Donderdag 7 December 1899. No. 4934. 49e Jaargang. üitgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f franco per post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlijke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht KORTEORACHT 9. Telephoon 19. Bij dit ninniiior behoort een BIJVOEGSEL. KENNISGEVINGEN. 8ste VOLKSTELLING. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63). (Koninklijk besluit van 2 Mei 1899, Staatsblad no. 113). De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Brengen ter algemcene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 8bIc algemeene tienjaarlyksche volkstelling. u Dezo heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 December 1899 en 1 Januari 1000 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zjju. Ook worden aangewezen zij die, zonder werke lijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op ge noemd tijdstip aldaar aanwezig zijn. Omtrent dezo allen moeten do opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tus schen 26 December 1899 en 1 Januari 1900 zullen worden rondbezorgd en dadelijk na Nieuwjaar zul len worden teruggehaald. Door of voor ieder moet uan zijne woning wor den ingevuld eene blauwe kaart (voor een man of jongen) of eene witte kaart (voor eene vrouw ol meisje). Bovendien moot door of voor ieder aan de wo ning waar hij tijdelijk aanwezig is ingevuld worden: eene oranje kaart (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene rose kaart (voor eene tijdelijk aanwezige vrouw of meisjt Het hoofd vau ieder geziu of de bestuurder van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de be hoorlijke invulling zorg te drageu. Deze zorgo er dus voor, dat aan den teller, wan neer hy do kaarten bezc-gt, worde opgegeven hoe- vcol blauwe, wit;e oranje en rose kaarten or in de woning noodig z(jn. Ovortrciling van de voorschriften betreflende de volkstelling wordt krachtens art. 20 der Wet van 15 April 1880 (Staatsblad no. 64) gestraft met heoh- tonis van ten hoogste veertien dagcu of goldboctc van ten hoogsto honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te vorkrij gen kennis der bevolking is eene zaak van ulge- gemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met do meest mogelijke nauwkeurigheid en volledigheid worden beantwoord. Oj) verzoek der Rogeering noodigen Burgemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauw keurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werken. Amersfoort den 4. December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., 1» Br. Do Seorctaris, B. W. Tit. SANDBERG. Feuilleton. LIZZY'S EED. Lizzy Castor was gedurende meer dan éen seizoen de meest gevierde schoonheid van New- York, maar trotsch wees zy elke hulde af, door manneu haar gebracht. Terwijl zij tegenover de dames de beminnelijkheid in persoon was, had zij voor heeren, inzonderheid voor jonge heeren, niets over dan een spottenden glimlach en een kort, scherp woord. Tenauwer nood reikte zij aan haar vurigste aanbidders te top pen harer vingers en behandelde hen verder, of ze voor haar niet bestonden. Toch waren er onder hen verscheidene ernstige candidaten iong, rijk en van onberispelijke reputatie, die door elk meisje uit haar omgeving beschouwd zouden zijn als een „uitBtekende party en Lizzy was drie-en-twintig jaar. Zeker had miss Castor redenen om trotsch te zijn. Haar vader bezat verscheidene mil- lioenen, behoorde tot de invloedrijkste personen, leefde op vorstelijken voet en heerschte bijna als onbeperkt gebieder in verscheidene indus- trieele ondernemingen. Lizzy had daarbij een zeer zorgvuldige opvoe ding genoten, sprak verscheidene talen en be- oefende niet zonder succes eenige kunstvakken. Men begreep volstrekt niet, wat de oorzaak was baar Lltoid W» de "r^ de wereld tóch gaarne voor alles een reden j heelt, zocht men er een en vond die. Lizzy WEEK M A RKTG ELDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dat door den RAAD dier gemeente, in zijne vergadering van den 6. Juni 1899 zijn vastgesteld de navol gende verordeningen: Verordening tot heffing van Weekmarktgeldon. Do Raad der gemeente Amersfoort. Besluit: Er zullen in de gemeente Amersfoort wcok- marktgeldcn geheven worden tot de hierna vast gestelde bedragen. Art. 1. o. Voor iedere kraam, kar of wagen ter grootte van 2 Ms of minder f 0.20on voor iedere dergelijke kraam, kar of wagen grooter dan 2 M' per M* f0.10; b. Voor iedere open tafel of kruiwagen f 0.10 per M1; c. Voor uitstallingen op den grond: van ijzer, voor iederen Ms f 0.01 en voor verdere uitstal lingen f 0.02s per vierkanten Meter. Art. 2. Het marktgeld is verschuldigd voor eiken dag waarop men ter markt voorstaat. Tenzij het marktgeld in eens voor het gehcelo jaar betaald wordt, is hij, die eene vaste stand plaats verkregen heeft, het marktgeld telkens verschuldigd, onverschillig of hij ter markt komt of niet. Art. 3. Voor de berekening der intenemon oppervlakte worden de onderdeden van den vierkanten Meter, wanneer zij een halven vier kanten Meter of meer bedragen, voor een geheel gerekend, en wanneer zij daar beneden zijn niet in aanmerking genomen. Art. 4. Van de betaling van marktgeld zijn vrijgesteld, zij die paarden, levend vee, pluim gedierte of voortbrengselen van land- en tuin bouw ter markt aanvoeren. Gedaan te Amersfoort, ter openbare vergade ring van den G. Juni 1899. De Burgemeester, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Zijnde de heffing goedgekeurd bij Koninklijk besluit van den 25. October 1899, No. 29. Vorordening op de invordering der W eekmarktgelden. De Raad der gemeente Amersfoort, Gezien art. 257 der Gemeentewet, Besluit vasttestellen de navolgende verorde ning op de invordering der weekmarktgelden. Art. 1. De verschuldigde weekmarktgelden moeten door hen die ter markt voorstaan op de eerste aanvrage Yan den Marktmeester aan hem en tegen diens kwitantie worden voldaan. Art. 2. De belanghebbenden zijn verplicht, do kwitantie der verschuldigde gelden op nan- vrago der daartoe bevoegden te vertoonen. Art. 3. De Marktmeester maakt naalloopvan do markt een staat op van zijne gedane ont vangsten en stort do geldon wekelijks, onder hnd een ongelukkige liefde, zoo werd er gecon cludeerd, welke haar onverschillig maakte voor alle anderen, en in verband daarmee werd do naam gefluisterd van John Dobson, oen rijk, jongmenscti, die vroeger een ijverig bezoeker van Castor's gastvrij huis was goweest, maar van wien men niet met zekerheid kon zeggen, of hij wol tot de schare van Lizzy's eigenlijke aan bidders behoorde. Dobson had veel geld verdiend met specula ties in zilvermijnen en ging door voor een slim en fortuinlijk koopman. Hij was de kalmte in persoonniets bracht hem in opwinding en dit was misschien de voornaamste oorznak van zijn succes. Dobson was dertig jaar en leefde heel soliedehij ging met de dames om op een kalme, beleefde manier, zonder haar eenige il lusie te geven van meer dan anderen zijn be langstelling te hebben opgewekt. Er was er slechts éene, met wie hij zich ooit langer dan vijf minuten had beziggehouden. Dat was Lizzy. Haar betoonde hij den grootst mogelijkon eerbied, doch afgemeten en met wel overwogen woorden. Lizzy luisterde naar hem met schitterende oogen, zonder moeite te doen, haar belangstelling in hem te verbergen en voorzoover haar trotsch het toeliet, onderscheidde ze hem boven anderen. Maar ziet: opeens liet Dobson zich niet meer in haar nabijheid zienEr moest iets gebeurd zijn, meende men; en ditmaal bad „men"gelijk: er was iets gebeurd. Op ceu goeden dag was Dobson bij miss Cas tor een bezoek komen brengen op een ongewoon uur; hij had haar flink in de oogen geke ken en gezegd: overlegging van een duplicaat vnn dien staat, ten kantore van den Genieonte-ontvanger. Art. 4. De art. 258 tot 260, 271 en volgende der Gemeentewet zijn ten doze van toepassing. Gedaan te Amersfoort, ter openbare vergade ring van den 6. Juni 1899. De Voorzitter, F. D. SCHIMMELPENNINCK. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Gedaan te Amesrsfoort, den 1December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Woth., 1°. Br. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. JAARMARKTGELDEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten, dal door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 0. Juni 1899 zijn vaatgcatold de navolgende vorordoningui: Verordeniug tot holling van jaarmarlctgelden. De RAAD dor gomeenie AMERSFOORT, Besluit: Er zullen in de gemeente Amersfoort jaarmarkt- golden geheven worden tot de hierna vastgestelde bodragen. Art. 1. a. voor elke loods, kraam of tent, voor eiken vierkanten Meter gronde, veertig cents (f 0.40) b. voor elke open tafel, kruiwagen of krunni, kleiner dan drie vierkante Meters, of zoo„cnanmde stalletjes, in eens ecu gulden (f 1.) voor krachtmeters in eens lieu gulden (f 10.) Art. 2. Het marktgeld is verschuldigd van het geUil vierkante Meters, hetwelk als product verkregen wordt door het uautal Metera over du grootste lengte mot het getal Meters over de grootste breedte te vermenigvuldigen. Voor de berekening der intoncmen opporvlakto worden do onderdeden van dou Meter, wanneer zij vyf decimeter of meer bedrageu, voor con geheel gerekend, en wanneer zij daar beuoden zijn, niet in aanmerking genomen. Art. 8. Met uitzoudoring voor de weekmarkt, is het in art. 1 omschreven tarief mode van toepas sing, wanneer op andere tyden dan by gelegenheid van do jaarmarkt, tot hot stollen der in genoonid art. 1 voormelde voorwerpon vergunning wordt ge geven. Ait'r. 4. Deze verordening troedt in working 1 Januari 1900. Gcdaau te Amersfoort, ter openbare vergadering van don 6. Juni 1899. Do Voorzitter, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Zijnde de heffing goedgekeurd by Kouinklyk be sluit van den 25. October 1899, No. 29. Verordeuing op de iuvorderingder jaurmarktgulden. Do RAAD der gemeente AMERSFOORT, Gezien art. 257 der Gemeentewet, Besluit vasttestellen de navolgende verordoning op do invordering der inarinarktgcldcn. Art. 1. De verschuldigde jaarmarktgelden worden in handen van den Marktmeester en tegon dions Miss Lizzy, u zoudt geen vrouw moeten zijn, als u mij niet begrepen hadt. Ik verbeeldde mij, dat u meer belangstelling toonde voor my dun voor anderen s zoudt u kunnen besluiten, mijn vrouw te worden? Lizzy zag hem aan met oogen, fonkelend van toorn. Zij vatte de hand niet, die hij haar toe stak, en riep, terugwijkend Neen, nooit! nooitI Dobson zei niete; hij was alleon verwonderd en wat bleeker dun gewoonlijk, dooh vorloor zyn uiterlijke kalmto niet. Lizzy wond zich op en riep spottend Tienduizend voet onder den grond zal ik toestemmen, uw vrouw te worden IAls wij elkaar daar ontmoetten, en u horhauldo uw vraag, dan zou ik ,ja" zeggen, meerheer Dobson. Er verscheen iets als een flauwe glimlach op het gelaat van den jongen man. Spreekt u in ernst, miss? vroeg hij be leefd. Ja, ik zweer het utionduizend voot on der den grond I antwoordde Lizzy, ten prooi aan huur boosheid. Ik heb uw woord, antwoordde John Dob son, op vriendelijken toon, en hij ging heen, hoffelijk buigend. Nauwelijks wus hij weg, of Lizzy snelde nuur haar kamer en wierp zich op haar bed, hevig snikkend, want zy had Dobson lief, mot allen hartstocht, waartoe zij in staut wastoch hud zij hom afgewezen, omdat zijn kalmto haar kwetste. Zij had gehoopt, hem voor haar ge knield to zien, zooals anderen hudden guduuu. Dan zou zij niet gespot hebbendun zou ze kwitanlio voldaan onmiddellijk na hot vorleenon dor vergunning tot het oprichten of plaatsen van do voorworpen in artikol 1 dor verordening tot heffing dor juarmnrktgeldon bedoeld; lu elk geval v6or dat moiopzotton of-plaatsen wordt aangevangen. Art. 2. Do belanghebbenden z(Jn verplicht, do kwitantio der verschuldigde golden, op aanvrage der daartoe bevoegden, te vertoonen. Art. 3. Do Marktmeester maakt uou staat op van zijne gedauo ontvangston en stort do golden, onder overlegging van oen duplicaat van dien staat, op den luatsUin dag dor janrmurkt ton kantore vnn den Gemoento-on tvac ger. Art. 4. Do nrt. 258 tot 260, 271 en volgende dor Gemeentewet zyn ton dezo van toopassiug. Gedaan to Amersfoort, tor opunbnro vergadering van den C. Juni 1899. De Voorzitter, F. D. SCHIMMELPENNINCK. Do Secretaris, 11. W. Th. SANDBERG. Gedaan te Amersfoort, don 1. Doaombor 1899. Burgemeester on Wethouders voornoomd, Do Burgomooster. E. L. VISSER, Weth., 1«. Br. Do Secrotarls, B. W. Th. SANDBERG. KONTELOOZE-INENTFNG. Dc BURG EM E ESTER en WETHOUDERS vun AMERSFOORT, Gelet oj) artikel 18 dor Wet van 4 December 1872 (Staatsblad No. 134), brengen tor kennis van bolanghobbonden, dat voor oen ieder de gelegenheid tot kostelooio In enting wordt gegoven op don eersten en don tweeden Maandag van do maandon Januari, April, Juli on October, telkons des namiddag» to drie ure, in do daartoo bestemde lokaliteit gelegen aan do Broeilostriuit, wijk F. No. 138. Gedaan te Amersfoort, don 4. December 1899. Burgemeester en Wethoudura voornoemd, Do Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., I». Br. Do Seoretaris, B. W. Th. SANDBERG. I)o Burgemeester van Amersfoort, Gelezen eene missive van don Commissaris der Koningin d.d. 4 December 1899, No. 1 N.M.S., Brengt tor konnis van do milicien-verlofgangers der lichting 1896 dezer Gomeonte AI.MKRTUN van do VlIURST, on ALBERTUH KAAL, bohoorendo tot liet 5o Regiment Infanterie, dat zij wegens overtreding van art. 133 der Militie- wet, op grond van art. 187 dior wot, voor d«n duur van drie weken onder de wapenen moeten komen. Gemeldon verlofgangers wordt bij dozo te kennen gogevon, dut het hun verleende verlof wordt ingetrokken en dat zij zich Woensdag den 27. December a.s. bohooren aan to meidon by hun korps, in garnizoen to Amersfoort, voorzien hem om den hals gevlogen zijn. O, hud hij muur Oen oogcnblik zyn waardigheid vergeten voor (ion hartstochtelijk woord, Oen uitroep van bewondering, eon vurigen blikhad hy maur éen enkel buwyB gegeven dat zy die kulme, on genaakbare natuur had bolooverd, gehypnoti seerd door huur trotsche schoonheid éen dui zendste deel slechts van al het huldobetoon, door anderen zoo ruimschoots aan haar vor- Bpild IMaar niets niets I Hy had niet kunnen lezen in het hart van het meisje, en toen hij nu zoo bedaard, zonder eenige voorbereiding, zyn uanzoek deed, waren haar teleurgesteldo trotsoh on eigenliefde in op- stand gekomen en hadden haar verlangen naar hem overstemd. Na dien dag zag Lizzy blook en droevig maar zii was, zoo mogelijk, nog trotscher en ongenaakbaarder geworden. Dobson deed, of hij haar nooit van meer nabij had gekend. Haar vader, die gelukkig zou geweest zijn met een schoonzoon als Dobson, verwonderde zich dat dozo niet meer in hun huis kwam, on hy vroeg zijn dochter, of zij twisl met don jongen man huu gehad. Ja, wij zijn kwade vrienden, antwoordds Lizzy ijskoud. Doch Castor begreep, wat or aan schortte cn gaf zijn ontevredenheid te kennen over haar afwyzende houding. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1