Maandag 3 Juli 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4889. 48e Jaargang. OP REIS. JUDAS. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. üitgave Firma A. H. VAN CLE EFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post .15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers iO cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. KORTEGRACHT 50 Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten ol langejen tijd op reis gaan, de Arnersfoortsche Courant en jie bladen welke zij door onze tussclienkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 55 der Kieswet, Brengen tei kennis van de belanghebbenden, dat Dinsdag 11 Juli e. k., van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur eene stemming zal plaats hebben voor vijf leden van den Gemeen teraad ovfc.- de hieronder alphabetisch gerang schikte candiduten In het Ie kiesdistrict: BRINK J. van den ESVELD H. W. van KLEBER J. G. en ROLANDUS HAGENDOORN J. D. In het lie kiesdistrict HAMERS A. A. en KLEBER J. G. In het Ille kiesdistrict: LOENEN MARTINET J. van TROMP van HOLST A. M. WOLTER II. J. en ZIJST Mr. J. G. A. van Zoonoodig zal de herstemming plaats hebben Dinsdag 25 Juli a. s. Tevens wordt in herinnering gebracht de strafbepaling, vervat in art. 128 van het Wet boek van Strafrecht, luidende als volgt „Hij die opzettelijk zich voor een ander uit ge vende, aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deelneemt, wordt ge- struf met gevangenisstraf van ten hoogste éen jaar'' Amersfoort, den 29. Juni 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De fd. Secretaris, H. Tu. s'JACOB. KOSTELOOZE WAAKSCHl'WING. INKOMSTENBELASTING. De GEMEENTE-ONTVANGER van AMERS FOORT brengt ter kennis van de belastingschul digen die de op 80 Juni vervallen drie belas- tingatermijnen, namelijk <lc lielft van hunnen aanslag over 1899, nog niet hebben aangezuiverd, dat, na verloop van de eerste helft dezer maand, tot eene vervolging moet worden overgegaan. Het indienen van eene reclame ontheft niet Feuilleton. van de verplichting tot voortbetaling van de verschenen termijnen. Van het teveel betaald bedrag geschiedt te ruggave. Amersfoort, den 1 Juli 1899. De Ontvanger voornoemd J.- C. LEINWEBER. Bij Kon. boluit benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau H. G. Verbraak, tij delijk pastoor bij de Roomsch-katholieke ge meente te Kotta-Radja. Volgens de »Standaard" poogt het Kabi net in Het ontwerp-Ongevallenwet een pen sioen in te smokkelen voor werklieden, die een rente erlangen. Het blad zegt dit niet aan die werklieden te misgunnen, maar toch te moeten opmerken dat het in strijd is met het doel van het ontwerp. De «Standaard" bedoeld dit Een werkman, die door geen ongeval wordt getroffen en zijn loon tot op hoogen ouderdom b. v. tot zijn 70ste jaar verdienen kan, zal daarna toch zonder inkomen staanmaar de man die wel getroffen wordt, zal tot zijn dood toe een pensioen hebben. Stel nu de pensioengrens. waar ge wilt zegt de Standaard bij (55 of bij 70 jaar, dan zou, als er pensioen-regeling bcBlond, de getroffene met dat jaar zijn pensioen erlangen, en dus zijn rente-uitkeering ter zake van zijn ongeval ophouden of verminderd worden. Het pensioen trad dan voor de rente in de plaats. De geldelijke gevolgen van het ongeval hiel den op, waar ook buiten het ongeval geen geld als loon zou verkregen zijn. En de oeconomie der wet zou alzoo eischen een pensioen-termijn aan te nemen, zeg hij 65- jarigen leeftijd, en de rente-uitkeeringen niet verder dan tot dat jaar te laten loopen. Komt straks de pensioen-wet, dan zal soort gelijke bepaling daar wel moeten worden opge nomen, en de rente worden ingekrompen. Wil men nu dit niet, en zegt men, een go- troffene mag wel een extra hebben, dan is dit ons wel, maar dan zal de beweegreden ook zijn aan te vullen, en moeten gelezen worden, dat het niet alleen wenschelijk is, den getroffene tegen geldelijke gevolgen schadeloos te stellen, maar bovendien nog een extra-vergoeding voor zijn ouden dag. En neemt men dit standpunt in, dan ontstaat weer de vraag, of de Overheid gerechtigd is, zulk soort douceurs uit to koeren, niet uit eigen middelen, maar uit de beurs van derden. Ook hieruit ziot men weer, hoe de goede orde zou geweest zijn: eerst regeling der ziekte-ver zekering, daarna regeling der pensioen verzeke ring, en dan eerst verzekering tegen ongevallen. Doch do R.'geering las d>- lijst van achter naar voren. Op verzoek van den Minister, van Binnenland- sche zaken zijn de Gemeentebesturen door de Commissarissen der Koniningin aange schreven om voor de aanstaande tien-jarige volkstelling in geen geval later dan in de maand Juli ter hand te nemen de voorbe reidende werkzaamheden tot een volledige huisnuminering, een zoo nauwkeurig mo gelijke bijwerking der bevolkingsregisters en bet opmaken der plaatselijke indeeling. In het bijzonder is ook de aandacht van de Gemeentebesturen gevestigd op het ver bod van voorafgaande invulling der telkuar- ten uit de bevolkingregister, ter voorkoming van bet gevaar dat personen, die ten onrechte in de registers staan, onder de aanwezige bevolking worden opgenomen. De ingevulde kaarten moeten later, op de in de voorschrilten aangegeven wijze, in de verzamelkaarten worden gezonden aan het centrale Bureau voor de statistiek te 's-Gra- venhage. Waar, in verbaud met gevoerde briefwis seling of om welke reden ook, twijfel bestaat aangaande een goeden gang van zaken vóór, tijdens of na de telling, zullen de Gommis sen, zonder voorafgaande waarschuwing, zich door een onderzoek in loco daaromtrent moeten doen overtuigen. d-'.t dit niet werd verteerdAlzoo zou dat kapitaal worden, waarvan óok belasting zou moeten worden betaald Gaat dit niet te ver Mag iemand zyn in komen niet meer aanwenden zoo als ny zelf wil Mag men niet reizen, in stilte weldoen, koopen wat men wil, er. Waarlijk, de ambtenaren behoeven de Ver mogensbelasting niet nóg meer impopulair te maken door zulke indringerige inquisitie en dergelijke onbescheiden vragen. Eon zeer bijzonder geval heeft zich voor gedaan bij 'Ie verkiezing voor leden van den Gemeenteraad van Grootegast (Gr.). Aan de beurt van aftreding waren drie anti-revolution- naire leden. Door liberale kiezers werden op den bestemden tijd éen drietal candidaten bij den Burgemeester ingediend. De anti-revolutionnaire kiezers kwamen te laat met hun lijst van candidaten, zoodat de liberalen verkozen waren. Als een gevolg van «Ie onachtzaamheid der anti-revolutionnaire kiezers zijn dus de die aftredende leden zon- I der slag of stoot van hun lidmaatschap van den Raad vervallen verklaard Volgens bij bet Bestuur van het Hospitaal- I Kerkschip ontvangen bericht, beeft het reeds j gelegenheid gehad, diensten te bewijzen. De eerste zieke die aan boord werd ge- j bracht, was een Duitseher van oen schip uit Vegesack, kapt. Moen, en gemerkt B V 1. I Deze zieke is na twee dagen verpleging her- stcld vertrokken. Later werden er van Vlaardinger schepen drie zieken aan boord gebracht, van wie een j weder is ontslagen, en twee aan boord ble- De dokter gaf buitendien herhaaldelijk raad aan hen, die daartoe aan boord kwamen. Men schrijft aan de «Haagsche Grt" Niet alleen tegenover .long-Turken wordt tegenwoordig in ons land raar gedaan. Stel u vooriemand (een of een zij) er gens in ons land, die een mooi fortuin be zit en dit getrouw voor de Vermogensbelas ting opgeeft, kreeg dezer dagen een brief van een ambtenaar voor die belasting, dat bet inkomen zoo- en zooveel bedraagt en dat hij meende dat »meende" is komisch Belangstellenden zullen hieruit zeker gaarne vernemen, dut het schip reeds aan zyn be- stemming voldoet. By do Gemeenteraadsverkiezingen te Ka- merik werden de beide aftredende leden, de lieeren C. van Mourik on C. Spijker, her- kozen. j De heer Van Mourik is thans 91 jaar, se dert 56 jaren lid van den Raad en sinds 43 I jaren Wethouder der gemeente Kamerik. 12.) Zóo? Ik dacht, dat Sebastiaan Molstane haar aanstaande man was? De dokter gebruikte een uitdrukking, die al les behalve vleiend was voor den heer Melstane, en besloot met: De duivel hale Sebastiaan Melstane. Dat is misschen al gebeurd, antwoordde Tanks. Wat meen je? Hij is dood. Dood Ja. Hebt U niet over den geheimxinni- geu moord te Jarlchester gelezen? Geen moord, maar een zelfmoordja, na tuurlijk, maar ik vermoedde niet Dat die doode Melstane was. Ik óok niet, tot een uur geleden. Hoe ben je er achter gekomen vroeg de dokter. Hierdoor, antwoordde Tanks, het doosje pillen op de tafel zettend. Ja, die heb ik hem voorgeschreven, zeide do dokter, voor zijn zenuwen, maar ik begrijp niet, hoe die pillen je tot de ondekking van zijn naam hebben kunnen brengen. Was Melstane een deugniet? Ja, door en door. Indien u dat zegt, dan moet het waar zijn, zeide Tanks pijnzend. Hij had zeker veel vij- anden, die Melstane? Massa's! Zóo, dat dacht ik wel. Waarom Dat zal ik u vertellen. En nu zette zich Tanks in een gemakkelijken j leunstoel; de dokter, nam tegenover hem plaats en liet den detective vertelkn, alles wat hij van j de geheimzinnige zaak wist, óok zijn ontmoeting met Axton. En nu weet u, hoe ik er toe gekomen ben, u op te zoeken, dokter eindigde hij, en ik verzoek u, dio pillen voor mij te onderzoeken. Volgens uw recept maakte Wosk of zijn assistent twaalf pillen. Zes moeten er, volgens mijn be rekening verbruikt zijn, dus zouden er nog .zes moeten wezen; maar ik tel er acht. Dat is niet in orde, vind ik. Zeker niet, antwoordde de dokter ernstig. Die twee extra-pillen zijn niet door Wosk ge maakt. En er óok niet door Melstane zelf in ge daan, want hij had daarvoor geen reden. Wat denkt u? Luister Melstane was een deugniet en had dus vijanden, en ik houd oiij overtuigd, dat die twee morphine- of opiumpillen door en vijand erin zijn gedaaD, zonder Melstane's medeweten. Me dunkt, dat is duidclyk. Melstane, hernam Tanks meer en meer in vuur gerakend, nam des avonds éen pil, zooals hij gewend was, zonder in het minst tc vermoe den, dat hij vergif nam. Des morgens werd hij dood i, zijn bed gevonden, en cr zijn geen mid delen om te bewijzen hoe het gebeurde. Afschuwelijk! Maar, hernam Tanks, zijn wijsvinger aan zijn neus brengend, de moordenaar was er zóo op gesteld, Melstane naar een andere wereld te j helpen, dat hij voor de zekerheid twee pillen in het doosje deed - en dat zal tot zijn ontdek king leiden. Had hij slechts éen pil erin gedaan, de moordenaar meen ik, dan zou er geen spoor van hem te vinden zijn geweest. De eene pil heeft Melstane dus ingenomen en is eraan ge storven, de andere moet zich nog onder de acht bevinden en die moet u mij eruit zoeken. En indien ik haar niet vind vroeg Japix. In dat geval is mijn thoorio verkeerd en zal Melstane's moordenaar nimmer gevonden worden, maar ik twijfel er volstrekt niet aan, dat u een morphine-' pil onder die acht zult vinden, dokter. Nu goed, ik zal ze onderzoeken en je mor gen den uitslag mecdeelen. U zelf hebt toch Melstane nooit morphine i gegeven, niet waar? vroeg Tanks. Neen, ik geef haast nooit morphine tegen I slapeloosheid, meestal chloral. Nog dezer dagen I gaf ik Spolgera dat voor zijn slapeloosheid. Lijdt die daar óok al aan En hij is nog wel de uitvinder van het universeele slaap- I middel. Juist daarom, maar waarschijnlijk ten ge- i volgo van zijn trouwplannen. Dat is waar ook, riep Tanks uilvertel me eens, was die juffrouw Mnrsou niet geëngageerd met Melstane? Geëngageerd eigenlijk niet, antwoordde de dokter. Ze was verliefd op hem de vrouwen hebben soms een vreemden siuaak, maar lat is een lange geschiedenis, Rixton. Morgen, als je bij me wilt komen eten, zal ik je daar meer van vertellen. Gaarne. Ik verheug mij er op, weer eens een glas wyn met u te drinken. Nu ga ik wat rusten. Ja, dat zal je wel noodig hebben, kerel I 't Verwondert mij, dut je niet aan slapeloosheid lijdt. Zoodra het zoover met me komt, moogt ge mij morphine-pillen geven, maar niet zulke als Melstane heeft ingenomen ik heb nog geen lust om dood te gaan. Neon, neen antwoordde do dokter opstaande om zijn gast naar de deur te geleiden, ik schrijf geen mophine voorja, togh eens, voor zekeren mijnheer Axton. Wat riop Tanks, zich plotseling omwen dend, Roger Axton Ja; ken je hem? Maar... wat scheeltje? Tanks beefde van het hoofd tot de voeten en zonk op een stoel neer. Wat scheelt je vroeg clc dokter angstig. Hier, drink eens. Neen, neon, dank je, zei Tanks opstaand, maar met een doodsbleek gelaat, 't is al weer over, ik ik heb Roger Axton gekend en zyn nuam deed mij schrikken. Waarschijnlijk onaangename herinneringen, zeide de dokter, zijn hand door zijn huar stij- kend, ik hoop niet neen, neen. dat kun niet I waar zijn ik mocht don jongen gaarne lijdon. Tanks haastte zich, den dokter gerust te stellen. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1