Marktprijzen. Advertentiên. bulp noodig is, en zich dan daarheen be geven. De gelden, aan het Roode Kruis verstrekt, zullen uus geheel ten bate van de Boeren wordeu aangewend. We moeten alweer een beroep doen op den weldadigheidszin van onze stadgenooten en alweer is het ten behoeve van onze stam verwanten in Zuid-Afrika dat we het wagen, andermaal aan te kloppen. Met milde hand is reeds gegeven uit ons stedeke, waar zoo heel veel nog gevraagd zal worden in den loop van dezen winter; maar komaan, met een beetje goeden wil en als men bedenkt, dat velen die een klei nigheid geven, gezamelijk heel veel tot stand kunnen brengen, als men slechts overtuigd er van is, dat eendracht macht maakt, dan zal het beroep van het Dames-comité niet onverhoord blij ven. Mevrouw Van Lingbeek, wier echtgenoot man van de daad, als altijd aan het hoofd der eerste Nederlaudsche ambulance naar Transvaal is vertrokken, heeft wel zeer groot gelijk, waar zij schrijft «er wordt veel geld gezondenmaar wat helpt geld, waar straks tegen het gewicht in goud geen le vensmiddelen meer te verkrijgen zijn en waar zij opwekt om, bijvoorbeeld ééns in de veertien dagen, levensmiddelen, verband- stoffen, enz. enz. te zenden. Welnu, het Dames-comité, dat zich hier constitueerde, zal in den loop dezer week een circulaire doen verspreiden, waarin het vraagt om dergelijke zaken, die zoo onont beerlijk zijn voor de verpleging der gewon den en herstellenden. Eu waarlijk, het kan zoo gemakkelijk. Indien iedere huismoeder éen kwartje per week op haar huishoudgeld bespaart en daarvan bericht zendt aan het lid van het comité dat het dichtst bij haar woont, dan kan deze elke week bij een winkelier in de stad (want alles wordt te Amersfoort ge kocht) een llinke bestelling doen van het geen in overleg met de andere leden van het comité net meest gewenscht is de winkelier, die zoo'n flinke bestelling ont vangt, zal er wel wat bij willeu voegen, en zóo wordt de bede verhoord. Legt dus, lezeressen, de circulaire niet on gelezen ter zijdebespreekt haar met uw echtgenoot, en ziet wat gij doen kunt. En gij, die geen kwartje per week missen kunt, verstaat u met de huismoeders in uw straat, brengt zóo samen éen kwartje bijeen, en steunt op die wijze net comité. Eén kwartje gedurende enkele weken zal u toch waarlijk niet deren. Het drukfouten-duiveltje heeft ons in ons vorig nummer leelijke parten gespeeld. We zeiden daarin: Door de Hollandsche ijzeren Spoorweg Maudschappij is thans definitief besloten zoowel de gebouwen als de terreinen van het in aanbouw zijnde station electrisch te j verlichten. En ziet er moest juist staan niet electrisch te verlichten. 't Ergst is wel, dat de booze gast de zelfde vergissing deed begaan door de overige bla den, die sedert hier ter stede uitkwamen. Ten behoeve van de Ned. Zuid-Afrikaan- sche vereenigiug hebben de bezoekers der Amersfoortsche Toynbee-vereeniging «Ons Huis" bijeengebracht f 1.575. Van onze vroegere stadgenoote Zuster K. ontvingen we voor het zelfde doel f 2.23. De Amersfoortsche Voethal-club «Quick" bracht gister f 304.84 bijnen. Niet minder dan 60 photographieën van »Oom Paul'', door deo heer Van de Pol ge heel belangloos afgestaan, werden verkocht. Plaatsgebrek noodzaakt ons, een en ander over dit uitstekend geslaagde sportfeest uil lien tot het volizend nummer. Tot F willige h4'Y Branuv de «Amersfoortsche Vrij- weer" is benoemd D. W. Gil- De Raad dezer Gemeente vergaderde he denmiddag te kwart voor drieën, voor de laatste maal onder voorzitting van mr. F. D. graaf Schimmelpenninck als Burgemeester. Tegenwoordig waren 13 ledenafwezig waren de heeren mr. Van Zijst, Croockewit, Gerritsen en Garjeannc. Na lezing en z. h. st. vaststellen der No tulen van de vergadering van 27 October, welke z. h. st. zonder wijziging werden goed gekeurd, werd in behandeling gebracht een nadere staat van oninbare posten der Inkom sten-belasting, dienstjaar 1898, welke z. h. st. werd goedgekeurd tot een bedrag f81.186. Het tweede suppletoir kohier der Inkom stenbelasting, dienst 1899, werd z. h. st. vast gesteld tot een bedrag van 1869.75. Het verzoek van den heer J. Pekelharing en eenige eigenaren van den weg, aanslui tende aan Korte Bergstraat en Oude Vlasak- kerweg, werd conform het prm-advies van B. en W. vervallen verklaard omdat de ver klaring der eigenaren niet overeenstemt met bet daarvoor bepaalde. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat ingekomen warenvan Gedeputeerden de goedkeuring van de otulerhundsche ve huur der tuinmanswoning en van twee hi is- jes achter de Hoogere Burgerschool; van den Minister van Binnenlandscne zaken de goed keuring van het besluit van 10 October no pens de jaarwedden van leeraren der Hoogere Burgerschool beide voor notificatie; een request van kapitein A. A. van SchifgaarJe nopens zijn aanslag in de Inkomstenbelasting, dienst 1899 wordt ter Secretarie gedepo- ueerd omdat de Verordening ten deze dui delijk spreekt. Eindelijk een bericht van mr. F. D. graaf Schitmnelpeumnck houdende mededeling van zijn verkiezing tot Gedeputeerde van dit gewest en de mededeeling, dat hij dit ambt heeft aanvaard. Naar aanleiding van dit laatste nam graaf Schimmelpenninck het woord en zeide Mijne lleeren, Het zal u wel niet verwonderen als ik thans een enkel woord tot u wil spreken. Mijne benoeming tot lid van Gedeputeerde Staten dezer Provincie was u niet onbekend, evenmin als het u onbekend was dat dit ambt onvereenigbaar is met dat van Burgemeester dezer Gemeente. Ik vertrouw en weet, dat allen billijken waarom ik mij de vereerende keuze liet welge vallen en ik ben trotsch op de vele blijken van aanhankelijkheid mij na die benoeming betoond, trotsch ook op het leedwezen dat mij werd go- geven bij de handdruk van gelukwensching. Waar ik de laatste maal iu deze vergadering den hamer hanteer, moet ik een woord spreken van grooten, werkelijk gevoelden dank. Ofschoon ik geen verzamelnatuur bezit, zoo heb ik toch verschillende geschriften en gedruk- teu verzameld die mij gebeurtenissen herinneren, voor mij van belang. Ik zocht daarin echter niet op, de woorden liet eerst in deze Raads zaal door mij gesproken. Ik deed dat niet, om dat ik ze mij nog te goed herinnerde o. a. toen ik zeide dat ik het Burgemeestersambt steeds als een der aangenaamste heb beschouwd; ik onthield mij van het doen van beloften maar hoopte, dat het voldoende zou ziju, dat liet mijn voornemen was om getrouw volgens mijn toen pas afgeleg'len eed te handelenen ik ver trouwde op de welwillendheid en de medewer king van oen Raad. Nu, na acht jaar, durf ik gerust verklaren, dat het ambt mij geen teleurstellingen baarde, dat ik gevonden heb wat ik meende te vinden en dat ik naar mijn krachten heb getracht, mijn plechtig gedane belofte gestand te doen. Waar mij geen teleurstelling.n zijn te beurt gevallen, waar ik heb kunnen meewerken tot het welzijn der Gemeente, daar is dat voorna melijk te danken aan den Rand. Zijn welwil lendheid, zijn medewerking, zijn beleefdheid stemmen mij tot groote dankbaarheid. Voor dat alles, Mijne Heeren, mijn zeer diepgevcelden dank. Zij, die van het eerste begin zitting hadden in den Rand, weten dat mijn presidium de duide lijkste sporen droeg van ongewoonteik bekleedde vóór dezen immers een geheel andere werkkring. En niet eenmaal is daarvan misbruik ge maakt integendeel, de Raad is mij zelfs altijd te genioet gekomen. Ook daarvoor grooten dank, Mijne Heeren. j Met trotsch mag en kan ik thans constatee- ren, dat de beraadslagingen altijd hebben ge- j dragen den stempel van onderlinge welwillend- I heid en onderlinge waardeering, bij soms het grootste verschil van inzicht. Dit was een sterk i bewijs van oprechtheid en ook hiervoor breng ik u thans mijn hartelijken dank. I Heeren Wethouders, u beiden dank ik even- zeer voor de goede verstandhouding die steeds j tusschen ons heerschte. Met groot geluk zal i ik menigmaal terugdenken aan de vele uren, 1 die wij samen doorbrachten in onze dagelijksehe bemoeiingen. I Ook tot u, Mijnheer de Secretaris, wensch ik i een enkel woord te zeggen, j Bij mijn intree-rede zeide in het onomwonden en ik heb liet gemeend en die mij nu goed kennen, zullen thans niet aan mijn woorden twij felen ik zou niet naar het Burgemeestersambt hebben gedongen, als ik den ouden, trouwen heer Scheltus niet naast me had geweten. Zeer dikwijls heb ik den niet genoeg geprezen en evenmin genoeg betreurden Scheltus geraadpleegd Toen ik een ander ambt aannam, verlichtte hij mijn taak en nam mij een zwaren last van de I schouders. En toen gij, Mijnheer de Secretaris, den man opvolgde die u reeds als zijn opvolger i had aangewezen, toen bloef ik gerust, want ook u steunde mij en stoudt mij steeds trouw ter I zijde. Ook u dank ik voor den steun, dien u mij j gegeven hebt. Ook wil ik een woord van hulde spreken tot I alle hoofd- en verdere ambtenaren, die mij mijn ambt zoo gemakkelijk hebben gemaakt, i Laat mij eindigen met een wensch. In mijn tijd is Amersfoort niet rijk geweest aan grooie evenementen; zijn omzetting in een groote garnizoensplaats geschiedde reeds onder mijn voorganger, ik heb slechts te lijden gehad aan eeu vrij gewonen loop van zaken. Maar ook kleine zaken hebben ban gvo 'te zorgen. Gij, Mijne Heeren, deelde die op steeds ver standige, bedaarde, voorzichtige wijze. De Financien vooral zijn een zeer teere plan ten, doch wat moet gebeuren, moet geschieden, doch ik hoop, dat de Raad steeds in de zelfde richting zal blijven voortgaan, met omzichtig heid en zich niet wagend op ijs van éen nacht. Ik eindig met de bede, dat God u zogene, persoonlijk en maatschappelijk, en uwe beraad slagingen doe gedijen voor Amersfoort. God zegene Amersfoort. Een warm applaus volgde op deze woor den, waarna de heer Visser, als oudste Wet houder in jaren, antwoordde Mijnheer Schimmelpenninck, U bracht ons dunk, doch de Raad is u dank verschuldigd en het doet ons leed, u als Voor zitter te verliezen. Op de acht jaren, welke u het ambt van Burgemeester bekleedde, kunt u met eere terug zien. U zeide, dat de Gemeente niet sterk is ver anderd, doch zij breidde zi-h in nw tijd toch vrij sterk uit, maar ik wil toch vooral wijzen op de hervorming onzer Gemeente-belasting, waardoor de druk meer evenredig is gewotilen op de uitbreiding van het onderwijs, waardoor de goede naam van onze Gemeente naar buiten zeer is versterkt; op de Gasfabriek, die welhaast in gebruik wordt gesteld. Niet alleen hebt u deze zaken voorbereid (loch ook hebt u een begin gemaakt met de uitvoe ring ervan. Maar vooral vond u tijd om bij de vele ge wichtige betrekkingen die u bekleedde bij Rijk, Provincie en Gemeente, nog instellingen van openbaar en bijzonder nut niet alleen met raad, maar ook met daad te steunen. Ik geloof niet onbescheiden te zijn als ik hier releveer hoe allen bij u een welwillend gehoor vonden, alB ik even zeg hoe zeer velen in u een grooten steun verliezen. Ik dank u dan ook namens de gchcele Bur- e°"£ dank u namens den Rand voor uwe goede leiding, die steeds zich kenmerkte door hoffe lijkheid en onpartijdigheid, en voor de loyale uitvoering der hesluiten. U herdacht de Wethouders, welnu, ik meen ook namens mijn ambtgenoot van onderwijs te spreken als ik u dankzeg voor uw meegaand heid, toegevendheid en vriendschappelijkheid in de vergaderingen van liet Dagelijkse» Bestuur. Over weinige dagen wellicht zult u uw ambt als Burgemeester neerleggen, doch ik hoop en vertrouw dat vele banden u zullen blijven bin den aan Amersfoort en ik weet, dat ik geen vergeefsch beroep op u duo als ik u verzoek om ook in uw nieuw ambt do belangen van Amersfoort vóór to willen staan. Moge het u gegeven zijn, dit in lengte van jaren te mogen doen. Hierna werd de vergadering te 3.13 ge sloten. (ongecorrigeerd.) Evenals indertijd bij de lezingen van inr. Smeenge, over Vakonderwijs, waren ook Vrijdag avond in „de Arend" maar heel weinig patroons en werklieden tegenwoordig toen hetvoorloopig comité in openbare vergadering de wonschelijk- heid besprak van de oprichting ecner Ambachts school voor Amersfoort en omstreken, en juist van den handwerkman wilde hooren wat tegen zulk een inrichting mocht in te brengen zijn en wat juist de grootst-belanghebbenden mochten willen toevoegen aan- of opmerken omtrent het ontworpen leerplan. Daarentegen waren, behalve de Burgemeester, de Wethouder van Onderwijs en de Voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar onderwijs, velen tegenwoorilig die, door als lid der Vereenigiug toe te treden, den gewenschten stoot gaven, d. i. toonden dat het particulier iniatief het voorbeeld gaf en dat zeer velen en straks zal het ledental (f2.50 per jaar) zeker nóg aanzienlijker worden zulle een nuttige instelling ook hier wenschen. Nadat kolonel Hagedoorn, onder-voorzitter van het voorloopig comité, een kort inleidend woord had gesproken en daarin, aan de hand dor ruimverspreide circulaire, devoordeeleneencr A:n- qaehtsschool had uiteengezet en er voor de zoo- veelste maal op had gewezen dat practische ken nis gepaard moet gaan met theoretische, en dat men niet langer kan volstaan met domme krachten, werd gelegenheid gegeven tot het maken van opmerkingen. Aan dit debat werd ongewoon flink deelgeno men en daaruit bleek, dat ook in de nrbeids- stnnden sympathie is met de school. De heer Buys, die de verschillende bedenkin gen der sprekers beantwoordde, deelde o. a. mede, dat de oprichtingskosten omstreeks f 10 000 zul len bedragen, waar voor Gemeente, Provincie en Rijk subsidie zullen verleenen, het laatste voor de helftdat reeds een zeer geschikt lokaal zoo goed als verkregen is; dat het schoolgeld van 6 tot o(i gulden per jaar zal bedragen en do school, als overal elders, een dagschool zal zijn dat volgens liet ontwerp-leerplan onderwijs zal worden gegeven in timmeren, meubelmaken en schrijnwerken, in metaal bewerking (smid, ko perslager, enz.) en in schilderen (huis-, decoratie schilder, enz.) en dat, indien blijkt dat er andere behoeften zijn, ook in andere vakken onderwijs zal worden gegeven. Dankbaar werd de wenk aanvaard, óok het oog te hebben voor het inetsclvuk. Het vergevorderde uur gaf aanleiding om niet aanstonds een Algemeene ledenvergadering le houden, zoodat deze weldra zal worden uit geschreven, in hoofdzaak om een definitief Be stuur te kiezen. Een werkman dankte het voorloopig comité voor de vele moeiten die het zich heeft ge geven om de stichting eener voor Amersfoort zoo hoogst nuttige Ambachtsschool voor te be reiden velen traden als lid toe middeler wijl ontving de waarnemend Secretaris mr. J. C. H. Prikken (Muurhuizen 24) rog tal van inschrijvingen als lid en hierna werd de ver gadering gesloten. Ook van het goede kan men te veel heb ben en voor or.s klein stedeke, roet zijn vele verplichte vergaderingen en andere gelegen- beden tot uithuizigheid, wordt het wel wat heel druk. 13 November. Volkszangschool in Ainicitia. 14 November. Gebr. Wilson in de Arend. 15 November. Mevrouw Tyssen- Bremer- katnp c. s. in Amicitia. 16 November. Mr. Sineenge's Ntits-iezing. 17 November. Gruenecke's Wienerinnen in Amicitia. Men zie overigons do advertentiên in dit blad. Men vraagt ons, do aandacht te vestigen op de Algemeene vergadering van .Licldu* digheid en op de vergadering van het #Nut' Deze laatste is, zonder introductie, voor ieder kosteloos toegankelijk en dringend wordt verzocht, personen op te wekkon die samenkomst bij te wonen. Hedenochtend 11 uur werd liet stoiïelijk hulsel ter aarde besteld van den milicien Van den Berge, van de lichting 1899 en bohoo- ronde tot het 5e regiment infanterie. Dat wij melding maken van zijn verschei den, ligt hierin, dat de zeer oppassende jon geman, de steun zijner moeder, op het veld van eer en als slachtoffer van /.ij» plicht ge vallen is. Immers hij was als hospitaal-soldaat belast met de verpleging der typhus-üjders en is door die vreeselijke ziekte aangetast en in den bloei der jaren van zijn troostelooze moeder weggerukt. Hij ruste in vrede. Luitenant kwartier-meester Koolhaas Revers, van het 5e regiment infanterie, is op zijn verzoek overgeplaatst naar bet le regimnnt infanterie, te Assen. Luitenant-kwartiermeester W. K. Rutgers, van het 2e regiment infanterie, wordt over geplaatst naar het. 5e regiment hier. Door architect Herm. Kroes werd Don derdag in het «Hotel Schwemmer" aanbe steed, het amoveeren van perceel F. 49 aan de Longest raat en het bouwen van een win kelhuis met bovenwoning. Inschrijvers waren de heeren J. H. Noorman, te Zwolle, voor f10 710 on W. van Achterbergt], hier, voor 1 10727. Donderdagnamiddag had hier een ernstig ongeluk plaats. Een transportwagen van de veid-artilierie, welke aan de v/asch-inrichting van den heer Speelberg linnengoed bau geladen, kwam uit het bek van liet erf rijden, toen een hond tegen een der beide aange spannen paarden opsprong. Dit paard, dat voor ecnigen tijd er ook reeds van door geweest was, schoot achteruit, het andere en den wagen meesleepend, zoodat alles in de Eem terechtkwam. De berijder mocht er, niettegenstaande hem door vele handen hulp werd verleend, niet iu slagen de beide paarden levend uit het tuig te krijgen. Een oogenblik later werden hun lijken en de wagen, welke laatste niets geleden had, op het drooge gebracht. Men telephoneert ons uit Baarn, dat door den geweldigen storm van Zaterdagavond de Ëemnesserpoiders weder onder zijn geloopen. Amersfoort, 10 Nov. 1899. Tarwe 10.— a fU— Rogge f0.— k f0.— Boekweit f0.a f0.Appelen f3. a f6.Peren f4.— a f7.Zand- aardappelen f1.50 a 11.80 Hoender- eierer. f7.— a f7.50 p. 100 st. Gras- boter f 1.20f 1.40 p. k. Kippen f0.50af0.90 Knikens f1.a f 1.20 Piepkuikens 10.30 a 10.(50 -- Eenden f0.60 a f0.90 Hazen fl.50af2.— Wilde koiiyneu 10.40 10.50 Tamme konijnen 10.a 10.p. st. Dui ven f0.30 a 1'0.50 p. paar Vette varkens f0.— al0. Magere varkens f10a f 14. Zeugen 1*30 f50. Biggen f5.— a f7.—. Vette Koeien f0.— a 10.Guste koeien 10.a 10.Kall'koeien 1*0. a 1*0.Kalfvaar- zen f0.a f0. Pinken 1*0.a 1*0. Pinkstieren f0.a 10.Vette kalveren 10 a f0.— Aangevoerd waren ongeveerheet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boek weit, 200 heet. Appelen, 30 heet. Peren, heet, Kleiaardappelen, 300 heet, Zandaar- dappclen, OOfX) st. Hoendereieren, 1400 kilo boter. kilo Margarine, Vette varkens, 15 Magere varkens, Varkens voor expoi'tslagerijeu, 300 biggen en 10 zeugen. beide aanstaanden Donderdagavond le houden. Heden overleed zacht en kalm, na een langdurig, smartelijk doch geduldig lijden, onze innige geliefde Echtgenoot», Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mejuflrouw CATRINA JOHANNA van WOUDENBERG geboren Van WIJLAND, in den ouderdom van ruiin 02 jaren. N. A. van WOUDENBERG. J. A. LOSVan Woudenberg. H. LOS. J. N. van WOUDENBERG. m. j. van woudenberg- Mekkers. n. w. van woudenberg. g. A. van woudenberg— Steusel. m. c. j. van vulpen- van Woudenberg. A. van vulpen. A. van woudenberg en KLEINKINDEREN. Amersfoort, 10 Nov. '99.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2