AANBESTEDING. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Advertentièn. aantebesteden niet voldoende, maar zij rekent er op, dat ongetwijfeld nog belangrijke bijdragen zul len inkomen, indien er omtrent de uitvoe- ^ring wat meer gegevens zijn en men wat minder behoeft af te gaan op vertrouwen in de commissie. Men schrijft uit Druten aan de «Arnhem- sche Crt" Een misbruik dat niet alleen in deze ge meente maar op vele dorpen van Maas-en- Waal en het Rijk van Nijmegen gevonden wordt en hoewel meermalen in de couran ten vermeld, toch weer eens in herinnering dient gebracht te worden, is in het comsump- tie brengen van aan ziekte overleden dieren. Enkele Burgemeesters houden er de hand aar., dat zulke dieren eerst door een bevoegd deskundige worden gekeurd, of er ten minste niet een voor den mensch nadeelige ziekte in het spel is geweestin deze gemeente echter wordt het doode vee, soms zelfs als het reeds een paar dagen begraven is ge weest, opgekocht door worstfabrikanten, die voornamelijk in Oseh wonen, maar waarvan wij er hier ook een herbergen en die bijv. in het vorig jaar nog een vrachtje van 115 K.G. worst naar de richting van Nijmegen expedieerde. In de gemeente zelf kan men zulk vleesch niet kwijtraken, tenminste niet aan de gegoeden, maar toch gebeurt het veel, dat een gestorven stuk vee, notabene door de dorpsveefondsen, aan de arbeiders wordt uitgepond. Het meest echter gaat zulk lekkers naar de steden. Zouden in deze de Burgemeesters niet beter moeten en kunnen optreden? Een ingezetene van Delft, die acht in plaats veertien schoorsteenen en twee in plaats drie paarden voor de Personeele belasting aangaf, werd door de Haagsche Rechtbank veroor deeld tot twee geldboeten, éen van f446.40 en éen van f 418.15, te zamen f 964.56, of 171 dagen hechtenis. Te Ankeveen heeft in de afgeloopen week de heer J. Hoetmer zijn honderdsten verjaar dag gevierd. In die gemeente, van nog geen 600 zielen, zijn bovendien nog twee perso nen boven de 90 jaar oudtien anderen tel len te zaïnen 800 en zijn meerendeels allen nog gezond en kras. In de laatste tien jaren zijn aldaar vijf personen overleden, die ver boven de 00 oud waren. Te Oud-Vosmeer woont een 13-jarig meisje, dat nu al ruim 2 Meter lang is en 112 Kilo weegt. Weldra zal zij haar dorpje verlaten om als reuzin de wereld te gaan bezien en zich te laten bekijken. Vroeger dan in eenige andere provincie, zijn in Groningen, en wel te Boertange, thans reeds de eerste nieuwe muisjes-aardappelen van den kouden grond geoogst en. wat meer zegt, ze laten aan hoedanigheid niets te wenschnn over. De rnoederknollen van den oogst 1898 werden in het begin van October gepoot en 15 November hadden de stammen reeds een* hoogte van l1/» decimeter bereikt. Dooreen zorgvuldige behandeling kwamen de planten den winter door, tot de vorst der vorige week ze tot in den grond deed afsterven, zonder echter aan de nieuwe aardappels kwaad te doen. De »Staatscourant'' bevat den maande- lijkschen staat van gevallen van besmette lijke veeziekten in Nederland, voorgekomen gedurende Januari dezes jaars. Daaruit blijkt, dat in het geheele Rijk nog voorkwamen 2229 gevallen van mond en klauwzeer. In de provincie Utrecht kwam slechts éen geval van besmettelijke ziekte voor, en wel van miltvuur in een stal te Leersum. Aan onzen voormaligen stadgenoot den heer H. J. Wolter, thans leerling van de Schilders-academie te Antwerpen, is toege kend het Koninklijk subsidie, dat telken jare aan zes begaafde en veelbelovende jonge kunstenaars wordt verleend ter vol tooiing hunner studiën. Luitenant J. Jurjans, van het 3eregiment huzaren gedetacheerd bij de Rijschool hier, wordt 1 Juni eervol van die detacheering ontheven en keert dan naar zijn korps terug. Gaarne voldoen we aan het verzoek om nogmaals te wijzen op de voordracht met lichtbeelden, door den heer Nitschelm mor genavond in »De Zaaier" te houden en bren gen daarbij in herinnering wat we dienaan gaande schreven in ons vorig nummer. Achterstaande advertentie geeft wel alle verdere inlichtingen. De «Vereeniging tot het houden van Kunst- >eschouwingen" hier ter stede zal Zaterdag n Zondag in de groote zaal van sAmicitia" xposeeren een keurige portefeuille van het Haagsche Schildergenootschap «Pulchri Stu dio". Moge een zeer druk bezoek bewijzen hoe zeer men op prijs stelt de groote moeiten en kosten en zorgen welke het Bestuur zich getroost om in liet aan goede beeldende kunst zoo arme Amersfoort zóo veel moois to zien geven. De plaatselijke afdeeling der «Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" heeft voor haar 44ste uitvoering, aanstaanden Dins dagavond in «Amicilia" te geven, een zeer goede keuze gedaan door naast Mevrouw Mouton, die voor dezen avond welwillend haar medewerking toezegde, te engageeren het bekende »Spoor-quartet", bestaande uit de heeren Spoor, Wertheirn, Kroon en Beek, allen leden van het ook in het buitenland beroemde orkest van het Concert-gebouw te Amsterdam. Behalve een aria uit «Figaro's Hoehzeit" zingt Mevrouw Mouton liederen van Schu mann, Schubert en Rubinsteinhet Spoor- kwartet zal ten gehoore brengen werken van Beethoven, Schubert, Amory en Glazounow. Een veelbelovende avond dus- Het Bestuur van «Floralia" zul Dinsdag en Woensdagmiddag wederom zitting hou den in «De Arend" om stekjes uit te reiken aan hen, die deze tot planten willen op- kweeken. De tentoonstelling dier planten wordt we derom gehouden in het begin van Septem ber. Ter loops zij herinnerd, dat deze vereeni- niging, welke zooveel goeds brengt in het gezin van den kleinen burger, wel heel gaarne het aantal zijner contribueerende leden wat zag uitgebreid. Secretaris is jhr. mr B. W. Th. Sandberg, Kallsveld. Bij Kon. besluit is benoemd lot Burge meester van Soest mr. C. J. W. Loten van Doelen Grothe. Meldden we onlangs, dat er over gedacht wordt, langs den Utrechtschen weg een stoom tramverbinding te maken tusschen Zeist en Amersfoort, nu loopt óok liet gerucht dat er een geregelde automobielendienst zal wor- dep ingesteld tusschen Zeist en Amersfoort. Zoo'n automobiel waarom toch niet «zelfbeweger"? - bergaf! Ds. W. H. Gispen Jr, te Breukelen. heeft het beroep naar de Gereformeerde kerk te Baarn aangenomen. Een bijna 80-jarig verpleegde in het Oude mannenhuis te Barneveld, wien voor uit wendig gebruik carbol gegeven was, heeft bij vergissing van deze vloeistof'ingenomen. Zijn toestand is zeer zorgelijk. De booze schoonmoeder schijnt niet alleen een angstprodroduct van den modernen tijd te zijn, ook bij natuurvolken kent en vreest men haar; tenminste men kan zich het eigenaar dige verbod van omgang tusschen schoon moeder en schoonzoon moeilijk anders ver klaren dan als vrees voor de weinig bemin nelijke eigenschappen van genoemde dame. Ontmoet bij de Boyo's in Abessidfë de schoonmoeder den man barer dochter, dan verbergt hij zich onmiddellijk in een nabij gelegen boschje en komt niet eer voor den dag vóór de verschrikkelijke uit het gezicht verdwenen is. Hetzelfde doet een schoonzoon bij de Watsjandi's van West-Australië. I ij de Choktaw-Indianen mag de schoon moeder met haar schoonzoon niet anders spreken dan door een zeil, een gordijn of met een masker voor het gelaat. De Osljaksche schoonmoeder moet haar behuwdzoon, als een gesprek volstrekt niet te vermijden is, altijd den rug toekeeren. Bij de Galla's, in Britsch Oost-Afrika,schynt men zelfs bang te zijn voor de stem van de schoonmoeder. Zij mag met den rnan van haar dochter slechts door vingerteekens en gebaren een onderhoud voeren. Bij sommige stammen in Indië bestaat dezelfde wet. Bij de Docota- en de Maniloba-ludianen komen de schoonzoons met de schoonmoeder slechts door tusschenpersonen in aanraking. Bij de Timoreezen mogen de kinderen van een schoonzoon niet eens den naam dei- schoonouders uitsprekende meisjes mogen den naatn der grootmoeder, de jongens dien van den grootvader niet noemen. Op de Key-eilanden en op Ceram geldt hetzelfde gebruik. Merkwaardigerwijze gelden deze eigenaar dige geboden niet voor het geheele leven. Bij de Ostjaken wordt de vriendschap bij de geboorte van het eerste kind weder hersteld; bij de Indianen, zoodra de schoonzoon zijn schoonmoeder den eersten buitgernaakten scalp voor de voeten kan leggen. Bij de overige volkstammen gelden weder andere bepalingenmeestal laten zij het doopmaal van den eei-stgeborene als verzoeningsplech tigheid fungeeren. Bij liet naderen der twintigste eeuw valt er voor liefhebbers van cijferen oen groote merkwaardigheid te coustateeren. In die eeuw wordt nl. het eerste milliard minuten sedert het begin onzer jaartelling voltooid. Volgens een ruwe berekening zal dit heuglijk feit plaats hebben op 10 April 1902, des voor middags om 40 minuten over 10 uur, plaats- tijd. Wie 't niet gelooft, mag 't narytoren. De rijkste man ter wereld leeft tegen woordig te New-York, llet is John Rocke feller. Deze petroleumkoning zal liet metier- tijd tot. billionair brengenliet dome ge deelte van een billioen (een billioen is een millioe» maal millioen) bezit hij reeds en zijn verinogen groeit zeer snel aan. Tot op t() of 12 millioen nauwkeurig kan hij het niet berekenen. Cresus was een arme slok ker vergeleken bij dezen man, in wiens hand het lot van duizenden personen rust. Zijn jaarlijkse!) inkomen bedraagt 20 millioen dollar, of 1 6(50 666 dollar per maand, 55555 dollar per dag, 2316 dollar per uur 38 dol lar per minuut, of f 1.50 per seconde! Rockefeller begon zijn loopbaan als boek houder met een tractement va» 20 dollar per maand. Hij moet nu even moeilijk te geniaken zijn als de keizer van China. Als bij billionnair is, zou bij alles kunnen doen; hij zou allen Vorsten op aarde hun traete menten kunnen uitbetalen en toch nog al tijd oen grooter inkomen dan zij over houden. RECLAMES. Van 1—5 regels f 1.25elke regel meer 10.2 PARIJS EX EEN ANDERE HOOFDSTAD. De hersenen zijn voor het mensehelijk lichaam wat Parijs voor Frankrijk is. d. w. z. zijn zenuw centrum.' Alle deelen van bet organismus ver binden er zich aan en hangen er van af; het zijn de hersenen die hen bevelen. Aangename of pijnlijke gewaarwordingen die dikwijls den schijn hebben slechts plaatselijk te zijn en die wel degelijk hunnen zetel in de- hersenen heb ben. Hetgeen wij het verstand noemen is niets anders dan het resultaat van zekere tot de her senen behoorende werkingen; nuur wij kunnen nog niet begrijpen hoe de scheikundige werking der spijzen in den bloedsomloop invloed uit oefent op de spieren en op het verstand. Zeer zeker hebben alle inensclien op 't gebied der zenuwen do zelfde organisatie; niettegen staande gevoelen allen niet de zeilde gewaar wordingen. In 't algemeen zijn de vrouwen ge voeliger dan de mannen zij zijn v rooi ijk en treurig in verhouding dezer gevoeligheid. Sinds een paar jaren heb ik aan bleekzucht en matheid geleden, alle lust tot eeuig werk was mij ontvallen, doch bc- dert ik Uwe wondervolle Pink Pillen van IJr. Wil liams gebruikt heb, is mijne zwakte cn bleek zucht verdwenen cn kan ik mij op 't oogenblik weer in mijne beste krachten verheugen. Dank Uwe Pink Pillen, die mij na het ge bruik van eenige doozen mijne oude gezondheid hebben terug gegeven. Zoo schreef ons Mei. Marie H.modiste, Veldstraat te Roermond. Wij mogen den naam niet voluit vermelden, doch houden haar eigenhandig schrijven ter in zage voor een ieder. De Pink Pillen zijn de onovertreflolijke spier- versterker, zij hergeven kracht aan de zwakken en zijn voor niemand nadeelig, zelfs niet voor de delicaatste personen. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakteen ieder geve dus wel acht dat er in 't franscli op het omhulsel staat„Pilules Pink pour Personncs IMIcs du Dr. Williams", 't Omhulsel en het etiket zijn van rooskleurig papier met blauwe letters. Men hoedo zich voor namaaksels. Prijs f 1.75 de doos: ft).per doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié. Steiger '27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheuma- tiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlam ming, ataxie locomotriee, zenuwziekte, klierziekte, enz. enz. Zij hergeven schoone kleuren en han delen in alle gevallen van verzwakking bij de vrouw en hebben op den man eene werkdndige werking tegen alle ziekten veroorzaakt door overdreven arbeid en buitensporigheden. HULPBANK TE AMERSFOORT. Tot hot geven van gelden tku leen zal eene Commissie uit het bestuur op MAAN DAG den 27 FEBRUARI aanstaande, 'snam. van twee tot drie i in, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis, alwaar de belanghebbenden zich kunnen aanmelden ook voor het teruggeven van gelden. HERM. 1\ VAN HASELEN, Secretaris-Penningmeester. Burgerlijke Stand vnu Amersfoort van 16 tot en met 22 Februari. GERORENLamborta d. van A. J. Collet en J. Gouw. Catriria Maria d. van II. La blans en W. Hazelaar. Rcinier Wijnand z. van W. Snapper en A. Mollenvanger. - Gerrit z. van A. Veenendaal en F,, van Nim- wegen. Johan z. van G. Snijders en M. P. Meijer. Frauciscus z. van C. van Selm en .1. de Bruin. Johannes Gerardus En- gell,prins z. van G. Boekenoogan en flat- rink. Susanna Alyda d. van A. van Keu len en H. van llnmersvold. Ambrosius Evert z. van II. van den Brink en A. van Dompselor. Barend z. van B. C. van do Bor en W. A. G. Ryvank. Gerardus Ëvor- ardii-s z. van J. Spijker en K.'Kreijerrnaat. - Christiaan z. van N. de Waal en C. Knljee. Franscisca Cornelia Theodora d. van F. J. Frietman en 1'!. M. .1. Muryne. ONDERTROUWD: S. Ilartogsveld en B. II. Pul. GETROUWD: A. van Vulpen en M. C. J. van Woudenberg. J. van Luit en J. W. Vrcdenberg. GESCHEIDEN VAN ECHT: G. van den Brink on J. Graaf. OVERLEDEN: Aaltje Hilversum 12 j. Catharina van Diotouhoven 77 j. wed. van W. van der Horst. Hendrik van Luit 16 j. - Gerritj« Lablans 74 j. wed. van D. Voortman. -• Gerrit van Kouwenhoven 83 j. wed. van Johanna Langras. Anna Roevoet79j. wed, van J. R. Heuler. Neeltje van Li'Miden j. wed. van R. Kok. Theodoor Christiaan Hendrik Vreede 42 j. ongeil. Antlioniii Gijsberlhn Ileijmnns 41 j. Och tg. van A. van den Tempel. lieden overleed na langdu- e ziekte, doch onverwachts, onze I geliefde Echtgenoot en Vader de 1 WelEdGestr. heer SIMON RLINBENDE, Oud'Luitcnanl tor Zee 2e klasse, in Ion ouderdom van bijna 34 jaar. Uit aller naam. Wed. S. RIJN BENDE— (ll.INRKNIlK, Nijmegen, 19 Eebr. '99. Eenige en ahjemeene kennisgeving. De beer ou mevrouw II. J. Croo- elcewitSeh roder betuigen bunnon dank voor de vele blijken van be langstelling, bij de geboorte van hunnen zoon ondervonden. Amersfoort, 23 Febr. '99. Kraamvisites worden hij voorkeur a./ge wacht Maandag .27 m Dinsdag 2<S dezer tusschen :i en o uur. Utreclitschestraat 89. AMERSEORTIA'S winkel heeft nu reeds ZEER VEEL succes met den verkoop zijner goedkoops BUK GROENTEN 1 j blik l'0.32«. BOUILLON-TUBES. Echte Weospermoppen cn Speculaas in blik koekjes enz. Chocolades Grootes en Van Houten. Alcoholvrije Likeuren. Zoepen enz. en zal ENORM succes hebben inet den verkoop van Van dei Plaids Thee (welke in geheel Friesland wordt gedronken) in prijzen van 10, 20, 26. 32 en 40 cents per ons, benevens Frieselie Beschuit 10 a 10 cent. Noemt proof dus. Utreclitschestraat 89. W. SALOMONS. Architect to Amersfoort, is voornemens voor rekening der firma BERN'S Co. op Zaterdag den Siteten Fe bruari 189», voormiddags II uur. in het cafe «DE AREND" publiek Het BOUWEN van een STOOMZEKITPOKOERFA- BRIEK met KANTOREN op een terrein op hot Kalft- veld aldaar. Bestek en 2 teekeningon liggen vanaf 13 Februari in genoemd café ter inzage en zijn a f 1.50 per Stel verkrijgbaar bij den Archi tect voornoemd. Aanwijzing in loco zul gehouden worden op Zaterdag 18 Februari, voormiddags II uur. DIJKGRAAF en MOOGIIKEM- - RADEN' van den «Bimschoter Veen- en Veldondijk" geven bij deze kennis dut do Bijgewerkte lysten van Stemge rechtigde Ingelanden van hun Hoogheem raadschap, van den 23 Februari 18»» af, gedurende 14 dagen ter inzage van de Inge landen zullen zijn iiedorgelogd die van le District in de gemeente Bun schoten by den Dijksopzichler R. KOOPS die van hot 2e District hij C. SCHIMMEL Gzn. aan den Ham to Hoogland. M. van BEEK, Dijkgraaf. JOHs. KNOPPERS, Secretaris. Amersfoort, 23 Febr. 1899.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2