Heyligers mr. Prikken, rar. Van Zijat, mr. Van Voorat Vader en Kleber. Tót leden van de Commissie voor de strafver ordeningen (art. 166 der Gemeentewet) werden herbenoemd de heeren Celosse met 12 en mr. Van Zijst met 10 steramen mr. Prikken verwierf 3 stemmen, 1 briefje was blanco. Tot lid der Commissie voor den Reinigings dienst werd met 14 stemmen herbenoemd de heer H. W. van Esveld, aftredend; 1 briefje was blanco. De benoeming van drie leden der Reclame- comtnissie voor de Inkomstenbelasting werd op voorstel van den Burgemeester z. h. st. uitge- Bteld tot een volgende vergadering. Z. d. en z. h. st. werd, conform het voorstel van B. en W. eervol ontslag verleend aan den heer H. E. van Sweden als ontvanger van het sluisgcld enz., wegens het vervallen dier betrek king. Het voorstel tot aanstelling van een sluis wachter bracht eenig debat. Dc heer Van Esveld heeft altijd gemeend, dat het grootste belang in deze minder gelogen was in het ontvangen van het sluisgeld dan wel in het toezicht op de waterverversching in de stad. Spr. vroeg zich thans af, kan deze goed verzorgd blijven voor f50? Zij zal nu ver moedelijk komen in handen van een minder intellectueel ontwikkeld man, die haar niet zóo coeur zal nemen. Spr. vraagt daarom aan B. en W.ziet u kans, dat waterverversching en waterloop evengoed zullen geschieden tegen een belooning vau slechts f50? De Voorzitter antwoordt, dat, voorzoover aan B. en W. bekend is, de hoofdbetrekking was het ontvangen der sluisgelden. De zaak heeft mogelijk een andere geschiedenis, doch zij is vóór spr. tijd ontstaan. Op de tweede vraag kan spr. volmondig toestemmend antwoorden; het toezicht berust bovendien bij Publieke Wer ken en de f50 worden gegeven opdat men te zijner tijd iemand hebbe, die in de buurt der hoofd-schutsluis woont. De heer Van Esveld meent uit dit ant woord te hooren, dat B. en W. juist hoofdza kelijk denken om het innen van het sluisgeld, maar van oneindig meer gewicht is de qiuestie der waterverversching. Spr. blijft er aan twijfelen of voor f50 het zeer veel zorg eischende werk van het tijdig openen en sluiten der slui zen wel naar behooren kan geschieden. De Voorzitter repliceert, dat het D. B. meent zeer goed gereed te kunnen komen voor f 50 en dat het toezicht zeer goed zal zijn. Het in- en uitlaten van water geschiedde in den regel toch reeds op uitnoodiging van het D. B. Spr. moet echter opmerken, dat er geen sprake meer kan zijn van het innen van sluisgelden, aangezien de Raad deze ophief. In stemming gebracht, wordt hierna met al- gemeene stemmen besloten, een sluiswachter aan te stellen op een jaarwedde van f50. Hierna ontspon zich een lange discussie over het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een Politie-bureau, met, hun advies, strekkende om plan C aan te nemen. Ter geruststelling van sommigen zij al aan stonds meegedeeld, dal het resultaat dezer dis cussion was, dat nadat met 8 tegen 7 stemmen besloten was om de zaak niet nogmaals it tête reposée in de afdeelingen te onderzoeken, met 12 tegen 3 stemmen werd besloten tot uitvoe ring van plan C, geraamd op f 17 S30 en dat dientengevolge het nieuwe bureau komt waar thans het telephoon-bureautje staat, terwijl een klein telephoon-kantoortje komt in het grasperk naast het huis van dr. Croockewit. De mooie boomengroep aan de Beekzijde blijft dus onaan getast. Mr. Prikken zeide, dat reeds in het verslag van 97 door den Commissaris van Politie werd ge wezen op don hoogst onvoldoenden toestand van het bureau, welke rechtmatige klacht in 98 her- hauhl werd en zonder twijfel ook wel in 99 zal 'geslaakt worden. In nog sterker bewoordingen lieten B. en W. zich over dien onhoudbaren toe stand uit in hun advies en spr. acht hierin niets overdreven. Na een persoonlijk bezoek kwam spr. tot de overtuiging, dat de toestand onhoud baar is en dringend voorziening eischt. Naar het doel leiden echter verschillende we gen en brengen verschillende middelen. Het plan van B. en W. voorziet ongetwijfeld in een groote verbetering, die van langen duur zal zijn, doch eischt een opoffering van f 18000, terwiil daarenboven de verplaatsing van het telephoon-bureautje nogmaals f 2000 meebrengt. Er is hier sprake van twee plannen, éen van f18 000. éen van f12 730; bij het eerste komt het politie-bureau op de plaats van het tele- phoon-kantoor, bij het tweede blijft het omstreeks op de zelfde plaats. Het verschil van 5 mille vindt zijn oorsprong in de besparing der f2000 voor de telephoon, dat is het geld dat men aan de Boll-maatschappij zal uitkeeren om haar te krijgen uit de woning die zij gratis heeft van de Gemeente, Spr. vindt dit vreemd en betwijfelt bovendien cf er wel f 12 730 mee gemoeid behoeft te zijn. B. en W. wenschen het gebouw daar te plaat sen, omdat er anders een groote misstand zal komenmaar, vraagt spr,. zal een uiterlijk ze ker heel primitief telcphoon-gebouwtje niet mis-, staan tegenover het groote politie-bureau en op de gedachte plaats Het wil spr. voorkomen, dat de Gemeente-ar chitect volkomen geslaagd is met zijn ontwerp en spr. gelooft ten volle dat een gebouw van f13 000 alleszins een sieraad zal zijn voor dat Btadsdeel, doch vindt f13 000 veel geld. 8pr. is door bevoegden geïnformeerd, dat men een doel matig gebouw voor een belangrijk kleiner be drag kan bekomen, wel geen gebouw dat het uiterlijk heeft van een riante villa, maar dat toch niet zul misstaan. Dc toestand der Gemeente- financiëii is waarlijk niet zóo rooskleurig dan dat de Raad niet zou dienen tc zien op eenige duizenden guldens. Spr. eindigt met voor te stellen, dat do Raad de stukken renvoyeere aan B. en W. met ver zoek den Gemeente-architect op te dragen, twee plannen te ontwerpen welker uitvoering omtrent f7000 kosten. De heer Van Esveld heeft met ingenomen heid plan C gezien. De verbouwing van het oude bureau acht spr. volstrekt niet raadzaam, óok om de arrestanten-kamers in het vochtige Bousterrein. Als de architect op een vrij ter rein kan arbeiden, geeft hij bovendien beter irerk. Spr. gelooft, dat niemand het geld zal be klagen als de leelijke gebouwtjes zijn weggeno men en vervangen door een goed en fraai ge bouw. Mr. Prikken acht het wellicht te fraai, maar moet de Gemeente niet voorgaan met een goed voorbeeld, dat voldoet aan de redelijke eischen van welstand? Zulk een gebouw moet 50 60 jaar dienst doen. Maar spr. heeft ook enkele aanmerkingen. De voorgevel aan de Utrechtsche straat is zeer schoon de gevel aan de Plantsoenzijde echter heel lee- lijk en toch is deze ook een hoofdgevel omdat hij van den kant der Utrechtsche poort geheel in 't gezicht komt. Vooral de uitwas zou spr. weg willen hebben. Ook zou spr. gaarne worden ingelicht omtrent de f2000 voor de Telephoon-maatschappij. Stelde deze eischen of kuDnen B. en W. zulk een ge bouwtje zetten als zij willen? De heer Gerritsen heeft met genoegen gehoord wat mr. Prikken aanvoerde. Het voor- Btel kwam wel wat onverwacht en we weten werkelijk nog niet goed wat we willen. Spr. stelt daarom voor, de zaak opnieuw in de afdeelingen te behandeleu. In de zoo warme verkiezingB-periode van Juli werd door B. en W. aangedrongen om toch vooral zuinig te zuinig te zijn, omdat men an ders voor een te kort zou komen. Die vrees schijnt thans opeens weggevaagd. Spr. wil even wijzen op enkele noodzakelijke bij- uitgaven, als daar zijn voor meubilair, ver warming en verlichtingvan een mogelijke uitbreiding van personeel, ter stofi'eering van het groote gebouw, wil spr. maar niet gewa gen. Wat de quaestie van het telephoon-huisje betreft, is spr. het volkomen eens «iet den heer Van Esveld. Het gebouwtje uit Hilversum zal worden geplaatst op een der mooiste punten en is niet 3'/>X7, doch 2'/iX4 en in ieder ge- geval niet f2000 te duur betaald. Spr. zou willen vragen of het telephoon- kantoor niet onderdak kan worden gebracht in het politie-bureau. Het publiek maakt er tóch geen gebruik van, want daarvoor aange wezen is het Postkantoor en in dit kantoortje doet alleen dienst <5én beambte, die de comu nale verbindingen bewerkstelligt. Spr. eindigt met aan mr. Prikken te verzoeken, dit voorstel over te nemen in plaats van het door dien spr. ingediende en dus renvooy naar de afdeelingen, met spoedige behandeling, De heer Kleber voelt wel iets voor het voorstel- Prikken, doch nog meer voor het voor stel-Gerritsen en zal dit dan ook steunen. Een som van 118000 is waarlijk wel iets om nog eens tête reposée over te spreken. Mr. Prikken trokt nu zijn voorstel in. Mr. Heyligers verwondort het, dat men er niet aan gedacht heeft, bet telephoon-kan toortje op of in het Politie-bureau te brengen en dit gebouw middenin het Plantsoen te zet ten, desnoods met een flinken doorgang. De heer Visser, Wethouder van Publieke werken, zegt dat het plan C aan B. en W. matig toescheen, met het oog op de verfraaing van dit stadsdeelwat fraai is, is niet goedkoop, doch waar de burgerij voorging met de ver bouwing der huizen en verfraaiing der gevels, daar zou een steenen fort een ergerlijken mis stand geven. Spr. erkent het bezwaar der plaaising van het telephoon-gebouwtje aan den overkant, maar de f 2000 strekken niet alleen voor den aankoop ervan maar ook voor het overleggen der kabels. Indien men den telephoondienst zou onderbren gen in het Politie-bureau zou voor beiden een tijdelijk gebouw noodig zijn en de kosten hier van zouden vrijwel gelijk zijn aan het nu ge raamde. Spr. eindigt men te zeggen, dat hij ernstig in overweging geeft, het plan niet renvoyeeren naar de afdeelingen; het zal blijken te zijn het voordeeligste en beste; spr. moet sterk advi- seeren, het voorstel van B. en W. aan te nemen. De Voorzitter wil hieraan een kort woord toevoegen. Op de opmerking omtrent den weinigen tijd van voorbereiding moet spr. ant woorden, dat het voorstel reeds is ingekomen in de vorige zittiDg en dat ieder in de gelegen heid was, de stukken ter Secretarie in te zien. Spr. moet vooral waarschuwen tegen de aan neming van het voorstel-Gerritsen, bedoelend renvooy naar de afdeelingen, al kan bij de be zwaren der drie geachte sprekers zeer goed be grijpen, die wel voor minder gold een even goed gebouw wenschen, doch nalieten een tegenplan iu te dienen. De eenige weg daartoe is tijdwin- nen en dit kan bereikt door renvooy. Aan den geachten architect is opgedragen een zoo minkostbaar mogelijk plan le maken en spr. constateert niet genoegen dat in confcsso is, dat de toestand niet kan blijven bestendigd, maar oponthoud is èn gevaarlijk én ongewensent. Spr. ontraadt daarom ten zeerste de aanneming van het voorstel tot renvooy van de hoeren Gerrit sen, Kleber en Prikken. Op de stofi'eering vau het nieuwe gebouw met een grooter personeel wil spr. thans niet ingaandit is geen argument en de Raad heeft die uitbreiding te allen tijde in zijn hand. Wat betreft de opmerking des heeren Van Esveld moet spr. opmerken, dat als men de vier gevels alle even mooi wil hebben, dan alles veel duurder zal worden. En wat betreft den misstand van het telephoon-gebouwtje ver klaart spr. dat het gebouwtje te Hilversum heel netjes is. De Telephoon-Mantschappij heeft in ieder opzicht voldaan aan alle bepalingen der concessie en heeft volle recht op het huidige bureau tot het einde der concessie. Na lang durig tegenstribbelen is thans deze modus vi- vendi gevonden en f2000 is niot te veel voor de te gemoet koming aan onze plannen. Aangaande de betichting dat het D. B. in Juni zoo zuinig en nu zoo kwistig is, wil spr. een enkel woord zeggen. Ieder begrijpt waarop de heer Gerritsen doelde en vergeet tevens niet, dat bij de lecning reeds werd gerekend op een Politie-bureau. De rioleering is niet geweigerd uit overdreven zuinigheid maar om den nasleep, niet alleen voor de nieuwe- maar ook voor de oude wijken, waarmee vijftigtallen van f1000 zouden zijn ge moeid geweest. De Schadenfreude des heeren Gerritsen is hier zeker misplaatst. Spr. eindigt met de aanneming van het op- eehortingsvooratel-Gerritsen c. s ten sterkste te ontradendeze spoédeischendi zaak duldt geen renvooy meer. De neer Gerritsen geeft B. en W. in overweging het renvooy-voorstel over te nemen en herinnert er aan hoe hij zelf aandrong op den bouw van een behoorlijk Politie-bureau. De stemming zal nu een zeer onzuivere zijn. Bin nen een maand kan alles zijn afgeloopen en in acht dagen kan de /.ank in de afdeelingen aan hangig worden gemaakt. Dc heer Van Esveld is nu gerust over het telephoon-kantoortje, dat er uit zal zien als dat op het station te Baarn en zegt, dat het Ge meente bestuur moet voorgaan met een goed voorbeeld wat de versiering der stad betreft. Spr. zal stemmen tegen het voorstel-Gerritsen. De heer Gerritsen zegt, dat hot bedoelde kantoortje niet is als dat te Baarn, doch bet afgekeurde gebouwtje uit Hilversum. Mr. Heyligers vraagt of het brengen van den telephoondienst in het Politie-bureau werkelijk zoo duur zou zijn De Voorzitter kan hierop niet antwoor den. In geen der plannen is dit opgenomen en spr. weet dus óok niet of er plaats voor is en moet de beantwoording van deze yraag afwij zen als geheel onvoorbereid. Mr. Prikken zegt, dat hij zijn voorstel in trok en dat van den heer Gerritsen steunde, niet om de zaak op de lange baan te schuiven doch om haar nog eens goed na te kunnen gaan. Wel zeide de Voorzitter dat zij nu opeens zoo urgent is, doch het wil spr. voorkomen dat men niet zoo groote haast heeft, allerminst overijld te werk mag gaan. In 97, 98 en tot midden 99 heeft de zaak getraineerdeen uitstel van eenige dagen kan onmogelijk zoo hoogst ongelukkig zijn. In 't heele jaar is slechts éen afdeelings- vergadering gehoudenhet zou dus niet te veel gevergd ziju van de leden als ze nog in de loo- pende week eens bijeenkwamen. De heer Kleber concludeerde uit de ver schillende discussies, dat het hoe langer zoo meer wenschelijk wordt, de te renvoyeeren naar de afdeelingen. Op de opmerking, (lat bij het lee- ningsplan werd gedacht aan den bouw van het Po litie-bureau, merkt spr. op dat juist toen vele leden hun stem afhankelijk maakten van het al- of niet bouwen. Wethouder Celosse vindt, dat de zaak zóo breed behandeld is, in de kleinste bijzonderhe den, dat hjj meent te mogen concludeeren dat ook de niet-sprekers.a]le finesses kennen en er dus geen renvooy noodig is voor beter licht. De plannen en berekeningen van den architect zien we allen gaarne en kennen wc allen als hoogst betrouwbaar. Renvooy is slechts geoor loofd indien men niet voldoende is ingelicht; ieder blijkt hier volkomen op de hoogte, dus renvooy is on noodig. Het voorstel tot renvooy wordt nu verworpen met éen stem meerderheidvóór renvooy stem den de heerenmr. Van Voorst Vader, 'Gerrit sen, Kleber, Van Eek, mr. Prikken, mr. Van Zijst en mr. Heyligers. Het voorstel van B. en W. (plan C, begroot op f17 830) werd hierna aangenomen met 12 tegen 3 stemmen, die van de heeren Gerritsen, Kleber en mr. Prikken. Z. h. st. werd hierna conform het advies der Reclame-commissie besloten nopens eonigc recla mes togen aanslagen in dc Inkomsten-belasting. De stembureaux voor de verkiezing van éen lid der Provinciale Staten werden vervolgens saamgesteld uit de volgende heeren le stemdistrict (tevens Hoofdstenibureau) H. J. Croockewit, mr. P. J. F. van Voorst Vader, leden E. I/. Visser, plaatsvervangend-voorzitter, H. W. van Esveld, A. H. van Kalken, J. Knop pers, J. J. Berends, M. II. Pel, plaatsvervangende leden. 2e stemdistrict 51. L. Celosse, Voorzitter; A. A. Hamers, C. J. D. van Eek. ledenG. P. A. Gnrjeanne, C. Th. van Beek, mr. J. O. A. van Zijst, D. C. Prins, J. van Wessum, plaatsver vangende leden. 3e stemdistrict. J. G. Kleber, Voorzitter; mr. J. C. H. Prikken, A. M. Tromp van Holst, leden; D. Gerritsen, mr. J. Hevligers, C. A. van Bla- ricum, N. van Veen, L. Bron Verkerk, plaats vervangende leden. Tot onderwijzer aan de openbare Lagere school 3e soort Beekstraat werd met algcmcene stem men benoemd de heer J. W. Radersmn, te Hoog land; aan die aan de Koningstraat de heer C. Moerman, te Hof van Delft, eveneens met al- gemeene stemmen, beiden op de aanvangsjaar- wedde van f600. Op voorstel van B. cn W. werden dc volgen de straatnamen verleend: De straat tusschen de woningen der gehuwde militairen bij do Kazerne voor bereden wapens Ruiterstraatde straat van de Kampnoort langs de beek tot achter de kazerne: Flieroeekstrnat; de straat van de Steenenbrug tot den Hoevela kerstraatweg Hessenstraat. Na een amendement van rar. Heyligers, door B. en W. overgenomen, wordt besloten den naam Wolversteegte veranderen in Wolphert- straat en de beide daarop van het Sasje uitko mende dwarsstraten te noemen Eerste en Tweede W olphertdwarsstrant. De straat van de achterzijde van het Sasje, evonwijdig aan de Wolpber (straat, toegang gevend tot „Berg en Dal", zal hceten Dal straat. Do straten bij de militaire woningen bij de Infanterie-kazerne8le, 2e, 3e en 4c Kazerne straat. Dc straat langs de woningen van „Volkshuis vesting" nan de stndszüdc Tolstraat en die aan de zijde van den Berg Nicasiusstraat. Op het Kalfsveld de weg langs de beekWij- ersstrant; de weg van hot perceel bewoond door Mevr. Meinsma tot de bloemisterij van Van Bommel: Van Persijnstraat; de weg van de Beek tot aan die bloemisterijVan Aseh van Wijok- straat aldus naar dc laatste drie Burgemees ters. De weg onderlanga het Plantsoen nabij de oude gasfabriek: St. Aniiastraat. De verbindingsweg tusschen Arnhemscheweg en Leusdcrweg, in de zoogenaamde Burgerbuurt, Kroontjes molen. De wegen evenwijdig aan de Bouwmaatschap pij: Veldstraat, Weistraat en Bisschopsstroal. Ingekomen waren: goedkeuring door Gcdepu- eerden van besluiten omtront onderwijzend personeel aangenomen voor notificatie; ver zoek van de Muziekverecniging „Ciecilia" om verhooging van haar subsidie tot f300 ver zonden naar de afdeelingen, ter behandeling bij de Begrooting; een voorstel van IJ. on W. tot wijziging van art 3 der Verordening op de nummering in zoover dat do nieuwe huisnum mers niet ten minste 10 doch ten minste 6 c M. hoog moeten zijn, hetgeen reeds zeer vol doende is na urgentie-verklaring werd z. d. en s. li. st. conform besloten. Aan het eind der vergadering vroeg de heer Gerritsen iu verband met het gevallen be sluit tot bouw van het Politie-bureau: of de Raad de daarop betrekking hebbende stukken nog ter inzage krijgtzoo neen, of bepalingen worden opgenomen omtrent minimum-loon en moximalen-nrbeidstijd, en of, in verband met het in dc zitting na de gunning van den bouw der Gasfabriek behandelde, de Raad zal beslissen omtrent de gunning van den bouw van het Politie-bnreau. De Voorzitter zeide, bierop in een vol gende vergadering te zullen antwoorden en sloot hierna de zitting. De Kamer van Koophandel en Fabrieken zal hedenavond ten Raadlioi/.e een openbare vergadering houden, aanvangende te kwart over achten. Onze vroegere stadgenoot de heer C. V. Gerritsen is benoemd tot Wethouder van Amsterdam en heeft die benoeming aange nomen voor Handelsinrichtingen, Pensioenen, Statistiek en Armenzorg. Onze vroegere stadgenoot de lieer G. Srnitt is geslaagd hij examen voor sur numerair bij de Posteryen en telegraphie. Bij het tweede toelatings-examen voor het stedelijk Gymnasium zijn geslaagd voor klasse 111 0. A. E. Maitland, voor klasse V Edmond E. Visser. Twee candidaten werden afgewezen. De nieuwe cursus begon met 70 leerlin gen. De nieuwe cursus van de Hoogere Bur gerschool begint met -100 leerlingen, dat is ruim driemaal zooveel als in 1887 toen het aantal leerlingen 60 bedroeg. Bij gelegenheid van den jaarlijkschen ke gelwedstrijd om bet Koningschap der Club «Acht om den Koning" welke Dinsdagavond plaats bad op de prachtige baan in de Socië teit »Vereeniging" heeft de heer Th. Bianchi zich den titel van Sire verworven. Luitenant A. H. baron Van Hardenbroek van Ammerstol, van het 5e regiment infan terie hier, is op zijn verzoek voor den tijd van éen jaar op non-activiteit gesteld, met ingang van 1 September en buiten bezwaar van 's Rijks schatkist. De «Telegraaf" seint ons zooeven Aan het einde van zijn requisitoir ver klaart de Regeeringscorrimissaris Dreyfus schuldig en eischt zijn veroordeeling. Door plaatsgebrek zijn wij genoopt, eenige berichten lot een volgend nummer te laten liggen. 361 ate STAATSI.OTE.H1J. VIERDE KLASSE. Trekking van 47 Sept. (1600 loten). Ten kantore van den Collecteur te Amers foort zijn aan de volgende nummers te beurt gevallen Prijs van f400 op No. 15456. Pryzen van f 100 op nos. 8092,13019,13008 en 15053. Prijzen van f05: 1055 1001 1004 1081 1222 1227 1228 1230 1234 1245 10114 1075 1083 5581 5599 5(H)G 8078 8081 8091 1202512028 12037 12047 12070 12071 13018 13021 13027 13032 I3033 13034 13043 13054 13064 13085 13080 13087 13091 13099 15471 1549115497 15654 15003 15004 15071 15705 15710 20247 20255 20202 20290 20311 20320 20330. Te zamen 50 prijzen. Volgende trekkingen geschieden5e klasse 18- 21, 20—29 Sept., 2—5 en 9—13 October. De vyfde klasse bevat, behalve de premie van f30 000 voor den laatst uitkomenden prijs van f 1000 of hoogcr, en de premie van f3000 voor het laatst uitgetrokken lot, de navolgende prijzen1 van f 100 000, 1 van f50 000, 1 van f25 000, 1 van f 15000,1 van 110000, 1 van f5000, 1 van f2000, 3 van f1500, 55 van f 1000, 05 van f400, 70 van f200, 170 van f100 en 3730 van 170. Lol en cn gedeelten zijn ten voormelden kantore (Breedestraat, wijk E. 350) nog ver krijgbaar, a f3.50 per

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2