Stadsnieuws. Al de middelen (een bagatel op do jacht en visschery-akten telt met mee) hebben tot dat bij uitstek gunstig resultaat bijge dragen". Meer hebben opgebracht de directe belastingen f784855, waartoe Grondbelas ting, Personeel, Bedryls- en Vermogensbe lasting ieder flink hun aandeel bydroegen. De invoerrechten gaven f33346 moer. De accyii7.cn wijzen een hoogere opbrengst aan van niet minder dan f288 193, waartoe het gedistilleerd een kleine 2 ton bydroeg, waar tegenover de wijnaccyns iets ten achter bleef; de suiker ongeveer f75000; het ge slacht gaf een kleine halve ton meervoorts gaf de waarborg der gouden en zilveren wer ken meer; van de indirecte belastingen werd f538188 meer ontvangen, waartoe het suc cessierecht slechts f379 734 bijdroeg, zijnde het overige meerdere verkregen van de ze- rel-, registratie- en hypotheekrechtenalle tee kenen van oecono'misehe welvaart. Ook de posterijen brachten ruim een halve ton meer, 'do telegrafen f34439 meer, de lote rij f20 090, de loodsgelden f12167 meer. Wij zijn dus in Mei een heel eind voor uitgekomen, tengevolge waarvan de stand van zaken over het tot dusver verstreken jaar is, dat wy f49344357 in kas hebben gekregen, zijnde f2337 4G5 meer dan over ae eerste vijf maanden van 1898. Bij de raming over dat tijdvak van dit jaar zijn wy nog slechts f2 737 765 ten achter. Verleden jaar om dezen tyd haddon wy, zooals hierboven blijkt f47 006892, het jaar te voren f45 773 9& en thans f49 344 357. Verleden jaar ulto. Mei hieven wij f3787 016 ten achter bij de ramingthans slechts f2 737 705; alsnu een vooruitgang van bijna 1 milioen on nog grooter by vergelijking met den stand van zaken op ulto. April j.I. toen wy nog f 4 570 390 moesten inhalen op de raming. Het Huagsche «Dagblad" verneemt, dat van hoogernand pogingen zijn aangewend om dr. A. üredius op zijn aauvrage om ont slag als Directeur van het Mauritshuis te doen terugkomen. In de eerstvolgende Gemeenteraadsverga dering van Apeldoorn zal o. a. behandeld worden een schrijven van den Minister van Oorlog betreffende vestiging van garnizoen aldaar. Eenigen tijd geleden werd in het «Sociaal Weekblad" mededeeling gedaan van een plan dat, blijkens eet* rondschrijven, gctcc- keml door de heeren rar. A. Kerdyk, voor zitter, C. W. Janssen, mevr. M. G. Muller- Lulofs, prof. M. W. F. Treub en mej. L. Went, een vasten vorm heeft aangenomen en bedoelt, zoo mogelijk, in de Hoofdstad een inrichting tc vestigen tot «stelselmatige, theoretische en practische vorming van hen, die aan eenigen belangryken tak van socia len arbeid zich wijden willen.'' De ontworpen inrichting zal als proef neming, voor den tijd van twee jaren 15 September a. s. te Amsterdam geopend wor den. Als proefneming; want blijken moet, of de behoefte werkelyk ook wordt gevoeld in 7ulk een mate, dat de instandhouding der instelling er door gerechtvaardigd wordt. Mej. L. Boissevain zal gedurende dien tyd van proefneming als Directrice optreden. Tot haar hebben zich thans te wenden de genen, dio nis leerling begeeren te worden ingeschreven. Haar adres is tot 1 Septem berJachtlust, De Bilt hij Utrechtdaarna Heerengracht 380, Amsterdam. Harerzyds zal zy gaarne aan belanghebbenden nadere in lichtingen verstrekken. De prospectus der inrichting luidt in hoofd trekken (mej. Boissevain zendt hem aan be langstellenden op franco aanvraag gaarne kosteloos toe) Voorloopig zal zich de opleiding bepalen tot 1. armenzorg; 2. opzichterschap van ar beiderswoningen 3. voorziening in de be hoefte aan geestelyke ontwikkeling der werk lieden en aan wederzydscbe toenadering en waardeoring tusschen de verschillende maat schappelijke kringen (Toynbee-werk)4. zorg voor kinderen, die van hun natuurlijke op voeders verstoken of aan dezen onttrokken zijn5 (indien mogelijk) opzichterschap in fabrieken en werkplaatsen. De opleiding duurt, als regel, twee jaren en wel in dezer voege, dat het eerste jaar dient tot verkrijging van algemeene sociale kennis en lot verkenning van het het ge- heele terrein; dat by het einde van het eer ste jaar de leerling een keuze doet van den arbeid, waaraan hy zich wensclit te wijden en dat het tweede jaar strekt tot voorbereiding voor dien specialen arbeid. De inrichting staat open voor mannen en voor vrouwen. De minimuin-leeftijd is voor leerlingen 23, voor toehoorders 20 jaren. De practische vorming bestaat le. het eerste jaar (voor alle leerlingen) in een voorlnopige inleiding tot de bemoeiingen, hierboven vermeld, zonder deelneming aan die bemoeiingen zelve; 2e. het eerste jaar facultatief in het bijwonen van volkskook- iessen aan de huishoudschool: 3e het tweede jaar (naai gelang van den 'gekozen arbeid) in het geregeld deelnemen, onder deskundige leiding, aan bemoeiingen, tot dien arbeid behoorende4e. voornamelijk het eerste jaar in het bezoeken van instellingen en het bij wonen van vergaderingen, voordrachten, en*, vallend binnen den werkkring der indenting. In October zal een examen worden ge houden voor de betrekking van adspirant- landmeter hij het Kadaster, waarvoor ten hoogste 15 plaatsen kunnen vervuld worden. Aanmelding met overleggen der vereischte stukken vóór 1 September e. k. by den Minister van Financiën. Blykens mededeeling in de Staats-Ct. zal vermoedelijk in de laatste helft van het vol gende jaar wederom een examen voor ge noemde betrekking worden gehouden. By het onlangs te Arnhem gehouden exa men voor deurwaarder der directe belastin gen, waarvoor 12 sollicitanten waren opge komen, heeft niemand aan de eischen vol daan In een groote Gemeente in het Zuid-Oos ten van Gelderland, doet zich het volgende eigenaardige geval voor J)e aannemer der leermiddelen voor liet openbaar onderwijs aldaar is verplicht, deze in de maand Januari te leveren, doch hij heeft ze thans einde Mei nog niet ge leverd. Het gevolg hiervan is, dat op de scholen in die Gemeente thans geen schrijf onderwijs meer gegeven kan worden, bij ge brek aan de noodige schrijfboeken. Het on derwijs in de nuttige handwerken kan slechts gedeeltelijk gegeven werden, daar de hier voor benoodigde stollen óok langzamerhand op raken. En het betrokken Gemeentebestuur, dat wel alle mogelijke verordeningen weet te maken om dc onderwijzers te «maszregeln", schijnt maar geen maatregelen te kunnen nemen, om te zorgen, dat ae noodige leer middelen er komen, 't ls treurig. Zou het haast geen tijd worden, vraagt «De Bode", om een wet uit te vaardigen, waarvan hot eerste en eenige artikel aldus moest luiden «Het openhaar onderwijs is het lijdend voorwerp van de aanhoudende verwaarloo- zing der Gemeentebesturen." Het weekblad «Lente" vroeg een goed Nederlandsch woord voor «Ansicbtskarteen ontving 141 antwoorden. Het best gekeurd woord, «postprent" werd ingezonden door mevr. De Haan, te Zuilen, en mej. J. C. Brouwer, te Gouds. Bij loting viel de eerste prijs aan de laatste, de tweede aan de eerate ten deel. Andere woorden waren: postplaat, plaatkaart, sierkaart, kunst- kaart, beeldkaart, sierbriefkaart, prenten- briefkaart beeldbriefkaart, afbeeldingskaart, plaat, briefkaart enz. Den 21 Juni viert de heer K. E. DamhofT te Midwolda zijn lOüsten verjaardag. De oude heer is nog heel kras en heeft in het geheel geen lichamelijk letsel. Het gezicht is nog best te noemen, het gehoor ook nog redelijk. Daroholï liep tot voor enkele jaren nog van Midwolda naar Rellingwolde. Wegens ziekte is de man nog nooit éen dag naar bed geweestmedicijnen van een dokter heeft hij nog nooit gehad. Men meldt uit Ede In de Dinsdag gehouden vergadering van geërfden in de Buurtschap EdeVeldhuizen werd door den Burgemeester dezer gemeente het voorstel gedaan, aan den «Bond van Ne- derl. Onderwijzers" af te staan een stuk heidegrond, ten behoeve van het te stichten Herstellingsoord. Wilde men heide, gelegen ten Noorden van den Amsterdamschen straat weg, tot die schenking bestemmen, dan moest het stuk 3 H. A. groot zijn en zoo men het Zuidelijk van gemelden wegliggend gedeelte koos, 1 II.A. In beide gevallen sluit het aan bij terreinen, eigendom van graaf Bentink, aan wien de Bond een stuk heidegrond heeft aangevraugd. Met op Óen na algemeene stemmen werd besloten, den grond gratis beschikbaar te stellen. Bepaald werd nog, dat He Bond nimmer zal mogen optreden als geërfde in gemelde buurtschap. Te Loosdrecht vervoegde zich, eenige we ken geleden, bij de ingezetenen iemand, die een prachtig, nieuw soort bloembollen aan bood. Zonder verhooging van prijs verklaarde hij zich bereid, ze in den grond te brengen. Enkele ingezetenen maakten van de aan bieding gebruik. Nu de bollen uit den grond komen, blijkeo het aardappelen te zyn Naar men verneemt, heeft mr. F. A. van Hall wiens zaak oplichting door waar- delooze effecten, thans voorde Amsterdamsche rechtbank dient behalve een cheque van f40 000 in de gevangenis een erfenis van f750000 gekregen. Zaterdagnacht is ingebroken in de woning van de wed. M. te St Janssteen. De dieven moesten zich echter met weinig tevreden stellen, dat kan wel meer gebeuren, maar wat minder gebeurd is, dat de heeren per rywiel gekomen en gegaan zijn, hetgeen duidelijk aan de sporen merkbaar was. Een lessenaar hadden ze uit huis gehaald en huiten opengebrokenzy vonden er gelukkig niet heel veel in dat van hun gading was. Tot kanunnik van het Metropolilaan-ka pittel van het aartsbisdom Utrecht is door den Taus benoemd de hoogeerw. J. M. van Oppenraay, deken van het district Zutphen. Blijkens kennisgeving aan het hoofd van dit nummer worden op Dinsdag 27 Juni tusschen 9 en 4 ten Kaadbuize ingewacht de opgaven van candidaten bij de periodieke verkiezing van den Gemeenteraad. Do stemming en de herstemming, zoo die noodig mochten zijn, werden vastgesleld op 11 en 25 Juli. Men verzoekt ons te berichten, dat de trekking der verloting van Kunstvoorwerpen ten bate van de Volkssanatoria den 9den Juni 1899 ten overstaan van notaris mr. H. F. W. Dubois in een der zalen van «Tivoli" te Utrecht heeft plaats gevonden. Aan hen, op wier lot een prijs is gevallen, is daarvan kennis gegeven door de administratie der verloting, terwijl aan allen, die in verschil lende deelen van ons land of in liet Buiten land het Utrechtsche dames-comité behulp zaam waren met het plaatsen van loten, trekkingslijsten zijn gezonden. Buitendien zijn trekkingslijsten gratis, tegen vergoeding van porto, verkrijgbaar hij bovengenoemden notaris, mr. H. F. W. Dubois, te Utrecht. De aandacht van belanghebbenden zij er op gevestigd, dat de treinen die om 10.10 voormiddag en 9.43 namiddag van hier naar Nijmegen vertrekken op tijdig verzoek voor taan te Leusden stoppen. Plaatsten we onlangs een klacht over een onregelmatigbied aan den spoorwegovergang van "den Hooglandschen weg, nu valt een veel ernstiger feit te vermelden, «lat wonder boven wonder goed is afgeloopen. Toen de heeren T. van Daal en D. Schim mel, gisterochtend met hun rijtuigje van Hoogland komend, dien overweg naderden, stonden de afsluitboomen open. Gelukkig deed de koetsier het paard in stap overgaan maar nauwelijks was dit gekomen op de spoorbaan of het werd door een aansnellen den trein in de borst gegrepen en omge worpen het rijtuig werd te gelijkertijd omgesmakt en de wielen tot splinters ge reden. Gelukkig vielen de inzittenden nog aan deze zijde van de rails, zoodat ze er met den schrik afkwamen. Eén oogenblik later gestapt, en de trein ware dwars over het rijtuigje heen gegaan. Het portret van den sedert 25 April te 's-Gravcnhage vermisten knaap Albert Pe trus Johannes van Wezel, dat thans aan het Politie-bureau is aangeplakt, trekt hier zeer de aandacht. Volgens mededeeling van den vader, Kal koenstraat 20 aldaar, is thans door een dame, die begaan is met het lot der ongelukige ouders, vijfduizend gulden uitgeloofd aan dengene die de tegenwoordige verblijfplaats van den knaap aanwijst. Ritmeester L. S. Gerard van Sijsen, in structeur bij de Rijschool hier, wordt 1 Augus tus overgeplaatst naar het 2e regiment hu zaren te Venloo en zulks ter vervanging van ritmeester P. E. H. V. L. baron Van Boe- cob, die op dien datum wordt overgeplaatst naar het le regiment te Deventer. Door den inspecteur van den geneeskun digen dienst der landmacht zijn voor het be- Seleiden op den marsch naar de Legerplaats y Oldebroek voor het 1e regiment veld-ar- tiilerie aangewezen de officieren van gezond heid 1e klasse dr. J. J. Rinkel, benevens de paardenartsen J. B. H. Moubis en M. E. ba ron Bentiuck. Deze laatste blijft tevens van 15 tot 28 Juli belast met de waarneming van den vétérinairen dienst in die Leger plaats. Bij het concert, aanstaanden Zondagavond half acht door het stafmuziekkorps van het 5e regiment onher leiding van den heer Van Aaken op het terras van »Amicitia"te geven, zullen behalve do Volksliederen, naar aanleiding van den Waterloo-dag worden ten gehoore gebracht de volgende nummera 1. Cadetten-marschEilenberg. 2. Ouverture „Le barbier dc Seville Possint. 8. .Wein, Weib und Gesung" WalzerJoh. Strauss. 4. Grande fantaisie de l'opéra „Roméo et Juliotte" L'h. Gounod. 6. Ouverture zuni Drama „Rosarounde"Fr. von Schubert. 6. Czardas aus der Oner „Der Gciat des Wojewouen" Groenman. 7. a. „Frühlingserwacben" Each. b. „Ifusarenritt"Sjnndler. 8. FantaiBie aus der Opor „Cavalleria Rusticana" Maseagni. Op het sportterrein te Baarn hebben a.s. Zonnag om 2 uur wederom zeer belangrijke wielerwedstrijden plaats. Behalve eenige korte-afstandnummers wordt er een nummer over 50 Kilometer gereden. De gangmaking geschiedt door vier motor-tandems. Tot besluit een multiplets-wedstrijd. Op 1 Juli a. s. hoopt de heer J. B. Nijholï, te Hoevelaken, den dag te herdenken, waarop hy vóór 30 jaar benoemd werd tot brieven gaarder in die gemeente. Het zal den ge- achten jubilaris, die, hoewel op hoogen leef tijd, nog met veel lust en ijver die betrek king vervult, zeker dien dag niet ontbreken aan vele bewijzen van belangstelling. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat de onderofficieren-leerlingen van het tweede studiejaar van den Hoofd-cursus te Kampen den 27sten Juni ten getale van on geveer 46 een bezoek zullen brengen aan de Legerplaats bij Zeist, onder leiding van de officieren-leeraren, den kapitein J. C. M. Ilaak Bastiaanse en den le-luitenant J. H. Crena Uiterwijk, ten einde de aldaar door de genietroepen uitgevoerde werken te bezich tigen en de pionieroefeningen bij te wonen. LIJST van BRIEVEN, geadresseerd aan onbekenden, verzonden van het Postkantoor te Amersfoort in de Je helft van Juni '99. Brieven. Mej. Elfrinkhof.Amsterdam. Mevrouw van Gelder. Leersum B. NieenburgAmsterdam. Johs. van SluisVarseveld. Buitenland. B. KeldereAken. A. den BestenEisleben. H. PosthumaWeenen. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. RECLAMES. van 15 regels f 1.25; elke regel meer f 0.25. Overdreven arbeid en hoe men er tegenin gaat. De overdreven arbeid veroorzaakt een zwakte toestand die de deur opent voor allerlei soort van ziekten. De verarming van het bloed komt vooreerst, vervolgens eene vermindering van het bloed in de bloedvaten. Slapeloosheid en gebrek aan eetlust geleidelijke vermindering der krach ten, hartkloppingen, flauwten, hoofdpijn, ver- grooten allengs de zwakte. Thans iB het oogen blik aangebroken hiervoor een middel aan te wenden, want deze toestand van kwijning kan in eene zware ziekte overgaan. Zoo schrijft ons de heer A. de Jonge, te Rozen burg „Mijne vrouw was erg lijdende aan hoofd en maagpijn en gedurig pijnlijke steken in ar men en beenen en nu en dan ook in de zijden door de te vele arbeid. Ook pijnen in ingewan den waarover zij bitter klaagde. Vele hulp heb ben wij rechts en links ingeroepen en veelgeld er voor uitgegeven, doch alles bleef vruchte loos, hoegenaamd geen baat. „ReedB meermalen hadden wij over de wonder volle genezingen verkregen met de Pink Pillen van Dr. Williams •'ooren spreken en ook inde dagbladen de attesten gelezen, en besloten wij ze ook eens te gebruiken, maar welk eene goede ingeving, want de gunstige uitwerking Uwer Pink Pillen bleef niet achterwege, al deze pij nen werden van lieverlede minder en wij gaan nog eenigen tijd met de behandeling voort om de wortel van het kwaad uit te roeien. Duizend maal dank voor Uw probaat geneesmiddel". Prijs fl.75 de doos: t9.per 6 doozeD. Ver krijgbaar bij SNAniniÉ. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheumathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 'tFransch op het omhulsel staat: „Pilules Pink pour PersönneB Pflles du Dr. Wil liams". 't Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels, welke dikwijls gevaarlijk zijn voor de. gezondheid. Wij kunnen de. werkdadig heid der Pink Pillen niet waar- /tfÈÖA jTT\U.V)\.fcS W\ borgen tndtenzij («filtlls IJ INK Vï\ I niet ,1e echte zijn, WÉ 'J?) M ou M d. w. z. gelijk aan W IJ3 B £R$ ONNES tS nevenstuanelmo- \g/j/g JQJ

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2