Stadsnieuws. een-en-tachtigjarigen J. L. Mooyman, te Naaldwijk, wegens het niet levensgevaar redden van een kind uit het wal er bij de Oranjesluis aldaar op 24 Juni 1899. Voor dergelijk raenschlievend hulpbetoon wordt, indien er iets verleend wordt, ge woonlijk de bronzen eerepenning geschonken, maar deze kloeke grijsaard ontving, met het oog op zijn boogen leeftijd, waardoor zijn daad des te verdienstelijker wordt, de zil veren eerepenning. De heer J. van Loenen Martinet, rustend predikant te Amersfoort, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de Godsdienstoefe ning in de Remonstrantsche kerk, hier. De hoogste inschrijver voor de stoomcar- roussel op de jaarmarkt hier, L. Benner, heeft niet aan zijn verplichtingen voldaan, zoodat die standplaats thans is toegewezen aan den heer A. C. Tewe, uit Dordrecht, voor f2575.731/fr Er - wordt voor die standplaats f325.731/a meer gegeven dan ten vorigen jare. Hedenavond te acht uur concert van het 5e regiment infanterie op het terras van «Amicitia". Generaal-majoor G. L. Langguth, comman dant der 2e divisie infanterie, is hier heden aangekomen tot het houden eener inspectie over de veld-bataljons van het 5e regiment infanterie. ZHEdGestr. nam intrek in «HotelSchwem- mer" waar hij tot morgenavond of Zater dagochtend zal vertoeven. De 16-jarige G. v. d. H., die Dinsdag ochtend een voer steonen langs den West singel reed, bemerkte, dat er enkele van zijn wagen vielen. Hij liet zijn paard stil staan en poogde de steenen, die slecht ge stuwd waren, beter op den wagen te schui ven, waardoor echter enkele hem op den schouder vielen. Hiervan schrikte hij zóo hevig, dat hy op den grond viel en naar huis moest worden gebracht. De heelkundigen, die hem hulp verleenden, konden eerst toen hij weder geheel tot be zinning was gekomen, constateeren, dat hij aan den schouder licht gekneusd was. De jongeu is thans weer geheel in orde. Dinsdagochtend vroeg onstond er brand in het huis bewoond door E. van Grol aan den Appelweg. Door volslagen gebrek aan water hadden de vlammen vrij spel, zoodat alles in vlam men opging en er niets dan een paar muren bleven staan. Verzekering dekt de schade. Dinsdagmiddag om 2 uur ontstond door tot dusver nog onbekende oorzaak een zware binnenbrand in de Amersfoortsche Machinale brei-inricbting, aan de Muurhuizen. Toen de directrice zich naar de werkzaal begaf, ontdekte zij niet het minste onraad op den trap die toegang daarheen geelt toen zij de deur gesloten had, nam men een erge brandlucht waar en de deur openend, sloegen de vlammen reeds langs de zelfde trap. Met 6 meisjes ontkwam zij langs die trap 18 meisjes sprongen op een plat en 5 meis jes waagden den sprong uit het zeer hooge zoldervenster aan den Singelkant, niettegen staande reeds ladders werden toegestoken en men hun toeriep, toch den sprong niet te wagen. Eén hunner kwam ongedeerd op den grondéen brak een arm, de derde bezeerde den rechter pols, de vierde ont wrichtte de linkerheup, wat haar opneming in bet R. K. Ziekenhuis noodwendig maakte. De Vrijwillige Brandweer gaf het eerst water uit de brandkraan bij de Kamperbin nenpoort; bijna onmiddellijk na baar tastte spuit 1 het vuur aan van den Singelkant alle andere spuiten werden te werk gesteld. De waterschade is daardoor zeer aanzien lijk, maar ook heeft men het vuur beperkt tot het eerst aangetaste gebouw, zoodat de nevonliggende tapijtweverijen slechts geringe schade bekwamen. Tegen half vier was men den brand mees ter. De autoriteiten waren op het terrein. De groote voorraad wol en sajet is geheel verloren; de machines hebben zeer veelge leden het onderliggende kantoorlokaal is ontzettend gehavend. Alles was verzekerdhet gebouw en den inboedel der breierij by de «Overyselsche onderlinge brandwaarborg-maatschappij" te Zwolle (agent de heer Joh. Knoppers), de garens der weverij by de «Onderlinge brand waarborg-maatschappij" te Arnhem (agent de heer J. van der Plank), de gebouwen der weverij bij de «Onderlinge brandwaar borg-maatschappij" te Amsterdam (agentde heer D. Hubers). Een woord van lof komt toe aan ritmeester Wijnmalen, die met eenige huzaren hulp verleende aan de Singelzijde, aan den nacht wacht J. van Eldert, den spoorwegbeambte J. de Bakker en H. Lensing, die er zeer toe hebben bygedragen, dat geen andere per soonlijke ongelukken te betreuren zyn. Maandagochtend, zoo werd uit Utrecht aan de »N. Rolt. Crt" gemeld, kwam met den eersten trein van de Centraalspoor te Utrecht aan een veldwachter met een jeug digen arrestant van 13 jaar, die voor vier jaar naar het Opvoedingsgesticht te Ave reest moest worden gezonden. De familie te Amersfoort had Zondag avond en nacht, ter eere van den vertrek- kenden zoon en broeder, eerst nog een af- seheidsfuifje gegeven, ten gevolge waarvan de veldwachter, toen hij Maandagochtend den knaap kwam arresteeren, dezen in ver- regaanden staat van dronkenschap aantrof. Toch werd het vervoer naar Utrecht nog ondernomen, doch toen hij aldaar aankwam, was de jongen zóo geheel bewusteloos, dat de veldwachter by den stations-chef een kar kwam vragen om hem van den trein te ha len. De jongen was bijna ongekleed en do va der, die hem uitgeleide deed, bedekte onder het vervoer per wagen het naakte lichaam zijns zoons met zijn jas. In afwachting van een brancard van de politie werd de jongen in het station ineen lokaal zoolang neergelegd on later naar het hoofdbureau van politie gobracht. Van zijn vervoer naar Avereest, waarheen hij met twoe anderen uit Utrecht zou gebracht wor den, moest natuurlijk worden afgezien. Afschuwelijker kan het al moeilijk. En dan te weten, dat door talloos velen, op alle wijzen alles is in 't werk werd ge steld om dien jongen, G. de M., op den goe den weg te brengen en te houden! De ongewoon groote reeks ongelukken is gister met nóg een vermeerderd. Een omstreeks 10-jarige jongen, werkzaam in de machinale kolferfabriek van den heer S. J. van Duinen, was gisteravond zóo onder den invloed van sterkedrank, dat hy naar huis moest gezonden worden om zijn roes uit te slapen. Hierover verstoord, trachtte hij aan den achterkant de fabriek weder binnen te drin gen, waarbij hij met de rechterhand door een ruit stootte en zich aan den pols en den arm zwaar verwondde. Een pleegzuster legde het eerste verband, waarna de knaap per -brancard naar het Politiebureau en later naar het huis zijner ouders werd gebracht. Titans is weer tegen G. W., huisvrouw van T. proces-verl;aal opgemaakt ter zake van kloppelary. De afdeeling Gooi- en Eerriland der »Ne- derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren", heeft, ten einde belangstelling te wekken voor het goede dool der vereeni ging, een circulaire verspreid, waarin men wordt uitgenoodigd nis lid toe te treden. In die circulaire wordt o. a. gezegd: Wftt de vereenigUig beoogt, zegt reeds huur nanin, een naam, die de sympathie van elk weldenkende en van een ieder, die ware beschaving liefheeft, moot opwekkon. Of is niet het beschermen van wat zwak en weor- loo9, afhankelijk en iu vele opzichten hulpeloos is, een gevolg van het zich steeds meer ontwikkelende rechtvaardigheidsgevoel en van een verzachting dor zeden, welke hot onhedriegelgk teeken is, dat de menechëid vooruit gaat op den weg der beschavingT Wat is er, naast het hulpbehoevende kind, af hankelijker van den niensch dan het dier? Afhau- kelijk wat zijn leven, zijn welzijn, zijn voeding, zijn rust, ziju verzorging, zijn lief en züu leed aangaat. En hoe weinig wordt die afhankelijkheid eigen lijk nog geëerbiedigd! Hoe talloos vele zijn niet de gevallen van schandelijke verwaarloozing, van een ouruenaohelijk misbruiken der krachten, van wreede inishandoling van het dierl Dat liet dier rechten heeft en de monsoh plichten jegens hem heeft te vervullen, dat is het wat de vereeniging en wat onder haar banier en in baar voetspoor onze afdeeling tot erkenning en overtui ging wensoht te brengen. Geen ziekelijke dieronvertroeteling derhalve, monr bescherming van het dier, wanneer en waar het die bescherming behoeft. Wij maken van deze circulaire melding, opdat lezeressen en lezers hierin aanleiding mogen vinden, zich bij de afdeeling aan te sluiten. Het geld, voor bet lidmaatschap uit gegeven, is goed besteed. (Jorresponueerend lid voor Amersfoort is jhr. J. A. Sandberg, Utrechtsclie straat, die volgaarne bereid is, verdere inlichtingen te geven. Op 2 en 3 Augustus zullen op het Sport terrein te Baars groote Bloemenfeesten plaats hebben. Op 2 Augustus (Verjaardag van H. M. de Koningin-Moeder) half twoe, Opening van tie Bloemententoonstelling. Ton twee ure, aanvang Bloemencorso, uitgaande van de afdeeling Gooi- en Kernland der «Mij. van Tuinbouw en Plantkunde." 's Avonds 8 uur lichtstoet (van verlichte Rijwielen) en groot Concert; op 3 Augustus en Bloemententoon stelling en Concert. Vooral het Bloemencorso belooft schitte rend te zullen zijn. Reeds nu stroomt het van inschrijvingen voor deelneming. Het pro gramma beslaat uit 6 afdeelingan o. a. ver sierde sportkarren, comisch gecostumeerde personen op rijwielen, wedstrijd rnet bokken wagens en wielerwedstrijd met hindernissen (de laatste 2 Nos. alleen open voor deelne mers aan het Corso). Fraaie prijzen zyn voor alle afdeelingen beschikbaar gesteld, lietzy 'n contanten of in kunstvoorwerpen. Rij gunstig weer zal ongetwijfeld het Sportterrein overvol zijn, en geen wonder, want moeite noch kosten wordt door de Di rectie gespaard om dit feest in alle deelen te doen slagen. De inschrijvingen sluiten 30 Juli. De geërfden in de Maatschap Kootwyk (gSiti. Barneveld) hebben besloten, zich niet tegen gerechtelijke verdeeling van die Maat- scnap te verzetten, zooals door J. van den Top, Ie Essen, bij do Rechtbank to Utrecht is aangevraagd. Met de Harwichboot zijn 47 paarden aan gebracht, bestemd voor de bereden wapens hier te lande. Zij zijn naar bet Remonte-de pot to Millihgor getransporteerd on in do weide gedaan. In don loop der volgende week worden nog 40 paarden verwacht en dan zyn er nog in het geheel dit jaar 550 uit Ierland aangevoerd. Na. eenigen tyd in do weide geloopen te hebben, worden zij over de regimenten vold en rijdende artillerie en huzaren verdeeld. Even buiten Woudenberg kregen Dinsdag avond een paar eigenaars van kermiswagens twist over een hond. Van het eene woord kwam bet ander en eindelijk loste oen der mannen op den ander uit een revolver drie scholen. De aangevallene kreeg de kogels in do borst en zakte ineen. Een derde man en een vrouw, die op het vullen der schoten waren toegesneld, kregen ieder een schot in den arm. De aanvaller nam daarop de vlucht. Aan den heer Burgemeester dezer Ge meente is verlof verleend, zich van 28 Juli tot 21 Augustus buiten Amersioorl zich te mogen begeven. Bij de Dinsdag in het le kiesdistrict ge houden herslemming voor éen lid van den Gemeenteraad zijn van de 500 kiesgerech tigden opgekomen 338slechts éen kaart was van onwaarde. Op den heer J. Ger. Kleber waren 173, op den heer J. D. Rolandus Hagendoorn 164 stemmen uitgebracht, zoodat gekozen is do heer Kleber, die 11 dezer in het 2e district werd herkozen. In eeD der beide districten moet dus eer lang een nieuwe vrije verkiezing plaats heb ben. Omtrent de nieuwe postzegels valt mede te deelen, dat zij met den nieuwen beelde naar der Koningin een goeden indruk ma ken. Het beeld dei- Koningin is natuurlijk van den laatsten tijd en staat in een meer monumentaal versierden rand dan tot dus ver. De nieuwe zegels zijn ook grooterdan de oude. Vaak is het voorgekomen, dat door het publiek op de stations brieven en andere stukken in de brievenbussen der postrijtui- worden geworpen, welke niet in dienst zijn. Het gevolg hiervan is, dat dergelijke brieven dikwijls zeer veel vertraging ondervinden en er ook aan bloot staan, dal zij geheel verloren gaan. Thans is bepaald, dat aan alle postrijtuigen een bordje wort aangebracht, waarop duidelijk vermeld staat: «geen dienst". Zij zijn geplaatst naast de brievenbus, zóo dat, als men daarin een brief wil werpen, men ze altijd moet zien. Blijkens advertentie in dit nummer wordt het kantoor van den Ontvanger der Directe belastingen met ingang van 1 Augustus ver plaatst van Langestraat 27 naar Wevers singel 71. De heer M. G. Northoll, onderwijzer aan de openbare Lagere school aan de Beekstraat hier, staat als no. 1. op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare Lagere school der 2de klasse aan de Nadorststraat te Rotterdam. Onze stadgenoole mej. Jansje de Vries, kweekelinge aan tie Israëlietische Godsdienst school van den heer Zadoks hier, deed dezer dagen met gunstig gevolg examen als Gods dienst-hulp-onderwijzeres voor het Nederl. Israël. Kerkgenootschap. Daar de geëxamineerde nawelijks den 16- jarigen leeftijd heeft overschreden, is dit feit temeer meldenswaard. Onzen vroegcren stadgenoot den oflicier van administratie 2e klasse der Kon. Neder- derlandsche Marine E. A. O. Vervooren is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit den zeedienst. Onze voormalige stadgenoot de heer J. Z. Kerkholf is bij Kon. besluit benoemd tot landmeter 4e klasse van het Kadaster. De gedaehtenwisseling, die over een ont worpen stads-tram plaats heeft, rnaakt het gewenscht, nog verdere onderzoekingen in te stellen omtrent de richting in de buiten wijken. Aangezien de werken van het nieuwe sta tion nog geruim en tijd in beslag zullen ne men, behoeft dit onderzoek niet overijld te geschieden en zal het eventueele tijdig op getouw zetten eener Amersfoortsche tram- onderneming hierdoor niet worden vertraagd. Door de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelingenverkeer zijn dezer dagen een vijfhonderd exemplaren van den «Wandel- gids voor Amersfoort en omstreken" in ho tels zoowel in het binnen- als het buiten land verspreid. Na een in de vorige week gehouden zeer geanimeerd kegel-concours op de vrije baan, waarvoor bet groot aantal kaarten in slechts weinige dagen werd geplaatst, wordt op 5 Augustus in de sociëteit «Vereeniging" een personeele Kegelwedstryd gehouden, waar voor wederom zeer fraaie pry zen zyn uitge loofd. De bij den Generalen staf overgeplaatste kapitein W. H. van Terwisga, van het 5e re giment infanterie hier, wordt belast met de function van adjunct-chef van de 2e divisie infanterie te Arnhem. Op 8 Augustus zal, onder leiding van den commandeerenden oflicier van het 5e regi ment infanterie, in den omtrek van Amers foort een oefening worden gehouden door personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op den voet als ten vorigen jare. Van 18 tot en met 31 Augustus zullen, onder leiding van den commandeerenden officier van het 5e regiment infanterie, in de omstreken van Amersfoort oefeningen wor den gehouden. Aan deze oefeningen zullen deelnemen de staf en de vier veld bataljons van het 5e regiment infanterie, een detachement huzaren, een detachement van het eskadron ordonnansen, een detachement trein en een detachement hospitaalsoldaten. De zilveren medaile voor 24-jarigen trou wen dienst is op plechtige wijze uitgereikt aan adjudant E. H. Neven, van het 5e re giment infanterie hier. Na afloop der plechtigheid werd den ju bilaris bij monde van adjudant J. C. Schrijver namens de onderofficieren van het bataljou een fraai souvernir aangeboden. Sergeant G. K. W. F. de Vaynes van Brake! Buys, leerling van het le studiejaar van den Hoofdcursus en gedetacheerd bij het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek overgeplaatst naar bet 4e regiment. Bij het 5e regiment infanterie zijn o. a. bevorderd tot sergeant-titulair de korporaal J. P. J. G. van Bhu-kom, en tot reserwe- korporaal de adspirant vaandrig J. J. M. Pierrot. De jongeling A. J. B. Crone heeft bij het 5e regiment infanterie aangegaan de vei binte- nis als adspirant vaandrig voor het reserve kader. De drie batterijen der 2e afdeeling van het le regiment veld-artillerie keeren hier morgen omstreeks vier uur per spoor terug uit de Legerplaats bij Oldebroek. Op het laatst der dagen is daar een on geluk voorgekomen. Bij de oefeningen der 6e batterij werden, door een ordonnans, twee stukrijders aange reden, zoodat zij kwamen te vallende een kreeg bij zijn val een klap van een paard, de andere viel met zijn beenen voor de ra deren van een munitie-caisson, zoodat deze over hem heen gingen. In de ambulance werd geconstateerd, dat zijn beenen op twee plaatsen zwaar waren gekneusd, zoodat het ongeluk vrij goed isafgeloopen. Eerstbedoelde stukrijder behoefde niet in de ambulance le worden verpleegd. Maandagavond is de 18-jarige Franciscus van der Veer bij het baden in de Eem, bij de Glashut, verdronken. Hij schijnt in de biezen verward te zyn geraakt, ten minste plotseling hoorden zijn makkers hem om hulp roepen; vóór zij hem echter konden bereiken, was hy reeds ver dronken. v Zijn lijk werd een paar uur later onder Hoogland gevischt. Het droeve einde van den zeer oppassen- den jongeling, die met groentenventen den kost hielp verdienen voor het groote ge zin, wekte diepen deernis. Eenvoudig doch tevens indrukwekkend had hedenochtend de begrafenis plaats. De tooneelvereeniging «Ons Genoegen", onderafdeeling van de R. K. Volksbond, legde een krans op de kist als blijk van ware vriendschap van den broeder, en be wees den overledene do laatste eer door hem grafwaarts te dragen. Het Bestuur van den «Volksbond", en dat van bet matigheids genootschap «het Kruis- verboni" waarvan de overledene lid was, had zich bij den treurigen lijkstoet aange sloten. Wanneer zal hier toch eens'een ongevaar lijke bad- en zwemplaats komen voor hen, die zich niet de weelde kunnen veroorloven van een abonnement by den heer Schotor- man

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2