Stadsnieuws. Secretarie van de gemeente zijner woonplaats. Het zelfde kan zich voordoen, indien een ge- pensionneerde van de eene gemeente naar een andere verbuist. Teneinde de moeilijkheden te ontgaan, voortspruitende uit het niet-bekomen van vol ledige opgaven omtrent overleden gepenslon neerden, deelde de Minister van Financiën aan de Rijksbetaalmeesters mede, dat zij in het vervolg het verzoek van een gepensionneerde om vrijstelling te bekomen van ae verplichting tot het overleggen eener attestatie de vita, alleen dan mogen inwilligen, indien die ge pensionneerde reeds vroeger zijn pensioen heeft ontvangen tegen overlegging eener attes tatie de vita, afgegeven door de bevoegde autoriteit in de Gemeente, waar hij tijdens de indiening van het verzoek woont, of wel door een verklaring van het Bestuur der Ge meente zijner woonplaats of van deu tot het afgeven van attestatiën bevoegden ambte naar aantoont, dat hij als gepensionneerde ter Secretarie zijner woonplaats is ingeschre ven in net daarvoor bestemde register. Het vorenstaande is mede van toepassing op hou, die de bedoelde vrijstelling verzoeken door tusschenkomst van een Ontvanger der belastingen. I)s. A. K. E. Horst, Remonstrantsch predi kant te Lochem, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de Godsdienstoefening in de Remonstrantsclie kerk hier. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing van candidaten voor het lidmaatschap van den Gemeenteraad voor het Ilde district zijn' aangewezen de heeren A. A. HAMERS gesteld door: E. W. J. Wentink, J. Zeeman, G. Poort, H. Schimmel, A. L. Welling, J. van der Geld, J. Meyer, P. van den Hoven, M. A. Ramselaar, K. H. Ramselaar, G. H. J. Bonnier, P. van der Geest, L. Houbaer, J. M. van Munster, J. E. Huurdeman, P. L. Susijn, L. H. ten Brink. A. A. HAMERS gesteld doorG. A. Kamp, P. T. Brom, F. J. H. Sanders, J. H. A. E. Visser, J. G. de Jager, H. C. A. de Jong, R. Kilian Az., H. J. Bonnier, H. de Jager, J. P. G. Kok Cz. Th. G. de Jager, S. D. B. Rompel, H. de Reuver en Ph. Troulder. HENDRIK KONING gesteld door: H. W. Nieboer, H. Hoogeveen, M. Smit, W. Arlar, H. J. Bast, A. Bast, J. Reus, J. Schaap, J. van den Brink, A. Lam- brechts, A. M. Donner. H, C. van DAM gesteld doorD. C. Prins, E. Klasser, J. van oor, A. P. Houtzaager, J. W. Putman Cra mer, A. W. Gillissen, J. Klasser, D. Prins, P. van den HoolT Az., J. J. van Beek. De stemming heeft plaats aan de school in de Koningstraat op Dinsdag 22, dezer van 8 tot 5 uur. In haar gisteravond gehouden algemeene vergadering heeft de vrijzinnige Kiesvereeni- ging „Eendracht" met op vier na algemeene stemmen besloten, zich te onthouden van het stellen of steunen van een candidaat bij de stemming in het tweede district op 22 dezer. De Staatscourant bevat de statuten van de vereeniging «Nederlandsche Boerenbond" te Utrecht. De Nederlandsche Boerenbond, het Chris tendom als grondslag der maatschappij er kennend en huldigend, heeft len doelde zedelijke en stollelijke verheffing van den boercustand. Dit doel tracht de Nederlandsche Boeren bond te bereiken a. door federatieve aansluiting van alle zelfstandige provinciale boerenbonden, die deze Statuten als grondwet en wier leden het Christendom, huisgezin en eigendom als noodzakelijke grondslagen der maatschappij erkennen b. door het streven naar een rechtvaardige en doelmatige hervorming van de wetgeving met betrekking tot den boerenstand c. door het bevorderen der algemeene be langen van den boerenstand a door het stichten van provinciale boe renbonden Er is weer veel valsch zilvergeld in om loop. Door de politie te Utrecht zijn weder twee valsche guldens in beslag genomen, dragende den beeldenaar der koningin en het jaartal 1897. Zij zijn met weinig zorg afgewerkt, hebben een loodachtige kleur en missen het randschrift, zoodat zij gemakke lijk van een echt muntstuk zijn te onder scheiden. Opgepast dus Heden is het juist 40 jaar geleden, dat de Gasfabriek aan de Kampstraat voorde eerste maal in gebruik werd gestelij. De «Amersfoortsche Courant" van 18 Au gustus 1859 schreef omtrent die in gebruik- stelling Gister wuifden alhier vele vlaggen en gister avond vond de eerste gaz-verlichting binnen deze gemeente plnate, die, in het algemeen go- nomen, behoorlijk aan de verwachting voldeed. De heeren Burgemeester en Wethouders en na genoeg alle Raadsleden waren feestelijk ten Raadhuize bijeengekomen, alwaar ook de onder nemers der gaz-zaak, de heeren B. van den Berk hof c. b. zich bevonden. Voor hot front van liet Raadhuis prijkte in gozvlammen het wapen der gemeente. Iets later in den avond bragt liet muzijkcorps der dienstdoende schutterij onder fakkellicht, begeleid door schutters, eene sere nade aan de aldaar feestelijk bijeengekomen heeren en maakte daarna eene promenade naar den Hof, alwaar nog eenige muzijkstukken ten gehoore werden gegeven. Aan het woonhuis van den Ed. A. Heer Burgemeester was eene schit terende gnz-illnminatie aangebragt, die een heer lijk effect maakte. Aan en langs de gaz-fabriek en aan de woningen van eenige particulieren bevonden zich mede sierlijke gnz-uluininatiën. Eene talrijke en steeds zeer ordelievende volks menigte was tot in den nacht op de been. Ten omstreoks half negen ure waren de hoe ren Burgemeester cn Wethouders, nagenoeg alle Raadsleden, de Secretaris der Gemeente en de Concessionarissen de heeren Vau den Berkhof, Dentz en Knops in de Raadzaal bijeen. De lieer Duijfjes, mede Concessionaris had zich wegens afwezigheid naar buitenlands doen verontschul digen. Nadat eenige verversching was gebruikt, werd de gaz-illuminatie (het wapen der Ge meente) aan het front ontstoken, waarna de feestvierenden in afdeelingen promenades maak ten ter bezigtiging der verlichting. Aan liet Zakkendragers-huisje bij de Groote Koppelpoort, dat lief met 's Konings naamletter geïllumineerd was. werd tot den heer Burgemeester door een der Zakkendragers, namens zijne kameraden, eene aanspraak gehouden, die in populairen geest door Z. E. A. werd beantwoord. Ten 10 ure stond de muzijk der Schutterij met fakkellicht aan het Raadhuis den feestvie renden op te wachten, die weldra in dc voor benedenzaal verschenen. De Officier der muzijk, de Heer Mr. J. W. A. Schneiders van Greijffens- werth, trad, nadat de serenade was aangevangen, de zaal binnen en hield een kernachtige speech, voornamelijk daarop nederkomende dat, daar nopens het muzijkcorps der Schutterij zoo veel welwillendheid van wege den Raad was betoond, men verheugd was thans van de gelegenheid gebruik te maken, daarvoor dank te betuigen en op die voortdurende welwillendheid de hoop bleef vestigen. Deze speech werd op hartelijke wijze door den Heer Burgemeester beantwoord, waarna Heeren Officieren en verdere hoofden aldaar aanwezig eenige ververschingen werden aangeboden, hetgeen ook in eene aangrenzende zaal met den Kapelmeeeter Herchenröder en de Muznkanten der Schutterij plaats vond. Na afloop der serenade begaven zich de feest vierenden naar de Raadzaal, alwaar een keurig collation van 16 couverts gereed stond, welks menu (ons bekend) niets te wenschen overig liet. Gezellige kout en vrolijkheid heersehten aan den disch en de Pommier d'Agassac. Hoch- heimer en Champagne stroomden gul rond. terwijl de Heer Notaris D. Sehcerenberg, die achtereenvolgend verscheidene raadszittingen afwezig is geweest, als nu tegenwoordig, zeer joviaal was. Onderscheidene toasten werden ingesteldhet eerst bragt de Heer Burgemeester een toast uit op het heil der gemeente en wenschte den con cessionarissen geluk met het welslagen hunner onderneming; deze werd door een aer Conces sionarissen beantwoord met een feestdronk op den Burgemeester. De Heer Van Werkhoven, Wethouder, bragt mede een toast uit op den Heer Burgemcesier. De Heer L. E. Lagerweij stelde een heildronk in op den Heer van Boc- kom Maas, Wethouder, die wegens zijne zwakke gezondheid vroegtijdig het feest had moeten verlaten. De Heer Burgemeester dankte den Heer Lagerweij voor dien heildronk en voerde meermalen in feestelijke stemming het wcord. Dit feest, door Burgemeester en Wethouders, de aanwezige Raadsleden en den Heer Secretaris onderling bekostigd, duurde tot ruim half twee ure voort. In de nieuwgebouwde zaal der sociëteit „Phil harmonic" had een schitterend concert plaats, dut werd besloten met een zeer geanimeerd bal. Heden over een jaar heeft de gasfabriek opgehouden te werken, bic transit. Na afgelegd examen zijn door den Minis ter van Oorlog o. a. in aanmerking gebracht voor plaatsing als cadet aan' de Cadetten school te Alkmaar onze stadgenooten W. van Leeuwen en J. H. Wesseling, die beiden zullen worden opgeleid voor den dienst hier te lande. Programma der muziekuitvoering, Zon dagavond te half acht op het terras van »Amicitia" te geven door de stafmuziek van het 5e regiment infanterie, onder directie van den heer G. K. G. van Aaken 1. „8euiper Fidelia", „Marach Sousa. 2. Ouverture „Ia Bohémienne". Bal/e. 3. „Der Kaiaer und die Kaiserin", Concert-WalzerEilmberg. 4. Souvenir de l'opéra „L'Etoile du Nord"Meijerbeer. B. Ouverture „Athalia"Mendelssohn. 6. a. „Abendlied"Scliumwnn. b. „Première valse"Durund. (nrrangée poor Harmonic par W. Hendrik. I. 7. Uraude aoèue des nonnes et Ballet du 3e acte de l'opéra „Robert le Diable"Meijerbeer. 8. Grande fan taisie de l'opéra „Mignon" d' Amb. ThomasVan Aaken. Aan majoor A. M. Tromp van Holst, com mandant der schutterij te Amersfoort, is toegestaan, na afloop der door hem bij het 5e regiment infanterie te volgen korpsoefe ningen, ook bij dat korps deel te nemen aan de voldoe,feningen op groote schaal. Hij wordt toegevoegd aan den commendant van van het le bataljon van het regiment. Bij Koti. besluit zijn bevorderd bij het 5e regiment infanterie tot luitenant-kolonel de majoor O. G. II. Heldring, van het korpstot kapitein de Ie luitenant-adjudant J. van Tno- renenbergen, van het 7e regiment infanterie, en de le luitenant jhr. II. M. van der Goes, van het regiment grenadiers en jagers. Gister zijn bij het 5e regiment infanterie aangekomen 9 korporaals van het Instructie- bataljon te Kampen, die zijn ingedeeld bij de veldbataljons nier. Tot het houden van oefeningen in het Ioopende jaar zal van 12 tot en met 21 Sep tember de Legerplaats bij Harskamp worden betrokken door bel eerste personeel van ile Normaal schietschool, alsmede door het daarbij gedetacheerde personeel en een detachement van liet 5e regiment infanterie, met de noo- dlge hulpmiddelen onder bevel van den Di recteur uer Normaal schietschool. Het kamp zal in gereedheid worden ge bracht door: a. een detachement van het 5e regiment infanterie te Amersfoort; b. een detachement van het vaste perso neel der Normaal schietschool, sterk 15 on derofficieren en minderen. Behalve het vaste en het. gedetacheerde personeel van de Normaal schietschool, door den Directeur dezer inrichting aan te wij zen, zal het kamp, gedurende den genoem den tijd, betrokken worden doora. van liet 5e regiment infanterie te Amersfoort 1 lui tenant en 124 onderofficieren en minderen b. van het korps genietroepen1 sergeant, 1 korporaal en 5 manschappen c. van het le regiment veld-artillerie een detachement trein. De heer T. Pluim, te Baarn, schrijft in het «Baarnsch Nieuwsblad": Nu er dezer dagen sprake is van restau ratie der Eerobrug en het een lastige vraag schijnt wie de kosten daarvan dragen moet, willen wij een oudeD brief van het jaar 1360 in herinnering brengen waaruit duidelijk bly kt, wie tot hot onderhoud dezer brug verplicht zijn. Wij zullen dezen brief duidelijksheid- halve in onze hedendaagsche taal en stijl overzetten. »Wij, Johan van Arkel, bij de gratie Gods bisschop van Utrecht, doen te weten aan al len die dezen brief zullen zien of hooren lezen »Wij nemen in aanmerking het groote ge rief, dat de brug over de Eem, naar ons kasteel ter Eem, geeft evenals de brug, die over het water tusschen Soest en Baarn ligt, welke bruggen »onse goede luyden van Bun schoten, van Baarn ende van Eem nesse te maken en te onderhouden plegen". Ook we ten wij, dat vele lieden uit andere plaatsen met hun beesten en wagens van die brug gen gebruik maken, zonder onze goede lie den uit Bunschoten, Ier Eem, Baarn en Eemnes daarvoor eenige vergoeding te ge ven. »In aanmerking nemende, dat deze brug gen niet kunnen gemist worden en over tuigd, dat de goede lieden voornoemd niet bij machte zijn die bruggen alleen te onder houden, zoo is hot, dat wij voor ons en onze opvolgers ten behoeve der genoemde goede luiden het volgende bruggeld vaststellen »Elke wagen zal geven 4 penningen, elk kar 2 penningen, elk rund 1 penninb, elk ongezadeld paard 1 penning, elk schaap en elk varken 1 penning, »maer waert, datdaer ymant kwame die een koppel schapen ofte verkens hadde, die over de vier waren, die soude met vier penningen quijt wezen, hoeveel datter ook waren." Wanneer dus iemand meer dan 4 varkens of schapen over de brug dreef, behoefde hij slechts 4 penningen te betalen. Van dit bruggeld zonderen wij uit alle burgers van Utrecht, Amersfoort en Rhenen, die zonder tolgeld van de brug gebruik mo gen maken. Voorts zullen ook de inwoners van Bunschoten. Eernbrugge en Eemnes te allen tijde met hun wagens en vee over de bruggen voornoemd mogen gaan, zonder ee- nig geld te betalen >omdat zy die voorsegde bruggen maken ende onderhouden sullen." «Gegeven 'tUtrecht in 'tjaer ons Heeren duysent drie hondert ende sestig, op den Jaersdach" (1 Januari 1300). Uit dezen brief blijkt dus, dat Bunschoten, Baarn en Eemnes van ouds aangewezen zijn om de Eembrug te onderhouden, en dat zij daarvoor van de ingezetenen uit andere 'aatsen (behalve Amersfoort, Utrecht en henen) een vast bruggeld mogen hellen. Dat de steden vrijgesteld werden van tol, is een gewoon privilegie uit die dagen. Zaterdagavond is nabij Barneveld tusschen boeren en dorpelingen eene hevige vecht partij gehouden; de laatste waren met dikke tnuppels gewapend. Een oppassende boe renknecht, G. van Dronkelaar, kreeg zulke klappen, dat hy dadelijk bleef liggen en geen woord meer uitbracht. Des nachts te 3 uur verleende dr. Boereweg geneeskundige hulp; de levensgeesten waren toen nog niet ge heel geweken, doch te 4 uur was de tnun overleden zonder tot bewustzijn terugge keerd te zijn. Maandagmiddag is door de justitie uit Utrecht een onderzoek ingesteld. Een der vermoe delijke daders, A. B., is gevankelijk naar Utrecht overgebracht, terwijl ook het lijk van den verslageno daarheen is vervoerd om geschouwd te worden. RECLAMES. van 1—5 regels f0.25elke regel meer f0.25 NA 14 JAREN LIJD ENS Wij achten het overbodig onze lezers telken male eene uitvoerige beschrijving te geven over de wondervolle en ongehoopte genezingen die dagelijks verkregen worden door het gebruik der echte Pink Pillen van dr. Williams. De heer F. Schouten, te Ouderkerk a/d IJsel, schrijft daaromtrent 't volgende „Mijn oprechten dank voor Uw heilzaam middel. Sedert meer dan 14 jaren was ik lijdende aan maag- en rugpijn, het leven was mij een last, alles had ik reeds aangewend, doch die knagende pijnen bleven immer bestaan. Naar een portret „Eindelijk nam ik mijn toevlucht tot de be roemd gewordene Pink Pillen en welk eene ge zegende uitkomst. Thans na 't gebruik van zes doozen ben ik geheel genezen. In 't algemeen belang kunt U mijne genezing bekend maken." Prijs f 1.75 de doos: t9.per 6 doozen. Ver krijgbaar bij Snabimé, Steiger 27, Rotterdam, eenig depothouder voor Nederland, en apotheken. Franco toezending tegen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieu wing van het bloed en do versterking der spie ren, strekt hare werking zich op vele ziekten uit: bloedarmoede, rheumathiek, heupjicht, ze nuwpijn, verlamming, ruggemergziekte, St. Vitus dans, hoofdpijn, zenuwachtigheid, klieren, enz. De Pink Pillen hergeven de schoone kleuren aan de bleeko gezichten, handelen in alle geval len van verzwakking en hebben eene werkdadig® handeling op alle ziekten veroorzaakt door licha melijke en geestelijke overspanning en door buitensporigheden. Gelijk alle goede produktcn worden ook de Pink Pillen reeds nagemaakteen ieder geve dus wel acht dat er in 't Franse h op het omhulsel staat: „Pilules Pink pour Personnes Pities du Dr. Wil liams". 't Omhulsel en etiket zijn van rooskleu rig papier met blauwe letters. Men hoede zich voor namaaksels, welke dikwijls gevaarlijk zijn voor ile gezondheid. Wij kunnen de werkdadig- heid der Pink Pülennietwaar- ffcpA V. VI E S borgen indien zij IN.K d. te. z. gelijk aan IWj'jJo Ft" R5 ONNES |J nevenstaand mo- A.L,E S jf LIJST van BRIEVEN geadresseerd aan onbekenden verzonden aan het postkantoor te Amersfoort le helft maand Aug. 1899. 1. Wed. Verhoef Amsterdam. 2. H. Voskuilen id. 3. G. van GeemsereHaarlem. 4. B. Huisman Rotterdam. 5. J. A. van Dalsen id. 6. S. MartensUtrecht. 7. Wed. Moozaad. Zeist. 8. G. Gerritsen Zutphen. Buitenland. 1. Frau Gruisier Duitschland 2. B. BerendsGelmer. 3. H. LeitstraCrefeld. Rechthebbenden vervoegen zich aan het Postkantoor. Burgerlijke stand vau Amersfoort. van 10 tot en met 16 Augustus. GEBORENJohannes z. van K. J. V. Kïihn en J. F. W. van Keken. Paul Michiel Antonius z. van A. Jonker en B. Janssen. Joanna Digna Cornelia d. van A. J. Scholte en E. S. Bauling. Sophia Cornelia d. van J. P. van Oostveen en W. Tolboom. Dirkje d. van J. Wegen en W. M. Bakker. Hendrikus Cornell's l. van J. H. van Dalen en N. Vet.kamp. Alijda Clasina d, van J. Snijders en O. Kuijer. Agnes Sara Maria d. van G. van Valkenhoef en M. A. G. Ramselaar. ONDERTROUWD: J. Pijpers on C. A. de Goede. J. Veldman en T. van Pluren. J. F. A. Hofmann en G. Eibers. GETROUWD: W. A. Mussing en C. C. Kuvper. L. A. van Munster en A. H. Wésthof. OVERLEDEN: Maria den Tieter 2 m. Jacoba Verhoef! 12 m. Albertus vanNie- kerk 77 j wed. van Judith Buys. Annetje Brouwor 70 j. wed. van II. vau den Berg.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2