Donderdag 13 Juli 1899. No. 4892. 48e Jaargang. OP REIS. JUDAS. Binnenland. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersioort. Verschijnt Maandag- en Dondei-dagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post 1.15. Advertentie» 1G regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertent iën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentie» van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten ot langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsehe Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelyk adres is vol doende. KENNISGEVINGEN. Naar aanleiding eener missive van den heer Commissaris der Koningin van 4 Juli 1899 brengt de Burgemeester van Amersfoort ter kennis van belanghebbenden dat schietoefeningen van het fort Pamp® 'plaats zullen hebben op de vol- gende dagen a. op 24 en '25 Juli 1S99 en zoonoodig op 2G en 27 Juli. b. op 28 en 29 Juli 1899 en zoonoodig op 81 Juli. c. van 1 tot en met 8 Augustus 1899 en zoo noodig op 9, 10, 11 en 12 Augustus De schietoefeningen sub a en 4 worden ge houden in Noordelijke en Oostelijke richtingen maken in die richting het gedeelte van de zee tot op 4000 M. van het fort onveilig. De schietoefeningen sub c worden gehouden in Noord- Oostelijke en Oost-Noord-Oostelijke richting en maken in die richtingen het ge deelte der zee tot op 8000 M. van het fort on veilig. Een stoomboot zal, zoo noodig, aan zeilvaar- tuigen, die zich in het onveilige gedeelte be vinden, hulp verleenen. Op de dagen, dat gevuurd wordt, zal op het fort Pampus, de batterijen Diemerdam en Dur- gerdam, de Westbatterij nabij Muiden en don kerktoren te Muiderberg een roodo vlag waaien van minstens éen uur vóór den aanvang der schietoefeningen tot het einde daarvan Amersfoort, den 10. Juli 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. SUHIMMELPENNINCK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 8 der Hinderwet. Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan J. H. MANTEL en G. C. D. "BOELE en hunne rechtverkrijgenden vergunning is ver leend om een Inrichting tot vervaardiging van ondertitelen van rijwielen waarin gas als drijf kracht wordt gebezigd opterichten in het per- Feuilleton. ceel alhier gelegen aan de Utrechtsche straat, kadastraal bekend onder sectie O. No. 902 Amersfoort, den 10. Juli 1899. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, l)e Burgemeester, F. D. S0HIMMELPEN NINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. 15) Waarheen? vroeg Tanks, ietsin zijn boekje opschrijvend. Dat weet ik niet, antwoordde Judas, de schouders ophalend. Mijnheer Roger is mijn vriend niet. In November zeide Melstane tegen mij: „Ik ga naar Jarlchester." Hij vertelde,dat hij bij meneer Spolgers geweest was en don volgenden dag vertrok hijik heb mijn vriend niet weergezien. Het onderhoud tusschen Meistune en Spol gers is zeker niet van vriendschapuelijken aard geweest, zeido Tanks, den Fransen man scherp aanziend. Dat weet ik niet, mijnheer, antwoordde Judas met zijn alleronschuldigsten blik. Waarom koos Melstane juist JarlcheBter? Ik weet het niet; ik heb mijnheer alles ge zegd wat ik wist, antwoordde Guinaud. Dat betwijfel ik, bromde Tanks. Waarom Wat zou ik meer weten Wat u in ij hebt verteld, werpt volstrekt geen licht op do zaak. Wacht; nóg iets moet ik mcededeelen,her nam Judas. Den avond vóór het vertrek van mijn vriend, hield het rijtuig van miss Varlins voor de apotheek stil. Zij kwam binnen en zeide „Ik heb geen postzegels bij me. Zoudt u mij er een kunnen geven „O ja, antwoordde ik en ik guf haar een postzegel, dien zij on den brief plakte. Toen ging zij weg. Het adres had ik echter gelezen. En hoe luidde dat? Aan mijnheer Roger Axton, Jarlchester, antwoordde Judas kalm. Begrijpt u hot nu? De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente AMERSFOORT maken bekend dat afschriften van de processen-verbaal der zit tingen van de hoofd-atembureaux tot het vast stellen van der. uitslag der Btemming tot ver kiezing van vijf leden van den Gemeenteraad in de drie kiesdistricten zijn aangeplakt en voor een ieder ter Secretarie ter inzage zijn nedergelegd. Amersfoort den 12. Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CH1M MELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. ATJKH. Bij hel Departement van Koloniën is Dins dagmiddag ontvangen het volgende, van 11 dezer gedagteekende telegram van den Gou- verneur-Generaal van Ne-lerlandsch-lndië, be treffende de krijgsverrichtingen in de Pasei- en de Pedirstreek «Talrijke vijand bij Metang-lioeli hield geen stand. Handgemeen bij tocht naar Paja Ba- koeug. Bruggen geslagen over de rivieren Pasei en Kerti. «Onzerzijds éen gesneuveld en een-en-twin tig gewond. Vijand liet vier-en-zeventig doo- den achter. »ln de Pedirstreek gevechten met benden van Panglima Polim. «Onzerzijds éen gesneuveld en vijf ge wond. Vijand had vijf dooden". Des ochtends ontving tie »N. Rott Crt" het volgende telegram »De troepenmacht van Van HeuLsz is in het bivuoac van Gedong teruggekeerd na de hentings in Matung Koli bestormd te hebben. »De vijand liet 74 dooden achter. «Aan onze zijde werden gewond de kapi tein der infanterie J. H. L. Schneiders, de le luitenant der infanterie J. L. Doerleben, de 2e luitenant der infanterie W. llaaxman en 16 minderen, en gedood éen korporaal 'lei' genie". Blijkens van den Gouverneur van Atjoh ontvangen telegraphisclie berichten zijn sedert de jongste mededeeling dienaangaande, in de «Nedemwdsche Staatscourant" van 22 Juni jl. bij de krijgsverrichtingen in At- jeli gesneuveld de sergeant F. Uertagnolli, verdronken de fuselier M. R, Waser,aan bekomen wonden overleden de korporaal II. M. Broek,levensgevaarlijk gewond de ser geant J. van Didden, en licht gewond de kapitein der infanterie E. VV. Ustreig en de le luitenant van dat wapen J. li. E. van der Wal. Bij dn Ned. Hervormde kerk waren op 1 Juli 1.1. 274 predikantsplaalsen vacant, of 14 minder dan op 1 Januari l.l. waarvan in de provincie Utrecht 9. De leden van de Eerste Kamer der Stuton- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag 17 Juli a. s., des avonds half negen. De kamer zal eerst Woensdag 19 dezer een openbare vergadering houden. Neen, antwoordde Tanks. Miss Varlins schreef aan Axton te Jarlchester. Wat heeft dat te beteekenen Ik weet, dat Axton, te Jarlchester was. Ik heb hem daar zelf ontmoet. Zoo? herhaalde Judas, maar kijk eens: Axton was te Jarlchester. Melstane ging óok daar heen. Voor hij ging, kocht hij morphine-pillen, niet waai'? Mijn vriend en Axton zijn vijanden. Te Jarlchester ontmoetten zij elkander, de armo Melstane stierf tengevolge van morphine Wilt u daarmede zeggen, dat Roger Axton Melstane vergiftigde? riep Tanks uit. Judas spreidde weer zijn tien vingers uit. De Hemel beware mij, mijnheer, ik be schuldig niemand, maar zij verlangen beiden miss Marson te bezitten. Axton bezit morphine- pillen, Melstane sterft door morphine maar ik beschuldig niemand. Modunkt, dat u vrij duidelijk gezegd hebt, wat u bedoelt, zeide Tanks koel. Ik geloof het Diet. Mijnheer Blaas u niet op, meneer Guinaud. Ik her haal hetik geloof net niet, en om te bewijzen, dat u ongelijlr hebt, zal ik Roger Axton hier luton komen en hem alleB vertellen. Hij kan slechts bevestigen, wat ik u heb gezegd. Dat zullen wij zien. Mijnheer I Mijnheer? De beide mannen waren opgerezen en ston den tegen over elkander. Tanks was volmaaakt kalmJudas zichtbaar opgewonden. Hij geleek een slang, die op het punt is, zich op haar prooi te worpen en Tanks was op zijn hoede. Einde lijk deed Judas, met. eon sissend geluid, een paar schreden achteruit en boog. Waarom zouden wij met elkander vechten, mijnheer? zeide hij. Zoodra mijnheor Axton hier is, zult u hooren, dat ik gelijk heb. De Staten van Zuid-Holland hebben Dins dag de 4 aftredende leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal herkozen en wel den heerS. A. Vening Meinesz, met 42 stem men; mr. R. T. H. P. L. van Bóneval Faure, met 40 stemmen; den heer F. B. s' Jacob, met 41 stommen. De Prov. Staten van Limburg hebben den heer L. li. A. Magnée herkozen. De heer mr. A. E. J. Nysingh is door de Staten van Drente mot 32 van de 33 stem men herkozen. In de vergadering der Staten van Fries land is mr. W. J. van Welderen baron Ren- gers herkozen met 25 van do 44 stemmen. Door de Staten van Utrecht werd herkozen mr. R. Meivil baron Van Lijnden. In de vergadering der Staten van Noord- Holland zijn herkozen do heereu mr. E. N. Rahusen en mr. M. C. van Hall. In de plaats van den heer A. Prins is gekozen mr. F. S. van Nierop. Door de Staten van Noord-Brabant zijn de heeren W. J. 11. Prinzen Fzn. met 51 en mr. E. II. J. M. van Zinnicq Bergman met 50 van de 52 stemmen herkozen. De vergadering dor Staten van Groningen beeft herkozen den heer D. K. Welt. De Staten van Gelderland hebben herko- zen de hoeren mr. W. C. baron van Pallandt van Waardenburg en Ncerynen en jbr. F. J. van Nispen tot Pannerden. In de vergadering der Staten van Over- ysel is herkozen de heer G. J. van Hoek. Door onderscheidcno loden werd in de afdeo- lingcn der Eerste Ksmor bij het onderzoek van het wotsontwerp tot wijziging der Wet betrekke lijk de Nationale militie, aan de Kegeuring hulde gebracht wegens den spoed waurinode zy een maatregel voorstelde, waardoor voortaan praktijken zouden voorkouien die zij oordeelden, dat strekten ter ontduiking der Wet van 2 Juli 1898, al mochten zy daarmede dan ook niet be paaldelijk in strijd zijn. Daarentegen meenden andere leden, dat de Regeering beter zou gedaan hebben, met de ge volgen van het z. g. stelsel-Coolen uf te wach ten, welk stelsel volgent hen spoedig zou geble ken zijn geen ver strokkemde gevolgen te hob- ben. Verschillende leden verklaarden zich met het ontwerp niet te kunnen vereonigen. De meerderheid, waaronder loden voorkwa men, die tegenstanders waren geweest van de Wet van 2 Juli 1898, verklaarde zioh echter met het voorstel ingenomen. Onder deze leden waren er echter, die wenschten te verklaren, dat hun instemming geenszins wegnam dat zij een regeling, als door den Minister van Oorlog over wogen wordt, nl. of niet in hol in te dienen wetsontwerp tot regeling van den verplichten krijgsdienst een plaats ware te geven aan „vrij willigers die wel den gewonen politiedienst wil len vervullen met de herhalingsoefeningen, zoo als een gewoon milioien", indion mogelijk, raad zaam zouden achten. Tot dat tijdstip is het niet noodig, dat we olkander ontmoeten, antwoordde Tanks, zijn jas aantrekkend. Zooals mijnheer verkiest. Goeden nacht. Au revoir, monsieur. Octavius verliet het vertrek zonder een woord te zeggen. Op het portaal ontmoette hij juffrouw Binter, die blijkbaar in de huurt gebleven was. voor het geval dat er iets besteld werd. Ze bracht Tanks naar de voordeur en liet hem met tegenzin los. Nadat de detective hom verlaten had, kroop Judas zoo dicht mogelijk bij hot vuur en zeide met zijn leelyksten glimlach Ziezoo, moueer Axton, van avoud heb ik mij gewroken ik laat mij niet voor niets belec- digentnaar wacht, meneer Axton, nóg ben je niet van me af. En miss Varlins, ik heb jelui heiden in mijn machtIk, Jules Guinaud, kan jelui vernietigen als ik wil Tanks schreef in zijn notitieboek: „Die Judus, zooals zo hem nooiuen, is waar schijnlijk een schurk, muur heel slim. Ik moest hom helaas meer vertollen dan ik wel wilde, Wat ik omtrent Axton vernam, is zeer ongun stig. Hij was te Ironhelds, ofschoon hij dat tegenover mij ontkende. Hij was met Melstane bekend. Judas vertelde mij, dat zij twistten. Een slecht teeken. Ik heb aan .xton geschreven en hein verzocht, hier te komen. Indien hij weigert, vrees ik dat hij schuldig is. Ik wou dat ik, wat Judus mij vertelde, niot kon geloo- ven. Hij maukt op mij den indruk van een doortrapten schurk, en tóch moot ik bekennen, dat hij mij in mijn vermoeden versterkt heeft". Fraucis Marson was een der rijkste mannen van Irontields en daardoor een der invloedrykston. Zijn vader was in het oorspronkelijk dorp geboren en toen er ontdekt word, dat in den omtrek Onderscheidene leden der Eersto Kamer kon den zich om verschillende redenen niet vereeni gen mot het voorstel der Regeering tot afschaf fen der Rijkstolleu. Een doel hunner oordeelde dat het thans geen oogenhlik was om don Btuat. wegens te derven inkomsten of, in verband daarmede, uit te keeren gelden, met een bedrag van meer dan zes ton gouds te bezwuren. An dere leden waren er tegen, omdat het een voor velen zeer schadelijke toestand in het leven zal roepen. Vooral wus dit het geval met de wo* tcrtollen in de noordelyke provinciën. Wil voorts de Regoeriug werkelijk do afschaf fing van de tollen, geheven door Je provinciën, gemeenten en particulieren bevorderen, dau zou zij hare goedkeuring niet moeten hechten nan het invoeren van nieuwo of vorhoogen van bestaande. Men had hierbij o. n. hot oog op de tol heffing van de vélocipódes. zooveel ijzer onder den grond lag, was Francis een der eersten geweest, die met geleend gold groote stukken grond had gekocht. Hij was schatrijk geworden en kon zich dus de weelde veroorloven, zyn zoon oon uitstekende opvoeding te geven. Toen die voltooid was, nam hij hem bij zich in du zaak, die sedert heette Marson A Zoon. Spoedig daarop stierf hy. Marson Ju nior, thans eeu man van leeftijd, met grijze haren, huwde de eenige dochter vun si. Miles Uanton, maar de fortuin, die hom reeds zóo uuig had toegelachen, vond liet wenscheiijk, eindelijk oens afscheid van hern te nomen zijn vrouw stierf een paar jaar na de geboorte van hun eenig kind, Florence. Op haar sterfbed smeekte de jonge moeder, hot kind samen met Judith Varlins, de dochter van een verren bloedverwant, te doen grootbrengen. Judith, die toen twaalf jaar was en veel te ernstig voor lmar jaren, beschouwde de wouseh van Flory's moeder als eeu opdracht, als con taak, welke haar op do schouders werd gelogd en zy wijdde zich geheel ivin de zesjarige kleine. Francis Marson was een gobroken man zijn smart over hot ver lies zijner vrouw dreigde hom waunzinnig te maken, lly ging op reis en liet do twee kinde ren achter op een goede school, die zij pas vor- lioten, toen hij terugkeerde. Thans was Flory een allerliefst jong meiajo van twintig jaar, met goudblonde lokken en blauwe oogou; Judith was een brunette, zes jaar ouder en dan ook moestcresln huis, die ontving, kortom handelde als Florv's oudere zustor, ter wijl deze niet anders 'deed dan hot leven genieten. Francis hud boido muisjes lief, maar hij ver afgoodde Flory. do zonnestraal in huis. Judith zoowel als do vudur bedierven en verwenden den aan hun zorgen toevertrouwden schat. (Wordt vtrvolgiC).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1