Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. sen, dan hebben wij oen stil vermoeden, dat de Gemeenteraad van Amsterdam na de periodieke verkiezingen van dezen zomer, er alweer een beetje minder «EdelAchtbaar" zal uitzien dan tot dusver. Een les tevens voor andere Gemeenten die, door eigen ex plot at ie, te veel booi op hun vork nemen. Rij het bataljon infanterie te Haarlem is ingedeeld de milicien B. II. P. Wendt, lo- teling uit de gemeente Bussura, die volgens art. 173 van de Mili/iewet voor den tijd van vijf jaar door Gedeputeerde Staten is inge deeld. Genoemde milicien heeft om gods dienstige redenen geweigerd op te komen bij de inlyving en weigert zich te laten keu ren, enz. enz., in éen woord weigert hij alles, waardoor hij zich schuldig heeft gemaakt aau dienstweigering door opzettelijk na te laten bevelen op te volgen, hem door een meerdere in rang gegeven. Hij zal nu, naar de «Haarl. Ct". meldt, voor een Krijgsraad terecht staan. Wanneer hij bij zijn besluit blijft van te weigeren, ook na afloop van de straf die hem wacht, dan heeft hy kans jarenlang in de gevangenis door te brengen. Alle pogin gen. om hem te oven eden om niet in zijn weigering te volharden, hebben schipbreuk geleden. Het Hoogeland waar de bedelaars en iandloopers worden opgenomen werd 15 October 1894 geopend. Van de 417 personen, die bet gesticht reeds hebben verlaten, waren er 36, die bij hun opneming op het Hoogeland juist uit de ge vangenis kwamen. Wat de resultaten be treft, die met de behandeling der bedoelde 36 verpleegden werden bereikt, wordt me degedeeld, dat van hen 19, dus 50 percent, tot nu toe goed bleven oppassen in de be trekkingen, die hun werden bezorgd 1 over leed mot nalating van eenig geld, doorhem op een koflleplantago in Honduras overver- verdiend. en 16 mislukten. Onder de 19, die goed oppasteD, bekleedt er 1 een post van vertrouwen in een ziekenhuis, werd 1 verpleger in een krankzinnigengesticht, t schaapherder, 1 molenaar, 1 bleekerskneclit, tcrwyl de overigen of als boerenknecht wer den geplaatst of in het ambacht dat zij vóór hun opneming beoefenden8 dezer mannen waren veroordeeld wegens diefstal, 1 wegens moord, i wegens oplichting en 9 wegens an dere midrijven. Men hoopt over een paar jaar over 10 H. A. weiland te kunnen beschikken. Ook heeft men zich voorgenomen om aan de groenienteelt te doen en ooft te verbouwen; daartoe zyn een paar broeibakken aangelegd. Van verschillenden der vroeger in het toe vluchtsoord geplaatsten, ontving men gun stige berichten. Ken huismoeder te Zuiddorpe verraste dezer dagen haar echtvriend met de geboorte van een 19e kind. Zeventien zijn er in leven. Voorwaar een aardig huishouden Te Leeuwarden zijn de eerste kievitseie ren in dit seizoen, ten getale van 6, ter markt gebracht. De prijzen wisselden van fl tot f 1.75 per stuk. Men schrijft van hier aan de «Telegraaf Ook uit Amersfoort kan bericht worden, dat groote plannen van verfraaiing en uit breiding aanhangig zijn. De Maatschappij «Amersfoort" tot Exploi tatie van Onroerende Goederen brengt een groot terrein voor villa's in aanleg, onge veer 60 H.A., zeer fraai niet alleen, maar ook zeer gezond op den Amersfoortschen berg gelegen. De Bouw-maatschappij «Nieuw-Amers foort" bereidt de plannen tot het bouwen van 3 villa's voor, terwijl ook andere onder nemers daar ter plaatse villa's gaan bouwen (te zaraen op heden 12 stuks, waarvan er reeds verhuurd zijn). Vorige week werd de koop met een particulier voor een groot terrein (ongeveer 1. H.A.) afgesloten, die daarop een fraai gebouw met koetshuis en stal zal doen verryzen. Allervvege valt dus in dit gedeelte van Amersfoort veel beweging en uitbreiding waar te nemen, wat ook wel geen wonder is, als men let op de gezonde en fraaie lig ging van het terrein en de nabijheid van het nieuw te bouwen Centraal Station, waar van de plannen reeds zijn vastgesteld en waardoor Amersfoort tot een middelpunt der groote spoorlijnen wordt gemaakt. Bij Kon. besluit is aan dr. P. Groeueboom, te Amersfoort, op zijn verzoek eervol ont slag verleend als lid van den Geneeskun digen raad voor Gelderland en Utrechtin zijn plaats tot lid van dien Raad benoemd dr. C. H. 11. Spronck, Hoogleeraar te Utrecht, thans plaatsvervangend lid, en tot plaats- vervangend-lid van dien Raad dr. C. Eyk- man, Hoogleeraar te Utrecht. De keurmeester der visch verzoekt ons te herinneren, dat de keuringen met ingang van 1 April weder aanvangen des ochtends te 8 uur. f96900 J Hillen, Utrecht, f05950; C.Gy. Maar nu heeft, volgens een Boheemsch zeiaar, Medemblik, f95300; C. de Jong lz.. wetenschappelijk tijdschrift, «Ir. Koeppe liet Hardinxveld, f94 850; W. Blankevoort. Re- 1 raadsel opgelost. Het water heelt dte ver- - 1 giftige werking juist omdat liet al te zuiver is. Water, dat geheel vrij is van minerale en organische stollen, heeft de eigenschap, zouten, wanneer het die in gemakkelijk op te nemen vorm ontmoet, tot zich te trekken, tot het op zekere hoogte daarvan verzadigd is. Wanneer het die werking uitoefent op de slijmvliezen van de maag, heelt dat alle ver schijnselen van een maagcatarrh tengevolge. Tc Brunnepe, bij Kampen, werd Zaterdag middag erfhuis gehouden van den inboedel van wylen don 83-jarigen Schokker W. Goosson, die jaren lang, sedert de ontrui ming van Schokland door den Staat, in die buurtschap gewoond had. Behalve de ondersteuning van het Rijk werd iiij door instellingen van weldadigheid en vele particulieren te Kampen geholpen en wekte hy door zijn schamele kleeding bij velen het medelijden op. Rij liet uidragen van den boedel kwam heel wat voor den dager scheen geen einde aan te komen, Jassen, waaronder nieuwe en nog nooit gedragene. werden geschat op bijna 400, oen groot aantal broeken, een paar manden vol kousen, 40 paar schoenen, me nig paar klompen, 80 boeden, enz.; te veel om te noemen. I'n Goossen zelf zag men no.ét andere dan in hetzelfde Schokkers-teune He. huisje was letterlijk een pakhuis. De bijeenverzamelde gelden scheen de zonderling meest te bestemmen voor den aankoop van oude kleederen. Rij de verbouwing van een winkelhuis in de Marktstraat te Assen was door toevallige omstandigheden een kat ingesloten tusschen het plafond en do zoldering. Eerst twaalf dagen later werd het dier ontdekt en ver lost. Poes is weder springlevend. By den Rurgelijken stand te Oosterbeek werd gelijktijdig aangifte van voorgenomen iniwelyk gedaan door vier broeders uit éen gezin. «Men is nooit te oud om te leeren" denkt, een besje van 72 jaar te Herwynen. Zij beeft dezen winter trouw de catechi satie bijgewoond en zal nu eerlang als lid maat der Ned. Hervormde kerk bevestigd worden. In de gemeente Heemstede en zeker ook elders is groote teleurstelling te wachten in de bollen, vooral hyucinthen. Byna allo bloe men zijn door de"hevige nachtvorsten der I windt, laatste dagen bevroren, waardoor de bloe- misten in de noodzakelijkheid zijn, nu reeds knoppen af te snijden. Zeker zal dit voor j vele bloemenliefhebbers een groote teleur stelling zijn. De Minister van Binnerdandsche Zaken beeft de waarneming der betrekking van In specteur van het Middelbaar onderwijs, open gevallen door het overlijden van dr. A. van Aken, nader opgedragen aan dr. VV. R. J. van Evk, Inspecteur van het Middelbaar on derwijs te 's-Gravenhage, toten met 30 April 1899. De wintercursus van de Burgeravondschool verwijk, f94800; C. J. Wiegeriuk, Katwijk, 1*94799 J. van Noordenne, Utrecht, f93170; L. Volker te Maarssen en Th. Verhoeven te Utrecht, f92049; VV. Westerhof, Weeso, 192 140; J. van den Berg, Amersfoort, f91 192; W. II. Swets, Hardinxveld, f91 >45; C. Za- neu Hz., Ammerstol,f 91 800; II. YVienboven, Schiedam, f89600; C. Bos, Haarlemmer meer, f85 690. De raming bedroeg f109 200. Bij de gister ten overstaan van architect Herm. Kroes gehouden herbesteding van den bouw een er boerderij met arinexen aan den Hoogeweg zijn ingekomen 7 biljetten en wel van de lieerenA. van Genderen, Nijmegen, voor f12 000; Klaarenbeek, Amersfoort, f11970; A. van den Brink, aldaar, fll 534, G. W is.-i.nk aldaar, f11495; P. Egbers Apeldoorn, f11660; J. H. Boks, Amersfoort, f10 345; F. II. Noorman, Zwolle, f10 268. Rij de bested in j? op 20 Oei ober 1898 be- somde de hoogste uor:10 inschrijvers f14900, de laagste fll550. Bij de Dinsdag te Barneveld gehouden her stemming voor éen lid van den Gemeente raad werden uitgebracht 733 geldige stem men. Hiervan bekwainde heerA. Heineman (lib.) er 419 en de heer J Hooijer (anti-rev.) 314. Gekozen is dus de lieer Heineman. Bij den Gemeenteraad van Zeist is thans een aanvraag ingekomen van den heer A. A. van 'leurn, oud-administrateur der Ba- tavische Ocster-Spoorweg-Mij., voor den aan leg van een stoom- of gastram van het sta tion Doldersche-weg via Zeist naar het stati on ZeistDriebergen. Omtrent het ontstaan der kant wordt een eigenaardige legende verteld. Gravin Jacque line van Vlaanderen, die zeer jaloers op haar knappen echtgenoot was, verkeerde in den waan dat deze op haar dienares, wier wonderlijke schoonheid deze veronderstelling alleszins rechtvaardigde, was verliefd gewor den. Snel besloten, liet ze het meisje in een kamer in het verst afgelegen deel van het paleis brengen en daar gevangen houden. Het vertrek, dat men haar aangewezen had, voerde in een kleinen, vochtigen tuin, waar Serena soms urenlang in eenzame droomerijen verzonken zat. Ze dacht slechts aan haar geliefde, den koninklijken stalmees ter Luitpold, die zich het plotselinge ver dwijnen van zijn liefste volstrekt niet ver klaren kon. Op een goeden dag, toen het schoone meisje met bleeke wangen en be weende oogen haar plaats in liet verlaten tuintje weer had ingenomen en melancholiek voor zich uitstaarde, viel het haar in, de maagd Maria te smeeken een wonder tot tiwm i i.tu -iiuut, .ju. civuiiwacuuui iiiaugu mai ia ie aiiireiveu ceil WUIlUtJi IOÏ i is weder geëindigd en de uitslag van doge- I haar redding te doen geschieden. Vurig bad I houden overgangers- en eindexamens is Dins- avond bekend geworden. nu Serena den geheelen dag en toen zij kort voor zonsondergang nog eens de blik- Van klasse I tot klasse II werden bevor- I ken ten hemel richtte, zag ze plotseling vlak ...l I \\1 v>I..-:.-.-. T: nT' I _:.i_ .tl- i 1- derdJ. VV. Boshuizen, Tj. Brouwer, F. van Drie, H. van Eist, G. Hartogsveld, H. van 't Hof, G. van Kuijzen en D. de Vrije. Niet bevorderd werden 3 leerlingen. Het einddiploma werd uitgereikt aanG. van Nieuwenhuizen, H. APothoven, VV. Ruitenberg, S. Slachter, J. Willemsen en M. Hoogevest. voor zich tallooze witte, glanzende draadjes, die, fijn als een ademtocht, een zóo prachtig patroon vormden, dat de gevangene schoone een en al bewondering was. Diep in gedachten begaf .ze zich dien avond ter rust en den geheelen nacht dacht ze er over na met welk doel de hemel haar een zóo heerlijk visioen had geven. Einde- Prijzen werden toegekend aan de volgende lijk meende zij het gevonden te hebben. leerlingen: S. Slachter, (1e prijs), H. A, Pothoven (2e), F. van Drie (2e), G. van' j Nieuwenhuizen 3e), en M. Hoogevest (aan- j moedigingsprijs). De zomercursus in hand- en rechtlijnig I teekenen, ten behoeve der aanwezige leerlin gen, vangt aan op 11 April e.k., des avonds 7 uur. In de verschillende ontmoetingen op de gen en sabel voor het Vereenigings-kam- piocnschap heeft de vereeriiging »E. M. M. f A" tot dusver behaald: op degen39punten, gewonnen partijen 10, gewonnen kampen 1 op sabel 33 punten, gewonnen partyen 8, gewonnen kampen 1. Bij de .Maandag te Amsterdam voor reke ning van den Staat der Nederlanden gehou den aanbesteding voor het maken van grond werken, spoorwerken, perronmuren en bij- behoorende wei-ken ten behoeve van het gemeenschappelijk stations-emplacement te Amersfoort werd ingeschreven als volgt: F. Kleijn, Dordrecht, en L. van Hou welingen, Hardinxveld, f105 076; VV. M. Mejjers, Til burg, f 104 900L. Brand Dz., Giessendam, f 104 000; J. N. Kruizinga,Groningen f103110; A. W. Groot, Hintham, f103 000; A. Ter- Utrecht. f102 900: W f102335; P. Bok: Den volgenden morgen zocht zij de fijnste draden uit, die zij in baar werkmandje kon vinden en begon, eerst weifelend, toen ech ter met grooten ijver het beeld, dat ze goed in haar geheugen geprent had, met haar ge oefende vingers na te werken. Eindelijk, na vele maanden, waarin ze onvermoeid doorwerkte, was een vierhoekig weefsel ont slaan, dat een waardige naboosting was van haar visioen. Dit eerste speldewerk werd de gravin voorgelegd, die er verrukt over was en de bijna vergeten dienares bij zich liet brengen. Om het onrecht, haar aangedaan, weder een weinig te herstellen, betaalde Jacqueline voor dit werk een zóo groote som, dat Serena en Luitpold huwen en tevens de op zoo wonderlijke wij,," ■rkrgcn kunst vaardigheid van Serena ,ittit a nwenden en verbreiden konden. Bij Gastein is een bron, d».- bot. vei zui ver en klaar, sinds eeuwtu «do vergiftige bron" heet. Men trachtte tot r.uv. orrc te vergeefs uit te maken wat eigenlijk de oor zaak van dien naam was. Bij scheikundig onderzoek vond men volstrekt geen stoffen, waaraan die kon worden toegeschrevende bron bevatte niet meer bacillen, zouten en minerale bestanddeelen, maar daarentegen veel minder dan andere bronnen. IJet water De Spaansche schatgraver gaat met zijn tijd mee. Een Arnhemmer ontving 23 dezer uit Madrid een schrijven, waarin een kolo nel vertelt, dat hij chef van een intendance is geweest op Cuba en bij ziin terugkeer uit Amerika 3 miliioen franc in een brand- kelder van een Europeesch bankiershuis heeft gedeponeerd. Nu zit hij evenwel ge vangen en kan tegen een borgtocht van 10 000 franc op vrije voeten komen. 't Is hem om die luttele som te doen luttel in vergelijking tot de 750 000 franc, die adressant krijgt van de 3 miliioen. Ue toekomst van een jong meisje staat na tuurlijk weer op het, spel. Lodewijk XIV van Frankrijk dronk de eerste kop koffie, in West-Europa gezet. De koffie kostte toen föO per pond. Moffen kwamen het eerst in gebruik in het jaar 1540. Zij werden ingevoerd door dokters, die hun handen zacht en warm wilden houden, terwijl zij van den eenen patiënt naar den andere gingen. De dames volgden spoedig dit voorbeeld der dokters, welke laatsten (lie mode prijsgaven en hand schoenen van bont gingen dragen. Wat er in den handel in kanarievogels omgaat, kan eenigszins worden opgemaakt uit liet feit, dat jaarlijks alleen in Groot- Britannië niet minder dan 400 000 van die vogeltjes van eigenaar verwisselen, een waarde vertegenwoordigend van f1200000. In Oostenrijk dragen vele verloofden, in plaats van den verlovingsring, gouden arm banden, die door middel van een sierlijk sleuteltje worden gesloten. Natuurlijk worden, als de armbanden gesloten zijn, de sleuteltjes verwisseld. Onder gunstige omstandigheden bedraagt liet aantal nakomelingen van éen paar ratten in den tyd van drie jaren 1000. Het getal 88 schijnt voor liet huis Stuart noodlottig te zijn: RobertII, de eerste Koning uit dat huis, stierf in 1388; Jacobus I werd bij 'de belegering van Roxburgh gedood in 1488; Maria Stuart werd onthoofd in 1588; Jacobus II werd in 1688 onttroond; prins Karei Stuart stierf in 1788 en met hem zonk de laatste hoop der aanhangers van deze dynastie in het graf. RECLAMES. Van 15 regels f 1.25elke regel meer 10.25 EEN' FAMILIE IN BLIJDSCHAP De brief die wij hieronder vernielden is het duidelijkste bewijs dut het noodzakelijk is het onzuivere of verarmde bloed te hernieuwen bij een groot getal ziekten. Men moet dus tot het verrijken van het bloed zooveel mogelijk mede werken en al zijne zorgen besteden. Te dien einde moet men de eenige hersteller van het bloed kiezen, welke tot op heden de ver rassendste resultaten gegeven heeft en welke men de Pink Pillen noemt. Zoo schrijft ons de heer A. Kleijmeer. Corne- lisstraat 19, Alkmaar. Met genoegen voldoe ik aan de lang gevoelde behoefte om U onzen dank te betuigen voor de resultaten die wij verkregen hebben door het ge bruik Uwer Pink Pillen. Onze dochter die aan eene kwijende ziekte lijdende was, zoo zelfs dat wij ons ern stig ongerust maakten, juist dat wij toeval liger wijze de aandacht ves tigden op het boekje om trent Uw wondervol geneesmiddel. Wij draal den niet om ook onze laatste toevlucht te ne men tot dezen krachtigen hernieuwer van het bloed en met welke eene vreugde en erkentelijk heid kunnen wij U thanB melden dat dank dit geneesmiddel, zij geheel en al als hersteld is. De vreugde dezer ouders is niet te beschrijven en in hun brief wordt het woord „hersteld" door haar vader zelfs onderstreept en hij verklaart daaren- enboven „wij kunnen na deze ondervinding deze Pink Pillen van Dr. Williams een ieder ten zeerste aanbevelen." Men zegge het voort en de twijfelachtigen zul len door 't bovenstaande zich van de waarheid Zeer werkdadig voor bloedarmoede, rheuma- tiek, zenuwpijn, neurasthenie, heupjicht, verlam-

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2