Stadsnieuws. Ingezonden. Dr. W. J. Mansseti, Lutherscb predikant te Zaandam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Remon- strantsche kerk hier. H. M. de Koningin is opgetreden als Be schermvrouw van het »Utrechtsch genoot schap voor Landbouw en Kruidkunde"* Ter gelegenheid van den 58sten verjaar dag van H. K. H. Wilhelmina Frederika Anna Elisabeth Maria, Prinses der Nederlan den, Vorstin von VVied, werd hier gister bet carillon bespeeld en wapperden do vlag gen van de openbare gebouwen en enkele particuliere woningen. Een parade van het garnizoen werd niet gehouden. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nussau, dr. A. E. Post, Inspecteur van het Geneeskundig Staatstoe zicht voor Gelderland en Utrecht, te Arnhem, Penningmeester van de feestcommissie voor de viering van liet 50-jarig bestaan van de «Nederlandsche Maatschapbij tot Bevordering der Geneeskunst". De gewone audiëntie van den Commissaris der Kor.ingin zal wegens de vergadering der Staten dezer provincie Zaterdag a. s. niet plaats hebben. In Provinciaal-blad Nos. 05 en 96 wordt aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht ken nis gegeven, dat in de gemeenten Nigte- vecht, BreukelenNijenroue en Tienhoven gevallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen. De achttiende besteller ten Postkantore wordt zeer binnenkort benoemd. Aan het langverwachte wordt dus spoedig voldaan. Bij liet eind-examen van het Stedelijk Gymnasium is alsnog geslaagd voor A de heer J. M. van Beijma. De uitslag der admissie-examens van de Hoogere Burgerschool wordt morgen-, die van de overgangs-examens Zaterdag bekend gemaakt. Aan het olïiciers-examen van de Kon. Mi litaire Academie te Breda hebben o. a. vol daan onze vroegere stadgenooten, de heeren jhr. J. W. Godin de Beaufort, voor cavalerie hier te lande, S. G. N. Pieter en B. II. H. van den Wall Bake voor artillerie h. t. 1. Aan het overgangs-examen van het le naar 2e studiejaar dat van den Hoofd-cur- sus hebben voldaan de heeren: H. A. Fi scher, voor infanterie h. t. 1.; W. A. L. Soetbrood Piccardt, J. J. de Kroes en A. P. Erzey, voor infanterie O. 1., en H. Eggink, voor"administratie h. t. 1. Na bij Kon. hesluit van 19 April 1895 te zijn bevorderd tot kolonel en benoemd tot comman dant van het 5e regiment infanterie, nam kolo nel De Petit op 1 Mei daaraanvolgende het be vel over het korps over. En nu, na vier jaar, droeg generaal-majoor De Petit het bevel over zijn korps wederom over aan overste Van Essen en nam hij afscheid van zijn „kameraden" die hem zonder éen uitzondering wellichtop de handen droegen. Het oflicierskorps wilde den beminden chef niet laten heengaan zonder hem een stoffelijk be wijs van hoogachting en van erkentelijkheid te schenken. Dinsdagavond werd dit, in tegenwoordigheid van alle officieren van het regiment, zoowel van hier als uit Utrecht, bij monde van overste Van der Horst Bruijn aan den generaal overhan digd, in de groote zaal van „Amicitia". Het bestaat uit een honderdtal photogra- phieën, voorstellende „episodes uit het leven van den soldaat" bij liet korps. Zij waren opgesteld langs de zijwanden der groote zaal en mochten den onverdeelden bijval vinden. Toen de generaal was binnengeleid, onder het „Lang zal hy leven" van het stafmuziek- korps. en ontvangen door de hoofd-ofTicieren, nam overste Bruyn het woord, zeggend hoe het officierskorps het vertrek betreurde van den goeden chof, die allen liehandelde op humane en aangename wijze, die wiBten in welke goede handen hun belangen waren vertrouwd. Om uiting te geven aan dat gevoelen van dankbaar heid hadden zij besloten een blijvend aanden ken aan te bieden, bestaande uit een door Mer- ekei bagh versierde portefeuille voor een serie photo's, door kameraad Groote vorvoardigd. Spt. verzocht den generaal deze herinneringen aan het 5» regiment eens na te gaan in een verloren oogenblik, overtuigd dat dit souvenir even aangename herinneringen zal wekken als het korps zal behouden aan den algemeen be minden chef, wien nogmaals alles goeds werd toegcwensciit en in wiens aandenken spr. het korii nogmaals recommandeerde. Na de fanfares en de hartelijke toejuichingen dankte de generaal en bracht een welgemeend „leve het 5e regiment" uit. Vervolgens dankte overste Van Essen de com missie voor het geschenk, in het bijzonder lui tenant-adjudant Groote hulde brengend voor ziin groot aandeel in het tot stand brengen van uit waarlijk artistiek imnduiikon. De album-portefeuille is vervaardigd vun En- gelscli naturel-leder en aan de hoeken voorzion van uit de hand gesmeed zilveren beslag. Op het \oorplat is, in modernen styl, gesneden en gedreven het wapen van den gehuldigde, om lijst doorheen eenvoudig, doch hoogst artistiek entourage. Het achterplat vertoont op dof ge- pointilleerden grond diens monogram, eveneens door kunstig snij- en drijfwerk omgeven. Do binnenbekleeding is van rood moiré anti que en bestaat uit vier kleppen, ter beschutting van de cartons, die het gedenkboek vormen. Op het eerste carton is door Anth. Greoven- etuk in goud en kleuren zeer fraai gecalligra- pheerd de volgende opdracht: „Overtuigd van het goed hart, dat hij zijne soldaten toedroeg, waardoor geen ander bewijs van de sympathie zijner officieren hem meer zou kunnen voldoen dan eenige beelden zooveel mogelijk uit het werkelijk leven van den troep, waarmee hij vier jaren met een goed soldaten hart heeft gediend, werd dit gedenkboek aange boden aan den Generaal-Majoor W. L. de Pe tit, bij het uederleggen van het bevel over het 5e Regement Infanterie." De hoogst artistieke iuap wordt bewaard in een notenhouten cassette, gecapitonneerd met moiré antique. Jos. Merckelbagh, de hoogst bekwame leder ciseleur uit Utrecht, heeft ook nu weder een meesterstukje geleverd. Plaatsgebrek belet ons, heden uit te weiden over diens kunst. Zeer vermoedelijk zal hij binnen niet te lan- gen tijd Amersfoort in de gelegenheid stellen, kennis te mukeu met zijn werk. Herinnerd zij, dat hij omtrent 1884 te Berlijn en te Hamburg kennis mankte met de ieder-ci- selure, een kunstambacht dat in de Middeleeu wen ook hier te lande werd beoefend en waar van menige even fraaie a's bij den inhoud pas sende boekband in oudere bibliotheken nog blijken geeft, doch dat sedert het begin dor 18 eeuw in vergetelheid was geraakt. Hem komt de eer toe, dit oud-Ilollandsche kunsthandwerk in vollen luister te hebben her steld. Na zijn terugkeer uit Duitachland, in 88, vestigde hij zich te Utrecht om nog in het zefde jaar op de Kunstnij verheidstentoonstel ling te 's-Gravenhage met de hoogste onder scheiding bekroond te worden. Het is thans de gelegenheid niet, de werken van dezen hoogst bekwamen kunstenaar op te sommenenkele er van mogen hier worden ge noemd. Het zijn de alba voor prof. Wijnvcldt en prof. P. Cuypers, die voor Richard Hol en Karei van der Heijden, de cassette voor de Kei zerin van China. Niet minder bekend zijn de ratificatie-portefeuilles voor Buitenlandsche Za ken en de mappen door verschillende Gemeen tebesturen aan HH. MM. de Koninginnen aan geboden bij H. D. bezoek. Ook de thans aangeboden mappe is een mees terstukje van leder-ciseleerkunst en doet het Koninklijk atelier van den heer Jos. Merckel bagh weder alle eer aan. Niet minder de Commissie uit het officiers korps van liet 5e regiment, dat dezen omslag koos voor het waarlijk typisch Bouvenir aan zijn sympathieken chef. Tot luitenant-kolonel bij het 5e regiment infanterie is bevorderd de majoor L. Bren- der a Brandis van het korps. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek in zijn rang overgeplaatst bij de infanterie van het Indische leger, de bij dat leger gedetacheerde 2e luitenant C. S. Gomm, van het 5e regi ment infanterie. Bij het 5e regiment infanterie zijn o. a. bevorderd: tot sergeant-titulair de korporaal C. J. J. van Velzen; tot milicien-sergeant de korporaal W. Hoffman; en tot reserve-ser geant de reserve-korporaals G. J. Post van den Burg, A. H. de Noo, G. M. Droogleever en W. de Vries. rekening van den heer A. Bos. le Utrecht, is ingeschreven als volgt: Rijk de Vries, Wageningen, f6698; J. Blanken, Scherpen- zeel, f6473; H. van Laar, Zwolle, f5900 F. H. Noorman, Zwolle, f5678 J. C. van Eibergen, A merslöorf, T3405. De gunning is in beraad gehouden. Programma der muziekuitvoering, heden avond te hall'acht op den Ilol'te geven dooi de muziekvereeniging „Ccecilia", directeur de heer M. J. Houpst: 1. Par lc Wane droit, marche D. Bomvnu 2. La Dame de coeur, ouverture G. Duval 3. Donau Wellen, Walzer J. Straw* 4. Het Landjuweel, l'antaisie J. Ellegiers 5. Belgisch bloed, ouverture O. Teeremans G. La Madonne, marche de profession D. Snoek 7. Bouquet de mi'lodies sur l'opëra „Lucic do Lnmmermoor" Donizetti S. Potpouri populaire. VG. Jiennwt 9. Finale. Programma der muziekuitvoering, Zondag avond half acht te geven op het terras van «Amicitia" door hel stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aakcn 1. „Défilé de la Garde Républicaine" Marche militaire Weltge. 2. Ouverture „Tempelweihe" Kiler-Btla. 3. „Freuet eucb des Lebens", Conzert Walzer Joh. Strams. 4. „Grande fansaisie caprice" II. Vievxtemps. (arrangée pour Harmonie par G. Bikkers). 5. Einleitung zum Illcn Act und Brautehor nua „Lohengrin" Rich Wagner. 6. Grand sexluor de l'opéra „Lucie do Lamiiiermoor" Donizetti. 7. Zwei ungiulsche Tanze Joh. Bruluims. 8. Fantaisie sur des motifs de l'opéra „Carmen"Bint. Vechterijen op Zondagavond komen hier zóo geregeld, voor, dat we er gewoonlijk geen melding van maken. Nu echter het gerucht loopt, dat er Zon dagavond dooden zijn gevallen, volge hier het relaas uit goede bron In den nacht van Zondag op Maandag had aan de St. Agathastraat alhier een vechtpartij plaats tusschen twee huzaren, een artillerist en eenige aldaar wonende burgers. Een dier bur gers P. O. heelt daarbij een mesteek in den borsten een ander J. G. een messteek in het linker dijbeen bekomen. De politie, ter plaatse verschenen, heeft een der militairen gear resteerd en naar de kazerne overgebracht, terwijl de beide anderen de vlucht hebben genomen. Arts Morren Jr. verleende de eerste heel kundige hulp. De verwonden deden Maandag reeds weer een wandeling. Het 30-jarig ainbts-jubilé van don brieven gaarder J. B. N'ijhof, te Hoevelaken, is Maan dag met groote opgewektheid en onder al- gemeene belangstelling gevierd. Namens do ingezetenen werd hem, als blijk van waardeering, een fraaie fauteuil met zes bijbehoorende stoelen vereerd. Aan den reserve-korporaal L. J. Rieberen den adspirant-vaandrig A. Goedkoop, van het 5e regiment infanterie, is op hun ver zoek vergunning verleend om deel te neinen aan het ad missie-examen voor de toelating tot cadet bij de Kon. Militaire Academie te Breda. Een goeden raad aan hen, die 's zomers naar buiten gaan en hun huis leeg laten staan Zot overal, zooveel mogelijk, waschkommen en andere bakken met water neer. Wanneer men terugkomt, is het water ver dampt. de woning en alles wat er in staat, heeft den gewenschten graad van vochtigheid behouden en op het water drijven tal van motten en andere onwelkome gasten. Dinsdag zijn hier aangekomen de cadet- ten-sergeant der artillerie van de Kon. Mi litaire Academie te Breda, die tot begin October de oefeningen van het le regiment veld-arlillerie zullen bijwonen. De Neder). Schutterijkader-bond zal 30 Juli a. s. in iTivoli'' te Utrecht zijn 14e jaarlijksche algemeene vergadering houden. In die vergadering zal het jaarverslag worden uitgebrachtdoor den le luit-adjudant van het 4e regiment infanterie J. W. van Alphen, uit Haarlem, zal een militaire voor dracht worden gehouden, getiteld «Sprokke lingen", en het Hoofdbestuur zal machtiging vragen om in 1900 weder een grooten wed strijd uit te schrijven. Uit goede bron vernemen wij, dat mot 1 Augustus gereed en voor het publiek ver krijgbaar zullen zyn de nieuwe postzegels met den nieuwen beeldenaar van de Konin gin en in de onlangs vastgestelde internatio nale kleuren. Ten behoeve van onze abonné's hebben we weer ulVlrukken op c-urton gemaakt van den zomerdienst aan het Poslkuntoor en op de spoorwegen, met de tot heden bijgewerkte lelephoon-lijst. Nog slechts enkele exemplaren zijn dispo nibel. Wie er zich dus van wil voorzien, zende ons de bon in dit nummer ten spoe digste toe. Bij de heden ten overslaan van architect W. Salomons gehouden aanbesteding van een villa op den Amersfoortschen berg voor Veel vrienden kan een verstandig sterve ling niet hebben onze natuur is niet opge wassen tegen dergelijke -polygamie. Te New-York is de politie er in geslaagd de hand te leggen op een syndicaat vati be delaars. Dit syndicaat bloeide zoo, dat het onlangs te Brooklyn een huis heeft gehuurd tegen ruim 12000 gulden per jaar. In dat huis waren alle attributen gedeponeerd, nl. 3000 krukken, 1500 krukstokken, 4000 hou ten armen en beeuen en 6000 bordjes, waar bij op het medelijden van de voorbijgangers een beroep werd gedaan. door den heer S. Posthuma Jz. genomen, mag liet worderf toegeschrevendat de brand beperkt is tot vijf hooibergen, dat er geen persoonlijke ongelukken zijn voorge komen, en dat de schade voor dé Gemeente (wat betreft loonen cn vernield materieel) beperkt is tot het kleinste minimum. Ik heb gemeend hiervoor openlijk dank te moeten brengen aan den lieer Inspecteur van Politie, die ook nu weder getbona heeft, een ambtenaar te zijn, ten volle berekend voor zijn niet altijd dankbare taak. U dankend voor de verleende gastvrijheid, hoogachtend. D. Gerritsen. Nederlandsclie Centraal-Spoorweg- Maatschappij. Totale ontvangsten over de maand Maart 4899. Reizigers 72687 50954.55 Bagage honden (tonnen) 102 89696 Levende dieren, rijtuigen enz. 7 200.815 Goederen (tonnen) 25 776 48 327.85 Diversen 583.41s Totale opbrengst' 108 023.59 Totale ontvangst1899 1898 sedert 1 Jan. f285 239555 f25110142 Gem. aantal K.M. in totaal in expl. sedert I Jan. 142 102 Ontvangst per dagkilometer f28.30 f27.35. RECLAMES. van 45 regels t' 1.25elke regel meer f050. GEBREK AAN EETLUST Dit geval doet zich dikwijls voor zonder het gevolg eenor werkelijke ziekte te zijn. Het komt voort 't zij ten gevolge eenor algemeene zwakte en een tegenzin in alle zaken, 't zy door het af breken der normale werkingen van het lichaam, zwakke en slechte bloedsomloop. Er kunnen zich ernstige storingen voordoen welke de gezondheid voor het geheelc leven betndeelen. Het bloed te hernieuwen, de spieren te versterken, ziedaar het ware middel om aan dit gevaar weerstand te bieden en eene door deze ongevallen geschokte gezondheid te herstellen. Zoo schrijft ons de heer C. J. Schot, een eervol bekend persoon, Rijksbrugwachter te Viunen „Reeds lang was ik lijdende aan eene maagkwaal, mijn eten verzuurde en gedurende drie maan den had ik er zoo'n last van dut ik mijne betrek king niet met zorg kon waarnemen. Doch die drie maanden van rust mochten niets baten, en einde lijk besloot ik toch ook eens die beroemd gewor- dene Pink Pillen van Dr. Williams te probeeron- En werkelijk Uwe pillen hebben alles doen ver. dwijnen, zoodat ik nu wêer eten kan als vroeger en niet de minste last meer heb van maagzuur. Hot opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd ruede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met huu inhoud. Kopij vnn geplaatste of ongeplaatste stukken wordt toruggogoveu. Geachte Redactie, Op het gelukkig onwaar gebleken gerucht, dat myn hooibergen in brand zouden staan, spoedde ik mij Zondagavond naar het terrein bjj de Koningstraat. Toen ik daar aankwam, vond ik slechts eenige manschappen van spuit 3 en den heer Inspecteur van Politie. Het is mij een hoogst aangename taak, dezeu lautsten door middel van uw veelge lezen blad openlijk hulde te mogen bren gen voor zijn kalm, weldoordacht en beslist optreden bij don brand. Aan de uitstekende maatregelen toch, Volgens portret. Ik kan eenieder Uwo Pink Pillen aanbevelen die aan eene maagkwaal lijdende is, want zij hebben mijne gezondheid hersteld. Maakt mijn attest openlijk bekend." Prijs f 1.75 de doos: t9.— per 6 doozen. Ver krijgbaar bij SNABILIÉ. Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze iade hernieu wing van het bloed on de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggomergziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de scuoonc kleuren aan de bleeko gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadig* handeling op allo ïiekten veroorzaakt door licha melijke er. geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alle goede produkten worden ook de Pink Pillen reede nagemaakt, een ieder geve dm wel acht dat er in tFraneeh op het omhulsel staat: „Pilules Pink pour Personnes PAles du Dr. Wil liams". 't Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels, welke ilikwijls gevaarlijk zijn voor ile gezondheid, Wij kunnen de werkdadig- heid der Pink Burgerlijke stand van Amersfoort van 29 Juni tot en met 5 Juli. GEBORENJan, z. van J. Leonards en M. van den Ham. Catrina Cornelia Jean- nette, d. van J. Bakker en J. van Dorssen. Hendi-ikus Tlieodorus, z. vnn D. van Barne- vehl on H. van der Last. Jacob, z. van A. Walet en II. van iJykhuizen. Heintje, d. van II. Meyer: Hendrik Jacobus, z. van J. van den Iledem cn A. Rouwendal. Willem, z. van P. van der Schagt en J. Meer- ding. Paulina, d. van R. van Putten en

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2