Maandag 24 April 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ BOCKBIER verkrijgbaar, zoolang de voorraad strekt. No. 4869. 48e Jaargang. Binnenland. GESNAPT. MEURSING «Sc Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CL E E FF te Amer8toort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post 1.15. Advei'tentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. üroote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Rij advertentiëu van buiten de stad worden de ineasseerkosten in rekening gebracht. Buroau KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. KENNISGEVING FN. STREMMING VAN HET VERKEER. De COMMtSARIS der KONINGIN in do pro vincie UTRECHT, Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de passage voor voertuigenen veooverde Pothbrug gestremd zal zijn van en met 20 April 181)9, des voormiddags te <1 ure, tot en met 10 Mei 1899, des namiddags te 7 ure. In het verkeer van voetgangers zal worden voorzien. Utrecht, 20 April 1898. Do Commissaris der Koningin voornoemd, SCIIIMMELPENNINCK v. i». O. van NIJENBEKK. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van D. van JAARSVELD in het perceel, wijk C. no. loö, aan de Beestenmarkt alhier. Amersfoort, den 24 April 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. HANOBERG. Omtrent het kasteel Hausbaden, hij Ba- denweiler, waar 1111. MM. Dinsdag in goeden welstand zijn aangekomen, schrijft de Ber liner Lokal Anzeiger" o. a: Het is een groep van drie huizen, welke tot hotel is ingericht. Vroeger werd daar een zilvermijn geëxploiteerd. Met hotei licht 524 Meter hoven de zee en men heeft een prachtig uitzicht over den gansehen omtrek. De Koninginnen zullen het middelgedeelte bewonen het gevolg zal efin onderkomen vinden in de zijgebouwen. In het geheel is er plaats besproken voor 22 personen. Op last van II. M. de Koningin brengt de waarnemend-directeur van het Kabinet der Koningin tor algemoene kennis, dat, ge durende 11. M. verblijf in liet buitenland, de aan H. D. geadresseerde brieven moeten bezorgd worden aan liet Kabinet der Ko ningin te 's Gr ivenhuge, alwaar voor een geregelde opzending dier brieven aan H. M. zal worden zorg gedragen. Feuilleton. liet bestuur der Regelingscommissie heeft liet bericht ontvangen, dat H. M. Koningin Wilhelmina «Ier Nederlanden, gunstig be schikkende op het Haar gedaan verzoek, den titel van Beschermvrouwe van hot aan staande vijf en twintigste Nedeiiandsch taai en letterkundig congres hoeft gelieven te aanvaarden. De inlichtingen op de adressen over d« Ongevallenwet moeten, wat het Departe ment van Waterstaat betreft, gereed zijn. Zij moeten echter nog aan het oordeel der overige betrokken Ministers worden onder worpen. De Minister van Waterstaat zou in de tallooze adressen geen aanleiding gevonden hebben, wijzigingen van beteekenis in zijn ontwerp aan te brengen. Do nJava-Bode" ineldt, dat er voor de Europeesche ingezetenen van Indië een Ver mogens- en een Inkomstenbelasting in de maak zijn. Het verschil in klimaat tusschen hot Oos ten en het Westen van ons land is zelden zóo goed gebleken als in dezen winter. Ter wijl bijv. te Groningen volop sneeuw lag, bloei den in Zeeland .-neeuwklokjes en primula's, dat het een lust was. Ook nu is het in laatstgenoemde provincie reeds inderdaad voorjaar. In sommige tuinen bloeien in open grond de pensóo's; hommels vliegen lustig rondmieren zyn reeds aan den arbeid, of schoon nog wat traag. Zelfs in do huizen dringon ze reeds door. Hiertegen kan men, hoe eer zoo beter, alle gaatjes en reetjes dichtstoppen met kalk, die met een aftreksel van kdoquint bitter gemaakt is. Daar hou den ile ijverige dieven niet van. Heeft men onlangs in Zeeuwsch-Vlaanderen een gedeelte van het Verdronk n Land van Sneftingo in vruchtbaar land herschapen, thans gaat men een gedeelte van den Braak man inpolderen. Ongeveer 208 H.A. buitengronden in den Braakman, gelegen tusschen do polders:Stad, Philippine, Kleine Stelle en Vergaert, zullen door een zeedijk van 3280 Meter omringd worden. Daarenboven zal het bloeiende dorp Philip pine, bekend om zijn mossels, een scbeep- vaartkanaal krijgen. Een en ander zal dezen zomer aan vele handen werk verschaffen. Het werk, waarvan do kosten on 1283000 [Gschat zijn, zal 3 Mei a. s. te Middelburg Mot een hoestbui, die haar het bloed in do wangen dreef, bezon het dienstmeisje zich nog bijtijds. Blijde, zijn zoon tenminste thuis te tref fen, bemerkte de Raadsheer haar verlegenheid niet. „Hierheen, als ik it verzoeken mag". „Dank iel" Juist, daar stond het op de deur. Papa Bölke klopte Geen antwoord. Hij klopte nogmaals, en voor den derden keer. Alles stil. De deur was gesloten. „Frits 1" Muisstil. „Frita 1 Doe toch open, ik ben het, je vader I" Binnen hoorde men niets dan een toornig brom men eft het driftig verschuiven van een stoel. „Maar, Frits „Laat mij toch met rust ik moet werken I je weet toch, dat ik niet meer op een „Früh- schoppen" kom 1" klonk het uit de kamer. „Wau, wau", bevestigde de hond, „Nu, ken je dan je vader niet meer Niet heel zacht klopte daarop papa Bölke nog maals op de deur. „Laat toch die grappenmakerijlederen och tend diezelfde comedie, wordt vervelend I" klonk het van binnen, en daarop rommelde het De «Delveimi'.r" mankt melding van het gerucht, dat eerstdaags de Indische Instelling le Delft voor den tijd van 3 jaren gesloten zal worden, wegens overproductie. De Gemeenteraad van Arnhem heeft met 24 tegen 2 stemmen, behoudens goedkeuring van Gedeputeerde Staten, liet landgoed «Sons- beok", bestaande uit het bekende park en kasteel, ecnige bouwterreinen en een groote oppervlakte bosch en heide, voor f800»)00 aangekocht. Voor het door den «Bond van Nederland- sclie Onderwijzers" op te richteu Herstel lingsoord is uit Den Haag de aanzienlijke glit van f 1000 ontvangen, terwijl verschil lende uitgevers almede door het schenken van een llinke bijdrage hun sympathie met het plan hebben betoond. De voorberei dingscommissie is er reeds in geslaagd, een zeer geschikt terrein te vinden, dat door den eigenaar geheel belangloos ter beschikking is gesteld. liet Hoofdbestuur van den Bond heeft ten aanzien van het op le richten Herstellings oord de volgende vragen aan het referendum der leden onderworpen: a. Zul liet Herstellingsoord bestemd zijn voor longlijders, dan wel voor zonuwzwakkeu en rustbehoevemien b. Machtigt gij het Hoofdbestuur, al die maatregelnu te treffen, welke noodig zullen blijken voor het tot stand brengen van het Herstellingsoord? Bij punt a wordt in herinnering gebracht, dat do commissie voor liet Horsttellingsoord geadviseerd heeft tot opneming van zenuw- zwakken en rusthehoevenden, op grond van du krachtige beweging voor het verkrijgen van Volkssanatoria uitsluitend voor longlij ders. Nog enkele dagen en Amsterdam zal oen 100-jarige bezitten. Het oudje heet Johanna Theodora Bos- dricsz, geboren Huyerman. Ze werd geboren op 21» April 1799. thans is zo gehuisvest in het «Huiszitten Weduwenhofje' in de Kart- liui/.crstruat Zuiden is de oude vrouw ziek geweest. Eens had ze, het was vier jaar geloden, hot wat inel de maag te kwaad gehad, maar toen Imd «ij eenigen tijd op de nuchtere maag, Hink melk gedronken, en nu «heeft zo weer 'n maag als 'n meisje van twintig jaar." Het eenige wat zij betreurt is, dat haar I boenen niet meer zoo willen als vroeger. I Moeder Bosdriesz heeft 4 dochters en 3 zonen en kan vertier bogen op 9 kleinkin deren en 12 achterkleinkinderen; zü had er meer kunnen hebben, maar de ktnders zijn bf laat óf in liet geheel niet getrouwd, dus moot zij mot deze nakomelingschap te- vre den zijn. Provisoren van het Oude en Nieuwe Gaat- huisthuis te Zutphen bobben besloten, voor tie gebouwen, deel uitmakende van het Krankzinnigesticht aldaar, de nieuwe ver- lichtingswijze in to voeren. Mot de Maat schappij lo1 Exploitatie van Staatsspoorwegen, waarvan tie terreinen aan die van het ge sticht grenzen en «lie dus vandaar uit, zón der over Gemeentegrond te gaan, bereik baar zijn, zijn onderhandelingen geopend, oin ook voor liet stations-emplacement van do gelegenheid tot het vorkrygen van elee- trisch licht gebruik te raakeu. De Bossche correspondent van het »Hbld". meldt, dat een commissie uit het Bestuur van het Casino zich tot den Burgemeester heeft gewend, om zekerheid te erlangen aangaande de opvoering van «La belle Hé- lène" en niet op het laatste oogonblik voor de moeilijkheid van een verbod geplaatst te H. alsof boeken door elkauder geworpen werden. „Frits, ik zeg je „Nu, wat?" De deur werd heftig opengetrokken. Vader en zoon stonden op den drempel tegenover el kander. Frits speelde zijn rol als een volleerde too- neelspeler. Papa Bölke vergat echter door deze standvastigheid en al de boeken, geschriften en papieren, die in de kamer verspreid lagen en zeer sterk naar vlijt roken, strafpredikatie en ergernis. Vader en zoon begroetten elkaar ver baasd en hartelijk. Kamer, boeken, alles werd bekeken, groeten werden gewisseld, verhaald, gebiecht eenige kleine schulden, natuurlijk en absolutie verstrekt. Arm in arm wandelden vader en zoon vroo- lijk en opgewekt naar den „Frühschoppen". 's Middags mocht Frits de kennissen van zijn corps in een hotel aan een welvoorzicnen disch noodigen. Papa Bölke werd vroolijk en jong in den kring dor jeugd. Hij verhaalde studenten geschiedenissen en anecdoten uit zijn tijd, lachte en stiet aan„Prosit, heerenWat maakt zij dat oude hart nog warm, die zonnigo jeugd, met haar begeestering en haar onzin, met het bruischendo bloed en de snorrende klingen. O, oude vervlogene daar brak hij plot seling af en zette het glas op tafel. „Oude ezell" bromtle hij in zijn baard. „Mij dunkt, het wordt tyd, naar het station te gaan meende hij daarop. Mania en tante Peentje ver wachtten hem met grenzeloozo angst. Daarom wilde hij ook dienzelfdon avond nog nanr huis. Frits begeleidde zijn vader naar het station. Met vele groeten beladen, steeg mynheer Bölke in een coupé en maakte het zich gemakkelijk. Hij was slaperig. „Frits, je zult van het ongewone leven van daag ook wel wat vermoeid zyn. Leg je een uurtje te slapen, dan kun je van avond nog werken. Vaarwel! Scbryf wat meer dan in den laatsten tijd. Neem je in acht voor verkoud heid". Vroolyk nam Frits afscheid. Papa keek hem na: „Tóch een goede jongen!" murmelde hij. Daarop spreidde ny zijn reisdeken uit en legiie liet kleine oorkussen terecht in den hoek van den waggon. Hij wilde slapen. Daarvan kwam echter niets. „Hier, mnne heerenMaar vlug I" Op dit oogenblik wierp een conducteur, toen «le trein zich in beweging zette, de deur open. Twee jonge studenten Btegen in, grootten on wierpen zich lachend in de kussens. „Gouden avond I" antwoordde «le Raadsheer vriendelijk. Hy was heden goed geluimd tegen studenten. Dnarna leunde hij weder in den hoek en sloot de oogen. „Zijn de „Guostphalen" ook niet naar Reut- lingen vroeg een der studenten. „God beware I" meende de andere. „Bölko'a oude is er, en heeft hen aan een diner uitge- noodigd". „Dat schijnt oen voorzichtig papaatje te zijn „Nu, asjeblieft I De oude was er ook by en kent den rommelZij hebben hem er echter mooi tusschen gehad". En nu vertelde do student zijn medoreizonden collega de voorbereidingen tot do ontvangst I van den vertoornden vader, de goheele comedio haarfijn uitgeplozen; grappig om aan te hoo- De oude heer vond ze intusschen verre van vermakelijk. Het was hem zoo ongeveer te moede als oen, die inen in znn zoetsten slui mer een etuk ijs in de hand gedrukt heeft, 't Liefst was hij opgevlogen en had zijn woede aan de studenten gekoeld. Doch. hy boheerschte zich. Slechts zyn snuivende aaem, die geperst door den neus ontsnapte, en zich liet aan hoe ren als het gesis van een wilde kat, verraadde het koken in zün binnenste. Do trein hield op. „RRReutlingiiiil" riepen de conducteurs. Nog steeds lachende over dio „kostelijke" geschiedenis, stegen de studenten uit. „Conductour 1" riep do raadsheer, „Condiuj- tenrWanneer gaat de volgende trein haar Tübingen terug?" „Binnen do twee uren". Mijnheer Bölko nam zijn pakkage on reisde ken, steeg uit on zotte zich, op den trein wach tend, in de zaal. „O, lieve hemel I" schreeuwde het dienst meisje in Frits woning, toon zij op het heftige schellen de voordeur geopend na«i. Als vastge nageld staarde zij «le gestalte na, dio snuivend do trap opstormde en bemerkte niet, hoe hut vot van de kaars als dikke, witte tranon op het kleed viel. „Breng toch wat. licht!" klonk het toornig uit «le «foukore kamer. Slot volgt).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1