Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Ingezonden. De Amsterdamsche rechtbank eischte tegen een 4D jarigen wielrijder, drie maanden gevan genisstraf. Hij had een 66 jarigen man in de Lange Koningstraat door zijn Woest rijden •lomgereden, waardoor de man kneuzingen bekwam, zoodanig, dat hij zijn geheele leven wel met een stok zal moeten" loopen. Be klaagde was daarop luid lachend weggere den en ontzag zich al evenmin om den rech ter van instructie een brutalen mond te ge ven. Op een weiland aan den Amsterdamschen Straatweg te Utrecht waren dezer dagen eenige knapen van 10 tot 12 jaren aan het soldaatje- spelen, waarbij van weerszijden met pijl en boog werd geschoten. Nadat dit nog al ge- ruimen tijd nad geduurd, werd een der strij denden door oen pijl waarvan het dopje van de punt was gegleden in het oog ge troffen. Hoewel men aanvankelijk meende, dat het ongeval nog wel goed zou afloopen, is bij nader onderzoek echter gebleken, dat het kind hec erder gebruik van dat lichaams deel zal moeten missen. Een ernstige waarschuwing. Vergadering van den Rand d®r gemeente Amersfoort op Dinsdag, 22 Maart 1899, des middags half twee. Punten van behandeling 1. Request van mr. J. N. Bastert tot toelating van zijn dochter op het Gymnasium bij wel slagen voor het toelatings-examen, met advies. 2. Oiuwerp-besluit tot af-en overschrijving van posten op de Begrooting der d.d. Schutterij, dienstjaar 1898. 3. Missive in zake het Rijksibsidie voor de Hoogere Burgerschool, met ontwerp- equesten aan llare Majesteit de Koningin en Z. E. den 1 Minister van Binnenlandsche Zaken. 4. Benoeming van een Gemeente-heelkundige i wegens periodieke aftreding van dr. H. W. Schrettder. 5. Ontwerp- contract betreffende verbindings sporen met de gasfabriek. li. Ontwerp-besluit tot verhooging van de jaar wedde van den onderwijzer Van Schendel. 7. Voorstel tot ruiling van grond met de Onze Lieve Vrouwe-stichting. 8. Voorstel tot nadere regeling van het onder wijs in geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium. 5). Vaststelling van het Primitief kohier der Inkomsten-belasting, dienst 1899. 10. Voorstel tot tijdelijke voorziening en het onderwijs in handteekenen aan de Meisjeschool. Ds. J. .1. van Hille, Ned. Hervormd pre dikant ti1 Zaandam, hoopt aanstaanden Zon dag voor te gaan bij de godsdienstoefening in de ileinonstransche kerk hier. Diakenen der Ned. Hervormde gemeente doen a. s. Maandag weder een beroep op den liefdadigheidszin der gemeenteleden en zullen dan hun derde winter-collecté houden. Als leden der jury voor de stierenkeurin gen, dit jaar in de provincie Utrecht te hou den, treden op de beerenJ. Koopman, te Beeinster; 1). van Wijk HeulT, te Zoelen, en J. J. liartman, te Nieuwersluis. Bij de Dinsdag en gister Utrecht gehouden examens voor de acte Nuttige handwerken slaagden o. a. de dames A. M. C. Koch, E. M. Kruiper, 11. E. Schmidt A. G. Sluiter, A. Kreijger en A. Raven, allen van hier. Do groote oajaars-manoeuvres, waaraan óok zal worden deelgenomen door het 5e regi ment infanterie, zullen van 1 tot 10 Septem ber worden gehouden. In «De Nedcrlandsche Krijgsman", het or gaan van den Nederlandschen Militairen Bond, lezen we omtrent het Militair Tehuis aan de Beekstraat: Het Tehuis werd in het afgeloopen jiuir bezocht door 21 817 militairen van alle wapenen, een aan tal ongeveer gelijk aan dat, hetwelk in hel vorig verslag werd vermeld, Met het oog op de proef met den verkorten diensttijd genomen en het daarmede samenhangende geringe aantal miliciens dat gedu rende de wintermaanden hier in garnizoen bleef, is het niet-vermimieren van het aantal bezoekers een gelukkig verschijnsel, Het aantal brieven, waarvoor het panier en de enveloppen, zooals bekend is, tegen een kleine ver goeding wordt verstrekt, bedroeg 1465, tegen 1463 in liet vorige jiuir. De vereenigingen uit het, midden der trouwe be zoekers gevormd, zooals Schiet- en Rccitecr-vereeni- ging, mochten zich in voorldurenden bloei ver heugen. Concoursen met de buks door de eerste, alsmede wedstrijden en uitvoeringen door de laaste uitge schreven, hielden de belangstelling gaande. De Cents-vereeniging kon ditmaal het niet on aanzienlijk bedrog van f132 aan onzen Penning meester afdrogen ten behoeve van het Tehuis. Dit blijk van waurdeering, van hetgeen het Tehuis voor hen ia door do trouwe bezoekers gegeven, is zeer bemoedigend. Dank zij de goede zorgen van prof. Vnleton, ds. Donner en ds. Maosvelt, alsmede van den (lodsdienst- leeraar Toelink, werden de Bijbellezingen op Zon dagavond vrij geregeld gehouden; prof. Vnleton heeft tot veler leodwezen te kennen gegeven, deze lezingen wegens hoogen leeftijd niet meer te kun nen waarnemen. Missen wij hem noode zoo schrijft het Bestuur wij kunnen niet nuders dan erkennen, dat wg zijn welwillendheid reeds veel lan ger mochten ondervinden dan wij konden verwach ten, en ons past slechte bij het scheidon Oen woord van diepgevoelde erkentelijkheid. Ook dit jaar bleek weder belangstelling in de in richting, uit do kostelooze toezonding van eenige dag- en weekbladen, alsmede uit de scheuking van verschillende boeken; den gevers zjj daarvoor op rechte dank gebracht. In de kermisweek werd weder do anntrekskelijk heid van het Tehuis door de bemoeiingen en amen- werking van eenige trouwe bezoekers verhoogd, zoodat iederen avond het gebouw overvuld was door bezoekers, waarvan wij gerust mogen aannemen, dat velen zich anders, door gebrek aan beter, op min der gevaarlooze paden zouden hebbou bevonden. De extra-kosten welke deze avonden nu zicb slepen, werden ruim gedekt door de vrijwillige bndragen onder de burgorg dezer gemeente voor dit doel bij eenverzameld ook dezen gevers hartelijk dank. Uit het door den Penningmeester uitgebracht ver slag blijkt, dat de rekening sluit met ceu batig saldo Uit het bestaan van dit saldo mag ecluerallerminst. een gunstige staat der financiën afgeleid worden; de toestand van het gebouw zou toch dringend aan zienlijke voorzieuing hebben geëischt en het was slechts financiëele onmacht, welke tot onthouding in deze dwong. Bedoelde toestand is echter van dien aard, dat zij niet kiln worden bestendigd, wil niet het gebouw op den duur tot zoodanigen staat ver vallen, dat, daarin te voorzien, uit een financiëel oog punt, schier ondenkbaar zou worden, Het bestuur hoopt alles in hel werk te stellen om zoodanige gebeurlijkheid te vopjkoraen, maar hoopt tevens, dat het Hoofdbestuur van deu Bond, en evenzeer de leden en de begustigers der afdeeling, daartoe krachtig znllen medewerken. Eindelijk wordt vermeld dat het Bestuur door een belangstellende, die onbekend wenscht te blij ven, in de gelegenheid werd gesteld, gasgloei licht in de verschillende lokalen te doen aanbren gen een niet onbelangrijke besparing in de kosten van verlichting was hier reeds het gevolg van. In het Bestuur kwam eenige verandering. In de vergadering van S Februari 1S9S werd ds. Donner in de plaats van ds. Ter Haar Romeny gekozen, terwijl, ter vervulling vin de vacature ontstaan door het bedanken van mr. H. baron Van Boetzelaer, (die zulks deed omdat hij door vertrok uit deze Ge meente meende, iiiet meerde verplichtingen te kun nen vervullen aan een bestuurslid gesteld) werd 10 Mei 1898 ds, Tor Haar Romeny in diens plaats ge kozen en baron Van Boetzelaer tot Eerc-Voorzitter der afdeeling benoemd, als erkenning vau de veie en groote diensten der Afdeeling bewezen als Be stuurslid. In de Maandagavond gehouden vergade ring der Zangvereeniging «Zaug Veredelt", welke haar repetities houdt in het Gymnas tieklokaal der openbare Lagere school aan de Beekstraat, daartoe welwillend door het Gemeentebestuur afgestaan, werd de heer G. J. Boode, tot dusver Voorzitter, benoemd tot Directeur, terwijl de heer F. Faber werd benoemd tot Voorzitter. Beiden namen de benoeming aan. Het le dental dor vereeniging breidt zicb steeds uit en is nu reeds geklommen tot rond 40. Bij de van 10 tot 12 dezer te 's-Gravenhage ge houden 14de internationale tentoonstelling van pluimgedierte, vanwege de Nederlnndschc Vereeni ging „Avieultura", waarbij o. n. 1466 inzendingen boenders en een zeer zware concurrentie van Bel gische en Fransche inzenders, behaalden de vol gende studgenooteu de prijzen achter hun namen verneld De hetr A. Herschel Bzn. 16 pr. met 20 num mers, alsZ. e. v. Goud Padua haan, id. hen le prijs, 2e prijs cn z. e. v., Wit Padua hanen, id. hennen twee 2e pr eu o. v., 3e prgs Zwart Orpington haau, id hennen 2e jwijs en z. e. v. Plymouth OrRock hennen, z. e. v. Wit Wyandotte haan, id. hennen 3e prijs cn e. v., z. e. v. Patrijs Cochin liaan, e. v. Toom Wit Padua's. De heer J. Kooiman 5 pr met 9 nummers le prijs Toom Chamois Padua's, e. v. Zwart Hollandech Witkuif liaan, id. hennen z. e v. en e. v., Serail- hoeuders z. e. v., Herraint' Padua's z, c. v. De heer J. J. van der Linde 7 pr. met 21 num mers: Ecre prijs zijv. med. of f5 fraaiste Patrijs Cochin haan, le prijs Patrijs Cochin haan, le prijs Donker Brahma hen, 2e prijs eu e. v. Zwart Langshans hennen, 2e prijs Cochin Bantam, 3e pr. Zilver Padua haan, e. v. Wit Wyandotte haau. De heer G. Muvs 20 pr, met 30 nummersEere beker (deze moet 3 achtereenvolgende malen door hem worden gewonnen om eigendom te kunnen worden) fraaiste lacht Brehma haan, Eere-prgs verg. zilv. medaille of f 10 fraaiste L, Brahuia haau, le prijs en e. v. Donker Brahma lianen, id. hennen z. e. v. en e. v., le prijs Licht Brahrua haan, 2o prijs Geel Cochin haan, le prgs Zilver Padua liaan id. hennen 1 e prijs en z. c v. 3e prgs Chamois Padua haan id. bennen 2e en 3e prijs, en z. e. v. Zwart Leghorn hanen, id. hen 2e prijs, Goud Padua z. e. v.. Wil Wyandotte e. v. De heer G. Wessels 3 pr. met 3 inzendingen, en welGoud Padua liaan 2e prijs id. hennen 3e prijs en eerv. verm. De zeer belangrijke wedstrijd om den Be ker zal hier Zondag om 2 uur gehouden worden op het terrein aan den Leusderweg tusschen de voetbalclubs «R. A. I\ en «Prin- ses Wilhelmina". De strijd, die een zeer levendige belooft te zullen worden, zal zeker heel wat toe schouwers lokken. In do derde week van April, na H. D. jaarlijksch bezoek aan de Hoofdstad, zullen H. M. de Koningin en H, M, de Koningin- Moeder eenigen tijd op het lustslot oSoest- dijk" vertoeven. De uitslag van de Dinsdag te Barneveld gehouden verkiezing voor óen lid van den Gemeenteraad is als volgt Uitgebracht 601 geldige stemmen. Hiervan op de hoeren J. Hooijer 213, A. Heineman 212, J. Mulder 131, J. J. de Heus 105. Herstemming jilitoo tusschen de beide eerst- genoemden. De batterijen van bet 2e regiment veld artillerie, uit 's-Gravenhage en Leiden, zul len in de 2e helft van Juni in do Legerplaats bij Oldebroek tactische- en schietoefeningen houden, onder leiding van den regiments commandant, kolonel J. J. Schluiter. De aartsbisschop van Utrecht heelt benoemd tot pastoor te Soest den ZeerKerw. JP. Reij- mer. Om den lust tot huwen te bevorderen, heeft zich to Libau (Koerland) oen vereeni ging gevormd. Elk jong paartje ontvangt uit de kas der vereeniging driehonderd roebel. De leden dier vereeniging, wier aantal reeds 201 bedraagt, hebben zich verplicht, bij elke bruiloft van een hunner, drie roebel in de kas der vereeniging te storten. Voor «kleine 1 tijdjes' heeft deze hulp veel waarde, zoodat daardoor de vereeniging onder dezen spoe dig atinhangers gevonden heeft. Wel niet direct tegenovergesteld, maar toch in gevolgen daarin overeenkomende richting werkt een door den Senaat van Noord-Amerika aangenomen wetsontwerp, waarbij wordt bepaald, dat elk jongman, die wenscht te trouwen, zich eerst dient te on derwerpen aan een medisch onderzoek, op dat blijke, of hij gezond van lichaam en geest is. Door den Senaat werd de wensch uitge sproken, dat «deze wet tot verbetering van het menschenras" navolging mocht vinden in heel Amerika en Europa. Een zonderling geval van simulatie en haast van flagelatie heeft zich, volgens de Deensche «Hospitalstidende", onlangs te Ko penhagen voorgedaan. In het Gemeentelijk hospitaal was nerhaadelijk een jong meisie ter behandeling binnengebracht, die vreemde blaren op de lippen en op de tong had. Pro fessor Haslund genas haar telkens, onder an dere door toepassing van lapis infernalis, doch zonder ue eigenlijke oorzaak van de kwaal te kunnen vinden. Hij begon te vermoeden, dat bij misschien met een sterk geval van simulatie te doen had en hield de patiënte daarom eenigen tijd in observatie. Doch er werd niets gevonden. Eindelijk, toen de patiënte weer eens een paar hevige blaren op de lippen vertoonde en professor Haslund die r.iicroskopisch on derzocht, vond hij daarin sporen van Spuansche vliegenpoeder. De patiënte moest dat geneesmiddel ergens op haar lichaam verstopt hebben, want het was nergens an dei's le vinden. Hoewel zij bleef ontkennen, viel er niet aan te twijfelen ol men had hier te doen met een geval van simulatie, ten gevolge van hysterie, waarhij de patiënte vrijwillig de pijnen van de kwaal en van de genezing doorstond. Als een bewijs hoe de Europeosche gewoon ten beginnen door te dringen in Egypte, wordt gemeld, dat Prinses Nazli, een achterklein dochter van Mohamed Ali. in haar paleis te Kaïro een matinée musicale gegeven heeft. Dit is do eerste maal dat een Mohamedaan- sche dame in haar huis openbare receptie voor Europeanen hield. Te Calcutta werd do vorige maand een zeer gevaarlijk misdadiger ter dood veroor deeld. Toen op den dag der terechtstelling, de beul den veroordeelde bij zijn «laatste toilet" behulpzaam was, verscheen plotseling een heer, die zooeven ontscheept was en een brief van den Gouverneur der stad overhandigde, volgens welken hem vergund werd, eenige woorden met den veroor deelde te wisselen. Men liet hen 10 minuten alleentoen de heer wegging, hoorde men den veroordeelde zeggen Afgesproken dus, mijn erfgenamen krijgen 100 pond. Ik zal woordhouden, antwoordde do heer ernstig. Daarop het de misdadiger zich de handen binden cn spoedig stond liy aan den voet van de galg. Hij"verzocht en kroeg verlof om het woord tot de menigte te richten en hij riep met stentorstem «De beste chocolade is die van William son, Hennedy Co. te Londen Wel het nieuwste tot dusver 't op gebied der reclame. De romanschrijver Erckmann, die in samen werking met Chatrian do bekende boeiende historische romans heeft geschreven, is te Lunéville overleden. Emile Erckmann werd in 1322 te I'fals- burg geboren. Mij was de zoon van een boekverkooper, studeerde te Parijs eerst in de rechten, maar liet die studie voor letter kundigen arbeid varen. In 1348 begonnen hy en Chatriun hun gemeenschappelijken arbeid. De «Geschiedenis van de Fransche revolutie, verteld dotfr een boer" is wel hun meest gelezen werk. De langste straat der wereld bezit zonder eenigen twijfel New-York en wel in de be kende Broadway, die 16 Engelsche mijlen of ongeveer 26 Kilometer lang is. De huis- nummers loopen' tot 10 800. Er zijn natuur lijk maar weinig voetgangers, die voor huu pleizier op een enkelen dag, als zijn «een straatje omloopen", deze straat heen en weer j afleggen, waarmee ruim tien uur gemoeid zou zyn. J De bloemen- de waaier- en do vingertaai zijn zeer goed liekend, maar bot spreken door de dracht der haren, zoover zijn wy nog niet gekomen, daarin zijn deChineezen (de vrouwen natuurlijk) ons nog verre de baas. Ten eerste is het gewoonte, dat de Chineesche vrouw haar schoon met olie, vau leilën geparfurmeord haar zoo opsteekt dat men tenminste ongeveer haar ouderdom daaruit kan afleiden. Een «baby" is geheel anders gefriseerd dan een «klein meisje"'. Dor sedert eeuwen ingevoerde ge woonte getrouw, steekt hot «jong meisje." de haren zón op, dat zij daardoor dus door de haréntaai kan zeggen: «Ik ben nog vrij I" of «Ik zoek een manDe ge huwde vrouw geeft dit den baar vreemde dadrddor te kennen, dat zij zich de wenk brauwen afscheert en zich de tanden zwart maakt. Hot zou een erg vergrijp tegen de etikottP, togen alle «savoir-vivrezyn, wan neer men «Amors bogen", die de natuur boven de oogen heeft gespannen, zou willen behouden en den tanden huu elpenbeenkleuf liet behoudenDe weduwe, die weder trou wen wil, windt de haren om een schildpad den speld, die zij horizontaal op het achter hoofd bevestigt. Dat zij dezen wensch zoo door «do haren" open en vrij bekent, be hoort in het Ryk der Zon tot den «goeden toon". Welke Europeosche vrouw zou zich in dezen toestand op deze wijze ook niet van die taal willen bedienen 'l Echter, men kan door de haren ook evengoed bij de Ohi- nuosche vrouwen uitgedrukt vinden, dat zij ontroostbaar zijn, al weenen zy niet. De weduwe behoeft zich slechts de haren af te snijden en zonder scheiding ze naar achte ren te kammen. Laat men zo weder aan groeien en steekt men zo dun op tot een knot, dan wil men daardoor zeggen «mijn smart is niet moer zoo diep" en dan, wanneer de haren weder lang genoeg zijn, is het, dank zy den horizontaal in het haar gestoken speld, zeer gemakkelyk, door do taal de haren te zeggen»lk wil my gaarne laten troosten Men ziet hieruit, dat de bewoners van hot Hemelsche Rijk, althans de vrouwen, ons nog in vele dingen vooruit zijnl Een Engelsch reiziger, de heer K. Pfeiffer, werd onlangs bij een botsing op den Great Western Railway verwond. Volgens geruchten werd hem deswege een schadevergoeding van f30000 toegekend. Dit is een zeer aar dig sommetje. De ongeluksmensch was ech ter in 1802 op de Midland Railway óok het slachtoffer eener spoorweg-kalastroplie, die hem een schadevergoeding van f21 000 op bracht; f30000 plus f21000 maakt te sa men f51000 iu zeven jaren, wat een jaar lijks inkomen van meer dan f7200 verschaft. Men moet maar ongelukkig zijn Hot opnemen van Ingezondou «tukken brengt uiet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelnk instemt met hun inhoud, Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt 'limmor teruggegeven. Niemand i» onkundig van liet feit, cl er cene menigte ellende, zonde, twist, drankzucht, wreedheid tegenover kinderen, onzedelijkheid en wanhoop ge vonden wordt onder wat men noemt do lagen-stan den, doch slechts weinigen hebben een denkbeeld van de ontzaglijke uitgebreidheid van al dit kwaad. Du Officieren van het Leger des Ileils echter zijn bijzonder in de gelegenheid, deze duistere zijde van du iiiiintKchnppg te leuren kennen. Hun ooron zgn voortdurend vervuld met een geroep, dat als oen cycloon OpHtoigt uit de subare van gevallenen, mis dadigers cu wunhopigen. In bun Barmhartigheids- posten, iti 21 Maatschappelijke Instellingen, Toe- vluchten. Werkplaatsen, Papier .Korteering, Redd inga- huizen, Kinderhuis, Landkolouie on in do 70 Korp sen en Buitenposten zijn meer dan 300 Officieren on helpers voortdurend uati don arbeid, bozig mot roddingswork vim allerlei aard, In do laatslo 12 maanden Hclionk hot Leger aan onbohuisdon 482 283 maaltijden on 104 728 slaapge legenheden 79 vrouwen zijn opgenomen van do straat en uit de hordeolum un voor haar welzijn wordt zorg gedragen in do Jteddingalmizen to Am sterdam en Den Haag. Iu hot afgeloopen jaar zgn niet minder dan 28460 bijeenkomsten gehouden, terwijl 6101 bijeenkom sten voor kinderen zgn geleid door bekwame vCr- autwoordclüko Officieren. Wg verblijden ons le kunnen zeggen, dat hot work waren, dogelUken vooruitgang maakt en nooit op een beteren grondslag was dun nu, Wg kunnen de zorgvuldigste en zuinigste administratie toouen. Maar fondsen zgn voortdurend noodig. Eono bijzondere gelegenheid zal weldra aangebo den aan alle liefdadige monsoheii om dit wulk to steunen en zoodoende door midilul van ons een werk to doen dut zg wellicht niet in staat zijn recht streeks te doen. Onze jaarlijksehc „Week van Zelfverloochening1/ begint op Zondag 10 Maart en eindigt Zatord§|ipH 25 Maart. De Loden van liet Leger des Hei Is door hot gohculo land, ofschoon do moesten hun ner tot den werkmansstand belmoren, zullen door zekere daden van Zelfverloochening en opoffering iots bijdragen oni dit werk financieel te steunen, en daarom kunnen wg niet don to meer vertrou wen oen beroep te doen op hen, die in gunstiger omstandigheden vorkeoron en óok gunrue ons zou den helpen om goed tc doen. Bijzondere bijeenkomsten zullen in al onze korp sen gehouden worde» van Zondag 19 tot Zaterdag 25 Maart, waarin bijzondere koliekten zullen wor den gehouden, en gevolmachtigde personen zullen onze aaiivrnog-circuiares bezorgen umpmo huizen vun hen die sympntoeren met ons w«nc. Bijdragen kunnen óok gezonden worden aan Arthur 8. Booth-Clibboru, Warinoosstruut 184 te Amsterdam. A, on C. BOOTH-ULIBBORN.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2