Maandag 25 September 1899. PHOENIX-BROÜWERIJ No. 4913. 48e Jaargang. Binnenland. JUDAS. Stadsnieuws. II MEURSING Co. AMERSFOORT. Uitgave Firma A. H. VAN CLEEF.F te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.franco per post /'1.45. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, oflicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers '10 cent. Bij advertentiën varv buiten ue stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau KORTEGBACHT 11. Telephoon 19, KEN N 1 S G E V ING. AMIRSFOORTMEES™R de' GEMEENTE Gelet op art 8 alinea 5 der Provinciale wet, Brengt ter kennis, dat een afschrift van het proces-verbaal van candidaatsstelllng voor Óen M van de Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amersfoort, ter Secretarie ter in zage is nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten verkrijgbaar gesteld. Amersfoort den 22. September 1899. De Burgemeester voornoemd, F. D. 8CHIMMELPENNINCK. ln de »Arnhemsche-Courant" zegt de hoofd redacteur, het Kamerlid mr. Van Gilse, niet onbescheiden te zijn door mede te deelen, dat de in de Troonrede aangekondigde svets- ontwerpen tot regeling van de samenstelling der landmacht en tot nadere wijziging en aanvulling der Militiewet, reeds zijn inge diend e» de verschijning daarvan in druk in de eerstvolgende dagen verwacht mag worden. Nagenoeg gereed zijn ook de verbeterde regeling van de bevordering, het ontslag en de pensionneering van officieren, alsmede van de militaire pensioenen, zoowel voor de zee- als de landmacht. Aan de Kamer thans de taak om die nood zakelijke verbeteringen spoedig tot wet te verhellen De nadere nota van dr. Kuyper omtrent de Ongevallenwet is ter griffie van de Tweede Kamer ontvangen. Bij de Regeering is in overweging een wijziging van art. 16 van het Algemeen re glement van dienst op de spoorwegen, welk artikel betrekking heek op de afsluiting van wegen over den spoorweg. Bij bet Departement van Oorlog is een wetsontwerp in bewerking, waarvan de hoofd strekking is de mogelijkheid te openen, in ons eigen land de geweren M. 95 in het vervolg op de goedkoopste wijze aan te ma ken. Een som van ongeveer fl 750000 zal nog moeten worden uitgegeven voor den aan koop van 20 000 M. 05 en de bestelling van verwisselstukken voor ruim 50 000 geweren bij de fabriek te Steyr. Volgens de Haugsclie bladen heeft, op ver zoek van H. M. de Koningin, dr. A.Bredius Feuilleton. zijn ontslag-aanvraag als Directeur van het Kabinet van schilderijen in het Mauritshuis ingetrokken. Het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de Vrije en orde-oefeningen der gymnas tiek zal aanvangen op 17 October. Decom- missiën, met het afnemen van dit examen belast, zullen zilting houden te Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Leeuwarden, Zwolle en Venloo. Aanmelding vóór 15 October. Zie voorts Staats-Crt. 221. 36 Slot Ik verzoek jc nog enkele oogenblikken bier te blijven, zeide de detective. Yóu, je dit vertrek verlaat, moet ik weten wie aan mi sa Marson die morphine-pillen verschafte. Judas haalde de schouders op en ging weer zitten. Nu nam Spolgers het woord. Do zaak is deze, begon hijmiss Marson bc zocht mij eenige dagen vóór Melstane's vertrek naar Jarlehester en zij legde zulk een groote belang stelling aan den dag voor „Spolger'ss aapmiddel dat ik niet nalaten kon, liaar alle mogelijke in lichtingen omtrent de toebereiding daarvan tc ge ven. Ik maakte zelfs eenige pillen om haar alles duidelijker te kunnen verklaren. Daar de pillen een weinig morphine bevatten, woog ik zorgvuldig een weinig af en zij vroeg mij, wat er gebeuren zou, indien ik mij in liet gewicht vergiste en te veel erin deed. Ik antwoordde, dat zulks den dood ten gevolge kou hebben van de persoon, die ze innam, maar dat er nooit eou vergissiug kon plaats hebben, omdat in de fabriek de grootste voorzichtigheid in acht werd genomen, Zij vroeg nu niet verder eu ik verzegelde do flcsch weer. Bijna onmiddellijk daarop werd ik een oogenbliik uit dc kamer geroepen. Hot onderhoud duurde on geveer een kwartier, dus twijfel ik niet of liet on- gelukige kind hooft in mijn afwezigheid morphine uit de lleseh genomen. Zooals u zich zult herinne ren. mijnheer Tanks, was het zegel verbroken. Zij heeft thuis twee pillen daarvan gemaakt eu die la ter volgens het verhaal van Guinaud in het doosje niet het ..Spolgers-slaapmidclel" gedaan. Ik De Maatschappij tot Exploitatje van Staats Spoorwegen heeft het treinpersoneel geïn strueerd, dat van reizigers, die op de over gangsstations van andere spoorwegen geen tijd hebben om zich van nieuwe plaatskaar- ten te voorzien, en hiervan aan de conduc teurs kenuis geven, geen verhooging mag geheven worden, maar alleen de prijs van het doorreisbiljet tot het eerstvolgend station, waar zij zich van plaatskaarten kunnen voorzien. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen heeft den Minister van Water staat, Handel en Nijverheid er op gewezen, dat het, bij de invordering van kwitantiën en handelspapier door tusschenkomst van de post, herhaaldelijk voorkomt, dat die stukken worden teruggezonden wegens afwezigheid van den schuldenaar. Zij is van meening, dat die terugzending veelal zou kunnen worden voorkomen, wan neer werd toegestaan, dat een aan bedoelde stukken toegevoegde geperforeerde strook (waarop te vermelden, dat de eerste aau- bieding te vergeefs is geschied en de tweede zal plaats hebben acht dagen na de eerste) werd voorzien van het Jagteekeningsstempel van het kantoor van aanbieding en, door den aanbiedenden ambtenaar van het aangeboden stuk gescheiden, ten huize van den schulde naar achtergelaten. De Kamer heeft den Minister, onder over legging van een formulier, waaraan gehecht de door haar gedachte strook, verzocht te bevorderen, dat haar denkbeeld, zoo moge lijk, worde verwezenlijkt. Te Munnekezijl (Fr.) kwam een vreemde ling, die voorgaf Dam te beeten en te Hee renveen te wonen, om de families Spaak en Visser op te zoeken. Hij deelde hun mede, dat een belangrijke nalatenschap van een hunner voorzaten, in Indië overleden, nooit aan de rechthebbenden was uitgekeerd en dat daartoe thans pogingen dienden aange wend te worden. De man had reeds met een door hem bij name genoemden advocaat te Heerenveen de zaak geregeld en ook een advocaat uit Leeuwarden zou zijn diensten aan de zaak wijden. Omdat daartoe geld be- noodigd was, wist hij van twee personen satnen een rijksdaalder los te krijgen. Anderen, die de zaak niet vertrouwden, in formeerden bij den advocaat te Leeuwarden en bij dien te Heerenveen, doch vernamen, dat genoemde heeren van de zaak niets af wisten. Laatstgenoemde wist ook niet of er wel te Heerenveen een Dam bestond. In de «Sumatra Crt." komt de volgende anecdote voor, door iemand, die pas uit patria was uitgekomen, als historisch meegedeeld: Bij het verhuren van «kamers" in Holland, wordt, bij wijze van aanprijzing, dikwijls ge wezen op het «riante uitzicht". In steden be.-taat dit schoone uitzicht gewoonlijk in het gezicht op dakpannen, of'een onmogelijk miniatuur lapje grond, met den weidschen naam van «tuin'' bestempeld. Op indisch- gasten, maakt zoo iets aliijd een vermakelij ken indruk. Zoo bescheiden echter, als eens een kamerverhuurster in de stad der»peue- reraars" in haar opvatting van «fraai uit zicht" was, komt zelden voor. Deze prees eens haar «kamer" aan een indische familie aan, en na uitgevijd te hebben over de vele voortreffelijkheden dier lokaliteiten, zei het goede mensch«En dan heb uwes hier nog zoo'n riant uitzicht meheor" daarbij op een schraal boompje aan de achterzijde dei- woning wijzende. De «meheer" tuurde en keek nog eens rond, maar kon niets «riants" ontdekken, s Wat bedoelt u f' klonk z'n vraag. «Wel die boom daar" - hernieuwde aanwijzing. »Wat voor «riants" is daar nu aan hernam de huurder in spe. «Maar meheer, voor Indische menschen Daar is 't nou ommers net zoo ies voor". «Hoezoo, juffrouw «Vanwege de slaapoccasie, in de zomer meheer", luidde het verrassend bescheid, «in de Oost, slapen de menschen ommers, as 't werm is,in de boomen Bij besluit van den Minister van Finan ciën is de 362ste Staatsloterij vastgesteld," welke aanvangt 20 November 1899 en ein digt 9 Februari 1900. Volgens de Begrooting van Binnenlandsche zaken is het subsidie aan de gemeente Amers foort voor de Huogere Burgerschool op nieuw met f1000 verhoogd, en alzoo uitge trokken tot een bedrag van f 10 000, in ver band met een nader onderzoek omtrent de uitgaven ten behoeve van kinderen van niet-ingezetenen. Als men nu weet, dat de Begrooting voor de Hoogere Burgerschool f31000 beloopt, dat het Rijkssubsidie f 10 000 en de ontvangst aan schoolgelden f 11000 bedraagt, dan zal men toch wel inzien dat de zoo uitste kende school niet «zooveel handen met geld kost" als enkelen weieens willen beweren. De Commissaris der Koningin in deze pro vincie heeft de dagen en uren, waarop de loting voor de lichting der Nationale Militie alhier zal geschiedeu aldus bepaald Op Donderdag en Vrijdag den 19 en 20 October 18 ^9, te Amersioort, in «Amicitia" voor Hoogland, Leusden met Stoutenburg, Soest, en Amersfoort, en wel Op Donderdag den 19 October 1899ge meente Hoogland te 10'/2 uur, gemeente Leusden met Stoutenburg te 111/^ uur, ge meente Soest te l1/4 uur, voor de ingeschre venen der gemeente Amersfoort, wier ge slachtsnamen beginnen met de letter A tot en met E te 2 uur. Op Vrijdag den 20 October 1899 voor let ters F tot en met de letter Z te IOV2 uur. Bij de Vrijdag gehouden verkiezing vanéén lid voor de Provinciale Staten van Utrecht in het kiesdistrict Amersfoort (vacature jhr. mr. Bosch van Oud-AmeJisweerd) zijn bij den Burgemeester ten Stadhuize ingeleverd drie candidaat-lijsten en zijn candidaat ge- vrees, dat ik, ofschoon geheel tegen mijn wil, mede oorzaak beu van Melstane's dood, maar Judas heeft het denkbeeld in haar doen ontwakenhij heeft haar als 't ware den weg gewezen; hij is, in m\jn oogen bijna even schuldig als zij. Nu nog mooierriep Judas. Ik heb Melstane toch niet vergiftigd Mij kan de wet niets doen Ik lach om uw verwijten En tóch raad ik jo, Ironfields zoo spoedig mo gelijk te verlaten, zeide Tanks ernstig. Waarom Ik heb met de heele zaak niets uit te staan en bovendien weet niemand behalve wij er iets van. Eu tóch zal ik je dwingen deze stad te ver laten, Eeu man als gij, is gevaarlijk, eu daarom raad ik je, naar Frankrijk terug te keeren. Ik verlang volstrekt niet hier in dit afschuw- lijke land van regon on mist te blijven,antwoordde Judas; maar als ik lust had, zoudt gij mij uiet kun nen verdrijven. Probeer het oens. Judas gaf er echter de voorkeur aan, to verdwij nen en reeds wilde hij ten tweeden male de heeren van zijn tegenwoordigheid ontslaan, toen Hoger hem terughield. Nu zal jo óok nog aanhooren hetgeen ik te zeggen heb om miss Varlins volkomen in haar eer tc herstellen. Zij wist niet, dat miss Marson in het geheim getrouwd was en vernam dat pas van Flory gedurende haar ziekte. Zij hoopte, dat de zaak, nu Melstane töch dood was, geheim zou kunnen blij ven en daarom verlangde zij het pak brieven door tezi en, vóór het in handen van Tanks kwam; zij vermoedde terecht, dat het bewijs zich daarbij be vond. Dat Flory haar man vergiftigde, hoorde zij pas veel later, toen het ongelukkige meisje in een aanval van koorts haar geheim verried. Zij besloot zich voor haar op tc olFeren, ten koste van haar eigen levensgelukik smeekte haar dc waarheid te zeggen, maar zij weigerde en toen vvonderstelde ik, dat zij trachtte de verdenking op zich te laden 0111 eeu ander te redden. Ik dacht in 't geheel niet, dat Flory de schuldige kón wezen en hield Marson voor den moordenaar. Thans is het raadsel opgelost, mijne heeren, Flory vergiftigde Melstaoe, doch in dien zij dit in een aanval vau koorts niet had be kend, zou Judith gestraft zijn vooy een daad waartoe zij niet instaat zou zijn geweestBinnen weinige maanden hoop ik haar naar het altaar te geleiden en ik zal trachten haar het leed te doen vergeten, dat zij heeft uitgestaan, ter wille van het aan haar zorg toevertrouwde lichtzinnige kind. Het gezelschap giug uit elkaar. Judas vertok het eerst, zonder dat de overige heeren hem een blik meer waardig keurden; hij verliet Ironfields reeds deu volgenden dag en nie mand hoorde ooit meer iets van hem. Marson stierf spoedig nadat hij failiet was gegaan. Deze slag en de dood van zijn eenige dochter wa ren te veel geweest voor den ouden man. Axton is gehuwd met miss Varlins. Zij leven zeer gelukkig. Hun oudste zoon heet Octavius, evenals Tanks, de detective. De Ridderorde. Er is niets meer aar te doen, Lizc, zeide de oude mau met een zucht. Niets meer. het moet er van komen, de ridderorde moet er aan. Hij trok zenuwachtig aan de dekens en deed eeu zwakke poging 0111 het meisje, dat aan het andere eind van hot vertrek stond, beter ie kunnen zien. Ze staarde uit het venster, terwijl de tranen haar langs de wangen rolden en haar handen zich kramp achtig samenwrongen, 't Is het laatste, wat wij bezitten, sprak hij tever- geefs trachtend oenige vastheid aan zijn stem te geven. Eens, eens dacht ik, dat ik liever sterven zou dnu er afstand van doen. Hjj snikte als een klein kind. O, vader, doe het niet, ik zal trachten een be trekking te krijgen.... Ze trad aan liet bed en legde haar hoofd op zijn vermagerde hand. Hij zag haar liefdevol aan en streelde haar blonde lokken. Stel het niet uit, kind, zei hij aanmoedigend, 't Moet er toch van komen en 't begint koud te worden. Het vertrek was bijua geheel ledighet was ho- pelooze, meewarige armoede daarbinnen, armoede, die den geest knakt, den moed ontneemt. Zij brak het hart van den ouden man. die hulpelooB terneer lag eens de dapperste onder de dapperen nu vergeten, zonder vriend zijn einde tegemoet gnande, omkomend van gebrek. Zijn dochter overbaudigde hem na eenige aarzeling, het doosje met het kruis. Zijn lange, doorschijnende viiigers brachten het aan de lippen. Neem het, zij hij stokkend. Ik kan het niet meer zien. Ga. het zal ons geld opleveren en mor gen 't Was de oude verzuchting morgen maar steeds kwam de morgen en bracht niets dau hon ger en ellende. Morgen was Kerstmis Met de ridderorde spoedde Lize zich voort langs de straten. Ze drukte het doosje vast tegen zich aan, 't was als wilde ze het verbergen, als ging ze een misdaad begaan Plotseling kwam ze in botsing met een heer, die haar vrij onzacht tegen het lijf liep. Neem mij niet kwalijk, zei de heer, zijn hoed afnemend, 't Spijl mij, maar de mist is zoo zwaar dat ik Maar heb ik u niet bezeerd? O neen, dank u. Ik zchrikte alleen maar een beetje. Maar het kruisIk heb het doosje verloren

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1