Gemengd Nieuws. atemuien Hebben zij zooveel meer veratand daude anderen Moeten zij viermaal loten En als zij i soldaat worden, moeien zij dan vier ransels dragon Neen, zij hebben viermaal meer duiten Dat is maar een kwinkslag, maar toch ligt er een groote waarheid «n. Vroeger ging het andera toon moest ieder volgens j*' zijn vermogen soldaten aanwerven. De rijke in j Atheno moest, als hij rijk genoeg was, twintig sol- t daten betalen, maar wij gaan zoo ver niet. Wij vragen gelijkheid, óok op politiek gebied. Wij «eggengelijke rechten, gelijke plichten, en willen geen gekor.kelfoes van meervoudig stemrecht. Daar- voor moeten wij i.p onze hoede zijn. Wij oudervin- j*; den alle dagen wat het is, die ongelijkheid, hoe daarmede gckuocii! wordt met schelmerij en bedrog Zie, boe bet gaat in de stad van Aalst cn alle andere steden vau België. Het boek gaal open. De Burgemeester zit aan de tafel met zijn Schepenen. Bij ons zijn 4 partijen: de liberalen, de conservatieven, de sociaal-democraten en do partij van uwen dienaar, Pastoor Daens. Ale een kiezer binnenkomt, zegt de BuigemeestcrVan welke richting zijt gij Katholiek 4 stemmen. jS Liberaal? 3 stemmen of 2. Socialist 1 stem. j Maar zijt gij van de partij vau priester Daeus I dan niemendalWij mogen niet stemmen, wij mo gen onze klachten indienen. Eerst moeten wij gaan bij het bestuur en bij den Burgemeester wij i noemen dat in België: bij den duivel te biecht Sm. Gij weet. waarmede wij te doen hebben u gaan wij bij het Hof van Beroep, maar dat kost veel geld en veel moeite. Maar toch zijn er altijd nog honderdeh en duizenden stemmen, die I ons ontsnappen. Wij vragen de gelijkheid van burgers: éeu man, [- <Sen stem, en wij hopen, dat het ook komen zal. Het is het wapen voor ieder volk om de demo- f cratie te doen zegepralen, en daarom zeg ik nog I eens: Alle meuschen zijn gelijk voor God en moe- i ten dus ook gelijk zijn voor de Wet. Wij zullen f' atonnloopen te Brussel om het goede te bekomen. Maar wij zijn democraten. Maar wij zijn niet ge- lijk do anderen, mannen van slokop, die niet alleen de beste brokken nemen, maar zelfs alle brokken eu de schotels op de hoop toe. Wij willen niet alles. Wij vragen, dat van elke partij een groep kiezers j een aantal plaatsen wordt gegeven in evenredigheid j van hun getalsterkte. Welnu, wij geven het voor beeld aan Europa! Het bestaat reeds in eenige J cantons van Zwitserland, maar alle landen van Europa moeteu dat voorbeeld volgen. Wij willen geen geld en geen macht om onze tegenstanders te verpletteren, en om te zegevieren zullen wij geen valsche wapenen gebruiken, zooals de couservatieve 1 Katholieken altijd doen. Wij strijden eerlijk. De r conservatieven hebben altijd de geldbeurs erbij uoo- I- dig. Voor eenige weken nog, eeuige dagen vóór k de verkiezing, moestcu zij nog drie houderd stem men hebben. Wat hebben zij gednan Zij hebben f de beurs genomen cu zijn gegaan bij de winkeliers, die in bekrompen toestand waren, en zij zeiden „Gij hebt moeite met uwe schulden te betalen. Welnu, wij geven twee, ft drie ft vier honderd fran- j ken, als wij naar de meerderheid bekomen. Stemt dus op onzen eandidautEn dat hebben dezen gedaan! En in weinige dageu hebben de conserva- tie ven vijftigduizend tranken gegeven om maar I kiezers te bekomen. Maar later was het een schouw- j spelAls het verkiezing is geweest, ziet men in de straten van de stad meuschen loopen met matrassen en meubelen, enz. Dat alles hebben de kiezers te danken aau de conservatieven, omdat zij op hen gestemd hebben! Zoo zijn er kiezers, die een geheel nieuw huisraad bekomen hebben Welnu, dat moet uitscheiden. Wij werkon in de overtuiging, dat een verkiezing geen bedelarij zal zijn, en daarom vragen wij de vertegenwoordiging i in drio partijende Katholieken de helft en de beide andere paripen ieder een vierde. Dat isrecht- vaardig, dat is billijk. Dan zal de verkiezing niet I een razend worstelen blijven, gelijk het nu is, en er zal vrede komen. Ik heb in Nederland ook gehoord van bet meer- Iderheiilssn-lsel, «lat de partij, die «Ie meeste stemmen heeft, alles verkrijgt; geen verdeeling, alles uiiuéen kant; alle plaatsen, alle invloed eu alles! Zoodoende blijft er voor den ander niets over In korte woorden willen wij op politiek gebied: volkomen gelijkheid niet alleen voor de arbeiders i; Onderling, maar ook gelijkheid voor alle andere - klassen, voor de gewone burgerij en de rijke lui. Eu ais wij dan op deze mauier zoonis lot nu voort- i gonu, dan zullen wij in korten tijd zien, dat wij l vooruit zijn gegaan dat hot verschil der klassen I verdwenen is. Er zal tevredenheid komen. Eu daarvoor werken wij. opdat <lo werkman tevreden is in zijn slaatde maatschappij moet gegrondvest zijn op rechtvaardigheid eu gebouwd op vevdraug- !z«tamheid, naar de regels van het Evangelie en den wil van den Paus. Wij prediken de kruistocht der XX Eeuw eu zoeken er niet naar, bet graf van den Zaligmaker uit do banden der ongcloovigen te bevrijde», maar I zoeken de welvaart der arbeidende klasse, trachten J naar hot Vrede op aarile, in de mcnachen een wel- f behagen. Ik heb gezegd. Hedenavond zal voor leden van «Vak-or- ganisatie" in «Ons Huis'' een eursusverga- dering gehouden worden, waarin als spreker 1 zal optreden ds. I. Ilooykuas, met het on- derwerp «Het Woningvraagstuk". I We ontvingen ten behoeve vau de «Ned. Zuid-A (rikaansehe Vereeniging" een bedrag L van f'3.7o5, door bezoekers van het café-Van I Ooik, aan de Beestenmarkt hier, bijeenge- I bracht. IHy Kon. besluit is benoemd tot adjudant in gewonen dienst van II. M. de Koningin fl de kapitein Ft. J. graal' Scnimrnelpenninck, van het Cie regiment infanterie die in ver band daarmede is overgeplaatst bij den Grooten stat' van het leger. De Inspecteur van den Geneeskundigen dienst der landmacht heeft de officieren van gezondheid der Ie klasse dr. Rinkel,Tuinstra en Giese, van het Militair hospitaal hier, aangewezen om do tactische oefeningen op de kaart hij te wonen, welke in deze en de volgende maand onder de persoonlijke lei ding van den kolonel-commandant van het 5e regiment infanterie zullen worden gehou den. De ordonnansen hebben ei* bijna hun f Sinterklaasavond bij ingeschoten. Immers in verwind met de relletjes te Hilversum waren zij Dinsdag geconsigneerd, teu einde op het i eerste verzoek naar Hilversum te kunnen i voltrekken. Deze voorzorgsmaatregel is gelukkig ou- noodig gebleken. De rust is hersteld en mochten de aar- digheden(?) Zaterdagavond worden herhaald, dan zal de politie, versterkt door Rijksveld wachters, de orde wel weder herstellen. Maandagavond omstreeks elf uur is, bij de locomotieven-loods der Contl-aal-Snoor- weg Maatschappij, de leerling-stoker II. bij het in verkeerde richting afspringen der lo comotief aangereden, waardoor hij aau éen been zwaar gewond werd. Tol overmaat van ramp viel hij op een hoop gloeiende sintels, waardoor vooral zijn handen erg gebrand zijn. Na voorloopig verbonden te zijn, werd hij Overgebracht naar het Aldegonde-gasthuis. Zijn toestand is op 't oogenblik redelijk. De «Staats-courant" uo. "285 bevat een staat van de gevallen van besmettelijke vee ziekten in Nederland, voorgekomen gedu rende de maand October. In de provincie Utrecht kwamen voor; 6G4 gevallen van mond- en klauwzeer bij vee van 39 eigenaren, en welAbcoude- Baambrugge 24 (1), te Benschop 4 (1), te Bunnik '21 (1), te Bunschoten 33 (7). te Hoenkoop 32 (I), te IJselslein 49 ('2), te Koekengen 7 (4), te Loenen 24 (_1), te Lopik 5(3 (2), te Maarssen 139 (5), te Maartensdijk 22 (4), te Odijk 2G (l), te Polsbroek 67 (3), te Kinschoten 5 ^1), te Schalkwijk 26 (2). te Snelrewaard 51 (3), ce Utrecht 40 f2), te Vreeland 25 (1), te Wijk bij Duurstede 21 (l), te Willeskop 22 (2)benevens 7 gevallen van schurft bij de eenhoevige dieren en de schapen van 1 eigenaar te Kinschoten. De »Bode", het orgaan van den Bond van Ned. onderwijzers schrijft omtrent het Her stellingsoord te Kunteren Zaterdag waren we in «la gelegenheid, nog eens 'n bezoek aau ons Herstellingsoord te brengen. Welk een verschil bij tien weken geleden, toen de eerste steen gelegd wer«l De muren zijn zoo goed als geheel opge metseld; «ie dakspanten zijn over bijna't ge- heele gebouw geplaatst, terwijl de rechter helft van het gebouw al geheel met pannen afgedekt is. Reeds op eenigen afstand ziet men het vriendelijke rooiie pannendak boven de hoornen uitsteken. Het gebouwtje voor de keuken is van bui ten reeds geheel afgewerkt. Daar ook enkele binnenmuren reeds opgemetseld zijn, was 't nu mogelijk te oordeelen over de grootte der kamers, die ruim voldoende mag genoemd worden. 't Geheel maakt 'n flinken indruk en naar we vernemen, komen Zondags dan ook, bij goed weer, honderden wandelaars uit de na burig dorpen den stand «Ier werken opnemen. Tot nog toe is er geen tegenspoed bij den bouw geweest, geen enkel ongeval aan de werklieden overkomen, terwijl op 't oogen blik een zestigtal werkzaam zijn. De Burgemeester, die toevah.j aanwezig was, verklaarde oris, dat hi. volstrekt geen lust van de werklieden heeft, daar de aan nemer «lronkensohap streng tegengaat. Dit nog: mochten onderwijzers of onder wijzeressen Zondags bijv. eens in de buurt komen, dan is den oppasser opgedragen, hen tot het terrein toe te laten, waartoe overi gens de toegang verboden is. Hoe ruim te Stoutenburg de wildstand is, bleek dezer dagen toen een bekend stroo- per te Amersfoort «1e buit van éen nacht bij een poelier verkocht, zijnde 15 fazanten en 3 hazen. Zindelijkheid, beweging en matigheid, zijn de drie bekwaamste geneesmeesters ter we- reld. edoch, deze man werd spoedig ziek en stierf. Zijn weduwe bleef niet lang treuren, maar trouwde een millionnair in Albany, die zich echter, na de wittebroodsweken, uitsluitend met zijn zaken bemoeide. De wispelturige vrouw vond daarom het leven aan zijn zijde ondraaglijk en verlangde naar scheiding. Nog zesmaal ging zij in een tijdsverloop van an derhalf jaar een huwelijk aan, en evenveel malen had na een ecln verbintenis van luttele maanden scheiding plauts. Kerst de dertiende maal schijnt zij, hoewel men 43 liet onge luksgetal pleegt te noemen, den waren Jozef gevonden te hebben. Dezen man, verklaart zij, heeft ze waarlijk lief. Het is slechts een eenvoudig landman, dien zij in zijn arbeid ter zijde moet staan, doch zij verklaart, «lat het. werken haar gelukkig maakt en dat zij noch naar rang en rijkdom, noch naar de genoegens eener groote stad terugverlangt. De koffieproductie over de geheele wereld beliep in 1898 «ie reusachtige hoeveelheid van 987 millioen Kilogram, verdeeld als volgt Brazilië, 630 millioen, Mexico en Middel- Amerika, 90 millioen, Venezuela en Columbia, 75 millioen, Java, 39 millioen, De Antillen (Haïti, Cuba, Porto-Rico), 33 millioen, En- gelseli Indië en Manilla, 18 millioen, Afrika en Arabië, 15 millioen, andere landen (Cey lon, Sumatra, Malakka, Borneo, enz.) 47 mil lioen. Wanneer ge des avonds aan een lange, rechte spoorbaan staat, dan ziet ge de twee gloeiende oogen vau de locomotief reeds op een afstand van een uur en meer. Is de trein u genaderd, dan staat ge verbaasd over de kleine lampjes en ge begrijpt, dat alleen de blanke koperen spiegels, die al het licht opvangen en in éen richting terugkaatsen, die lichtjes zoo groot deden schijnen. Maakt gij die lichtjes nog wat sterker, de spiegels nog wat grooter en versterkt ge uw oog door een verrekijker, dan kunt ge op vele uren afstands zulk een licht zien. Men heeft hiervan -- zoo leest men in het Weekbl. «Timotheus" gebruik gemaakt om te teiegrafeeren, b. v. door een oorlog voerend leger. Deze spiegeltelegi'aaf vangt de stralen der zon in een grooten hollen spiegel op, die ze terugwerpt naar een an deren kleineren; en «leze is zóo gebogen, dat hij alle opgevangen stralen in éen rich ting verder zendt. De groote kunst bestaat nu in het stellen van deze spiegels'*. De stra len moeten ni. van liet eene «kantoor" in de open lucht juist op het andere aankomen, waar ze dan door een verrekijker worden waargenomen. Daar de zon haar loop ver volgt, moeten ook de spiegels langzamerhand gedraaid worden. Is dat echter in orde, dan kan elke gewone telegrafist «len heliograaf bedienen. 14ij gebruikt daartoe hetzeliile al phabet, dat hij gewoon is en dat uit korte en langere strepen bestaat. In een gewoon tele graafkantoor «Irukt men langer of korter op een knop; bij «len heiiograaf bedekt men den eenen spiegel bij kortere en langere tusschenpoozen; en zooals bij de telegraaf op het ontvangkantoor korte en lange stre pen worden gezien, zoo bemerkt men op liet andere openluchtkantoor korte en lange licht- flikkeringen. Het woord «vijand"' b.v. komt op deze wijze over: Het is duidelijk, dat wie rnet het telegra fische schrift bekend is, ook de lichttlikke- ringen gemakkelijk «lezen" kan. Natuurlijk moet men open terrein hebben en kiest men liefst heuvels uit, vooreerst om over hinderlijk struikgewas en dergelijke heen te kunnen teiegrafeeren en ook om den bolvorm van de aarde. Op een afstand van eenige uren zou dat reeds hinderen, en men telegrafeert met spiegels wel tot op een af stand van twintig, dertig uren. Zoodra het mistig weer is of de zon achter de wolken gaat, is 't met heliografeeren gedaan Van de gemulin van «Oom Paul," alge meen als Tante Kruger bekend, geeft eea Erigelsch blad de volgemle schets: Mevrouw Kruger is den verpersoonlijking van de hui selijke vrouw! In haar klee«Iing, haar hou ding en haar spreken is ze als een gewone Boerin, en ze is even spaarzaam en matig. Ooin Paul heeft een groot vermogen, en «lat hij dit bij elkander heeft kunnen brengen, heeft hij in de eerste plaats te danken aan de vrouw, die bijna een halve eeuw voor hom gezorgd, en gespaard heeft. Oom Paul was boer, schaapherder, soldaat, geestelijke, gezant en president en tante Kruger heelt steeds een ongeschokt vertrouwen gehad en hem steeds een bewondering geschonken, die bijna aan het pathetische grensde. Paul Kruger is in haar oordeel de grootste man ter wereld. De ijverige, eergierige Boer vond een schat, toen hij het zachte, blauw- oogige meisje vroeg, of ze hem wilde trou wen en toen ze, verlegen naar den grond kijkende, antwoordde: lk kan bakken, koken, naaien, schoonmaken en schuren. En ook nu nog bakt, naait en schuurt de eerste vrouw in Transvaal. Als de president thuis is, kan men haar icdcren morgen klokke 6 voor een keukenkacheltje zien knielen om voor haar man koffie te zetten. Als tante Kruger hare huishoudelijke bezigheden heeft afgedaan, trekt ze een zwart Alpaceakleed aan en gaat gcnoegelijk in haar kleine woon kamer kousen zitten stoppen. Elk kleed dat ze draagt, ol in de laatste jaren gedra gen heeft, is door haar zelf vervaardigd. De vrouw van den president der Zuid-Afrikaan* sche republiek heeft er nuoit meer dan drie japonnen te gelijk op nagehouden; ze kleedt zich steeils in het zwart. Ze is tevreden met twee hoeden, die tevens door haar zelf wor den opgemaakt. De voor bijzondere gelegen heden gereserveerde hoed, die bij bezoeken of bij kerkgang, als ze in gezelschap is van den president, gebruikt wordt, is in Pretoria evengoeil bekend, als Oom Pauls onveran derlijke cylinder. Eon van haar vele goede karaktertrekken is haar liefde voor dieren. Ze beklaagt zich over de mode, die vogels of veeren voor vrouweljjken hooldtooi vordert, en heelt nooit die mode gevolgd. Toen voor haar echtgenoot oen standbeeld zou worden opgericht, bezocht de beeldhouwer tante om haar zijn ontwerpen te laten zien. De tee- keningen stelden den president voor in zijn gewone daagsche Meeding met den onaf- scheidelijken cylinder op. Bescheiden ver zocht mevr. Kruger de hoed van boven uit te hollen, zoodat de vogels daar een drin- kensbakje vonden. Deze wensch is vervuld en als het in Transvaal geregend heeft, ziet men de kleine zwarte vogels onophoudelijk rond don hoed van het Kruger-standbeeld fladderen, uit de holte drinken en zich daarin baden. Zooals «Ie maaml November geëindigd is, heeft December haar intrede gedaan: met zacht, bijna zoel weder, geheel in strijd met het karakter, dat we dezen tijden van het jaar hebben toegekend. Men meent dat dit. verschijnsel (in de laatste jaren trouwens al meer voorgekomen) moet worden toegeschre ven aan den Golfstroom, die een grooten invloed uitoefent op de temperatuur van landen, welke hij bespoelt. Voert doze van den evenaar komende stroom namelijk war mere watermassa's aan, dan deelt «le warmte zich mede aan «Ie lucht; «le warmte van Óen liter water bij oen temperatuur van 1 graad is voldoende om vier vierkante meter lucht te verwarmen. De aldus verwarmde lucht waait over naar het vastland en oefent nu- tuurl ;k invloed uil op de temperatuur. Daar nu «le warmte van «len Golfstroom geregeld voor meerdere maanden de temperatuur van de lucht verhoogt, ihet waarschijnlijk, «lat het zachte weder nog geruime» tijil zal aan houden. De opmerking is gemaakt, dat de z.g. zachte winters gewoonlijk eenige malen op elkander volgen. Zoo hebben wij nu al sedert 1890 geen strengen winter gehad. Te Los Angelos in Zuid-Californië heeft men goed geslaagde proeven inet 't drenken der straatwegen met heete petroleum gedaan, om er een soort van asphalt door te ver krijgen. Door een driemaal begieten rnot petroleum verhardt de bodem der straat zoo danig, dat minstens de daar gebruikelijke logge boerenwagens er geen spoor op ach terlaten. Natuurlijk moet de ondergrond vast en de opporvlakte vooraf gelijk gemaakt zijn. liet snelst en 't best gelukt «le verhar ding op een leembodem, waar de dikke stellaag op «len vasten ondergrond rust. Op een zandige» grond is daarentegen het ge bruik van een aanzienlijke hoeveelheid pe troleum noodig. Er zijn reeds straatwegen van te zamen 100 Eng. mijlen op die ma nier hard geworden, waartoe gemiddeld 100 vaten petroleum por mijl noodig waren. Tot verspreiding der petroleum bezigt men een bijzonder soort machine, die tegelijkertijd de petroleum van te voren verhit. De kosten komen ongeveer voor elke mijl van 205 tot 270 dollars. Met het hardon van 800 mijlen straatweg is nie.n begonnen. Snelpersdrnk Firma A. II. van CKEEFF, te Amersfoort. Op nauwelijks twintig-jarigen leeftijd voor de dertiende maal in het huwelijk te treden, in een kunststuk dat onlangs als men de berichten daaromtrent in een Amerikaansch bla<l gelooven mag is verricht door een uit Spaansche ouders geboren Californische schoone. Elemente Ruiz, zoo heet de vrou welijke blauwbaard, die elfmaal van haai man is gescheiden en eenmaal een echtge noot door den dood verloren heeft, stamt af' van een arme familie, duch haar schoonheid lokte al spoedig een groot aantal preten denten voor haar hand. Zij wachtte evenwel tot op zekeren dag een voornaam heer, niets minder dan een Russische graaf, haar ten hnwelijk vroeg. De vrede tusschen «len be jaarden Rus en de nog geen 17-jarige Ele mente was van korten duur en reeds eenige maarinen daarna werd het huwelijk van gra vin Tolskow ontbonden. Daarop volgde een baron BaMry, wiens opvliegend karakter evenwel reeds spoedig een tweede scheiiling noodzakelijk maakte. Nu reikte de schoone Elemente haar hand aan den zoon van een G'alifornisch petroleum-koning. Hier zaaide de familie van den man, die van de antece denten der jonge vrouw gehoord had, al spoedig tweedracht en in alle stilte verliet. Elemente des nachts de echtelijke woning. Zij het zich kort daarop met een rijken koop man uit Cincinnati in den echt verbinden, In het onbeschaafde Westen, in de eerst voor korten tij«l gevestigde Staten, komen er zoo schrijft men aan de «Frankf. Ztg." couranten uit. rnet al zeer zonderlinge na men. In Arizona is een stad, die den zeer droefgeestigen naam draagt van «Tombstone" (grafzerk). De uitgever «Ier eerste courant, die daar verscheen, was om een naam toch niet verlegen, hij noemde haar eenvoudig «The Epitaph" (het Grafschrift). In het plaatsje Thomas, in Oklahoma, verschijnt «le «Thomas Cat." ol Kater (eigenlijk «tomcat'') soms ook schertseml «Thomas cal" genaamd. Niet ver vandaar wordt de Westelijke Cycloon", de «Prairie-uil", de «Prairie-hond" en de «Kansas Cowboy-' uitgegeven. Zeer opvallend is de naam van een dagblad in Sliawr.ee, «le «Middttgetenklok". Hut blad in Hill City noemt zich «Levende fjjjden", d. w. z, het noemde zich zoo, want de le vende tijden zijn doodgegaan. Aan de Indi- aarisohe tijilen herinnert de «Coinanche- hoofdrnan" en de «Kiowa-Kvygsman". Een veelbelovende naam heelt de «Grigsby City Soort-her" (Stoker), evenzoo de «Kingfisher Kikor" (»to kick": trappen, en in de over drachtelijke beteckenis ook bezwaren aan voeren.) Geheel en al onvertaalbaar zijn de namen zooals «Sedulia Bazoo Ensign Raz- zoopt", «Whimwhum'' en de «Tenos Jiinpli- cite".

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 6