Stadsnieuws. Foulard-Zijde 60 cent Marktprijzen. Minister van Financiën wenden, met ver zoek, een regeling met vast tractement in le stellen. Hoever wy in ons land ten achter zijn bij het buitenland wat betreft de inrichtingen om langs electrischen weg licht en kracht te ontwikkelen, kan o. a. blijken uit het jongste nominee van «Electre". Daarin komt een statistiek voor der electrische licht- en kraehtcentralen in Engeland. Volgens deze zijn er te Londen en zijn gebied 10 dusge naamde centralen (waaronder men verstaat inrichtingen fabrieken zou men kunnen zeggen met wisselstroom) 10 met reebt- stroom laag voltage, en 2 met hoog voltage in het verdere Engeland 64 met wisselstroom, 60 met rechlstroom laag voltage, en 10 met hoog voltage. Vergelijk met deze cijfers die voor Neder land Behalve de groote centralen te Am sterdam, Den Haag, Rotterdam, zijn er nog stechts hoogstens een tiental, meenen we. Dat te onzent de ontwikkeling zóo uiterst langzaam gaat, is meerendeels te wijten aan de Gemeentebesturen, die in de centrale een vijandin zien der door de Gemeente zelve geëxploiteerd wordende gasfabriek. Daarom maken zij niet alleen de voorwaar den voor een evenlueele concessie al te be zwarend, maar verzetten zij zich ook tegen het door de Gemeente zelve op zich nemen der exploitatie van een electrische centrale. Het gevolg is, dat we jaren en jaren ten achter raken tegenover het buitenland, 't Is alsof zij, die advies moeten geven (zooals Directeuren van gasfabrieken, Directeuren van gemeentewerken, Wethouders van open bare werken e. a.) nooit éen stap over de grenzen hebben gedaan, althans daar geen blik om zich heen hebben geslagen, en ge heel onkundig zijn gebleven van de beteeke- nis der inrichtingen voor het leveren van electrisch licht en electrische drijfkracht. Naar wij vernemen, zal begin Maart de prys van een wagon steenkolen door het bekende Syndicaat weer met minstens f10 vermeerderd worden, en evenzoo wacht ons met het najaar nóg^ een verhooging. Men vraagt zich algemeen met zekere bezorgdheid af, waar het heen moet, indien het Syndicaat maar steeds doorgaat om de prijzen der steen kolen telkens hooger op te voeren en daar door niet alleen de belangen der kolenver- koopers schaadt, maar ook de beurs van den verbruiker gevoelig treft. Met belangstelling hebhen daarom velen in den lande het bericht in de dagbladen gelezen dat eenige Twentsche fabrikanten in Engeland een mijn hebben aangekocht, om daaruit hun kolen te betrek ken. Indien andere belanghebbenden (in de eerste plaats de kolenbandelaars) op deze wijze tegen de handelingen van bet Syndicaat ageerden, dan zou, dunkt ons, zyn macht spoedig gebroken zijn. Donderdag is, onder talrijke blijken van belangstelling zóo zeer zelfs, dat de po litie ruimbaan moest maken te's-Graven- hage voor de derde maal in 't huwelijks bootje gestapt een bruidje van 79 jaar en 41 maanden. De bruigom is pas 67 en trouwde pas voor de tweede keer. De wereld wil bedrogen worden. Den eersten Dinsdag van elke maand komt het Stuphorster boertje te Amsterdam en is dan te consulteeren op een bovenhuis aan de Prinsengracht. En daar wordt druk gebruik van gemaakt, 's Morgens 7 uur staan de men- schen reeds op de komst van «dokter'' Stege- man te wachten, ofschoon hij eerst 9 uur arriveert, en ze wachten geduldig tot 's avonds 6 uur. Voor elke visite wordt een rijksdaalder betaald Plotseling zijn de kieviten, die den geliee- len winter op Tessel doorgebracht hebben, verdwenen. Inwoners van Tessel beweren, dat er nu weer vorst te wachten is. Ds. J. D. van Arkel, Ned. Hervormd pre dikant te Ellecom, heeft bedankt voor het beroep naar hier. De door diakenen der Ned. Hervormde ge meente gehouden 2de winter-collecte heeft opgebracht f502.06. In den ouderdom van 57 jaren is te Ko penhagen, waar hij herstel had gezocht voor de kwaal welke hem ondermynde, Zaterdag 4 dezer overleden de heer N. J. M. Schelf hout, Ontvanger der Rijks directe belastingen, invoerrechten en accijnsen hier ter stede. Bij Kon. besluit is gehandhaafd de beslis sing van den Raad van State waarbij, met intrekking van de beschikking van den Min- nister van Oorlog tot het verleenen van een gratificatie van f'180 aan den gepasporteer- deti trompetter F. van dei- Leek, van het 4e regiment veld-artillerie te Amersfoort, aan dezen een pensioen wordt toegekend van f432, aanvankelijk voor den tijd van éen jaar. De officier van administratie der le klasse van de Kon. Marine H. W. Bauer, thans met verlof te Amersfoort, wordt met ingang van 17 Februari geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. De officier van gezondheid le klasse J. Nord, van het 5e regiment infanterie, isge- dectacheerd te Amsterdam tot het volgen van cursussen in keel-, neus- en oorziekten aan de Gemeentelijke universiteit aldaar. Schreven we in ons vorig nummer dat de onderolïiciers-sehermvereeniging E. M. M A,. van het 5e regiment infanterie, op het wn- penfeest van den Officiers-schermbond wel een geduchte tegenstandster zou blijken te wezen, die voorspelling bleek niet te ge waagd. Al was ook haar positie niet meer zóo sterk als bij vorige wedstrijden, èn door het vertrek van drie barer beste leden èn door dien van hoogerhand werd bevolen, dat in dezen kamp slechts de allerbeste schermors mochten uitkomen, toch heeft de jonge ver- eeniging zich weer kranig gehouden. Immers zij behaalde 2 tweede prijzen, zilveren medailles, in de korpswedstrijden op geweer en op sabel, en 1 derden prijs, zilveren medaille, in den korpswedstrijd degen. In de personeele wedstrijden behaalde sergeant Pommer den 2den prijs sabel (le prijs wachtmeester Verheijgen, thans gede tacheerd bij de K. M A.), sergeant Van Rossum den 4den prijs. Onnoodig te zeggen, dat bet llinke de tachement Zaterdag om 11.31 de stafinu- ziek aan het station vond om het te ver welkomen en naar de kazerne te geleiden. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot korporaal de soldatenW. H. A. van der Mersch, C. E. A. Ellerman J. F. A. Knoop, J. M. Feuerstein, F. C. Feuerstein, W. H. Versteegh, J. C. A. de Kort, J. P. J. G. van Blarkoro, F. Vos en tamboer G. Berg man. Enkel om te doen zien, wat het een Ge meente waard is, haar garnizoen te behou den, meenen we het volgende uit de jongste zitting van den Gemeenteraad van Bergen- op-Zoom te mogen mededeelen. Liepen er sinds eenigen tijd geruchten over de verplaatsing van het garnizoen, in verband met gemis aan goed drinkwater en gebrek aan ruime oefeningsterreinen, in die zitting verleende de Gemeente concessie voor een waterleiding aan den heer D. de Leeuw, te Amsterdam, onder voorwaarden die ze kerheid geven dat deze in een jaar zal tot stand komen; terwijl verder voor f65000 door de Gemeente werd aangekocht de Woens- dreehtsehe heide, groot ruim 235 Hectaren, ten einde die als oefeningsterrein in te richten. Ten slotte werd bekrachtigd het ontwerp besluit tot cnderhandsche verhuring dier heide aan den Staat der Nederlanden tot oefeningsterrein voor het garnizoen en wel voor vijftig jaren van 1 Januari 1899 tot 31 December 1948 voor een huur van f1500 per jaar. Het Rijk kan dan die terreinen koopen voor f25000 en ook eer'er, maar dan met bijbetaling van f850 vt ieder nog niet verstreken jaarterwijl Bergen-op-Zoom zich verbindt tot het maken van de noodige over gangen en toegangen tot die terreinen en het daarop bouwen van een houten loods van 36 Meter lengte. De Fancy-fair ten behoeve van Sanatoria voor minvermogende boi-stlyders in ons va derland, belooft, evenals haar voorgangster, voor het Ooglijdersgasthuis, uitmuntend te slagen. Zij zal ongeveer op denzeltden voet ingericht worden, en het Bestuur beveelt haar zeer inde medewerking der landgenoo- ten aan. In te zenden voorwerpen en handwerken, voor bovengemeld doel, liefst vóór 15 Maart, zullen door het Bestuur met dankbaarheid in ontvangst worden genomen. In een vergadering van Typografen, ge houden te Amersfoort, is met Algemeene stemmen besloten tot het vormen eener Weerstandskas". Men was het algemeen er over eens, dat de loonen hier ter plaatse veel Ie laag wa ren om in de behoeften te voorzien en men zal trachten daarin verandering te brengen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat de Commissie van Beheer der «Arnersfoortscbe Begrafenis-Vereeniging" zich verleden jaar per request wendde tot den Minister van Financiën om vrijstelling van tolrechten voor de door de Vereeniging uit te voeren ter aarde bestellingen op de Nieuwe alge- meene begraafplaats; welk verzoek werd gewezen van de hand. In de Zaterdagmiddag gehouden Alge meene vergadering werd deze zaak ter tafel gebracht en de vraag rees of er werkelijk tolrechten mogen worden geheven in de kom der Gemeente, dan wel of evenals bij hot bekende IJzerenhek op den Scheve- ningschen weg in de Gemeente 's-Graven- hage blijken zal. dat die helling een on rechtmatige is. Wie geeft licht in deze zaak Bij degisteren ondanks den hevigen wind ge houden voetbalwedstrijden speelde het tweede elftal van «Quick" uit Amersfoort op het terrein aan den Leusderweg tegen liet tweede elftal van «Utrecht" een onbesliste partij beiden maakten éen goal. Het eerste elftal van «Quick" verloor op het zeer drassige sportterein te l'trecht tegen het eerste elf tal van «Utrecht"de einduitslag daar was 1 tegen 2. Belangrijke feiten zijn te wachten. Groote gebeurtenissen 6taan voor de deur. In de oudheid, ten tijde van Socrates, kwamen de Grieken uit alle oorden des lands, zoowel van de boorden van den Strymon als van de oevers der Drin, samen te Olympia om zich te meten in verschillende oefeningen, die ten doel hadden ontwikkeling van lijf en leden en waar aan het was toe te schrijven, dat gedurende tal van Eeuwen hun ras uitmuntte boven alle andere volken. Welnu, aan onze goede, oude stad Amerfbort is de eer te beurt gevallen, uitverkoren te worden om te dienen als Hollandsch Olympia waar, zoowel van de oevers der Maas als van de boor den van den IJsel de volkeren zullen toestrooinen om zich onderling ta meten in het werpen met den discus, thans genaamd „kegelbal". Welaan dan, Amersfoorters en gij die op dien eeretitel aanspraak wensebt te maken, grijpt deze gelegenheid aan om te toonen hoe gij het op prijs stelt, dat men juist uw oudeveste hier voor heeft uitgekozen en werkt mede om de stad een eenigszins feestelijk aanzien te geven. Hedenmiddag reeds deelde een heraut te vier voet enkele bijzonderheden mede, doch door sommigen wordt verteld dat aanstaanden Woens dagmiddag omtrent 4.40 do feestelijke intocht der deelnemenden zal plaats hebben van bet Centraul-station. Muziek en nog veel meer boeiends voor oog en oor zal deze plechtigheid opluisteren. De stoet zal door de volgende straten trekken Soesterweg, Utreehtsche straat, Bergstraat, Arn- hem8cbe straat, Varkensmarkl, Langestraat, Hof, Havik, Bloemendalsche straat, Teutstraat,Kamp straat, enz. 's Avonds zal in hoofdzaak dezelfde weg gevolgd worden. Gaat dat zien, burgers, en voldoe aan het ver zoek van het manhafte gilde der „Kegelaars te paard" om Woensdag, op den grootcn feestdag, de nationale driekleur van uw huizen te doen wapperen en bij den avond-ommegang, omstreeks halftien, door ontsteking van veelkleurig Ben- gaalsch licht, te toonen dat gij den naam onzer goede veste wilt hooghouden en uw oud-stadge- nooten die weder hierheen komen om deel te nemen aan dezen vreedzamen strijd, nog altijd een goed hart toedraagt. De clubs, die aan dezen grooten worstelwed strijd welke gehouden wordt in de keurig versierde en zeer mooie kegelbaan van „Concor dia" zullen deelnemen, zijn „Knickebeen" uit Deventer en „O. K. C." uit Venloo. Vele officieren uit velerlei garnizoensplaatsen, o. a. uit Den Haag, Roermond, en Breda, zullen mede kampen in den strijd, die zeer warm belooft te worden. Bij advertentie in dit nummer wordt aan gekondigd, dat dr. Gorter aanstaanden Don derdagavond in «De Harmonie" zal behan delen de vraagWat wil de Sociual-demo- cratische Arbeiderspartij Op nagenoeg hetzelfde oogenblik houdt de «Chr. Nat. Werkmansbond" zijn bereids in dit nummer aangekondigde vergadering in de St. Joris-kerk. Een firma te Assen gebruikte briefkaar ten, op de adreszijde waarvan eenigszins uitvoerig baar beroep was gedrukt. Een paar van die briefkaarten, naar Amsterdam ver zonden, kwamen als «onbestelbaar'' terug; in andere plaatsen werden zij echter steeds aan hun adressen bezorgd. De lirma diende een klacht in bii den Directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie, die antwoordde, dat op het gebruik dier briefkaarten terecht aanmerking was gemaakt, en daaraan toe voegde «Het beroep van den afzender mag op de adreszijde der briefkaart, al of niet van Rijkswege uitgegeven, slechts met óen woord of daarmede gelijkstaande uitdruking wor den vermeld. «Aan de ambtenareu wordt thans door mij voorgeschreven om briefkaarten, welke niet in alle opzichten beautwoorden aan de te dezer zake vusfgestelde bepalingen, na 1 Juli niet meer als zoodunig ter verzen ding toe te laten". tot 18.86 per Meter. Japansche, Ghineesche enz. in de nieuwste dessins en kleuren, alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneberg-ZIJde van 86 cent tot f 14.86 p. Mot. effen, gestreept 2e- ruit, gewerkt, damast enz. (ca 240 versch. «jual en 2000 verech. kleuren, dessins <mz). Franco en vry van Invoerrechten tn huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Een niet minder ernstige waarschuwing bevat het «Maandblad tegen vervalschingen van dr. Van Hamel Roos en Harmsen. Het schrijft toch Wij ontvingen uit Maltha bericht, van den chef van den Geneeskundigen dienst, dat aldaar uit Triest honderden balen koffie aan gevoerd zijn geworden, welke bij chemisch onderzoek, in het Staaislaboratorium uitge voerd, bleken gekleurd te zyn met een hoogst vergiftige stof, nl. chroomzuurlood. Niet min der dan 201 monsters kolöe, in verschillende winkels genomen, bleken aldus gekleurd te zijn en het behoeft geen betoog, dat bij voortdurend gebruik van dergelijke vergiftigde koffie een slepende lood vergiftiging het on vermijdelijke gevolg zal zijn. De kol'iieboo- nen zagen er zeer fraai geel uit en waren op het oog niet van de beste kol'liesoorlen te onderscheiden. Daar deze koffie blijkens het officieele rapport ook naar Genua, Hamburg en Lon den verzonden is geworden, achten wij het voor den handel wenschelijk, ernstig toe te zien, dat dergelijke vergiftige waar niet hier te lande op de markt gebracht worde. Heeft de kleinhandel eenmaal zulke artikelen in zijn bezit, dan is het hoogst bezwaarlijk de stof te vernietigen, vooral daar deze boonen allicht met andere gemengd verkocht wor den, en de vervalsching derhalve dan veel moeilijker te constateeren is. In de provincie Utrecht wordt tegenwoor dig een nieuw ten minste zeker nog wei nig bekend beroep uitgeoefenddat van «koeien-opknapper" d. i. van oude koeien jonge maken. De werkzaamheden bestaan in het ver kleinen der horens; deze worden daarna netjes bijgewerkt; de ringen, die, om de horens gelegen, den leeftijd aanwijzen, wor den verwijderd en het jonge dier is gereed. Of deze verjongingskuur bevordelijk zal blijken te zijn aan de uitbreiding onzer han- delsrelatiën, mag worden belwijteld. Als verdacht van diefstal van een zilveren cylinder- hologe uit de woning en ten na- deele van M. P. E. van W. T., te Amers foort op 31 Januari jl. gepleegd, is G. van der V., laatst verblijvende aldaar, gevangen genomen en overgebracht naar «le gevange nis te Utrecht. Te Baarn hebben zich op de stallen bij de veehouders vier gevallen van mond- en klauw zeer voorgedaan. Nadat paus Gregorius XIII in 1582 de tijdrekening heelt hervormd, is het onmoge lijk, dat een nieuwe eeuw ooit beginnen kan met een Woensdag, een Vrijdag of een Zon dag, terwijl dezelfde kalender oin de twintig jaar opnieuw gebruikt kan worden. Januari en October van betzelfdeu jaar beginnen al tijd met denzelfden dag, evenzoo April en Juli, September en December; Feuruari, Maart en November beginnen in een ge woon jaar eveneens rnet denzelfden dag. Nieuwjaarsdag en Oudejaarsdag van hetzelfde jaar vallen steeds op denzelfden dag; de schrikkeljaren makeu op dezen regel een uit zondering. LIEFDADIGHEID. Tot liet geven van inlichtingen aan Depar tementshoofden, Wij kbezoekers en Belangstellen <1 en zal bet Centraal- burenu DINSDAG den 14 FEBR. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van liet Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot elf uur inlichtingen geven aan ol bekomen van den ondergelee- kende, in het lokaal E. G2, naast het Raadhuis. D Secretaris-Boekhouder, H. PEERLKAMP. Amersfoort, 10 Februari 1899. Appelen f 5.— a f8.—Peren f if Zandaardappelen f 2.— a 12.40 Iloen- dereieren f3.a f4.Eendeneieren fO.— a fO.— p. 100 st. Grasboter fl.30 a f 1.45 p k. Kippen 1 O.GO if 80.- Kuikens 11.a f 1.10 Piepkuikens fO.a fO.Ganzen fO.10.a 1' 0Eenden fO.GO a fO.90 Hazen fO. a f0.~ Wilde konijnen i'0.40 a 1'0.50 Tamme konijnen 11. a f 1.50 p. st. Dui ven f 0.50 i 10.70 p, paar Vette varkens fO.— a fO Magere varkens f 12 a f 18. Zeugen f40 i f50. Biggen f'6.— a f8.50 Schram men fO.— a 10.~ Vette koeion f—a f—Guste koeien f a f Kalf- koeien f—a f' Kalfvaarzen f— Pinkstieren f—af— Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kloiaard- appelen, 80 heet. Zandaardappelen, 30 000 -st. Hoendereieren, 1200 kilo Grasboter, kilo, Margarine, Vette varkens, 10 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 30Q biggen, on 4 zeugen.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2