Stadsnieuws. Gemengd Nieuws. Hen ïeberg Zijcle Marktprijzen. Advertentiên. ECHTSCHEIDING. drukt, mits zij ia geen enkel opzicht de duidelijke aanwijzing van het adres en de plaatsing van de stempels en aanteekeningen van den postdienst belemmeren. Met uitzondering van de frankeerzegels en van de bovenbedoelde strook voor het adres, mag geenerlei voorwerp bij de briefkaarten gevoegd of daaraan vastgehecht worden. Op briefkaarten, gebezigd tot het aanbieden van een over te seinen telegram of tot het geven van kwijting, mogen de noodige telegramze gels, respectievelijk plakzegels, aan do ach terzijde worden vastgehecht. Het is den afzender van een briefkaart met betaald antwoord geoorloofd om, hetzij in schrift, hetzij door opplakking van een strook, zijn naam en zijn adres op de voor zijde van het voor antwoord bestemde ge deelte te vermelden. Het is geoorloofd, briefkaartformulieren te bezigen welke niet van Rijkswege zijn uitgegeven, mits zij met de van Rijkswege uitgegevene overeenstemmen wat betreft Je afmetingen en stevigheid van het papier. Ten aanzien van de afmetingen kan in een verschil van ten hoogste 5 m.M. met de Rijks-fórmulieren worden berust, zoodat tegen het bezigen van particuliere briefkaarten van 1.15, resp. 145 m.M. in de lengte en 85 resp. 95 m.M. in de breedte geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. Het opschrift «Briefkaart", al of niet met bijvoeging van eene vertaling van dat woord in eene andere taal, mag zijn gedrukt, ge stempeld, dan wel geschreven, mits het slechts duidelijk leesbaar zij. De particuliere briefkaart-formulieren welke aan de gestelde eischen voldoen, zijn zoowel in het binnenlandse!), als in het bui- tenlandsch verkeer toegelaten. van f60, f 40 en f25 tot een pakje had ge maakt en met zijn papieren in don binnen zak van zijn jas gestoken. Te Amsterdam kwam hij in kennis met een hem onbekenden Duitscher en aange zien zij landslieden waren, werd door H. alle vertering betaald tot zelfs de reis naar Arnhem, waar zij Vrijdag aankwamen. Na gegeten te hebben, begaven de vrienden zien naar een café chanlant en werd 11. des nachts omstreeks 2 uur door de politie be schonken op de Korenmarkt liggende ge vonden, zonder overjas en dan ook zonder geld. De nieuwe vriend heeft zich daarmede verwijderd, zoodat H. thans zonder een cent aan het Politiebureau zit. Daar is proces verbaal opgemaakt en na lang zoelcen de naam van den vermoedelijken dader opge spoord, terwijl diens aanhouding telegrafisch is verzocht. Arnh. Crt. Zonder commentaar. Prof. Tilanus zond zeventig kisten met verband- en voedingsmiddelen naar Zuid- Afrika, omdat de Duitsche booten geen vrachtgoederen meer konden laden, met En- gelsche booten. Die kisten staan nög in de dokken te Lon den en er is «geen gelegenheid" ze voor alsnog te verschepen. (ja,ijaen weg, ter'overwinning kan leiden. Volgens welk artikel van de Intern.Uo- J KJme„ dan in grootpn getai„ De oudste predikant der Ned. Hervormde gemeente, ds. D. P. M. Gruswinckel, verzocht ons, het volgende te willen opnemen: De Kerkeraad van de Ned. Herv. gemeente te Amersfoort heeft besloten om aanstaanden Woensdag 29 Nov. des avonds te 7 ure, een Bidstond te houden in de St. Joris-kerk met het oog op de toestanden in Zuid-AlVika. De drie •predikanten dezer gemeente zullen bij die gelegenheid ieder een kort woord spreken. In zekeren zin was zulk een Bidstond niet noodig, omdatiedere predikant vanzelf in deze dagen zijne hoorders bepaalt bij het geen in het verre Zuiden gebeurt, en van zelf in het gebed hart en hand opheft tot den Vader der lichtenmaar toch gevoelde de Kerkeraad, dat de Gemeente, als gemeente der geloovigen, een daad moet doen, waarin ze krachtig uitspreekt zoowel haar geloof, dat het onrecht niet kan zegepralen, omdat «recht" gaat boven «macht," als haar ge loof, dat Gods aangezicht moet gezocht wor den, omdat Zijn machtige arm kan uitred den, kan steunen, en, langs den minst moord- nale conventie zou dit nu weer zijn Op 31 December 1898 waren hier te lande 24 473 inrichtingen waar krachtens vergun- i ning sterkedrank in het klein werd verkocht, dat is 112 minder dan een jaar te voren. In 1882, het eerste volle jaar waarin de Drankwet werd toegepast, waren er nog 33 287, zoodat in 16 jaren 8814, of ruim een vierde, zijn verdwenen. In 1882 vond men hier te lande nog 1 drankgelegenheid voor elke 125 inwoners: thans is de verhouding gedaald tot 1 op de 204. Noord-Brabant heeft nog altijd het on gunstigst cijfer, 1 op 133 inwoners (in 1882 was het 1 op 112). In de andere provinciën is het belangrijk beter gesteld. De meeste bezitten op ongeveer 200 ingezetenen éen «localiteit". Aanmerkelijk minder drank buizen waren in Utrecht (1 op 220), Zuid Holland (1 op 240) en Noord-Holland (1 op 260). In Amsterdam was het 1 op de 340, in Rotterdam 1 op 315. in Den Haag en Haar lem 1 op 310, in Utrecht, Arnhem en Lei den 1 op 225, te Zwolle 1 op 185, te Leeu warden en Maastricht 1 op 160, te Gro ningen 1 op 135. Reizigers, gaande naar stations in België of Frankrijk, die slechts voorzien zijn van plaatskaarten tot-, of van Kilometerboekjes ingevuld voor Rosendaal en die zich aldaar van nieuwe plaatskaarten wenschten te voorzien, mogen doorrijden tot Esschen. Door de zorgen van de administratie der Belgische Staatsspoorwegen worden te Es schen nieuwe plaatskaarten van Rosendaal tot de bestemming uitgereikt. Een sterk geval van de nu vrijwel epide misch geworden zucht om collecten te hou den, heeft zich voorgedaan in Geldersch Veenendaal, waar een vrouw bij de dorps- genooten rondging om bijdragen voor.de trouwjapon barer dochter, die weldra zich in 't huwelijk zal begeven. Voor de Rechtbank te Maastricht hail zich verleden week te verantwoorden de Burge meester der gemeente Mesch, beschuldigd van knevelarij, door op de kermis aldaar van de eigenaars der kramen staangeld te hebben laten innen, wetende dai dit niet verschuldigd was. Beklaagde gaf toe, die gelden te hebben laten invorderen, ten behoeve van een klee- dingstuk voor den Gemeenteveldwachter. Het O. M., hoewel toegevende dat de in ning niet door beklaagde was geschied om zich te verrijken, moest evenwel volgens de wel een week gevangenisstraf eischen. Een gegageerd O.-I. militair, zekere H., die jl. Maandag te Amsterdam uit de tro- Een terugkeerde, waar hij twaalf jaren door- racht, had daar door buitengewoon zuinig te zijn en voor verschillende personen paar den te dresseeren, in dien tijd een sorn van f!2 0UO bespaard, welke hij in bankbiljetten i grooten getale 1 men om daardoor elkander te steunen in onze dierbaarste overtuigingen, en de belan gen onzer stamverwanten neör te leggen aan den voet van Gods troon. Namens den Kerkeraad noodig ik u, door dit blad, tot deze samenkomst, dringend uit, terwijl ik er aan toevoeg, dat er, be halve de gewone collecten, een derde col lecte zal gehouden worden voor weduwen en weezen van hen, die op het slagveld ge sneuveld zijn of uit den strijd verminkt terugkeeren. Toont ook in dezen uwe har telijke belangstelling, al hebt gy hoogstwaar schijnlijk reeds op andere wijze uw oll'er gebracht. Denkt er om, dat, als de oorlog nog lang duurt, de ellende zeer groot zal worden, en de behoeften zeer vele zullen zijn. H.H. M.M. de Koninginnen zullen Donder dagmiddag op H. D. reis van Apeldoorn naar 's-Gravenhage omstreeks twee uur stadstijd aan het Centraal-station hier aan komen en, na een kort oponthoud, via Utrecht Hun reis vervolgen. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen als Burgemeester van Amersfoort rar. F. D. graaf Schimmelpennink, met dank betuiging voor de bewezen diensten. Onze vroegere stadgenoot ds. P. M. Kei ler van Hoorn, predikant der Ned. Hervormde gemeente te Dordrecht, is benoemd tot rid der in de orde van Qranje-Nassau. Donderdagavond is m «Ons Huis" aan de Kortegracht een Zangvercenigiug opgericht. Als Directeur zal optreden de heer O. Ak kerman. Het Bestuur is saamgesteld als volgtB. van Keulen, Voorzitter H. J. van den Brink, Onder-voorzitter; A. Bar, Secre taris; W. Kraan, Penningmeester; H. Arts, Bibliothecaris. De repetition beginnen Vrijdag 8 Decem ber; aanmelding kan nog voor dien tijd geschieden. De 2e Openbare vergadering der Volks- gymnastiek-vereeniging zal morgenavond 7 uur in «Ons Huis" gehouden worden. Zij, die alsnog lid weuschen te worden, kunnen zich dan doen inschrijven. Donderdagavond 8 uur zul in Arnicitia voor de leden der plaatselijke afdeeling van het «Nut'' prof. dr. Jan ten Brink, uit Lei den, spreken overde troostelooze weduwe van Ephesus. Om der curiositeitswiile zij bier vermeld, dat Vrijdag een draaiorgel het Transvaalsche Volkslied deed hooren, niet als bij het j carillon gevolgd door het Engelsche. De jongelingen L. J. S. van Leeuwen C. J. F. Schröder hebben bij het 5e regiment infanterie de verbintenis aangegaan als ad- spirant-vaandrig voor het Reservekader. De officier van gezondheid le klasse dr. J. J. Rinkel, van het le regiment veld-at'til- lerie, is van zijn detacheoring in de Leger plaats bij Oldebroek, te Amersfoort terug gekeerd. Zeker mag wel vermeld worden, dat in de laatste week van November op enkele plaat sen in de stad de aardbeiplanten vn »r de tweede maal bloeien en zelfs vrucht hebben gezet en dat in tal van tuinen nog rozen bloeien. Men wil weten, dat H.H. M.M. de Koniiv ginnen reeds in Mei het Paleis «Soestdijk" zullen betrekken. Uit Baarn is thans reeds aan de Ned Zuid-Afi ikaansche Vereeniging verzonden f4639.71 Tot pastoor te Hamersveld is benoemd de YVelEerw. heer J. C. H. Kok. De Transvaal-collecte te Soest heeft f774.77® opgbracht, de Transvaal-avond in «Hotel Trier" f'121 en nu zal Donderdagavond de Gereformeerde Jongelings-Vereeniging een Transvaal-meeting beleggen, waarbij weder een collecte voor onze stamverwanten zal worden gehouden. Voor de betrekking van klerk-boekhouder aan de gasfabriek te Zeist, jaarwedde f500, hebben zich ongeveer 200 solicitanten aan gemeld, onder wie een gepensionneerd assis tent-resident in Ned. Indië! Nu een paar in hun vak hoogstbekwame inbrekers het in Amsterdam voorzien schij nen te hebben op de hulp-postkantoren, ver dient het wellicht aanbeveling, te herinneren, dat men bij verzendiijg van brieven met geldswaarde deze tegen het volle bedrag kan doen verzekeren door ze aan hel Postkantoor van afzending te doen aanteekeneu voor aangegeven waarde. Bij gelegenheid van het aanstaande St. Niculaasfeest wordt de vergunning om meer dere pakketten aan hetzelfde adres van slechts éen adreskaart te doen vergezeld gaan, voor den tijd van 1 tot en met 6 Decem- a.s. ingetrokken, en zal derhalve bij elk ge durende dat tijdvak ter verzending aangebo den pakket eene adreskaart behooren ge voegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van een goede overkomst der pakketten 1. zorg te dragen voor eene doelmatige en stevige verpakking van de te verzen den voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadiging gevrijwaard zijn; 2. zoo mogelijk de adressen op den om slag der pakketten te schrijven en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zóo vast te hechten, iiat voor het verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geene vrees behoeft te bestaan; 3. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zelf geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. Dat de Engelschen niet heel erg dik in hun naar Afrika te zanden troepen zitten, blijkt uit een circulaire aan de commissa rissen van politie, meldende, dat de politie agenten die dienst willen nernen, geen zorg behoeven te hebben voor hun gezinnen, die geldelijk zullen gesteund worden. Kan 'men het dan nu zonder politie doen in Groot-Bnttannië, of zijn alle boeven naar Zuid-Afrika In de lente van 1901 zullen de Amerika nen de houders zijn van een nieuw record. Te Bulfalo houwt men een ijzeren toren van 1152 voet; het grondvlak is een vierkant met een omtrek van 480 Meter. De toren zal verdeeld worden in 5 verdiepingende eerste komt op een hoogve van 71 Meter, de tweede op 155 Meter, de derde op 242, de vierde op 300 Meter en de vijfde aan den ton, waar een platform van 98 vier kante Meter gebouwd zal worden met zo mer- en wintertuin, restaurants en een schouwburg. 34 electrische liften zullen per uur 100000 personen naar boven kunnen brengen, bin nen de zes minuten, 's Nachts zal de toren verlicht kunnen worden door duizenden veelkleurige lampen, in guirlandes opgehan- alleen echt, indien direct vuil mijn Fabrieken betrokken, zwart, wit en gekleurd van 45 cent tot f 14.05 per Meter effen, gestreept, geruit, gewerkt, damast enz. (circa 210 verschillende qua- liteiten en 2000 verschillende kleuren, dessins enz.;. Franco en vrij van invoerrechten tn huls Stalen ommegaand. Dubbel briefporto naar Zwitserland. G. Henneberg'8 Zijde-Fabrieken (k. k. Hoflever.) Ztirioh. Du drie ingenieurs en vier architecten, die het reusachtige gebouw ontworpen hebben, schatten de kosten van den houw on 2 000 000 gulden. Het aantal recruten, dat niet kon lezon of schrijven, is in on laatste» lijd in Prui sen zeer verminderd. Verleden jaar waren er in het geheels land 134. De percentage was in 1880 nog 2.37 en thans slechts 0.09. LIEFDADIGHEID. Tot het geven van inlichtingen aan I) e p a r- te m e i) tshoofden, Wykbezoeke r s en B e 1 a n g s t e 11 <i n d e n zal het Centraal- bnrean DINSDAG den 5 DEC. 's middags van vier uur tot kwart vóór vijven, zitting houden in een der lokalen van het Raadhuis. Zij, die op dat uur verhinderd zijn, kunnen des Zaterdags van tien tot, elf uur inlichtingen geven aan ot bekomen van den ondergetee- kende, in het lokaal E. 62, naast het Raadhuis. De Secretaris-Boekhouder, H. PEERLKAMP. Amersfoort, 24 Nov. 1899. Tarwe l'O.a f0.Rogge f0.a f0. Roelcweit f0.a f0.Appelen f3. A f6.— Peren f4.a f7.Zund- aardappelen fl.50 a f 1.70 Hoender- oierer. f6.— a f7.— p. 100 st. Gras- boter 1' 1.10 f 1.35 p. k. Kippen f0.G0 a f0.80 Kuikens f1.a f 1.20 Piepkuikens f 0.30 a f 0.60 Eenden f 0.60 a f 0.90 Hazen fl.50af2.— Wilde konijnen f0.40 A f0.50 Tamme konijnen f0.80 f ï.20p. st.Dui ven f0.40 a f0.50 p. paar Vette varkens f 0.— alO. Magere varkens f 10 a f 16. Zeugen f30 a f45. Biggen f5.— a f8.Vette Koeien f 0.a l 0.Guste koeien t 0.a 10.Kalfkoeien f0. a f0.Kalfvaar- zen f0.— a f0. - Pinken f0.— a f0.— Pinkslieren f'0.a 10.— Vette kalveren 10— h t0.— Aangevoerd waren ongeveerheet. Tarwe, heet. Rogge, heet. Boek weit, 100 heet. Appelen, 20 heet. Peren, heet. Kleiaardappelen, 300 heet. Zandaar- dappelen, 0000 st. lloeiulereieren, 1400 kilo boter, kilo Margarine, Vette varkens,'10 Magere varkens, Varkens voor exportslagerijen, 300 biggen en 6 zeugen. Tot onze diepe droefheid overleed heden na een langdurig en smartelijk lijden onze dierbare echtgenoot en vader, de WelEd, Gestr. Heer 8. A. BLEEKRODE in den ouderdom van bijna 72 jaar in leven gepensioimeerd Militair Apotheker 1ste klasse O. 1. leger. Mevr. de Wed. M. BLEEKRODE km KINDEREN. Volstrekt eenige en algcmcenc kennisgeving. Amersfoort 26 Flov. 1809. Voor de vele bewijzen van deel neming, ondervonden bij het overlij den van onzen geliefden vader-, be huwd- en grootvader betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, W- F. N. von HOMBRAOHT. Amersfoort, 25 Nov. '99. Bij vonnis van de Arrondissements- Recht bank te Utrecht, dd. 6 September 1899, in het openbaar uitgesproken, is het huwelijk van JACOB van SPRAKELAAR en HELENA KRAAIKAMP, beiden zonder beroep, wonende te Amersfoort, voltrokken te Amersfoort den 13 November 1878, op vordering van de vrouw ontbonden verklaard door Echtschei ding met alle wettelijke gevolgen van dien. Hetwelk certificeert, de Procureur der Eischeresse, mr. J. 0. II. PRIKKEN. Zij, die iets te vorderen hebben van, verschuldigd zijn aan, of onder hunne berusting hebben, behoorende tot de nalatenschap van den Zeer Eerwaarden Hoer 0. TAN DE LEEMKOLK, in leven R. K. Pastoor te Hamersveld en aldaar overleden leu 13den November 1899, worden verzocht daarvan opgave of betaling te doen vóór of op 1 December 1899 ten kantore van den Notaris C. A. VAN BLAR1CUM te Amersfoort.

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2