Buitenland. Binnenland. Stadsnieuws. Henneberg-Zij de De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art, 5 der Wet tot regeling van den klein handel in sterkedrank en tot beteugeling van open bare dronkenschap Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein bij hen is ingekomen van dc wed W. van 'T KLOOSTER in het perceel G. no. 104 alhier, thans bewoond door A. LENSTRA. Amersfoort, den 9. Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretes B. W. Til. SfSl NDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat door don Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 6dcn dezer de volgende besluiten zijn geno men lo. Do Raad der gemeente Amersfoort, Gezien het proces-verbaal der inspectie gehouden door dc openbare Gezondheids-commissie alhier op 15. Mauri 1899 van de woningen gelegen wijk A. no. 134, 135 en 138. Gezien het schreven van den Gemeente-architect van 23. Maart j.l. Gezien de missive van Burgemeester en Wethou ders van 4 April j.l. no. 228. Gezieu het rapport der Commissie benoemd door den Rnad van Amersfoort in zijne vergadering van IS April 1.1. volgens art. 5 der Verordening op het bewonen van gebouwen, welke, als schadelijk voor de openbare gezondheid, voor bewoning ongeschikt zijn. Gelet op art. S der bovengenoemde verordening. Besluit: de woningen gelegen wijk A. no. 184. 135 en 136 wegens den slecluen toestaud waarin zij verkeeren als schadelijk voor de openbare gezondheid voor het bewonen ongeschikt te verklaren en te bepa len dat aan deze gebouwen binnen den termijn van twee maanden na den dag waarop een afschrift van dit besluit aan de eigenaars en de bewoners zal zijn medegedeeld de volgende herstellingen eu ver beteringen moeten zijn aangebracht of bij gebreke daarvan de bewoners deze moeten ontruimd heb ben. lo. het dak in goeden toestand brengen door het aanstrijken der paunen en het aanbrengen van voor iedere woning ten miuste twee vierpansdakvensters, 2o. de noodïge reparation aan vloeren, zolders en en schoursteeDen doen, 3o. alle deuren, raamkozijnen, deurkozijnen en men deugdelijk repareeren. 4o. den grondslag achter de woningen met puin ophoogen, teneinde behoorlijke afwatering te ver- krijgen. 5o. bet noodzakelijke schilderwerk doen verrichten. 0. Klke woning voorzien van een steonen privaat met tonnenstelsel. Gedaan te Amersfoort ter openbare vergadering van den 6den Juni 1899. De Voorzitter, F. D. SCHIM MELPENNINCK. De Seeretaris, B. W. fit. SANDBERG. 2o. De Raad der gemeecte Amersfoort, Gezien liet proces-verbat. 1 der inspectie gehouden door de opt ibare Gezondheids-commissie alhier op 15. Maart 1S99 van de woniugengelegenwykA.no. 125. 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132, 133. Gezien het schrijven van den Gemeente-architect vau 23 Maart 1.1. Gezien de missive van Burgemeester en Wethou ders van 4 April 1.1. no. 228. Gezien liet rapport der Commissie benoemd door den Rand van Amersfoort in zijne vergadering van 18. April 1.1. volgens art. 5 der verordening op het bewonen van gebouwen, welke als schadelijk voor de openbare gezondheid voor bewoning ongeschikt zijn. Gelet op nrt. 8 der bovengenoemde verordening. Besluit de woningen gelegen wijk A. no. 125, 126,127,128, 129, 130, 181. 182, 133, wegens bouwvalligheid en slecht-n iowondigen toestand als schadelijk voorde openbare gezondheid voor het bewonen ongeschikt te verklaren en te bepalen dat deze woningen niet voor verbetering vatbaar zijn en binnen twee maan den, na den dag waarop een afschrift van dit be sluit aan den eigeunnr en de bewoners zal zijn me- tic-gedeeld, ontruimd moeten zijn. Gedaan te Amersfoort, ter openbare vergadering van den 0. Juni 1899. De Voorzitter. F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Amersfoort, den 10. Juni 1399. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENINCK. De Secretaris, B. W. Th SANDBERG. KEURING YAN RIJTUIGEN Dc BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat eone keuring van rijtuigen der voerlieden en huur koetsiers door den heer Commissaris van politie, bijgestaan door twee deskundigen, in de stallen der eigenaren zal gehouden worden op Woensdag den 14 Juni e. k. en zoonoodig daarop volgende dagen, terwijl op Zaterdag, den 24 Juni aanstaande terzelfde plaatse enne naschouw zal gescbiedeu van rijtuigen aan voornoemden Commissaris tijdig op tegeven, welke op eerstgenuetnden tijd niet kunnen worden vertoon <1. Amersfoort, den 8. Juni 1899. Burgemeester eu Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Til. SANDBERG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Amersfoort maken bekend, dat een af schrift van bet proces-verbaal der zitting van het hoofd-stomhurcau tot het vaststellen van den uitslag der stemming ter verkiezing van een lid van den Gemeenteraad in het eerste kiesdistrict is aangeplakt en voor ecu ieder ter Secretarie ter inzage is neder- gelcgd. Amersfoort, den 10. Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, IJ. W. Tit. SANDBERG. Donderdagmiddag om 3 uur is Dreyfus, na twee en vijftig maanden op het Duivels eiland 'e hebben doorgebracht, aan boord gegaan van het advies-jacht, dat hom bracht naar de kruiser «Rfax'' die op eenigen afstand van de kust moest_ blijven liggen en die in den nacht van 25 op 20 dezer te Brest zal aankomen, waarna Dreyfus onmid dellijk naar Rennes vertrekt. Luitenant-kolonel Georges Picquart is Vrij dagmiddag 3 uur in voorloopige vrijheid ge steld en ontslagen uit de gevangenis »La Santé, waarin deze nobele figuur gedurende elf maanden is opgesloten geweest, buiten alle gemeenschap. Hij heeft in 1890 aan zijn chefs verklaard, dat Dreyfus ouschuldig veroordeeld was op het borderel, door Esterhazy gemaakt. Resultaat55 dagen vestingstraf in den Mont-Valérien en op-pensioen-stelling. Hij heeft in Juli 1899 verklaard, dat het voornaamste stuk, door Cavaignac op de tribune voorgelezen, valsch was. Resultaat elf maanden hechtenis! En dan de geschiedenis van het petit-bleu, van welks vervaardiging Picquart beschul digd wordt. Kolonel Von Schwartzkoppen zelf heeft verklaard, en nog eens verklaard, dat hij de schrijver is van het petit-bleu. En op' dit oogenblik is er geen verstandig Europeaan, die niet weet, dat het petit-bleu door den heer Von Schwartzkoppen geschre ven is voor Esterhazy. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij den grooten staf, tot luitenant-generaal de generaal-majoor W. Rooseboom, van dien staf, die tevens, onder eervolle ontheffing uit zijn tegenwoorddige functiën van commandant der Stelling van Amsterdam en bevelhebber in de 1ste militaire afdeeling, ter beschik king is gesteld van den Minister van Oorlog tot commandant der Stelling van Amster dam, tevens bevelhebber in de lstejmilitaire afdeeling, de generaal majoor J. G. F. van Iloutum, mede van dien staf, die in verband daarmede eervol is ontheven uit de betrek king van commandant der Stelling van het hei Hollandsch Diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de 3de militaire afdeeling tot generaal-majoor, commandant der Stel ling ■•in bet Hollandsch Diep en het Vol- kerak, evens bevelhebber iu de 3de militaire afdeeling, de kolonel W. L. de Petit, com mandant van het 5de regiment infanterie. De correspondent te Batavia van de #N Rott. Ct". seinde »Yan Heutsz begon zijn tocht door de Noord-oostelijke staten. Een klein gevecht had plaats in Keuinangan. Tapa heeft ver sterkingen opgericht in Matang Koli. In Ker- loi heeft Tji Peusangan zich onderworpen". Hierbij teekent het blad aan De onvermoeibare generaal is dus nu aan de groote schoonmaak van zijn gouvernement be gonnen. Na eerst in het zuidelijke uithoekje van het Pedirschc zijn tegenstanders uit de vallei van Tamseh te hebben opgejaagd, veegt hij nu eenigen hunner, die zien in liet Oostelijk ge deelte ^an den Btatenbond hadden verzameld, voor zich uit. De mare van zijn komBt schijnt reeds schrik te verspreiden. Tji Peusangan, die reeds voor eenige maanden met 5000 dollar boete werd gestraft en in de binnenlanden van Telok Se- mawé en Kertoi nog weifelde wat hij doen zou, heeft nu zijn onderwerping aangeboden. Wij twijfelen niet of deze tocht zal een heil- zamen invloed hebben op den toestand in die aaneenschakeling van kleine kustlandschappen, waarin nog steeds allerlei partijen tegenover elkander staan. Het gezag der wettige hoofden is daar blijkbaar gering en hun doen en laten geeft maar al te veel aanleiding tot verzet van familieleden of ondergeschikte hoofden. M aar Van Heutsz tot nu toe doortrok, liet hij wegen en een beter geregeld en goed ge controleerd bestuur achter zich. Dit zal ook nu wel weder het resultaat van zijn actie zijn. Blijkens van den Gouverneur-generaal van Ned.-Indië ontvangen telegraphische berich ten zijn sedert de jongste mededeeling dienaangaande, in de aNed. St.-Ct." van 17 Mei bij tie krijgsverrichtingen in Atjeh ge sneuveld sergeant Th. J. Hendriks en fuse lier J. D. Poezensaan bekomen wonden over leden le luitenant der infanterie van het leger in Ned.-Indië B. C. M. Smelt en fu selier F. Streff; en gevaarlijk gewond kor poraal H. M. Broek en hoornblazer M. van Boeren. Donderdag werd de verloving publiek van den nieuwbenoemden Gouverneur-generaal van Ned.-Indië, luitenant-generaal W. Roose boom. Het huwelijk zal vöor het vertrek naar Indië voltrokken worden. Het wetsontwerp tot wijziging der Militie- wet, of liever tot bestrijding van het- plan Gooien, is Donderdag door de Tweede Ka mer aangenomen met 64 tegen 12 stemmen. Volgens het «Vaderland" zal binnenkort een wetsontwerp tot verbetering der Zondags wet (de laatste editie is pas van 1815) de Tweede Kamer bereiken. Naar de >>N. Rott. Ct". verneemt, kan bin nenkort een voorstel van de Regeering tot herziening van de Drankwet worden tege moet gezien. De deskundige medewerker vande»Arnh. Courant" schrijft Er is in Nederland blijde ontroering ge komen toen de mare, van uit de licht-stad ginds, over zeeën en landen trilde, dat het gewijsde van den militairen rechter door een Hof van burgers verbroken was. Stel lig tot eer van onze landgenooten mag het getuigd, dat meu hier zoo goed als eenparig over de renaissance van het Recht in Frank rijk juicht, en innig jgeevoelt met het slacht offer van onbekwame rechters, intriges, leu gen en bedrog, waardoor zoo nameloos wee over Dreyfus en zijn huis is uitgestort. In onrust brengt men de dagen door, die het heden nog scheiden van het oogenblik, waar op den gemartelde volledig eerherstel gege- vea zal worden, al zal van zijn verwoest leven maar weinig meer te redden zijn. Beangstigende gedachte, dat zoo iets in Nederland En toch. Weet men het wel, dat in Nederland revi sie van militaire vonnissen onbestaanbaar is? Weet men het, dat in Nederland eerbied voor het militair gewijsde gevorderd wordt tot in lengte van dagen? Weet men, dat bij ons de Dreyfussen ge kerkerd blijven, óok al heeft men de zeker heid, dat de getuigen hebben gelogen en vervalscht, dat de rechten der verdediging zijn verkracht, dat de militaire vierschaar, onbekwaam als ze is, heeft gedwaald? Weet men dit alles? Wij gelooven niet, dat de burgers van ons goed land dit alles wel heel zeker weten, want anders liep men wis te hoop. Te hoop, niet met keien en stokken om aan het muiten en vechten te slaan, maar te hoop om bor gen petities aan te dragen bij de Regeering, opdat zij spoed make met het verschuilen van rechtszekerheid aan onze zonen, die straks voor uw veiligh id zorgen aan het bedreigd frontier. Rechtsveiligheid in het leger wordt gemist. Waarom talmt gij nog, die. voor uw zoon te eiscben Maar zou het wel zóo erg zijn Echt-Hollandsch die vraag. Onze voormalige landgenoot, de beroemde kunstschilder L. Alma Tadema, is door H. M. de Koningin van Engeland verheven tot Knight en wordt dientengevolge Sir Laurens Alma Tadema. Als een staaltje van bureaucratie zij het volgeriQe medegedeeld Zooals men weet, bestaat in de admini stratie der posterijen de bepaling, dat aan de adreszijde der briefkaarten de naam. woonplaats en met éen woord, of daarmede ;elijkgestelde uitdrukking, het beroep van en afzender mag worden vermeld. Een firtna te Maastricht wendde zich tot het Hoofdbestuur der posterijen met de vraag of zij op haar briefkaarten de woor den «ijzer- en staalhandel" mocht bezigen, welke uitdrukkingen zij als gelijkstaande met die van het beroep beschouwde. Zij ontving uit 's-Gravenhage ten antwoord, dat zij wel mocht vermelden de woorden «ijzer en staalhandelaar", maar niet «ijzer-en staal handel". Te Langezwaag (Fr.) mocht het echtpaar W. Luxwolda en J. van Dort de vorige week zijn zeventig-jarig huwelijksfeest vieren. In Provinciaal-blad nu. 87 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht ken nis gegeven, dat in de gemeenten Bunscho ten en Laag-Nieuwkoop gevallen van mond en klauwzeer zijn voorgekomen. Bij de Vrijdag gehouden stemming in het le kiesdistrict, ter voorziening in de vaca ture ontstaan door het overlijden van den heer P. van der Want J. Mz., zijn, gelijk we reeds aanstonds zooveel mogelijk per bulle tin berichtten, van de 500 kiezers opgeko men 330 en werden uitgebracht op den heer J. D. Rolandus Hagedoorn 150, en op mr. P. J. F, van Voorst Vader 167 stem men. Niet minder dan 13 stembiljetten waren blanco of van onwaarde. Gekozen is dus tot lid van den Gemeente raad mr. P. J. F. van Voorst Vader. Belanghebbenden worden opmerkzaam ge maakt op de advertentie in dit nummer, waarbij wordt meegedeeld dat, wegens her stellingen, de duinwaterleiding hedenavond van 8 tot 10 uur zal zijn afgesloten. Onze vroegere stadgenoot dr. P. Groenc- boom Jr. wordt door het «Philologisch Stu diefonds" te Utrecht uitgezonden naar Grie kenland. alleen echt, indien direct van myn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 45 cent tot f 14.65 per Meter ellen, gestreept, gei uit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende qua- liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins eDz.). Franco en vrij von invoerrechten In huls Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwiserland. a. Henneberg's Zyde-Fabrieken (k. k. Hollever.) Zurich Onze vroegere stadgenoot de heer A. Kru- dop, Eerste ambtenaar ter Gemeente-secre tarie te Baarn, heeft te 's-Gravenhage met goed gevolg afgelegd liet examen voor ad- spirant-Gemeente-secretaris. Hij werd daartoe opgeleid door den heer G. J. van Empel, commies ter Gemeente secretarie hier. Bij Kon. besluit is, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend aan dr. J. M. Croocke- wit als officier van gezondheid 2e klasse k la suite bij de dd. Schutterij hier. Kolonel W. L. de Petit, commandant van van het 5e regiment infanterie hier, is bij Kon. besluit benoemd tot generaal-majoor, commandant der Stelling van het Hollandsch diep en het Volkerak, tevens bevelhebber in de derde militaire afdeeling, ter stand plaats Breda. In verband met deze bevordering werd hem Zaterdagavond door de officieren en de onderofficieren met het stafmuziekkorps van het 5e regiment een serenade gebracht. Bij Kon. besluit is bevorderd tot le luite nant bij het 5e regiment infanterie.de 2e luitenand C. J. Bruyn, van het korps, die ook in zijn nieuwen rang tot 1 December gedetacheerd blijft bij de Militaire verken ningen te 's-Gravenhage. Van 1 Juli tot 3U September worden gede tacheerd bij het 5e regiment hier de serge anten Eggink, Erzey, De Kroes en Soetbroodt Piccardt, van hei korps, Schetter, De Vaynes van Brakell en Buijs, van het leger in Oost In- dië, Schaafsma van het regiment grenadiers en jagers, en Vink, van het 8e regiment in fanterie, allen leerlingen van het eerste studiejaar van den Hoofdcursus. liet Zendingsfeest in het Lockhorster bosch is uitgesteld tot 2(5 Juli. Bij de hedenochtend ter Raadhuize ge houden aanbestedingen werd ingeschreven als volgt Voor de levering van 50 schoolbanken en 4 schoolborden voor de Hoogere Burgerschool door: G. Prins, f 697 Chr. Lensing, f 687.50 J. C. van Eibergen, f642 J. van Rottenburg f618; J. van Dijkhuizen, f599; A. van der Flieil, f540; A. P. F. Reeders, f467: Voor den aanbouw van een keukentje achter de woning van den hoofd-agent van politie (gewijzigd bestek) doorJ. C. van Eibergen, f615; W. H. Lensing 1613; A. van den Brink, f600; J. van Rottenburg, f573; Chr. Lensing, 1568.45; H. van Ach terbergt), f515; Voor de levering en liet opstellen van ijze ren rasterwerk aan de voormalige Utrecht- sche en Bloemendalsche poorten, door W. van den Donker; f279 wed. J. Blok, f275; W. Brouwer, f274.50.allen hier. De uitvoering is opgedragen aan de minste inschrijvers. Zaterdagmiddag omstreeks 2 uur ontstond brand in de woning van J. St. aan den Soes- terstraatweg, vermoedelijk doordien een der kinderen zijn middageten wilde opwarmen. Spuit 3, die onmiddellijk uitrukte, kon weinig meer doen dan de vlammen dooven, te meer wijl hot paard door het luiden der bel bij het station op hol sloeg. Alles is uitgebrand; slechts zeer weinig van liet huisraad kon gered worden. Doordien verzuimd was, de polis te ver lengen, was niets tegen brandschade verze kerd. Korporaal G. G. P. de Reuver, van het 5e regiment infanterie hier, is bevorderd tot sergeant-titulair. De adspiranten-vaandrig N. Rapis en J. D. Roos zijn bevorderd tot reserve-korporaal. De jongelingen E. H. B. van Lier, E. Tie- lenius Kruijthofi en C. M. Schoewer leb ben GIJ" het 5e regiment aangegaan de ver bintenis als adspirant-vaandrig voor het Re servekader. Uit goede bron wordt ons gemeld, dat een combinatie uit Zeist en Amersfoort, aan staanden Zondag 18 Juni hier een wieler- wegwedstrijd wenscht te houden. Voor de prijzen worden kunstvoorwerpen aangekocht. Er zal een nummer zijn voor 2 K.M. en een voor 10 K M. De wedstrijd is open voor eiken wielrijder, die nimmer een 1ste prijs behaald heeft in een baanwedstrrjd. Inschrij vingen sluiten a. s. Woensdag. Inleggeld voor de 10 K.M. f l en voor 2 K.M. fO.76 in to schrijven bij de heeren D. P. Schurenberg, Slotlaan 19 Zeist, eu P. Nefkens, hier.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2