Donderdag 14 December 1899. No. 4936. 49e Jaargang.' Buitenland. Binnenland. Oltgave Firma A. H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Verschijnt Maandag- en Donderdagavond. Abonnement per 3 maanden f 1.- post 4.15. Advertentiën 16 regels 60 cent; elke regel meer 10 cent. Groot franco per Groote letters naar plaatsruimte. Legale-, ofiicieële- en onteigeningsadvertentiën per regel 15 cent. Afzonderlgke nummers 10 cent. Bij advertentiën van buiten de stad worden de incasseerkosten in rekening gebracht. Bureau TEGBACHT 9. Telephoon 19. kennisgevingen. PERSONEELE BELASTING De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente dat de door den Directeur van 's Riika directe belastingen enz. te Amsterdam executoor verklaarde kohieren Nos. 7 en S van de uerso- neele belasting, over het dienstjaar 1899, aan den Ontvanger van 's Rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 11 De cember 1S99. De Burgemeester voornoemd, E. L. VISSER, Weth., 1». Br. NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gelet op de artt. 87 en 8S der Wet betrek kelijk de Nationale militie van den 19. Augustus 1861 (Staatsblad No. 72) en de artt. 2-5 en 26 van het Koninklijk besluit van den 8. Mei 1862 (Staatsblad No. 46J, later gewijzigd Gezien de kennisgeving van den heer Kolonel, Militie-commissaris in de provincie Utrecht, van den 14. November 1899; Doen te weten, dat ae zitting van den Mili tieraad voor deze gemeente op Woensdag den 20 December 1899, des voormiddags te 10 uren, in het openbaar wordt gehouden in de zaal ge naamd „Groot Kunstliefde" van bet gebouw voor Kunsten en Wetenschappen aan de Maria- plaats te Utrecht, in le gaan tegenover de Boter markt, en bestemd is tot het doen van uit spraak omtrent de lotelingen die redenen van vrijstelling hebben ingediend, de lotelingen die van den dienst uitgesloten of daarbij voorloopig niet toegelaten worden, en alle overige lotelingen, behoorende tot de lichting van het jaar 1900. En brengen tevens ter kennis van de belang hebbenden, dat do tijd en plaats der zitting aan eiken loteling zal worden bekend gemaakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoe wel het niet-ontvangen van zoodanig biljet, niet ontheft van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad, of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling ge vorderde bewijsstukken; zullende de loteling, die vrijstelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte voor den Militieraad moeten verschijnen, op het hierboven vermeld tijdstip. Amersfoort, den 11. December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, E. L. VISSER, Weth., 1». Br. De Secretaris, B. W. Th. SANDBERG. Feuilleton. LIZZY'S EED. 3. (Slot.) Even onverwacht als het begin geweest was, werd het slotde jonge dame stond op, sloeg haar armen om den hals van den man en fluisterde hem in bet oor: ja, ja, ik heb je lief, duizend, tienduizend Daar klonk een schel, lang aangehouden ge fluit de trein verliet 'den tunnel, en heerlijk straaide weer het zonlicht naar binnen. De passagiers snelden naar de venters om het fraaie panorama te genieten, en het zonder linge tooneel werd vergeten. Vóór de al te nieuws gierige reizigers er weer aan konden herinnerd worden, stapten de drie Amerikanen uit te Airoio, en de trein ging verder, naar Italië, bet land van de rozen en olijven. Castor, zijn dochter en Dobson deden een wandeling. De jongelieden liepen vooruitde oude heer bleef in de achterhoede, blijkbaar verdiept in de studie van een paar planten, die hij langs den weg had geplukt. En beb je er al die twee jaren aan ge dacht? vroeg Lizzy, nu op het toppunt van geluk. oogenbUki dot je be, dwaie idee k«.g van die tieudoi/.end voet onder dmgrond vestigde ik al mijn hoop op deze gebeurtenis. En rekende je z6o vast op mijn «oord? Ik kende je karakter en was overtuigd, dat De Commissaris van Politie te Amersfoort, Brengt den ingezetenen in herinnering de vol gende artikelen, voorkomende in de Verorde ningen der gemeente Amersfoort, betrekking hebbende op sneeuw en ijs en gladheid der straten. I. Straat-politie. Art. 5. Het is verboden op of aan den open baren weg te werpen met sneeuwballen. Art. 7. Het is verboden op den openbaren weg glijdbanen te maken of te gebruiken. Art. 19. Binnen de kom der gemeente moeten de hoofdbewoners van een gebouw, de gebruiker van een erf, de eigenaar of beheerder vaneenig onbewoond gebouwd eigendom of van eenig ongebruikt onbebouwd erf, bij gladheid der straten, de stoepen en straten ter breedte van een Meter uit den stoep vóór, terzijde en achter hun pand gelegen, met zand of asch bestrooien of doen bestrooien. Wanneer eenig gebouwd eigendom geen hoofd bewoner heeft, doch door meer dan éen gezin bewoond wordt, zijn de bewoners beneden aan de straat, ieder voor het door hem bewoonde gedeelte, aan de bovenstaande verplichtingen onderworpen. Art. 22. De personen in art. 19 vermeld, moeten, op gelijke wijze als in het vorige artikel is bepaald, (waar overburen zijn ter halver breedte en waar geen overburen zijn of op pleinen en grachten tot vijf Meter uit den stoep) binnen S uren, na aanzegging of om- roeping vanwege Burgemeester en Wethouders de sneeuw of het slijk doen wegruimen en zoo wel na gedane aanzegging of omroeping, als wanneer wordt weggeruimd zonder aanzegging, de sneeuw of het slijk naar zoodanige plaats ervoeren als door de politie zal worden aan gewezen. Art. 23. Het is verboden als het vriest de straat te schrobben of de glazen te wasschen, water op de straat uit te storten of te doen uit- loopen. II. Gebruik van de haven, grachten on beken in de gemeente Amersfoort. Art. 17. Het is verhollen op het ijs van de haTen, grachten of beken binnen het grondgebied der gemeente zich te bevinden. Art. 18. De Burgemeester is bevoegd, indien zijns inziens het ijs een voldoende draagkracht heeft bereikt, bij publicatie eene immer herroep bare dispensatie van voormeld artikel (of een gedeelte daarvan) voor een daarbij te bepalen tijd te verleenen. Luidens een telegram uit Kaapstad aan de »Manch. Guardian" beweert deNatalsche pers dat, aangezien alleen de uitroeiing van het Hollandsche ras een eind kan maken aan de numerieke overmacht van dit ras, na den oorlog maatregelen moeten worden je mij hadt afgewezen uit louter trots, in een booze bui. Ik durfde niet aandringen, uit vrees je tot verzet te prikkelen. Overtuigd, dal ia mij liefbadt, leek het mij onmogelijk, dat je mij altijd ongenadig zou blijven. Ik sloeg je Dauwkeurig gade, en 't weinige succes, dat an dere pretendenten hadden, bewees mij, dat ik niet misgezien had. En dus heb je mij twee lange jaren laten wachten Ik was overtuigd, dat als ik mijn aanzoek hernieuwde je mij voor de tweede maal zoudt afstooten... en dan... zou ik mij voor altijd aan de eenzaamheid bebben gewijd. Overtuigd, dat ik onder geen andere omstandigheid het „ja" aan je lippen zou ontwringen, wachtte ik geduldig, tot het oogenblik zou gekomen zijn voor die eenige gelegenheid. Je bent een vreeselijke man zei Lizzy, doch haar blik getuigde van heel ander oor- deel. Niet verschrikkelijker dan jij. Twee lange jaren heb je den moed gehad, steeds den blik af te wenden, als je mij zag. Intusschen heb je gelegenheid gehad, je har; beter te leeren kennen en ik om eenige millioenen meer te verdienen, xoodat ik de zaken aan kant kan doen en leven, waar het jou bevalt al -vas het hier te Airoio, uit dankbaarheid jegens va der Gotthard... zoo besloot Dobson, op zijn gewone half spottende, half schertsende ma nier. Maar laten we eerst onze reis naar Milaan voortzetten, sprak nu papa Castor, die hen in gehaald en de laatste woorden gehoord had. Ik bedank er voor, den geheelen zomer door te genomen om het Hollandsche element van zijn rechten te berooveu. Verscheidene Hollanders in de Kaap en in Natal, die gewapend of, enkel nadat zij van hun hoeve afwezig geweest waren, gevan gen genomen werden, zijn door de Engel- schen gefusilleerd. Dat zal de pacificatie zeker wèl in de hand werken. Vrijdag werd te Hamburg weer een 13- jarige, geheel tot den oorlog uitgeruste knaap aangehouden, die, uit Nippes bij Keulen ko mende, naar Transvaal wilde gaan om de Boeren te helpen. Dit is reeds de 23ste ïeug- dige weglooper, die sedert iet begin vau den oorlog door de Hamburger politie opgepakt en naar de ouderlijke woning teruggezonden is. Met het aantal buitenlandsche weggeloo- pene knapen, zegt de »Berl. Lok. Anzeiger", bedraagt het aantal thans zeventig. Het concert te Petersburg op 29 November heefi voor de gewonde Boeren opgebracht 2000 roebel netto. Het Hollandsch Comité beschikt nu over 76 000 roebel, zoodat het nog 24 000 roebel te kort komtmaar ook die zullen er wel komen. Het Comité hoopt, dat de Nederlandsch-Russische ambulance den 23en December uit Amsterdam naar Zuid-Afrika kan vertrekken. Van de 3031 molens tot het slijpen der diamanten te Antwerpen zijn er wegens den oorlog in Zuid-Afrika nog slechls 1460 in werking. Naar alle waarschijnlijkheid zullen in den loop van deze week echter weder 400 diamantslijpers het werk moeten neer leggen. Het aantal werklooze diamantbewerkers te Amsterdam steeg in de afgeloopen week tot 1644, een cijfer dat met schrik aan de toekomst doet denken. Deskundigen weten mee te deelen, dat al leen te Amsterdam in Januari 3000 van de 12000 diamantbewerkers broodeloos zullen zijn. Aan de Brusselscbe nGazette" komt de primeur toe van de volgende woordspeling: Vraag: Wat is het onderscheid tusschen Brussel en Ladysmith? Antwoord: Autour de Ladysmith il n'y a que de vrais Boers, tandis que autour de Brnxelles il n'y a que des faubourgs. uitgesteld tot een der vergaderingen na de eerstvolgende bijeenkomst, die bepaald is op 27 December a. s. Tot de Tweede Kamer is een adres ge richt, door een aantal landgenooten onder teekend, waarin verzocht wordt dat de Ka mer bij de behandeling der Staatsbegroo- ting er bij de Regeering met ernst op aan- dringe, dat in het jaar 1900 eenige onzer officieren en burgers in commissie naar Zwitserland worden gezonden, o. a. tot het bijwonen en in bijzonderheden nagaan van de aldaar dat jaar te houden oefeningen op meer uitgebreide schaal. Slechts op die wijze, tneenen de adressan ten, kan, als de uitkomsten van dat zelf' aanschouwen en onderzoeken bekend wor den gemaakt, het Nederlandsche volk en zijn Vertegenwoordiging zich beter een eigen oordeel vormen omtrent de bruik baarheid voor ons vaderland van het, ook door buitenlandsche deskundigen, geroemde Zwitsersclie stelselhetgeen met het oog op de toekomst hoogst wenschelijk is. De Ongevallenwet is gister door de Tweede Kamer aangenomen met 79 tegen 14 stem men. Tegen stemden de heeren Van Kerkwijk, De Visser, Van den Berch van Heemstede, Lohman, Schimmelpenninck, Bastert, Mackay, Van Karnebeek, Vermeulen, Van den Heu vel, Mutsaers, Van Dedem, Van Bylandt (Apel doorn) en Everts. Bij de »Ned. Zuid-Afrikaansche Ver- ceniging" is tot heden f 771.310.44#1/2 in gekomen bij het Ned. »Roode Kruis" f141032185. Dinsdag was het vijftig jaar geleden, dat luitenant-generaal Van der Meyden be noemd werd tot ridder der Militaire Wil lemsorde. De benoeming van een Griflier der Eerste Kamer is, wegens gebrek aan sollicitanten, I In de behoefte aao zilveren pasmunt wordt I op regelmatige wijze voorzien. Eenige we- I ken geleden is wederom voor een bedrag I van f50 000 aan 25 cents-stukken en van f 110 000 aan 10 cents-stukken aangemunt. Steeds wordt gezorgd, dat bij de Betaal- meesters een voorraad pasmunt voorhanden 1 is en deze ambtenaren zijn verplicht, aan aanvragen van het publiek naar die munt soort, zooveel mogelijk te voldoen. Met de stempels, bestemd voor de aan munting van standpenningen ter herinne ring aan het jaar, waarin H. M. de Koningin de regeering heeft aanvaard, is in zooverre brengen met sentimenteele wandelingetjes, als „f&cheux troisième". Zeker, zeker, papa antwoordden beide jongelui tegelijk, glimlachend en gelukkig. Zeg, zoo wendde Lizzy zich plotseling met een heel ernstig gezicht tot haar verloofde, weet je wel, dat er, goed gemeten, eigenlijk nog drieduizend voet aan de tien ontbreken Ik heb het in mijn Baedeker nagezienGesche nen en de tunnel zijn drieduizend voet boven den zeespiegel. O, dat geldt nu niet meer, antwoordde la chend Dobsonde zaak is nu eenmaal beklon ken, en er is geen terugkrabbelen meer mogelijk De Amerikaansche kolonie te Rome, waar de jongelui een paar weken later met Castor ver- Bchenen, stond geheel versteld over dezeD afloop van een „ongelukkige liefde" waarmee de groote wereld van New-York zich zóo lang had be ziggehouden. EEN SPAANSCHE VROUW. (Uit cle biographie van Sherlock Holmes). „Zie zoo, dat zaakje is weer afgedaan, Wat son", zei Holmes tegen me, terwijl we in de tram sprongen om naar ons hotel terug te keeren. „Als alle gevalletjes zóo eenvoudig wa ren, deden de detectives maar beter, in de theologie te gaan studeeren om de menschheid te verbeteren, dan hun vernuft te gebruiken om dergelijke onnoozele misdadigers 't leven onaangenaam te maken. A propos, ga jo van avond mee naar Van der Street? Ik wou hem een bezoek brengen. Hij is een van de rijkste en machtigste dollarkoningen en zeer intelligent. De vorige keer toen ik te New-York was, maakte ik kennis met hem. 't Zal me zeer aange naam zijn, je te introduceeren", voegde bij er aan toe. Ik was zelf ook zeer benieuwd, kennis tema ken met een „dollarkoning" en nam dus zijn voorstel gaarne aan. We waren nu in de Broadway gekomen, met zijn talryke monumentale huizen, winkels, con certgebouwen theaters en hotels: een vroolijke drukte heerschte er equipages, trams, omnibus sen, cabs rolden af en aangroepjes dames en heeren te paard passeerden overal; waar een plekje open bleef, snorden de rijwielen voorbij. Op de trottoirs was een gezellige volte van wandelaars, vrienden, die elkaar begroetten, da mes met een opgewekt gelaat aan 't winkelen of dames van hun kennis aansprekend. Boven al het gegons van menschenstemmen, en het geratel van wielen uit, tusschen het ge- klinklank van de trambellen, het getoeter van fietshoorn8 door, weerklonk zoo hier en daar het geroep van courantenjongens„LaatBte nieuws van Cuba", „Wreedheden op 't onder drukte eiland", „Arm Cuba 1" en om de jon gens ontstond dan gedrang en de bulletins en couranten gingen dan snel van de hand. „Wat denk je van Cuba, Holmes?" vroeg ik. Holmes antwoordde met een lachje. Wordt vervolgd).

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 1