Donderdag 7 September 1899. No. 4908. 48e Jaargang. JUDAS. Stadsnieuws. Uitgave: Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post f 1.15. Ad verten tien 16 regels 60 cent; elke regel meer "10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 40 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGRACHT 5 0. Telephoon 19. KENNISGEVINGEN. Do BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art. 8 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat door hen aan J. RUIJS, en zijne rechtverkrijgenden, ver gunning is verleend om eene rund- en varkensslach terij opterichteu in het perseel alhier gelegen aan de Utrechtsche straat, kadastraal bekend onder sectie E. No. 1820. Amersfoort, den 4. September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINOK. De Secretaris. B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der Hinderwet. Brengen ter keunis van het publiek, dat door hen aan B. W. SPEELBERG, en zjjne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend om eene Stoomwaschinrlohtlng opterichten in het perceel alhier gelegen buiten de kieiue Koppel, kadastraal bekend onder sectie D. No. 1296. Amersfoort, den 4 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINOK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op art. 6 der Hinderwet, Brengen ter kennis van het publiek, dat een door CHR. PLEINES ingediend verzoek, met bijlagen, om vergunning tot het plaatsen van eene tweeden stoomketel van dertig paardekrachten in het tot zeeppoe- derfabriek ingericht perceel alhier gelegenaan de Korte Bergtsraat, bij het kadaster bekend onder Sectie D. no. 2007, op de Secretarie der gemeente ter visie ligt, en dat op Maandag, den 18den September aan staande, des voormiddags te half elf uren, gelegen heid ten Raadhuize wordt gegeven om, ten overstaan van het Gemeentebestuur of vau éen of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten van de inrich ting in te brengen. Amersfoort, den 4. September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINOK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. LOOZE INENTING. BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op artikel 18 der Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 184); Brengen ter kemiis van belanghebbenden, dat voor eenieder do gelegenheid tot kostelooze inen ting wordt gegeven op den EERSTEN en den TWEEDEN MAANDAG van de maanden Januari, April, Juli, eu October, telkens des namiddags te Feuilleton. 31.) Judas was maar half tevreden over den uit slag van zijn onderhoud met den heer Marson. Hy had weliswaar de belofte gekregen, dat Flory zijn vrouw zou worden, maar hij vreesde de tegenwerking van Judith. Wel koesterde hy voor de vrouwen bitter weinig achting, maar Judith was een bijzondere vrouw, met het ver stand en de geestkracht van een man. Hij wilde Flory trouwen omdat ze mooi was en rijk en de dochter van een aanzienlyk man, eu bij be sloot daarom Judith den volgenden avond weer te bezoeken en haar te dwingen, met de mid delen welke hij te züner beschikking had; van haar tegenwerking af te zien, en waarschijnlijk zou hem zyn plan maar al te goed gelukt zijn, indien Tanks niet tusschenbeide was getreden. Het was acht uur 's avonds en juffrouw Bin- ter's pensionnaires waren allen uitgegaan, be halve Judas, die in den salon zat en bezig was, bij zichzelven te overleggen op welke wijze hij Judith zou dwingen hem Flory te geven. Er werd gebeld en weinige oogenblikken la ter liet juffrouw Binter den detective, die naar den heer Guinaud gevraagd had, binnen. Tanks was nu alleen met den apothekersbe diende. U wenscht mij te spreken? vroeg Judas, zijn kattenoogen dichtknijpend. Ja, antwoordde Tanks, wees zoo goed mij eenige vragen te beantwoorden. Ik heb niet veel tijd, mijnheer Tanks, antwoordde Judas, ik uioet vanavond iemand spreken. drie ure, in de daartoo bestemde lokaliteit gelegen aan de Breedestraat wijk F. No. 133. Gedaan te Amersfoort, den 5 September 1899. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINOK. Dé Secretaris, B. W. TH SANDBERG. AANGIFTE VAN VERTREK UIT EN VAN VESTIGING IN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op bet Koninklijk besluit van den 27. Juli 1887j (Staatsblad no. 141), regelende de verplichting der ingezetenen tot het doen van aangifte voor de be volkingsregisters Herinueren den ingezetenen de op ben rustende verplichting tot het doen van aangifte van vertrek uit en van vestiging iu de gemeente, en brongen daartoe bij deze te hunner kennis de bepalingen van gezegd Koninklijk besluit, welke luiden als volgt 1. Zij die op den dag der volkstelling in den vreemde of iu eene der koloniën of overzce- sohe bezittingen van het Rijk hebben ver toefd, geven binnen éeue maand na hunne terugkomst biervnn kennis aan het Gemeente bestuur. Zij die b\j die telling zijn overgeslagen, geven binnen éene maand na don dag voor elke telling bepaald, vau dit verzuim kennis aan bet bestuur hunner werkelijke woonplaats. Voor de leden van huisgezinnen rust de ver plichting tot kemiisgoviug op het hoofd van el'- huisgezin. 2. Zjj die uit een Nederlaudsche kolonie, eene overzeesohe bezitting of uit den vreemde hunne woonplaats overbrengen in een gemeente bin nen net Rijk, doen hiervan aene verklaring aan het Gemeentebestuur vergozeld van het gebruikelijke getuigschrift voor hen die uit de koloniën of bezittingen, van een paspoort of veis- en verblijfpas of andere door de politie deugdelijk erkende bewijsstukken voor ben die uit den vreemde komen. Deze verklaring geschiedt binnen éeue maand na hunne aankomst in do gemeente. 3. Do kennisgeving in de twee vorige punten vermeld, gaat vergezeld van de noodige op gaven om in de bevolkingsregisters te worden ingeschreven. 4. Zij die hunne werkelyko woonplaats binnen het Rjjk verlaten om die over te brongeu naar een Nederlandsuhe kolonie, eeno ovorzeesche bezitting of naar den vreemde doen hiervan eene verklaring aau het bestuur der gemeente welke zjj verlaten. 5. Zij die kunne werkelijke woonplaats uit cone gemeente van het rjjk naar eene andere gemeente overbrengen doen hiervan cono verklaring aan het bestuur dor gemeente die zjj verlaten en waar zjj in bet bevolkings register zjju ingeschreven, met opgaaf der gemeente, waai- zij wenscbeu zich te vestigen. Zjj ontvangen een kosteloos getuigschrift -•■ferkel^kejvoougl van verandering U wilt zeker een onderhoud met den heer Marson of met miss Varlins hebben Judas was gedurende eenige seconden zóo ver- blult, dat bij niet wist wat te antwoorden. Mijnheer wil schertsen, zcide hij eindelijk. Weet u wel, roynheer, zeide Tanks, naaat hij zijn tegenstander aangekeken had, als wilde hij op den bodem zijner ziel lezen, weet u wel, dat u gevaarlijk spel speelt Waarom? Ik begrijp u niet. Dan is het wenscnelijk, dat ik u waar schuw. Ik ben, zooals u weet, detective, en heb mij voorgenomen den moordenaar van uw vriend Melstane te zoeken. Ik verdenk iemand. Axton Neen. SpolgerB Neen. Judas haaldt de schouders op. Dan weet ik niet wien u verdenkt. Ik verdenk Jules Guinand De Franschman schrikte in 't geheel niet integendeel, hij begon luid te lachen. Ik spreek in ernst, zeide Tanks. Wil u mij dan eens zeggen op welke gron den u mij voraenkt? Gaarne. U hebt mij verteld, een vriend van Melstane te zijn. Dat was een leugen. Gij hebt hem gehaat, omdat hij, evenals gij, ver liefd was op miss Marson. U wenschte hem uit den weg te ruimen en hebt de gelegenheid aan gegrepen, door in het doosje pillen twee r1"'- phine-nillen te doen. U vergeet, dat de pillen door den heer Wosk geteld zyn. Geef u niet de moeite om leugens te be denken. Ik heb met den heer WoBk gesproken en hij heeft my verteld, dat hij u hot doosje open ter hand heeft gesteld. Dat is gelogen I Ge hebt toen die twee morphine-pillen er 6. Ter plaatse, waar zij hunne werkelijke woon plaats overbrengen, doen zy uiterlijk binnen éene maand na nunne aankomst oen verklaring aan hot Gemeentebestuur, met overlegging van bet getuigschrift iu het vorige artikel ver meld. 7. Elk hoofd van een huisgezin geeft uiterlijk binnen éene maand kennis aan bet Gemeen tebestuur vnn ieder lid dut in hot huisgezin wordt opgenomen of daaruit gaat, inwonende dienst- en werkboden daaronder begrepen. Omtrent die kennisgeving geldt hot by sub. 3 bepaalde. Dezelfde kennisgeving geschiedt door af zonderlijk lovende personen, wanneer zjj an dere personen in hun huisgezin opnemen. Bestuurders vnn instellingen, gestichten en inrichtingon, niet staande onder bestuur of toezicht van het openbaar gezag, waar per sonen onder eenig bestuur samen wouen, geven maandelijks aan het Gemeentebestuur kennis van alle personen, die in du samenwoning zyn opgenomen of daarvan zyn uitgetreden. Do verplichting vervalt wanneer 1 ngs een anderen weg de veroischto kennisgeving voor hot bevolkingsregister gedaan is. 8. Onverminderd dn bovenstaande voorschriften is een ieder, door hot Gemeentebestuur daar toe opgeroepen, verplicht tot het doen der opgaven, die vereischt worden oni de be volkingsregisters in te vullen. 9. Overtredingen dezer bepalingen wordt gestraft niet hechtenis vau teu hoogsic vcortiou dagen of geldboete van ten hoogste hondord gulden. Gedaan te Amersfoort, don 5. Septembor 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Burgemeester, F. D. SCHIMMELFENN1NCK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. AANGIFTE VAN VERHUIZING RINNEN DE GEMEENTE. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT, Overwegende, dat do bepalingen der door don ge meenteraad don 20 Mei 1802 vastgestelde verorde- uirig regelende de verplichting tot het iloeu vau aangifte van de verhuizingen binnen de gemeente, niet behoorlijk worden nageleefd Herinneren don ingezetenen de op hen rustende verpliohtlng tot het doen van aangifte van verhuizing binnen de gemeente, en brongou daartoe b(j deze te hunner kennis de bepalingen vau gezegde verordo- ning welke luiden als volgt: 1. Do Hoofden van huisgezinnen ofafzonderlyk levende personen, binnen do gemeente van woning veranderendo, zyn verplicht daarvan binnen éene maand ten Raadhuize aan den Ambtenaar, belast met het bijhouden van hot bevolkingsregister, aan gifte to doen. 2. Zy die het voorneroen hebben to kennen ge geven om do gemeente te verlaten, en dientenge volge een getuigschrift van verandering van werke lijke woonplaats hebben ontvangen, zyn verplicht, indien zy van dat voornomen afzion, daarvan ter plaatse en aan den Ambtonaar in art. 1 vermeld, binnen deno maand na de dagtcokoning van hot afgegeven getuigschrift, konnis to gevon. 3. Do overtreding van elke der bepalingen van deze verordening wordt gestraft met een gold boete van ten hoogste zeven guldon. Gedaan to Amersfoort, don 15 September 1809. Burgemeester en Wethouder» voornoemd, De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINOK. De Secretaris, B. W. TH. SANDBERG. hij gedaan en Melstane is, roet den Jood in zijn zak, naar Jarlcheeter vertrokken. Ik moet zeggen, dat u zeer vindingryk is. Ik zal u nog meer vertellende heer Mar son is uw medeplichtige, hij heeft u aangozet tot den moord. U hebt do brieven, waaruit Mar- son's schuld blijkt, gestolen uit een pak dat nan miss Varlins geadresseerd was, en is gisteravond naar hem toe gegaan om hem te dwingen u do hand zijner dochter te schenken. Mooi bedacht, mooi beducht I Het is mijn stellige overtuiging, hernam Tanks, wiens bloed begon te koken bij de kalmte van den sluwen Franschman. Wat ik u zeide, is do waarheid. Wederom barstte Judas in lachen uit. Weet u wel, dat ik u in hechtenis kan nemen als verdacht van moord riep Tanks uit, zich meer en tneer op windend. Zeker. Doe het gerust; ik ben bereid u te volgen. Tanks beet zich op de nagels van toorn om dat hij voelde, dat aezo mnn slimmer wits dan hij. Hij mocht hom niet in hechtenis nemen, omdat hij geen voldoende bewijzen van zijn schuld hadhij kon hem niet dwingen to spreken over hetgeen Judas verzwijgen wilde. JtuUs zag zeer goed, wat er iu den detoctive omging en lachte in zyn vuist. Kan ik mijnheor nog met iets anders van dienst zyn vroeg hijwat ik weot, wi) ik u gaarne mededeelon, maar ik weet niets. Dat is een leugen. Ik houd mij overtuigd, dat je alles weet. U doet my al te voel eer aan, mynheer. Tanks zag hot nuttelooze van een langer onder houd mot Judas in en reeds wilde hy heengnan, toen hom oen gedachte inviel. Ik vermoed dat u, hoe kalm u thans ook schijnt, u toch, als u togenover don rechter staat minder op uw gemak zult weten, zeide hij. Dr. 11. IJ. Grootitiwegei), Remonstrantse!) predikant te Rotterdam, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan by de Godsdienstoefe ning in do Roinonstrantscbo kerk hier. In do Haadsvorgadoring welke Dinsdagmiddag van kwart vóór twooon tot kwart vóór vieren gehouden werd en welko werd voorgezeten door oen hoer Burgemeester waren alle 17 leden te genwoordig, mot uitzondering van do hooren Tromp van Holst en Vun Kalken. Nadut de nieuwbenoemde of herbenoemde leden, de hoeren mr. I'. J. F. van Voorst Vader, mr. J. O. A. van Zyst, H. W. van Ksveld, J. G. Klobor en A. A. 1 tamers, de veroischto oodon hadden afgelegd, wenschte de BurgomtJbter hen geluk met het opnieuw of voor do eerste maal gebleken vortrouwen hunnor medeburgors en verzocht hun plaats to nomen. Hierna worden do notulen der vergadering van 26 Augustus gelezen on zonder wijziging zonder hoofdolyko stemming gearresteerd. De heeren mr, Hoyligers on Visser werden alsnu benoemd tot loden van het stembureau voor do in do zitting te doene benoemingen. Allereerst werd met 12 stommen herbenoemd tot Wethoudor de heer M. L. Celoase, dio perio diek aftrad '2 stemmen worden uitgebracht op mr. Prikken, 1 briefje wits blanco. Wethouder Colosse zeide dunk voor het vortrouwen en verklaurdo do benoeming nun to nemen. Tot Ambtenaar van den Burgelyken Stand werd hierna met 11 stemmen herbenoemd mr. J. G. A. van Zyst, dio poriodiek aftrad1 stem werd uitgebracht op mr. Prikken, 3 briefjes waren blunco. Ook mr. Van Zyst toonde zich bereid, de herbenoeming nan te nemen. Hierna werden de afdcolingen getrokken. Do eerste zal worden voorgezeten door Wethoudor Ce losse en is saaingosteld uit do heeren Hamers, Vah Kalken, Tromp van Holst, CroookewU, Van Ksveld, Gerritsen en Van Boek. De tweedi wordt gepresideerd door Wothoudor Visser en bo- Htant IIit do heeren Qarjeanne, Van Eek, mr. U is van plan my in hechtenis te laten nemen? Nu, ik zal hot afwachten. Ik ben geen kind, dat ge met den boeman bang kunt maken. Ik zal u niet in hechtenis doen nemen als verdacht van moord, maar omdat ik u beschul dig van diefstul van brieven. Judas werd iets blocker dan hty was. Hij kende de EngelBche wetten niet genoeg om zqker te zijn dat Tanks hot niot in zijn macht had, hem van zijn vrijheid to beroovon omdat hy hem verdacht brioven te hebben gestolen. En zoodra ge in de handen zyt van da EngelBche wet, komt ge er niet meer uit. v6or ge alles verteld hebt, hernam Tanks, zich ver heugend over don indruk, dion zijn woorden maakten. Hy had terecht vermoed, dat Judas niet wist, hoe ver de arm der EngelHche wot reilde. Judas verzocht den dotoctio beleefd, weer plaats te nemen, aait wolk verzoek Tanks vol deed. Judas bleef stuun en begon, op theatrale wijze met de hand wuivend MijnbeerGij ziet con man van oer voor u. Myn eer is al hetgeen ik van mijn voor ouders heb overgehoudon en ik zou haar niet voor alle schatten der wereld verkoopou. Dit ge val is echer een zoor buitengewoon gevalzwyg ik, dun laad ik de verdenking van een moord op mijdaarom moet ik spreken en do schuld van een vrouw aan het daglicht brsngsu. Een vrouw? Ik zie, dut u verwonderd ie, mijnheer. Luister. Ik zul u vertcllon, wat ik omtrent den dood van mijn vriend weet. Jo zult toch niot beweren, dat oen vrouw hem vermoord heeft? Mijnheor, hernam Judas zyn linkerhand op zijn borst leggend, er gebeuron vreoselyko dingen op deze aarde. Wordt iwvolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1