Maandag 31 HÉ Juli 1899. PHOENIX-BROÜ W ERIJ No. 4897. 48e Jaargang. OP REIS. JUDAS. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave A. H. VAN CLE EFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 4.franco per post 4.15. AdvertentiÖn 1G regels 60 cent; elke regel meer 40 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, officieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 45 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten ot langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en cle bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen', na te zenden. Opgave van duidelijk adres ie vol doende. KENNISGEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 219 der Gemeentewet, Doen te weten, dat de Rekening van ontvang sten en nitgaTen der Gemeente over het jaar 1898, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, alle werkdagen van 's voor middags 10 tot 1 uur des namiddags, op de plaatselijke Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen, en dat men van voorzegde rekening afschrift kan bekomen, te gen betaling der kosten. Amersfoort, den 28. Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. I*-VISSER, De Secretaris, Weth. 1° Br. B. W. Th. 8ANDBERG. De >Neue Freie Presse" schrijft: De afgevaardigden van Engeland hebben op de Vredesconferentie een rol gespeeld die, naar wij hopen, wanneer zij weer thuis zijn, door de openbare meening en het Parlement streng beoordeeld zal worden. Inderdaad er is nauwelijks een woord scherp genoeg ter kenschetsing van deze huichelarij, die een groot en edel volk aanneemt, zoodra liet zijn belangen tegen die van andere volken verdefügt. In «ie Engelsche pers is een roep opgegaan over «ie houding van de Duitsche afgevaardigden, die inen aansprakelijk stelde voor een mislukking van het werk der Con ferentie. En nu is het Engelaud dal geen afstand wil doen van het gebruik van inhu mane wapenen, dat er niet van wil afzien open kuststeden van zee uit te beschieten, dat de Geneefsehe conventie niet tot den zeeoorlog wil uitstrekken. Welke zuivere barbaarschheid bij een volk, dat de wereld elk jaar overstroomt met mil- Feuilleton. lioenen Bijbels en traktaatjes. Maar omdat liet zoo monsterachtig is, zal het zeker verholpen worden. Het Engelsche volk daar houden wij ons van overtuigd zal het gedrag van zijn vertegenwoordi gers niet goedkeuren en zal het conservatieve Kabinet ter verantwoording roepen over de smet, door zyn lastgeving op Groot-Britannië's naam geworpen. Bij het Departement van Koloniën is ont vangen hel volgende, van 29 dezer gedag- teekende telegram van den Gouverneur-Ge neraal van Nederlandsch-Indië, betreffende de krijgsverrichtingen in Atjeh »Op een tocht door het landschap Matang Koelie onzerzijds gesneuveld éen militair be neden den rang van officier, gewond éen officier en drie militairen beneden dien rang. Vijand heelt acht-en-twintig dooden achter gelaten. ®Toekoe Tjihik Matang Koelie sneuvelde. »In Matang üebi weiuig en in Peutoe geen verzet ondervonden. Onzerzijds twee gewon den en éen verdronken. Vijand liet achttien dooden achter". De Vredes-conferentie is Zaterdagmiddag te drie uur definitief gesloten. Ruim twee jaren geleden werd in het «Staatsblad" opgenomen de wet, waarbij wordt ingevoerd een verhoogd zegelrecht op effecten, De in werking treding dier wet moest wach ten op de door de Staten-Generaal te nemen beslissing nopens het wetsontwerp tot af schaffing der Rijks land- en watertollen. Nu dit wetsontwerp door de beide Kamers is aangenomen, zal de verhoogde zegelrecht- helling hoogstwaarschijnlijk op 4 Mei 4900 in werking treden. De Regeering heeft thans haar gevoelen doen kennen omtrent de verschillende araen dementen, voorgesteld op het wetsontwerp houdende wettelijke bepaliugen nopens de verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde be drijven. Er bestaat bij de Regeering geen bezwaar, iedere omschrijving van het begrip van be drijfsongevallen uit de wet te weren. Ook is er geen bezwaar tegen, in de wet onder bedrijfsongeval ook te rangschikken een ongeval, dat een werkman is overkomen, terwijl bij een dreigend gevaar van de voor bet bedrijf bestemde bezittingen der onder neming poogde af te wenden. Een groot deel der nota van de Regeering is gewijd aan het amendement van den heer Kuyper om naast de Rijksverzekeringsbank nok toe te laten Bedrijfsvereenigingen, met ongeveer gelijke rechten en verplichtingen als de Rijksbank. Hoewel tegen dit door de Regeering tot dusver steeds bestreden stelsel ook nu weder vele bedenkingen worden ingebracht, wordt dit toch niet onaanneemlijk verklaard en brengt de Regeering zelfs hulde aan den voorsteller, voor de vele moeite welke hij zich gegeven heeft om door een zóo uitge werkte regeling te trachten de bij sommige werkgevers tegen de Regeeringsvoordracht gerezen bezwai"en weg te nemen. Verschillende opmerkingen van technischen aard worden verder door de Regeering ge- I maakt, opdat de heer Kuyper, hierin door I wijziging van de door hem voorgestelde ar tikelen, zal kunnen voorzien. Geen bezwaar bestaat tegen het Amende ment van de beeren Drucker,c. s. om ook onder de werking der wet te begrijpen alle bedrij ven, uitgeoefend in de ondernemiugen, waar eeuig krachtwerktuig wordt gebruikt. Overwegend bezwaar bestaat bij de Re geering om ook bet bedrijf der zeelieden in de ontworpen regeling op te nemen. Geeu bezwaar bestaat tegen het opnemen in de lijst der verzekeringsplichtige bedrijven van de bedrijven van exploiteeron van entre pots of entrepötdokken, beweegbare bruggen en overzetveeren. Ten sterkste wordt ontraden de aanneming van eenig amendement strekkende om de bedrijven van landbouw, veehouderij, tuin bouw en boschbouw, ook onder de bepalingen van deze wet op te nemen. De bedrijven van doodgraver en van be steller van begrafenissen acht de Regeering onnoodig in de wet te vermelden, evenmin als de dienstboden en dat van publieke ver makelijkheden. Eveneens wordt het wenschelijk geacht, deschippersbedrijven, uitgeoefend met éen schip van niet grooter inhoud dan 60 M3., voorloopig buiten de verplichte verzekering te houden. De Regeering blijft de voorkeur geven aan 'sGravenhage boven Amsterdam als plaats van vestiging der Rijksverzekeringsbank. Overigens bevat de nota op verschillende punten van minder ingrijpend belang eenige beschouwingen, waaruit blijkt, dat op vele punten de Regeering tot wijziging gezindis. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft eenige opmerkingen gemaakt en in lichtingen verstrekt omtrent de statistiek van het armwezen, speciaal omtrent de onder steunden door de instellingen tot bedeeling van armen. De Minister meent, dat armlas tige kinderen, in huisgezinnen uitbesteed, moeten worden gerangschikt onder de be deelden, niet onder de verpleegdenuitbe- steede kinderen, in den loop van het jaar ontslagen, moeten onder tijdelijk of doorloo pend bedeelden worden gerangschikt; ge neeskundige hulp moet niet als doorloopende bedeeling worden beschouwd. Men kan een en ander uitmaken aau het einde van het jaar. Daarom zijn uitbestede kinderen, lie in den loop van eenig jaar wor den ontslagen, voor dit jaar tijdelijk bedeelden. 19.) Zeker, dokter Japix vertelde het mij, zeide TaDks. Japix? herhaalde Roger verbaasd. Ken je hem Ja. Ik heb hom te Manchester ontmoeten zocht hem hier op^. Waarom Omdat ik door hem dc pillen wilde laten onderzoeken, die in Melstune's kamer gevonden werden. Hij zag, dit zeggende, Roger strak aan en bemerkte, dat do jongeman rustig dien blik ver droeg. Hij slaakte een zucbt van verlichting. OetaviuSj zeido Roger, herinner je je nog duidelijk het gesprek, dat wij te Jarlchester voerden Tanks baaldo zijn notitieboekje to voorschijn en antwoorddeV Ja, en voor de zekerheid heb ik alles opgeschreven. Nu, dan, is 't goed, hernam Roger. Roger! Waarom vertelde jo my niet de geheele waarheid? riep Tanks uit, de hand van zyn vriend vattend. Ik durfde niet, antwoordde Roger, en een donkere blos overtoog zijn gelaat. Ik was bang I Bang om vau moord beschuldigd te worden Ja. Maar je bent immers onschuldig en kunt dut bewijzen, niet waar? Dat hoop ik. Ik zweer je, dat ik onschul dig ben, Tanksde schijn is togen mij en ik weet, dat jij me 6ok verdenkt... Neen, Roger ik gevoel dat ik mn vergist moet hebben. Kom, vertel mij alles. Ik zal je dan raad kunnen geven. Ja, ik geloof dat je mijn vriend bent, her nam Roger. Je kent mij te goed om te geloo- ven, dat ik een moord zou kunnen begaan. Ja, ik wil ie alles vertellen, maar zeg mij eerst, hoe je ontdekt hebt, dat Melstane vermoord is en dat hij niet zichzelf van kant heeft gemaakt. Tanks deelde hem mede, dat het aantal pillen hem op het spoor had gebracht en dat hij de overgebleven acht door dokter Japix had laten onderzoeken, die inderdaad éen morphine-pil gevonden had. Wat? riep Roger, en Melstane stierf tenge volge van morphine? Juist, dus nu begrijp je alles. De moor denaar heeft twee extra-pillen in het doosje gedaan en éen daarvan veroorzaakte Melstane's dood. Ik bewonder je slimheid, Tanks, maar waarom verdenk je my Ten eerste omdat je mij niet precies de waarheid vertelde, en bovendien, omdat je in het bezit was van morphine-pillen. Hoe weet je dat Japix heelt het mij verteld. Ja, en Japix heeft ze mij voorgeschreven 1 Inderdaad, ik kan mij begrijpen, dat je mij ver dacht, nia-r kijk eens bier. Dit zeggend haalde hij een doosje pillen voor den dag en hernam Als je ze telt, zul je er nog elf in vinden. Er zijn er tifllulf geweest. Ik nam er éen in, maar zij hielp mij niets en daarom nam ik er geen meer. Indien je nog twijfelt, kan je je by Wosk overtuigen. Ik twyfel niet meer, Roger. Maar het zou mij toch aangenaam zijn, indien je een onderzoek instelde. Nu, goed, antwoordde Tanks, kalm het doosje in zijn zak stekend. Morgen zal ik er werk van maken. Maar nu moet je mij ophel dering geven omtrent je zonderling gedrag te Jarlchester. Roger werd iets bleker en zweeg eerst. Tanks, zeide bij eindelijk zeer ernstig, het is mogelijk dat, als ik je alles vertel, je opnieuw reden zult hebben om mij te verdenken, en wat dan? Wat dan herhaalde Tanks lachend, wel, daar ik je te goed ken om te kunnen gelooven, dat je iemand in koelen bloede zoudt kunnen I vermoorden, zou ik zeggenvriend de schijn is misschien tegen je, maar daarom moeten we samen werken om den waren schuldige te vinden. Dat zal ik gaarne doen, zeide Roger dank baar ik ben blij, dat ik je vertrouwen weder bezit, maar nu ter zakeeen groot gedeelte van mijn geschiedenis vertelde ik je reeds te Jarlchester, maar ik wil thans erbij voegen, wat ik toen voor je verborg. Ik ontmoette Judith Varlins het eerst hier, te Ironfields. Ik had aan bevelingsbrieven bij mij van een Londenschen vriend van den heer Marsen en hij opende zijn huis voor mij. Hij vroeg mij te logeeren, maar daarvoor was ik te trotsch en ik nam daarom mijn intrek in Pension Binter. Ja, dat huis ken ik. Zóo? Ik ben daar geweest om Judas te spreken. Dan heb je kennis gemaakt met een schurk van het zuiverste waterhij was zeer bevriend met Melstane en zij haatten mij beiden als de pest. Ik weet niet waarom Judas dat is zijn bijnaam mij haatte, maar Melstane vergaf het mij niet, dat ik een einde maakte aan zijn ont moetingen met Flory, door Judith te waar schuwen. Waarom deed je dat? Omdat Melstame zulk een schurk is en ik niet wilde, dat hij Flory ongelukkig maakte. Zoodra Judith gewaarschuwd was, begaf zij zich met Flory naar Ventnor. Ik bracht haar tot Lon den, waar zij eenige dagen bleven en vandaar reisden zij verder naar Wight. Ik volgde hen spoedig daarheen. Ik vertelde je alles wat daar voorviel. Op onzen-terugkeer naar Ironfields, on geveer midden October, hadden Melstane en Flory een geheime samenkomst en ik verweet hem dat. Daarop volgde een hevige twist, en ik begaf mij naar Londen. Daar zijnde, ontving ik een brief van Judith, mij mededeelende, dat Flory zic.h verloofd had met den heer Spolgers en dat Melstane naar Jarlchester zou gaan. Hoe wist zij dat? Dat weet ik nietmisschien vertelde Flory haar dat, maar het is mij volstrekt niet duide lijk waarom Melstane naar Jarlchester ging. Heb je zelfs geen vermoeden? vroeg Tanks. Neen, geen flauw vermoeden. Ga verder. Judith verzocht mij, naar - Jarlchester te gaan en op Melstane te wachten om van hem een pak door Flory geschreven brieven te eischen. Ja, dat begrijp ik; verder, verder! Ik begaf my dus Daar Jarlchester, onder voorwendsel van een voetreis te willen doen en ontving daar een brief, van Judith, mij meldend, dat Melstane naar Jarlchester op weg was. Ik deed, op den dag dat hij moest aanko men, een wandeling, mij voornemend vroeg thuis- te komen. Ongelukkigerwijze echter verdwaalde ik en bereikte pas zeer laat het hotel weer. Ik vernam, dat Melstane gekomen was, maar zich onmiddellijk te bed had begeven; ik begaf mij eveneens te ruste, met het plan hem den vol genden ochtend op te zoeken. Ik kon echter niet slapen. Do taak. welke ik op mij had ge nomen, was mij zeer onaangenaam en tóch moest, ik, om Flory'8 goeden naam te redden, die btie- ven uit zijn handen trachten te krijgen. Tegen middernacht stond ik op en besloot Melstane te wekken. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1