Maandag 13 Februari 1899. BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4849. 48e Jaargang. Binnenland. De kinderen vao den PrÉkaDt, PHOENIX-BROÜ W ERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave A. H. VAN C] te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post ƒ1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en'onteigeningsadvertentiëu per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEQHACHT 50. Telephoon 19. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kenniB van de ingezetenen dezer gemeente, dat de door den Directeur van 's Rijks directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren nos. 11 en 12 van de Perso neel» belasting over het dienstjaar 1898 aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaat sen aangeplakt te Amersfoort, den 10 Februari 1899. D? Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENN1KCK. ATJEH. Aan een particulier schrijven van een officier, die voor de derde maal den toestand in Atjeh met eigen oogen heeft kunnen waarnemen, is het volgende ontleend: »Wat vind ik het hier veranderd, sedert ik het in '96 verliet. Ik meen u wel eens geschreven of gezegd te hebben, dat ik in Van Heutsz den eenigen persoon zag, die den Atjeh-oorlog tot een goed einde zou kun nen brengen en ik geloof, mij niet vergist te hebben. Wat is die toestand in twee jaar tijds veranderd Geheel Groot-Atjeh -f- Noord- en Oostkust (bijna geheel) liggen aan onze voeten en zullen op het einde van het jaar in bedwang worden gehouden door een troepenmacht, even groot als vroeger de enkele geconcertreerde linie vorderde. Selimoen, waar Van der Heyden slechts even eens een kijkje nam, wordt nu binnen drie uur tijds per stoomtram bereikteinde '99 gaan we op dezelfde wijze van Kota Radja naar Segli en over een paar jaar vermoede lijk naar Medan. Overal het verzet gebro ken enkel op de Westkust zit Oemar nog, opium-schuivende, met een duizend volge lingen. Het heet, dat hij op is, maar in ie der geval hem moeter. wij nog hebben. Naast de tramlijnen overal wegen gebaand, zoodat elk gewenscht punt met spoed door een co lonne kan worden bereikt. De oude posten bijna alle opgedoekt en vervangen door ee- nige open kampementen. De verlichting om den kraton, of liever om Kota-Radja, weg 'tls zeker, of wij zijn ontzaglijk vooruit gegaan. Feuilleton. naar Edna Lyall, vertaald door A. J. M. De Bataviaansche correspondent der N. Rott. Crt. seinde Maandag aan zijn blad »Op 3 dezer heeft een compagnie van het 14de batajjon den ingang van de kloof van Tamseh erkend. De vijand opende een he vig vuur. Aan onze zijde werden 1 mindere gedood en 6 gewond." De Regeering ontving Dinsdag het volgende officiecle telegram »De troepen der Westkust van Atjeh ageeren tegen Toekoe Oemar. Eén officier bekwam een schampschot". Uit Petersburg is het heuglijk bericht ontvangen, dat alle genoodigde Regeeringen toestemmen in het voorstel van den Keizer aller Russen om de Ontwapenings-conferentie plaats te doen hebben te 's-Gravenbage, ver moedelijk in April of Mei. Dat aan de Afgevaar digden ter Conferentie een luisterrijke ont vangst in Nederland ten deel moge vallen. Dat een grootsche betooging van het kleine volk van Nederland schitterend getuige, hoe warm de openbare meening sympathiseert met dit vredeswerk. Dat de Afgevaardigden onze landpalen niet mogen verlaten, zonder de beschaafde wereld gevrijwaard te hebben voor de oorlogsplaag, $elke haar helaas onophoudelijk heeft ge teisterd. De Tweede Kamer is tot hervatting harer zittingen bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 Februari, des middags 2 uur. Oorspronkelijk heeft de Voorzitter het voornemen gehad, de bijeenkomst op 14 dezer te bepalen, maar hij heeft daarvan afgezien, omdat de voorbereidende schrifte lijke behandeling van enkele wetsontwerpen, welke hij in de eerste plaats aan de orde gesteld wenschte te zien, in de eerstvolgende dagen nog niet afgeloopen zal zijn. Men mag aannemen, dat daartoe behoort het voorstel tot wijziging van het Wetboek van Straf vordering ten aanzien van de uitbreiding der gevallen waarin revisie van strafvon nissen is toegelaten. Het antwoord der voor- steilere op het Verslag der tweede behan deling in de afdeelingen toch is nog niet verschenen, maar toch hoopt men dit vóór de wederbijeenkomst der Kamer gereed te hebben. Of het wetsontwerp betreffende de Ver zekering van werklieden tegen de gelde lijke gevolgen van ongelukken, waaromtrent de Regeering haar Memorie van Antwoord verleden week heeft ingezonden, in de aan staande zittingperiode behandeld zal worden, staat nog niet vast. De Memorie van Antwoord op het ont werp betreffende den Leerplicht nadert haar voltooiing en zou naar men verneemt, ten aanzien van twee hoofdpunten (den leeftijd en de regeling van het Herhalingsonder- wijs) belangrijke wijzigingen hebben onder gaan. ■Naar het Handelsblad uit 'goede bron verneemt, wordt een groote bétooging op touw gezet ten gunste van het Leerplicht- ontwerp. Niet alleen de Vereeniging van Onderwij zers, doch ook de Werkliedenvereenigingen en andere corporaties zullen er aan deelne men. Hoe en wanneer de betooging zal geschie den, is nog niet vastgesteld. De Minister van Oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor het in de maanden Julli en Augustus e. k. hier te lande te houden examen voor toelating tot den Hoofdcurcus, ter opleiding van onder officieren voor den rang van tweede-luitenant, de volgende aantallen plaatsen worden open gesteld a. voor het leger hier te landeinfanterie 20. administratie 5; b. voor het leger in Nederlandsch-Indië infanterie 45, administratie 4. De Minister van Financiën verklaart, dat de »Vereeniging tot zekerheidsstelling van verplichte Rijksambtenaren," gevestigd te 's-Gravenhage, overeenkomstig de voorschrif ten der Borgtochtenwet wordt toegelaten tot het aangaan van borgtochten voor het beheer harer leden, blijvende deze verkla ring van kracht zoolang de bij Kon. besluit van 15 December 4898 goedgekeurde Statu ten dier vereeniging geen wijziging onder gaan. Onze vier groote steden tellen nu meer dan 100 000 zielen. Eigenaardig is, dat nu alle vier vlak bij het ronde cij ter staan, en wel 100 000,200 000, 300000 eu 500 000, en dat Utrecht en Den Haag samen even volkrijk ziju als Rotterdam en dat het bevelkiugscijler van Rotterdam en dat van Den Haag samen het bevolkings cijfer van Amsterdam aangeett. De stichter van «Volksonderwijs" jhr. mr. F. H. van Beijma thoe Kingma, te Heeren veen, is daar op ruim 80-jarigen ouderdom overleden. In den ouderdom van ruim 69 jaar is Donderdag te 's-Gravenhage overleden dr. A. T. van Aken sedert 1877 Inspecteur van het Middelbaar onderwijs voor de provinciën Zuid- on Noord-Holland, Friesland, Gronin gen en Drente. Aan de Rijks-universiteit te Leiden is ge slaagd voor het candidaats-examen in de rechten mej. L. van Dorp. Deze candidate is de eerste vrouwelijke, die met guristigen uitslag aan een der Neder- landschc Universiteiten een examen bij de faculteit der rechten heeft afgelegd. De deurwaarders der Directe belastingen zullen zich, nu de pogingen om een betere regeling hunner belooning te verkrijgen, vol gens het Antwoord op het Voorloopig verslag I in de Tweede Kamer zijn mislukt, tot den 7.) Het toeval wilde, dat de heer Britton juist zijn buis verliet, toen Mowgli aankwam. «Goeden mo rgen", zei hij vriendelijk waarom is je zusje niet meegekomen 1" «Ze is heel ziek", zei Mowgli treurig. De heer Britton ondervroeg verder de rneid, die het kind vergezelde. Hij begreep, dat Fay gevaarlijk ziek was, en in zijn warm bart, waarin altijd een iuitne plaats voor kinderen was geweest, voelde hij innig me delijden met de dappere kleine danseres, die nu zulke vreeselijke pijnen leed. «Ga met me mee in de oranjerie", zei hij tot Mowgli, »en we zullen wat druiven voor haar afsnijden. Morgen kan je me het mandje terug brengen en vertellen hoe het met haar is". De volgende tien dagen bracht Mowgli dagelijks bulletins, maar die waren niet gun stig. Den elfden dag waren er sporen van tranen op het papier, waarop het bericht was geschreven de moeder nad alle hoop verlorende woorden luidden »Veel zwak ker; het schijnt, dat zij kalm heen gaat". De handen van den ouden man beefden een weinig, toen bij het papier toevouwde. Hij liep stilzwijgend langs het tuinpad. De dood had voor homogeen verschrikkinghij was volkomen bereid, te sterven, maar voor hem, even als voor Charles Kinsley was de dood van een kind de grootste mysterie, het meest ingewikkelde vraagstuk. «Kom laten we wat druiven halen", zei hij tot Mowgli. »lk denk, Mijnheer", zei de meid, »die zullen niet meer noodig zijn voor..." De heer Britton legde haar het zwijgen op door een van die blikken, die den men- schen vrees aanjoegen. «Kom", zei hij vriendelijk, «laten luij voor de druiven zorgen, dat is onze taak". Iets in de kalme houding van zijn ouden vriend beurde den armen Mowgli op, die evenals alle kinderen sterk onder den in druk was van de sombere atmospbeer, welke thuis heerschte. «Gelooft u waarlijk, dat Fay nog beter zal worden, enen ze zal opeten sta melde hij. »lk blijf hopen dat het zal gebeuren", zei de oude man, «tot dat ik weet, dat het onmogelijk is. Kom, van welke houdt zij het meest Wan die mooie, groote witte", zei Mowgli. En hij ging getroost naar huis en klaar om de andere ook te troosten. Wat den heer Britton betreft, die ging terug naar zijn kamer en liep in gedachten op en neer. »Maar deze heelt van haar ge brek al den leeftocht dien zij had daarin geworpen" (Luc. 214) mompelde hij. «Moet dit dappere kind sterven omdat de menschen alleen van hun overvloed willen geven, om dat wij alleen aan God willen afstaan, wat ons geen opoffering kost?" Hij was niet de eenige te Richworth die zich dat afvroeg terwijl Fay stervende was, omdat zij had gedaan al wat zij kon. De Penningmeester was verbaasd over de vele giften, die begonnen te vloeien voor de nieuwe kerkhij aarzelde evenwel, het aan den predikant te vertellen, die zijn dagelijksch werk met zulk een zorgelijk ge laat verichtte, dat niemand hem wilde lastig vallen met onnoodige praatjes Deze voelde de sympathie van zyn stadgenooten, en dat was hem genoeg. Op den avond van den dag waarop Mowgli dat hopelooze briefje aan den heer Britton had gebracht, keek Fay droomerig op naar haar moeder. sik heb gedroomd dat ik in het schuitje zat op dat plaatje", zei zij, terwijl zij wees naar de Noordsche haven, die aan de gas lamp hing. Zing eens voor me van Witte vleugels! moeder! De heer Britton vond het toen zoo mooi". En de moeder zong zoo goed zij kon. iNaar huisl Als een pijl uit een boog vliegt mijn bootje door de golven, moeder' zei het zwakke stemmetje, »daar is een mooie dame, die de pjjn wegstrijkt; het is de dame op de schilderij in Mijnheer Brit- tons kamer, boven den schoorsteen". De moeder zei alleen dat zij blij was dat de pijn over ging, en begon toen weer zacht jes «Witte vleugels" te zingen. En daarna viel Fay in slaap. «Beter"? vroeg de heer Britton angst;g, toen ^owgli den volgenden dag kwam. »Veel beter en buiten gevaar zei de dok ter" riep Mowgli opgewonden vrooiijk door een weldadige reactie na een overweldigenden. «Ga mee en haal maar weer druiven", zei de heer Britton opgewekt, »je ziet dat ze helpen". Daarna nam hij het kind mee naar zijn kamer, terwijl hij een briefje aan den pre dikant schreef. Mowgli stond op het haardkleed strak te turen naar de schilderij boven den schoor steen, ze stelde een vrouw voor met een lief, moederlijk gelaat, in haar hand hield zij enkele Gloire de Dyon-rozen. «Weet u", zei Mowgli vertrouwelijk »ik hoorde Moeder gisteravond vertellen, dat Fay, even vóór zij in slaap viel, had gezegd, dat die dame bij haar was gekomen en de pijn had weggestreken. Een aandoenlijk zachte trek kwam op het gelaat van tien man, die de Riehwortbers van ongevoelig hielden. Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1