WERKMEID. Stadsnieuws. Advertentiën. Noodhulp-Keukenmeid, ari bij de raming f 1 560162 ten achter, vergeleken bij Januari '98 vloeide er f257 877 meer in de schatkist. Opmerkelijk is 't, dat terwijl in '98 een twaalfde der raming f 10158 781 beliep, dus ruim 2l ton minder dan dit jaar, bet eindcijfer dezer maand ook f 1 500390 beneden den raming bleef, zoo dat de verhouding dit jaar iets ongunstiger is in dat opzicht, ondanks de vergelijkender wijs hnogoro opbrengst. Zoo bijzonder voor- deelig is dun ook. betrekkelijk gesproken, «ie maand Januari "99 niet geweest als haar voorgangster van '98. Toen waren, op de dierecte belastingen na. die een kleinigheid (f21000 ou de bijna 13 ton) in .ergelijking met Jan. '97 waren ten achter gebleven, alle overige middelen vooruitgegaan, sommige zelfs belangrijk. Thans hebben wij, over 't geheel genomen, wel niet te klagen, maar is er niettemin een niet onbelangrijke achterstand te boekeu op de rubriek directe belastingenhij bedraagt niet minder dan f210704 en schijnt te be wijzen, dat in de laatste maanden van '08 nogal wat is geïnd op de Vermogens-en de Bedrijfsbelastingen, terwijl, zooals men weet, bet Personeel van Januari tot Januari rekent. Ook de accijnzen hebben ons, in vergelij king met verleden jaar, teleurgesteld zij ga ven f135 434 minder en ondanks de zachte weergesteldheid, die bet verkeer te water weinig of niet belemmerde, gaven ook de loodsgelden f5854 minder. Totaal tekort f357 992. Maar de indirecte belastingen (met het successie-recht daaronder begrepen) heb ben alles goedgemaakt; zij gaven een sur plus van f 476 082, waardoor bet straks ver melde tekort niet alleen gedekt wordt, maar zelfs een f120000 meer verkregen wordt, die mét de hoogere ontvangsten op andere middelen als: f32271 op de invoerrechten, f2291 op de domeinen, f58 047 op de pos terijen en f31147 op de telegrafen, te za- men uitmaken het straks genoemde voor- deelig saldo ad f257 877, dat deze maand reeds geeft, in vergelijking met Januari '98. Januari had dus een kalm verloop; zij kan niet onder de gunstige gerekend wor den, maar opent het nieuwe dienstjaar toch op bevredigende wijze. 't Is weer «juffrouw, pas op je hondje". Elke hond, die niet voorzien is van den belastingpenning 1S99 wordt opgepakt en eenige dagen in verpleging gehouden. Wil men zijn trouwe huisvriend dan terug heb ben, dan beeft men boven de belasting nog de kosten te betalen. leder (toe er zijn voordeel mee. Hier en daar worden weer valsche bank biljetten van f25 in circulatie gebracht. Zijn 't weer de biljetten van Krause, die men eenigen tijd heelt bewaard Ook hier is oppassen de boodschap. Sprekende over den toljn den Soesterweg, vlak by de stad, zelfs in de kom der Ge meente, vroegen we in ons vorig nummer of daar tolgeld mag geheven worden en wie licht wilde geven De Regeering heeft thans geantwoord dooi de indiening van een wetsontwerp tot af schaffing, niet 1 Mei 1900, van de rechten, die de Staat heft voor het gebruik van we gen, kanalen, havens, sluizen en bruggen. Op de door der. Staat onderhouden we gen. welker tollen op 1 Mei 1966 nng ver bonden zijn voor rente en aflossing van geld- leeningen, wordt de tolheffing afgeschaft op den dag waarop de Staat de vrije beschik king over «le tollen op die wegen verkrijgt, of. voor zoover op dat tijdstip pachtover eenkomsten mochten loopen, bij liet eind dier overeenkomsten door opzegging of tijds verloop te vinden op de wegen van Naar- den naar Amersfoort; de Bavuortsche brug bij Amersfoort naar Arnhem: Hoevelaken naar Katerveer (Zuideiv.ee-straatweg) en Deventer over Zullen en Winterswijk naar de Pruisische grens. Het offer, dat do Staatskas jaarlijks zal hebben te brengen voor de afschaffing der Rykstollen. met inbegrip van de thans nog voor geldlecning verbondene, bedraagt f608 050 waarbij nog komt, gedurende on geveer 8 jaren de uitkeering voor leeningen gesloten voor enkele wegen tot een bedrag van ongeveer f 50 000. f liertegenover staat, dat 264 tolhuizen, met tolboomen en bij- boomen. niet langer behoeven le worden onderhouden, hetgeen een jaarlijksche be sparing geef; van f.32672. Al worden dus ook de tollen, die juist zoo knellend zyn voor Amersfoort, niet met 1 Mei 1900 opgeheven, toch blijkt, dat in een niet te ver verschiet hierin verbetering zal worden gebracht. De stand van den Nationalen Schietwed strijd. uitgeschreven door dc Schiet vereeni ging nWilhelmina", van deafdeeling Amers foort van den «Ned. Bond van Oud-onderoffi cieren", en in »De Arend" gehouden, is thans Geweer:Schietvereeniging«Generaal van i Merlen", te Haarlem, 253 p.Schietver. »'s Lands Weerbaarheid", te l'trecht, 252 p.; Schietver.» Willem Teil", te Harderwijk, 238 p.; Schutterjj-kaderver. «Broederschap", te Amersfoort, 2-41 p.; CulemborgscheSchietclub 238 punten. Buks: Schietver. »\Villem Teil", te Har derwijk, 435 p.; Culemborgsclie Scliietclub, 433 p.; Schietver. «Generaal Van Merlem", te Haarlem, 429 p.; Schietver. »'s Lands Weerbaarheid", te L'trecht, 431 p.; Schiet ver. «Vooruit'' te Culemborg, 417 p. Dagmedailles: Zondag, geweerJ. W. van Achterbergh, Amersfoort; buks: F. J. Treni, Amersfoort. Maandag, geweer: G. Muijs, Amersfoort; buks: T. Dubois, Am sterdam. Voortzetting 19 en 20 dezer, en zoo telkens Zondag en Maandag tot 13 Maart. De „Regelaars te paard" en hun gasten hebben 't gister iu ieder opzicht getrollen. zoowel met de stemming van de bevolking, welke zón boven de Mouste verwachting goed was. als met het weer. Wat zagen de straten waarlangs de stoet trok er prettig uit met hun vlaggen en versieringen en de vrooljjkc, ordelijke menigte die dezen intouht wil de zien en reeds laug vóór vieren bij het Centraal station een goed plaatsje had uitgezocht. In het station evenzeer een gezellige druktede „Kegelaars te paard" met de leden van „Knikke been", uit Deventer, gedost in veelkleurige costu mes, en toen het „Officieren Kegel Gezelschap" uit Yeuloo aankwam, met zijn varkentje iu een vogel kooi en met de costumes die sterk herinnerden aan het jongste Carnaval, toen barstte de Schutterij- muziek, deftig iu Oud- Hollandsch gewaad gesto ken. met een geweldige welkomstmarscb los. O het Kalfsveld werd de stoet opgesteldna de groóte volte op dal terrein nam de heer Wentzel er een „kiekje" van en nu ging het langs Station en Soesterweg de stad in, vooraf gegaan en omstuwd door een telkens weer aangroeiende menigte. Na de muziek volgde de Commissaris van orde, in rooden rok, en zijn équyère, een zeer zadelvnstc amazonehierop de landauer met de Voorzitters de drie deelnemende clubs, dan de wagen van De- veuter met den reuzenkegel, een privé rijtuig, dan de bekende gele wagen, gevolgd door de „wilde beesten" die den ganscheu weg over mooi in hun rol bleven en deden wat der wilden beesten betaamt, weer twee vehikels, een wagen met kegels (acht om den koning, getranstigureerde H. O.-zakkeu, die op de kar af en toe nogal aardig door elkaar werden gegooid), weer eenige voertuigen, natuurlijk versierd en sommige met een bespanning die meer bepaald moest gerekend worden tot „a spau. not a twine", en tot slot een wagen waarop liet draaiorgel met deszelfs volledige bediening en Hendrik, de heraut, met zijn grauwtje. In de beste orde werd de lange tocht volbracht en na een korte rust in ^Concordia" vereenigdc men zieh aan een feesuliseh in de door een van de zeer kunstvaardige leden der gastvrouw met les beaux restes van de Kroningsfeesten keurig versierde ach terzaal van het „Valkje" om tegen half tien den fakkeloptocht te houden. Ook deze werd tot aller genoegen volbracht en tegen elf uur werd iu de dor een ander niet min der kunstvaardig lid van de „Kegelaars te paard" evenzeer mooi versierde baan ran „Concordia" de kegelwedstrijd aangevangen. Zijn de feestvierenden opgetogen over de harte- tjjkc ontvangst, niet minder genoegen doet het ons te kunuen contateereu, dat Amersfoort andermaal getoond heeft, deel te willen en te kunnen nemen aan een pretje. Het politic-rapport vermeldt niets bijzonders. Komt een woord van hulde toe aan de politie voor de uitstekende maatregelen welke zij nam om alles zooveel mogelijk naar wenscb to doen afloopen. en aan de Kegelings-commissie die het feest zóo goed voorbereidde, gaarne brengen we hier den dank over aan de burgerij voor haar medewerking, waar door het feest ook extra-muros zoo'n uitstekend verloop had. Juist toen dc optocht werd opgesteld, ont stond gistermiddag een binnenbrandje in een der huisjes achter «Amicitia". Waar zooveel menschen in de buurt waren, was het vuur spoedig gebluseht. «Een dingetje van niks, meneer" verzekerde ons de commandeur van spuit 3, welke weer 't eerst er bij was. «weer geknoei met petro leum, ile menschen uit, dé kinderen alleen thuis, een vuile waterrommel, maar niks te beteekenen, gelukkig". ren, en eindelijk op 1 April 1881 het 1e re giment huzaren. Gedurende dit tijdsverloop werd het regi ment aangevoerd door 19 verschillende chefs. Ter herdenking aan de deelneming aan den veldtocht van 1831 werd op last van H. M. de Koningin-Hegentos in 1890 op den standaard geplaatst, het opschrift«Tien- daagscho veldtocht 1831". Ken diner-dc-coi'ps zal Zaterdag IS dezer alle ollicieren en oud-officieren van lint korps vereenigen, terwijl aan de onderofficieren en minderen een feest wordt bereiden voorge- paste ontspanning zorg wordt gedragen. De miliciens der lichting 1897 van het le regiment veld-artillerie, die voor het blijvend gedeelte waren aangewezen, worden 28 Fe bruari in het genot van onbepaald verlof gesteld en kunnen alsdan naar bun haard steden terugkeereu. De Rechtbank te l'trecht veroordeelde G. M. en A. van L„ beiden te Amersfoort, de eerste gedetineerd uit anderen hoofde, wegens diefstal van een doos met oen corset ten nadeele van mej. G., hier, op 14 Decem ber gepleegd, de eerste tot 2 maanden, tie tweede tot 1 maand gevangenisstraf'. In hel begin der volgende maand zal de Baarnsche Wielrijdersclub «Anti-loop" een internationalen wegwedstrijd houden op den weg Baarn—Amsterdam, afstand 100 K. M. Bij Kom besluit is luitenant J. R. L. Juns, van het 5e regiment infanterie, voor den tijd van 5 jaar gedetacheerd bij het leger in Oost-Indic. Tot lid en voorzitter der commissie voor den aankoop van paarden in Engeland en Ierland ten dienste van het leger is benoemd majoor H. F. D. Braams, Directeur der Rij en Hoefsmidschool; tot plaatsvervangend lid de paardenarts 2e klasse A. Frederikse, van die inrichting. Bij Kon. besluit van 25 November 1818 werd vastgesteld, dat met ingang van 1 Janu ari 1819 zou worden opgericht net regiment lanciers. Aan den luitenant-generaal jhr. A. D. Trip van Zout land. commandant-en-chef over de gezarnelijke afdeelingen en regimenten cava lerie, werd de organisatie van dit regiment opgedragen. Nadat de voorbereidende maatregelen van de oprichting waren afgeloopen, aanvaardde op 19 Februari 1819 de eerste chef, kolonel C. M. J. baron Dubois de Ferrière, het be vel over dit regiment. Op 19 Februari 1899 zal lij het regiment de 80-jarige herdenking van dit feit plaats hebben. Achtereenvolgens werdt dit regiment op 4 Juli 1821 het regiment lanciers no. 10, op 1 November 1849 het 4e regiment dragon ders, op 1 Juni 1867 het 4e regiment liuza- KECLAMES. Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer f 0.25 weegt de bewijzen met kalmte Al degenen die niet blind zijn kunnen wit van zwart ondertitelden. Hoe ongelukkig is het niet dat wij niei altijd het echte van het valsche kunnen onderscheiden. Wij zyn zoo dikwijls be drogen geworden dat wij aan alles beginnen te twijfelen, met uitzondering van hetgeen nit zich zelf klaarblijkelijk is. Indien men de waarschijn lijkheden voor én tegen eene belangrijke publieke verklaring wenschte te wegen zon men van de eene zijde vermijden kunnen in eene vergissing te vallen en van de andere zijde van feiten pro- fiteeren welke van groot belang zijn, zoowel in een particulier als in een algemeen oogpunt.. Sedert lang bevatten de dagbladen bijna dage lijks eenig artikel met betrekking tot liet succes dar door een middel verkregen wordt. In bijna al de gevallen zijn deze verslaggevin- gen vergezeld van brieven en verklaringen door de zieken zeil geschreven en van eene onbetwist bare echtheid. De baudteekeningen zijn meestal gelegaliseerd door den burgemeester der stad of dorp. Evenwel gebeurt het dat deze verklaring niet die uitwerking op het publiek heeft enzulkskomt daaruit voort, dat uien zoo dikwijls bedrogen is geworden, met plechtige doch leugenachtige ver klaringen over werkdadige geneesmiddelen, die iu werkelijkheid niet eene deugdelijkheid bezaten. Daarom hebben de Pink Pillen van Dr. Wil liams overal zoo'n goede reputatie bekomen daar hunne eigenschappen zulks verzekeren. Maar met den tijd zullen zij nog meer bekend zijn. Er blijft ons slechts over een enkel geval te vermelden n. 1. t volgende De familie Dommer- holt, te Colinschate, bij »N Diepenveen, prov. Över- 4I ijssel, sehrijlt ons: Lang hebben wij 't uitgesteld <L, om f' tc schrijven, daar de drukke bezigheden het ons verhinderden, maar thui.s kunnen wij niet meer verzwijgen den voor spoed die wij in ons ge zin door het gebruik l'wc-r Pink Pillen gehad hebben, de gc-zondhcid die ge krenkt was is wêer geheel teruggekomen zooals vroeger, wij zijn U duizendmaal dankbaar. De Pink Pillen zijn de onoverlrctleiijkespier- versterker. zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor niemand nadeelig, zelfs niet voor de delicaatste personen. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakteen ieder geve dus wel acht dat er in 't fransch op het omhulsel staat„Pilules Pint pour Personnes PAles du Dr. Williams", 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels. Prijs f 1.75 de doos: f9.— per f. doozen. Ver krijgbaar bij snabilié. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheuma- tiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlam ming, ataxie locomotriee, zenuwziekte, klierziekte enz. enz. Zij hergeven schoont kleuren en han delen in alle gevallen van verzwakking bij de vro -iv en hebben op den man eene werkdadige wera ng tegen alle ziekten veroorzaakt door overdreven arbeid en buitensporigheden. Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede. dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. "voorwaaraeink Geachte Redactie, Sta my een kleine ruimte toe in uw veel gelezen blad en wel voor liet volgende too- neel-bcricht uit de »Tcle<jn\if" van Dinsdag avond jl. Daarin toch las ik «De Kon. Vereeniging«Het Nederlandseh Tooneel" hoeft gedurende den tyd dat de Stadsschouwburg gesloten moest blijven voor dc Wagner-uitvoeringcn eenige voorstellin gen gegeven van «Voerman Henschel" te Rot terdam. Zwolle, Kampen, Arnhem en Leiden. Overal waren «le schouwburgen geheel uit verkocht en zoowel het, stuk als de vertol kers (vooral de hoor Louis Bouwmeester en mevr. Theo Bouwmeester) hadden zeer veel succes." Mijn vraag is nukan de Garanten-ver- eetiigitig, die naar ik hoor haar vol- gendo voorstelling heeft vastgesteld tegen medio Maart, ook niet hier doen geven «Voerman Henschel" 01' zijn daaraan bui tengewone kosten erbotideti. lil dat geval zou 't me spijten, liet reer diligente Bestuur van onze G. V\, dat ons zóo voel genot geeft, te hebben gon'icomodeerd. V. Burgerlijke Stand inn Amersfoort van 9 tot en met 15 Februari. GEBOREN'HondrinaGeerdinaGoertruida, tl. van J. Roues on II. Stoewiibeld, Cor nelia Francina, d. van J. Mater en F. van Karsborgon. Adrian» Johanna Gerarda Helena, d. van II. W. Eirenst en M. E. Rik- kert. Nicoluas Johannes, van B. Kreijer- uiaat en A. Braudsen. Alijda, d. van N. II. van den Heuvel on J. van Esveld. Bartha Maria, d. van P. tie Wilde en S. Kuyer. Art.z. van 11. van Drie en H. van do Bluukevoort. Geortrilida Jansje, d. van S. van don Uithoorn on G. van der llorst. Judina Elisabeth, d. van A. van Neerbos on E. Veenendaal. AleidaenJan, d. on z. van J. van Eeden en G. A. van der Wart. Antonius. z. van P. van Ooslveen on E. van tier Schalt. Julian, z. van J. Jansen en M. van Nimwegen. Helena Debora, d. van R. G. A. Z. Baron van flaer- solte van Zuthem on I. J. Greven.Johanna Maria Elisabeth, <1. van P. van Doorn en J. M. Janssen. Albortus Johannes, z. van A. Waanders en J. Janssen. ONDERTROUWD: A. van Vulpen en M. C. J. van Woudenborg. J. van Luit en J. W. V rodenberg. I). Elzevier en G. van do Biezenbos. W. Horst en J. Hulst. GETROUWD: B. Alios en A. Koekoek. II. van Schoonhoven en G. Roozeboom. K. Veeman en II. M. van 't End. OVERLEDEN'Jannetje Adriana van de Wetering 15 d. Alijda van Slooten 1 m. Eon levenl. aang. k-1. v. g. van G. M. Maten on B. W. Veen. Joh: ones Gerhurdus Munslegc 19 j. ongehuwd. lllcmijna lion 1 riksen 77 j. wed. van Jo hannes Jansen. V Daron en baronesse Van HAERSOLTE van Z1 1 HEM— Gkkvkn geven kennis van de geboorte eener DOCHTER. Amersfoort, 13 Februari 1899. ALLEN, die iels te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan mevrouw tie weduwe OKHl'IJMEN, geboren Kkl'UFI'. overleden te Amersfoort den 6 februari 1899, worden verzocht daarvan opgave Ol betaling te doen vóór 1 Maart 1899 aan W. van WISSELINGH, E.reml.-Test. Tegen 15 Maart verlangt mevrouw De BEAUFORT, huize »Dr. Boom" te Leusden by Amersfoort, eene Noodhulp-Keukenmeid P. G., wegens ziekte barer tegenwoordige. Gravin SCflIMMF.LPENNINCK, te Amers foort, Gr. Koppel, verlangt met 1 MEI een bekwame Brieven franco onder Letter S. aan liet bureau der oude Ammfoorlsclie Crt. Kor- tegracht 56. CREDIET VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort II. J. CROOCKEWIT, kassier, Commissinnnair in Effecten, lANCtSTFAAT, F.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2