Maandag 14 Augustus 1899. No. 4901. 48e Jaargang. JUDAS. Buitenland. Binnenland. PHOENIX-BROU W ERIJ H. MEURSING Co. AMERSFOORT. Oitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post 1.15. Advertentiën 16 regels GO cent; elke regel meer 10 cent. Grooto letters naar plaatsruimte. Legale-,, olïicieële- en onteigeningsad verten tien per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Buroau KORTEGRACHT 5 6. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. BURGEMEETER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kenniB, dat door hen het vol gende besluit is genomen: Burgemeester en Wethouders van Amersfoort. Gezien het verzoek met bijlagen, door Chr! PLEINES ingediend om vergunning tot het uit breiden van zijn Zeeppoederfabrlok op het terrein, kadustraal bekend gemeente Amersfoort Sectie D. nummer 2066 Gelet op de artt. 6 tot on met 9, 12, 12 bis e. a. der Hinderwet, liet proces-verbaal der zit ting gehouden op den 26. Juni 1899 on de be richten van den Inspecteur van don Arbeid in de 3e Inspectie dd. 5 Juli 1899 no 1053 en dd. 3 Augustus 1899 no. 1190, Besluiten do gevraagde vergunning aan den verzoeker en zijne rechtverkrijgenden te verleenen, met be paling, dat de inrichting binnen den tijd van een jaar, na dagieekening dezer moet zijn vol tooid en in werking gebracht en onder ue vol gende voorwaarden le dat geene openingen in do fabrieksmuren gelegen binnen den afstand van twaalf Meter van het perceel kadastrual bekend gemeente Amersfoort Sectie D. nummer 2067, mogen wor den aangebracht, tenzij voorzien van ingemet selde dikke ruiten van draadglas of ruw spie gelglas 2e dat de ventilatie van de op te richten fa brieksgebouwen niet door de zijmuren maar naar boven moet plaats hebben door minstens tien verticaal geplaatste ventilatiekokers ter wijdte (binnenwerks) van minstens elfhonderd zestig vierkante centimeters en minstens tot eene hoogte van vijfentwintig centimeters boven de nok van het dak; 3e dat aan deze voorwaarden moet worden voldaan op de wijze als op de hierbij behoorende teekeningen met rooden inkt is aangegeven. Amersfoort, den 7. Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester (get.) E. L. VISSER, Weth., 1" Br. De Secretaris (get.) B. W. Th. SANDBERG. Gedaan te Amersfoort den 8. Augustus 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester E. L. VISSER Weth., 1° Br. De Secretaris B. W. Th. SANDBERG. De BURGEMEESTER der GEMEENTE AMERSFOORT. Brengt ter kennis, dat de loteling der lich ting 1899 voor deze gemeente, genaamd JAN van 't HOENDERDAAL, behoorende tot het le Regiment Huzaren, den 1 September a. s. bij zijn korps, alhier in gar nizoen, in werkelijken dienst zal worden gesteld, ten einde gekleed en geoefend te worden. Het niet-ontvangen eener bijzondere oproeping ontheft dien loting niet van de verplichting, Feuilleton. 24.) Hm, dacht Tanks, Judas weet waarvoor wij komen. Mijnheer Guinaud, zeide Judith zeer kalm, ik heb vernomen dat u bij vergissing een pak brieven is ter hand gesteld, dal voor mij be stemd was, en verzoek u vriendelijk, mij dat terug te geven. Judas keek naar Tanks, wien hij verdacht het spoor dor vermiste brieven ontdekt te hebben. Zeker, miss, antwoordde hij, de schouders ophalend, de brieven bevinden zich inderdaad in mijn bezit, maar waarom zou ik ze u te ruggeven Omdat ze niet voor u, maar voor my bestemd waren. Mi ar het adres luiddeAan mejuffrouw Judith, zeide Judas op een toon van twijfel. Juist, en dat was de oorzaak der vergissing, zeide Tanks koelkomaan, mijnheer Judas, haal maar gauw dio brieven. Mot genoegen, antwoordde Judas. Die brieven gaar mij niets aan en ik wenscb vol- strokt niet, zo të behoudenik wist niet, voor wien ze waren. Nu, dan weet u het nu, riep Tanks aan deze oproeping gevolg te gevendeze ken nisgeving geldt eenig en alleen als bewijs, dat hy behoorlijk is opgeroepen en stelt hem, bij met-verschijning Ier opkomst, in verzuim. Amersfoort, den 11. Augustus 1899. Do Burgemeester voornoemd, E. I.. VISSER, Weth., 1" Br. De «Temps" wijst er op hoe gevaarlijk het is dat de Britsche parlement juist naar huis is gegaan nu het conflict met Transvaal een bijzondere scherpte krijgt. Elke contróle houdt dus op nu het gevaar voor een breuk het meest nabij is. Men zou haast zeggen dat Chamberlain het erop aangelegd heeft de zaak zoolang hangende te houden dat hij op het oogenblik der beslissing volkomen vrij is. Het blad slaat hier, dunkt ons, den spijker op den kop. Alles wijst erop dat Chamberlain den oorlog wil. De troepenzendingen duren maar steeds voort. Vrijdag is de Britsche kruiser «Tartar" te Lorenzo Marquez aange komen en er worden toebereidselen getroffen om '11 000 a 12 000 man troepen uil Inilië naar Zuid-AIVika te zenden, waarvoor een aanmerkelijk getal transportschepen gereed liggen in de Indische wateren. In geval van oorlog zou de inschepiug gelijktijdig plaats hebben te Bombay, Karuchee en Calcutta. Van haar kant zit de Transvaalsche regee- ring ook niet stil. De stoomboot »Ueichstug" verscheen Donderdag in de haven van Lorenzo Marquez met 401 kisten patronen voor de Transvaalsche regeering. Deze heeft den laat- sten tijd ook groote voorraden meel en an dere goederen ingeslagen. De Duitsche en de Fransche consul to Jo hannesburg moeten to kennen hebben gege ven, dat zij terstond bij de Transvaalsche regeering zullen protesteeren, als er soms een poging door dezo mocht worden gedaan om Duitsche en Fransche onderdanen tegen hun wil tot den dienst in de Transvaalsche strijd macht te pressen. Er is namelijk onlangs door den Volksraad een artikel aan de Grondwet toegevoegd, krachtens hetwelk, ingeval van oorlog, opstand of ander ernstig gevaar voor het land, de president der Republiek den staat van beleg kan afkondigen en allo inwoners zonder onderscheid kan dwingen, mede te hel pen tot verdediging des lands. Het scliynt, dat do Transvaalsche regeering en de Volksraad nog liever in alle eischen, die de Engelschen in zake liet kiesrecht gesteld hebben, willen toegeven dan liet voorstel be treffende de gemengde commissie aannemen. Engelsche bladen verzekeren tenminste de bron is niet onverdacht dat de Boeren aan de Uitlanders een kiesrecht zullen verleenen op den'grondslag van een verblijf van,5 jaar. In dat geval zou Chamberlain geen aanmer kingen meer kunnen maken en niet ^eer op een gemeenschappelijke enquête kunnen aan dringen. Veel helpen zal deze taktiek der Boeren wel niet. Immers al dat geschreeuw van de En gelschen over de kieswet is slechts een voor wendsel. Heeft Kruger ook dezen steen des aan stoots verwijderd, dan zal Chamberlain wel spoedig een anderen slok vinden om den hond te slaan. De »Figaro" geelt eiken dag des middags een bijzondere editie uit met het stenogra- phisch verslag van de zitting van den krijgs raad te Rennes. Op welke wijze het blad lot deze journalistieke coup de force in staat is, deelt het zelf mede. De «Figaro" heeft te Rennes 11 stenografen in dienst gesteld. Zes daarvan hebben toe gang tot de zitting, de vijf anderen houden zich in een naburige zaal gereed. Wanneer (le zitting begint stenograplieert éen dei- stenografen het gesprokene alleen gedurende 5 minuten. Daarna verlaat hij de zaal een der vijf wachtende stenografen neemt direct zijn plaats in, terwijl een tweede stenograaf hem in zijn taak aflost en dicteert in een naburige zaal langzaam het neergeschre- vene aan iemand die het met schrijfmachine op papier brengt. Daar dit ongeveer een half uur duurt zijn er steeds na verloop van korten tijd 6 a 7 sehrijfmaschines in beweging. Een viertal correctors nabij de schrijfmachines zien de producten daarvan oogenfelikkelijk na en punctuëeren en leeke- nen letters bij waar zulks noodig is. Van de correctors gaat de kopij naar de 4e groep van personen, die behulpzaam zijn, de porteurs kruiers zouden wij zeggen, die bet naar het telegraafbureau brengen. Maar bet telegraafbureau te Rennes was ook niet ingericht voor zulk een uitbreiding van den dienst. Daarin was echter voorzien geworden. Zes telegraafdraden waren aan het gewone verkeer onttrokken en op een dier lijnen had men aangebracht een soxtu- plu telegraaftoestel van Raudot, dat toelaat dat zes telegrammen tegelijk over den eenon draad worden overgeseind, op 4 der lijnen waren quadruple toestellen van Raudot aan gebracht en op de zesde een Hughes-toestel zoodat over de G lynen niet minder dan 28 telegrammen tegelijk verzonden konden wor pen. Van het telegraafbureau te Parijs naar het bureau van den «Figaro" wordt do be- stellersdiensi gedaan door 10 wielrijders van de Veloce-Cbasseurs, onder bevel van een brigadier. Aldus berekent de «Figaro" dat anderhalf uur noodig is om de woorden door kolonel Jouaust of kapitein Dreyfus to Rennes ge sproken, te Parijs gezet te hebben. Telt maar op: een half uur voor stcnographeeren en dictecren aan de rnachlneschryvers, drie kwartier voor liet overseinen, 8 minuten voor het overbrengen van het telegraafbu reau naar het buroau van den «Figaro" en 7 minuten voor hot zetten. Dit doet donken aan het verhaal van den Engelschen minister, die in een provinciestad een speech van 3 uur had gehouden en vóór de repliek geëindigd was, tijdens de vergadering, in do plaatselijke courant zij eigen speech woordelijk kon lezen Aan dat ulad konden de machine/etters het steno graphist schrift zelf ontcijferen. Door mevrouw B. WaszklevviczVan Schil f- guarde wordt ons opname verzocht van het onderstaande: Aan de leden van de voor de vrodosmanisfestatic gevormde hoofd- en sub-comités, alsme de aan de leden van den «Vrouwenbond ter Interna tionale Ontwapening" Tot ti allen richt ik hot woord en roop u toe: helpt nu, het geldt het recht to doen zegevieren en een dapper, klein volk, onze stamverwante broeders, te steunen en hen te vrijwaren voor ondergang Den leden van onzen Bond herinner ik bovendien uun de verplichting, die zij door ongeduldig wordend. Haast u een beetje, als 't u blieft 1 Met plei/.ier. met pleizier. En Judas verdween en keerde weinige oogen- blikken later terug met het pakjuopen. Hebt u zo gelezen? vroeg Judith veront waardigd. Judas glimlachte en schudde ontkennend het hoofd. Ik ben een man van eer, miss, zeide hy met groote waardigheid, ik heb die brieven niet gelezen, ik dacht, dat ze voor my waren en opende daarom het pak, maar toen ik zag, dat ze in het Engelsch geschreven waren, heb ik ze niet gelezen. Tanks hield den blik gevestigd op Judas om te zien of hij de waarheid sprak, maar de Fransch- man was ondoorgrondelijk. Wij hebben nu de brieven, miss Var- lins, zeide Tunks, en dat is da hoofdzaak. En thans L' kunt ze ruee naar huis nemen en op uw gemak doorlezen, antwoordde Judith, liera het pakje overreikend. Wilt u ze niet eerst nazien V Dat heb ik gedaan. Zijn ze er allen? Mijnheer riep Judas, u denkt toch niet Ik sprak tot miss Varlins, antwoordde Tanks. Zijn do brieven er alle? herhaalde hij. Ja, ik geloof het wel, antwoordde zij met eenige aarzeling. U weet het niot zeker, niet waar? Zoo zeker als ik zijn kan, untwoordde ze vast. Wilt u zoo goed zijn, do brieven te lezen on ze clan terug te geven Zeker. Goeden morgen, zeide Judith en ging heen. Mijnheer Axtonl Roger geleidde haar naar baar rijtuig, terwijl Tanks met de brioven in de hand naar besluite loos nakeek. Plotseling voelde hy een koude hand op de zijue en om ziende zag hij Judas. U is bang, zeide deze in hot Fransch. Waarvoor vroeg Tanks. Voor die brieven, antwoordde Judas, en voor baar en voor hem. TT is bang, mijnheer de detective, dat u iets zoudl kunnen ontdekken wat u niet aangenaam zou wezen. Tanks koek Judas aan zonder te antwoorden en liep toen boos den winkel uit. Roger was zeer boos op Tanks over de wijze waarop hij Judith had behandeld en by zeide hem dat in ronde woorden. Tanks nntwoorddo eer niet, omdat hy zelf geheel vervuld was met den indruk dier, Judith op hein gemaakt had. Maar Axton liet zich tot zulke scherpo uit drukkingen verleiden, dat Tanks plotseling zoide Hoor eons. Roger, ik heb nu eenmaal op mij genomen, den moordenaar te vinden en ik ben van plan dat te doen, al was het alleen maar ten gevalle van jou, anders... Anders? Anders wierp ik misschien don heolcn rom mel weg. Neon, neon, doe dat niet, zoido ltoger, ik wensoh zelf do oplossing van hot rnudsel. Kom, ik heb hot zoo kwaad niet goiuoend, maar jo ruoet toegovon, dat jo gedrag tegenover Judith, op zyn zachtst uitgedrukt, vreemd was. Nu ja, antwoordde Tanks, vrouwen zijn dan ook duivelinnen. Waarom? Zoodra er een vrouw in een zaak be trokken is, wordt zo tienmaal mooilijkor. Gis teren beschouwde ik mijn zaak al als lung niot gemakkelijk, maar sinds vandaag zou ik bijna gaan wunnopon. Kom, ga met ray dejeunooron, zoido Tanks plotseling, zijn vriend onder den arm nemend. Neen, dank je, zei Roger. Wees niot dwaas; ik weet best, dat je het mij kwalijk neemt, dat ik je afgod niet aanbid zoonis jij, maar zoodra ik den sluier heb opge licht van hot raadsel, dat mij thans het aller meest aan hot har< ligt, beloof ik je, haar te zullen vereoren. En zonder veel complimenten trok Tunks zijn oudon schoolmakker mee naar „Foundryman". Het dejeuner was zeer goed en Tanks was niet gierig mot een fijne flesch. Toen zij eindelijk I iedor met een goede sigaar voor den haard zo» 1 ten, had Roger berouw over zijn bnrsehheid en zoido Je moet mij mijn woorden niot zoo kwalijk nomen, Tanks. Ik ben vrcoaulijk verliefd. (\Vunlt vervolgd.)

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1