Ingezonden. Bal-Zijde 40 cent sfccld de heeronC. T. van Reek, te Amere- foort (éen lyst) en J. Nefkens, to Amersfoort (twee Jgsten). De stemming zal plaats hebben op 4 Oc tober e. k. Door «Patrimonium", den Amersfoortschen «Roomsch Katholieken Volksbond", de tim merlieden-vereenigincen «Streven naar ver betering" en «Sint Jozef', en de «Vereeni- ging voor vakorganisatie' is het volgende adres verzonden aan den Raad der Gemeente Amersfoort Geven met vcrschuldigdon eerbied te ken nen; ondergoteekenden, allen bestuurders van te dezer stede bestaande arbeidersorgani saties, dat zy dankbaar zijn voor de proefneming met de bepalingen van minimum-loon en maximum-arbeidstijd in het bestek van den bouw der Gasfabriek genomen, verzoeken dat deze proefneming bij den bouw van het Politie-bureau en verdere Gemeente werk oh als vaste maatregel zal gehandhaafd blijven dat zij van oordeel zijn dat alleen betere bepalingen den arbeiders bepaald ten goede zullen komen redenen waarom adressanten U verzoeken in hel bestek van het te bouwen Politie bureau de bepalingen van minimum-loon en maximum-arbeidstyd zóo in te voeren dat zy beslist in het voordeel zijn der arbeiders. Een en ander hopen wy In de toelichting nader uit een te zetten. 't Welk doende, enz. TOELICHTING. Wij hadden gehoopt, dut do bepalingen bij den bouw vnu do Gasfabriek, voldoende zouden blijken te zijn, en wij meenden ook, dal de loonen, daarbij betaald, heel wat boter zouden ti)n dan dc vaak treurig lage loonen, die wy gewoonlijk betaald krijgen. Helaas, spoedig kwamen wij tót de ont dekking. dut dc loonen niet alleen onlóeroikeud waren voor ouzo behoeften, maar dat er in liet Be stek eenige locmten waren, die gelegenheid gaven tot knoeierijen, en wel: lc. In liet Bestek «taal niot opgenomen, dat al het work zooveel mogelijk op de plaats van don bouw zelf moet plaats hebben. Wat gebeurde er nu: De a ui nemer van de Gasfabriek liet het meeste houtwerk pasklaar maken op zijn werkplaats en betaalde daar veel lager loonen uit dan hij verplicht was te doen. Het zijn vooral de smeden, die het gebrekkige hiervan ondervonden. Sniidswork wordt zoo goed als geheel op de werkplaats vervaardigd, waar in Amersfoort als hoogste loonen geldt 12 il 13 et. per uur, zoodat zy niet voel bemerkten van de gun stige bepalingen waaronder zy werkten. 2e. In het Bestek ontbreekt ook maar eenige bepaling, die de ondcrhandschc aanbesteding weert. Dit moet o. i. onmogelijk worden gemankt. Waar 6en persoon een wetk aanneemt, mag hy weer niet zijn arbeiders dwingen (want dit iH het, en niet anders) onderling een gedeelte van het werk aan te nemen. 8e. In f>8 van hot Bestek der Gasfabriek, re gelende de verzekering tegen invaliditeit en onge lukken, moest, o. i. het volgende ingelascht wor den I)o aannemer is verplicht nevens de loonlijst, een lijst ie hangen, waarop vermeld zijn do uitkoe- ringen, die hy verplicht is uit te betalen, indien er een zijner arbeideis een of ander ongeluk overkomt. Het voornaamste artikel voor ons van hot reeds herhaaldelijk aangehaalde Bestek is 60, regelende den Irionsiaaiidanrd. Willen de loonen even hoog of liever lioogerzijn dan by particuliere werken, dan moeten wy beslist bij een minimum-arbeidstijd van 11 uur per dag een hoogor loon per uur ontvangen. BijvoorbeeldKun timmerman werkt 11 uur per dag. dus 66 uur po week. Zaterdags gaan daar ge woonlijk 2 uur af, zoodat hij 64 uur uitbotaald krijgt, du* 64X16 cent is f10.24. By een particulier werk werkt bij 18 uur per dag (soms langer) voor 16 cent per uur. Hij verdient dan dus 6X13—2 is 76X16 «>r f 12.16. Evcutoo is hot bjj de andere werk lieden. Daarom zouden wy dan ook gaarne zien, dat de loonlijst aldus werd veranderd: Timmerman por uur f 0.18— - - - - „0.20- Stukadoor of metselaar Opperman 0.14— Loodgieter 0.17 Smid n n 0.16— Schilder of behanger 0.18 Steenhouwer 0.20 Grondbewerker 0.16 Vcrtrouwondo U hiervan goede nota wilt nemen, teckenen wy dc Vc-rconigde Besturen. Ze hield verschrikt op en bukte. Wacht ik zal u helpen, zei de jonge man, haastig een lucifer aanstrijkend. Sakkerloot! Een ridderordeI Zij i* van mijn vader, zei het meisje verlegen. Toe, geef haar mij terug Ik ik De jonge man zag haar plotseling in bel gelaat. Wat wilt go er roede doen 1 vroeg hy bjjna ruw. Ge gaat baar toch niet verkoopen vervolgde hjj met een vreemde uitdrukking in dc oogon. Welk een hei)ie*chcnnis zou Hij hield verschrikt op, getroffen door haar smeekende houding. Hy sterft, fluixlerdo bot meisje, geef bet my terug, ik moet het verkoopen. Hy sterft van koude en honger. Ik zul zien, wat ik voor u doen kan. Mijn va der is kolonel in bet leger en indien uw voder In welk regiment diende hy In het dertiende. Hot dertiende? herhaalde de jonge man. Dat was mjju vadem regiment! Vw naam? Robertson. Weet ge, vroeg hy liewogen, hoe uw vftderdit kruis verdiende? Hij was liet dapperste van allen. Hij redde mijn vader het leven o, als hy het wist. En dat kruis zoudt ge verkocht hebbon? Hij greep haar by don arm. Kom mee, zei hy, ik moet myn voder by hem brengen. Ze ging met hem mode en terwijl zy voortliepen, merkte ny op hoe vermoeid en ellendig zo er uit zag en toch hoe lief. Vader! vader! wordt wakker! Hier is iemand voor u I riep Lizc, zich over haar vader hcenbuigend. Do oude man keerde zich langzaam om. ia het kruis Is bet weg 1 vroeg li'y zwak. Neen, neen, hier is hot nog, vaderl I Het Kalfsveld, pardon, do Van Persy n- straat, baadde Zaterdagavond voor de eerste rnaal na het mooie vuurwerk van verleden jaar, in een zee van licht. 't Gold een proefneming met gloeikousjes op de daar door de Gemeente-gasfabriek geplaatste straatlantaarns. Die kousjes zullen, als alle andere, op den duur afnemen in lichtsterkte, doch 't moet gezegd, dat ze mooi. flink licht gaven en zeker zal de keuzo uit dc drie leveranciers, die zoo ad oculos demonstreerden, een heel moeilijke zyn geweest. «Wat kan mij dat nu scheien, hoeveel menschen hier aan de stations uitstappen Zoo ging onlangs een onzer lezers ons te lijf; maar toen wo hem hadden uiteengezet, dat we dio cijfers vermeldden om te doen zien, dat er heel wat menschen per dag van de stations de stad ingaan, en dus, stellig bij hot in gebruik nemen van liet op zoo veel grootoren afstand gelegen nieuwe ver- eenigd station, een tram overvloedig reden van bestaan heeft, toen vond hij dio cijfers toch wel interessant. Hem en anderen ten genoege volgt hier een nieuwe opgaaf. Van 24 Augustus tot 0 September 11. wer den op het nieuwe station 11128 kaartjes door aldaar uitstappende reizigers afgegeven. Houders van abonnements- en vrijkaarten medegerekend, steeg toen het van dit station zich stadswaarts begevende aantal reizigers op minstens pl.ra. 3850, d. i. gemiddeld 275 per dag. Volgens vroeger reeds in ons blad ver melde opgaven bedroeg het aantal aangeko men niet-doorgaande reizigers op het oude station in de 'laatste zomermaanden pl.m. 0000 's weeks, d. i. gemiddeld 855 per dag, zoodat men kan aannemen, dat in aezen zo mer iederen dag een gemiddeld aantal van circa 1130 aangekomen reizigers met de be stemming Amersfoort met do treinen werden aangevoerd. De ontwerpen van onzen stadgenoot 'den tuin-architeet H. F. Hartogh Heys van Zoute- veen, tentoongesteld in de vitrines van Slot- houwar's Hoek- en Kunsthandel, hebben in de afgeloopen week stellig de aandacht ge trokken' die zij verdienen. Was het eene een ontwerp voor een fabrieks-terrein »up to date", het andere was oen plan voor de bloemisterij van een groot buiten, gelijk men die in Duilschlana en België veel-, in ons land nog wel niet heeft. Maar morgen wordt een ontwerp geëx poseerd, dat nóg meer aller aandacht zal trekken, dat, waarnaar Meyster's «Dool om Rergh" op het landgoed van den heer A. M. Tromp van Holst werd gereconstrueerd. Zijn we goed ingelicht, dan zal deze Dool hof reeds volgend jaar voor de wandelaars worden opengesteld. Een attractie te meer voor Amersfoort. Alsof wind- en regenvlagen het nog niet genoegzaam vertelden, dat we den herfst ingetreden zyn, die maar al te snel als op den voet gevolgd wordt door den winter komt nu waarlijk nog een andere aankondi ging 'n duit iu 't zakje gooien, maar van heel wat aangenamer aard. Het zyn namelijk de Erven W. van Za lingen aan de Varicensmarkt, die ons komen troosten, dat het toch niet alles akelig is, wat de winter brengt. Met hun advertentie van speculaas, die dagelijks weer versch bij haar te verkrijgen is, komen ons immers de December-feastdagen in de gedachte. Wij gunnen der firma, dat zy van haar smakelijk gebak niet genoeg in voorraad hebben kun. We hebben uit Rotterdam een nieuwe Inteekenlijst voor het bewijs van sympathie aan Mevrouw Dreyfus ontvangen, met de Goddank t steunde de oude man. Vader, wien denkt go, dat ik u breng?Iemand, die u kont van vroeger. Kennon? Mu kent niemand meer! Zoudt ge kolonel Marks nog niet eens gaarne Bjirekcir, vader T vroeg Lizo zacht. Kolonel wie? vroeg hy met trillende aten». Mijn Kolonel? Het volgende oogenblik trad do Kolonel naar voren. Robertson I Myn redder! Kolonel I Meer zei hy niet, met dc hond van zjjn kolonel in do r.yne viel hy in onmacht. Don volgenden dag was het Kerstmis en Robert son, bedolven in kussens, rustte in do warmo huiskamer van zijn Kolonel in een groote narm- stoel van al zyn doorgestane ellende uit. Liefde vol sloeg hij zjjn dochter gade, die de kolonelsvrouw behulpzaam was in de huishouding. Wo hebben een dochter gekregen, zei me vrouw met tranen in de oogen, wo hebben daar nltyd zoo naar verlangd. Lizo dankte roet ue oogen. Was het toeval, dat Jack eerst zijn moeder en toen Lizc aanzag, die lievig bioosdo? Eenige weken later, toon de familie zich om de theetafel had verecnigd, zei Jack plotseling: Moeder, Lizc wil u over een halfjaar verlaten. 't Werd plotseling stil in het vertrok. Lize's vader kuchte, do kolonel heet op zün knevelen mevrouw liet verschrikt haar handwerkje vallen en wendde zich tot Lizo. Maar kind Jack heeft mij gevraagd zyn vrouw te worden en ik heb Ja" gezegd, zei Lizc eenvoudig. vermelding dat deze vóór Zaterdag a. s. wordt terugverwacht. Wio dus, bij de zeer velen die teekenden, nog haar of zijn naam zou wenschen te voe gen, kome even te onzen bureele teekenen of zende ons onderstaand formulier inge- vuld terug Handteékening Beroep Het winter-seizoen, dat van het uitgaan wordt hier Dinsdagavond geopend door een concert vun de hoogst gunstig bekende «Wie nor Damen-Capelle onder directie van Frau Messerschmidt, de zelfde dus .lie in het «Pa nopticum" te Amsterdam en in «Seinpost'' te Soheveningen avond aan avond optreedt voor stampvolle zalen. Hopen we, dat de heer Lammerts van Bueren, zich mag verheugen in even druk bezoek van zijn goed ingericht lokaal. Een advertentie in dit nummer geeft ver dere inlichtingen. Luitenant J. Kooiman, van het 5e regiment infanterie hier, is ook in het jaar 1899—1000 belast met de opleiding en het onderricht van de jongelieden behoorende tot Reserve kader, en van hen die daarbjj een verbinte nis wenschen aan te gaan, in de gemeente Amersfoort en omstreken. De non-activiteit van den 2e luitenant der infanterie F. J. G. baron Van Hardenbroek van Ammerstol is op zijn verzoek met éen jaar verlengd. Luitenant H. J. Inden, van het 5e regi ment infanterie, is aangewezen tot het bij wonen van den Gymnastiek- en Scherm-cur- sus welke van 1 October tot 15 Januari by de Normaal schietschool te 'sGravenhage zal worden gehouden. Het Eereteeken voor belangrijke kygsver- richtingen is toegekend aan sergeant A. Slagt, van het 5e regiment infanterie, die gedu rende 4 jaren was gedetacheerd bij het leger in Oost Indië. Door den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie is aan 20 onderoffi cieren en korporaals, van het korps, die bij zonder hebben uitgemunt bij het geven van onderricht aan de miliciens van de lichting 1890, een maand verlof met behoud van soldy toegekend. Bjj het 5e regiment infanterie zijn o. a. bevorderd tot sergeant majoor-titulair, dienst doend luitenant t6 velde, de sergeant P. de Jong; tot sergeant-onderwijzer de sergeant E. Sluiter; tot reserve-sergeant, de reserve korporaals S. S. Gallée, Z. Regeiink, J. J. M. Pierot, J. G. Rutgers, J. Booij, F. VV. C. de Haas, M. Otten, J. F. G. Brevee, J. W. C. ört en H. van Loghem, en tot reserve-kor poraal do adspira^t-vaandrig J. H. van Borkom. Togen een sergeant van het 5e regiment infanterie is een instructie geopend wegens het verduisteren van gelden, hem ter ver zending per postwissel door een cadet toe vertrouwd. Men verzocht ons, dit te vermelden met dc uitdrukkelijke verklaring dut in dit geval niet betrokken is de sergeant-facteur Harmsen. De draaier by de Hollundsche IJzeren Spoorweg Maatschappij J. H. F. geraakte Vrijdag met zijn rechterhand tusschcn het center en een bout van de klauwploot eener draaibank, tengevolge waarvan genoemd li chaamsdeel werd gekneusd. 11 jj moest zich terstond onder behandeling stellen van arts J. C. Rolandus Hagedoorn. Gedurende zijn gedwongen rust wordt hem door de Maatschappij zijn weekloon uitgokeerd. Do loting voor do Nationale Militie zal te Buarn plaats hebben op Maandag (1 No vember aanstaande, voor Bunschoten, Raam, on Eemnes, als: gemeente Bunschoten te 1()t/2 uur, gemeente Baarn te 1 uur, gemeente Eemnes te 2J/2 uur. boerenhofstede «De ilooge Kamp" onder Hoogland, met aanhorigheden, ter gezamen lijke grootte van 19.0860 Hectaren, werd deze ingezet door J. van de Lagemaat op f13120 en het weiland door H. Kreikamp op f8190, terwyl de massa werd toegewezen aan J. Versteeg, te Achttienhoven, voor f21080. Vervolgens werden 42 perceelen weiland, genaamd «De Paardenkamp", groot 2.3560 Hectaren en gelegen in den polder Duist, ingezet door H. Kreikamp voor f1720 en toegewezen aan den heer H. R. Struve q.q. voor f2010. By de Dinsdag ten overstaan van Notaris Vos gehouden verkooping van de kapitale Door Notaris Van Blaricum werden Vrij dag ten verzoeke van de erven Van 't Kloos ter in het koffiehuis van de wed. Kamerbeek, publiek verkocht: 3 perceelen weiland ge naamd »de Blaak", groot 5.12.00 Hectaren, aan den heer IC. Lugtenstcin, te Soest, voor f 11 8801 perceel weiland, groot 43.80 Aren, aan den heer R. Hilhorst Az., te Soest, voor f290; 1 perceel weiland, groot 28.50 Aren, aan den heer C. W. Veenendaal te Soest, voor f 1801 perceel weiland groot 47 Aren, aan den heer C. Hilhorst Az., te Soest, voor f370; 1 perceel weiland, groot 36.20 Aren, aan den heer C. W. Veenendaal te Soest, voor f340; 1 perceel weiland, groot 14.76 Aren, aan den heer R. Iljlhorst Az., te SoesL voor f550 3 kampen weiland, groot 3.56.80 Hectaren, aan den heer A. van Paridon, te Baarn, voor f4140; 1 perceel weiland, groot 3.08.90 Hectaren, aan aen heer J. C. Hamer, te Baarn, voor f3150, en 1 perceel weiland, groot 3.37.80 Hectaren, aan aen heer J. van 't Klooster, te Soest, voor f3230, ln West-lndië zijn limoen-baden zeer in zwang. Drie of vier limoenen worden stuk gesneden en een half uur in een kuip met water gelegd. Het bad moet zeer verfrisschend zyn. Men zegt, dat de Arabieren het eerst boter maakten. Zy hingen de melk inzakken op de ruggen der kameelen en het gestadig schudden dezer dieren bij het loopen, deed de vloeistof in boter overgaan. Het opnemen van Ingezonden «tukken brengt altijd mede, dat de Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatste of i nimmer teruggegeven. jgoplaatsto stukken wordt Aan de Arbeiders! Wanneer men de arbeiderstoestanden hier in Amersfoort van nabij beschouwt en dus leert kennen, dan komt men onwillekeurig tot de onaangename ontdekking dat die toe standen niet alleen slechter zijn, bij andere plaatsen vergeleken, maar dat daarbij een demoralisatie heerscht zooals dat maar in zeer weinige plaatsen het geval is. De oor zaken daarvan moeten hoofdzakelijk ra. i. gezocht worden in de verregaande zorge loosheid en de drinkgewoonten. Hel laatst aangehaalde is wel een van de grootste oor zaken van achteruitgang. Ik wil hier nu geen onderwerp gaan be schrijven of bespreken over het drank vraag stuk, omrede ik meen dat de plaatsruimte daarvoor te klein is en mijn schrijven dus nutte'oos zou zijn, maar wel wil ik er op wijzen dat er thans voor den arbeider in het algemeen te Amersfoort een Tehuis (Ons Huis) is opgericht, waar hij gezellig kan gaan lezen, waar hij zyn vrienden kan opzoeken, waar hij gezellige avonden kan organiseeren, waar hij zich in éen woord kan wijden aan geestelijke kennis, zonder dat hem dit, behalve de zeer kleine contri butie van tien cent in de drie maanden, een cent behoelt te kosten. Zoowel dus de mo- reele als de materieele zijde is in bet voor deel van u. Zult gij arbeiders daar nu gebruik van maken, of zult gij het door uw onverschillig heid en laksheid leeg laten staan Dit zou te bejammeren zijn in de ergste mate, ja het zou onverantwoordelijk zijn, want waar men tot nu toe u zoo iets niet aanbood en gij uw troost moest zoeken op straat of maar al te dikwerf' in een kroeg, waar men eer stens een verpestende atmosfeer inademt en ten tweede men u bedient met vergift, wat men jenever noemt, daar biedt men u een gezellig Tehuis aan. O, dat gijlieden begrij pen wildet wat het zeggen wil menscb te zijn en dus ook de roeping, de groote ver antwoordelijkheid, daarvan ten volle begreept, er zou een andere geest en meer verbroe dering beerschen. Helaas men behoeft des Zaterdagsavonds en des Zondags de oogen maar door Amerfoorts straten te laten gaan en men komt al spoedig tot de realiteit dat tot f 14.66 per Meter alsmede zwarte, witte en gekleurde Hennoberg-ZIJde van 86 cent tot f 14.66 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 240 verschillende quali- teiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.). Franco en vrfl van Invoerrechten in huls. Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Honneberg's Zijde-Fabrieken (k. k k. Hoflever.), Zurich.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2