Maandag 20 Maart 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4859. 48e Jaargang. Binnenland. Het Verlofpaard. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Dit gave Firma A. H. VAN CLE FFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau EORTEQBACEI56 Telephoon 19. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente AMERSFOORT maken, ingevolge art 81 der Wet van den 17 Augustus 1878 (staatsblad No. 127), later gewijzigd, bekend, aat de lijst, bevattende de namen der kinderen in deze gemeente, die op 1 Januari j. 1. geen onderwijs ontvingen, voor een ieder ter Secre tarie ter lezing is nedergelegd. Amersfoort, den 17 Maart 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. H. M. de Koningin heeft goedgevonden te bepalen, dat de zittingen van het internatio naal Congres tot beperking der oorlogswa peningen zullen gehouden worden in het jiHuis ten Bosch". Met dit doel zal de be kende Oranje-zaal worden ingericht voor bijeenkomsten van het Congres in pleno. De Vredes-conferentie zal in drieatdeelin- gen worden gesplist: de eerste voor de ontwapeningsvraag en de quaestie der vermindering van de vre- dessterkle der legers; de tweede voor de arbitrage-aangelegen heid; de derde voor alle andere 'voorstellen. Elke afdeeling zal zelfstandig optreden, met een eigen presidentiedere sectio brengt ook een rapport uit, dat aan de conferentie in pleno onderworpen wordt om over de con- clusiën te beslissen. De leden der conferentie worden bij loting over de drie sectiën verdeeld. Bij verschil van meening of staking van stemmen zullen de Voorzitters der drie sectiën als arbitrale commissie beslissen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn bijeengeroepen tegen 5 April, des avonds half negen. Na afdoening van alle nog op de agenda geplaatste zaken is de Tweede Kamer tot nadere bijeenroeping uiteengegaan, welke ver moedelijk plaats hebben zal na half April, om dan, naar door velen gehoopt wordt, in den loop harer samenkomsten de Ongevallen wet te kunnen behandelen, in verband waar mede de Voorzitter machtiging vroeg en Feuilleton. 2.) Heerlijk was het geweest, een paar we ken geleden, bij de wedrennen te Hannover. Op een diner, gegeven door den geluk kigen bezitter van een der prijswinnende paarden, had hij kennis gemaakt met baron Von Zinkler, diens echtgenoote en hun dochter. Hij bad 't voorrecht gehad, te zit ten naast het lieve, twintigjarige baronesje, dat een diepen indruk op hem gemaakt bad. Wat had zij oprecht naar leedwezen be tuigd, toen de luitenant reeds den volgen den dag weer moest vertrekken Maar u zult zeker bij de wedrennen te Karshorst zijn? Natuurlijk I had hij geantwoord, en met een «tot weerziens 1" waren ze ge scheiden. Morgen nu waren die wedrennen te Kars horst, waar ook de paarden van baron Von Zinkler zouden loopen, en de arme Von Keber lag hier op de canapé, in zijn een zame kamer, in t akelige nest, waar het huzarenregiment »Prinz Joachim" garnizoen hield. Die wedrennen zelf konden nem min der schelen maar de gelegenheid om barones Marguerite te zien, ontging hem nu, wie weet voor hoe lang 1 ontving om alle alsnog vóór 1 April inko mende adressen betreffende dat ontwerp van wet aan de Regeering te verzenden. Rij de in het kiesdistrict Veendam ge houden stemming voor de Tweede Kamer werden uitgebracht 3UG9 stemmen, van on waarde 46, geldig dus 3023. Daarvan ver kreeg de heer J. H. A. Schaper (soc. democr.) 1597 en rar. E. A. Srnidt (lib., aftr.) 1426. Gekozen is dus de heer J. 11. A. Schaper. Het kiesdistrict Veendam heeft 5438 Kie zers, zoodat ongeveer 2400 kiezers niet ter stembus zijn gekomen Bij de algemeene verkiezingen op 15 Juni 1897 werd rar. Smidt bij eerste stemming gekozen. Van de 4476 uitgebrachte geldige stemmen had hij er 2326, de heer M. H. A. van der Valk funtir.) 1467, de heer W. P. G. llelsdingen (soc-democr.) 405 en de heer D. R. Mansholt (protect.) 218. Evenals Februari 1898 was ook de vorige maand voor de Rijksschatkist zeer bevredi gend, zelfs nog iets gunstiger dan de tweede maand des vorigen jaars. Toen werd er to taal ontvangen 17 873 378 en was er, in ver gelijking met de raming, een tekort f2285403. Dit jaar kwam een totaalbedrag van f8205344 binnendoch aangezien de raming voor éen maand thans f 10410 42-4 beloopt, is het te kort niet zooveel kleiner; toch verschilt 't meer dan f130000, hetgeen wel als een vooruitgang mag worden beschouwd. üok in vergelijking met de opbrengst van Februari '98 is er reden tot tevredenheid. Uit den aftrek van de reeds genoemde cij fers van f8 265 344 voor dit jaar en f7 873378 over 't vorige jaar, is reeds gebleken, dat Februari '99 een hoogere opbrengst van f391 906 gaf, dat is naar verhouding onge veer dezelfde vooruitgang als Februari '98 aanwees in vergelijking met de Sprokkelmaand van '97want verleden jaar was de betrek kelijke vooruitgang f425000 op een eind cijfer van f7 873378. In Februari '98 wezen de directe belas tingen een lager cijfer van opbrengst aan in vergelijking met '97de vooruitgang was toen tot de overblijvende middelen geconcen treerd. Ditmaal hebben bijna alle middelen- groepen haar deel tot acces bijdragen. Men vindt eigenlijk geen enkel beteekenend mi nus op den Middelenstaatf385 van den waarborg, f3700 van de domeinen, f 198 van de loterij, .f84 van de jacht en visscherij ze zijn de vermelding niet waard. Daaren tegen mogen wij boeken een vooruitgang van: f57142 op de directie belastingen, f 11 821 op de invoerrechtenf 114 382 op de accijnzen, f149028 op de indirecte belastin gen, f 29210 op de posterijen, f26302 op de telegrafen en f8461 op de loodsgelden. Over de eerste twee maanden des jaars is de uitkomst, dat tegenover een raming van i'20 832 848 een opbrengst verkregén is van 117 009 547, zoodat het tekort over de twee maanden thans bedraagt f3823301. Verle den jaar aan 't einde der tweede maand be droeg dat cijfer f3958 966 (bij een lagere totaalraming)ook in dat opzicht dus voor uitgang. En vergeleken met de eerste twee maanden des vorigen jaars is thans reeds f650051 meer ontvangen, daar er verleden jaar 28 Februari pas f 16 359 496 was inge komen. Met zekerheid kan het Haagsche »Dag- blad" mededeelen, dat de Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië, Z. Exc. jhr. C. H. A. van der Wijck, in de maand Oc tober van dit jaar zal repatrieeren. Ten einde het doel en de werking van den »Algemeenen Nederlandscben Wielrij ders Bond" bij het groote publiek nog meer bekend te maken, beeft het Bestuur van dien Bond besloten tot de uitgifte van een propaganda-boekje, getiteld: »DeAlgemeene Nederlandsclie Wielrijders Bond in woord en beeld". Het geeft in hoofdtrekken aan, wat door den A. N. W. B. in zijn 16-jarig bestaan gedaan is en door haar jaarlijks nog gedaan wordt in het belang van zijn leden. Het bevat tal van nuttige wenken omtrent ver schillende zaken, als: bondsrijwielherstel- ler, bondshotels, hulpkisten, wegwijzera- waarschuwingsborden, verzekeringen, enz. Morgen over acht dagen zal Winschoten getuige zijn van een huwelijksfeest, dat slechts zeer weinig stervelingen gegeven wordt te vieren. Het zal dan zestig jaar zün geleden, dat Pieter Kuiper en Elizabeth E. Hekema te Bierum in den echt verbonden werden. Hij is op dit oogenblik 95, zij werd Zater dag 86 jaar. Kuiper is de oudste inwoner van Winschoten en denkelijk ook de oudste ge- pensionneerde commies van geheel Neder land. Hij is nog altijd even opgeruimd en toont nog veel belangstelling in het nieuws van den dag, waarvan bij door zijn barbier op de hoogte wordt gehouden. Kuiper is te winschoten geboren, terwijl zijn echtge noote te Hol wierden bij Appingedam het le venslicht aanschouwde. In de zaak van de dames Z. tegen den banketbakker P., te Leiden, die in het huis door hem van de dames Z. gehuurd, in strijd met de bepaling van het huurcontract, dat de huurder het gehuurde noch geheel noch gedeeltelijk aan derden in huur mocht af staan, studenten bij zich en pension had ge nomen, heeft het Hof te 's-Gravenhage uit spraak gedaan. Overwegende o. a., dat ten onrechte door de Rechtbank te 's-Gravenbage was beslist, dat met die bepaling in het contract niet 1 was bedoeld het verbod van onderverhuren, vernietigde het Hof het vonnis a quo en veroordeelde den banketbakker om binnen drie maanden het perceel te ontruimen. Bij de indeeling der miliciens te Bolsward deed zich oen zeer eigenaardig geval voor. Een hunner zou recht hebben op vrijstel ling wegens broederdienst, doch heeft ver- Hy werd gestoord in zijn droeve over peinzingen door den oppasser, die een tele gram bracht: het antwoord van Zinkler. Daar heb je 't alzei Keber, toen hij de dépêche gelezen had. Ze luidde: «Spijt ons zeer. Misschien komt ge mor gen nog Anders tot ziens te Baden-Baden". Tot ziens te Baden-Badenherhaalde de luitenant bitter. 't Is nogal waarschijn lijk, dat ik van den oude verlof krijg naar Baden-Baden, als hij mij niet eens naar Berlijn laat gaan, drie uur sporens van hier!. Maar ik moet en zal naar Baden-Baden Hoe ik 't aanleg, weet ik nog niet maar gebeuren zal het! Hoe vind ik anders de Zinklers weer? Ik weet niet eens waar ze eigenlijk wonenen als ik hen te Baden- Baden niet tref, is 't met de kennismaking uit.Enfin, ik heb nog drie weken tijd ik zal wel wat vinden 1 En hij had iets gevonden. Na dqn eersten dag der beroemde wed rennen was in Hotel Bristol te Baden-Baden een schitterend gezelschap vereenigd. Baron Von Zinkler was gastheer, en Von Keber, die gister de familie een bezoek had ge bracht, behoorde tot de genoodigden. Zijn hart klopte sneller, toen de baron hem ver zocht, zijn dochter Marguerite aan tafel te geleiden. Nu zat hij behaaglijk te midden van al de weelde en gaf aan zijn dame te kennen, hoe 't hem pleizier deed, weer eens »onder fatsoenlijke lui" te zijn. Op humoristische wijze schilderde hij haar, hoe 't toeging bij de burgerlijke feestjes in zijn garnizoen, waar men geen andere bezigheid had dan zich nu en dan ziek te eten. Zij luisterde met welgevallen en beloonde hem met dankbare glimlachjes. Hij was zóo vroolijk, dat ze eindelijk ver wonderd zei Ik heb nog nooit een heer gezien, die na de nederlaag, ja, zelfs na 't verlies van een paard, zóo in zijn humeur was als u. Ik had gedacht, dat ik u zou moeten troosten en opvroolijken in uw verdriet. Barones, antwoordde hij, houd mij niet voor een slecht mensch als ik zeg, dat 't mij pleizier deed, toen mijn paard van ochtend viel en den hals brak. De jockey is er gelukkig heelhuids afgekomen, en voor den schrik neb ik hem schadeloos gesteld van winnen was met die knol geen sprake, en daarom is 't mij liever, dat 't paard een eervollen dood stierf, dau de laatste aan te komen, met wie weet hoeveel lengten verschil Zij zag hem verwonderd aan. Waarom liet u 't paard dan loopen, als 't naar uw meening toch heelemaal geen kans had Ik heb noodeloos angst uitge staan ik heb zelfs op uw paard gewed. Maar hoe kon u dat doen, barones? 't Was immers maar een verlofpaardWist u dat heusch niet? Weer sloeg zij de mooie oogen vei -on- derd naar hem op. Een verlofpaard? Ik begrijp u niet. I Wat bedoelt u daarmee? Een oogenblik aarzelde hij, als wist hy niet of hij wel alles zeggen kon. Toen ant woordde hij U herinnert u misschien hoe ik naar Berlijn telegrafeerde, dat ik door dienstza ken verhinderd was? Zeker, dat weet ik nog wel't speet ons allen verschrikkelijk. 't Was niet de dienst, vervolgde hy, maar de kolonel wilde geen verlof geven. Om te Baden-Baden te komen, moest ik dus een uitweg vinden, die 't den kolonel onmogelijk maakte, weer te weigeren. Ik dacht een poosje er over en.ik vond het ik schreef en adverteerde en telegrafeerde links en rechts om een paard te koopen, dat reeds voor Baden-Baaen ingeschreven was. Nu, bij trainers is alles mogelijk bin nen drie dagen werd ik eigenaar van »Adèle", die zooeven den heldendood stierf, bij welke gelegenheid ik 't paard voor de eerste maal zag. De kolonel zette natuurlijk groote oogen op, toen ik hem verlof vroeg om mijn paard, hier te laten loopen. Hij had 't wel graag geweigerd, maar de beschikkingen van hooger hand omtrent de wedrennen had ik mijn voordeel. Zoo moest hij mij laten reizen, Het arme dier had slechts de taak, mij ver lof te verschaffener zijn verscheidene offi cieren, die er zoo'n »Verlofpaard'r op na houden, 't Mijne heeft zijn plicht gedaan; ik zal het dankbaar gedenken. Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1