten grave. De heer Muilwijk, te Giesendam, vierde Dinsdag zijn lOOsten jaardag. De oude is nog goed ter been en verheugt zich in het bezit van een talrijke nakome lingschap. Hij heeft nog 6 zoons, waarvan de oudste een jongentje van meer dan 80 jaar is; verder heeft hij 44 klein- en 85 achter kleinkinderen, waarvan reeds 14 weer kin deren hebben, die hun voorvader op den voor hem zoo gedenkwaardigen dag geluk gewenscht hebben. üp 31 December j.l. telde Utrecht 100066 inwoners, 47 946 mannen en 52120 vrouwen. Het Utr. Dbld. teekende bij de vermelding van dit feit aanOnze stad, die zich zóo uitbreidt, heeft dus recht om mee te spreken waar het geld grootsteedsche belangen. Jam mer echter, dat bij zoo velen en bij zoo menige gelegenheid het «kleinsteedsche" nog zoo aen boventoon blijft voeren. Doch met de tijden zullen ook wel de menschen gaan veranderen. En het Utr. Nbld. schrnft: Uit een statistiek van 1898 blijkt, dat in dat jaar ruim 25000 verschillende inwoners onzer gemeente onderstand hebben genoten, op welke wijze dan ook. Aan zulk een aantal werden namelijk de »briefjes" van het Arm bestuur uitgereikt. Dat is dus aan een vierde deel der bevol- kmp. En dat in het z.g. «welvarend" Utrecht. Men moet toch maar durven. De Gemeenteraad van Hattem heeft be sloten, aan eervol ontslagen Gemeente-secre taris, den heer Jaspers, die meer dan 50 jaren in dienst der gemeente was, een gra tificatie van f300 in eens te vevleenen. De Burgemeester had f400 per jaar voorgesteld, doch de Raad scheepte den verdienstelijken ambtenaar af met f300 voor ééns. In een Overijselsche gemeente wordt een ambtenaar ter Secretarie gevraagd, nog wel gediplomeerd en goed bekend met de Gemeen te-administratie, op een salaris van f200 per jaar. Hot is ongelooftyk zooveel brieven en couranten, voor 's-Gravenhuge of Sclmgen bestemd, een verkeerde reis maken. Willen de afzenders dit voorkomen, dan zullen zy verstandig handelen nimmer 's-Hage, maar altijd voluit 's-Gravenhage of' Den Haag te schrijven, on bij Schagen nog de letters N. H. te voegen. De Kerkeraad der Ned. Hervormde Ge meente bier heeft een schrijven gericht tot de Kerkeraden der andere gemeenten in ons land. met verzoek om opgave te mogen ont vangen van die miliciens, die over enkele weken voor den militairen dienst zullen wor den opgeroepen en hier in garnizoen zullen komen. Waar maar al te dikwijls catechisatie en kerk in het vergeetboek geraken, wanneer de dienstplichtige in zijn garnizoen is, wil de Kerkeraad deze jongelieden zoeken en leiden, opdat hun godsdienstonderwijs geen schade ondervinde. Met ingang van 1 Februari is belast met de waarneming van de betrekking van Rijks advocaat in Noordbolland en Utrecht mr. W. H. K. Moutbaan, advocaat en procureur te Amsterdam. In de laatste dagen is het meermalen voor gekomen, dat. gewone binneiilandsche brief kaarten, door het Rijk verkocht, niet toege laten werden voor de verzending naar het buitenland, óok al zijn ze voldoende met 2^2 ct. bijgefrankeerd. Dat de handelsbriefkaart in buitenlandsch verkeer verboden is, wist men; maar waar voor het nu bedoelde verbod goed is, is ons niet duidelijk, 't Is alleen lastig en vertragend, want men krijgt van het Postkantoor de briefkaart eenvoudig als »niet toegelaten", terug. Ter waarschuwing deelen wij dit mede. Diakonen der Ned. Hervormde gemeente, hier, de.tweede openbare collecte hebbende vastgesteld op Maandag 6 Februari a. s., vertrouwen dat de liefdadigheid ook nu we der moge blijken en het college gesteund zal worden om den nood zijner armen te ver zachten. Weder is het reeds zoo klein aantal over gebleven oud-strgders van '1830 met éen verminderd. Dinsdag is hier ter stede in den ouderdom van bijna 88 jaar overleden de heer Theod. van Zwol, gerechtigde tot het dragen van liet Metalen kruis. Van de voor enkele jaren opgeheven afdeeling is nu nog alléén in leven de heer H. Salet. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot Ie luitenant bij hun wapen de 2e luitenants L. Schutte en E. D. van der Sleesen, van het 5e regiment infanterie, onderscheidenlijk gedetacheerd bij het leger in West Indië en dat in Oost Indië. De de.<-tacheering van eerstgenoemde is tevens verlengd met éen jaar. In ons vorig nummer werd bericht, dat de geprojecteerde tramlijn Nieuwe station Kamperbuitenpoort 3'/4 Kilometer lang zou zijn. Dit moest wezen twee en een kwart Kilometer. In de plaats van den heer Timmer is werk zaam gesteld ten Postkantore hier de heer Crab Hellingman, klerk der Posterijen le klasse te De Bilt. De plaatselijke afdeolinu der Anti-revolutionnaire Kiesvoreoniging „Nederland en Oranje" hield Vrijdag haar jaarvergadering. Na de opening, met gebed, verkreeg de. Donner het woord en hield voor de talrijk opgekomen leden en genoogdigden een zeer belangrijko redeover„de Arbeidskwe.stie". Onze ruimte gedoogt niet. deze zeer leerrijke toe spraak hier in haar geheel op te nemen en wij moeten ons dne wel bepalen tot de meeat saillante punteu. 8pr. herinnerde er aan hoe de arbeidskwestie,die reeds bijna een halve eeuw zooveel iiarton en zooveel pennen in beweging brengt, is een zeer brandende, een vol gloed en loven, maar tevens een uiterst moeilijke on hoogst ingewikkelde; zóo ingewikkeld, dat nog niet óen partij op sociaal gebied kon komeu met een uitgewerkt programma en weinig meer vermocht te geven dan eenigo hoofdlijnen. Zelfs na de Encycliek van 1804 is nog niet veel ten deze gedaan, maar toch heeft deze quaeatio aller belang- stelling. Achtereenvolgens behandelde spr. de oorzaken waaruit de ArbeidsquaeHtie voortvloeit en somde or 7 op: stoom en electriciteit, invoer van buiten, de Staat als arbeider, gebrek aan de noodige bekwaam heid om baas of knecht te znn, do zucht om te leven boven zijn stand, sterkedrank en ontucht, miskenniug van alle gezag. Als weg tot oplossing noemde sprniet de ge- meenmaking der arbeidsmiddelen, doch 't op den voorgrond stellen van rechten en plichten nietstakin- Sen, doch organiseering van den arbeid (Kamers van Ar- eid, maximalen arbeidsdag, bepaling van den leef tijdsgrens voor mannen en vrouwen)niet uitbrei ding van het arbeidsterrein, doch verbetering van het uitwendig leven des arbeidersuiet kostolooz onderwijs en kostelooze rechtsspraak, doch het zoo draaglijk mogelijk stellen van do bctalingon en do belastingen voor den arbeider; niet ongeloof, doch geloot. Hierna werd do eigenlijke ledenvergadering ge houden, waarin de lo Secretaris het jaarverslag los, waaruit bleek dat hot ledental wederom aanzienlijk 18 toegonomon (staande de vergadering meiddon zich weder nieuwe leden aan). De renuingiuoestor deed Bekening en verantwoording on mocht wijzen op een flink batig saldo. EindaJijk werd de heer O. A. E. Jagtenborg, die periodiek moest aftreden, herkozen als 2e Secrotaris, waarna do vergadering met gebod word gesloten. Uitslag van de schietwedstrijden, uitge schreven door de Schietvereniging «Wil- helmina", alhier, en gehouden in De Arend op 29 en 30 Januari. Zondag Schietclub «Vooruit", te Culem- borg. buks 417 puntendag-medaille ge weer H. van den Brink, te Utrecht.dag- medaille buks C. A. van «lor Pauw, Hilver sum. Maandagdag-medaille geweer J. I). Lam- merts van Bueren, te Amersfoortdag-me daille buks G. Frohn, te Baant. De wedstrijd wordt het eerst voortgezet op 5 en 6 dezer. Zeer velen, die teleurgesteld werden loon „Adri- enne Lcoouvreuv" Maandagavond niet werd gege ven, zijn slechts half getroost „Antoinette Bigaud" gaan ziengeon eukele echter heoft het berouwd, dat juist dit stuk gekozen werd. De intrige or van deelden wc reeds in ons vorig nummer mee. We kunnen ons thatiB dus bepalen tot het spel en dit. was, alweer boven verwachting, goed, uitnemond soms. Dat Schoonhoven, de generaal, af en too sprak van „reesjement" en nu en dan zjjn doodgravers- toon ten beste gat' waar 't juist niet bohoordenu ja, dat zijn kleino fouten. Groote lof aan Mevrouw Holtrop-Van Gelder, de lieve „Toinon", wier diep gevoel en grooto opge wektheid haar voor deze rol al bijzondor geschikt doen zijn. Heerlijk, haar onvoorzichtig hardop den ken op de canapé naast Genovi.wo (Kika Hopper, een veelbelovende en veelbegnafdo actrco)praentig- nntnurlijk, toen zij de Jobs-tijding moest tnccdeelen aan Geneviève en Ollivicr (Clous, den altijd accu raten artist); subliem, hiuvr bekentenis aan don gene raal en do huil-scóne. Geen wonder dat er zoo dik wijls moest worden „gelmnld". Ook Hol Irop spoelde den „Bigaud" hop] goed, zóo ruw, zóo natuurlijk, dat zelfs de huisknecht hoiu in 'l ootje meende te moeten nemen met de Weeshuis-kofliepot. Wat was dat tooneeltje tussohen hem en Toinon heerlijk mooi, toen hij, geheel zonder erg, haar zóopynigdo met zijn wedervaringen als jury-lid. Wat is deze comódie-de-rooeurs Óen stuk werkelijkheid, éen stuk leven, ontzaglijk mooi goschreven, sober gehouden, met hier en daar een vleugje humor (als van den „officierenvriend"). In lange i3 hier te lande niet zoo'n mooi stuk, zoo kranig gespeeld zoo goed voor 't voetlicht ge bracht. En na do pauze weer Mevrouw Holtrop on Clous z(j, de drukke, beweeglijke, lieve „Dorn"; hij dege leerde, maar werelddonnue boekenwurm, die mank gaat aan 't zelfde euvel waarvoor hy ^Augier zoo onbarmhartig afmaakt. Hoe typisch huur „waarom laat je me nu een half uur laten liegen Hoe gemeen van ie", toen hij door Anna Snbluirollos,, Horiniue" (de tm-de-siècle novellisto, óok in kleoding on ma nieren) het raadsel zag opgelost waarvan hij zoo weelderig leefde. Hoe echt, datin-Duilsoh ontbyt. Maar do regio vordiont geen lof. De regisseur van de Koninklijke had dienen te zorgen, dat de schom melstoel niet zóo den lachlust, do luchter uiet zóo den spot had opgewekt. Een woord van «ank aan do „Guranten-vcrccniging" die deze beide mooie cn leerzame stukkeu hier deed opvoeren. Aanstaanden Dinsdag jammer genoeg op het zelfde oogenblik waarop de heer Zel- velder in De Arend zal spreken over «Leer plicht" want beide zullen daaronder lijden wordt door den «Katholieke Kring" in De Keizerskroon uitgevoerd het «Weihuachts Oratorium" van Deken Miiller. Terwijl een goed gemengd koor,hettoon- wei k uitvoert, worden np het goedverlichte tooneel de vel schillende passuges voorgesteld door levende boelden. D.o opvoering op deze wijze, een twaalftal jaren geleden te Hilversum gegeven, over trof aller verwachting en naar men ons mee deelt, zijn do kleine tekortkomingen die men daar opmerkte voor de uitvoering hier ter stede een goede les geweest. Een advertentie in dit nummer geeft alle gewenschte verdere inlichtiugen. Üs. A. van der Sluys sedert 31 Januari 1897 predikant bij de Gereformeerde kerk te Baarn, beeft emeritaat aangevraagd. Het vrouwtje te Doorn, dat 11 December haar echtgenoot met voorbedachten rade mishandelde, door hem mot een mes aan de keel, te verwonden, is door do Rechtbank te Utrecht deswege veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf. De Rechtbank vond geen termen om een onderzoek naar haar geestvermogens te bevelen. Door den heer Inspecteur dor directe be lastingen te Amersfoort is benoemd tot schat ter der huurwaarden voor de Personoole be lasting te Zeist de heer A. Glaser, deurwaar der der directe belastingen aldaar. Nederlandsche Contraal-Spoorweg- Maatschappij, Totale ontvangsten over do maand Oct. 1898 Reizigers 84080 f 53 950.17» Bagage k honden (tonnen) 156 1366.85» Levende dieren, rijtuigen enz. 6392.67» Goederen (tonnen 45481 52163.00» Diversen 600.04» Totaal -114472.75» Ontvangst: 1898 1897 Totaal vanafl Jan. ƒ1034706.915 f\000665.15» Gemiddeld auntai Kilom. in expl. van af 1 Januari 106 102 Dus ontvangst per «Jagkilometer ./320Ö 32.27

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2