Maandag 29 Mei 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4879. 48e Jaargang. JUDAS. Binnenland. MEÜRSING Co. AMERSFOORT Uitgave Firma A. H.'VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.l'ranco per post 1.15. Advertentiën 1—6 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote lettors naar plaatsruimte. Legale-, ofücieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzondei'lijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEORAOHT 5 6. 1'oKphoon 19. KENNISGEVINGEN. Do GEDEPUTEERDE STATEN der provin cie UTRECHT, Gelet op art. 111 der Kieswet Brengon ter konnis van de belanghebbenden, dat de overeenkomstig art. 110 der Kieswet, in dato 8 Juni 1899 van kracht zijnde en in de plaats der bestaande tredende Lijst tier Hoogst aangeslagenen in de provincie Utrecht, verkiesbaar als afgevaardigden ter Eerste Kamer der Sta ten Generaal, voor een ieder op do provinciale Griffie, Bureau voor Statistiek, ter inzage is ne- dergelegd en, in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar gesteld. Bedoelde lijst zal, ingevolge artikel 111 der Kieswet, worden geplaatst in de Nederlandsche Staatscourant, van 15 Juni e. k. Utrecht, 25 Mei 1899, De Gedeputeerde Staten voornoemd, SC1IIMMELPENNINK v. d. O. NIJENBEEK, Voorzitter. C. R. MERKUS Griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van de ingezetenen dezer Gemeente dat zij voornemens zijn aan den Ge meenteraad voor te stellen tijdelijk aan dou openharen dienst te onttrekken en wol voor hot tijdvak van 18 October tot en met 2 Novem ber a. s. 1. eene oppervlakte van pl.m. 113 M1, uitma kende een gedeelte van het plein „de Hof' nabij do Laven delstraat. 2. eene oppervlakte van pl.m. 400 M* uitma kende een gedeelte van het plein „de hof' nabij het Pepersteegje. o. eene oppor vlakte pl.m. ven 130 M' uitma kende een gedeelte van het plein „de Groenmarkt". 4. eene oppervlakte van pl.m. 400 M1 uitma kende een gedeelte van hot plein „de Appel markt". Voorts dat de sohetsteekening waarop do ter reinen nader zijn aangeduid voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzUgo ligt. De ingezetenen die tegen zoodanige onttrek king bezwaren wonsehen in te brengen worden uitgenoodigd die vóór of op Maandag, den öden Juni 1899 tor gemeente-secretarie schriftelijk in te dienen. Amersfoort, den 24 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. p. SCIIIMMMELPENNINCK. De Secretaris. B. W. Th. SANDBERG. De «Vereeniging tot Verbetering van het lot der Blinden in Nederland en zijne Ko loniën" zal velen waarschijnlijk reeds bij name bekend zijn. Deze Vereeniging, sedert het jaar Feuilleton. 1881 te Amsterdam gevestigd en Koninklijk goedgekeurd, stelt zich ten doel in geheel Nederland en zijne Koloniën hulp en onder stand te verleenen aan blinden (volwassenen en kinderen) die van de verschillende te hunnen behoeve reeds bestaande inrichtingen geen gebruik kunnen maken en toch even goed hulp en steun behoeven. Gemelde Vereeniging verleent bare tus- sehenkomst voor de" plaatsing in de daartoe geschikte gestichten aan diegenen deronge- ukkigen, die zelf niet bij machte zijn de kos ten daarvan te dragenanderen helpt zij bij het aanleeren van ambachtenweer an deren door hori in staat te stellen braille-schrift te leerennog anderen door het verstrek ken van de noodige kleedingstukkun, lectuur, enz. enz. Het Hoofdbestuur van de Vereeniging zetelt te Amsterdam. Volgens de Statuten dor Vereeniging kan in elke plaats van Nederland een afdeeling worden opgericht, als daar 12 leden aan wezigzijn. Amsterdam, Haarlem, Leeuwarden, Utrecht, Groningen, Arnhem en Velp hebben •eeds zoodanige afdeeling. Op uitnoodiging van het Hoofdbestuur hebben enkelen zich vereenigd om ook hier oen afdeeling in het leven te roepen, die den 8 dezer is tol stand gekomen op een verga dering, waarop de leden van genoemd co mité verzocht werden het Bestuur uit te maken. Het zal wel geen betoog behoeven, dat de jongt! afdeling in ruime mate steun en hulp behoelt van allen die wilen medewerken om ongelukige natuurgenooten het loven go- makelijk te maken en wat meer licht zij het dan ook in figuurlijken zin te bren gen in de duisternis die hen omringt. Volgens de Statuten behoort tot don voor- naamsten werkkring van de afdeelingen het bezoeken van blinden in hunne huizen, en het behulpzaam zijn om blinden (volwas senen en kinderen) indien zulks noodig is, te plaatsen in een der gestichten of instituten te Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Bennekom ot Grave (dit laatste alleen voor R. K. kinderen). 2.) Mijn naam, is Sampson Chickies. Ik heb zestig jaur te Jnrlchesler gewoond, maar ik ben nog door en door gezond, behalve, dat ik nu en dan Dc lijkschouwer valt hem hier in de rede metWil getuige zoo goed zijn, by de zaak te te blijven Jawel, mijnheer Carr, antwoordt getuige. 11c wou dan zeggen, dut de doodo heer twee da gen geleden met de postkoets hier iB aangeko men. Op zijn reistasch staat geen naam, óok niet op zijn linnengoed ik heb geen brieven of kaartjes govonden in een van zijn zakken zijn zakdoek was niet geteekend. Hij nad zijn naam nog niet genoemd, moneor Carr ik wilde hem den anderen morgen bet vróemdelingenbook voor leggen, mnnr toen was bij dood,duskonik het niet meer doen. Mijn dochtor en ik noemden hem nummer zevenendertig. Ik heb maar twee keer tegen hora gesproken, mijnheer Carr, eerst, toen we den prijs van zijn kamer vaststelden, met volledig pension achttien guldon in de week, be halve den wijn, cn later toen ik hom vroeg of het diner nanr zijn smaak was geweest, soep, visch, kip en podding. En bij zei ja, hij had lek ker gegeten. Een man van de wet, die or erg hongerig uit ziet-, vraagt Was de overledene opgeruimd O ja, mijnheer, ik zou bijna zeggon dartel, antwoordt gotuigo. Dezelfde man van de wet uit de veronderstelt, Hioruit blykt voldoende, dat de nieuw op gerichte afdeeling zich heel iets anders ten dool stelt dan byv. de d Werkinrichting" to Utrecht. Wat. men echter in do eerste plaats noodig hooft, is do beschikking over goede fondsen, voortkomende uit de bijdragen van een groot aantal personen, die heipon willen hel lot van hunne misdeelde medemensehen te verzachten. Volgens de Statuten dor Vereeniging is de contributie van gewoon lid f 0.50 of meer, en die v.,n honorair lid f10 per jaar. Het Bestuur der Afdeeling Amersfoort is saamgèsteld als volgt: II. J. van Loenon Martinet, Voorziter; dr. W. Schouder, Vicc- Voorzitter; moj. S. J. M. van Lier, Secreta resse,; mej. H. M. van Lanschot Hubrecht, I'enningmcesteresseon mej. C. van Driel, V ice-Secretaresso. Dezer dagen zullen circulaires worden rondgezonden, waarin men wordt uitge noodigd, tot hot lidmaatschap toe te treden. Reeds verschillende personen bobben de jeugdige afdeeling hun gewaarduorden steun toegezegd. Mogen weldra velon zich alsnog bij huur aansluiten en aan hot Be stuur dus vele inteekenbiljetten voor bijdragen toegezonden worden. Voor ieder die zulks verlangt, zyn hij do Secretaresse (mej. Van Lier. Kampstraat C. 29) jaarverslagen van do Vereouiging to bekomen. Bij liet Departomont van Koloniën is ont vangen hut volgende, van 28 dezer gedug- teekende telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlundsch-lndië, betref fende de krijgsverrichtingen in de Pedir- streek»Bij hot opzoeken van benden inde IX Moekims Kuumangan zijn gevuurlijk ge wond twee militairen henoden den rang van officier en is éen fuselier vermist. «Vyand had een twaalftal gesneuvelden". Hij Ordonnantie van den 14on April is opnieuw wijziging gebracht in de Ordon nantie van 12 Maart 1893 (Staatsblad no. 83) behelzende de bepalingen ter verbetering van liet toezicht op ae scneepvaart-regeling ter Noord- en Westkust van Atjoh. Arlikol 1 is zoodanig gowyzigd, datTenorn on Pungu niet moor honooren tot do voor don ulge- moenen handel opongosteldo havens, torwyl Tampat-toowan wel in de lijst is opgenomen. In verband hiermede vervalt artikel 2 der Ordonnantie van 20 November 1897 (Staats blad no. 270) dat alleen betrekking hud op Tenom en Pfinga, De nieuwe bepaling troodt in werking zoo dra de Gouverneur van Atjeh en ondorhoo- righeden dit zal bepalen, d. w. z. zoodra de tlians bij Melaboeh gelegerde vliegende co lonne beschikbaar komt voorTamput Toewan. Du eigenaardige betoekeniu vuil deze ordon nantie schrijft do „Java Bode" van 25 April zal velen ontgaan zhnmen heeft hior ein delijk het slot dor ongelukkige Nlsero-iaak voor zich. j Men zal zioh herinneren, dat do loslating dor govangen bemanning van do Nisero destijds word vorkregen tegen betaling, van oen ton gouds unn den rudjtui van 'l'onorn en de belofte om do havens vun zijn landschap open te stol len. I)o in September 1884 gesloten overeen komst bevatte do bepaling, dut do havens nim- I mermeer door hot Gouvernement gesloten zou den worden zoolang de radiuh zijnerzijds ziin verplichtingen nukwumverder word hom uit drukkelijk net recht toegekend, zich bij alle be sprekingen mot hot Bestuur door oon gemach tigde te laten vertegenwoordigennooit zou hy verplicht zijn, zelf to verschijnen. Vyftion jaron hooft het geduurd eer er ge legenheid kwam, ons van (loze vernederende en hinderlijke overeenkomst los te maken. Toon de radjah zioh in hot begin van December 11. door do honden van Toukoo Demur uit zyn land ver- jaugd zag, ging by hulp zoeken bji do Compa- nio on verklaarde zich tevons bereid oen niouw contract te sluiten, waardoor do oudo overeen komst geheel zou vervallen. Dit geschiedde den 14on December (zie hot ollicieol vorsing in do „Javascho Courant" over du 2o huift van De cember) de radjah hdeft zich thans verplicht, alle hom door het Bestuur te geven bovolon op H. dat de overledene een goed glas wijn zal gedron ken hebben. Vraag wei excuus, mijnheer, zegt de waard. Mij heeft in mijn huiB geen droppel wijn gedron ken. Hij zeide, dat hij geen wijn zou drinkon, daar hy staalpillon innam, iederen avond éen voordat hij naar bed ging. Zag hij er lijdend uit Och neen, niet lijdend, maar óok niet ge zond, zoo half en half. Zwak, meneor. Zyn knieën zakten door, zijn handen beelden en als een deur hard werd dichtgeslagen, sprong hij op. Ik veronderstel dat hij Btaalpillen innam voor zijn gezondheid, zeide een der mannen van de wet, met een gewichtig gelaat. Juist, meneer Polder, juist, voor zijn ge zondheid, zeide de' waard. Hior is het doosje met pillen, dat ik in zijn kamer heb gevonden op de latafel stond het, mijne heeren, na zijn dood. De pillen worden bekeken. Ze zien er uit net als allo andere pillen en zyn acht in getal. Do Londensche detective houdt het pillendoosje ech ter langer dan de anderen in zijn hand, en pijnst Chickies heeft naar warrheid nlles verteld wat i hij weet en zet zich weer op zyn stoel, over tuigd, dat hij meesterlijk heeft gesproken. Zijn dochter, Molly, een aardig dik deerntje, treedt naar voren en vertelt, tia ovenoens gezworen te hebben, wat ze woet. Eerst is ze een beetje ver legen, maar eindelijk raakt haar tong los en ter wijl ze sproekt, werpt ze al do rechters kokette blikken toe, ofschoon dozo eerbiedwanrdigo man nen zonder uitzondering getrouwd en vader zijn. Myn naam is Mary Chickiesvader noemt mij bij verkortingMolly. Ik ben de dochtor van Sampson Chickies on bedien de gasten. Ik heb de overledene gekend, maar zijn naam heeft hij my niet gezegd. Hy is twee dagen geledon ge komen, Dinsdag om vyf uur. Hij kwam de gelag kamer binnen en vroeg my of h\j een week kon logeoren. Ik zeide jawel en riep vader, die den prys vaststelde. Hy ging toen naar zijn kamer en kwam om zob uur weer boneden om te eten. Na het eten zette bij zich in den salon en schrcof, geloof ik, een brief. Toen vroeg hij mij waar liet postkantoor was. Ik zond hem naar den huis knecht en hoorde later, dat hy zelf zijn brief op de post lmd gebracht, Toen hy terug kwam, zette hij zich vyf minuten in do gelag kamer. Er, waBop dut oogenblik niemand andors. Ilij scheen mij heel zwak te zijn en hy vertelde, dat zyn zenuwen in de war waren. Ik vroeg of hij bij een dokter was geweest. Ja, zoi hfo, en do dokter had hom pillen nndors gegeven, waarvan hij er iederen avond éen innam, eer hy ging slapen. Ik zei, dat hij vooral niet moest ovursluan, om dat zulke pillen niet helpen. Hij zeide, dat hy hot ntloit vergat. Hij zei ook nog, dat hy een poos te Jarlchester dacht te blijven en hoopte, dat de lucht hem zou opknappen. Heeft hij gezegd, uat hij voor z(jn gezond heid hier wüb gekomen vroeg de lijkschouwer. Neen, niet precies, muur hij pruutto veel over ziji> zeyuwon. Hy zeide, dat hij een weok dupht te blijven en eon vriond verwachtte. Zoo I Een vriond Wanneer I Over eon paar dagen, maar preoies den dag noomde hij niot. Toen ging hij nanr bod. 't Was negen uur, en den volgenden ochtend ver telde vnder my, dat hij dood whb. lleeft by iets omtrent zijn plunnon van den volgendo dug gezegd Ja, mynheer. Hij. vroeg of er te Jarlches ter iets te zien wus. ik zei, dat do kerk wel de moeite waurd was, on by wou dunr boen gaan. Gelooft gy, dat hy van plan waB, zelfmoord to begaan Neon, mijnheer, vun dat plan heb ik niets gemerkt. Heeft h\J u over zyn briof gesproken Noen, mijnheer. Vondt gij, dut hij een nangonoum uitor- lijk had Neon, mijnheer, heelomnal niet, antwoordt Molly het hoofd schurend, maar :indero meis jes denken misschien nndors. Met doze woordon verdween Molly in do gelagknmer en Spils, hot hoofd der poltio to Jarlchester, trnd naar voren. Ilij was een styf, droog man, mot oon sohorpo hoogc, stem, spaar- znaui mot woorden, maar zeer boHlist. Ik boil Charles Spills en hoofd der politie in Jarlccstor. John BulokinB kwam den dood van don ovoriodeno melden. Ik kwam en zag don overledene in bed liggen, toegedekt tot uun de kin. Ik ben van oordeel, dat hij in zyn Hlaap gestorven is. Ondorzooht z^jn reistasch buvatto ongoteekond ondergoed, toiletartikelen, nieuw schetsboek en eonige potlooden. Heb je op do bovonklocron ook nergons een naam kunnen vinden Neen, mynheer. Do lus, waaraan dc jas wordt opgehnngeil, was er nfgetrokkon. Iu de zakken vond ik een mes, los kleingeld, twaalf shillings en éen sixpence en het doosje pillen, dat daar voor u ligt. Hot zilveren liorlogo lag op het naohttafoltjein het goudbeursje bevon den zich zes sovereigns, anders niets. De zaak kwam mil zóo geheimzinnig voor, dat ik naur Londen telografeordo om oen detective, m\jnhoer Tanks, die daar aan uw iinkcrhur.d zit. Na aldus gezegd te hebben wat hij te zeggen had, groette Spills op militaire wyze en zette zioh weer op z^n plaats. Joe Stoggers, de koetsier van den postwagen, trad nu naar voren. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1