Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Voor de van 24 tot 27 Juni a. s. te Apel doorn ta houden nationale kegelwedstrijden hebben zich thans reeds meer dan 140 clubs ter deelneming aangemeld. De aangifte voor den korpswedstrijd blijft nog open tot 15 Juni a. s. In een der Kamper bladen stond dezer dagen do volgende advertentie «Verloren een zijden parapluie, toebehoo- rende aan een beer met fantastisch gesne den kop". Na verkregen koninklijke dispensatie is te Doetinchem het huwelijk voltrokken van een paartje, waarvan de bruid nauwelijks den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt! De oud-torpedist der Marine, te Rotter dam, die tijdens een onweer uit zijn huis door electrieiteit brand trachtte te stichten in zijn pakhuis, is deswege veroordeeld tot 2l/2 jaar gevangenisstraf. De Hooge Raad vernietigde het arrest van het Gerechtshof te Amsterdam, waarbij de bestuurder eener R. K. kiesvereeniging al daar tot 14 dagen gevangenisstraf is veroor deeld wegens bedriegelijke handelingen bij de herstemming voor de Prov. Staten van Noord- Holland, en bevestigde het vonnis der Recht bank, waarbij die bestuurder van alle rechts vervolging is ontslagen, op grond, dat bij de tegenwoordige stemmingswijze de kiezer ge heel zelfstandig handelt. Er is sprake van, te Wateringen een nieuwe R. K. kerk te bouwen. De tegen woordige, gebouwd in 1806 en 1807, was een zoogenaamde «vluchtkerk", zonder toren en geheel verborgen achter de pastorie, zoo dat zij van den weg bijna niet te ontdek ken is. Deze kerk is een van de zeldzame over blijfselen uit den tijd, toen de Katholieken slechts kerken mochten oprichten onder de uitdrukkelijke voorwaarde, dat hun gods diensttempels zich door niets onderscheidden zouden van gewone huizen. Dr. J. Graanbooni, privaat-docent aan de Universiteit te Amsterdam, schrijft in een artikel, getiteld «Iets over alcoholgebruik by het kind", het volgende In bergachtige streken weet de bewoner bij ervaring, dat hij tegenover een ver- moeienden bergtocht veel beter bestand is door het gebruik van koffie of thee dan na alcoholgebruik, en in de sportwereld is het ook door de ervaring uitgemaakt, dat ont houding van alcoholische dranken een gun- stigen invloed heeft op de spierwerking, interessant is in dit opzicht wat de bekende Poolreiziger Nansen in de beschrijving van zijn tocht door de binnenlanden van Groen land over den invloed van de onthouding meedeelt. Het gelukken van zijn expeditie schrijft hij voor het grootste gedeelte toe aan de geheel-onthouding der tochtgenooten. En Stanley verklaarde in het Aardrijkskun dig congres te Londen, dat de alcohol een zeer nadeeligen invloed heeft op de Afrika- reizigers, die er ongeschikt door worden om de vermoeienissen van bet afmattend klimaat en de gevaarvolle tochten te doorstaan. Alcohol-houdende dranken en biertoe behooren óok bier en stout mogeu in geen geval als versterkingsmiddel aangepre zen worden. ledereen heeft zeker wel eens het vertel seltje gehoord van het boertje dat de spoor wegmaatschappij fopte, door een retour kaartje te nemen en niet terug te gaan, en misschien heeft hij nog gelijk gehad. Wanneer men bijv. van Geule naar Maas tricht stoomt kost een retourkaartje 25 cent, terwijl men voor enkele reis moet betalen 28 cent. Wel is waar bestaan biervoor bijzondere redenen, doch het geval is en blijft curieus. In liet «Gemeenteblad" van Amsterdam is opgenomen de staat der schulden van die gemceni" op 1 Januari 1899. Zij bedragen de som van f94 259800. Het bedrag der af lossing in 1898 was f881 600. Te Hijsen kwam dezer dagen bij den Ge meenteraad een adres in van een bewoner dei- buitenkom, die het door dc post had la ten bezorgen en op de enveloppe 3 postze gels van 5 cent geplakt had. Waarschijnlijk had men hem gezegd, dat hij daarvoor «een zegel van 15 cent" moest nemen; het request zelf was namelijk op ongezegeld papier geschreven en bleef dan buiten behandeling. Uit de broedmachine van den sluiswach ter der Oranje Buitensluis te's Gravenzande, is een kuiken te voorschijn gekomen met 4 pooten eii 2 losplaatsen voor het leggen van eieren. Het beestje is nu 4 dagen oud en even levenslustig als zijn minder bedoelde lotgenoofen. Dat belooft dus een voordeelige kip te wor den dubbel eieren voor huishoudelijk ge bruik. dubbel vleesch voor de keuken en, j met haar éenen kop, een kleine eetster, j tenzij ze ook twee magen heeft. Een caroussei-houder heeft voor de Til- I burgsche kermis een standplaats gepacht I voor niet minder dan een-en-twintig honderd gulden. Uit den regenmeter zijn in Mei afgetapt 67.9 m.M. neerslag, daarin op 12 regendagen verzameld in de zelfde maand van 98 werd op 28 regendagen 92.1 m.M. opgevangen. In 1897 waren slechts 8, in 1896 slechts 3 vegendagen en werd onderscheidenlijk 34.4 en 6 m.M. neerslag afgetapt. In deftigen eenvoud werd gistermiddag om 12 uur op de Oude Algemeene begraaf plaats ter aarde besteld het stoffelijk hulsel van den emeritus-pastoor T. van Vlooten. Zoowel bij den lijkdienst in de kerk op het Zand als bij de bijzetting op het kerkhof waren zeer velen opgegaan om den algemeen beminden man de laatste eer te bewijzen. Toen de kist boven het graf was geplaatst en de familieleden, ambtsgenooten, pro fessoren van het Oud-katholiek Seminarium en leden van het Kerkbestuur der O. K. gemeente zich bij de groeve hadden geschaard, nam ds. Graswinckel het woord als president curator van het Gymnasium, den ontslapene schetsend als curator, als Priester en als mensch, als den man van samenwerking, die in volle toepassing bracht de leer des grooten Meesters: «boven alle kerkgenootschappen staat de Liefde;" herinnerend aan prof. Carsteu, die voor pastoor Van Vlooten in dit graf werd bijgezet, en eindigend met den zegen des Heeren af te smeeken voor den overledene. Pastoor Van Vlooten uit Den Haag dankte hierna voor de eer aan zijn diepbetreurden broeder bewezen. Het centraal-bureau van «Liefdadigheid" nuodigt ons uit, andermaal een beroep te doen op hen, die bij den niet genoeg te prijzen schoonmaak oude kleedingstukken, enz. willen opruimen. Straks, als weer de winter komt, zullen vele stille armen komen om kleeding en dan zal als er zoo weinig blijft inkomen het antwoord moeten lui den «we hebben niets". En als de vrouwtjes komen, die de oude kleeren repareeren en daarmee een broodje verdienen, zal moeten geantwoord «er is geen werk". Waarom dat goed weggegeven aan wie men niet kent, aan wie het verkoopen, ver kwanselen, omzetten in snoepgoed ol'jenever? Waarom het niet afgestaan aan «Liefda digheid" dat door zijn wijkbezoeksters en be zoekers er een oneindig beter gebruik voor weet Eén boodschap bij den heer Peerlkamp, Zuidsingel 28Ü, en het goed wordt gaarne afgehaald. De heer M. A. Leinweber, stations-chef te Soesterberg, is, op zijn daartoe gedaan ver zoek. op de meest eervolle wijze ontheven uit die betrekking en met ingang van heden teruggeplaatst als stations-klerk naar Amers foort. Tot stations-chef te Soesterberg is be noemd de heer P. C. van der Made, stations klerk te Amersfoort. De zilveren medaille voor 24-jarigen trou wen dienst is heden op plechtige wijze uit gereikt aan stafmuzikant L. J. Krook, van het 5e regiment infanterie hier. Met de leiding van- en hot toezicht op de bereids door ons genoemde 6 sergeanten van het Oost-Indische leger, die voldaan hebben aan het admissie-examen voor don Hoofd-eur- sus en die in deze maand worden verwacht bij liet 5e regiment infanterie hier en daarbij tol 1 October zijn gedetacheerd, is beiast de le luitenant-adjudant A. VV. Groote. ia de commissie voor het atnemeft van het toelatings-examen tot het 1e studiejaar en van het overgangs-examen van het le naar het 2e studiejaar van den cursus bij het 5e regiment infanterie, zijn benoemd: tot lid en voorzitter, de kapitein A. J. Ebe- ling, Directeur van den cursus; tot leden, kapi tein F. van Laaren, luitenant-adjudant J. L. van der Moer, luitenant I. H. Bocije, A. 0. de Vos en J. P. van der Meulon, alsmede de burgcrleeraar I. van Spiegel. Als Secretaris zal optreden luitenant Van der Meulen, voornoemd. De reserve-korporaals I. J. Warendorf, A. M. Kusters, M. A. E. Seeuwen en P. A. Fuijt, van het 5e bataljon 5e regiment infanterie te Utrecht, zijn bevorderd lot reserve-sergeant. De 1)1 tiiablijvers luidden ongelijk. Dut mag terecht gezegd worden met betrekking tot Royaards' voor dracht. £ij, die het stuk kenden ol' van Boyaards talent gehoord hadden, trokken naar „Aiuioitia" met eenigen twijfel of iemand met succes het kunst stuk kou volvoeren om Shakespeare's „Julius Caesar" geheel alleen voor te dragen, ja, zoo goed als op te voeren. Als bewijs hoe meesterlijk dit werd vol bracht, dicne, dat, onder hen die nooit dit spel van den grooten tooneelschrijver haddon gelezen of ge zien, or waren welke thans naar huis gingen met i de verzekering dat ze den acteur-declamator van begin tot eind goed konden volgen, en hadden ge nuien van zoovele heerlijke vertolkingen. Hoe kon 't ook andersNa een glasheldere intro ductie, waardoor elkeen zich volkomen kon orien- tooren in den tijd en de plaats der eerste scène, I sleepte de artist ons als 't ware mede in den partij strijd over Caesar's succes en voorde hij ons op tot I101 meesterlijk moment: „Hoed U voor d' Idusdag van Maan 1" Wel viel daar «le streng-statige conceptie van Caesar op, maar het karakter is misschien moei lijk anders voor te dragen zonder den held on be- teokenend te maken, want de dichter zelf heeft ons in hem niet veel te bewonderen gegeven. Royaards gaf hem majesteit door houding, stem en blik. Laat c is dankbaar zijn In den daaropvolgenden dialoog tusschen Brutus en Cassius werden twee zóo verschillende personen als vóór ons getooverd, door goed doordacht spel, en kwam vooral de politieke Cassius tegenover den bozadigden Brutus tot zijn recht, toen hij van zijne zwempartij met Caesar vertelde en de namen Brutus en Caesar tegen elkander woog. Het „Wat wil dat iuichen I" moet echter het noodige effect voor on kelen gemist hebben. Met een paar korte verklaringen tusbclien de ge acteerde gedeelten reproduceerde Royaards bijna van begin tot eind de wording van de samenzwe ring. Treilend was hier vooral het tooneel in dc tuinkamer van Brutus. Aandachtig als liet gehoor tot dusverre was, hier was in den waren zin adcni- looze stilte, zoodat het gekrabbel van oen schetsend potlood wel hinderlijk kan geweest zijn. Brutus ge- 'moedsuitingen waren aangrijpend, en niet minder die van zijne nobele Portia. Het optreden van Liga- ritts viel hierbij af, niet om de voordracht, doch omdat' het o. i. gevoeglijk achterwege had kunnen blijven. Evenals het echtelijk tomieeltje tusschen Brutus en Portia werd dat tusschen Caesar 011 Cal- purnia prachtig afgewerkt. Beide vrouwen- scènes moeten een diepen indruk gemaakt hebben. Het auteurs-talent van Royaards kwam in het laatste tooneel schitterend uit in het spel van Decius Brutus. Hier hadden we een pauze verwacht om daarna met Caesar naar het Capitool te kunnen gaan. Royaards echter ging onvermoeid voort met het glansrijkste gedeelte van zijn voordracht. Hij liet ons Caesar ogen op zijn laatsten tocht en schonk ons het echt vrouwelijke beeld van Poriia's zenuw achtige» angst om haar man bij liet ons voor 't laatst den ouwrikbaren, wel wat pedanten held zien, met ongenaakbare majesteit; we zagen Julius Caesar vallen. Het moet eene verbazende geestes- en lichaanis- iuspauuing geweest zijn, de afwisselende rollen hier z6o goed weer te geven als Royaards deed. Een dialoog leent zich wel voor eene voordracht als deze, doch we betwijfelen of do representatie door éen persoon van vele karakters, in oen tooneel een dankbaar werk is; zonder iutitsseheu iota af te willen doen aan de wijze van vertolking. Nu de pauze bracht Royaards ons met de volks menigte op het Forum. Door de duidelijke actie werd van ons voorstellingsvermogen al zeer weinig geëiscki. Voor een oogenblik moge al de stentorstem van den acteur, waarmede hij het volk om het testament laat roepen, overdreven geschenen heb ben, toch was dit zoo niet, als men zich rekenschap gaf van hetgeen vertolkt moest worden. De speeches van Brutus en Antonius, zoo wel bekend, pakten natuurlijk door Royaards' zeggen meer dan ooit. De opvatting van Antonius' rol trof ons. De speech tot 't volk komt bij 't lezen heel niet tot. zyn recht ze moet voorgedragen worden, en dan zooals Royaards het deed, om ten volle te bcseflen alle nuances van uitdrukkiug, berekenend overleg, behoedzonrii spel mot de hartstoohte» van 't volk, afkeuring van Caesar's heerschzueht, prikkelen van's volks nieuws gierigheid naar Caesar's testament, innigeu weemoed bij 't lijk zijns meesters en laatste ophitsing tot muiterij. De Antonius van Royaards op het Forum was edeler 011 sympathieker dan we ons Antonius hadden voorgesteld. Met die opvatting dient reke ning gehouden. Na den climax, bereikt in het Forura-tooneel, vertelde Royaards wat verder plaats greep, vertolkte, nog zonder een zweem van matheid ofschoon met- ietwat rauwe stem, den twist tusschen Brutus en Antonius in het kamp bij Sardis en besloot met Antonius' lofrede op eerstgenoemde. Bij instelling van eene vroegere pauze zou wel licht besloten kunnen worden met eene toelichting van hetgeen volgt na de Forum-scène, zoo helder als Royaards ons die geven kan. Zoo kregen we bijna het geheele tooneelstuk van Shakespeare te zien en leefde voor onzen geest eeue Rotueinsehe wereld in eene critieke periode. En dat alles door de kuust van écn mensch, in Wien men in de eerste plaats moet bewonderen het veelomvattende gemoed, dat dit geheele stuk leven uit de wereldgeschiedenis volkomen be- heerschte en voor ons reproduceerde met zooveel stembuiging en afwisselende minniek en gebaren als uoodig waren om scherts, toorn, trots, achterdocht, vleiery, wildon hartstocht, pathos ol wanhoop uit te drukkenen dan ook in de tweede plaats dat offer, gebracht aan de kuust door zulk oen inspan nende onafgebroken vertolking van zoovele passies en het memorie dat den grooten acteur geen onkelen keer in der. steek liet. Hebben wc den heer Royaards goed begrepen, dan stelt hij zich voor, later „Richard II" op (leze wijze voor te dragen. Of echter dc geriuge opkomst van 11. Donderdag hem ceue aanmoediging zil zijn, weer hierheen te komou, betwijfelen we ten zeerste. Programma der muziekuitvoering, te geven door de stafmuziek van het 5e regiment in fanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken, op het terras van «Amicitia" op Zondag 4 Juni, des avonds te half acht: 1. Ronde des petits pierrots, Marclie flaaq. 2. Ouverture „Tricoelio und Cacolet" Vim Suppi. 8. Wo Lust und ircude wohneti, Con jort-WalzcrJoh. Stram*. 4. Fantnisie sur des motifs de l'opera „La fillo du régiment" Donnisctti. 0. Ouverture „Die lustigen Wciber von Windsor"Nicolai. 6. Grande caprice héroique De Kunt sky. 7. Drei spanischen Tiinze Moezkowski. 8. Grosze Fantnisie aus der Oper „Lohengrin"Jt. Wagner. Bij de Dinsdagochtend ten overstaan van den kapitein-eerstaanwezend ingenieur ge houden aanbesteding, van den houw van een scherm-en gymnastiek lokaal aan de Infan terie-kazerne hier, werd ingeschreven als volgt: T. Egbers, te Apeldoorn, f 15777; C. van Zeeland, te Utrecht, f14730; M. H. Eysvogcl, te Rumpf, f14637H. van Laar, te Zwolle, 113 980; F. II. Noorman, aldaar, f 139-15VV. van Achtbergh te Amersfoort, f13813. De raming bedioog f'13 380. Het werk is onder bet gewone voorbehoud aan den minsten inschrijver gegund. De 16-jarige loodgietersknec.ilt N. v. K., die mi 2 jaar bij het vak is, heeft Maandag middag zijn vierde buiteling van een huis gemaakt, nu in de Bergstraat. Wonder boven wonder kwam hij ook dit maal weer met vrijjonbeteekenende kwetsuren aan hand en been. De val-specialist heeft besloten, nu maar van vak te veranderen. Toen ik onlapgs in 'Noord-Brabant reisde, zoo schrijft iemand aan het Haagsche «Dag blad", ontmoette ik in liet dorp S. aan de deur van een mijner vrienden, een jonge be delares, blootsvoets, wier kleedirig de diepste armoede verried, maar, niettegenstaande dat, getuigde haar blozende kleur toch van een uitnemende gezondheid. De dochter "les huizes opende de deur en toen hooide ik de kleine sraeekend vragen: «Och, juffrouwmijn glaasje suikerwater, asjeblief!" Niet weinig verwonderd over deze vreemde vraag, daar hot zulken kinderen meestal om brood of geld te doen is, en nieuwsgierig te vernemen, wat de kleine toch kon bewegen iets dergelijks te verzoeken, richtte ik mij tot de medelijdende dame. Zij antwoordde mij, dat, naar aanleiding van hetgeen zij in een lransch Tijdschrift gelezen had over de groote voedingskracht van de suiker, welker gebruik reeds met succes is toegepast op soldaten en op her stellenden in hospitalen, zij zich had voor genomen eveneens een proef daarmee te riemen op eenige arme, verwaarloosde kin deren. Nadat zij sinds eenige] weken dagelijks een zekere hoeveelheid aart haar suiker- klantjes had toegediend, smaakte zij het ge noegen te kunnen ontwaren, dat haar proef volkomen gelukt was, want de arme, zwakke, uitgeteerde wezentjes waren nu allen her schapen in gezonde, levenslustige kinderen, zooais ik kon waarnemen aan dat, waarvan i!c een oogenblik te voren het blozend ge zichtje bewonderd had. Ik acnt mij uit mensclilievendheid ten zeerste verplicht, hieraan publiciteit legeven, de liefdadige dames op dit voorbeeld te wij zen, haar aan te sporen dit 11a te vt en en haar suikerpotje niet te ontzien ot.i de gezondheid en den frisschen levensmoed terug te schenken aan zoovele duizenden, ziekelijke, zwakke, gebrek lijdende kinderen, die men helaas overal te vaak ontmoet. De hoeveelheid suiker, door die dame aan ieder van haar klantjes toegediend, bedraagt slechts 30 Gram, d. i. aan geldswaarde rjiim éen cent, per dag en per hoofd. Eenigen lijd geleden werd vastgesteld dat de hersenen der vrouwen eenige grammen lichter wegen dan die van den man en de galante heéren der schepping hebben deze gelegenheid onmiddellijk met heide handen aangegrepen om te beweren, dat de vrouw verstandelijk bij den man ten achter staat. Nu is echter een redder voor het zwakke ge lacht opgestaan. Een geleerde heeft aan getoond, dat het gewicht van de hersenen volstrekt niets te maken heeft met het ver stand van den betrokken persoon en dat de tijd nog ver af is, dat men het verstand zal wegen, als een kruidenier zyn waren. De be doelde geleerde heeft tie hersenen van 60 zoogenaamde «geleerde" personen gewogen en is tot bet vleiende resultaat gekomen, dat zij gemiddeld ongeveer 200 gram min der wogen, dan de hersenen van 10 idioten en 5 krankzinnigen. De zwaarste van de 60 onderzochte hoeveelheden hersenen woog 2400 gram, hoewel zy behoorden aan den minst ontwikkelde der 60. Gambetta's her senen wogen slechts 1200 gram. De talrijkste familie ter wereld is onge twijfeld de familie Webb, welke het geheele district Cumberland in Kentucky bevolkt. Het oudste lid dezer familie, Jason Webb, die nu 80 jaar oud is, heeft niet minder dan 19 kinderen, 175 kleinkinderen, 150 achter kleinkinderen en 100 achter-acliter-kleinkin- deren gehad, te zemen 444 rechtstreeksere nakomelingen. Miles Webb, die 78 jaar oud is, heeft ook meer dan 400 nakomelingen gehad, van wie 105 kleinkinderen en 150 achter-kleinkin deren. Hoewel een derde lid 'Ier familie, Polly Webb, slechts 10 kinderen heeft gehad, be stond haar nageslacht bij haar leven nog uit 230 personen, terwijl haar nu 75-jarige 'zus ter Sally 13 kindeion, 80 kleinkinderen, 65 achter-kleinkinderen en 50 achter-achter kleinkinderen zag geboren worden. Een derde zuster bracht het tot een na kroost van 201 personen, en ten slotte een broeder, Harry, tot een van 166. De geheele familie, die zooals gezegd is, nagenoeg geheel Cumberland bevolkt, bestaat uit 12000 personen. De Regeering der Vcreenigde Staten heeft een overzicht doen maken over de toene mende mededinging der vrouwen by alle

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2