Donderdag 6 April 1899. No. 4864. 48e jaargang. Binnenland. Deed ik verkeerd? üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Uonderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ufficieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. A/zonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incaseeerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. KEN NISGE VINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT zijn voornemens, aan den Ge meenteraad een voorstel te doen tot onttrekking aan den openbaren dienst van de straat genaamd „het Eindje van de Wereld" nabij het Havik te Amersfoort en brengen ter kennis van belang hebbenden, dat zij, die tegen die onttrekking be zwaar hebben op Maandag, 10 April 1899 des voormiddags te 10 ure, ten Raadhuize gelegen- hein vinden tot het kenbaar maken dier bezwa ren ten overstaan van hun college. Gedaan te Amersfoort den 1. April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd; De Burgemeester, F. D. SGHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBEKO. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in gevolge bericht van den beer Commissaris der Koningin in deze provincie, het tolkantoor SANT- VLIET met ingang van heden weder vmr den invoer van melkvee uit Nederland naar België is geopend. Amersfoort, den 4. April 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. 8CHIMMELPJSNNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door bet Gemeentebestuur van Amersfoort aan Gedeputeerde Staten van Utrecht ingediend ver zoek, met bijlagen, om vergunning tot bet op richten van eene. gasfabriek in bet perceel alhier gelegen aan do Kleine Koppel, bij het Kadaster bekend onder Sectie D. No. 193.3, op de Secre tarie der Gemeente ter visie ligt en dat op Dinsdag, den 18 April aanstaande, des voor middags te half elf uren, gelegenheid ten Raad- huize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner le den, bezwaren tegen het oprichten van de in richting ir te brengen. Amersfoort, den 4. April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMM ELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Atjeli. Uit Batavia werd gister aan het »H<lbl." geseind «Een colonne, die Poliin vervolgt, is met den vijand verscheidene malen in gevecht Feuilleton. 4.) Roger, zeide Suzanne, laten we vast voor uitgaan en in de Kluis uitrusten. De Kluis was een zomerhuisje met een rieten dak, dat ik had laten bouwon op een afgelegen piek van het park. Ik toefde bijzonder gaarne m dien koepel, omdat het er zoo rustig was. Ik nam haar voorstel aan en wij begaven ons op wegmaar in plaats van de breede op rijlaan, sloegen wij een smal pad in, dat aan weerszijden begroeid was met bloeiende seringen, jasmijnen en wilde rozen. Zij liep voor mij uit, omdat de weg te smal was voor ons beiden en nam baar rokken bevallig op. Zij was dien dag bijzonder vroolijkze lachte en schertste en gaf telkens een gilletje, als een vogel uit het struikgewas vloog of een bij om haar bekoor lijk gelaat gonsde. Ik sprak niet veel, doch luisterde met behagen naar haar stem en volgde haar elegante bewegingen. Geen spoor van mijn vroegere vrees was overgebleven, geen waar schuwende stem deed zich hooren. Ik ver heugde mij er op, haar te brengen in het af gezonderde hoekje, dat ik voor mij alleen had ingericht, waar niemand mocht komen zonder niijn toestemming, en waar iedere struik, iedere boom in de onmiddellijke omgeving mij dier baar was. Tallooze insecten gonsden om ons heen en boven ons hoofd scheen de zon zoo geweest en kreeg daarbij vijf gewonden. Er wordt hevige tegenstand verwacht te Paroe. «De vermindering van de bezetling van Atjeli begint nog in deze maand. Alle troe pen boven de gewone formatie keeren naar Java terug". Men deelt aan het Haagsche «Dagblad" mede, dat de uitnoodigingen voor de ontwa- penings-conlerentie heden worden verzonden, en wel aan alle Europeesche mogendheden, behalve aan den Paus en aan Bulgarije; voorts aan de volgende niet-Europeesclie: de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, China, j Japan, Perzië en Siam. Ook Luxemburg wordt uitgertoodigd. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer waarschijnlijk tegen den 25en dezer maand ter hervatting harer werkzaamheden weder worden bijeengeroepen. De eerste exemplaren van de nieuwe me daille voor moed en trouw zijn door de In dische Regeering ontvangen. In plaats van de bronzen medaille is nu gekomen een wit metalen kruis, in welks midden twee klewangs elkander kruisen, en dat hangt aan het lint der Millitaire Willemsorde. Aan den voorkant staan de woorden«Voor Moed en Trouw" te lezen. Naar het «Vaderland" vawieemt, hebben zich voor de betrekking van Inspeetrice van den arbeid een 16-tal' dames aangeboden. De benoeming kan binnenkort worden ver wacht. De internationale commissie ter huldiging van de nagedachtenis van wijlen den hoog- leeiaar Buys Ballot, waarbij óok de heer Tac- chini, Directeur van het meteorologisch ob servatorium in bet Collegio Romano te Rome, heeft aan P. Pander opgedragen het vervaar digen van een klein bronzen monument. Van de door den heer Pander naar Utrecht ge zonden ontwerpen is thans éen door de com missie gekozen een granieten cylindrische kolom waarop rust het borstbeeld van den grooten weerkundige. Het zal geplaatst worden voor het meteo rologisch observatorium te Utrecht. De afvaardiging der regelingscommissie van het 25ste Nederlandsch Taal- en Letter kundig Congres, dat te Gent zal gehouden worden, is verleden Maandag door Minister Schollaert in verhoor ontvangen geworden. De Minister heeft het eerelidmaatschap aan vaard en de hulp van het Staatsbestuur be loofd. Zooals tijdens de voorgaande congressen zullen de vergaderingen plaats grijpen in de lokalen der Gentsche Hoogeschool. Het Ge meentebestuur en de bestuurder-opziener der. Hoogeschool hebben toelating verleend. Door den Hoogen Raad werd behandeld bet cassatieberoep van het bestuurslid der Katolieke Kiesvereeuiging te Amsterdam, tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het in Juni 1898 bij de herstemming in kiesdistrict VI voor de Provinciale Staten doen uitreiken van biljetten met afbeeldin gen als op de steinkaarten, ingevuld met de namen der katholieke candidaten, onder bij voeging dat anders ingevulde biljetten van onwaarde waren. Mr. Bevers heeft vijf cassatiemiddelen toe gelicht, betoogende, dat hier geen bedrieg lijke behandeling heeft plaats gehad, doch slechts een, zij het ook verkeerde, raadgeving alleen aan katholieke kiezers, die ten slotte zeiven de candidaten. hunner keuze aanwe zen. Conclusie 17 April. De Staatsspoorweg-Maatschappij heeft om trent het gebruik van Kilometerboekjes het volgende bepaald Indien houders van Kilometerboekjes op een der stations Arnhem, Dordrecht, Dieren, Geldermalsem, Hen^eloo, Leeuwarden, Nij megen, Rotterdam (B. en D. P.), Utrecht of Zutphen aankomen met treinen der H. IJ. S. M. en hnn reis per aansluitende S.S. of N. C.S. wenscben voort le zetten, terwijl de tijd ontbreekt om het Kilometerboekje aan het loket te doen invullen en afstempelen, dan kunnen zij mits hetgeen overeen komstig sub 21 der instructie door den hou der zelf moet worden ingevuld inderdaad met inkt is ingevuld hun boekje voor de voort te zetten reis doen geldig maken door den dienst- doenden stationschef; deze drukt daartoe den stempel, bestemd voor het waarmerken der plaatsbewijzen bij het afbreken der reis onderweg, af in de ruimte van bet vakje, dat voor het afdrukken van den stations-datum stempel is bestemd. Eenige dagen geleden meldden we, dat Francois de Reu, te Nieuw vliet, zijn 103en verjaardag gevierd had. Hij heeft dezen dag niet lang mogen overlevenEersten Paasch- dag is hij overleden. De oudste bewoonster van Naarden, mej. vriendelijk, zoo weldadig. Zelfs Tobie scheen aan cle algeraeene vreugde deel te nemen en galoppeerde voor ons uit Ik was onbeschrijflijk gelukkig.En mijn schoone Suzanne liep voor mij, in haar amazone-kleed, en zwaaide in haar overmoed met haar zweep. Zij raakte nu en dan de takken der meidoorns en de teere bloempjes vlogen door de lucht als zilveren vlinders. Maar zij begon vermaak te scheppen in dat spel en met iederen slag van haar zweep, Bloeg zij een aantal bloemen af. Roger, kijk eens, het sneeuwt 1 riep ze lachend. Maar ik antwoordde niet. Het spel beviel mij niet. Iedere slag deed mij pijn, en onwillekeurig vermeed ik, op de bloesems te trappen. En ik herinner mij nog zoo duidelijk, dat zij sprak over de zwakken, die steeds verdrukt worden en die zij te allen tijde verdedigen en beschermen wilde, en tegelijkertijd hief zij weer den arm op en een regen van seringenbloesems dwarrelde in de lucht, terwijl sommige zware trossen geknakt neerhingen. Ik werd steeds treuriger. Ik voelde eendrang in mij om haar arm vast te houden. Ik verontschuldigde haarZe denkt niet bij hetgeen zij doet. Suzanne, zeide ik, wat doe je toch? Ik vroeg ze lachend, dat zie je toch wel ik amuseer mij. En ratsch links en rechts sloeg ze met de zweep in de bloeiende struiken, en zij lachte terwijl de wilde rozen, de meizoentjes, de mei doorns, de seringen dood neervielen. En zij hebben haar niets misdaan, zei ik tot mijzelven.Waarvoor straft zij ze Wat zou ik tegen haar zeggen Ik voelde, dat ze mij niet zou begrijpen. En ik zweeg, omdat ik vreesde, mij in haar oogen belacblijk te maken. Suzanne, begon ik zacht, je doet ze pijn. Wie? vroeg ze, zich half omwendend. Ik wees naar de bloemen. Zij schaterde het uit. Roger, wat ben je toch een dwaas Bloe men voelen immers niet! Hoe kan je zulke kinderachtige dingen zeggen 1 En zij begon opnieuw om zich heen te slaan. Ik weet niet, precies meer wat er in mij om ging een plotselinge toorn ontwaakte in mij, het bloed steeg mij in het gelaat. Suzanne, hernam ik op bevelenden toon, ik verzoek je, daarmee op te houden. Verbaasd keerde zij zien om. Wat beteekent dat, Roger Ik wil niet, dat je die bloemen afslaat, antwoordde ik gekrenkt door haar hoogmoedi- gen toon. Eu als ik het nu töch doe, omdat ik er pleizier in heb zeide ze. Ze hief den arm op en sloeg een bloem vlak bij mij af. Mijn geduld was ten einae. Ik verbied het jeriep ik en wilde haar band vatten. Dreigend trad zij vóór mij en mat mij van het hoofd tot de voeten. Ik verbied het je, herhaalde ik, en was zoo onverstandig er bij te voegenje hebt geen gevoel, geen hart. Zij werd iets bleeker, maar antwoordde niets, sloeg met de zweep in de lucht en keerde naar het kasteel terug. A. E. Gies, is Dinsdag overleden in den ou derdom van 99 jaren. De 16-jarige Schellinghout, te Zaandam, een lichamelijk zwakke knaap, gevoelde een onweerstaanbaren drang in zich tot de muziek. Daar zijn ouders Diet bij machte waren om aan dat verlangen te gemoet te komen, trok de knaap de stoute schoenen aan en schreef aan H. M. Koningin Wilhelmina. Zijn verzoek werd goed opgenomen. Ter stond gaf H. M. last om den jongen, als proef, een half jaar piano-les te geven. Luiden dan de rapporten daaromtrent, welke aau H. M. moeten worden ingezonden, gunstig, dan worden deze lessen voortgezet en ontvangt hij van H. M. óok een pianino ten geschenke. Een 20-jarig meisje te Uithuizen, dat als huishoudstertje in dienst is bij een vaderen twee zoons, kwam voor eenige dagen ten Gemeeutehuize met den oudste der zoons en werd in ondertrouw opgenomen. Het schijnt dat de beide broers het inde zen niet met elkaar eens zyn geweest wie nu eigelijk de echtgenoot «moest" worden, althans Dinsdagmiddag kwam de bruid met den jongsten broer en verzocht den ambte naar van den Burgerlijken stand om de eerst- gedane aangifte maar te niet te doen en nu werd zij met den jongste dei broeders in ondertrouw opgenomen. Of nu de voltrekking van het huwelijk zonder stuiting zal plaats hebben? Het nieuwe leervak (gezondsheidsleer au alcoholisme) aan de Rijks-normaalscholen, zal niet veel tijd in beslag nemen. Het zal door de geDeesheeren, aan wie hoofdzakelijk het geven van dit onderwijs werd opgedra gen, alleen aan de vierde klasse, en slechts éen uur om de 14 dagen, worden gedoceerd, wat wordt dus hoogstens 24 uren in een geheel jaar wordt. Voorts wordt de moreele zijde van het vraagstuk in het lichtgesteld door de leeraars in de paedagogiek, die nu éen lesuur per week meer zullen moeten geven. De doctoren ontvangen f100 salaris, de orfö&rwijzers f50, of f l per uur. Ontzettend groot dus schrijft meu uit Lisse 'is de schade door de laatste vorst teweeggebracht in de hyacinthen-velden het tegenwoordig geslacht" heeft zoo iels nooit aanschouwd. Geheele velden zien grijs in plaats van groen, de bloemknop is geheel be\u|orer^jm^g^)jenop^lej)lan^^^er- Eerst wilde ik haar volgen en haar de hand der verzoening aanbieden, maar ik kón niet. Inwendig kookte ik nog van woede. Ik keek haar na, totdat zij uit het gezicht verdwenen was. Toen eerst bedaarde mijn toorn en was ik in staat, kalm de zaak te overleggen en ik vond mijzelf belachlijk. Naar het kasteel terugkeeren Waarom Wat zou ik zeggen? Ik.was overtuigd, dat de band tusschen ons was verbroken. Ik kon onmogelijk vergiffenis vragen. Ik besloot te wachten. Ik wandelde geruimen tijd in het park en legde mij eindelijk onder een boom, vanwaar ik het kasteel kon zien. Tobie strekte zich aan mijn voeten neer. Het duurde niet lang of ik zag den staljon gen twee paarden brengen. Mevrouw De Stahl en haar dochter kwamen alleen uit het kasteel, Btegen te paard en verlieten in galop het park. Tobie sprong op en rende luid blaffend de paarden na. Had zij mij gezien Met zekerheid kan ik niet zeggen. Toen ze voorbij den boom reed, waaronder ik lag, wendde zij haar blik daar heen, hiel de zweep op en sloeg het paard zóo heftig dat het dier begon te stijgeren. Om het te straffen, sloeg ze het acht, tien keer achter elkaar. Tobie hield niet op met blaffen, vóór de amazones het hek uit waren. Toen keerde hij huppelend terug, legde zich naast mij grom mend, als wilde hij zeggen: „Ik heb mijn plicht gedaan, niet waar? Nu hebben we voortaan weer rust in huis". De zon daalde. Ik besloot naar binnen te gaan. (iSlot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1