Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Henneberg-Zijde Marktprijzen. Advertentiën. in den bagagewagen en indien dit onmoge lijk is op andere wijze trachten den machi nist te waarschuwen. In elk geval moet zoo spoedig mogelijk do kraan tusschen de locomotief en den trein geopend worden. Voorts wordt bepaald, dat ten einde te kunnen nagaan of de machinisten steeds zorgen voor voldoende luchtspanning in de treingeleidiug, op de treinen waar de lucht druk rem in werking is, de hoofdcooducteura op de trein rapport en aanteekening moeten houden van den druk in bedoelde leiding, aangegeven door den manometer in den ba gagewagen. De opneming van dezen druk moet plaats hebbeneenigp minuten na vertrek van de stations waar de trein is samengesteld of van samenstelling veranderd isze eenige mimiten vóór het, einde van den rit. Aan de Burgemeesters in de provincie Utrecht wordt bij Provinciaal-blad No. 104 kennis gegeven, dat in de gemeente Vleuten gevallen van mond- en klauwzeer zijn gecon stateerd. Tot vaste besteller aan liet vereenigd Post en Telegraafkantoor bier is aangesteld 11. Hemnicrs, reeds meer dan 7 jaren hulp-be- Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens der «Nederlandsche Toonkunstenaars-veree- niging" zijn geslaagd: onzestadgenootemej. G. \1. VV. Celosso voor koorgezang en onze vroegere stadgenooten mej. A. van den Bergh en B. VV. van den Bergh voor piano (lager onderwijs) en G. J. Putman Cramer voor koorgezang; allen leerlingen van de Muziek school vau' «Toonkunst" bier. Bij de te 's-Hertogenbosch gehouden exa mens voor de hoot'dacte is o. a. geslaagd onze stadgenoot de heer W. Kraanbij die, gehouden te Deventer, de heer P. Brandsen. Tot leeraar in timmeren en bouwkundig teekenen aan de Nuts-teeken- en ambachts school te Wageningen is uit 5G sollicitanten benoemd de beer C. Mol, tijdelijk opzichter- teekenaar bij de Genie alhier. Ter van 18 tot '21 Juli te Middelharms gehouden Laudbou w-tentoonstelling, aan welke verbonden was een tentoonstelling van pluimgedierte en konijnen, behaalde onze stadgenoot, de heer J. C. A. van Wa- melen den len prijs voor klasse Kruising- producten Plymouth Rocks, 2en prijs wit Wyandottes, 2en prijs benevens twee Z. E. V. en twee E. V. M. voor Krulhoenders; voor duiven eerste prijs Pauwstaarten wit, Z. E. V. zwarte Eksterduiven, voor konijnen Z. E. V. Onze stadgenoot, de bekende hoenderlief hebber G. Muys. fungeerde als lid der Jury en bleef mitsdien buiten mededinging. Tot Voorzitter van de Zang-Vereeniging jZang Veredelt" is gekozen de beer T. van Oen Blink; tot Penningmeester, in diens plaats, de heer M. Snijders. Naar wij vernemen, zal het concert in «Amicitia" dat gister om het ruwe weder werd uitgesteld, aanstaanden Donderdagavond worden gegeven. Kapitein W. H. van Terwisga, van het 5e regiment infanterie, is bij Kon. besluit in zijn rang overgeplaatst bij den Gene- ralen staf, Adspirant-vaanilrig J. de Kroes, van het 5e regiment infanterie, is bevorderd tot reserve-korporaal. Dc jongeling B. Hoeven beeft bij het 5e regiment de verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voor het Reserve-kader. Dc officier van gezondheid der 2e klasse dr. P. B. van Loo, van het 1e regiment huzaren gedetacheerd in de Legerplaats by Oldenbroek, keert 1 September, onder eervolle ontheffing van die detacheering, bij zijn korps terug. De ollicier van gezondheid der le klasse J. J.^ F. M. Xooreo, van hel le regiment veld-artillerie hier gedetacheeid bij de land macht in West-Indië, keert in Augustus van die detacbeering in Nederland terug. We herinneren nogmaals met een enkel <;.woord aan het Gewestelijk zendingsfeest dat a. s. Woensdag in het Lokhorster bosch wordt gevierd. Muziek eti zang zullen de toespra ken der feestredenaars afwisselen Sprekers zijn: <ls. Burger uit Utrecht,ds. Ter Haar Ro- meny uit Amersfoort, ds. Jonker uit Haarlem, ds. Brans uit Soest, ds. Van der Sluis, emeritus predikant der Gereformeerde kerken, laatste lijk te Baarn, en ds. Mooij uit Ermeloo. De Rechtbank te Utrecht veroordeelde J. G., oud 'i3 jaar, werkman, geboren en wo- neudo te Amsterdam (thans gedetineerd), beklaagd van diefstal van een kastje met gouden en zilveren voorwerpen ten nadeele van A. Kraan te Amersfoort, op 19 Juni jl. gepleegd, tot 10 maanden gevangenisstraf; en E. S., 50 jaar, beklaagd van het bevor deren van ontucht door haar minderjarige dochter, in den loop van 1899 gepleegd, tot 4 jaar gevangenisstraf en ontzetting gedu rende 9 jaar uit de ouderlijke rechteD. Op vele boerenplaatsen in den omtrek is men, wegens begin van booibroei, druk aan het omwerken van het hooi, een zwaar werk, dat veel tijd en arbeidskrachten kost. Als gevolg van don stlellen groei van het gras, kon dit jaar met het maaien byzonder vroeg worden begonnen, zoodat de hooioogst reeds als geëindigd kan worden beschouwd, althans wat het eerste gewas betreft. Doordien nu echter het hooi niet tot vol le rijpheid is kunnen komen en de zoo noo- dige zonnewarmte ontbrak, moest het drogen hoofdzakelijk door den wind geschieden. Dientengevolge openbaart zich, eerder dan wel in vorige jaren het geval was, een ster ke broei van bet hooi en wordt alzoo het gevaar van brand des te grooter. Meer dan ooit is daarom groote waakzaam heid noodig, ter voorkoming van brand. De afdeeling Gooi- en Eemland der»Ned. Mij. voor Tuiubouw en Plantkunde" benoem de baar Voorzitter, den heer W. Heijbroek Jr., tot Lid van verdienste. Na afloop der bloemententoonstelling, op 2 en 3 Augustus te Baarn te houden, wordt de afdeeling op 5 Augustus ontbonden. Aan 3 leden uit Baarn, 3 uit Bussurn en 3 uit Hilversum, is opgedragen, de oprichting van plaatselijke afdeelingen tegen 6 Augustus in elk dier gemeenten voor te bereiden. De vliegen bezorgen de menschen tegen woordig verbazend veel last. Een heel gemakkelijk middel is bet vol gende: men zet bier en daar in huis scho teltjes klaar met laurierolie. Daar de vliegen de lucht daarvan niet kunnen verdragen, ont vluchten ze spoedig de kamer door het ge opende venster. Wil men ze op den duur weghouden, dan dient men het houtwerk met deze olie te bestrijken, en, gaat men verven, dan een weinig van deze olie onder de verf te mengen. In een der Noord-Brnbantsche gemeenten werd een strooibiljet verspreid, waarin het volgende te lezen stond «Teerbeminde kiezers De ure der wrake en der vergelding naakt. Wee onzer, zoo laffe menschenvrees velen doet terugdeinzen voor het plichtmatig ver vullen van hun kiozerstaak. Dat vrees en siddering uw hart vervullen bij de nadering van dezen gewichtigen dag, waarop zal beslist worden, wat de toekomst voor onze gemeente baren zal. Sedert de uitvinding van het kiesrecht, door Hugo de Groot, rust tusschen uwe han den de macht om aan te wijzen, wie het roer van Staat besturen zal. Vreeselijker crisis dan thans heeft onze vaderstad nooit doorleefd. Een verpestende wind van onverschillig heid en lakscheïd is over ons heengegaan. Nu meer dan ooit is hot uw dure plicht, op te komen voor uwe heilige belangen en die uwer naeven. Zult ge nog langer dulden, dat onze vader stad ten prooi is en blyft aan trottoirloos heid, regeeringloosheid, bandeloosheid, zede loosheid en rioolloosheid Krimpt uw hart niet ineen bij de over weging der jammervolle toestanden, welke in onze gemeente heerschen Driewerf wee over hen, die in deze ure des gevaars hun heiligste plichten verwaar- loozen en zoodoende het hooge algemeen belang met voeten treden. In het barnen der gevaren mag men niet in vadsige rust nederzitten bij gebakken aardappelen met sla. Op Op Op dan ter stembus Laat hel Stadhuis daavren en dreunen van uw voet- getrappel. Door uwe opkomst naar de stemurnezult gij voorzeker recht, billijkheid, dapperheid, wijsheid, moed, beleid en trouw doen zege vieren over lafheid, laagheid, eerloosheid en mond- en klauwzeer". Is dit ernst of een geestigheid Maar dan zeker een grap die alleen begrij pelijk is voor zeer enkele gewestgenooten. Toen verleden jaar Tori, een bekend Ita- liaansch bedelaar, stierf, vond men in zijn armoedig kamertje verborgen eenige bank- kasboeken, staatspapier, goud en zilver tot een totale waarde van ruim een millioen lire (ongeveer 500000 gulen). Twee neven waren zyu erfgenamen die jarenlang in de bitterste armoede hadden doorgebracht. In 1895 stierf tcAuxerresin Frankrijk een bedelaar,' die eveneens oen schat van gelijke waarde achterliet, bovendien vond men in zijn kelder nog 400 flessche» wijn uit liet jaar 1790. In hetzelfde jaar werd een oude bedelares, Marie Du four, die een armoedig dakkamertje in een huis in de Rue de Sèvres te Parijs bewoonde, dood in haar bed gevonden. In een haar toebehoorenden zak ontdekte men echter een op haar naam staand depositobe- wijs van meer dan 30000 francs en rente bewijzen, die baar een jaarlijksch inkomen van 530 francs verschaften. In November 1892 werd een zekereGustave Marcelin, een bedelaar van beroep, dood in zijn woning in de Rue Puy Guillaume te Avignon gevonden. Een huiszoeking leidde tot de ontdekking van Fransche staats- en andere papieren van waarde, ten bedrage van 250 000 gulden. Op een achtergelaten stuk papier had bij zijn wensch te kennen gege ven, dat zijn spaargeld tusschen de stad en de armengestichten verdeeld zou worden. De rijkste nog in leven zjjnde beroepsbedelaar, een zekere Simson Oppasisch, werd in 1893 wegens meineed tot zeven jaar tuchthuis straf veroordeeld. Hij was zonder voeten en de armen geboren, hetgeen er toe bijdroeg, liet medelijden van anderen op te wekken, die hem daarom met rijkelijke aalmoezen overlaadden. In 1880 en op een leeftijd van 47 jaren had hij reeds 150000 gulden bijeengegaard, in 1885 echter zijn vermogen door gelukkige speculatie tot op 300 000 gul den in geld en 480 000 gulden in grondbezit tingen vermeerderd. Sinds dien tijd is zijn vermogen door beurszaken nog vervierdub- beld geworden. Een Amerikaansch professor, Roman Cur- tius, hoogleeraar in de bacteriologie aan de Universiteit te Chicago, voorspelt den terug keer van den ouderdom der patriarchen. Hij verklaart, dat, dank zijde bekendheid van de microben van alle ziekten, onze naaste afstammelingen weder den leeftijd van 1000 jaar kunnen bereiken. Dat kan vervelend worden. De beroemde, groote zeeslang, die telken- jare, in den komkommertijd, in de couranten opduikt, is ook dezen zomer weder verschenen. Uit Campbelltown, een visscbershaven in Schotland, komt namelijk het bericht, dat eenige visschers uit die streek hebben moeten vechten, doch met succes, tegen een zeeslang, die bun vaartuig had aangevallen. Zij zijn er werkelijk in geslaagd, baar weg te jagen. Voor de wetenschap was het meer waard geweest, als zij het zeemonster hadden kunnen vangen of dooden. Hoe het zij, alle visschers zijn bet er over eens, dat de slang 24 meters dik was, een reusachtige rugvin, een hooi- vorkvormigen staart, een vreeselijken kop en een scbnkwekkenden muil had. Een stad zonder piano is tegenwoordig een zeldzaamheid, welke vermelding verdient. Zulk een stad is Maros-Ujvar, in Hongarije, waar de operazanger Odry en een klavier- virtuoos een concert zouden geven. De dag was reeds vastgesteld en de kunstenaars waren aangekomen. Doch het concert heeft niet plaats gehad, omdat er in het gansche stadje geen piano was «Gelukkig Maros Ujvar!" zegt een Duitsch blad. Een Fransch statisticus heeft berekend, dat in Zwitserland naar verhouding jaarlijks meer boeken verschijnen dan in eenig ander land. Op elke 3000 inwoners nl. komt éen boek dan volgt Duitscbland met 1 op 3200, Italië met 1 op 0500, de Vereenigde Staten 1 boek op elke 12 400 inwoners. Een nieuwe dwaasheid op bet gebied van sport is in het arme hoofd van een bekla genswaardig beroepsrijder opgekomen. Het is de professional Alex Schreyer,als»Autralische wervelwind" algemeen bekend. Weldra zal hij boven op den hoogsten schoorsteen van Wa shington een week achtereen gaan wielrijden. De pijp is 195 voet hoog en bovenaan 9 voet in doorsnee. Ze wordt mot een houten vloer bedekt. Hij zal een kettingloos rijwiel berijden, dat met rollen op den vloer beves tigd is, zoodat het ook niet omvallen kan. Er komt een zonnescherm overheen. In een hoek op den vloer wordteen hutje gebouwd, waar de dwaas overnachten zaizijn eten wordt naar boven gehescheti. Hij rijdt alle dagen van de week, met het doel het record van 1 mijl in de minuut, van Murphy, te breken. Zijn mijlen worden automatisch op- geteekend. Door de heele stail zal hij te zien zijn. Daarom denkt hij zijn kosten goed te maken met advertenties op den schoor steen te laten zetten. Belooning verlangt hij niet voor zijn onderneming. Het kruis van het Legioen van Eer is, op voordracht der Fransche Regeering, door President Loubet toegekend aan een Duit- schen scheepsdokster, Max Breuer genaamd. Die dokter heeft acht jaren geleden een Fransch matroos, die aan boord van het Engelscbe petroleumschip «Wild Flower" door een ongeluk zwaar gewond was, het leven gered, waartoe hij, met eenige mannen van zijn schip, in een boot op een zeer onstui mige zee zijn eigen leven moest wagen. De decoratie heeft lang op zich laten wach ten en vele bezwaren ontmoet. Het verlee- nen van bet Legioen van Een, aan een Duit- schor bad heel wat iu; voor veleu was het bijna hetzelfde als landverraad, maar bet is er nu toch toe gekomen. alleen echt, indien direct van mijn Fabrieken betrokken. zwart, wit ongekleurd van 45 cent tot f 14.65 per Meter elfen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende qua- litoiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco on vrij van invoerrechten in huls Stalen ommegaand. Dubbel briefnorto naar Zwiaerland. G. lïentieberg'8 2(jde-Fabrioken (k. A k. Hollever,) Zürich Een milicien, pas een paar dagen in dienst, komt op straat een overste togen, doch pas seert dezen zonder hem bet militair saluut te brengen. De overste houdt hem staande en zegt«Zeg' eens man, waarom groet je me niet?". De milicien, een goedhartig boertje, ziet den overste aan en antwoordt«Wel mien goeie mensch, waarom zol ik ouw groeten ik hè geen kennis aan oe". (Historisch). «Heeft u een woning naar uw zin, meneer''? «Ja, heel aardigzitkamer, salon, slaap kamer, eetkamer, studeerkamer en rook kamer". «GutIs u zóo goed behuisd «Neen, dat is juist liet aardigste: men vindt die alle vereenigd in éen vertrek". Maatsohappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen. Totale ontvangsten over de maand Juni 1899: Reizigers 642 088 f 805 452.89 Bagage k honden (tonnen) 1 931 26 942.37 Levende dieren, rijtuigen enz. 42156.11 Goederen (tonnen 497 881 «832120.85 Diversen 30181.75 Totaal ƒ1787 Stil! !)7 Ontvangst: 1809 1898 Totaal vanaf 1 Jan./10127113.83/'0G68023.076 Gemiddeld aantal Kiioin in expl. van af 1 Januari 1585 1501 Dus ontvangst per dagkilometer 35.29 f 33.57 Amersfoort, 21 Juli 1899. Zand aardappelen f2.50 a 3.50 Hoen dereieren f3.— a f3.50 p. 100 st. Gras- boter fl.lüa f 1,30p. k. Kippen 10.60al 1. Kuikens f.a f Piepkuikens f 0.30 a f 0.60 Ganzen f0.— 10.— a fO— Eenden fO.GO a fOÖO Hazen f0.— a f0.Wilde konijnen f0.a f0. Tamme konijnen f 0.30 a f 0.80 p. st. Dui ven 10.40 a f'0.00 p. paarVette varkens f0.a l'O Magere varkens f 10 a f 18. Zeugen f30 a l'4ó. Biggen f" CS.a f7. Schram men f0.a f0.Vette koeien fa Pinkstieren faf Aangevoerd waren ongeveer heet. Ap pelen, beet. Peren, heet. Kleiaaril- appelen, 150 heet. Zandaardappelen,60000 st. Hoendereieren, 1400 kilo boter, kilo- Margarine, Vette varkens, 8 Magere varkens Varkens voor exportslagerijeu, 200 biggen en 20 zeugen. Ondertrouwd II. C. van CAPPELLE, lc Luitenant, Leeraar a. d. Cadettenschool, A Ikmaar en C. L. C. D. GRASW1NCKEL. Amersfoort, 21 Juli '99. Receptie 30 Juli, 24 uur. Huwelijksvoltrekking 4 Augustus. In de stad Amersfoort worden geen Huwe- lijks-conmuyiicaties rondgezonden. lieden overleed, na voorzien te zijn van de 11.11. Sacramenten der stervenden, in den ouderdom vau 28 jaren, de heer* JOSEPH PITMAN, diep betreurd door zijne echtgenoote, moeder en familie. Uit aller naam, Wed. c. putman- van Doornik. Amersfoort, 23 Juli 1899. Eenige en algemecne kennisgeving. CRE D IET VEREENIGING te Amsterdam. Correspondentschap te Amersfoort H. J. CROOCKEWIT, Kassier, Commissionnair in Effecten, LANfiESTRAAT, F.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2