Stadsnieuws. Damast-Zijde 75 cent Gemengd Nieuws. verleent, daarvoor een geldelijke belooning kan erlangen. Men schrijft aan de »N. Rott. Ct.": Hoewel de onwillige milicien De Wendt, uit Hilversum, katholiek is gedoopt en zegt geen geloof te erkennen, omdat hij eenvou dig Christen wil zijn, is toch aan den Haar- lemschen gevangenis-dominee Veen opgedra gen, hem tot inkeer te brengen en hem te overtuigen dat, al mag men geen wapens dra gen 0111 to verdelgen, men dit wol mag doen ter zelfverdediging. Hij hoeft nu een adres gericht aan H. M. de Koningin, om van zijn verdere straf te worden ontheven en tevens om dan bij den hospitaaldienst to worden geplaatst. De dionstweigorende milicien Th. de IJruin is, volgens «Recht voor Allen", van Arnhem naar Den Bosch overgebracht, waar hij niet meer cellulair, maar in gemeenschap is op gesloten. Zijn gezondheid is in den laatsten tijd sterk afgenomen, doch hij volhardt in zijn verzet. Met moeite was het der justitie eenigen tijd geleden gelukt een bekenden wildstooper uit Didam te vangen. Na drie maanden in de Gorsselsehe bosschen achter hem gejaagd te hebben, ving men hem, en werd hij, bela den met kettingen enz., naar de gevange nis te Zevonaar gevoerd. Daar /.ou hij niet meer kunnen ontsnap pen, dacht men. Maar jawel, toch is het hem gelukt door het dak te ontvluchten, na zolder en dak te hebben stukgeslagen. liet is nog niet mogen gelukken, hem weder te arresteeren. De «Staats-Courant" bevat de volgende waarschuwing Blijkens bij de Regeering ingekomen ambts berichten, begeven zich telkens Nederlandsche werklieden naai Parijs in de verwachting aldaar, in verband niet de aanstaande Ten toonstelling, gemakkelijk werk te zullen vin den. Aangezien evenwel de gebouwen der tentoonstelling door Fransche werklieden worden opgericht en te Parijs buiten de tentoonstelling voor den Nederlandsehen werkman niet dan bij groote uitzondering vooruitzicht bestaal om werk te vinden, wordt aan belanghebbenden de raad gegeven niet dan na zich van te voren tetiebben ver gewist dat zij te Parijs werk zuilen vinden, zich naar die stad te begeven. Voor zooveel noodig wordt nog in herin nering. gebracht dat door de Nederlandsche gezantschappen of de Nederlandsche eousu- laten niet dan aan krankzinnigen, weezen en verlaten kinderen beneden de 18 jaren en voorts in zeer zeldzame gevallen, bij voorbeeld aan behoeftige Nederlandsche zee lieden, de noodige reisgelden kunnen worden verstrekt om naar Nederland terug te keeren. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat het Woensdagnacht zoowel te 's-Ilertogenbosch als te Arnhem gevroren heelt. Maar weet men dan niet. dat de nacht van 23 op 24 Augustus steeds is de eerste der zoogenaamde »drei eiserne Naclite" Als een treffend bewijs hoe slecht ten plattelande de keuring van vee en vleesch is ingericht, kun zeker dienen liet bericht uit Voorburg aan de »Westl. Ct.": In de vorige week werd hier een vet var ken, dat aan pokken was gestorven, afge keurd, met carbol begoten en begraven. Eenige dagen later werd te Leidschendam door De J. en L., uit Voorburg, varkens- vleesch te koop aangeboden tegen zeer lagen prijs, dut vooral bij de bereiding, een sterke carbolluelit deed ontstaan. Aangifte werdge- daun aan de politie. Men besloot toen, eens te gaan zien naar' liet afgekeurde varken en bij opgraving vond men slechts de pootjes en de liuidde rest was verdwenen. De politie hoeft zich nu verder met de zaak bemoeid. Men meldt uit Groningen Een tragi-komisch wedervaren had dezer dagen een jong paar, dat, iu het buitenland getrouwd, waar het jonge vrouwtje haar ouderlijk huis heeft, de huwelijksreis aan vaardde naar Nederland, des echtgenoots ge boortegrond. Aan do grenzen gekomen, wordt door de douanen do gebruikelijke vraag ge daan. waarop als antwoord volgt, dat zich in do koffers niets bijzonders bevindt en deze gerust kunnen worden geopend. De sleutel is editor zoek, waarop de koffers met vol komen toestemming worden opengebroken. Wat komt er voor den dug Iets waar aan het jonge paar in 't geheel niet had ge dacht, een groote menigte voorwerpen waar onder verscheidene van zilver, de «huwelijks- cadeaux". Toevallig draagt de jonge man geen Nederlandsdien naam en zou hy zoo gevangen genomen zijn, had hij niet door de napieren, voor liet trouwen benoodigd, zyn Nederlanderschap kunnen bewijzen. Nu och- ter werd het good verbeurd verklaard en de jonggetrouwden werden vastgehouden in de grensplaats tot den volgenden middag. De diep weemoedige woorden, in gebroken Hollands-eb, van het jonge mevrouwtje by het verlies van haar dierbare voorwerpen, waren zóo komisch, dat zelfs de echtgenoot in een schaterlach uitbarstte. Als alles ver der goed gaat, zullen de cadeaux voor on geveer 200 gulden teruggekregen kunnen worden. De Amersfoortsche processie naar Keve laar vertrok hedenochtend G.53 van hier, onder geleide van pastoor II. J. Kleve, en zal Woensdagavond half zeven hier terug- keeren. Do Gemeenteraad vergaderde Vrijdagmid dag weder onder voorzitting van don lieer Burgemeester, mr. F. D. graafSchimmelpen- ninck; 12 leaen waren aanwezig terwijl met kennisgeving afwezig waren de hoeren mr. Heyligers en Tromp van Holst en verder de lieeren Van Kalken, Garjeanne en mr. Van Voorst Vader. De Voorzitter deed mededeeling, dat de heer Hamers zijn benoeming voor het Iide district heeft aangenomen en deed ver volgens de notulen der zitting van 8 dezer lezen, welke z. h. st. werden goedgekeurd. Vervolgens adviseerde de commissie, be staande uit de lieeren Van Beek, Van Esveld enmr. Prikken, bij monde van eerstgenoemde, tot toelating van den heer Hamers, waartoe dan ook z. d. en z. h. st. werd besloten. Hierna werd z. d. en z. h. st. besloten, met ingang van 15 October eervol ontslag te ver- leenen aan den lieer M. G. Northolt als on derwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort aan de Beekstraat. Vervolgens werd met 11 stemmen benoemd tot tijdelijk leeruar in de Wiskunde aan de Hoogere Burgerschool de heer A. G. van Os, ie luitenant der artillerie van het O. I. leger, met verlof te 's-Gravenhugede heer G. C. van der Want Jr., te Gouda, bekwam 1 stern. Aan den benoemde zal kennis worden gege ven van zijn benoeming. De Rijkspensioen-grondslag van den in de vorige vergadering aan de Hoogere Burger school benoemden ieeraar J. M. Thiel als leeruar aan de Burgeravondschool werd met ingang van 1 September z. d. en z. h. st. bepaald op f 100. Alweder z. d. en z. h. st. werd voorloopig vastgesteld de Gemeenterekening over 1898, tot een bedrag van 1'283 018.07 in ontvang sten en f279 351.89 in uitgaven en dus met een batig saldo van f 306(3.11; en werden goedgekeurd de rekeningen over dat jaar van de dd. Schutterij, het Burgerlijk Armbestuur, liet Burger Weeshuis en de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Ingekomen waren van Gedeputeerden de goedkeuring der Verordeningen op de heffing en de invordering van schoolgeld Lager on derwijs aangenomen voor notificatievan het Dagelijksch Bestuur de Begrooting voor 1900 zal worden gedrukt en rondgezonden en later in de afdeelingen behandeldvan den Minister van Binnenlandsche Zaken de goedkeuring der benoeming van den heer Thiessen tot Ieeraar aan het Gymnasium aangenomen voor kennisgevingvan het Dagelijksch Bestuur een voorstel om aan den heer II. E. van Sweden op zijn verzoek eer vol ontslag te verleenen als sluiswachter aan het Spui en om te benoemen een anderen functionaris op een jaarwedde van f50 ter behandeling in een volgende vergadering een voorstel tot verhooging der tractementen van een Ambtenaar ter Secretarie, van leeraren aan de Hoogere Burgerschool en van de werklieden bij de Gemeente-reiniging ter behandeling bij de Begrooting; een voorstel van B. en W. om een nieuw Poli tie-bureau te bouwen ter behandeling in de volgende vergadering. Niets meer aan de orde en geen vragen te behandelen zijnde, werd hierna de om 2.15 geopende vergadering om 2.43 gesloten. Bij Kon besluit van 5 Augustus no. 30 zijn goedgekeurd de Statuten der «Vereeni- ging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer" te Amersfoort. De vier leerlingen onzer Hoogere Burger school, die deelnamen aan het adinissie-exa- men voor de Kou. Militaire Academie tc Breda, hebben zich eveu kranig gehouden als by het door hen afgelegd einn-examen en zyn dan ook met ingang vau 15 Septem ber als cadet aan die inrichting geplaatst en wel de heer L. J. Rieber met no. 6 voor infanterie li. t. 1. 22 plaatsen; do heer E.G. J. M. Steenliardt Carré met no. 2 voor artil lerie h.t. 1. 8 plaatsen; de heer E. G.Gaar- landt met no. 1 voor cavalerie O. 1.2 plaat sen en de heer Schulman met no. 1 voor artillerie O. 1. 3 plaatsen. Ter gelegenheid, van den lüden verjaar dag van H. M. de Koningin zul aanstaanden Donderdag door de Schutterij en hetgeheele garnizoen een parade worden gehouden op het terrein vóór de Infanterie-kazernes, welke zal worden gecommandeerd door luitenant kolonel O. G. II. Heldring, van liet 5e re giment, infanterie, terwyl de honneurs zul len worden bewezen aan den heer Garnizoens commandant, kolonel J. van Wijk. Des avonds geeft het stafmuziekkorps van het regiment een concert op het terras van »Amicitia", terwijl de Amersfoortsche Mu ziekvereniging »CüRcilia" een uitvoering zal geven in de tent op den Hof. Programma der muziekuitvoering, Donder dagavond half acht te geven op hot terras van «Amicitia" door het stafmuziekkorps van het 5e regiment infanterie, directeur de heer G. K. G. van Aaken 1. „Koningin Wïlholminu" Poestmaraoli Hendriks. 2. Ouvorturo „Domino noir" Aitber. 8. „La Vftguo" Valse do concert. Metra, 4. Fnntnisie aus der Oper „Cavalleria Kusticana"Mruscagni. 5. Concert-OuvertureEiiu Bach. 6. Aria aus „.Stabat Mater"Rossini. 7. Bénddiction des poiguards du l'opéra „Les Huguenots"Meyerbeer. 8. „Ofleubach'ana", grosses PotpourriConradi. Het programma van sCaeoilia" is nog niet vastgesteld en kan dus eerst in het volgende nummer worden meegedeeld. Het stads-telephoonnet is alweder met éen aansluiting vermeerderd en wel voor den heer J. Schulman, met no. 58. Naar verluidt, gaat de Gemeente Nijme gen het trarabeheer in eigen hand nemen en een electrische tram bouwen, begroot op f250090 met jaarlijksohe exploitatiekosten van f25000. Een van particuliere zijde opgemaakte be rekening voor zulk een tram dwars door onze stad naar het Nieuwe station geeft de cij fers van f150000 voor aanleg en f17 000 als jaarlijksche exploitatiekosten. De aandacht van dames die jjun dienst boden en ouders die hun dochters zouden willen doen deelnemen aan de strijk- of verstel-cursussen van de Amersfoortsche Toynbee-vereeniging »Ons Huis" zij geves tigd op ile in dit nummer daarop betrekking hebbende advertentie. Generaal-rnajoor G. L. Langguth, comman dant der 2e divisie infanterie vergezeld van den kapitein van den Generalen staf W. H. van Terwisga, die gedurende .een drietal dagen de oefeningen van het 5e regiment infanterie heeft bijgewoond, is Vrijdagmiddag naar zijn standplaats Arnhem terruggekeerd. Om deel te nemen aan de najaarsoefenin gen van het 5e regiment infanterie worden bij het le en het 4e bataljon gedetacheerd de officieren van gezondheid K. Koovman en G. L. Coenen. Bij Kon. besluit is bevorderd tot le luite nant bij het 5e regiment infanterie dc 2e luitenant G. M. Labrée van het korps. Hedenochtend vertrok van hier, onder bevel van luitenant H. J. Offerhaus, een detachement van 18 onderofficieren en min deren van het 5e regiment infanterie naar de Legerplaats bij Harskamp, tot het in ge reedheid brengen daarvan voor de schiet oefeningen der Normaal Schietschool. Den 12 September vertrekt daarheen oen nieuw detachement van 106 minderen om tot 21 September aan die oefeningen deel te nemen. Gedurende dien tijd zal in die Legerplaats, in verbinding met Ede, een tijdelijk Rijks telegraafkantoor voor het algemeen verkeer open zijn. De diensturen zijn geregeld als volgtop werkdagen, van 8.30 voor- tot 1.30 namid dags, van 3 tot 4 en 5.30 tot 7.30 namid dags; op Zon- en feestdagen, van 7.30 tot 8.30 vóór- en van 12.30 tul 1.30 uur na middag (Suoortijd). Te Ede heeft zich een commissie gevormd tot oprichting en instandhouding van een Christelijk Tehuis voor de militairen, die in het schietkamp zullen vertoeven. Het Tehuis hoeft ten doel een hartelijken ontvangst te bereiden aan alle jongelieden, zonder onderscheid van kerkelijke gezindte. Aan het officiers-examen van den Hoofd cursus hebben voldaan de sergeanten H. A. Ephra'irn, W. Meyer Timmerman Thijsscn, F. R. Numans en C. C. Schmoutziguer, van het 5e regiment infanterie, die, in afwach ting van hun aanstelling tot 2e luitenant der infanterie hier te lande, bij het luirps zyn terug gekeerd. Aan het admissie-exumen voor den Hoofd cursus hebben voldaan 10 van de 13 onder officieren, leerlingen van don Cursus van liet 5e regiment infanterie, die deelnamen aan het examen en worden er 0 tot die in richting toegelaten om te worden opgeleid tot officier. tot, ft4.(15 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Henneborg-ZIJtlc van 45 cent tot f 14.65 per Meter effen, gee troept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco on vrij van Invoerrechten in liuli. Stalen ommegaand. Dubbel briei'porto naar Zwitserland. G. Henneberg's Zyde-Fabrieken (k. k. Hoflever.), Zürich. Geslaagd zijnvoor infanterie h. t. 1. de sergeanten J. Grader met no. 1J. F. Wicli- man met no. 9: J. A. J. M. Schotman met no. 13 en W. L. G. Jas met no. 19: voor hi fan ter ie O. 1. sergeant II. J. Kuiper met no. 4; voor administratie O. I. sergeant H. L. K. M. Schieffelers, met no. 4. Wijl er slechts 44 plaatsen waren voor de PlOadspiranten der 9 regimenten, konden dc 4 leerlingen, die een voldoend examen aflegden, niet worden toegelaten. Bij het 5e regiment infanterie zijn bevor derd tot reserve-korporaal dn adspiranten- vnandrig L. J. C. van Delder, G. rl. J. van Spanje 'en C. II. Cordes. Aan muzikant-titulair A. J. Mens, van liet üe regiment infanterie, is op zijn verzoek een vervroegd ontslag uit den dienst verleend. Bij de Rijschool hier worden met ingang van 1 October voor dén tijd van zes maan den alsnug gedetacheerd de 2u luitenants J. B. van der Dassen van hot 2e en W. J. Jeltos van het 3e regiment huzaren. Wanneer militairen zich zonder verlof uit hun garnizoen verwijderen of van verlof ach terblijven, zullen zij voortaan alle onkosten, verbonden aan liet terugbrengen naar het garnizoen, zelf moeten betalen. Door Dijkgraaf en Hoogheemraden van den Bunschoter Veen- en Veldendijk is Vrij dag aanbesteed liet uitvoeren van eenige dijkwerken aan den Eemlundschen dijk, on der Baarn, langs den rechter- Kemoever. Laagste inschrijvers waren de lieeren A. Pijpers, te Bunschoten, voor perceel I f1070; J. Beekhuis aldaar, voor perceel 1111140, en G. Hop, aldaar voor perceel III f798, aan wie dan ook het werk gegund werd. Door eenige ingezetenen van Barneveld is iu beginsel besloten een Bouw-maatsehuppij op te richten, ten einde in den steeds groo- ter wordenden woningnood te voorzien. Reeds zijn door ongeveer 20 personen aandeelen in deze Maatschappij genomen. Het plan bestaat om te beginnen met een achttal woningen te bouwen voor de beamb ten van de stoomtram EdeBarneveldNij- kerk, waarvan te Barneveld het hoofdbureau gevestigd 'wordt. Met het oog op het groot aantal militai ren, dat in het kamp van Milligen gelegerd is, hebben thans van hel Postkantoor te Bar neveld speciaal voor dit kamp twee extra- bestellingen per etmaal plaats, en wel des middags ten 12 en des n v hts ten 3 uur. De rust te Hilversum schijnt teruggekeerd. Zaterdag- en Zondagavond zyn hier en daar nog wel oploopjes geweest, maar deze had- Men veel meer net karakter van een pretje, dan wel een van ernstig verzet, al hebben ook dt? straatlantaarns en een enkele ruit het moeten ontgelden. Van de wapens is echter geen gebruik meer gemaakt behoeven te worden. H^t detachement ordonnansen keert ver moedelijk in het eind der week naar Amers foort terug. De volgende anecdote bewijst wéder dat geven gemakkelijk is, maar dat niet elke gift besteed wordt zooals men wenscht. De Koningin van Italië zag eens in eender bui tenwijken van Rome een boerenmeisje met een aardig gezichtje zitten spelen. H. M. vroeg haar of zij iets van handwerken ken de en toen het meisje antwoordde dat zij kousen kon breien en te kennen gtd' dat zy de Koningin herkende, bestelde dc Koningin een paar kousen bij haar. Toen de kousen afgeleverd waren, zond de Koningin een paar mooie rose kousen terug, de eene gevuld met klein gold, de andere met lekkernijen. Den volgenden dag kreeg H, M. een brief van het meisje waarin verteld werd dat het geschenk haar heel wat tranen ge kost had, want dat haar vader het geld had verdronken, haur oudste broer met de lek kernijen was gaan strijken en haar moeder de kousen had aangetrokken. Het Zwitsersciie tijdschrift voor »Forst- wesen" schrijftVoor den oudsten boom ter wereld mag men zeker wel houden de cy pres, die voor de kerk te Santa Maria del Tule, niet ver van de stad Oajaca in het Zuid-Westen van Mexico, zich bevindt. Deze boom, een Mexicaansche cypres, Tuxodium mexicanum Carr., bezit reusachtige afmetin gen en een buitengewoon hoogen ouderdom. Deze lautslo wordt door botanici, waaronder de jongore Decandolle, op 6000 jaren geschat, terwyl anderen hem niet meer dan 2000 jaren willen toekennen. Fenl. Cortez moet, hij de verovering van Mexico in het iaar 1519, met zijn gansche leger in de schaduw van dezen cypres gelegerd door de inboor lingen sterk bedreigd, een zeer zorgvolle nacht doorgebracht hebben, waarom do hoorn dan ook den naam van Arbor de la noche triste ontvangen beeft. Baron J. W. MliIIer, die deze landstreek in het jaar 1857 heeft bezocht, noemt het beschouwen van dezen

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2