Donderdag 6 Juli 1899. No. 4890. 48e Jaargang. OP REIS. Binnenland. JUDAS. 13-> Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFI te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 4.franco per post /'1.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTE6RACHT 5 6. Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis vnn het publiek, dat door hen aan de firma HAMERS VAN BEEK, en hare rechtverkrijgenden vergunning is verleend om een gasmotor van twaalf paardokraclitcn te plaat sen in het perceel alhier gelegen in de Koning straat wijk D. No. 34, kadastraal bekend onder sectie E. No. 4582. Amersfoort, den 3. Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMM ELPENNINCK, De Secretaris, B- W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterkedrank en tot beteugeling van openbare dronkenschap; Brengen ter openbare kennis, dat een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterke drank in het klein bij hen is ingekomen van H. van NIMWEGEN in het perceel alhier ge legen aan den Soesterstraatweg, wijk G. no. 259i. Amersfoort, den 5. Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Dinsdag werd uit Batavia aan het Han delsblad" geseind omtrent de krijgsverrich tingen in Atjeh «Luitenant J. E. H. van der Wal aan de hand gewond. Vijand meer agressief. Veel gevergd van de troepen". Feuilleton. Neen, neen, niets bijzonders, zeide hij. Axton en ik zijn op dezelfde school geweest en ik heb hem in tien jaar niet gezien. Hij zeide geen woord over zijn ontmoeting te Jarlchester, want een vreeselijk vermoeden rees bij hem op. Ik wist niet, dat Axton te Ironfields was geweest, sprak bij aarzelend. O, ja! Hij heeft geruimen tijd hier vertoefd, antwoordde tic dokter, ik ontmoette hem veel. Wat deed hij hier Wel, Lij maakte het hof aan die donkere jonge dame, die go straks hebt gezien. Miss Varlins? Juist! Verliefd was de man tot over zijn ooren leder woord van den goeden dokter droeg er toe bij om Tanks in zijn vreeselijk vermoeden te versterken. Was zij óok verliefd op het»-? Dat is nu juist wat ik niet zeker weet, ant- woordo de dokter. Soms denk ik van ja en dan weer van niet. Ik was bang, dat zo verliefd was op Melstane. Vrouwen zijn raadselen; zij waren dikwqls in elkanders gezelschap, zij schreef brie ven aan hem, maar 'tkan wel niet anders dan vriendschap zijn geweest. Ik begrijp niet veei van do vrouwen, zie je, want ik ben vrijgezel. Tanks kon den angst, die zich van hem had meester gemaakt, te nauwer nood verbergen. Hij verlangdo naar de buitenlucht; hij was bang, dat, als hij do lippen opende, hem een wooru ten nadeole van zijn ouden schoolkameraad Uit een particulier telegram, door den va der, overste Van der Wal te 's-Gravenhage, ontvangen blijkt dat de verwonding een ge volg is van een klewanghouw over den lin kerhand, waarbij twee vingers werden afge slagen. Van welingelichte zijde verneemt »Het Centrum", dat het wetsontwerp op den Leerplicht spoedig na de opening dei- Tweede Kamer in September a. s. in behan deling komen zal. De commissie uit de Tweede Kamer voor de aanhangige wetsontwerpen betreffende de vaderlijke macht en de voogdij zal einde Juli tot vaststelling van baar verslag bij eenkomen. Het oude Paleis van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, in het Korte Voorhout, benevens de uitgestrekte tuin en daarachter g 'egen stallen, uitkomende in de Casuarit .."aat, zijn door het Rijk, onder nadere goedkeu- •ing van de Wetgevende macht, aangekocht ■an H. K. H. de Prinses van Wied, Prinses Marie der Nederlanden. De bestemming van gebouw en daartoe behoorende terreinnen enz. staat in verband zoowel met de plannen der Regeering om trent de verplaatsing van sommige rechts- gebouwen als met overwegingen om daar nog andere gebouwen tot het rechtswezen behoorende te vestigen. Het nieuwe.Paleis, aan de zijde derPrin- ssegracht, blijft het eigendom van de Prinses van Wied. De Geneeskundige Raad van Zuid-Holland heeft een rnotie aangenomen tot waarschu wing van hel publiek tegen het gebruiken van sacharine in plaats van suiker, tot ver zoeting van spijzen, zonder geneeskundig voorschrift. In het Juli-nummer van «De Gids" komt o. a. een artikel voor van prof. Molengraaff, getiteld»De Dageraad van liet wereldrecht". De hoogleeraar behandelt het gelukkig steeds toenemend getal internationale trac tates, waarbij de rechtsverhouding tusschen do burgers van verschillende Staten eenpa rig wordt geregelde Deze vooruitgang van net internationaal privaatrecht, wordt door prof. Molengraaf! in bijzonderheden nagegaan. Hij wijst er ten slotte op«Aan den op bouw van het wereldrecht wordt alzoo, dank zij het intiatief onzer Regeering, ernstig en eendrachtig gearbeid. Die arbeid verdient ieders belangstelling en heeft een niet licht te overschatten beteekenis. De codificatie van het internationaal privaatrecht zal de politieke eerzucht der groote mogendheden niet dooden, noch den strijd van economische belangen beslechten, noch ook de mededin ging op de wereldmarkt temperen, maar zij zal de rechtszekerheid bevestigen, het wereldverkeer vergemakkelijken, het besef van de eenheid der menschelijke maatschap pij en van de rechtsgemeenschap der volke ren versterken. In de evolutie van liet menschelyk geslacht een factor, waarvan de langzame en gestadige werking niet in het oog springt, maar die niettemin t van groe ten invloed is.'' Men zal zich herinneren, dat onlangs uit geheel beschaafd Europa een aantal man nen van naam zich hebben vereenigd om den Russischen keizer eerbiedig hun gevoe len voor te leggen over de jongste «hervor mingen" in Finland zonder medewerking en legen den zin der bevolking ingevoerd. Eerst bestond het plan, dat prof. Nordenskiöld zou belast worden met het aanbieden van dit stuk. Later werd het wcnschelijk geacht, dat dit zou geschieden door een deputatie uit verschillende landen, uit ons land o. a. prof. Van der Vlugt. Thans vernemen wij, dat de keizer Nico- laas geweigerd heeft, het adres in onvangst te nemen. En in Den Haag vergadert de Vredes-con- ferentie, bijeengeroepen door den Keizer aller Bussen. De rberuchte haven van Stavoren en de mond vóór de haven zullen vanwege Depar tement het van Waterstaat belangrijk worden uitgediept' De kosten van het werk, waarvan de aan besteding nog in deze maand zal geschieden, zijn begroot op f 11 000. Een consortium heeftconcessie aangevraagd en daartoe zijn do noodige bescheiden ver zonden aan de Regeering en de betrokken Polder- eri Gemeentebesturen, voor den aan leg en de exploitatie van een electrischen spoorweg, met normale spoorwijdle, van Amsterdam naar Hilversum, met een zijtak van Bussum naar Baarn. zou ontsnappen. Haastig do hand van den dokter schuddend, ging hij de deur uit, die met een slag achter hem dicht viel. Hij liep een eind voort, stond toen stil en haalde diep adem. Ondanks mist, regen eu wind nam hij zijn notitieboekje uit zijn zaken zocht, hetgeen hij daarin van zijn gesprek met Axton genoteerd had. Toen stak hij hot weder in zijn binnenzak en prevelde Is het zoover met je gekomen, arme school kameraad Niet ver van des dokters woning stond een groot steenen vierkant gebouw van drie verdie pingen. De twee bovenste verdiepingen hadden vijf vensters, de benedenverdieping vier en een breede deur. Voor het huis was een kleine tuin, omgeven door een roestig hek. De vensters der benedenverdieping waren openslaande deuren die onmiddellijk toegang gaven tot het grasperk vóór het huis, maar zij waren altijd gesloten, daar juffrouw Binter, de eigenares van het huis, van oordeel was, dat éen ingang genoeg was. Boven de deur hing een groot bord „Pension Binter", en ofschoon het uiterlijk iedereen moest afschrikken, was toch in den regel „Pension Bin ter," geheel vol, en de eigenares maakte goede zaken. Juffrouw Binter was een groote vrouw met een grimmig gelaat, gekleed in een donker grijze japon en wit mutsje op het grijzende haar. Om haar middel droeg zij een zwurt lederen riem, waaraan een bundel sleutels hing, die steeds rinkelden. Juffrouw Binter's vader was langgeleden portier geweest in de gevangenis. Zijn eenige dochter was daar opgevoed en bad dientengevolge de gewoonte aangenomen, de wereld als door dt tralies van de cel. te bekijken. Al haar manieren en bewegingen herinnerden sterk aan de plaats waar zij haar jeugd had doorgebracht. Nadut zc Binter gevangen had die geen eigen wil had bezeten had ze hem gedwongen haar te trou wen en hein aangesteld tot huisknecht in haar pension, zonder hem het loon daarvoor te beta len. Zijn vrouw bediende de pensionnaires, die zij behandelde als gevangenenzij at mee aan tafel, waar zeer eenvoudig gegeten werd, maar gezond, zorgde ervoor dat naar gevangenen op hun tijd in hun cellen te bed gingen, kortom, ze trachtte zooveel mogelijk het stelsel van haar vader toe te passen. „Pension Binter" was in den regel vol. Do oorzaak daarvan moest gezocht worden in het feit, dat het huis eenigszins buiten de stad was gelegen en de klerken, die den ganschen dag in de kantoren der fabrieken zaten, blij waren thuis een aasje frisscho lucht te kunnen inademen. In den regel gingen alle pensionnaires des avonds uit, juffrouw Binter gaf daartoe haar toestemming, mits zij op een bepaald uur weer binnen waren, en gedurende die uren bevond zij zich alleen in haar gevangenis. Dien avond waren dan ook allen uitgegaan behalve meneer Judas, die in zijn cel zat, welke salon word genoemd, voor een klein vuur in een grooten zwarten, kouden haard. Het vertrek was armoedig gemeubeld stoelen met zeer rechte ruggen, een canapé waarop iemand van alledaag- sche lengte onmogelijk uitgestrekt kon liggen, op den vloer een zwart en wit geruit koud zeil, Indien juffrouw Binter do pook en de tang aan den wand had kunnen bevestigen, gelijk dat in gevangenissen gedaan wordt, zou zij dat zeker niet hebben nagelaten, maar zij moest haar pen- sionnares een schijn van vrijheid laten, en daarom zat Judas thans met de tang in zijn hand eu legde voorzichtig stukjes steenkool op het v Juffrouw Binter had van het kamermeisje ver nomen, dat Judas van plan was, don boelen avond thuis te blijven. Zij beschouwde dat als een inbreuk op do regels van het huis en be gaf zich naar den sulon om Judas de les te lezen. Allerlei eigenaardigheden komen bij dit jaar voor bij de Gemeenteraadsverkiezingen. Een bijzonder geval heeft zich nu weer voor gedaan te Rijnsalenvoude. Daar is nl. voor de verkiezing van drie leden van den Raad geen candidatenlijst ingediend. De Burge meester heeft mitsdien een nieuwen zittings dag bepaald om alsnog een dergelijke lijst te ontvangen. Bij het stellen van candidaten voor lid van den Gemeenteraad van Harderwijk heeft een vergissing plaats gehad, waardoor een jong- menscii van 25 candidaat is gesteld tegeno ver zijn vader, die moest aftreden. De kies- vereeniging «Gemeentebelang" proclameerde drie der aftredenden, w. o. de heer H. L. van Uchelen, als haar candidaten30 kie zers teekenden de candidatenlijst. Doch de schrijver vergiste zich in plaats van H. L. zette hij F. G. van Uchelen, die niet bedoeld is. Drie dagen na het indienen der candidaten lijst werd het abuis ontdekt, doch te laat. De aftredende, die ook door een andere kiesvereeniging is gesteld, heeft nu zijn zoon als mede-candidaat Door het overlijden van kolonel Janssen, te Roermond, altredend lid van den Gemeen teraad en thans candidaat, kan de op 10 Juli bepaalde verkiezing niet doorgaan, ter wijl een geheele nieuwe candidaatsstelling moet volgen. Velen zijn van meening dat, daar voor de 5 plaatsen nog 6 candida ten overblijven, de verkiezing voor vier ze tels toch kan doorgaan om daarna voor de vacature Janssen nieuwe candidaten te stel len. Daar echter, naar luid van art. 14 der Gemeentewet, in een zoodani ggeval door B. en W. binnen 14 dagen een nieuwe verkie zing rnoet bepaald worden, zoo zal een nieuwe candidaatstelling plaats hebben op 17 Juli en de verkiezing op 31 Juli a. s. Bij de jongste Gemeenteraadsverkiezingen te Amsterdam bleef veel meer dan de helft 70 pCt. der kiezers thuis Een allerbrutaalste diefstal heeft Dinsdag nacht plaats gehad ten huize van dr. K., aan de Stationsstraat te Bergen-op-Zoom. Niet omdat men er tafelzilver en sieraden stal, maar omdat men een paneel uitzaagde in de deur van het huis, dat aan de eene zijde helend is door de woning van den Garnizoens-commandant-, bewaakt door een schildwacht, en aan den anderen kant door Ie woning van den Commissaris van politie Judas hoorde het gerinkel dor sleutels en wist dus, dat de bewaakster in aantocht was. Zonder echter van houding te veranderen, sloeg hij de oogen op naar de reuzengestalte, die weldra naast hem Btond. Gaat u niet uit? vroeg do reuzin, de armen over elkander slaande, zoodat haar ellebogen in haar vingers rustten. Neen, ik kan den mist niet verdragen, ant woordde Judas, opnieuw een stuk steenkool op het vuur leggend, en bovendien verwacht ik een vriend. Z6o, is het dat, zeide de vrouw met haar sleutels rammelend, u verwacht een vriend I Waarom ontvangt u dien niet in den winkel? Omdat ik hem hier ontvangen wil. - Ik veronderstel, dat u vuur en licht noodig hebt. Hm, ik was juist van plan, beide uit te dooven. Zal uw vriend wat eten Dat weet ik niet, antwoordde Judas, de tang neerleggend en zijn schouders ophalend, neen ik geloof het niet. Souper kost extra, weet u. zoide juffrouw Binter, in de hoop, daarop uit te halen wat Ju das aan vuur en licht verbruikte. 'tZijn mis schien Fransche manieren oin een vriend op een droogje to ontvangen, bij ons in Engeland is dat geen mode. Judas spreidde zijn tien vingers uit, prevelde iets en zweeg toon, tot groote teleurstelling van juffrouw Binter. Juist toen deze bezig was op te sommen wat ze in haar provisioknraer had, werd er gebeld. Zij snelde naar de deur, liet meneer Tanks bin nen en bracht hem naar do salon-cel. Toen verdween zij, rammelend met haar sleutels. Wordt vervolgd

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1