Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. lept ineengezakt, zonder nog gelegenheid te hebben gehad te doen genieten van haar kleuren en geuren. Van den bloei zal voor- loopig niets terecht komen. Indien er nog wat te zien zal zijn, en dan nog maar alleen van latere soorten, is er minstens 10 a 14 dagen tijdruimte noodig. Hoe onder deze omstandigheden het eigen lijke bollengewas zal uitvallen, ligt voor de handde kansen staan hiervoor buitenge woon slecht. Voor alle qualiteiten worden nu reeds prijzen geboden, die in geen jaren gehoord zijn. De armvoogdij van het dorp Wommels, tusschen Sneek en Franeker, gaf onlangs aan een behoeftige vrouw geld om zich on der behandeling te stellen van het Stap horster boertje. De Raad der Friesche gemeente Oostdon- geradeel heeft het nieuwbenoemde Hoofd der school te Paesens tevens benoemd tot klokluider. Tot, Gemeente-bode te Schiebroek is be noemd op een jaarwedde van dertig gulden de heer C. Slinger, mr. houtdraaier. De geschenken, die de jonge millionair William K. Vanderbilt en zijn bruid ter gelegenheid van hun ondertrouw gekregen hebben, vormen een waarde van twee tot drie milhoen gulden. Op die wijze zou zelfs een arme drommel aardig in zijn spulletjes komen. Uit den Regenmeter hier zijn in de vorige maand afgetapt 17.4 m.M. neerslag, op 7 regendagen, alle vallende in de week van 20 tot 27, daarin vergaard. In 1896, 97 en 98 waren er telkens 12 regendagen en werd afgetapt 62 m.M., 69 m.M. en 246 m.M. Door Gedeputeerde Staten zijnalsne den dienst ongeschikt bevonden endoorden Provincialen adjudant daaruit ontslagen 4 lotelingen uit Utrecht, 1 uit Zeist en 1 uit Driebergen, die door anderen moeter. wor den vervangen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken houdt hedenavond 8 uur ten Raadhuize we derom een openbare vergadering. Nu de lichtingen onder de wapens zijn, bestaat de militaire bevolking van Amers foort uit 128 officieren 320 onderofficieren, 1430 minderen, met 587 paarden. Infanterie: 85 officieren, 2-41 onderofficie ren, 134 korporaals, 28 tamboers en hoorn blazers, 873 soldaten; totaal 1301, met 7 paarden. Huzaren 2 officieren, 12 onderofficieren, 21 korporaals, 90 soldatentotaal 132, met 6 officiers- en 171 troepenpaarden. Ordonnaneen5 officieren, 10 onderoffi cieren, '17 korporaals, 4 trompetters, 86 sol daten totaal 122, met 10 officiers- en 120 troepenpaarden. Rij- en Hoefsmidschool4 officieren, 4 onderofficieren, 5 soldatentotaal 13, met 7 paarden. Artillerie: 14 officieren,29onderofficieren, 26 korporaals, 5 trompetters, 198 soldaten; totaal 272, met 13 officiers- en 165 troepen paarden. Staf van het Garnizoen5 officieren, 7 onderofficieren, 2 korporaals, 5 soldaten totaal 19. In onderhoud13 officieren, 19 onderof ficieren, 7 korporaals, 105 soldaten, met 21 officiers- en 74 troepenpaarden. Tot agent van politie 3e klasse hier is aangesteld O. Stichter, thans te Pulten. Trots de herhaalde waarschuwingen worden nog dagelijks door de politie honden opgevan gen, dié niet voorzien zijn van de belasting- penning voor dit jaar. Men bedenke toch. dat dit opvangen en in bewaring houden onverbiddelijk leidt tot onkosten, boven en behalve dat men tóch de belasting moet betalen. Op de heden gehouden Paasch-paarden- markt waren aangevoerd 100 paarden, 40 hitten en 10 veulens. Men besteedde voor paarden van f100 tot f450, voor veulens van f90 tot f160, en voor bitten van f50 lot f'120. De handel was vlugover het algemeen werden flinke prijzen betaald. Rinnenland- sche kooplieden kochten veel. Onze vroegere stadgenoote mej. H. Wil- mans, thans te Soest, is benoemd tot onder wijzeres aan de koslelooze school aan de VJietsfraat te 's-Gravenhage. Rij Kon. besluit is benoemd tot fnspec- teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden de beer P. Dubois, derzelfde middelen hier. Door kolonel F. de Bas, Directeur van het krijgskund.g archief te 's-Gravenlmge, zijn aan hot 5e regiment infanterie ten ge schenke aangeboden diagrammen betref fende de opstelling der Nederlandsche troe pen te Waterloo op 18 Juni 1815 aange vende de onderdeeleu van het korps die daarbij betrokken zijn geweest. De majoors L. Brender a Brandis en O. G. A. Heldring, van het 5e regiment in fanterie hier, worden eerstdaags bevorderd tot luitenant-kolonel. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaals J. L. Harmen en W. T. E. M. Campen. Andermaal zal een soldaat van het 5e re giment infanterie hier aan de Kook-en Huis houdschool te Amsterdam worden opgeleid tot kok. Bij de op de Eersten Paaschdag te Breda gehouden wedrennen verwierf »Kildangan", van luitenant H. W. K. Vertholen de Salve de Bruneton en hereden door luitenant De Bas, den lsten prijs in den Angelos-ren over 2400 M. horden en groene heggen »Warda", van luitenant G. J. A. A. baron Van Heemstra en bereden door Gabor, wou den lsten prijs in den steeple-chase over 2000 M. Tusschen 10 en 15 April zal ook hier ter stede worden gehouden een collecte ten be hoeve van de ruim 80 jaar bestaande «Maat schappij van Weldadigheid" te Frederiksoord. De bevolking van «Frederiksoord'' bestaat thans uit 850 gezinnen met ruim 2000 zie len en neemt elk jaar toe. terwijl het leden tal van 23 000 gedaald is tot 7000. Zal de Maatschappij haar nuttige taak vol houden, dan is de steun van alle landge- nooten onmisbaarelk bedrag hoe gering ook wordt dankbaar aanvaard. Zeer eigenaardig gebruikte prof. J. H. Berends, algemeen secretaris van de Amersfoortsche Toyn- bee-vereeniging „Ons Huis", in zijn tweede jaar verslag het beeld„ons tweejarig kindje had ook dit met andere kleinen gemeen, dat het 't erg te kwaad heeft gehad met de kinderziekten. AÜe kwade stoffen zijn nog wel niet verwijderd, maar toch bestaat er nog geen direct gevaar, dat niet zal worden beantwoord aan de goede verwachtingen". In haar tweede jaar heeft de vereeniging te kampen gehad met tal van moeilijkheden. Door den dood verloor zij haar volijverigen en bekwamen Penningmeester, den te vroeg ont slapen J. Th. M. Warnsinck, aan wiens nage dachtenis eenig3 hartelijke woorden werden ge wijd. Door vertrek naar elders moest de vereeni ging bovendien tal van werkende leden missen, wier plaats niet zoo licht kon worden aangevuld. Niet minder bezwaarlijk was het, dat van de vier zoo recht gezellig ingerichte lokalen er twee in gebruik werden genomen door de Hoogere Burgerschooldaardoor moesten wijl geen andere lokaliteiten te verkrijgen waren de werkzaamheden zeer worden ingekrompen de cursussen konden echter voortgang hebben en de lees- en mannenzaal bleef behouden voor zijn steeds talrijke en trouwe bezoekers. Op het congres over Toynbee-werk, den vorigen zomer te 'a-Gravenhage gehouden, was „Ons Huis" vertegenwoordigd door den Voorzitter en hierbij bleek, dat de organisatie der Amers foortsche vereeniging lang niet achter stond bij die van elders gevestigde en soms veel oudere zustervereenigingen. Is het aantal werkende leden, door de boven aangeduide redenen, van 47 verminderd tot 37, dat van de begunstigers is met 22 vermeerderd en geklommen tot 160. De Rekening van den Penningmeester sluit met een batig saldo van f 165de toelagen van het „Nut", de loge „Jacob van Campen" en den „Volksbond" werden in dankbare herinnering gebracht. Tot Algemeen Secretaris werd herkozen prof. J. H. Berends, terwijl tot leden van het Hoofd bestuur werden gekozen mej. Van Nijmegen Schonegevel (vacature-Mevr. Van W'alsem, ver trokken) en Mevrouw Antusch (vacature-mej. Methorst, niet-herkiesbaar). Wegens de periodieke aftreding van eenige bestuursleden van den «Roomsch Katholie ken Volksbond" en het verzoek van den President om niet herkozen te worden, is het Bestuur thans saamgesteld als volgt: W. G. Klomp, President; N. C. de Wit, vice-piesident; D. Eller Sr., 1ste Secretaris W. Steenbeek, 2de SecretarisH. G. Putman, lste Penningmeester; J. Groenhuizen, 2(Te Penningmeester; J. van Hoeijen, 1ste Com missaris van toezicht; M. Pijpers, 2de Commis saris van toezicht en A. van Druten, Biblio thecaris. Aan de Noord-oostelijke punt van Gra- hainsland (Zuidelijke IJszee) moet een Peru- aansche kotter een Spanjaard hebben gevon den, die reeds 8 jaren moederziel alleen op de kale, met sneeuw bedekte rotsen had doorgebracht, zonder in dien langen tijd éen rnenschelijk wezen te hebben ontmoet; een modernen Robinson dus. Wij waren, zegt de berichtgever, door den onophoudelijke!) Zuidwesten wind genood zaakt, bij het onherbergzaam rif het anker te laten vallen. Wij hadden reeds de wacht vuren aangestoken en ons, ter bescherming tegen het gure weer, in de van het schip meegenomen warme dekens gehuld, toen wij in de nabijheid iets hoorden dat geleek op een menschelijke stem en het slepen van voetstappen. Weinige minuten later stond bij ons wachtvuur een woest en tevens koddig uit ziende gestalte. Hoofd- en baard haren ge leken manen, waartusschen twee groote, zwarte, flikkerende oogen onrustig heen en weer zagen. Een zak van lappen, matwerk en andere op het eerste gezicht onherken bare zelfstandigheden, moest het lichaam beschutten tegen de kou. Ruwe plankjes, met de taaie stengels van wate.rplanten aan de voeten vastgemaakt, moesten sandalen voorstellen, terwijl een op het hoofd beves tigde vogelhuid, waaraan nog alle pluimen zaten, de hoofdbedekking van liet zonder linge wezen vormde. Spoedig was een gesprek aangeknoopt, waaruit wij vernamen, darbij reeds 8jaren op dit eiland in een rotsholte had doorge bracht. Zijn voedsel bestond uit visch, vogels, groote insecten en kleine zoogdieren, waar van echter slechts weinig aanwezig waren. Dikwijls moest hij, uit gebrek aan hout om vuur te maken, liet vleesch rauw eten. Yreeselijk waren de lange winters geweest, als het nooit dag werd en hevige stormen van uit de zee over her. eiland joegen en reusachtige massa's sneeuw zich ophoopten. De kotter nam natuurlijk de.u Spaanschen Robinson Crusoë aan boord cn zette hem in Zuid-Amerika aan land. Men schat het aantal huwelijken, dat over de geheele wereld dagelijks voltrokken wordt, op §000. De volgende April-iocomotief, van Ameri- kansche vinding, rijdt door de couranten De wensch, eenmaal de Noordpool te be reiken, schijnt vele vindingrijke lieden niet met rust te laten. Pas heeft een Russisch kapitein Maltarow zijn idee ontvouwd om met een ijsbreker de Noordpool te bereiken, of reeds is weer een nieuw plan opgedoken. Een rijk ingenieur in California, J. R. Mul- key genaamd, die reeds met de uitvoering van zijn plan moet bezig zijn, hoopt met een locomotief aan de Noordpool te komen. Zijn machine is op een bijzondere wijze gecon strueerd. Zij is namelijk bestemd op ijs te rijdenzelfs op met stoenen bezaaid ijs. Tot dit doel bezitten de raderen tanden, die in de gladde onderlaag grijpen kunnen. Van voren is de locomotief als een oorlogsschip spits loeloopend gebouwd en met deze con structie moet zij, naar de meening van haar uitvinder, alle hindernissen kunnen trotsee- ren. Zij bezit drie cilinders, wordt niet met stoom doch met gas gedreven en moet in staat zijn, een half dozijn Pullmanwagens en 4000 Kilogram waren voort te trekken. Dit zal voorzeker de makkelijkste manier zijn om een reis naar de Noordpool te on dernemen. Verleden week Vrijdag werd in de cine- matograaf te Londen 's avonds de voorstel ling gegeven van de groote courses, die 's middags om half 4 uur bij Liverpool gereden waren. De agenten van de maatschappij leg den in 23 minuten de 5 mijl af van de »turF' tot het station. Om 4 uur vertrokken zij naar Londen, ontwikkelden de negatieven onder weg. Aangekomen om 8 uur 20 vonden zij den tijd om de positieven te nemen, te dro gen en de cinematograaf gaf om 11 uur het verloop van den dag. Den volgenden avond kon het publiek ge nieten van de getrouwe afbeelding van den roeiwedstrydt tusschen Oxford en Cambridge, denzelfden middag gehouden. Rij bet sterven van miss Turner, een be jaarde Engelsche dame, vindt de de Daily Telegraph" gelegenheid, een roman op te halen waarvan de zuster der overledene de heldin was en die in 1830 in Engeland groote ontroering teweegbracht. Ellen Turner was de dochter van een Parlemenstlid. Reeds op veertienjarigen leef tijd bewonderde men haar schoonheid en omdat haar vader zeer gefortuneerd was, gold zij voor een prachtige partij. Een on dernemend man, de advokaat Edward Wa kefield, een jonge weduwnaar, beraamde het booze plan, het kind op te lichten en het te huwen. Het plan werd volvoerd. Een lakei kwam op een goeden dag het meisje van school halen met de boodschap, dat haar vader stervende was, doch men bracht Ellen nieL thuis maar hij haar belager, die het meisje meedeelde, dat haar vader niet ster vende was, doch failliet had gemaakt. De eenige manier om den vader te redden was hem, Wakefield, te trouwen, die dan het noodlot van haar vader zou afwenden. liet kind stemde toein Schotland werd het paar in den echt vereenigd en men vertrok naar Frankrijk. Intusschen had de heer Turner niet stil gezeten, doch to politie op hel spoor der vluchtelingen gebracht. Hij zelf ging in Engeland naar zijn dochter zoeken en zijn broer op het vasteland. De oom was min stens genomen een bofferbij liet aan land slappen te Calais vond hij Wakefield en diens jeugdige echtgenoote op de kade wan delen. Ken heftig tooneel volgde. Het jonge vrouwtje begreep, dat zij bi-drogen was. Niettegenstaande de dreigementen van haar man weigerde zij, hem verder te volgen. Wakefield riep de hulp der justitie in, maar werd veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. Denzelfden dag verbrak het huis der Lords bij speciale- Wet het huwelijk. Het eind dezer historie, die vóór zestig jaar voel van zich deed spreken, was echter niet tragisch. Miss Turner huwde een edel man uit Cheshire en had een rijk gezegeu- den echt, en Wakefiield trok na zijn straf naar Australië, waar hij het een heel eind bracht en in groot aanzien stierf. De chemische samenstelling van het Bij- belsche manna is door den Frunschman Henry Castrey onderzocht. Er is een groot aantal manna-soorten, hier moet echter slechts van de manna-struik (Lichten esculeritus) sprake zijn, die waar schijnlijk ook het in den Bijbel voorkomende manna leverde en nog beden in de Arabi sche en Al'rikaansche woestijnen somtijds een niet te verachten spijze voor de rnen- schen en kameelen der karavanen kan zijn. Het groeit na een regen in liet woestijn zand als erwten, groote bolletjes van grijs achtige kleur, die zóo los aan de plant ver bonden zijn, dat zij dikwijls door don wind in groote hoeveelheden meegevoerd worden, om op andere plaatsen als een mannaregen neer te vallen. De stengel bevat een meel achtige» inhoud en heeft een aangenaam licht zoeten smaak. De chemische samen stelling is als volgt: 14 deelen water, 14 deelen stikstofsubstanlies, 29 deelen stikstot- vrije substanties, 5% minerale stollen 32°/0 eiwitstolfon en 4°/0 vet. Er blijkt hieruit dat het manna betrekkelijk rijk aan voedings stoffen is. Zonder nu een geheel complete voeding teweeg te brengen, kan liet een menscli toch langen tijd in het leven houden, ook wanneer het zijn 'eenig voedsel is. Bij de laatste manoeuvres te Metz heeft di-. Leisteustorfer experimenten genomen over de beteekenis van de suikervoeding voor den soldaat. Hij koos honderd man uit, die in kracht aan elkaar zooveel mogelijk nabij kwamen, en gaf aan de helft boven het gewone rantsoen 100 Gram suiker. De uilkomst was geheel in liet voordeel van de suiker-eters. Zij namen toe in gewicht, zij gevoelden zich meer opgewekt en konden beter het zware werk verrichten. Suiker bleek niet alleen een uitmuntend middel tegen de vermoeidheid, maar ook tegen den dorst. Een Kngolschman heelt een aantal proe ven genomen op zichzelf en de uitkomsten daarvan in een statistiek openbaargemaakt. Zoo heeft hij nagegaan, dat hij in een jaar tijds elf millioen achthonderdduizend woor den uitgesproken on twaalf honden! hand drukken uitgedeeld heeft. De spierkracht, welko hij voor dit laatste karweitje aan wendde, zou voldoende zijn om een iocomo- tief van middclmutigde grootte op te lichten. Hij heeft do oogen in dien tijd 94 millioen zeshonderdduizend maal open en dicht ge daan en do spierkracht, welke hij daarvoor heeft aangewend, zou voldoende zijn, om een gewicht van 25 Kilogram op te tillen. Dezelf de Engelschman heeft geconstateerd, dat een eenigszins druk cigareltenrooker 70 duizend cigaretton per jaar oprookt en dat iemand, die dagelijks een wandeling maakt van eenige Kilometers, na verloop van een jaar een af stand heeft doorloopen, welke gelijk is aan dien tusschen Londen en Constantinopel. Het ongeluk is beter alleen te dragen dan bet geluk. Velen, die het geluk najagen, springen er over heen. &6'Oste ST A ITS LOT KHMJ TWEEDE KLASSE. Trekking van 4—0 April. (1000 loten). Ten kantore van den Collecteur to Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f1000 op no. 15568. (in 3/. i en 3/jo). Prijzen van f30 ooi ,5° 45 52 53 79 245 286 472 473 475 476 479 501 504 505 519 530 565 6911 6920 6921 6926 6933 6936 7*01 7864 7880 7882 7890 7897 1206112082 12100 12101 12463 12475 12477 12478 12487 12400 12496 12501 12504 12512 15506 15513 15515 15521 15523 15524 15535 15547 15564 15574 15579 15580 18421 18429 18462 18473 1847510821 19841 19832 19843 19844 Te za trien 68 pryzen. o8e,."le.,1,'''.kkin8en geschieden: 3e klasse 17—20 April; 4e klasse 1—4 Mei; 5e klasse 15-18 23-20,89-31 Mei, 1 en 5-9 Juni. De derde klasse bevat de volgende prij- zenjl van 125 000, 1 van f5000, 1 van 12000, 2 van 11600, 5 van 11000, 5 van f400, 5 van 1200, 15 van 1100 enlkiSvan 145 (Geen nieten).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2