Stadsnieuws. Ingezonden. ingetrokken. Ge betaalt dus weer de ge wone vrachtprijzen, berekend naar het aan tal Kilometers. In 1898 bedroeg do uitgave in Friesland voor onderwijs f'3.50, voor armenzorg f2.04, terwijl de drank f 42.25 per hoofd eischte. Te Sneek steeg het tot f28.32 en in de Drentsche venen tot de kolossale som van f40 per hoofd. Huivert men niet, als men bedenkt, hoe veel jammer, verdriet, misdaad eu ontaar- diug, daarvan het gevolg zijn? Het echtpaar Cornells Noordhoek en Jan netje Faassen, te St. Philipsland, herdacht verleden week den dag waarop beider ou ders vóór 50 jaren in den echt werden ver- eenigd. Hun ouders Marinus Faassen, oud 75 jaar, Maria Wagenmaker, oud 70 jaar en Marinus Noordhoek, oud 83 jaar en Lijntje van Dijke, oud 08 jaar, vierden hun gouden feest en mochten het genoegen smaken dit feest te vieren te midden van hun kinderen, klein en achterkleinkinderen, terwijl het aan be wijzen van sympathie niet ontbrak. Zij verheugen zich allo vier in een uitste kende gezonheid, zijn zeer opgewekt en le venslustig en beide echtvrienden verrichten nog steeds met liefde en ijver hun dagelijk- schen arbeid (de oudste is werkzaam in het veld, de ander als schipper), terwijl hun krasse wederhelften met voorbeeldigen yver het huishouden waarnemen. Het fantarekorps uit Bruinisse bracht den gouden echtparen verscheidene ovaties, ter wijl het dorp en de schepen op de Mossel- kreek voor deze hoogst zeldzame gebeurte nis de vlag lieten wapperen. Te Kampen is een paartje in ondertrouw opgenomen, waarvan de bruigom bijna 70 jaar en de bruid (die dezer dagen haar vrijer den »bons'' gal) 23 jaar is. Als vervolg op vroegere berichten dienaan gaande deelt men ons van officieele zijde inede, dat de nieuw beroepen predikant bij de Ncd. Hervormde gemeente hier, ds. Meij- ners, thans predikant te Eibergen, 27 Au gustus aldaar zijn afscheids-predikatie hoopt te houden en in den avondaienst van 3 Sep tember zijn intreerede hier wenscht te doen, na in den ochtenddienst te zijn bevestigd door zijn ambtsvoorganger, ds. Mansvelt, thans te Scheveningen. Den 23 Augustus a. s. herdenkt pastoor G. C. van Schaik, te Hilversum, den dag. waarop hij vóur vijf en twintig jaren, tege lijk met den heer H. J. Hoovkaas, de pries ter-wijding ontving. Die wijding werd hun toegediend door monseigneur H. Heij- kamp, bisschop van Deventer, in de kerk der Oud-katholieke gemeente te Rotterdam. De eerw. Van Schaik, die sedert Septem ber 1870 tweede prefect was in het Semi narium te Amersfoort, werd in September 4874 als opvolger van monseigneur Rinkel aangesteld tot pastoor der gemeente van den heiligen Nikolans in Krommenie. Den 34 Juli 1892 word hij benoemd tot pastoor der gemeente van den heiligen Vitus te Hilver sum, welke plaats vacant geworden was door het vertrek van monseigneur Gul. Den 19 Februari jl. werd pastoor Van Schaik tot lid van het metrolpolitaan kapittel van Utrecht gekozen, in de plaats van mgr. Diependaal. Van de openbare gebouwen en uit ongewoon veel particuliere woningen, niet het minst in de wijken der kleine luyden, wapperde hier gister de driekleur 'ter eere van H. M. de Koningin-Moeder, de edele Konings- vromve aan Wie Nederland zóóveel verschul digd is. De parade, aan welke de geheele2eafdeeling van het 1e regiment veld-artillerie voor de eerste maal deelnam, trok een groot aantal belangstellenden. Niet minder druk waren bezocht de mu- ziek-uitvoeringen op het terras van Amicitia en op den Hof. De prettige stemming toont hoezeer men herdenkt de onvergetelijke diensten door Ko ningin Emma aan het vaderland bewezen. H. M. de Koningin heeft Haren Commis saris in deze provincie verlot verleend zich van 7 Augustus gedurende eenige weken buiten zijn provincie op te houden. Mr. Berger van Hengst zal, als oudstaan- wezend lid van Gedeputeerde Staten dezer provincie, zich met de waarneming der func tie belasten. De nieuwe postzegels, die 4 Augustus in den omloop zijn gekomen, doch eerst ver kocht worden als de voorraad oude is uit geput, zijn zeer fraai, voorn! die welke in twee kleuren zijn gedrukt, gelijk die van 25 cent (blauw en rood). De buste der Koningin is genomen naar het bekende portret in Kroningsornaat, het hoofd getooid met een diadeem. De postzegels van vijf cent, in de wande ling totnogtoe «blauve" genoemd, zijn thans rood. Daar zal men dus nog aan moeten gewennen. In de beide bovenhoeken bevindt zich het Nederiandsche wapen, terwijl onder den beel denaar staat het woord «Nederland,met het cyfer 5 in den linker- en Ct. in den recht e>--benedenh oek De zegels van Va- 2 en 21/2 cent zijn in geheel nieuwe teekening met groot cijlerin een liggeud ovaaldie van 3, 5, 71/2, 10, 421/o, 45, 20 zijn éen-, de 221/* 25, 50c. zijn tweekleurig. De hoogere waarden, van f2.50 en f5, zijn precies in dezelfde teekening als de kronings/.egels van f4. Del/2 c. is violet, de t o. rood, de2c. bruin, de 2'/2 c. groen, <le 3 c. geel, de 5 c. róse, de 7J/2 c. bruinde 40c. lilagrijs, IS^/g blauw,de 15cgeel bruin, de 20 c. groen, de 221/a c. groen en bruin, de 25 c. blauw en rood, de 50 c. bruin en brons, f2.50 lila en de f5 wijn rood. De nieuwe briefkaarten en briefomslagen zijn ook verkrijgbaar gesteldde briefkaart van 5 c. (buitenland) is rood, de binnen- landsche lichtgroen. Dinsdagavond om 6 uur stapten door deze gemeente Otto Giers uit Berlijn en August Muddist uit Dorpat, die des ochtends 6 uur uit Amsterdam hun wandeling om de wereld hadden aangevangen. Het tweetal, dat volstrekt geen baast scheen te hebben, tippelde van hier naar Arnhem. De route is dezeNederland, Duitschland langs den Rijn, Zwitserland, Noordelijk Italië, Oostenrijk, Balkan-Staten, Turkije, Klein Azië, Perzië, Voor-en Achter-lndië, Sumatra, Java, Oostkust van Australië, Westkust van Zuid en Noord-Amenka tot San Francisco, dan dwars door de Vereenigde Staten naar Am sterdam terug. Met deze reis denken z\j, dat vijf jaren gemoeid zullen zijn. Onderweg zenden zij aan allen die dat begeeren, geïllustreerde briefkaarten. Do heer Giers zal regelmatig in verschil lend i tijdschriften en dagbladen do vorde ringen van de reis en de meest wetenswaar dige bijzonderheden daarvan vermeldende heer Muddist zal zich bezig houden dagelijks eenige fotographische opnamen te maken. Gebroeders Nobels, Wolvenstraat te Am sterdam, treden voor de beide wandelaars als correspondenten op en geven alle ge- wenschte inlichtingen. Programma der muziekuitvoering, Zon dagavond te half acht op het terras van «Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. Hochzeitsinarsch au mernachtstraum" 2. Ouverture „Giralda" 3. „Sirenenzauber", Walzer 4. Souvenir de l'opéra „La Juive' Mntdelssohn. Waidteujel. HaUoy. 5. Ouverture „Das gokleue Kreuz" 6. a, „Lafgo" b. „Aufl'ordcriing zum Tanz" Intro duction und Rondo 7. Czardas aua der Oper „Der öeist des Wojewodeu"Grossman. 8. Grande fantaisie de l'opéra „Guil- laume Teil"liossini. Von Weber. September in Gelderland zullen deelnemen aan de manoeuvres der le divisie. Konden wij in ons vorig nummer reeds meedeelen, dat «Wilhelmina", de schietver- eeniging der plaatselijke afdeeling vnn den «Ned. Bond van oud-onderofficieren" in den schietwedstrijd te Nijmegen een verguld zil veren en een zilveren medaille behaalde, thans blijkt dat eerstbedoelde, een 1e prijs, werd behaald met 44.°, de andere, een 3e prijs, met 199 punten. In de personeele wedstrijden werden door stadgenooten de volgende prijzen behaald Paap, Ce prijs 150 M., 33 p; Wellinga, 9e pr. 12 M. 99 pHonig, 10 pr. idem 90 p Hamer 41 pr. idem 96 p; Hansen 12 pr. idem 96 p; Van Beurzen 7e pr. vrije baan, 72 p Lamers 18e pr. idem 455 pBruijs 22e pr. idem 48 p; Van der Weide 25e pr. idem Kapitein jhr. D. Barchman Wuytiers, die van het 5e regiment infanterie is overgeplaatst ■bij het regiment grenadiers en jagers, is be stemd om op te treden als commandant eener compagnie grenadiers. De sergeanten A. C. N. van do Stadt en W. .1. Lainuierts, van het 5e regiment in fanterie zijn aangewezen om van 16 A ugustus tot 34 October bij de Normaal-Schietschool te 's-Gravenhage den schiet-cursus te volgen. Adspirant-vaandrig G. C. Duval Slothou wer, van het 5e regiment infanterie, is aan gesteld tot reserve-korporaal. Dinsdagochtend had de metselaar A. de V., werkzaam aan de inl'anterie-kazerne, het on geluk, door het uitglijden van deladder waarop hij eenige werkzaamheden verrichtte, zooda nig te vallen, dat hij per brancard naar zijn woning aan den Bissenopperweg moest wor den vervoerd, waar hem door arts Morren Jr. heelkundige hulp werd verleend. Gisterochtend geraakte B., werkzaam hij den bouw van liet nieuwe station, bekneld, met het treurig gevolg dat hij een been brak. Arts Morren Jr. verleende de eerste heel kundige hulp. Gistermiddag hebben in de Verfstollén- fabriek van de firma Piek Lange Co. de heer B. en de leerjongen S. door het sprin gen van een vat met kokende vloeistof ern stige brandwonden bekomen. De heer B. kon nog juist te rechter tijd op zijde springen en heeft alleen brandwonden bekomen aan het linkerbeen S. echter die aan de andere zijde van het vat stond, kreeg aan borst en hoofd. Nadat arts Morren Jr. de eerste hulp had verleend, liet hij den knaap overbrengen naar het «Aldegonde-gasthuis". Op den sterfdag van Christolfel Pulman, den held die in 1787 bij Soestdijk besloot liever le sterven dan zijn wapens over te geven, is door een vriendelijke hand een prachtige krans aan het monument te Soest dijk gehecht. Een schatgraverEen hondje van een weg werker te Soesterberg was Zaterdag rnet de pooten aan het graven bij een boom aldaar de bond deed dit meer, daar bij uitstekend bunzings wist te vangen. Bij onderzoek bleek echter, dat de hond ditmaal geen bunzing had opgegraven, maar een omgekeerde schaal, waaronder een groen geschilderd slagers- boekbusje verborgen was. In dat busje vond hij aan bankpapier een som van f3150. De politie doet onderzoek. Het gevonden busje heeft kennelijk nog niet lang op die plek gelegen. Zaterdagavond werd in het café «Het Val kip" hier, door notaris Drijfhout van Hooit publiek verkochthet van ouils be kende veerhuis AmersfoortHunschoten, van Gijsbertus van den Biezenbos. Het huis met verguntiing tot verkoop van sterkedrank in iiet klein werd ingezet door den heer H. te Kulve alhier, voor f 20(30 «le stalling door H. van den Bosch, voor f900, en de massa toegewezen aan H. van den Bosch, als ge machtigde van den heer Jacobus van Es- veld alhier, voor f3580. Daarna werd door denzelfden notaris voor mej. de wed. Welling verkocht een burger woning aan de Langegracht, groot 80 centi aren, en opgehouden voor f1220. I In het Doopboek staatop 22 Januari I lti09 Heeft Gerrit van Campen zijn teint I ten doop ghehat en heet Jacob. i Nu heet, gelijk wij weten, de vader van den grooten Jacob v. C. niet Gerrit, maa r Piel er en is dus deze Jacob de ware Jacob niet, tenzij i de Heer Van R. mocht willen denken aan een fout van den persnon die de inschrijvin gen deed. In dat geval krijgt echter, dunkt ons, zijn vertrouwen op de Doopregisters »op die voor ieder onwraakbare getuigen, aan wie alleen alle gezag in geboorte, huwelijks zaken enz. enz. 'oekomt", een geduchten schok. Doch het is moeilijk vol te houden dat de inschrijver zich hier vergist heeft, want, bladeren wij het doopboek verder door dan vinden wij dienzelfden Gerrit van Campen telkens weder als vader van gedoopte kin deren, b. v. 10 April 1603 een kint heet Ruiger, 24 April 1605 een kint beet Ghisbert; bekend is, dat Jacob's broedeif andere heet te*. Uit de doopboeken valt dus over onzen Jacob niets te bewijzen ons rest slechts te hopen, dat eens deugdelijker bewijzen gevon den zullen worden van zijn geboorte alhier. U, M. de Red., mijn dank voor de plaats- ruimti REYNDERS. Amersfoort, 2 Augustus 4899. Het was aanvankelijk mijn bedoeling geens zins, den heer Van Rootselaar te wijzen op en kele onjuiste conclusiën in de door dr. Reijn- ders hierboven aangehaalde „Sprokkeling". Ik vreesde een even vruchteloos debat als sit veuia dat tusschen Fruin en Knoop over Willem III en den slag bij Saint-Denia. Zoolang echter niet is aangewezen uit de Doopboeken te Amsterdam of te Haarlem, dat Jacob van Campen daar is geboren, dan zal niemand kunnen bewijzen, dat hij niet te Amers foort werd geboren. Ken andere vraagwas Jacob van Campen Hervormd? Of is 't waar, wat indertijd in de „Katholieke Volks-almanak" werd beweerd, dat hij Katholiek was? Dan zoeke men niet langer in de Doopboeken eener Hervormde kerk. FKEDERIKS. RECLAMES. van 15 regels I'0.25; elke regel meer f 0.25. De opening der jacht op klein wild is in deze provincie bepaald op Zaterdag 2 Sep tember a. s. met uitzondering van de jacht op hazen en fazanten, waarvan de opening is bepaald op Zaterdag 30 September a. s. De lange jacht zal alleen des Dinsdags en tics Vrijdags van iedere week mogen worden uitgeoefend, terwijl het jagen op reebokken slechts gedurende de maanden October en November, en van reegeiten van 15Novem- tot 1 December zal worden toegelaten. Door. de Directie der «Onderlinge Brand waarborg- en Inbraakverzekering Maat schappij" Audré de la Porte, te Arnhem (agent de heer J. van der Plank) is een pre mie van f 10 toegekend aan de Vrijwillige Brandweer wegens haar vlug en kordaat op treden bij den brand in de Machinale breierij aan de Muurhuizen op 25 Juli. De miliciens der lichting 1895, die sedert 3 Juli voor herhalingsoefeningen onder de wapens waren bij de veld-bataljons van bet 5e regiment infanterie bier, worden morgen weder in het genot gesteld van onbepaald verlof. Het is^ thans zeker, dat de veld-bataljons van het 5e regiment infanterie van 1 tot 9 Het opnemen van Ingezonden stukken brengt niet altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met bun inhoud. Kopij van geplaatste of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Geachte Redactie! Gun mij een plaatsje in uw blad. De Hr. Van Rootselaar is een vasthoudend man en de oude tradities zijn in goede han den, wanneer zn aan zijn bescherming zijn toevertrouwd. Met groote piëteit verdedigt hij, hetgeen hij in zijne jeugd heeft geleerd tegen beter weten en de krachtigste bewij zen in zoo bijv. wat het geboortejaar en de geboorteplaats van Jacob van Campen betreft. Deze beet nu eenmaal te Amersfoort geboren te zijn en wel in den jare 1609 en niets kan den heer Van K. schokken in zijn vast geloof aan dit verhaal. Ik vlei mij dan ook niet, nu de Heer Van R. de argumenten van den Hr. Frederiks verwerpt, met de hoop, dat het hieronderstaande eenigen indruk op hem ma ken zal. Hoewel het zeer goed mogelijk is, dat Jacob van Campen alhier is geboren, daar zijn ou ders na hun huwelijk de eerste jaren op Ran denbroek schijnen doorgebracht te hebben, er kennen moeten wij, dat dit niet is te bewij zen uit de Amersfoortsche doopboeken. Het is mij onbekend of de Heer Van R. zelf de aanteekening in het doopboek van St. Jo- riskerk heelt gezien, of hij na het vinden van ileze aanteekening nog verder heeft ge zocht. Zoo niet, dan dicne hem het volgende tot naricht. HEVIGE PIJNEN. Als voortzetting der tallooze genezingen die iederen dag zich voordoen, 'tzij van maagkwa len, lendenpijn, ruggepijn, pijnen ir. de ledema ten, enz., komt ons thans weder een wondervol geval ter oore. De heer A. van Mil, borstelmaker, Hamstraat te Grave„Sedert langen tijd was ik lijdende aan kortademigheid en was na de minste krachts inspanning terstond vermoeid, als ik vijf minu ten lie]) was ik om zoo te zeggen doodmoede, en daar ik slechts den leeftijd van 4'. jaar be reikt het), wcnschte ik gaarne daaraan iets te veranderen. Door het lezen der vele genezingen door de beroemde Pink Pillen va>- dr. Williams, besloot ik tot deze behandeling over te gaan, ik kon mij op dat oogenblik niet meer bewegen. Na eenigen tijd van behandeling kon ik met een stok wandelen en de behandeling voortzet tende kan ik thans zonder stok gaan. Overal waar ik kom beveel ik uwe Pink Pillen aan, want zij helpen Hink en u kunt van mijn schrij ven gebruik maken". Prijs f 1.75 de doos: 19.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, eeuig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en de versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dans, hoofdpün, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eenc werkdadig® handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk aUe goede produkten morden ook de Pink Pillen reeds nagemaakt, een ieder geve dus wel acht dat er in 'tFransch op het omhulsel staat: „Pilules Pink pour Personnes Pities du Dr. Wil liams". 't Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig pci/rier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaakselswelke dikwijls gevaarlijk zijn voor de gezondheid. Wij kunnen de werkdadig heitl der Pink Nederiandsche Centraal-Spoorweg- Maat8chappij. Totale ontvangsten over de maand A pril 1899. Reizigers 84321 54107.966 Bagage honden (tonnen) 123 140362® Levende dieren, rijtuigen enz. 10045.12 Goederen (tonnen) 2405'' 39758.77 Diversen 063.75® Totale opbrengst 105 079.23® Totale ontvangst1Ö99 sedert 1 Jan. 1390918 79 Gem. aantal K.M. in expl. sedert 1 Jan. 112 Ontvangst per dagkilometer 129.09 1898 f35377850® in totaal 102 f28.90.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2