Stadsnieuws. Ruwzijden Bastkleederen f8.65 Marktprij zen. Advertentiën. vnudiging plants hebben. De tot nu toe door niemand ooit begrepen vrijstelling der me dici van de Vaderlandsche geschiedenis zou ophouden. Voor de juristen zou weinig ver andering noodig zijn. Evenals het leerplan en in aansluiting daaraan zou ook het pro gramma van het eind-examen gewijzigd wor den Natuurlijke historie, Schei- en Natuur kunde zouden examen-vakken voor de me dici worden, gelijk ook de Vaderlandscbe ge schiedenis; de Latijn che thema zou voor de juristen afgeschaft en bij het examen niet meer noodig zijn, zooals tot nu toe, dat een jurist in I/atijn en Gricksch en een medicus in de Wiskunde en in een der beide oude talm het praedieaat 3 verworven had. Twee der jongst ingediende naturalisatie- ontwerpen betreden liet toekennen van het Nederlanderschap aan een vrouw. De eene verloor haar Nederlandschap door haar hu welijk met een Italiaan tie andere, eene we duwe, die bankzaken drijft le Amsterdam, wenscb'. in bet verlies van bet Hongaarsche staatsburgerschap te voorzien door aanne ming van de Nederlandsche naturalisatie. Het Koninklijk paleis sliet huis ten Rosch" zal tot nadere aankondiging niet meer door hot publiek bezichtigd kunnen worden. Panglima Foliin heeft in het begin van Maart van uit zün geducht versterkte posi tie te Tamseb aan den Gouverneur van At- jeh een uitdaging gezonden en hem doen weten, dat bij maar eens zien moest een tweede maal in «lie kampong te komen. Generaal \an Heutsz heelt zeer hoffelijk die uitnoodiging geantwoord, dat hij op dien en dien dag zijn opwachting bij Polim zou komen maken eo dat deze zich nu maar eens term moest houden. Ileeds den 20sten Maart was Panglima Polim naar bet Podirschegevlucht. Thans beeft ook de Minister van Oorlog voorschriften gegeven omtrent den militairen bijstand tot handhaving of herstel der open bare orde. In verband met deze aanscbrij- J ving beeft de Minister van Binnenlandsche j Zaken bepaald, dat in alle gevallen, waarin I te vorderen militaire hulp niet plotseling noodig is. om oproepige bewegingen te onder drukken, vooraf met de militaire autoriteiten 1 overleg moet worden gepleegd aangaande i sterkte en soort der noodige troepen, nlvo- reus militaire bijstand wordt gevorderd. Ver der, dat militairen in geen geval onder het bevel van politic-ambtenaren kunnen geplaatst 1 worden en dat de Burgemeester de civiele j autoriteit behoort te zijn, die in oumiddel- I lijke betrekking blijft met den commandant der troepen. Tevens wordt in herinnering gebracht het volgende voorschrift: «De burgerlijke autoriteiten wijzen het j doel aan tot bereiking waarvan de militaire macht wordt gerequireerd. De militaire macht en haar bevelhebbers voldoen aan de opvor- deringen door den Burgemeester, door 's I Koniugs Commissaris of ook aan hen die door den Officier van Justitie tot haar ge- J richt, doch aan baar is verbleven en de be- paling der krachten die tot voorgesteld doel i noodig schijnen, en de wyze van aanwending I derzelve." Ten aanzien dezer laatste punten kan het burgerlijk gezag wel inlichtingen en raadge vingen aan het militaire gezag mededeelen, maar blijft de bepaling aan dit laatste over gelaten. In het rapport, uitgebracht door de com- i missie van deskundigen, betreffende de in- j storting van den watertoren te Helmond, worth geconcludeerd: le de schade (125000) ontstaan door het instorten, is een gevolg van buitengewone omstandigheden, onaflian- kelyk van den wil der aannemers, en het herstel dier schade is mitsdien niet voor hun rekening; 2. de kosten van de commissie van deskundigen, met inbegrip van verschot ten, honoraria, reis- en verblijfkosten, bedra gen de som van f675, welk bedrag komt ten laste der Gemeente. Daar bobben namelijk de vorige week de slagers oen onder-onsje gesticht, dat dien lieflijken naam draagt. De schepers beginnen zoo langzamerhand te verdwenen, zelfs in Drente, althans die, welke met den breikous in de hand achter een kudde van wel duizend en meer scha pen aanloopen en tot een van de eigenaar digheden van Drente behooreu. Te Gasselte is er nog eeo van den ouden stempel, die nog dikwijls met weemoed vertelt over den achteruitgang in het schepersvak. De man oefent nog steeds zijn bedrijf uit. Het is J. Stiekel, die heden zijn 40-jarig jubileum als scheper viert. De inwoners van Gasselte hebben natuur lijk den man oen feestje bereid. Ken opzichter der H. IJ. S. M. te Haar lem, zekere H. G. Seh., heeft ten nadeele zijner Maatschappij ontvreemd de kleinigheid van 02 000 briquetten en 20 H. L. anthra- ciet, wat h\j te lichter kon doen omdat hij belast was met de verwarming der rijtuigen. Hij maakte een valsche volmacht, waarbij hem door de Maatschappij wen! opgedragen, drie waggons briquetten te verkoopen, en wel ondershands, en deed dit aan een brand- stoffenhandelaar te Haarlem, voor f4700. Zaterdag schijnt hij te hebben bemerkt dat het feit was ontdekt, want dien avond zond hij een telegram aan rijn vrouw, dat hij telaat was gekomen voor den trein, en dus Zondag zou thuiskomen, doch sedert is hij niet in de echtelijke woning wederge keerd. Zijn opsporing en aanhouding wordt in het «Alg. Politieblad" verzocht. In de zoogenaamde Vught, onder Teterin- gen bij Breda, is een perceel hooiland groot 2 Hectaren verkocht voor f 5(100 of21/2cent per vierkanten Meter ln het Friesche Dorp Delfstrahuizen doet zich het zeldzaam geval voor, dat er 15 kiu- deren op school gaan, die niet alleen neven en nichten van elkander zijn, maar wier ouders allen broeders zijn. 't Zijn allen klein kinderen van P. Pootjes, aldaar. Dat April dit jaar wederom getuigd heeft van haar wispelturigheid kan ook hieruit blijken, dut uit den Regenmeter hier is af getapt 90.5 in.M. neerslag, gedurende 17 re gendagen daarin verzameld. Verleden jaar viel in 11 dagen 352.5 m.M. in 1897 werd 05.5 m.M. in 1890 slechts 18.5 m.M. verzameld. Ter voorziening in de nog steeds voort durende vacature-Mansveld zijn door het kiescollege der Ned, Hervormde gemeente Vrijdagavond op het zestal geplaatst de pre dikanten: W. J. Meiners, to Eibergen; H. van Selrns, te Kralingen; J. P. van Melle, te Sluis; ar. E. Syberda, te Tjamsweer; B. de Planke, te Zelhem en J, Visser, te Wou denberg. Hieruit werd het volgende drietal gekozen: ds. Meiners, ds. Van Melle en ds. Van Selrns. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer S. van Embden is gister geko zen tot parnassijn, lid van net Dagelijksch bestuur van den Kerkeraad, der Ned. Israe- lietsche Hoofd-synagoge hier de heer E. L. Visser. ln vervanging van den heer P. Dubois is belast met de waarneming van de inspectie der directe belastingen de adjunct-inspecteur dier middellen F. P. Wethmar, thans te Arnhem. Do aandacht zij er op gevestigd, dat sedert heden, met de invoering van den Zomer dienst, de ochtendtrein van 7.10 niet meer van het Nieuwe-, doch van het Centraal station vertrekt. Te Vlaurdingen heeft zich de volgende belasting-nuaestie voorgedaan. In April '98 overleed aldaar een weduwe, die was aangeslagen naar do eerste vier grondslagen der Personeele belasting. Na haar overlijden verzochten de erfgenamen, van dien aanslag te worden ontheven, doch d" Directeur der belastingen te Rotterdam besliste, dat alleen ontheffing kon worden j verleend van den aanslag voor een dienst bode. omdat de aangifte overigens te laat was ingekomen. Thans is echter by Koninklijk besluit aan de erfgenamen nok voor 8 maanden onthef fing verleend van den aanslag wegens huur waarde, haardsteden en mobilair. De keurmeester der visch heeft Donder dagmiddag aan den Koppel een groote partij scharren en Vrijdagochtend op de markt een partij bokking afgekeurd. De politie zorgde voor de vernietiging van het lekkers. Het klokkenmetaal van den Cunera-toren te Rhone», zijnde 5919 K. G., heeft opge bracht de niet onbelangrijke som van f 4350.461 2. Rij den hoogst eigenaardigen compositie wedstrijd van militaire tnarschen, uitsluitend gecomponeerd dooi muzikanten behoorende tot Nederlandsche militaire muziekkorpsen, uitgeschreven door de Koninklijke Neder landsche fabriek van muziekinstrumenten van den heer M. J. 11. Kessels te Tilburg, werden door een korps van 00 musici 12 tnarschen uitgevoerd, die bij de theoretische beoordeeling door «le Jury als de beste wa ren aangewezen. Van die 12 marschen, bleek bij de opening der ingezonden billetten, er éen te zijn in gezonden door den onderkapelmeester L. E. Beers, oen door den muzikant G. Bikkers, en twee marschen door den muzikant W. Hen driks, allen van het 5e regiment infanterie hier. Aan iéder hunner werd een eerediploma toegekendbovendien werd aan den muzi kant W. Hendriks een speciale prijs toege wezen, bestaande uit een kunstvoorwerp, voor een door hem ingezonden marsch, ge titeld: «Rust Roest", op grond dat die marsch door het auditorium als de mooiste word erkend. De Jury bestond, gelyk reeds meegedeeld, uit de heerenN. A. Bouwman, Directeur der Koninklijke Militaire Kapel van het re giment Grenadiers en Jagers. G. K. G. van Aken, 1'. A. Stenz, Bern. Held, kapelmeesters respectievelijk van het 5e, 6e en 2o regi ment infanterie, en J. Koning, kapelmeester d'er Koninklijke Nederlandsche Marine. Men verzoekt ons mee te deelen, dat de tegen hedenavond aangekondigde voorstel ling van «Faust", door «le Nederlandsche Opera te geven, geen voortgang za. hebben. Luitenant C. S. Gomm, van het 5e regi ment infanterie tiaar Indië gedetacheerd, die vroeger al eens verzocht had met be houd zijner anciënniteit te mogen overgaau bij het Indische leger, heeft thans gereques- treerd om als jongste officier bij dit leger te worden ingedeeld. Daartegen heeft de Re geering geen bezwaar. Aan reserve-sergeant J. A. L. Hooij, -van het 5e regiment infanterie, is wegens li chaamsgebreken en aan sergeant-titulair J. van der Kaaij op zijn verzoek eervol ontslag uit zijn dienstverband verleend. Met ingang van heden zijn 15 miliciens der lichting van 1899 van het 5e regiment infanterie overgeplaatst naar de 2e compag nie hospitaal-soldaten, ter opleiding voor den dienst in de Militaire hospitalen. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot sergeant-titulair de korporaal Th. I'. van Riessen, en tot reserve-sergeant de reserve-korporaal L. de Ruiter. Milicien-sergeant A. li. J. F. W. Simons, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het 2e regiment te Nijmegen. Onder nadere goedkeuring van den Minis ter van Oorlog is het weiden der paarden van het le regiment veld- artillerie gedurende dezen zomer tegen f0.42 per paard en per dag gegund aan den heer D. van der Sluijs, te Utrecht. In deze dagen van schoonmaak en groote opruiming doet het Bestuur van «Liefdadig heid" een beroep op hen, die oude kleereu willen afstaan. Eén boodschap bij den heer H. Peerlkamp, den Secretaris- boekhouder aan den Zuidsin gel, en hetgeen wordt beschikbaar gesteld, zal gaarne worden afgehaald. De Chr. Jongelingsvereenigirig Ps. 119 9" heeft den datum van haar te houden Zen- dingsfeest, dat eerst op 5 Juli was bepaald, verzet op 28 Juni, daar op eerstgenoemden dag liet Nationale Zendigsl'eest te Heemstede wordt gehouden. Het feest, door «le J. V. georganiseerd, zal zoowel voor de Binnen- als de Buiten- landsche zending worden bestemd, terwijl muziek en zang de toespraken zullen afwis selen. De sprekers zijn van verschillende godsdienstige richting. In de Vrijdagmiddag gehouden en onge woon druk bezochte Algemeene vergadering «Ier «Garanten-vereeniging" werden de af tredende Bestuursleden, de heeren A. M. Tromp van Holst, A. J. Ebeling en jhr. W. H. J. van de Poll, bij acclamatie herkozen, terwijl hun dank werd gebracht voor de vele en goede zorgen in het nu geëindigd vereenigingsjaar. Het lodental bedroeg op Mei 157, van welke 7 wegens vertrek als anderszins be dankten, doch waarnaast 52 nieuwe leden zich aanmeldden, zoodat het op 1 November bedroeg 182 en, door verschillende mutatiën, op 31 April jl. 170. Er werden 5 zeer goede voorstellingen ge geven jammer is liet, dat deze niet altijd even getrouw werden bezocht, en een be denkelijk verschijnsel werd het genoemd, dat voor stukken als «Een dolle boel" wel, voor juweeltjes als door het Nederlandsch Tooneel gegeven geen geld beschikbaar schijnt. Zonder dat over de tweede helft van het garantie-fonds behoefde beschikt te worden, sluit de Rekenitig met een voordcelig saldo van bijna f20. Het Bestuur ontvouwde eenige plannen om de comedie-zaal te doen verbeteren Nederland heeft zijn Bloedraad weer;niet de zoogenaamde, welke in Den Haag zetelt en officieel Pensioenraad heet, doch te Oosterbout. tot f 42.71» por stof voor een compleet. Robe Turgors on Shontang-Pongees, alsmede zwarte witte en gekleurde ..llennelierg-Zljdi;" van 45 ct. tot 114.65 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. tea. 240 versch. qual. en 2000 versch. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij i linln. Stalen omniegaund. Dubbel briefporto naar Zwitserland. Zürich. en ook om in den zomer vanwege de ver- ceniging «en of meer concerten te doen geven. Als deze plannen tot rijpheid zijn geko men en voor uitvoering vatbaar blijken, komen wij hierop terug. In de Vrijdagavond gehouden vergadering i van het plaatselijk Departement der «Maat- I schappij tot Nut van 't Algemeen" werd het overlijden herdacht van den heer D. Klerk I gedurende lange jaren Eerelid van het De- I partement. i Tot Bestuurslid werden gekozen de hee ren N. van Veen, dr. Pb. H. Peyrot en ko lonel J. D. Rolandus Hagendoorn. Tot afgevaardigde naar de Algemeene ver gadering werd gekozen de heer M. L. Ce- lossetot zijn plaatsvervangers de heeren rnr. J. C. II. Prikken en D. Gerritsen. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde D. K. en II. M., te Amersfoort, beklaagd van diefstal van drie denneboomen in een bosch van dr. VerLoren van Themaet, te Hoogland op 28 Januari gepleegd, tot 14 dagen gevange nisstraf; en P. H. te Amersfoort, beklaagd van diefstal van een geldzakje waarin onge veer f6.85 in den winkel van G. Boekenoo- gen en ten nadeele van J. v. R., op 24 Fe bruari gepleegd, tot. 3 maanden gevangenis straf, en eischte tegen H. H. en G. G. K., twee oud-Indische militairen uit Hoevelaken, die 1Ü Februari elkaar eens volgens alle re gelen der kunst te lijf gingen, en waarbij de 71-jarige H. zijn vroegeren krijgsmakker met een stok verwondde, 3 weken gevange nisstraf. Door de Maatschappij tot Exploitatie van het «Poolsche Koffiehuis" is besloten ook het hotel «Suisse" in de Kalverstraat en het ho tel «Ubbink", te Soestdijk, aan te koopen. De koop is reeds lot stand gekomen «Suisse" is aangekocht voor f450 000 en het hotel te Soesuiijk voor 1 150000. Deze beide zullen geëxploiteerd worden onder den naam van «Naaml. Venn, tot Ex ploitatie van het Poolsche Koffiehuis." Vermoedelijk zal met 1 Juli a. s. deze nieuwe exploitatie in werking treden. Als directeur van «Suisse" zal optreden de heer Trier, vroeger directeur van «Polen", en van hotel «Uhbink" de heer Eggers. Omtrent het gouden ambts-jubilé van den heer H. Amse, te Leusden, vernemen we, dat dit Zaterdag onder hartelijke deelneming is gevierd en dat den hooggeachten jubilaris van verschillende zijde treilende blijken van belangstelling en kostbare geschenken zijn vereera. Een meer omstandig verslag in het volgeri nummer. Het hotel «Rots en Dennenlust" is bij de in «Frascati" te Amsterdam gehouden ver- kooping door den eigenaar opgehouden. Bij de verkoopingen ten overstaan van Notaris A. N. J. Vos gehouden, goldenhet winkelhuis aan de Brinkstraat te Baarn, f64000; de 5 heerenbuizen aan het Kalfs- veld f22 200; het café-Massa, aan de Bloe- mendalsche binnenpoort, f6300. Amersfoort, 28 April 1899. Zandaardappelen f 1.80 a t 2.25Hoen dereieren 12.50— a f3.Eendeneieren f0.a f0.p. st. Hooiboter f0.85 a f105 p. k. Kippen 10.60 af ï.- Kuikens f0.a f 0.Piepkuikens fO.DO a fl.Ganzen f0.f0.a f 0— Eenden fO.— a f0.Hazen f0. a fO.Wilde konijnen fO.a fO. Tamme konijnen f O.GO a f 1.— p. st. Dui ven f 0.50 a f'0.70 p. paarVette varkens fO.a fO Magere varkens f 12 a f20. Zeugen f30 a l'45 Biggen f'6,— a f'10—Schram men fO.a fO.Vette koeien fa f Guste koeien f a f Kalf- koeien fa f Kalfvaarzen f— Pinkstieren f—a f Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, heet. Peren, heet. Kleiaara- appelen, 90 heet. Zandaardappelen, 70 000 st. Hoendereieren, 1300 kilo Hooiboter, Kilo, Margarine, Vette varkens, 20 Magere varkens Varkens voor exportslagerijen, 400 biggen en 15 zeugen. i Invoerrechten i O. Henneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), De heer en mevrouw Van der KOOGH—Baronesse Van Ittersum be tuigen hunnen hartelijken dank voor de vele bewijzen van belangstelling, c ndervonden bij de geboorte van hunne dochter. Amersfoort, Mei 1899. Kraamvisites worden bij voorkeur afge wacht Woensdag en Donderdag 3 en 4 Mei aanstaande.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2