OP REIS. Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. gevuld bij de Wet vim 2 Juli 1898 (Staats- olad no. 170). De nieuwbenoemde Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Jndië, de gepensionneerde luitenant-generaal W. Roosenboom, is Za terdag van Amsterdam naar Genua vertrok ken, waar hij zich aan boord begeeft van de «Koningin Regentes'' welke stoomer, 19 Augustus van Amsterdam vertrokken, den'27 September te Batavia verwacht wordt. Zeventig jaar geleden deed de Gouverneur- generaal Van den Bosch over de zelfde reis 102 dagen, ongerekend de 23 dagen gedu rende welke Z. M. fregat »Rupel" op de reede van Texel op gunstigen wind moest wachten. De «Fabrieksbode" bevat de volgende ver gelijkende tabel van prijzen voor levensbe hoeften in Duitschland en en Nederland. De Duitsche prijzen gelden voor Emmerik. Hoeveel- Duitsch- Neder- heid: Levensbehoeften: land: land: 1 pond Tarwebroodƒ0.12 ƒ0.10 Roggebrood0.06 0.04 Tarwemeel0.09 0.07 D 0.60 0.36 RundvleeschI B q 18 0 42 Varkensvleesch. 0.42 0.36 Gerookt spek»0.42 »0.36 Worst 0.42 0.36 Koilie0.84 0.65 Thee1.80 1.00 1 Liter Melk().00i/20.08 1 pond Suiker (witte) 0.20 0.25 Rijst0.13 0.09 Gort#0.14 0.08 Zout0.06 0.04 Boter.0.66 0.60 Kaas (witte) 0.48 0.40 1 Liter Bruine boonen. 0.15 0.12 Erwten«0.15 0.12 1 pond Groene zeep0.10'/2» 0.09 1 Liter Petroleum0.11 0.06 100 KG. Aardappelen4.00 3.50 1 paar Verzolen van schoenen 1.56 1.20 De prijzen zijn van artikelen van middel matige qualiteit, in de winkels afgeleverd. Alleen suiker dus is in Duitschland goed- kooper en wat betreft de melk, dient te wor den opgemerkt, dat, waar een prijs van 8 cent in Nederland kan gelden voor bet geheele land, in Duitschland enorme verschillen be staan. Te Berlijn bijv. betaalt men voor volle melk 18 cent per Liter. Men verzoekt ons mede te deelen dat de Prins-Alexander-stichting, inrichting voor jeugdige blinden te Bennekom, wegens de jaarlijksche vacantie, voor het bezoek ge sloten is van 30 Augustus tot 16 October. Als middel tegen vliegen hebben we in dertijd, op gezag van een vakschrift, aange raden het gebruik van laurierzalf. Doctor Menko schrijft daarover thans: Deze oogenschijnlijk zeer onschuldige raad geving heeft, blijkens een geheele reeks van door mij waargenomen gevallen, aller onaangenaamste gevolgen gehad Door dein de laurierzalf aanwezige laurierolie (de zgn. groene olie of olie van Baai) wordt nl. een allerheftigste huidontsteking veroorzaakt. Deze ontsteking is niet alleen vaak van zeer langen duur, maar kan zelfs hoogst ge vaarlijk worden. Wanneer ik u mededeel, dat prof. Stokvis in zijn bekend Handboek over geneesmiddelleer een geval vermeldt, waarhij de laurierolie in verbinding met. een ander geneesmiddel zelfs den dood veroor zaakte, dan behoef ik niet verdei' te betoo- gen, dat de gegeven raad een zeer gevaar lijke is. De heer Johau M. P. Broeder, te Mook, schrijft in de «Nijm. Ct." o. a. Bloedvergiftiging met dooilelijken atloop tengevolge van den steek van een insect is in de laatste drie weken in ons klein landje reeds vier keer voorgekomen. «Welk insect doet dat?'' vroeg mij iemand, en de ver klaring, die ik hiervan meende te kunnen ge ven, met een goeden raad om het aantal ge vallen te doen verminderen, volgt hier: Veel rncnschen, vooral op bet platteland, lalen de lijken van gestorven huisdieren, door vergift gedoode ratten of muizen, door dorst (vooral tegenwoordig) omgekomen mollen op den mesthoop of elders aan hun lot over. De gewone huisvlieg en de talrijke soorten van haar familie bezoeken alle deze kren gen om haar eieren of Jarven (zooals de vleeschvlieg) erop te leggen. Zet een vlieg zich ergens neer, dat doet zij dit door mid del van de zuignapjes aan haar pooten, die luchtledig zijn, en zich dus terstond vullen met de verschillende, steeds vergiftige voch ten, welke een rottend dierlijk lichaam be vat. De vlieg nu leeft hoofdzakelijk van zoete sto/Feri. Een versche wonde wordt daarom zoo gaarne door vliegen bezocht. Wil het ongeluk, dat zulk een visite volgt op het oieileggen in een lijk, dan is het bijna zeker, dat er bloedvergiftiging ontstaat. Wil rnon nn bevrijd zijn van het gevaar, men bestrijkt; dar: steeds zijn wonden, als ze bloedend of versch zijn, met eiwit, of wascht ze rnet een antiseptisch middel. Wil men ook anderen bevrijden voor ge vaar, wat toch voor ons allen een plicht is, dan late men nooit een gestorven dier aan zich zelf over en stoppe het onder den grond". Wij zijn gaarne bereid om, tegen vergoeding van het porto, aan geabon- neerden die voor korten of langeren tijd op reis gaan, de Amersioortsohe Courant en de bladen welke zij door onze tussehenkomst ontvangen, na te zenden. Opgave van duidelijk adres is vol doende. Ds. II. Teerink, predikant bij de Gerefor meerde gemeente B hier, heeft bedankt voor het beroep naar die Gemeente te Renkom. Aan het hoofd van dit nummer komt voor de Verordening op het vernummeren der buizen in deze Gemeente, welke ver nummering in October moet zijn geschied. Het Bijvoegsel tot dit nummer bevat de Verordeningen tot regeling en invordering van rechten ter Secretarievan schoolgeld aan liet Gymnasium, de Hoogere Burger school en de Burger-Avondschool en aan de inrichtingen voor Lager onderwijsen van rechten op de Algemeene begraafplaatsen. Bij Kon. besluit is gehandhaafd het besluit van Gedeputeerde Staten van Utrecht waarbij art. 225 der Gemeentewet is toegepast niet betrekking tot de betaling door de gemeente Breukelen-Nijenrode, van de drukkosten der stembiljetten voor de verkiezing van leden der Provinciale Staten 0. a. op grond, dat tereebt door Gedeputeerde Staten is aange nomen, dat uit art. 70 der Kieswet in ver band met. art. 205k der Gemeentewet voort vloeit, dat de Gemeente die hoofdplaats is van het kiesdistrict óok de drukkosten der stembiljetten moet betalen. Ook deze quaestie is dus beëindigd, zeer in het nadeel van de Gemeenten die het twijfelachtig genoegen bezitten, de hoofd plaats te zijn van een kiesdistrict. Een ponds-pondsgewijze omslag der kos ten over alle Gemeenten vau het district ware wèl zoo billijk en voor de hoofdplaats heel wat minder drukkend geweest. In den ouderdom van bijna 71 jaar is Dinsdagochtend na langdurige ziekte te Utrecht overleden jhr. inr. W. J. M. Bosch van Oud-Ainelisweerd, sedert 1859 lid van Provinciale Staten van Utrecht en sedert 1885 van Gedeputeerde Staten voor Amers foort. Zijn verscheiden geeft een leemte, die niet licht zal worden vervuld op de wijze gelijk hij zulks deed. Ds. M. W. Scheltema Ezn, oud-Directeur der Maatschappij tot Opvoeding van Weezei» in het Huisgezin" is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. Het officierskruis dier orde is óok toegekend aan onze vroegerestadgenooten de heeren dr. II. F. Jonkman, Directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Utrecht; en luitenant-kolo nel H. C. ter Beek van hot le regiment infanterie, terwijl tot ridder in die orde be noemd is kapitein L. O. Veivooren, werk zaam aan het Departement van Oorlog. Al is de stad op dezen Koninginnedag niet zóo mooi versierd als verleden jaar, toch wijst het zeer groot aantal vlaggen, van to rens en uit openbare gebouwen en particu liere huizen wapperend, het groot aantal oranjestrikjes door oud en jong gedragen, er op dat allen gedenken den verjaardag van de geliefde Koningin. De parade werd gehouden op liet voorplein der infanterie-kazerne en miste daardoor veel van het eigenaardige dat dit steeds gaarne gezien militair schouwspel levert. De plaatselijke afdeeling van den «Ned. Bond van Oud-onderofficieren", zond een tele gram van gelukwenseh aan H. M. en hield van 2 tot 4 uur een kameraadschappelijke bijeenkomst in de concertzaal van «De Arend". Op het kazerne-terrein hadden volksspelen plaats, waarbij zeldzame proeven van vlug- beid en lenigheid werden te aanschouwen gegeven en bewijzen werden gegeven van groote geoefendheid. Als gebruikelijk werd het garnizoen ont haald op een feest-maaltijd en werden grati ficatiën verleend aan hen die zich verdien stelijk hebben betoond als onderwijzer in het schermen, de gymnastiek, op de huishoude lijke school, enz. terwijl de brevetten voor meester of prevöt werden uitgereikt. Om 5 uur begon de vereeniging «Wilhel- rnina" een militaire wandeling door de stad, tamboer en hoornblazer aan het hoofd, en volgde daarbij, van tie loopplaats in oen tuin van «Berg- en Spoorzicht" dezen weg Soes- terweg, Utrechtscbestraat, Zuidsingel.St. An- driesstraat Heiligenbergerwog, Gasthuislaan, Arnheniscliestraatweg. Arnhernscliostraat, 1 Varkensmarkt, Lungestraat, Kampstraat tot Gasfabriek, Weversingel, Zand, Havik, Krom- j mestruat, Langestraat, Zevenhuizen, en Hof I Om half 8 muziek op terras van «Amicitia door de stntmuziek van liet 5e regiment in fanterie onder directie van den heer Van Aaken. en 0111 8 uur muziek op den Hof door »Ca>cilia" onder leiding van den lieer Houpst. Het programma van «Ctccilia" luidt als volgt Volksliederen. 1. Wiener Schwnlbe». Miirseli. 2. Ouverture „König Middas". 8. „Aus schoner Zeil", Walzer. 4. 1.0 bouquet, linuaisie. 5. Siuigorgrus, Marsch. 6. La porie de Mésancy, polka pour piston. 7. Potpourri populaire. 8. Rondo des petita pierrots. De tentoonstelling van «Floralia" zal dit jaar gehouden worden op Donderdag 7 Sep tember, des middags van half twee tot half vijl. in den tuin van «De Arend". Het Bestuur hoopt op een talrijk bezoek, als blijk van aanmoediging. Generaal-majoor C. O. van Keslere», in specteur der infanterie, vertoefde hier van Dinsdag tot heden 0111 de oefeningen van het 5e regiment infanterie bij te wonen en heeft zich thans naar Putten begeven ter bijwoning van de oefeningen der ie divisie. De 4 veld-bataljons van liet De regiment infanterie vertrekken morgen naar de Leger plaats bij Milligen, waar reeds de Koloniale reserve en het 7e regiment met de hulpwa- pens gekampeerd zijn. De staf met het le en het 2e bataljon vertrekken te 5.40, de beide overige batal jons te 6.19, de voertuigen te 7.35 per extra- treinen naar Stroe, vanwaar naar het kamp wordt gemarcheerd. De bataljons keeren 8 September hier te rug- De bronzen medaille voor 12-jarigen trou wen dienst wordt morgen op de gebruike lijke wijze uitgereikt aan sergeant-majoor tutilair G. P. Piersina, van het 5e regiment infanterie hier. Tot élève-muzikant titulair bij liet 5e re giment infanterie is bevorderd de geëmploy eerde bij de muziek J. A. Jouvenar. Bij bet"5e regiment infanterie zijn alsnog bevorderd tot reserve-koporaal de adspiran- ten-vaandrigP. J. Th. A. Battaerd, IJ. de Groot, H. Japchen, F. E. Stoop, N. Heyl en R. Numans. De officier van gezondheid 1o klasse G. L. Coenen, van bet korps torpedisten gedeta cheerd bij het 5e regiment infanterie, is met ingang van '1 October overgeplaatst bij het 3e regiment huzaren te 's Gravenhage. De le luitenant der cavalerie hier te lande A. Simons, die sedert 30 October 1897 van de Rijschool hier werd gedetacheerd hij bet O. I. leger en onlangs hier te lande is te ruggekeerd, wordt, nadat zijn verlof is ge ëindigd, ingedeeld bij het le regiment hu zaren te Deventer. Een gedeelte van het detachement ordon nansen dat naar Hilversum ging, >s hier Dinsdag onder bevel van luitenant Dittliuger teruggekeerd. De overigen, onder luitenant Taunay, zullen vermoedelijk morgen hier terugkeeren. De overige troepen zijn reeds uit Hilversum naar hun garnizoenen terug gekeerd De le luitenant M. Looijen, van het le regiment veld-artillerie hier, wordt 1 Novem ber als instructeur werkzaam gesteld bij de Rijschool te Bergen-op-Zoom. Voor den oprnerkzaraen beschouwer zijn de valsche bankbiljetten van f25, zooals die nu weer te 's Hertogenbosch zijn uitgege ven, gemakkelijk te kennen, daar zij dikker zijn van papier, donkerder van kleur en niet voorzien van een watermerk, terwijl o.a. de leeuw slecht is afgewerkt en het woord gevangenisstraf met een t' is geschreven. Blijkbaar zijn ze dus het werk van een Duitscher. Opgepast I Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen een jongen, die ten nadeele van een vrachtrijder hier ha ver ontvreemdde en tegen verschillende jongens die uit ge sloten tuinen appelen of peren trachtten meester te worden. Bij de Dinsdag gehouden aanbesteding voor de levering van brandstoffen ten be hoeve van het Garnizoen hier, waren in schrijvers: H. G. Putman, Steenkolen per 100 K.G. f0.88, Cokes per H.L. f0.57, Turf (lange) per 100 stuks 10.43'/* Turf (korte) per 100 stuks f0.43, Vuurmakers per 100 stuks t'0.15, Briquctt.en per 100 stuks f2.10, Takkenbossen per 100 stuks f325; Wed. Schimmel: Steenkolen f0.89, Cokes f0.55, Turf (lange) f 0.44, Turf (korte) f0.44, Vuur makers f0 25, Briquetten 11.80, Takken bossen f3.50; Th. Bonte: Steenkolen f 1.05, Cokes t'0.70, Turf (lange) f 0.70, Turf (korte) f 0.70. In een der provinciale bladen lezen we de volgende «Eenige Kennisgeving aan Fa milie en Vrienden" Met oprechte droefheid, deel ik den dood mede, mijner lieve Pupegaai. Zij stierf na eene langdurige ziekte in den leeftijd van p. m. 45 jaren. Bijna 40 jaar was zij bijzonder aan mij gehecht; ik zal mijn lieve, trouwe Lorre erg missen. Het is haast ongelooflijk, aan hoe vele kwellingen de oogen eener romanheldin on derworpen zijn. Zoo leest men, naar een Duitsch blad in een dagblad-novelle ontdekt heeft, dat zij»haar oogen omhoog wierp". «Haar oogen rolden". «Haar oogen vlogen opwaarts". «Haar oogen zonken ten bodem". «Haar oogen vielen op een donker voorwerp". «Haar oogen scho ten bliksems". «Haar oogen gloeiden als ko len vuur". «Haar oogen schenen te verstij ven". «Haar oogen staken als dolken" «Haar oogen schenen haar medeminnares te willen doorboren". «Haar oogen gleden onrustig van onder naar boven en bleven eindelijk aan zijn lippen hangen". Zeer begrijpelijk is liet, dat teu slotte «haar oogen om vergeving vroegen". De opbrengst van de werken vati Victor Hugo bedraagt gemiddeld per jaar 400 000 francs. Op tiet oogenblik komt die opbrengst ten goede aan de dochter van den schrijver, mademoiselle Adèle Hugq. Op éen enkel gebouw in New-York werd onlangs een hypotheek van vijf millioen ge plaatst. Het eerste Postkantoor werd te Parijs ge opend in 1042, in Engeland iU/ 1581, in Amerika in 1710. In China, dat reeds lang bekend is als «het averechtsche land", worden klokken vervaardigd, waarvan de wijzerplaten beweeg baar zijn, terwijl de wijzers stilstaan. De grootste plank ter wereld is onlangs uiteen der reusachtigeboomen van Californië gezaagd, den zotigenaamden Roodhout-buom. Deze boom is 91 M. hoog en heefteen mid dellijn van 10.55 M. D.' plank is 5M. bieed, 12.5 M. dik en 36.00 M. lang. De oude dom van den boom is" op vijftien eeuwen geschat. Een dergelijke plank is niet gemakkelijk te vervoeren en de prijs waarvoor bij te San Francisco werd verkócht, bedroeg dan ook 8000 gulden. Een Fransch geneeskundig blad deelt mede, dat het oudste medische recept dat is voor een haarmiddel van een Egyptische ko ningin. Het is gedateerd 400 vóór Chris tus, en schrijft voor hondepooten en ezels hoeven, met dadels in olie gekookt. Kunst oogen (van glas) worden in Duitsch land ten getale van ruim twee millioen ver vaardigd en naar alle werelddeelen verzonden. De hertog van Cambridge is het eenige lid der Engelsche 'Koninklijke familie, die er een vrouwelijke kok op nahoudt. De hitte van electrisehe gloeilampen wordt vrij algemeen onderschat, vandaar dat de «Papier-Zeitung" daarover eenige gegevens mededeelt, die een denkbeeld daarvan geven. In het algemeen wordt geloofd dat, zoodra de kooldraden door middel van de glaspeer van de buitenlucht zijn afgesloten, er geen gevaar bestaat, ten opzichte vau de daarna uitstralende warmte. Proeven hebban echter uitgemaakt, dat een gewoon model gloei lamp, geplaatst in een reservoir waarin ]/2 Liter water, dit laatste binnen een half uur tot 40 graden Celsius zal verwarmen en bin nen het uur tot kookhitte zal brengen. Een dergelijke lamp, in aanraking gebracht met celluloid, zal deze sto'' binnen vijf mi nuten ontsteken. Katoen wordt eveneens binnen enkele minuten gezengd 011 spoedig daarna in brand gestoken. Zyden goederen worden, op een afstand van 10 cM. van de lamp gebracht, daardoor in 8 of 10 uur ge zengd. Vandaar dat gloeilampen voor deco ratieve doeleinden gebezigd en daarvoor dicht bij brandbarestolren aangebracht, geens zins ongevaarlijk zijn. De hersens van een mier zijn in verhou ding tot hare afmeting grooter dan die van eenig ander bekend schepsel. Te Parijs komt op 32 000 inwoners éen schouwburg, te Berlijn op 81 000, te Bordeaux op 84 000. te Pest op 85 000, te Frankfort op 100000, te Hamburg op 113000, te Wee- nen op 138 000, en te Londen,, trots de enorm vele schouwburgen, toch slechts éen op 145000 inwoners. In verhouding tot de be volking zijn er in Italië meer schouw burgen dan in ecnig ander land. Te Catania komt. reeds op 38(H) inwoners een schouw burg, in Florence op 15 000, to Bologna op 20 000, te Venetië op 24000, to Milaan op 30 000, to Turijn evenzoo, en eindelijk te Rome op 31 000 inwoners een schouwburg.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2