OP REIS. Stadsnieuws. Ruwzijden Bastkleederen f8.65 toetreding op zich genomen hebben »den oorlog in alle vormen te bestrijden". Nederland heeft sinds jaren zulk een zware schuld tegenover de Transvaal op zich ge laden, Jat het meer dan tijd wordt, iets ten goede dier verongelijkten te doen. Wat van u verlangd wordt, is zoo weinig in vergelijking der te verkrijgen resultaten. Laat ieder uwer zich aangorden tot ver krijging van adhaesiebewijzen voor het adres der Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Zoo elk uwer er tien aanbrengt, geeft dit onder de pl.m. 1180 leden der hoofd- en sub comités en de 1300 bondsleden reeds 10000, zegge zestienduizend, handteekeningen. Maar wat ge doet, doet het spoedig Op 46 Augustus moet alles aan jhr. mr. Paul den Tex, Keizersgracht 474, Amsterdam,ge zonden zijn. Laat ons niet alleen staan, maar toont, dat het u ernst is geweest met uwe vredes beweging! Men sch; yit uit 's-Gravenhage aan de »Zwolsche Courant" Zoo langzamerhand lekt nu toch het een en ander uit betreffende de briefwisseling tusschen de Pauselijke regeering en de Ko ningin. en heb ik 't wel dan is het niemand anders geweest dan dr. Schaepman, welke de beide brieven in de pen gaf, althans mij wordt van zeer goed ingelichte zijde medegedeeld, dat de heeren Schaepinan en Michiéls zich in «Ie laatste dagen van April tot den heer Pierson hebben begeven, die bet denkbeeld van oen brief aan den Paus niet verwerpelijk vond althans met het oog op de binnenhndsche politieke omstan digheden doch eenige moeilijkheid bij het redigeeren voorzag. Onmiddellyk booa daarop de heer Schaepman zijn verdere hulp aan en ontwierp het thans bekende schrijven, dat daarop is verzonden. Te Rome scheen men aanvankelijk met dien brief niet bijzonder ingenomen, doch het epistel moest worden beantwoord, en de hooge geestelijkheid inltalie's hoofdstad stelde zich telegrafisch in verbinding met die in onze Vorstelijke residentie, totdat het einde lijk alweer de heer Schaepman was, die., 's Pausen brief concipieerde! Da ltaliaansche gezant schijnt heel boos te zijn over deze vrij achterbaksche han deling van de Nederlandsche regeering, ter wijl de antirevolutonnairen er bet hunne van denken. Door dit alles is de positie van het Kabi net niet versterkt. Welk denkbeeld vormt men zich in den vreemde toch van ons, vraagt de «Haagsehi Crt". In Den Haag zijn namelijk dezer dagen biljetten aangeplakt, waarbij de Parijsche «Figaro" zich aanbeveelt in 't Duitsch. Men schijnt dus te denken, dat Hollanders, die de »Figaro" lezen, geen Fransch ver staan en dat in Nederland Duitscb de volks taal is. Volgens de «Volksbond", het orgaan der Vereeniging tegen Drankmisbruik, is een ontwerp ter herziening van de Drankwet gereed. Het verbruik van gedistilleerd in ons land, in 4881 nog 0.84 Liter per hoofd, is sedert wel langzaam, maar toch geleidelijk gedaald tot 8.28 Liter in 1808. Uit de opbrengst van den jenever-accijns blijk ten duidelijkste, dat, niettegenstaande de belastingen niet noemenswaard zijn ver zwaard (van 1'57 tot f63 per H.L.), en niet tegenstaande de groote beperking der ver gunningen eerst in 1001 te wachten is, in genoemde tijdruimte het gebruik van gedis tilleerd is verminderd met meer dan 4V2 Liter per hoofd. Thans is ook de chaco afgeschaft voor de genie-troepen, de pontonniers en de vesting artillerie en ook bij hen vervangen door de képi. De veelvuldige klachten in de pers over de strenge toepassing tier aanschrijvingen betreffende de opschriften op briefkaarten, drukwerken enz. hebben reeds dit. goede gevolg gehad, dat vanwege het Hool'dbe- stuur iler Posterijen en Telegrafie de amb tenaren zijn gemachtigd tot een mildere toepassing der bewuste reglementen. Daar zoowel de Ministers van Binnenland- schn Zaken en van Oorlog, als de Staten der provincie Gelderland, afwijzend hebben be schikt op liet verzoek der «Geldersch-Overijs- selsche Maatschappij van Landbouw" om subsidie voor de in 1900 te Deventer te houden 5-jaarlijksche landbouwtentoonstel ling heeft het dagelijksch bestuur der Maat schappij besloten aan het Hoofdbestuur voor te stellen, deze tentoonstelling wegens ge heel onvoldoenden geldelijken steun niet te doen doorgaan. Naar gemeld wordt, ontbreken er nog ca. f 4000 aan de som, benoodigd om een ge tal vari 20 eerste-klasse Nederlandsche tuig- paarden iri 1900 naar de tentoonstelling to Parijs te kunnen zenden. Waar men in alle landen in en buiten Europa zich nu reeds groote moeite geeft om een schitterende collectie paarden in te zenden, daar mag Nederland zeker niet achterblijven om te toonen, dat wij een klasse van luxe-tuigpaarden fokken, die met eere mot alle andere rassen kun nen concurreeren. Het doel der inzen ding is alleen het brengen van meer buiten- lansche kooplieden in ons land en te trach ten meer paarden in eigen land te doen koo- pen door onze Nederlandsche equipage-hou ders. Behalve de fokkers zullen dus in de eerste plaats de houdors van hengsten en de Nederlandsche paardenhandelaren er groote verdiensteu door maken en het alge meen er mede gebaat worden. Circulaires met biljetten van inschrijving worden op aanvraag gaarne toegezonden door de Commissie van uitvoering, de heer- ren B. den Ouden te Opijnen, G. Kling Tiche laar te Loppersum en kapitein K. D. Punt te 's-Gravenhage. Uit zeer vertrouwbare bron wordt verze kerd, dat dr. Bredius maatregelen heelt w nomen, waardoor de belangrijkste stukken in zijn bezit, of door hem in bruikleen ge geven aan de Rijks Musea, na zijn dood ei gendom zullen worden van het Stedelijk Museum te Amsterdam. Falb voorspelde voor de week van 1 tot 7 Aug.Veelvuldige regens, meeremleels vergezeld van onwedertemperatuur dalend onder 't gemiddelde. Het is wei niet precies uitggekomen, maar de gedachte aan regen bij de aanhou dende droogte en aan koeler temperatuur in de snikheete dagen, was mischien voor ve len óok al een verfrissching. Intusschen wordt er allerwege hard ver langd naar re^en. Van de Veluwe meldt men dat door de lelie droogte vele landbouwers nu reeds genoodzaakt zijn, hun vee uit de weide te halen en op stal te zetten. In de weiden valt voor de beesten niets meer te eten. Een paar landloopers, welke te veel aan Bacchus hadden geofferd, en waarvan de een zich blind hield en de ander dienst deed als zijn leidsman, maakten het Vrijdag te De Bildt het publiek zeer lastig door het uitoefenen van hun bedrijf, «vermomde be delarij" oftewel venten van velletjes postpa pier. De leidsman werd ten slotte zóo wag gelend in zijn gang, dat de zoogenaamde blinde het verstandiger oordeelde, ziende te worden, en bij op zijn beurt als leidsman moest fungeeren, in plaats van omgekeerd. De politie maakte een einde aan dat stel letje door beide personen over te brengen naar de politiewacht. Verleden week kwam een juffrouw in Spaanwouderstraat te Haarlem tegeu midder nacht van de kermis thuis, waar zij werd ontvangen door een commensaal, die, onte vreden dat zijn huisjuffer zóo laat was uit gebleven, begon een standje te maken, en toen den boel kort en klein sloeg. Per telephoon waarschuwden de buren de politie, doch toen die kwam om den man in te rekenen, zei de juffer, dat «de politie met de zaak niets te maken had, dat het haar boeltje was, en de man volkomen gelijk had boos te wezen." Te Eksloo (Dr.) overleed enkele dagen geleden iemand, wiens leven men zou kun nen schetsen in de woorden: Hij werd ge boren, leerde werken, deed het niet en stierf. Van dezen man is bekend, dat hij zijn vee des winters op stal verhongeren liet, terwijl zijn gras in het land niet gemaaid of gehooid werd. Jaren achtereen leidde hij een kluize naarsleven, waarbij zijn woonhuis zóo bouw vallig werd, dat het dak instortte en het huis door het bestuur der gemeente voor bewoning werd afgekeurd. Tot dien tijd had hij steeds geregeld des nachts op een stoel geslapen. Koopers die land van hem kochten, vonden daarop den stalmest in hoo- pen slaan, die niet gestrooid of ondergeploegd was. Aardappelen, die met de hulp van an deren op 7,ijn land gepoot waren, werden niet geoogst, maar bevroren des winters in den grond. Overigens geheel verarmd, maar nog in het bezit eener eigen woonstede, die na instorting door het gemeentebestuur her bouwd werd, vond men een echtpaar gezind om met hem samen te wonen, door welks zorg en verpleging hij in de laatste levens jaren een ineer menschwaardig bestaan had. Hij stierf op den leeftijd van ruim 60 jaren en wordt zeker door heel weinigen betreurd. Te Zalt-Bommel is door de politie aange houden een 54-jarig kermisreiziger, zonder vaste woonplaats, wiens opsporing en aan houding is verzocht in het Algemeen Poli tieblad, tot het ondergaan van hechtenisstraf. Bij zijn aanhouding werd op hem bevonden een bedrag van ongeveer f400 aan bankpa nier, wel een bewijs, dat zijn baantje, het land afreizen met twee gedresseerde apen, nog niet zoo heel onvoordeelig is. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Arnersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. De gelegenheid om te teekenen op het Manifest aan het Engelsche volk, ten be hoeve van de Transvaler® ontworpen door de «Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging" is heden gesloten. Nu behalve redactiën van bladen en boek handelaren ook verschillende particulieren de lijsten Ier teekening aanboden, is niet te gis sen hoeveel bewijzen van adhrnsie met de zaak-zolve to Amersfoort zijn gegeven, doch zeker is het, dat dit aantal lang niet gering is. In Provinciaal-blad 144 wordt bericht, dat thans ook in de Gemeente Oudenrijn geval len van mond- en klauwzeer zijn geconsta teerd. Die oogenschijnlijk onbeleekenende mede- deeling zij een spoorslag om toch de melk niet ongekookt te drinken. Heden nog lazen we in. de «Zutph. Crt dat een geneesheer tc Zutfon aan de redac tie verklaard had, dat in de laatste dagen aldaar, tengevolge van het gebruik van on gekookte molk, meerdere gevallen van „mou^- blaar" bij kinderen zijn voorgekomen. Mgr. H. van de Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, zal dit jaar de Utrechtsche proccessie naar Kevelaar, welke op Dins dag 12 September vertrek, met zijn per soonlijke tegenwoordigheid ve. eren. In de «Staats-courant" komt voor de op roeping van sollicitanten naar dbotrekking van Directeur van het vereenigd Post- en Tele graafkantoor hier. De jaarwedde is f2900 en vrije woning, de pensioengrondslag f3300, de borgtocht f16436 (libel). Ofschoon aan de ambtenaren van de beide dienstvakken vrijheid wordt gelaten om zich aan te melden, hebben toch, ingevolge de bepalingen van het Kon. besluit van 24 Maart 1894, no. 47, de telegraafambtenaren voor deze directie den voorrang. Heden zijn ten Raadhuize ingeleverd 4 lijsten voor candidaten voor het lidmaatschap van don Gemeenteraad in het Ilde district en wel voor de heeren H. C. van Dam, A. A. Hamei's en H. Koning. De stemming zal plaats hebben op 22, de herstemming zoo noodig op 29 dezer, beide aan de school aan de Koningstraat. Gedurende de maanden Mei, Juni en Juli werd het Museum »Flehite" bezocht door 1385 personen, van welke 409 stadgenooten. Het plaatselijk telephoon-net is al weder om met een aansluiting vermeerderd en wel voor den heer Chr. Pleines, zeeppoeder-fa brikant aan de Korte Bergstraat, met no 57. Bij de Donderdag en Vrijdag te's-Graven hage gehouden acte-examons voor Fransehe taal slaagden o. a. onze stadgenooten mej. A.'M. M. Duijs en de heeren: J. B. Dekker, J. Th. van Lent en Js. Boerwinkel. Bij liet heden geëindigde eind-examen der Hoogere Burgerscholen met 5-jarigen cursus in Utrecht en Overijsel zijn op éen na alle leerlingen van de Hoogere Burgerschool te Amersfoort geslaagd. Het aantal candidaten was 99, van welke 16 werden afgewezen. Naar het aantal behaalde punten van de algemeene ranglijst was haf resultaat voor AmersfoortH. R. Kruijt 6, L. R. Sinnige 8, L. J. Rieber 10. F. G. J. M. van Steen- hardt Carré 14, D. Schulman 43, W. Wil brink 15, M. C. van den Broeke 18, i. van Daal 19, P. Berns 20, K. G. Gaarlandt 39, en A. Romeijn 44. let Bestuur van het «Amersfoortsch Ziekenfonds", in het jaar 1862 opgericht door en staande onder toezicht en beheer van het Departement Amersfoort der «Maat schappij tot Nut van 't Algemeen" brengt ter kermis van allen wien zulks aangaat, dat eenige daaraan verbonden geneeskun digen verleden jaar het verlangen ken baar maakten «overwegenden invloed" te hebben in het Bestuur, en daarom voorstel den het Reglement in dier voege te veran deren, dat het Bestuur (behalve twee niet- geneeskundigen) z.ou bestaan uit drie ge neeskundigen en twee apothekers, door hen tot f42.75 per stof voor een compleet. Robe Tuaaora en Shantang-Pongeea, alsmede zwarte witte en gekleurde „Heaneborff-Zijdo" van 45 ct. tot M4.U5 p. Met. effen, gestreept, geruit, gewerkt, damaBt. enz. (ca. 2-10 versub. qual. en 20fX) verscli. kleuren, dessins enz.) Franco en vrij van invoerrechten in huis. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. üönneberg's Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. en uit hun midden te verkiezen, terwijl alle toezicht van- en rekenplichtigheid aan het Nuts-deparlement zouden wegvallen. Na langdurige besprekingen hebben wij goedgevonden, met behoud vaD toezicht en rekenplicbligbeid, éen geneeskundig lid méér dan tot dusver ter benoeming voor te dra gen, met welke toevoeging, en enkele ver beteringen van het Reglement, de betrokken genenshceren latei' getuigd hebben zeer in genomen te zijn. Weldra, na de benoeming van een heelmeester in ons Bestuur, is ech ter gebleken, dat gedachte geneeskundigen tot hun oorspronkelijk denkbeeld zijn terug gekeerd eB, in alles de vrije hand willenae hebben, aan «eigen beheer" de voorkeur geven. Geenerlei antwoord is ingekomen op het bij ons schrijven van 7 Augustus 1.1. ook tot hen gericht verzoek, binnen een drietal dagen ons te willen inlichten omtrent een alge meen verspreid gerucht (trouwens door hen zei ven elders bevestigd), dat zij met 1 Sep tember 1899 zelfstandig zullen optreden, en zich alsdan niet meer voor de leden van het «Amersfoortsch Ziekenfonds" beschikbaar stellen. Onder mededeeling van den loop dezer hoogstbelangrijke aangelegenheid, vestigen wij er met nadruk de aandacht op, dat het Bestuur zich voorbehoudt al of niet terstond weder tot leden aan te nemen degenen die nu het Ziekenfonds verlaten eene instel ling welke reeds gedurende 37 jaren aller gunstigst heeft gewerkt, in het bezit is van een aanzienlijk reserve-kapitaal, voldoende om ingeval van heerschende ziekten de bui tengewone kosten van geneeskundigen en méér benoodigde geneesmiddelen te kunnen bestrijden, zonder verhooyiny van contribu- liën, en dus in alle opzichten den meest mo gelijken waarborg oplevert. Tegenover de onware voorstelling als zou den Bestuursleden salaris genieten, en er veel aan den strijkstok blijven hangen, stel len wij de uitdrukkelijke verklaring dat geen hunner eenig voordeel hoe ook genaamd uit het Ziekenfonds trekt, naar dat alle Bestuur ders de belangen der Fondsleden om-niet be hartigen, en volgaarne bereid zijn, mede te werk an tot den verderen bloei van deze alleszins nuttige instelling, welke in den wa ren zin des wooivls een Ziekenfonds mag ge noemd worden. Hare instandhouding wordt allen belang stellenden ten sterkste aanbevolen Het Bestuur van hel Amersfoortsch Ziekenfonds. H. W. van ES VELD, Voorzitter. B. A. SIDDRK Onder-voorz. J. C. LE1NWEBER, Secretaris. B. A. van RL'YVEN Penninym. G. J. VAN DER ZOO ne JONG. J. C. ROLANDUS HAGEDOORN. H. H. E. MORREN Senior, Amersfoort, 11 Augustus 1899. N.B. Door leden die vóór op 31 Decem ber 1899, in plaats van den vroeger reeds gekozene, een anderen geneeskundige ver langen, is geen overgangsrecht van f 4.50 ver schuldigd. In de Donderdagavond gehouden verga dering van de vrijzinnige Kiesvereeniging «Eendracht" werden benoemd tot leden van het Bestuur de heeren J. Woudstra en E. T. J. van As, zoodat liet thans bestaat uit negen leden. Waar we het programma meedeelen van het concert, morgenavond te haltacht op het terras van «Amlcitia" door de stafmuzieic vjn het 5e regiment infanterie onder direc tie van den heer Van Aaken te geven, ge- looven vvo geen onbescheidenheid te plegen door mede te deden, dat aan het korps door eenige leden van «Artis" te Amsterdam bij het concert, aldaar de vorige week ge geven, een reusachtige en wonderfraaie krans is vereerd als blijk van syrnphathie en hooge ingenomenheid met het genot, ook dezen zomer weer bij de concerten door het kra nige korps verschaft. Het programma voor morgenavond luidt: 1. „Go fts you please". Mar.se h Donk. 2. Ouverture „Martini, ou le nrnrchf de Richmond"V. Flolow. 8. „Au Dich", Concert-W'ulzer Wahlleujel. 4. Grande funtaisiu do l'opdra „Snm- son et Dalila"'Saint-Saën». 5. Coverture „Ein Morgen, ein Mittng, ein Abend in Wien"Von Suppc, 6. „Die Miihle ini Selnvamvald" (Eine Myll) Uilenberg, 7. Grand balletdcl'opóra „I.e Prophete" Meyerbeer. u. Valse, 1). Hetloxvn, o. quadrille fles mineurs, <1. Galop. S. Grosze Fautaiaic aus dor Qper „Tannhauser"Jtiah. Wagner. Kapitein jhr. D. Barchman Wuytiers, die bij Kon. besluit is overgeplaatst van het 5e regiment infanterie hier naar het regiment Grenadiers en Jagers, zal 18 dezer zijn nieuwe bestemming volgen. De bij het 5e regiment infanterie nieuw benoemde 2e luitenant A. J. van Lakerveld de Heus, herkomstig van de Kon. Militaire Academie, wordt aanstaanden Zaterdag be- ëedigd en in functie gesteld. l)e eerste luitenants J. de Visser, J. G. Leverland, YV. Klom en H. W. A. Ackerman, allen van hot Instructie-bataljon, zijn door

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2