Donderdag 1 Juni 1899. No. 4880. 48e Jaargang. JUDAS. Binnenland. Uitgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden franco per post ƒ4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar A. H. VAN CL EE F F plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke te Amersfoort. nummers iO cml. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 56 Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan A. SCHOLTE en zijne rechtverkrijgen den vergunning is verleend om een broodbak- kerij opterichten in het perceel alhier gelegen aan liet Groote Spui, wijk D. No. 411, kadas traal bekend onder sectie E. No. 4518. Amersfoort, den 29 Mei 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien eene missive van den heer Commis saris der Koningin in deze provincie van 26 Mei 1898 no. I Az, brengt ter kennis van be langhebbenden dat in den loop der maanden Juni, Juli, Augustus en September 1899 schiet oefeningen zullen plaats hebben in de stelling van Den Helder, uit verschillende vuurmonden, opgesteld op de verdedigingswerken aldaai. Op de dagen, waarop gevuurd wordt, zal van het betrokken fort eene roode vlag waaien, van minstens éen uur voor den aanvang der oefe ningen, alsmede gekleurde vlaggen aangevende de richting, waarin gevuurd zal worden. Nabij het torpedo- magazijn en de haven zul len borden worden geplaatst, aangevende dt tv teekenis der vlaggen. Bij nachtelijk vuur van het fort Kijkduin zullen bemande vaartuigen geposteerd worden teneinde bij nadering van schepen door seinen het vuur tijdig te doen ophouden. Behalve de maatregelen hierboven vermeld, voor het vuren overdag, zullen op genoemd fort alsdan 2 roode lantaarnlichten, verticaal ten opzichte van elkander, getoond worden. Amersfoort, den 29 Mei 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De KAMER van KOOPHANDEL en FA BRIEKEN heeft ontvangen: 1. De jaarverslagen van de Kamers van Koop handel over 1898 te: Ameloo, Alkmaar, Assen, Dordrecht, Franeker, Gorinchem, Gouda, Har- Hngen, Kampen, Leeuwarden, Leiden, Maastricht, Middelburg, Oldenzaal, Purinerend, Schoterland, Tilburg, Utrecht en Zutphet.. 2. Consulaire Verslagen Nos 8 tot en met 21 over de maanden Februari, Maart, April en Mei 1899. 8. Maandbladen van de Maatschappij tot Be- Feuilleton. 3.) Joe is heesch, groot, breedgeschouderd, rood en dik, ruikt naar den drank, is een god als hij op den bok zit nchter zijn vier paarden, maar een heel gewoon sterveling als hij op den grond staat en gelegenheid heeft zich te bedrinken. Hij vertelt, in een bijna onverstaanbaar dialect, dat hij nu al tien jaar koetsier is en dat de over ledene Dinsdag met hem meegereden was naar Jarlchester. Zei hij, waar hij vandaan kwam Ja, meneer, uit Londen. Hij praatte als een fijn meneer, maar kon geeD paard van een koe onderscheiden. De jury achte de mededeeling van Stoggers van niet de ininBte waarde en gaf te kennen, dat hij kon vertrekken. De detective krabbelde haastig iets in een boekje met een onooglijk potloodje. Dr. Dewey werd verzocht naar voren treden. Dr. Dewey's getuigenis is van het grootste belang, omdat bij het lijk heeft onderzocht, en de jury, wien het verhoor was begonnen te ver velen, "wordt weer wakker. Detective Tanks slaat een nieuw blaadje om en dokter Dewey, in een zwart pak gekleed, zeer ernstig, antwoordt met groote nauwkeurigheid op de hem gestelde vragen. Ik heb het lijk onderzocht. De overledene is een man van ongeveer achtentwintig jaar, zeer slecht gevoed. De maag zelf is gezond; ik aarzel niet te verklaren, dat de overledene stierf aan de gevolgen van het overmatig gebruik van morphine of opium of hij eigenhandig het vergif nam, kan ik niet zeggen. Dus iemand heeft het hen toegediend Dat weet ik niet. vordering der Nijverheid over Februari, Maart, I April en Mei 1899. 4 Statistiek, in-, uit- en doorvoer, Januari, Fe- bruari en Maart 1S99. 5. Tarieven van invoerechten inVereenigde Staten van Noord Amerika, Antigoa, Argentinië, België, Brazilië, Columbia, Costa, Rica, Nieuw Caledonië, Onafhankelijke Congostraat, Duitsch 1 Z. W. Afrika, Egypte, Frankrijk, Neufoundland, Guadeloupe, Grenada, Nieuw Guinea, Mexico, Nederland, Paraguay, Peru, Porto-Rico, Rus- land, Spanje, Santa Lucia, Salvador, Tunis, j Venezuela, W. Australië, N. Z. Wales, Zanzibar. 6. van de Centrale Commissie voor de Statistiek: I Maandcijfers, Nederland en Ned. Oost Tr.dië, j 1898. Belangstellenden kunnen bovengenoemde Ver. j slagen enz. voor eenige dagen ter lezing ontvan gen aan te vragen bij den ondergeteekende, j IIERMS P. van HASELÈN, j Secretaris. Amersfoort, den 31 Mei 1899. De leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-generaal zijn tot hervatting der werk zaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 6 Juni, des voormiddags 14 uur. We gaan vooruit, wat de Rijksmiddelen betreft, doch langzaam. Toch had April een kalm verloop, en was in elk geval gunstiger dan haar voorgangster van 1897. Toen overschreed de opbrengst het geraamde eindcijfer (f 10 158 781) slechts met f46294, terwijl f2*8358 minder werd ontvangen dan in April 1897. Thans werd de raming (f10416 424) overtrollen met f210421 en kwam f421770 meer iu dan in April 1898. (De opbrengst is f10 626 845 tegen f10245075). Toch is er op eenige hoofdgroepen een achteruitgang in de afgeloopen maand waar te nemen, evenwel slechts van weinig bedui dend bedrag. De invoerrechten enz. nl. gaven f5712 minder, de accijnzen bleven met f166132 ten achter; de overige groepen die minder opleverden, kunnen haast geen ge wicht in ue schaal leggen. Op den waarborg en de jacht en visscherijen is het nadeelig verschil miniem en de mindere ontvangst op de Staatsloterij is natuurlijk een bloot toeval. Tegenover die gezamelijke verminderinge van circa f178500 staan op de andere groe pen saldo's ten bedrage van circa 7 ton; doch al dadelijk zij opgemerkt, <lat meer dan de helft van dat liooger cijfer teruggevonden wordt bij de groep indirecte belastingen, onder welke de altijd wisselzieke successie rechten behooren, die verleden jaar in April trouwens ook de balans deden overslaan, in tegeno vergestelde richting echter. Toen werd op het successierecht f661 860 minder ont vangen, waardoor het tekort destijds bijna geheel ontstond thans hebben wij voor circa f360000 nog aan den vooruitgang op andere middelen-gronpen te danken. Hun aandeel dragen daarinde directe belastingen voor f178 821, de domeinen voor J 34 445, de pos terijen-voor f22 650, de telegraphen voor f12 443, de loodsgelden voor 113 628. i F.en kalm en rustig verloop dus, zooals wij zeiden. Voor de Bedrijfs- en de Vermogensbelasting is thans het fiscale jaar ten einde. Zij brach ten in het afgeloopen jaar op f4659 000 en f 50441X10. Daar in de volgende maanden altijd nog achterstallen binnenkomen, voor de Be rt rij i.sbelasting zelfs doorgaans aanmerkelijke bedragen, behoeft men niet te vreezen, dat de ramingen niet zullen worden bereikt. Voor het Personeel werd over bet loopende jaar f157 000 afbetaald, wat, de late uitreiking der biljetten, in aanmerking genomen reeds niet onbeteekenend is. De Grondbelasting is fill (XX) vooruit in vergelijking met het vo- gedeelte des jaars is thars als volgtraming over 4 maanden f41665698; opbrengst f37 095 308, en over de eerste 4 maanden van het vorig jaar f36 532 711; alzoo zijn s wij bij de raming tot dusver nog f 4 570 390 Nten achter; verleden jaar was dat tekort op ultimo April f4102 416. Over de eerste 4 maanden van dit jaar is f562 597 meer ontvangen dan over dat tijdvak in 1898; verleden jaar bedroeg dat surplus vergelijkenderwijs f396 777. Einde Maart jl. waren wij nog f 4 758 011 ten achter bij de raming; wij zijn dus in April f187 621 vooruitgegaan op de totale ontvangsten over het loopende jaar. Wanneer is de overledene gestorven Dat is moeilijk te zeggen. Iemand, die te veel opium genomen heeft, sterft zes a twaalf uur later. Ik heb het lijk van den overledene onder zocht tu8schen óen en twee uur van den volgenden dag, en ik geloof, dat hij toen tien uur geleden was gestorven. Volgens juffrouw Chickies begaf hij zich om negen uur te bedindien hij toen opium heeft ingenomen, moet hij om vier uur in den nacht zijn overleden. Hebt U aan zijn maag kunnen zien, dat hij gewend was, opium te gebruiken? Dat geloof ik niet. U is dus van meening, dat de overledene vergif genomen heeft om negen, uur, en juffrouw Chickies verklaarde, dat hij zijn pillen innam vóór hij ging slapen. Gelooft U, dat hij, indien hij twee pillen had genomen, gestorven zou zijn Ik 'moet bekennen, dat die vraag wel bij mij is opgekomen. Ik onderzocht drie pillen uit het doosjedie kunnen zijn dood niet ten ge volge hebben gehad. Wat meent U daarmee De pillen bevatten arsenicum er is geen Gram morphine in. Indien de overledene ten gevolge van bet overmatige gebruik van die pillen gestorven was, zou ik in zijn maag arsenicum hebben gevonden, maar daar zijn dood het ge volg was van een grooten dosis morphium of opium, hebben deze pillon niets er mee te maken. Deze besliste uitspraak bracht de mannen van de wet zichtbaar in de war. De overledene stierf ten gevolge van het gebruik van morphine, en in zijn maag was niets anders dan arsenicum. Dus was het bewezen, dat de pillen niets ermee te maken hadden. De overledene moest op een andere wijze morphine hebben ingenomen. Spills werd op de mogelijkheid gewezen, dat de onbe kende morphine zou hebben kunnen koopen bij den drogist te Jarlchester, maar Spills antwoorde, dat hij in die richting reeds een onderzoek had I ingesteld en dat de overledene niet in deni Ofschoon sinds verscheidene jaren biy de wet strafbepalingen zijn vastgesteld tegen het vangen en dooden van nuttige vogels, alsook legen het uithalen cf vernielen van vogelnesten, toch worden nog jaarlijks hon derden dezer nuttige dieren gevangen en ge dood, hetzij om aan een gril der raode de vereischte artikelen te verschaffen, hetzij om den lekkerbekken een fijne schotel te be zorgen, enz. In geen tijd van het jaar wordt daardoor meer schade aan land- en tuinbouw toege bracht, dan in de Meimaand. Het zoeken van vogelnestjes in dien tijd vermindert het getal nuttige vogels jaarlijks met duizenden. Het spreekt van-zelf, dat door die vogel- moorden het getal schadelijke insecten zeer vermeerdert. Beloopt de schade, welke deze plantenvemielers aan land- en tuinvruchten toebrengen, in ons land gemiddeld ettelijke duizenden guldens, zoo zal dit ongetwijfeld nog toenemen, indien het verdelgen van de vogels niet vermindert. Wat het zegt, van hun hulp verstoken te blijven, wanneer insecten de overhand krij gen, dat heelt men verleden jaar kunnen zien, toen de rupsen van het koolwitje bij duizenden en tienduizenden aan den kool- oogst ontzettende schade toebrachten. Wanneer de landbouwer zelf inziet en be grijpt hoe groot het nut is, hetwelk vooral de zangvogels, waartoe de meeste kleine vogels behooren, aan landbouw, tuinbouw en vruchtenteelt toebrengen, dan is reeds veel gewonnen. De ouders mogen er hun kunderen op wijzen, nu het uithalen der vogelnestjes weer in de mode schijnt. Bij Kon. besluit is bepaald, dat met in gang van heden, 1 Juni, ae detacheering bij het leger in Oost-Indië van ingelijfden bij de militie te land tijdelijk buiten werking is gesteld. Naar wij vernemen, zal het eerste her stellingsoord der sWilhelmina-vereeniging", voor liefdezusters uit de krankzinnigenge stichten, reeds in het begin van Juli in Gel derland worden geopend. In Augustus zal vermoedelijk een tweede sanatorium van dezelfde Vereeniging in de provincie Utrecht geopend worden. kei gezien was. De kamer was nauwkeurig door zocht, maar men had geen spoor kunnen ont dekken, behalve het doosje met pillen. Het was onmogelijk te zeggen, hoe de overledene in het bezit van morphine was gekomen. Nadat alle getuigen waren gehoord, hield de lijkschouwer een lange rede, waarin hij niets zeide, behalve dat de overledene dood was. Gij zijt hel zeker met mij eens, mijue heeren, zoo eindigde hij, dat dit een zeer ge heimzinnige zaak is. De overledene kwam uit Londen om te Jarlchester uit te rustenhij geeft geen naan op; uit niets blijkt hoe hij heet, zelfs zijn linnengoed is niet geteekend hij trad ais een onbekende deze herberg binnen en als een onbekende ia hij den volgenden dag gestorven, Volgens getuigen was hij opgewekt en had geen plan zich vun het het leven te be- rooven, en toch acht ik het waarschijnlijk dat hij zelfmoord gepleegd heeft. Hij heeft een brief geschreven, waarschijnlij k een afscheidsbrief. Tuen is hij gaan slapen en werd den volgenden dag dood in bed gevonden. Docter Dewey heeft ver klaard, dat hij gestorven is tengevolge van het overmatig gebruik van morphine of opium. Die morphine of opium moet bij zelf hebben geno men. Deze pillen bevatten slechts arsenicum, dus kunnnen zij niet tj oorzaak zijn. Hij uam zelf de morphine of opium, want er is niemand anders in zijn nabijheid geweest. Die morphine of opium heeft hij mee gebracht, want hier, te Jarlchester, kocht hij ze niet. Dus, mijneheeren, geloof ik, dat wij met zekerheid mogen zeggende over ledene stierf door eigen hand. Gedurende deze rede zou een oplettend toe schouwer een fijn glimlachje bebben kunnen zien op het gelaat van Tanks, maar niemand lette op hem, want ieder luisterde naar de wijze woorden van den spreker. Er werd dan ook verklaard „Den 13en November overleden, tengevolge van overmatig gebruik van morphine of opium, hetwelk hij in een geval van verstandsverbijste ring innam. Naam onbekend." En zoo was de zaak afgehandeld in de oogen der mannen van de wet, die zeer voldaan waren over hun scherpzinnigheid. Die dwazen, zeide Tanks minachtend het pillendoosje, dat op de tafel was blijven staan in zijn zak stekend. Zij verbeelden zich het raadsel te hebben opgelost! U gelooft niet, dat de man zichzelf ver geven heeft? vroeg Spills. Neen, antwoordde de detective koel. Ik ben overtuigd, dat er een moord is gepleegd en dat de moordenaar en een heel slimme kerel is. - Welke reden hebt U voor dat vermoeden vroeg Spills. Mijn eigen vermoedens, zeide Tanks, en al vertelde ik ze u, dan zoudt u ze toch niet be grijpen. Met deze woorden wendde hij zich af en schreef in zijn notitieboek „Een zeer geheimzinnige zaak, die moord te Jarlchester. Ik mout zeggen, dat mij zelf zeer veel duister is. Volgens dr. Dewey is hij gestorven tengevolge van morphine. De pillen bevatten slechts arsenicum en kunnen dus niets met het geval te maken hebben. Waar heeft hij morphine gekocht Misschien uit Londen meegebracht Kleeren doorzocht. Goed gemaakt, laatste mode, versleten. Verloopen sujet? Dan is zelfmoord aan te nemen. Twijfel aan zijn bewering, dat bij zenuwachtig was. Zenuwachtig man slaapt niet met open deur in een herberg. Kan iemand in den nacht zijn kamer zijn binnengekomen Niet waarschijnlijk. Ik moet onderzoeken of er iemand in de aangrenzende kamers heeft geslapen. Pil lendoosje nader onderzoeken. Vermoed, dat ik den naam van den overledene zal uitvinden. Reden van den moord Ik zal het probeeren. Mijn nieuwsgierigheid ontwaakt. Moord of zelfmoord Ik moet er achter komen". {Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1