Maandag 28 Augustus 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4905. 48e Jaargang. OP REIS. Buitenland. JUDAS. Binnenland. H. MEURSING Co. AMERSFOORT. üitgave A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden 1.franco per post 11.15. Advertentiën I0 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, plïicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent Rij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KOBTEGBACHT 5 6. Teiephoon 19. Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersfoortsche Courant en de bladen welke zij door onze tusschenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. KENNI8GEVING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. '203 der Wot van 29 Juni 1851 (Staatsblad no. 85), Doen te welen, dat de Begrootlng der plaatse lijke inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor bet jaar 1900, door hen aan den Raad aange boden, gedurende veertien dagen, te rekenen van heden, allo werkdagen van 10 tot 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen; en dat men van voormelde Begrooting afschrift kan bekomen, tegen betaling der kosten. Amersfoort, den 25. Augustus 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. De Secietaris, B. W. Th. SANDBERG. Reuter seinde Vrijdag uit Parijs, dat in de op dien dag gehouden en door Walleek Rous seau gepresideerden Ministerraad de moord op den troep van luitenant kolonel Klobb werd bevestigd. De officieren van de afdeeling van kapi tein Voulct zullen vervallen worden ver klaard van tuin rang en voor een Krijgs raad in Soudan terechtstaan. Dr. Campbell White gelooft, op grond van in het Roosefelt-hospitaal te New-York door hem gedane proefnemingen, een genees middel tegen kanker gevonden te hebben in vloeibare lucht. Zooals bij mededeelt, besloot hij, na een geval van been verettering met goed gevolg door aanwending van vloeibare lucht ge- kureerd'te hebben, dit middel ook bij kan ker te beproeven. Inspuitingen, die onder nomen werden, hadden goede resultaten. Feuilleton. Tanks antwoordde niet. Hy dacht het zijne omtrent hetgeen Spolger9 hoopte, en vertrok, gevolgd door Axton. Het laatste, wat zij den man hoorden zeggen, was een klacht, dat het zoo tochtte nis do deur open ging. Toen zij in het rijtuig zaten, dut hen naar Ironfields terug moest brengen, verbrak Tanks het eerBt het stilzwijgen. We hebben ons toch vergist, Roger. Ja; die man weet niets. Daarvan ben ik niet zoo heel zeker. Denk je, dat hij iets verbergt Dat durf ik niet beweren maar dat iemand iets voor ons geheim houdt, is zeker. Wien meen je? Je zult boos worden als ik den naam noem. Neen, neen zeg het maar. Judith Varlinsl Flory Marson was inderdaad ernstig ziek. Het bericht van Melstane's dood bud haar zóo doen schrikken, dat een hevige hersenziekte het gevolg was. Zc was sedert haar jeugd zulk een verwend persoontje geweest; alles wat haar on aangenaam zou hebben kunnen zijn, was haar uit den weg geruimd en het was dus geen won der, dat deze schok haar leven in gevaar bracht. Het was zeer twijfelachtig of zij aan de ziekte, welke haar had aangetast, weerstand zou kun nen bieden. Ze sprak steeds, maar haar woorden hadden geen heteekeniszij fantaseerde, ver haalde gebeurtenissen uit huar jeugd, zonder iemand to herkennen. Jndith week niet van haar Het voortwoekeren der ziekte werd tegen gegaan en de herstelling van het oorspron kelijke weefsel gaat op een heuchlijke wijze voort. Hopen we, dat dit alles waar en afdoende blijkt. De Tiroler Landdag heeft besloten hel te koop aanbieden en verkoopen van Edelweiss- planten te straffen met een boete van 4 tot 25 florijnen, of met gevangenisstraf. De Ralzburger-wet, die zelfs het verkoo pen van Edelweiss-bloemen verbiedt, werd dus voor Tirol verzacht, omdat het Edelweiss er nog zoo menigvuldig voorkomt, dat een uitroeiing door het verkoopen der bloemen vooreerst nog niet is te vreezen. Een «zware diefstal" is, naar men uit Ir- koetsk bericht, op het station Innocentjewska ontdekt geworden. Gestolen werden acht goederenwagens, geladen met goederen. Op zóo reusachtige schaal kan men alleen in Rusland stelen. wordt, dat kan toch óok gedaan worden overal elders. Wie zorgt, dat 31 Augustus a. s. voor alle Oud-Strijders van 30/31 al is hun aantal dan niet groot en al zijn ze nog zoo verspreid een feestdag wordt De directie van het «Handelsblad" teek ent hierbij aan, gaarne giften in ontvangst te willen nemen en aan ds. Drijver ter hand stellen om het voortreffelijk denkbeeld, dat hij aanbeveelt, te verwezenlijken. Onder het opschrift «Sic Transit Gloria" schreef ds. F. W. Drijver, te Naarden, het volgende aan het Handelsblad Neen, Mijnheer de Redacteur, de roem der braven van 1830/31 gaat. niet voorbij, al is hun aantal geslonken tot enkelen zij zuIIcd blijven in gezegende nagedachtenis, de mannen, die opkwamen voor de goede zaak, die hun Vaderlend liefhadden, en eer den het bevel van hun Vorst. Hel vaderland is ondankbaar jegens hen geweest en heeft hun niet gegeven de eere, die hun toekwam 'tls nu te laat om daar nog aan te veranderen. De menschen zijn lang heengegaan, gestreden hebbende den laatsten levensstrijd. Maar die enkelen, die er dan nu nog zijn, die we nog in ons midden hebben zullen wij dulden, dat er voor hen reden zij, naijverig te wezen? Wat voor de oud-strijders te Groningen gedaan De Tweede Kamer der Stateu-Generaal was, ter hervatting harer werkzaamheden, eerst bijeengeroepen tegen Dinsdag 5, ver volgens tegen Woensdag 6 September, des namiddags te half twee. Op de agenda is geplaatst, overeenkomstig het reeds in Juni genomen besluit, bet wets ontwerp betreffende de verzekering van werk lieden tegen de geldelijke gevolgen van on gevallen in het bedrijf. Van het oorspronkelijk besluit, om de werkzaamheden te hervatten op Dinsdag 5 September, te 11 ure, werd afgeweken wegens het voorschrift der Gemeentewet, dat de verkiezing van Wethouders vaststelt op den eersten Dinsdag in de maand September, welke vergadering de leden der Kamer, tevens Burgemeesters of leden van Gemeenteraden, uit den aard der zaak zullen wenschen bij te wonen. De bijeenroeping tegen 6 September werd door den Voorzitter ingetrokken wegens bet overlijden der echtgenoote van dr. Kuyper, die daardoor bij de behandeling der Onge vallenwet niet tegenwoordig kan zijn. Op voorstel van Prof. Noordtzij, van Kam pen, is door de Generale Synode der Gere formeerde kerken in Nederland besloten, bij H. M. de Koningin verlof te vragen voor een audiëntie van een deputatie der Synode, teneinde H. M. de Koningin een request aan te bieden, waarin H. M. verzocht wordt het met H. D. Regeering daarhenen te leiden, <lat opgekomen worde tegen de roepende volkszonden, en voorts om de wenschelijk- heid uit te spreken om de doodstraf weder in te voeren. Aan de ontvangers van het recht van Suc cessie is opgedragen om in November 1899, en vervolgens telkens na verloop van 5 ja ren, dus de tweede maal in November 1904, een onderzoek in te stellen naar de woon plaatsen van de personen, die vroeger onder hun kantoor woonden. Is den Ontvanger onbekend of dit nog het geval is, dan moet hij omtrent de woon plaats inlichting vragen aan den Ontvanger der Directe belastingen, onder wiens kantoor de persoon vroeger woonde. Aan zoodanige aanvragen moeten de Ont vangers der Directe belastingen zoo goed mogelijk gevolg geven. In een der bladen vindt men de volgende opmerkelijke drukfout: «Wanneer de Leerplicht zal zijn ingevoerd, en van alle schoolverzuimen, door den school opziener goedgevonden, zal worden aantee- kening gehouden met opgave van redenen, zullen daarvoor heel wat olifanten noodig wezen." Men begrijpt, dat «folianten" bedoeld werd. In de eerste week van den verkoop der nieuwe postzegels is aan het Postkantoor te Amsterdam voor de kapitale som van 75 000 gulden aan zegels en briefkaarten verkocht. Door den beer Th. C. D., wonende te Amsterdam en tijdelijk verblijfhoudende te Scheveningen, is aan het Rijk een schade vergoeding ten bedrage van f 900 betaald voor bet aanrijden met een automobiel op 30 Juni jl. van een Rijkspaard, dat dienten gevolge moest worden afgemaakt, en waar de door deskundigen werd geschat. De Hoofdcommissaris van politie te Am sterdam heeft ter aanmoediging bepaald, dat ieder, die een agent bij een arrestatie hulp zijde; dag en nacht verzorgde zij haar als haar kind, en terwijl zij bij het bed van de dochter zat, liep in zijn studeerkamer de vader op en neer, gebukt onder het gewicht zijner zorgen. Indien hij niet binnenkort een aanzienlijke som baar geld in handen kreeg, waB bij geruïneerd dat stond vast. Hij had cr op gerekend, dal Jackson Spolgers hem uit die verlegenheid zou helpen; maar nu Flory ziek was geworden,kon het huwelijk natuurlijk niet doorgaan en zijn toekomstige schoonzoon had geweigerd hem vóór de bruiloft iets te geven. Van die zijde was dus geen hulp te verwachten, en daar hij zich tot niemand anders wenden kon, moest hij zich als verloren beschouwen. Met gebogen hoofd liep hij op, en neer, dui zend plannen makend en ze alle weer verwerpend. Er werd op de deur getikt. Wie is daar? Binnen! Judith? Judith stond inderdaad op den drempel, met doodsbleek gelaat, een geest gelijkend in haar langen witten peignior. Ze had een brandende kaars in de hand. Voorzichtig sloot zij de deur achter zich. Is Flory erger? vroeg Marson verschrikt. Neon, nog hetzelfde, antwoordde Judith, het licht op de tafel plaatsend en in een stoel neerglijdend. Dokter Japix heeft voorspeld, dat deze toestand nog geruimen tijd kan duren, vóór de crisis komt. En dan? En dan? Ja, dat weet ik niet,antwoordde Judith bijna onhoorbaar. Ik vrees, dat, als haar krachten voldoende weerstand kunnen bieden, zij krankzinnig blyft. De hemel geve, dat zij dan sterft! riep Marson wanhopig uit. Ja, dat hoop ik ook, antwoordde Judith. Arme Floryeen paar dagen geleden was ze nog zoo vroolijk en nu is haar leven geknakt. Zij zal in geen geval ooit weer dezelfde zyn. En de Bchuld van alles is die Melstane. Ja. Beiden zwegen. Marson was in een stoel neer gevallen en liet het hoofd op de magere linker hand rusten. Judith staarde voor zich uit. Staat u hem van avond te woord? vroeg ze eindelijk. Marson hief het hoofd op en vroeg Guinaud meen je? Ja. Hij heeft mij geschreven, dat hij mij over een zeer gewichtige zaak moest spreken en mij van avond tusschen zeven en acht wilde bezoeken. Onwillekeurig keken beiden naar de klok. Het was half acht. Dan kan hij ieder oogenblik komen, zeide Judith, den heer Marson aanziende. Ja. Ontvang hem niet, bad Judith. Marson keek haar verwonderd aan. Waarom niet, Judith 't Is beter, dat u hem niet ontvangt. Ik moet. Judith trommelde zenuwachtig met haar vin gers op de tafeleen uitdrukking van onuitspre kelijke angst lag in haar mooie oogen. Guinaud is een schurk! barstte zij einde lijk uit. Hij zal u een menigte leugens vertellen. Hoe weet je dat? Ik weet het zeker. Hij was een boezemvriend van Bastiaan, dien hij bedrogen en verraden heeft. j Hoe zoo Hij is verliefd op Flory. Onmogelijk 1 Ik verzeker het u, antwoordde Judith, hij wist, dat Melstane verlicid was op Flory, maar I dat was voor hom geen bezwaar om zelf te trachten I Flory's gunst to verwerven. Hij heet niet zon der reden Judas 1 Maar wat heeft die zaak te maken met het I onderhoud, dat hij mij verzocht heeft? Judith sprong op en op denheer Marson toe tredend, legde zij zacht haar hand opzijn schouder. Weet u wat Guinaud vanavond komt doen? vroeg ze fluisterend, weet u wat hij u vragen zal? Neen ik zie, dat u het niet weet. Hij komt u iets vertellen iets dat u gevaar lijk kan worden en daarom geheim moet blijven, Hij wil u dwingen hem iets, dat u dierbaar is. te geven de hand van uw dochter. Verwonderd zag Marson haai aan en wilde antwoorden, toen er op de deur werd getikt. Een bediende trad binnen met een visite-kaartje op een zilveren blad. Judith las den naam op het kaartje. „Jules Guinaud". Laat mijnheer binnen, Marks. De knecht boog en verdween. Ben je van plan hier te blyven? vroeg Marson aan Judith. Neen, antwoordde ze, maar ik ga in het vertrek hier naast, zoodra ik boven een andere japon heb aangetrokken. Gninand is een gevaar lijk man. Een vrouw ie beter togen hem opge- wa9schen dan een man. Stil, daar is hij. Snel verdween zij in het aangrenzend vertrek, en nauwelijks was de portière achter haar dicht gevallen, of de knecht diende Guinaud aan. Judas trad binnen en maakte een buiging voor den heer Marson, die zijn hand niet uit stak.' Neem plaats, mijnheer, zeide Marson, op een stoel wijzende. Gaarne, zeide Judas en ging zitten, intus- schen zijn Handschoenen uittrekkend. Daarbij wendde hij zijn groene oogen niet al van het gelaat van den heer Marson. Over welke aangelegenheid wenscht u mii te sproken? vroeg Marson. Ik heb niet veel tijd. Wees kort, als 't u belieft. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1