Stadsnieuws. Damast-Zijde 75 cent 0|> Je te 's-Gravenhage gehouden Alge- ineeiif vergadering van hot >Ned. Onder wijzers Genootschap" worden de volgende stellingen aan het oordeel der druk bezochte vergadering onderworpen r~ 1. Nu in hot wetsontwerp op den Leer plicht geen zevende leerjaar wordt voorge steld, is opneming van het herhaling»- of voortgezet onderwys een groote verbetering. '2. De wettelyke voorschriften voor, en ae inrichting van dit onderwys behooren zóo te zijn, dut het populair knn worden. 3. liet is mot noodig, mol wunschclijk en pructiscli onuitvoerbaar, jongens en meisjes beiden te verplichten om aan eenzcltden cursus deel te netneo. Jjj 1. Daarom worde het voortgezet onder wüi aan jongens cn aan meisjes ieaor afzonderlijk gesoven. Zou het voorloopig ook voldoende zijn, indien jongens cn meisjes gedurende 1 of 5 maanden 4 uur per week les ontvingen (werd bevestigend beantwoord), G. Kik onderwijzer kryge hoogstens25 leer lingen voor zyn rekening. 7. Het voortgezet onderwijs worde koste loos verstrekt en hel RUk waarborgt hun, die met liet geven van dit onderwijs belast worden, een minimum-belooning van f50 per wokelijksch lesuur. X. Kr worden disciplinaire maatregelen vastgesteld voor leerlingen die zich gedurende de lessen of bij hot komen en gaan ernstig misdragen. Over het algemeen vereenigde zich de vergadering met deze stellingen, De Directeur dei' Ryks Postspaarbank te Amsterdam richt tot hen, die zich ten aan zien van dienstaangelegenheden schriftelijk tot hem willen wouden, nogmaals het be leefd verzoek, niet op het adres aan zijn ambteiyke qualiteits-aan.luidiog zijn familie naam toe te voegen. Immers, wanneer in laatstgenoemden zin mocht zyn gehandeld, worden natuurlijk de brieven als van geheel particulieren aard be schouwd en dientengevolge by zyn afwe zigheid, óf hem nagezonden, ól tot zyn te rugkomst ter directie, ongeopend in bewa ring gehouden. Hierdoor kan (de ervaring heeft het her haaldelijk geleerd) buiten schuld des direc teurs of der onder hem ressorteerende amb tenaren. belangrijke vertraging in de afdoe ning der zaken ontstaan en dientengevolge aan de belanghebbenden ongerief ja, soms nadeel worden berokkend. Vooral is dit het geval wanneer de schrij vers inleggers zijn, die geheel of gedeelte- lyk hun tegoed opeischen. Moer bijzonder wat deze personen betreft, is het ilorhalve van groot gewicht te ach ten, dat zij, g.'hcel iu hun eigen belang, aan hel verzoek gehoor geven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeuwarden heeft aan de Ministers van van Waterstaat cn van Financiën een adres verzonden, strekkende om de zaak dpr lote rijen in haar geiteden omvang nader wette- lyk te doen regelen. De Kamer wijsf in haar adres niet alleen op het misbruik, dat er wordt gemaakt van het verbinden van winkelneringen aan lote rijen (of omgekeerd) maar ook op zoovele andere misbruiken, die roet loteryen van allerlei aard worden gepleegd. l)c Regeeriug, schrijft de Kamer, staat nochtans geheel machteloos tegenover hen, die op ilo bedoelde wijze epeculeeren op de begeerlijkheid en speelzucht der menschcn. Gclyk toch is beslist by Arrest van don Hoogen Raad van 25 Januari 1896, bestaat door de afschaffing van art. 214 van de Code pênal, als gevolg van het in werkingtreden van het Wetboek van Strafrecht en van do Invoeringswet, geen straf meer op het in de Wet van 22 Juli 1814 (.Staatsblad no. 8(5) gestelde verbod van hel aanleggen of houden van binncnlandsche loterijen boven de waarde van f100. Naar het oordeel der Kamer bestaan er dus voor de Regeering gronden, ontleend aan het belang niet alleen van zedelijkheid, maar ook van handel en nijverheid, om in de onderwerpelijke zaak te voorzien. Mr. Troelstra, beklaagd wegens beleedi- ging van den officier van justitie te Leeu warden, is Vrijdag te dier zake door de Haag se he rechtbank van alle rechtsvervolging ont slagen op grond dut hij moet gcucht worden hij liet plegen van het hein ten laste gelegde te hebben gehandeld in hel algemeen belang, ton einde de z. i. bestaande onschuld van de gebroeders Hogerhuis aan het licht te bren gen. Dc Rechtbank narn aan, dat beklaagde op goede gronden de overtuiging heeft kun nen bekomen, dat dc gebroeders Hogerhuis onschuldig zijn, en dat hij bij het ten laste leggen van bepaalde feilt n aan den officier van justitie te Leen warden beoogde een straf vervolging uit te lokken en revisie van het vonnis in dc zaak-Hogerhuis mogelijk te maken. Dij ondorhai.ii ><:hon verkoop van onroerend goed wordt likwyls slechts een gedeelte der 1 werkelijke koopsom in de koopakte vermeld, ten einde op die wijze een deel der verschul digde overgangsrechten te ontduiken. Dik- wyls gelukt de loeleg ook, maar lang niet altyd en vooral niet wanneer de brutaliteit te ver wordt gedreven. Ken sprekend bewys hiervan is, zegt de «Dordrcentsche Crt.", in do laatste dagen te dezer stede voorgekomen. Uit Je akte van overdracht van grond, door het Bestuur der •Gereformeerde kerk A. alhier gekocht voor den houw van een nieuw bedehuis op het terrein der voormalige «Villa Maria", bleek nl.. dut daar als koopprys slechts de helft dor werkelijke koopsom vermeld en daaro ver dus slechts de hclf^van het verschul digde recht betaald was. Ken door den fiscus ingesteld nader onder zoek toonde aan, dat nog een elftal andere koopers van bouwgrond op datzelfde terrein soortgelijke ontduiking hadden gepleegd. Ken deskundige schatting van dc waarde van don overgedragen grond werd nu gelast, mot het gevolg, dat tie koopers nevens het ont doken recht van 2 procent over circa de helft der koopsom, nog een gelijk bedrag als boete hebben moeten betalen, wat door allen ook godaan is, ter voorkoming van gerech- telyke vervolging. In weerwil van de zeer eenvoudige inrich ting van het stembiljet blijkt het echter, dat er nog kiezers zijn die niet begrijpen, dat alleen het witte plekje in het zwarte vier kantje moet zwart gemaakt worden dat staat vóór den naam van hem, dien men wil kiezen. By de herstemming voor Raads leden toch in meer dan éen gemeente wa ren nog onderscheidene stembiljetten, waar van het witte plekje niet was zwart gemaakt, maar achter oen naam van con der candi- daten was een zwart stipje geplaatst. Cok waren er biljetten, waarop door den naam van oen der candidaten een streep was ge haald, of waarop ai de witte plekjes waren zwart gemaakt. Ja, zelfs is het voorgeko men, dat een dor kiezers ijverig bezig was op zijn stembiljet de duurop voorkomende namen na te schrijven. Toen hij was geko men aan den laatsten naam, welke zeer lang was, en geen voldoende plaats daarvoor meer over had, vroeg by raad aan de hoe ren van liet stembureau en werd zeer wel willend uit den droom geholpen. De andere met-ingelichte kiezers brachten natuurlijk een ongeldige stem uit. Het tweede sanatorium der «Wihelmina Yereeniging" voor pleegzusters, op het bui tengoed De Leemkolk onder Werkhoven na- by Driebergen, zal 2 Augustus worden ge opend. Naar gemeld wordt, zal, onder leiding van jonkvrouwe S. Schorer, lid van Hoofdbestuur, de hoofdverpleegster zuster Groen met de directe der nieuwe stichting belast worden. Met behulp der sVereeniging voor Noord- Nederlands Muziekgeschiedenis" is door vrij willige bijdragen de som verkregen, noodig om, met een Rijksbijdrage, de verzameling oude muziekinstrumenten, nagelaten dooi den hoer J. C. Boers, aan te koopeti. De Hoofddirecteur van 's Rijks Museum hoeft, uit naam van hen, die in den aan koop hebben bijgedragen, de bedoelde ver zameling voor de helft aan liet Rijk ter plaa- sing iu het Nederlandsch Museum te Am- ten geschenke aangeboden. De verzameling bestaat circa 130 num mers, waarvan een 28-tal van niet-Europeesch maaksel. Het geheel vormt een belangrijke aan winst voor het Nederlandsch Museum. De kleine verzameling oude muziekinstrumenten, thans daar aanwezig, wordt door de collec tie-Boen zeer uitgebreid, zoodat oen schoon geheel verkregen wordt. De omstandigheid, dat er nu enkele stukken in worden aange troffen van hooge zeldzaamheid, die andere welbekende Musea niet bezitten, zal er toe bijdragen om de aandacht van het buiten land op deze collectie te vestigen. Voor Nederland heeft de verzameling nog een andere waarde, namelijk die van te zijn een blijvende herinnering aan den Noderland- schcri toon kunstenaar Johannes Boers, die zyn leven wijdde aan de studie der oud-Ne- derlandsche muziek en een der grondvesters is van de wettenschappelijke beoefening on zer muziekgeschiedenis. Hot was Vrijdag 25 jaren geledon dat de heer T. vun der Zee, oud-Burgemeester van Enschede, zich de Militaire Willemsorde 4e klasse verwierf'. Hy werd tot ridder in die orde benoemd wegens zyn optreden in het gevecht in en om den kampong Soorian (AM.) De heer Van der Zee is ook ridder in de orde van den Nederlaudschen Leouw en rid- I der in de Oranje-Nassau-orde. Mevrouw Sophie Offermans-Van Hove her- i dacht gister onder zeer talrijke hinken van belangstelling haar 70s ten geboortedag. De begaafde vrouw, die eenmaal als een der eerste sterren schitterde in de mu zikale wereld, telt die dagen nog tal van vereerders, zoowel te 's-Gravenhage als elders in den lande, die nog heerlijke her inneringen hebben aan de concerten, waarin zij als zangeres optrad. Om leiding te geven aan de hulde, die haar van vele zijden gebracht werd, had zich in de Residentie commissie gevormd, die do jubilarisse in «Ie gelegenheid stelde, na een plechtige onvangst in het gebouw uDiligentia," haar vrienden en vereerders aldaar te rocipieeren. In de «Dordr. Ct." doet Jan van de Maas bekend door zyn vele belangwekkende op stellen in dat blad over Dordrecht's geschie denis het voorstel om een gedenksteen j uun te brengen in het huis, waar Jacob de Witt en na hem zijn zoon Cornelis heeft gewoond, en waarin vermoelyk Cor nelis en Jan beiden geboren zijn. De schrijver verzoekt, dat ieder, die met dit denkbeeld instemt, zijn naamkaartje zende aan de Redactie der Dordr. Ct., opdat een commissie kan gevormd worden voor het ontwerpen van zulk een gedenksteen. Een nieuw plan ter overbrugging van het IJ voor Amsterdam ligt gereed tot onder zoek. De brug zou van links en rechts haar opritten krijgen op de Ruyterkade achter het Centraalstation en een bascule-brug zijn, gelijk de Tower-bridge over de Theems, met een doorvaartwijdte van 60 Meter, en aan de overzijde te land komen vlak bij de Wil- lemsluis van het Noordhollandsch kanaal, ten Oosten van het Tolhuis. De 89-jarige heer Z. Middelkoop, te Alm- kork, en zijn beide zoons, de een Ontvanger der registratie en domeinen te Arnhem, de ander te Leeuwarden, zijn de vorige week alle drie op éen dag gekozen tot lid van den Gemeenteraad in de respectieve plaatsen. Een merkwaardig geval van atavisme. Na een tijdperk van rust is Donderdagoch- ochtend het steenengooien in de Bollenhof- schestraat te Utrecht weder begonnen. Ook ditmaal was de woning van de weduwe v. G. aldaar weder het mikpunt van de door een onzichtbare hand geworpen projectielen van verschillende grootte. Een der eerste stee- nen, die door het half geopende raam bin- nensnorden, trof ongelukkig de jeugdige dienstbode dier weduwe onder het linker oog en deed een sterk bloedende wond ont staan. Natuurlijk werd de politie aanstonds weder in den arm genomen, doch nauwelyks was deze en nog wel in «politiek" versche nen of het steenengooien hield op, om ech ter terstond nadat zy weder was vertrokken, opnieuw te beginnen. Tegen enkele buren is reeds oen vervol ging ingesteld, als verdacht van met deze grappenmakerij de familie v. G. al heel wat schade en ongerustheid te hebben bezorgd. Er schijnt, sedert kort gegrond vermoeden te zijn gerezen dat aan een wraakoefening tegen de familie v. G. moet worden gedacht, zoodat men hoopt, dat het raadsel wel spoe dig zal worden opgelost. De tegenpartij gaat echter met veel behendigheid te werk, ter wijl het aan geen twijfel onderhevig is of de steenen worden niet met de hand, maar met een of ander instrument catapult of iets dergelijks ingeworpen. Enkele be woners, die in dit alles iets geheimzinnigs blijven zien, zijn intusschen reeds naar een ander deel der stad verhuisd, welk voorbeeld de wed. v. G. echter met voornemens is te volgen. Te Axel zijn een meisje van 10 jaar en een boerenknecht ernstig ziek geworden door het drinken van ongekookte melk van koeien welke lijdende waren aan mond- en klauwzeer. Beider toestand is hoogst bedenkelijk. Hoe dikwijls moet nog herhaalddrink toch vooral geen ongekookte melk. Te Nyensleek (Dr.), heelt de eigenaar van een stoomzuivclfabriek. waaraan reeds een koffiebranderij verbonden is, het plan zijn handel nog uit te breiden, dour een inrich- ting tot het machinaal breien en weven daaraan toe te voegen. Bedoelde heer verschafte reeds door zijn groeten thee- en eierenhandel, aan die een voudige streek een vroeger aldaar ongekende levendigheid. Aan de een dezer dagen afgenomen exa mens voor de hoofdacte van het Lager on derwijs werd o. a. deelgenomen door 2 can didaten, die voor den tienden en dertietiden keer zich hieraan onderwierpen. Bij het ver nemen der tijding, dat ze geslaagd waren, kregen beiden van vreugde jfen «toeval". Na ongeveer 20 minuten werd de eerste weer geheel bijgebracht; bij deh anderen echter duurde de flauwte zóo lang, dat men een oogenblik zelfs voor het benoud van zijn leven vreesde. Te Meerkerk is naast de drie bestaande nog een vierde Zangvereeniging opgericht. Dat moge duiden op veel zanglust, maar wijst toch óok op weinig harmonie. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat Maandag, den 14den Augustus a. s. van des voormiddags 9 tot des namiddags 4 uur ten Stadshuizo gelegenheid bestaat tol het indienen van opgaven van candidaten voor éen lid van den Gemeenteraad in het 11e kiesdistrict, ter voorziening in de vacature, opengevallen door de aanneming van den heer J. ti. KLEBER voor het kiesdistrict I. De formulieren voor de opgaven van can didaten zijn ter Secretarie van al heden tot en met den dag der verkiezing kosteloos verkrijgbaar. Deze opgaven moeten inhouden de namen, de voorletters, en de woonplaatsen van de candidaten, en onderteekend zijn door minstens 9 kiezers, De eventueele stemming en herstemming zijn bepaald op 22 en 29 Augustus a.s. Amersfoort, den 31. Juli 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, De Secretaris, Weth., i0. Br. B. W. TH. SANDBERG. Ter gelegenheid van den 41sten verjaar dag van H.M.de Koningin-Moeder zal aanstaan den Woensdag te 12 uur op het terrein over de school aan den Leusderweg een groote parade worden gehouden door het geheele garnizoen. De troepen zullen worden gecommandeerd door luitenant-kolonel L. Brender a Bran lis, het van 5e regiment infanterie, terwijl de hon neurs zullen worden bewezen aan luitenant-ko lonel J. van der Horst Bruynwaarnemend Gar- nizoeus-conunundant. tot fit.«6 per Meter alfinede zwarte, witte en gekleurd® Henneborg-KIJde van 46 cent tot f 14.S5 per Meter elfen, goetrcept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2001) verschillende kleuren, dessins enz.). Franco cn vrij van invoerrechten In hul». Stalen ommegaand. Dubbei briefporto naar Zwitserland. G. Honneberg's zyde-Pabrioken tk. k. Hoflovor.), Zünoh. Bij Kon. besluit van 24 Juli is, met ingang van 1G November a. s., aan den Directeur van het post- en telegraafkantoor te Amers foort, den hoer J. E. Schrnitz Jr., op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslag verleend. Men vraagt ons, het volgende onder de aandacht te brengen van lezeressen en le zers Niettegenstaande ten vorigen jure bezwaar is gemaakt tegen oen te uitgebreide aandui ding van bet beroep op de voorzijde der briefkaarten, wordt, blijkens de vele bij het Hoofdbestuur der posterijen en telegra ph ie ingekomen klachten, op vele postkan toren ook de verzending geweigerd van briefkaarten, waarop de naarn eenigszins uit gebreid of wel de naam en het beroep van den afzender in éen uitdrukking zijn ver meld. Dit behoort volgens het Hoofdbestuur der posterijen niet te geschieden, óok al is dergelijke vermelding nog al uitgebreid, ge lijk bijv. het geval kan zijn op briefkaarten, afgezonden door naamlooze vennootschappen of agenturen. Dan behoort daarin te worden berust. Het is niet verboden, dat iiij, die twee of meer beroepen uitoefent, welke niet in éen woord zijn samen te vatten, die beroepen elk met éen woord of daarmede gelijk ge stelde uitdrukking vermeldt. Voorts vestigt het Hoofdbestuur voornoemd de aandacht er op, «lat doorhaling of radeering van niet-ge- oorloofde aanduidingen of geschriften op briefkaarten geoorloofd is, alsmede dat een aanduiding van het beroep, welke niet vol doet aan de gestelde eischen, door radeeren, doorhalen, c. q. bijschrijven met de pen, in den vereischlen vorm mag worden gebracht. De heer J. Ger. Kleber, periodiek aftre dend lid van den Gemeenteraad voor het 2e district, on daarin 11 Juli herkozen, en op 25 Juli in het le district gekozen, heeft voor het eerste district geopteerd. Daardoor is een vrije verkiezing in het tweede district noodzakelijk, welke zal ge houden worden op 14 Augustus. De stemming en de herstemming, als die noodig is, worden vastgesteld op 22 en 29 Augustus. Bij do te Amsterdam gehouden examens voor de hoofd-akte slaagde o.a. onze stadgenoot e mej. C. Reus. Bij de te 's-Gravenhage gehouden exa mens der Nederlandsche Toonkunstenaars- vereeniging is alsnog geslaagd voor piano onze sladgenootc mej. F. A. B. A. Moll. Volgens nauwkeurige waarneming hebben van fl tot 18 Juli alléén aan het Centraal station 5095 reizigers de treinen verlaten met bestemming voor Amersfoort. Van 18 tut 24 Juli bedroeg het aantal der aan dat station uitgestapte reizigers, met dezelfde bestemming, 0120.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2