Donderdag 16 Maart 1899. No. 4858. 48e Jaargang. Aan een wollen draadje. Binnenland. Het Verlofpaard. Uitgave A. H. VAN CL EE PP te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsaaverlentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EOBTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen tor kennis van het publiek, dat door hen aan A. Mai.ksteix en zijne rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een mud- en varkens slachterij en rookery opterichten in het perceei alhier gelogen aan de Muurhuizen, kadastraal bekend onder sectie E. No. 42.r>8. Amersfoort, den 13 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELBENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengon ter kennis van het pnbliek, dat door hen aan de wed. J. Z. Kerkhofk en hare recht verkrijgenden vergunning is verleend om een stoom wassckerij en bleekerij opterichten in het perceel alhier gelegen aan den Heiligen berger weg, kadastraal bekend onder sectie B, No 5918 en 919. Amersfoort, don 15 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester. F. D. SCHIMMELBENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat, ingevolge eeno aanschrijving van de Ministers van Waterstaat, Handel en Nijverheid en van Binnenlufidsche Zaken, het certificaat van den geëxamineerden veearts, benoudigd voor de ten vervoor naar België bestemde runderen en ver klarende dat deze hij onderzoek bevonden zijn niet te zijn lijdende aan of door ken teekenen verdacht van cenige besmettelijke ziekte in den zin der wet of wel te zijn aangetast door eene daarmede in verschijnselen eenige overeenkomst vertoonendo niet besmettelijke ziekte, van 14 Maart 1899 at oen geldigheidsduur heeft van slechts 12 uur. Bovendien moet dit certificaat bij de aanbie ding ten vervoer worden overgelegd in duplo, waarvan 6en exemplaar blijft berusten aan het station van inlading. terwijl het tweede aan het laatste Noderlanilschc Station wordt ingenomen. Amersfoort, den 15 Maart 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELBENNINCK. Do BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien de kennisgeving van den heer missaris der Koningin van 14 Maart 1899 (Prov. blad no. 40) maakt aan de ingezetenen bekend dat te 's-Gravenhage zich een geval van honds dolheid heeft voorgedaan. Amersfoort, den 16 Maart 1S99. De Burgemeester voornoemd. F. D. SCHIMMELBENNINCK, Feuilleton. 2 (Slot.) fcij waren aan 't bespreken van hetgeen hun nu te doen stond, toen een hunner plot seling zei «Wat is dat daar, dicht bij je, Potts?" «Waar?" «Drie pas van je af, rechtsik geloof een draad garen, of zoo iets". ^ïJa waarlijk 't ligt een heel eind over het gras heen". «Trek er eens aan", zei Sam Iligborn, Newman's broeder. Potts deed dit en 30 schreden van hem fladderde een vogel heen en weder. »'t Arme dier is er waarlijk nan vast ge bonden wie zou zoo wreed geweest zijn, dit te doen?" ®'t Is een zwaluw", zei Potts. «Laten wij eens zien waar 't touw aan vastgebonden is". «Misschien behoort bet dier aan iemand in den omtrek". «Behooren of niet bebooren, dat kan mij niet schelen, ik zal den draad losknippen dat arme dier!" sprak Sam en wilde de J>e BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der Gemeentewet, Brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Raad dezer Gemeente zal vergaderen op Dins dag, den 2lsten Maart aanstaande, des na middags te 1'/, ure. Amersfoort, den 16. Maart 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELBENNINCK. Vanwege het Ministerie van Waterstaat, Han del en Nijverheid is der Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier toegezonden een prospec tus der van 22 April tot 6 Mei a. s. te Londen te houden Reclame-tentoonstelling. Voor belangstellenden ligt dit stuk ter in zage bij den ondergeteekende. De Secretaris der Kamer, HERMS B. VAN HASELEN. I Amersfoort, den 11 Maart. 1899. ATJEII. Omtrent het gevecht waarin Toekoe Oe- mar zou gesneuveld zijn, wordt aan de »Ja- t'ft Crt" geschreven In den nacht van den lOen op den Hen Februari werd onder bevel van den 1ste luitenant der infanterie J. J. Verbrugh, ge detacheerd van het Nederlandsche leger, een hinderlaag gelegd nabij Oendjoeng Kala waar langs T. Oeinar een transport zou zenden de hinderlaag geraakte tot tweemaal in ge vecht met een overmachtigen vijand, waar door de Europeesche fuselier Van Essen sneuvelde en luitenant Verbrugh niet-levens- gevaarlijk gewond werd dooreen klewanghouw aan den linker polsde vijand bekwam ne- gen dooden en liet een nieuw Beaumont- j geweer en blanke wapens achter. H. M, de Koningin heeft het paleis «Huis t3n Bosch" ter beschikking gesteld voor het houden der vergadering van de Vredes-con- ferentie, welke den 18en Mei geopend wordt en 7 a 8 weken zal duren. Onze Minister van Buitenlandsche Zaken zal de gedeleerden in de openingsbijeenkomst verwelkomen. Daarna zal waarschijnlijk de Russische gedelegeerde, baron De Staal, tot Voorzitter worden gekozen en aan mr. De Beaufort liet Eere-presidium worden opge dragen. Dezer dagen zal onze Regeering van de Russische de lijst der uit te noodigen Staten ontvangen. Zonder hoofdelijke stemming is door de Tweede Kamer het wetsvoorstel harer vijf leden aangenomen, waardoor de gevallen, waarin revisie van strafvonnissen mogelijk is, worden uitgebreid en dientengevolge de weg gebaand zal worden voor een revisie van het arrest van het Hof te Leeuwarden, tegen de gebroeders Hogerhuis gewezen we gens de inbraak met geweldpleging te Brit- sum. Dat over dit laatste doel van het ge legenheidswetje want wat men daartegen ook moge aanvoeren, dit is het, al moet ook in 't algemeen uitbreiding der gevallen, waarin revisie van strafvo*:rissen wordt toe gelaten, wenscbelijk worden geacht nu ook alle leden der Kamer eenstemmig den ken, omdat door geen hunner hoofdelijke stemming werd gevraagd, zouden wij niet durven bewerenmaar wel dunkt het ons niet twijfelachtig, dat allen 't eens zijn over het gevolg van het wetje altijd indien ook de Eerste Kamer het aanneemt en de Koningin het bekrachtigt dat daardoor de zaak der gebroeders Hogerhuis nu voor goed uit de parlementaire debatten wordt overgebracht naar het terrein der rechter lijke macht, waar zij alleen thuis behoort. Hierin ligt, zoo al niet de eenige, dan toch voor een deel de verklaring van de een stemmige aanneming van dit wetje dooi de Kamer. Het eiland Schokland zal in den loop van dit jaar telephonisch worden verbonden met den vasten wal. Van «Holland abroad", het bekende sup plement van Hoijman en Schuurman's «Ex portblad", is weder eeg nieuwe aflevering verschenen. Zij is grootendeels gewijd aan een beschrijving met afbeeldingen van de Beverwijksche Conserven-fabriek van den heer M. J. van Hattum, Directeur F. W. Dekker. Dit supplement wordt franco toegezonden aan vreemde koopers, die export-handelsrela- tiën met ons land wenschen aan te knoopen. Nu alle meubelen uit het paleis «Oranje Nassau-Oord" naar elders zijn vervoerd en ook de zijden behangsels uit de kamers zijn genomen en verzonden, verwacht men dat spoedig de" voorbereidende werkzaamheden tot vestiging van een Sanatorium een aan vang nemen. Omtrent de plaats waar de gebouwen zul len verrijzen, is nog niets met zekerheid be kend. Wederom is het handjevol Metalen kruis ridders met twee verminderd. Te Utrecht stierft in ruim 99-jarigen ouder daad bij het woord voegen toen hij het blaadje papier bemerkte; hij vouwde 't los en las het. «Gerechte hemel, PottsDaar beneden op den bodem levend. Geen 50 pas van hier. 'tKan niet zijn en toch is 't waar". Beiden snelden naar de schacht. De vogel had reeds een uur lang zijn vrijheid nerkregen. Newrnan Higborn ver keerde in angstige spanning. Hij had zich opgericht en gretig de weinige lichtstralen opgevangeneindelijk zonk hij moedeloos neer. Niet lang had hij in dezen toestand gele gen, toen zijn opmerkzaamheid gaande werd gemaakt door het vallen van eenige hout spaanders in zijn nabyheid. Tegeiykerlijd hoorde hij den doffen klank van stemmen ver boven zich. Hij trachtte naar heven te zien en 't scheen hem toe, dat bij de gestalte van twee menschen zag. Juichend uitte hij .een kreet. Nog eenige angstige minuten en toen viel een papiertje aan een houtspaander naar beneden. Hij stak een lucifer aan en las «Wij ziiri bij je en brengen je zoo spoedig mogelijk hulp. Sam en Potts Hij beantwoordde dit met een juichend hoera 1 maar 't was niets dan een dof on samenhangend geluid, toen het de vrienden bereikte. dom de heer H. P. van Rooijen te Arnhem de bijna 93-jarige heer H. J. Harmsen, beiden gerechtigd tot het dragen van het Metalen kruis. Voor den bouw eener nieuwe Ned. Her vormde kerk te Amsterdam in buurt YY. zijn bij de commissie twee giften van N. N. inge komen, elk van f 10 000. Voor de zevende Hervormde kerk in Den Haag werd in de afgeloopen week ontvan gen ruim f'6000. In het geheel is binnen een maand tijds ontvangen ruim f71 000. Onder de laatste giften komt voor f 250 van H. K. H. mevrouwde Prinses Von Wied. Een muziekuitvoering in de Groote Kerk aldaar bracht op f1092. Van de benoodigde ton gouds voor dien bouw ontbreekt nog slechts f29000. Naar wij vernemen, zal de zaak tegen den persoon te Groningen, die lotelingen tijde lijk ongeschikt voor den militairen dienst wist te maken, zoodat ze bij de keuring werden afgewezen, voortgang hebben, door dat de lotelingen, die verdacht werden van zijn hulp te hebben gebruik gemaakt, het leit hebben erkend. Ook blijkt het aange wende middel allerminst onschuldig te zijn; de personen, die het innamen, lijden thans aan een vrij ernstig hartgebrek. Maar nu de lotelingen, die reeds zijn in gedeeld voor deze afgekeurden? Een milicien te Bergen-op-Zoom, noemde zich volgeling van Tolstoi en erkende geen gezag. Stelselmatig weigerde hij alle beve len de krijgsartikelen wilde hij niet onder teekenen, noch zich aan de keuring onder werpen. Ook wilde hij in de kazerne zijn eten betalen en eenige vergoeding geven voor het gebruik van een bed. Na een ernstig onderhoud met den kolonel is hij eindelijk tot andere gedachten geko men en heeft nu de krijgsartikelen getee- kend. Hij is daarop ingedeeld bij het batal jon, dat te Vlissingen in garnizoen ligt en reeds derwaarts vertrokken. De ontzegeling ten sterfhuize van den heer Pieter Vermeulen, te Loonschendijk, onlangs vrij plotseling overleden, heeft plaats gehad. Een testament schijnt er niet te zijn, zoo dat de 21/a ft 3 millioen, waarop deze na latenschap veilig kan geschat worden, een aardig buitenkansje is voor de ruim 400 achterneefjes en nichtjes. Een echte millioenen-erfenis. Er verliep een uur vol angstige spanning twee, drie uren niemand kwam. De nacht viel in. Eindelijk hoorde hij weer eenig ge luid. Boven zich zag hij een flauwe scheme ring van licht. Toen voelde hij op het hoofd een dik touw. Snel bevestigde hij dit om zijn middel. Daarna gaf hij een ruk aan het touw en riep«TrekOp op laDg- zaam voorzichtig steeds hooger. Zijn hart klopt luide! Hij ziet de sterren boven zich nog éen oogenblikje en hij is aan de oppervlakte uitgeput, maar toch levend. Gered Newman Higborn had zyn leven te dan ken aan een klein vogeltje, en dit was weg gevlogen. Luitenant Von Keber was erg uit zijn humeur; hij had van zijn regimentscom mandant geen verlof kunnen krijgen, en zonder nu en dan eenige dagen verlof was het voor den rijken, lövenslustigen huzaren officier niet uit te houden in het kleine gar nizoenstadje. Thuis was alles reeds klaar voor de reis hij liet het nu haastig opruimen door zijn oppasser en zond dezen naar het telegraaf kantoor met de volgende dépêche: «Baron Von Zinkler, Hotel Monopol, Ber lin. Door dienstzaken verhinderd. Beste groeten aan de dames. Von Keber". Toen de oppasser weg was, liep de luite nant met groote stappen in de kamer op en neer. Wat zouden ze te Berlijn wel zeggen? Door dienstzaken verhinderd. Ja, dat kent men't is de gewone uitvlucht, als iemand niet botweg wil weigeren. Maar als hij de ware reden opgaf, zouden ze hem uit lachen, denken, dat hij de eene of andere dwaasheid had uitgehaald. Thuis bly ven, net als een kleine jongenWat dien kolonel toch bezielde? 't Is waar, de officieren had den in den laatsten tijd wel wat druk ver lof gevraagd, maar dat was nog geen reden om 't juist nu aan hem te weigeren. O, te Berlijn was het heerlijk geweest! Daar leefde men 1 Hij was rijk genoeg om den dienst vaarwel te zeggen en voor goed te Berlyn te gaan wonen. Dikwijls had hy er aan gedachtmaar hij was nu eenmaal aan den dienst gewend, en 't was een goed~ leven als men maar nu en dan verlof kreeg. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1