Donderdag 15 Juni 1899. No. 4884. 48e Jaargang. JUDAS. Uitgave: Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per-3 maanden f 1.franco per w vatüpttppvp ^°St ^vertent^n '16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar r in a plaatsruimte. Legale-, oiïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incas6eerkosten in rekening gebracht. te Amersfoort. Bureau iORTEQEACHT50 l'elephoon 19. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEF.S1 ER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat Dinsdag den 27 Juni a. s. van des voor- middags 0 tot des namiddags 4 uur ten Stad- hui'/.e gelegenheid bestaat tot het indienen van opgaven van enndidaten voor (len Ge meenteraad ter voorziening in de plaatsen, openvallendende door de periodieke aftreding in liet Ie kiesdistrict van de heeren H. W. van Esveld en A. A. Hamers, lie kiesdistrict van den heer J. G. Kleber, III. kiesdistrict van de heeren A. M. Tromp van Holst en Mr. J. G. A. van Zijst. De formulieren van de opgaven van can- diilaton zijn ter Secreta.iie gedurende veer tien dagen vóór- en op den dag van de verkie zing kosteloos verkrijgbaar. Deze opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters en de woonplaatsen van de candidaten en onderteekend zijn, wat betreft het 4e kiesdistrict door minstens 40, het 2e kiesdistrict door .minstens 9, en het 3e kies district door minstens 10 kiezers. De eventueele stemming en herstemming zijn bepaald op respectievelijk Dinsdag 11 Juli en Dinsdag 25 Juli a. s. Amersfoort den 42. Juni 4899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. F. D SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door Chr. PLEINES ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot uitbreiding van zijne Zeep- poederfubriek, alhier gelegen in de Korte Berg straat, bij het Kadaster bekend onder Sectie D. No. 2066, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 26 Juni aanstaande, des voormiddags te half elf uren, gelegenheid ten Itaadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of van een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrichting in te brengen. Amersfoort, den 12. Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Feuilleton. Axton staarde naar het pillendoosje op de ta fel en Tanks keek strak naar Axton. Axton'sgelaat was zeer bleek, zijn lippen beefdenangst sprak uit ieder zijner trekken. Tanks sloeg hem gade geen zijner bewegingen ontging aan zijn scherpen blik, Eindelijk slaakte Axton een diepe zucht, streek met do hand over zijn gelaat en ging weer zitten, terwijl Tauks het pillendoosje opnam, liet even deed rammelen en toen kalm in zijn zak stak. Hoe toevallig, zeide hij, als tot zichzelf, maar 't verwondert mij eigenlijk niet. Zulke din gen gebeuren in het uagelijksch leven even goed als in de romans. 't Is toevallig, zeide Axton pijnzend, als dacht hij aan heel iets anders, dat de naam van de plaats, waar zij Zij, met een groote Z geschreven. Waar zij woont, gedrukt is op een pillen doosje, eindigde Roger. Wat denk je daarvan TankB? vroeg hij na een pauze. Wat ik denk? herhaalde Tanks. Wel, dat is de sleutel, waarraeedo het tweede raadsel wordt opgelost. Wat bedoel je? vroeg Axton verschrikt. Ik bedoel precies wat ik zeg, antwoordde Tanks kalm. Me dunkt, het is nog al duidelijk. Een man, dien niemand kent. neemt zijn introk in dit logementeen dag later is hij dood. Er wordt een verklaring afgelegd, dat hij zichzelf vergeven heeft. Praatjes 1 Er is een moord ge pleegd, en dit pillendoosje zal mij op het spoor van den moordenaar brengen. Vertel me Aan het Departement van Koloniën is gis ter het volgende telegram ontvangen betref fende de krijgsverrichtingen in Aljeh: «Bij locliten onder den commandant van Segli in de Pedirstreek, tegen benden van Toeankoe Mohamad, is éen fuselier gesneu veld en bekwam óen officier een schampschot. «Generaal Van Heutsz is door Samalanga naar de Pasei-streek getrokken, alwaar een uitgebreide beweging van aanhangers van Tengkoe Tapa is ontstaan" Bij de familie te Amsterdam is van Re- geeringswege bericht ontvangen, dat de 2e luitenant der infanterie H. M. Luchsinger in Atjeh is gewond. Het wetsontwerp, houdende nadere bepa lingen omtrent den accijns op wijn (vrijstel ling van gegiste of ongegiste dranken, die hier te lande worden vervaardigd uit ver- sche boomvruchten, met uitzondering van druiven) is door de Tweede Kamer z. h. st. aangenomen. Het wets-ontwerp tot afschaffing, met 4 Mei 4900, van de Rijkstolien op wegen, ka nalen, havens, sluizen, en bruggen is door de Tweede Kamer aangenomen met 74 tegen 8 stemmen, nadat het daarop voorgestelde amendement van de heeren Van Dedem en Schepel, om de afschaffing te beperken tot de landwegen, werd verworpen met 65 tegen 44 stemmen. Art. 4 bepaalt, dat op de voor den Staat onderhouden wegen, welker tollen op 1 Mei 4900 nog verbonden zijn, voor rente en af lossing van geldleeningon, de tolheffing wordt afgeschaft op den dag waarop de Staat de vrije beschikking over de tollen op die we gen verkrijgt. In een Nota naar aanleiding van het eind- veslag der Commissie van Rapporteurs, waarin opgemerkt was, dat niet geantwoord was op de vraag, wat de financieele gevolgen zouden zijn, indien de afschaffing werd beperkt alleen tot de tollen op de landwegen, zeide de Re geering, dat zij reeds in de Memorie van antwoord mededeelde, dat zij niet kan in stemmen met het denkbeeld om alleen de landtollen te doen verdwijnen; vandaar, dat zij 't niet noodig achtte, bij het aangevoerde punt lang stil te staan. Echter, gaarne be- eens, Itoger, sinds wanneer ben je hier Sinds een week. O, dus dan was je al te Jarlouester, toen die man stierf? Ja. Hm Neem mij mijn manier van vragen niet kwalijk; bij mij komt telkens de dedective weer uit de mouw. Excuseer je niet, zeide Roger koel, vraag zooveel je wilthet schijnt je tweede natuur te zijn, (Ie menschen te verdenken. Verdenken herhaalde Tanks op een toon alsof hij beleedigd was. Goede hemel, Axton, wat praat je nu voor onzin Ik zou even goed mijzelf kunnen verdenken, dwaze jongen Maar je begrijpt toch wel, dat ik graag alles weten wil en dat iK daarom aan menschen, die hier zijn geweest, die onder hetzelfde dak hebben ge woond met den doode, alles vraag wat mij op het spoor zou kunnen helpen. Wat wil je me vragen O, nog een massa dingen. Vooruit dan, maar ik waarschuw je voor uit, dat ik niets weet, zeide Itoger zuchtend. Ik zal je eens wat zeggen, vriend je hebt een opfrissching noodig. Die liefdesgeschiedenis heeft je van streek gebracht. Je bent te ver liefd, te sentimenteel, je maakt te veel verzen, en daardoor ben je ongeschikt geworden voor de maatschappij. Je kunt het leven niet meer genieten. Als ik je dus een raad mag geven, zou ik zeggenzoek afleiding, en die zul-je het best vinden als je mij wilt helpen den moorde naar te zoeken. Ik vrees, dat ik allen aanleg voor het vak mis, antwoordde Axton. Dat zou nog moeteu bewezen worden. Kijk eens hier, mijn joDgen, ik ben hierheen geroe pen om die zaak te onderzoeken en daar de rechters in al hun wijsheid hebben uitgemaakt, reid te voldoen aan. het tot baar gericht verzoek, berekent de Regeering dat er f294457 jaarlijks in de Schatkist zou blij ven, indien men zich uitsluitend bepaalde tot do afschaffing der landtollen, en dus die op kanalen en de sluis- en havengelden be hield. Blijkens een bericht in de »lnd. Merkuur" zal luitenant-generaal W. Rooseboom, de nieuwe Gouverneur-generaal van Nod.-lndië, den 31 Augustus te Genua met zijn familie scheep gaan aan boord van de Koningin- Regentes, der Stoom vaart-maatschappij »Ne- derland". Naar men aan de »Res. Bode" bericht, moet liet thans vaststaan, dat mgr. Tarnassi niet niet meer als Internuntius te 's Gravenhage terugkeertZ.Exc. wordt elders geplaatst en door een anderen titularis vervangen. Tot zoolang treedt mgr. Giovannini als zaakge lastigde op. In het kiesdistrict Eist is de heer Van Basten Batenburg, in het district Veghel de heer Van Vlijmen, als eenig gestelde can- didaat, tot lid van de Tweede Kamer ver kozen verklaard. Het ontwerp-Wouingwet is ingezonden bij den Raad van State. De Hooge Raad handhaafde de uitspraak van de Rechtbank te Heerenveen, waarbij een kapper aldaar, wegens het niet- aangeven voor de Personeele belasting van een haard stede in zijn kapkamer, werd vrijgesproken, op grond dat een kapkamer als werkplaats is te beshouwen; die van het Hof te Arnhem, waarbij is aangenomen dat de teekenkamer van de Doventersche Tapijtfabriek eveneeus van belasting is vrijgesteld. Ook besliste hij, dat een vordering uit een zoogenaamd premie-contract valt onder het begrip weddenschap. Blijkens de, ter voldoening aan de slotbe paling van art. 8 van het Kon. besluit van 4 Augustus 4839 (Staatsblad no. 35), door den Minister van Binnenlandsche zaken aan H. M. de Koningin overgelegde algemeene numerieke staten, aanduidende de sterkte van den eersten ban der Schutterijen op 1 November 4898, was de sterkte van den eersten ban der dienstdoende schutterijen, met inbegrip van de reserve, op 1 Novera- dat de man zichzelt vergeven heeft, ben ik eigen lijk hier overbodig geworden maar daar mij niet dikwijls zulk een geheimzinnig geval in handen komt, heb ik besloten, het voor mijn eigen pleizier uit te pluizen, want (lat er meer achter zit dat staat bij mij vast 't Is een ziekte van je, die nieuwsgierigheid. Wel mogelijk. Laten we het detective-koorts noemen. Help mij en je zult zien dat je heel gauw (lenzelfden drang, dezelfde ziekte voelt. Dank je wel. Ja, je wilt liever doelloos rondslonteren, dat bevalt je beter I Maar, Roger, als je mijn raad niet volgt en niet spoedig afleiding zoekt, zul-je niet genezen. De onbeantwoorde liefde zal als een molensteen op je hart drukken, werken zal je onmogelijk zijn en ik voorzie, dat jo onder doktershanden komt. Wat oen onzin praat je toch, zeide Roger wrevelig. Onzin Ja, dat zeg je nu I Wacht maar. Maar als jij niet de detective-koorts hebt, ik wel En ik ga mij duarom met je bezighouden om mijn dorst te lesschen. Ga je gang, antwoordde Axton, zijn stoel zóo schuivend, dat zijn gelaat in de schaduw was en Tanks de uitdrukking ervan niet zien kou; ik ben bereid. Octavius haalde zijn opschrijfboekje en zijn potloodje te voorschijn. Ziezoo, zeide hij, de punt van zijn potlood gereed houdend. Vraag nommer éen Heb je den overledene gekend Lieve hemel, neenIk weet niet eens hoe hij heet of hoe Lij er uit ziet 1 Heb je hem nooit gezien Waar zou ik hem gezien hebben Ik maak groote wandelingei in den omtrek en ben 's mor ons vóór dag en dauw op weg en kom laat terug. Deze man kwam om vijf uur aan, ging ber 1898: die der eerste categorie 33 020 man, en die der tweede categorie 40676 man, te zameu 43090 man, waarvan er 8144 vroeger als officier, onderofficier, kor poraal of soldaat gediend hebben bij dezee macht, bij het korps mariniers, bij de land macht, bij de militie te land of bij het krijgs volk in 's Rijks overzeesche bezittingen. De feitelijke sterkte van de dienstdoende schutterijen in haar geheel bedroeg op voor meld tijdstip 52602 man, waarvan er vroe ger 10 835 in krijgsdienst zijn geweest. Deze getallen waren op 4 November 1897 onder scheidenlijk 50 969 en 10 746. De sterkte van den eersten ban der rus tende schutterijen in de verschillende provin ciën bedroeg met inbegrip van de reserve op den 4. November 1898: die der eerste categorie 56 728 man en die der tweede 49429 rnan, te zamen 75 857 man, waarvan er 11790 vroeger als officier, onderofficier, korporaal of soldaat gediend hebben bij de zeemacht bij het korps mariniers, bij de landmacht, bij de militie te land of bij het krijgsvolk in' s Rijks overzeesche bezitttingen. De feitelijke sterkte van de rustende schut terijen in haar geheel bestond op 4 Novem ber 1898 uit 79448 man, waarvan er vroe ger 12 460 in krijgsdienst zijn geweest. Die getallen waren op 1 November 4897 respec tievelijk 77 430 en 42 794. Op eerstgenoemd tijdstip bedroeg de ge- heeie sterkte van de beide categorieën van den eersten ban der dienstdoende en rustende schutterijen te zamen 149 547 man, tegen 416 408 man op 4 November 4897. Bovenbedoelde siaten zijn opgenomen in een afzonderlijk bijvoegsel tot de Staatscou rant no. 436. De Meimaand moge voor ons een won- derslechte zijn geweest wat het weer be treft voor 's Rijks schatkist was ze een wunderschöne. Trouwens ook in 98 was de opbrengst der Rijksmiddelen heel gunstig. Zij gaf 374086 boven de raming en niet minder dan f894 822 meer dan Mei 1897. Thans is de uitkomst nog veel gunstiger. Er werd in de vorige maand ontvangen f12 263 528, ter wijl het ramingscijlër over éen maand f 10 446 424 bedraagt, alzoó f 4 847 404 bo ven de raming, terwijl, in vergelijking met Mei 1898, toen f 10 532 867 binnenkwam, een goed saldo thans is verkregen van f 1 730 661. o"i negen uur naar bed; ik kwam pas om tien uur thuis. Ik zag hem dus dien avond niet en den volgenden dag was hij dood. Heb je het lijk gezien? Neon, antwoordde Itoger rillend, ik houd niet van zulkfe griezelige dingen. Waarom was je niet tegenwoordig bij het getuigenverhoor Omdat ik er geen lust in had, doodeen voudig. Gegronde reden, zeide Tanks, ijverig op schrijvend. Het verbaast mij, dat ze je niet als getuige hebben opgeroepen. Waarom Ik heb absoluut niets met de heele zaak uit te staan. Absoluut niets? Neen, zeide Roger zeer beslist. Tanks draaide het potloodje tusschen zijn vin gers, klapte zijn boekje dicht en stak beide voorwerpen met een zucht in zijn zak. Neen, Roger, sprak bijje hebt me niet genezen. Ik ben nog even ver als straks, en nog even nieuwsgierig, Kom, ik zal je een pleizier doen, zeide Ro ger lachend, en je vertellen, dat ik in de aan grenzende kamer logeerde. Zoo? Ja. En heb je niets bijzenders gehoord Indien je een wandeling van twintig En- gelsehe mijlen had gemaakt, zou je wel te moe zijn geweest om naar iets te luisteren. Ja, ja, dat is waar. Hoe jammer, dat we niet vierentwintig uur vooruit kunnen zien Wat een moeite zou ons dikwijls bespaard blij ven En hoeveel moorden zouden onuitgevoerd blijven; ik vrees echter, dat jc dan niets meer tc doen zoudt Rebben. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1