Stadsnieuws. Ingezonden. teleurstelling ondervonden, dat do vervaar diging veel meer tijd heeft gevorderd dan aanvankelijk werd verwacht. De stempels voor de guldens zullen omstreeks half December worden aigeleverddie voor de rijksdaalders, de halve guldens en het goud telkens zes weken later. De nieuwe stand penningen zullen niettemin met het jaartal '1808 worden aangemunt. Omtrent den stand van het werk der her ziening van de belastbare opbrengst der ge bouwde eigendommen, wordt medegedeeld, dat van de 959 000 perceelen, die geschat moeten /orden, op 1 November j.l. 577 690 waren geschat, en dat het schattingswerk vermoedelijk in 1900 zal atloopen, In het Regeeringsantwoord betreffende de Wet op de middelen wordt medegedeeld, dat volgens de tot 1 October executoir ver klaarde kohieren de aanslag in de Perso- npele belasting heelt plaats gehad voor 82 774 rijwielen, waarvoor in hoofdsom 1'112 970,50 verschuldigd was. Het houden van loterijen zonder vergun ning is zoowel aan vreemdelingen als aan Nederlanders verboden bij de Wet van 27 Juli 1814, doch aan deze verbodsbepaling ontbreekt de penale sanctie sedert de invoe ring van het nieuwe Wetboek van Strafrecht. Bij de regeling der loterijen, die bij het Departement, van Justitie in bewerking is, zal daarin worden voorzien. Het eerste slachtoffer in dit seizoen, maar zeker niet het laatste, heeft het ijs reeds gevorderd. De dertienjarige B., te Duiven, begaf zich, voor zijn moeder die in zijn nabijheid was het kon beletten, op een dicht gevroren diepe sloot, bekend onder den naam van de Breede graaf. Middenopgekomen, zakte hij eensklaps door den verraderlijken bodem en verdween voor de oogen zijner radelooze moeder en van enkele anderen in de diepte. Onmiddellijk toegeschoten hulp vermocht nog niet, het lijk van den armen knaap te vinden. Onlangs is door de »Tijd" geklaagd over de samenstelling der examen-cornmissiën in het Zuiden. Thans wordt door den heer J. J. Beliën, onderwijzer aan de Katholieke kweekschool te Oirschot, in het «Centrum" uiteengezet, dat die klacht niet zonder over drijving is. Mij schrijft: De openbare school wordt door 113 500, de bijzon dere door 74 000 leerlingen bezocht; daartegen over 18 examinatoren tegen S uit het bijzon der onderwijs. Cijfers spreken, dat is in 't al gemeen waar maar in dit geval zeggen cijfers maar de halve waarheid en geven ze, zooals we ze daar voor ons zien, een zeer scheeve voor stelling. Vooreerst: Eerw. Zusters zullen er wel niet te vinden zijn, die in een exaraen-commissiezit- ting willen nemen. En hoeveel percent vun de leerlingen, die de Katholieke bijzondere school bezoeken, gaan wel op Zusterscholen Mij dunkt, hier in Brabant en Limburg wel 70 a 80 pC't. De Katholieke bijzondere scholen voor jongens worden, op enkele uitzonderingen na, bediend door Eerw. Fraters van Tilburg of Maastricht. Aangenomen nu, dut er onder het Fratersperso- neel mannen in overvloed te vinden waren, die geschikt zouden zijn om te examieeren; genoeg in aantal om het Kath. bijz. onderwijs naar evenredigheid van de schoolbevolking in de examen-commissiën te vertegenwoordigen, zou het dan nog wel aangaan, twee, drie, vier, of meer fraters van eenzelfde Congregatie zitting te doen nemen? Aangenomen nu lu Zusters willen geen zitting nemen 2° Fraters kunnen er billijkerwijze niet meer dan éen van eenzelfde congregatie in een com missie benoemd worden dan blijft er nog over een keuze te doen uit het leekenpersoncel bij bet Katholiek bijzonder onderwijs, dat in 't bisdom Den Bosch althans zeker en in dat I van Roermond en Breda, voor zoover mij be- J kend. eveneens, zeer klein in getal is een zeer beperkte keuze dus. Dit in aanmerking ge nomen, wordt de verhouding al heel wat min der scheef, dan ze zoo bij oppervlakkige beschou wing lijkt. En wat verder m. i. ook vooral niet uit liet oog verl jpn mag worden, is, dat de examina toren uit pet openbaar onderwijs benoemd, hier in 't Zuiden beschouwd kunnen worden als voor een deel de katholieke bijzondere kweek en normaalscholen te vertegenwoordigen. Boven de Maas moge dit paradoxaal klinken; tóch is liet zoo. Van die examinatoren nl. zijn een zeer groot ^gedeelte, mogelijk wel 80 of meer percent, als onderwijzer verbonden aan katholieke kweek en normaalscholen der eerw. Zusters. In die qualiteit vertegenwoordigen die heeren m. i. dus wel degelijk het katholiek bijzonder onderwijs. Zóo beschouwd, en zoo dient men de zaak in i riuaestie toch te beschouwen, omdat rechtvaar digheid en billijkheid eischen tot de werkelijk heid te gaan, verschijnen de bovenaangehaalde cijfers in een heel ander licht en is de toestand voor het bijzonder onderwijs, voor zoover be treft de samenstelling der examencommissiën in het Zuiden, lang niet zoo donker als hij wordt afgeschilderd. Muntbiljetten van f 10 op rameh-papier zijn thans aangemaakt tot een bedrag van vijf en een half milJioen. kin een klein dorp in Friesland werd be sloten een Bidstond te houd en voor de Trans- I vaalsche Boeren en na afloop te hunnen j bate te collecteeren. i Een 10-jarige jongen, wiens ouders arm zijn, hoorde ervan en hij besloot óok een penningske bij tp dragen tot leniging van het lot ucr voor vrijheid en recht strijdende Transvalere. Zijn ouders konden hem geen centen geven, doch hij wist raad. Na schooltijd ging hij al waren de dagen nog zoo kort bij buren en vrienden been deren vragen en met een zak vol ging hij naar een koopman, waar hij voor zijn ver zameling 5 centen beurde. De collecte kwam en de jongen offerde blijmoedig den stuiver Het geval werd verteld en kwam ook ter oore van een vermogend ingezetene van Amsterdam. Dezer dagen vervoegde zich iemand bij de oudere van den knaap met een bankbiljet van f25. Van een vermogend Amsterdammer had hij deze som ontvangen om haar ter hand te stellen aan de oudere van den knaap. Het is te begrijpen, dat er blijdschap heerschte in de ouderlijke woning. Een Hollandsch ingezetene van Pretoria is naar uit Nijmegen gemeld wordt met zijn gezin naar Nederland teruggekeerd, aan gezien hij zelfs geeu politiediensten aldaar durfde vervullen. Tengevolge daarvan heeft hij het hem toe- behoorend huis te dier plaatse moeten prijs geven. Een echte uitlander. De heeren Dufcur en Van Egmond, inge nieurs bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats Spoorwegen, zullen zich naar Engeland begeven met een opdracht van hunne directie om bij enkele groote spoor weg-maatschappijen aldaar in studie te nemen de seinen, welke aan het treinpersoneel worden gegeven bij mist. Moge het resul taat van deze zending zijn, de spoedige toe passing op de Nederlandsche spoorwegen van maatregelen, waardoor spoorweg-ongelukken, zooals onlangs bij Capelle, zullen voorkoraen worden. De Arrondissements-rechtbank te Maas tricht heeft den Burgemeester van Mesch, beschuldigd van knevelarij door gelden van marktreizigers te heffen, die niet bij veror dening waren voorgeschreven en waar voor kleeding van den Gemeente-veldwachter werd aangeschaft, van rechtsvervolging ontslagen. In een onzer strafgevangenissen is, als verdacht van meineed, een huishoudster ge detineerd. Haar meester wil het meisje huwen. De stukken van den Burgelijken stand zijn volkomen in orde. Daar de jus titie natuurlijk volkomen bevoegd is, een gedetineerde van alle aanraking met de buitenwereld te onthouden, kon zij ook hier van haar recht gebruik maken. Mijnheer evenwel zond thans aan zijn huishoudster het stuk ter teekening, waai in zij verklaart, in ondertrouw te willen opgenomen worden. Men zou denken, dat daartegen geen bezwaar kan bestaan; volgens de wet toch zijn van het huwelijk alleen uitgesloten krankzinnigen en sommige onder eurateele gestelden. Hier echter oordeelde men anders. De Directeur der gevangenis gaf het stuk niet ter teeke ning, doch begaf zich naar het parket. En van ondertrouw is nog niets gekomen. Het geval is dubbel interessant, omdat de heer door zijn geboorte tot de hoogste klasse behoort. Een nieuwe Vereeniging is in «ie maak, nl. een van houders van tenten, draaimolens, hippodromes, gebak- en ververschingskramen, galanterie-, suiker- en koekkramen, in het algemeen van alle belanghebbenden bij de kermissen. Men wil trachten deze vereeni ging in een te Amsterdam te houden ver gadering tot stand te brengen. (Tijd.) Ds. S. Lulofs, Doopsgezind predikant te Deventer, hoopt aanstaanden Zondag vóór te gaan bij de godsdienstoefening in de Re- monstrantsche kerk, hier. Omtrent jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck schrijft de Roomsch Katholieke «Resi dentie-bode": Wij verliezen in den heer Van Asch van Wijck een Raadslid, dat slechts door weinigen werd geëvenaard, laat staan overtroffen. Moge men hem praatlust hebben verweten, zijn onvermoeide ijver, zijn werkkracht en zijn even doortastend als gematigd optreden, brachten veel tot stand en deden hern in aanzien zijn bij vriend en tegenstander." De radicale «llaagsche Ct." zegt van hem: «Niettegenstaande wij vaak rnet hem van meening verschilden, doet ons zijn vertrek leed. Want de heer Van Asch van Wijck was een Raadslid, die zich met zeer te wanr- deeren ijver en belangstelling van alle zaken op de hoogte stelde en wien zelden iets ontging." De vrij-aritirevolutionnaire «Hollander" meent «Wjj verstaan het, dat de ingezetenen van Amersfoort bij de Regeering hebben aange- I drongen om, nu de heer Sohiminelpenniiiek door zijn verkiezing als lid van Ged. Stalen van Utrecht ontslag moest nemen, hun Oud- burgervader weder aan het hoofd van hun gemeente te verkrijgen. Voor Den Haag is evenwel die benoeming minder aangenaam. In den korten tijd toch, dien de heer Van Aseli van Wijck in de Residentiestad woonde, heeft de anti-revolutionnaire partij aldaar in den heer Van Asch van Wijck een uitne mend geestverwant gehad, die op liet gebied van de verkiezingen en van het schoolwezen groote diensten heelt verricht. «Nederland en Oranje 111" (stüdgeileelte) verliest in hem een uitmuntend Voorzitter, onder wiens lei ding het district voortreffelijk werd georga- seerd. De jeugdige vereeniging, de «Elout van Soeterweude-scliool", zal in hem haar ij ve- rigen Penningmeester verliezen. «Doch wat bovenal van beieekenis is uok omdat dit speciaal het algemeen belang van Den Haag betreft door zijn vertrek naar Amersfoort zal de beer Van Asch van Wijck in den Raad een vacature doen ont staan, die waarlijk niet gemakkelijk zal te vervullen zijn." De aandacht zij gevestigd op de herinne ring door den heer Commissaris van Politie, aan het hoofd van dit nummer, aan de be palingen omtrent sneeuw, ijs en gladheid der straten, benevens aan de verbodsbepaling om zich te begeven op liet ijs in de stads grachten. Bij Kon. besluit van 13 December is onze stadgenoot luitenant-kolonel J. Doornbos, van den staf der infanterie, Directeur der Cadet tenschool, met ingang van 1 Januari a. s. op zijn aauvrage, op pensioen gesteld. Tot zijn opvolger is benoemd majoor jhr. C. K. van der Wijck, van het 2e regiment infanterie. Onze stadgenoot de heerj. Knoppers, can- didaat-notaris, is door den lieer Kantonrechter aangewezen als plaatsvervangend-grilïier bij het Kantongerecht, hier. Dr. H. A. C. van Uriel, Gemeente-genees heer hier, is door Burgemeester en Wet houders aangewezen als ambtenaar, belast met de doodschouw voor 1900. Tot schatters der huurwaarde van loka liteiten, waar sterkedrank in het klein wordt verkocht, zijn benoemd voor liet jaar '1900 de heeren J. KerkhoIT en J. A. Hoksbergen tot hersehatler is benoemd de heer C. Jansen. De uitdeeling van warme spijzen aan be- hoeftigen zal aanstaanden Maandag weder aanvangen en te gelijk daarmee zullen de verstrekkingen van «Kindervoeding" een aanvang nemen. Beide bevelen we ten zeerste bij lezeressen en lezers aan. Wie vooral de kinderen eens gadeslaat, die rillend van koude zich schoolwaurts be geven, en door die koude onontvankelijk zijn voor het onderwijs, zal zich stellig baasten, zijn inteekenbiljet voor «Kindervoeding" spoedig ingevuld terug te zenden. Bij Kon. besluit is benoemd tot kapitein bij het 5e regiment infanterie de Ie luitenant D. M. E. de Ridder, van het regiment Gre nadiers en Jagers. Mevrouw A. H. van Gent-Kesler, te Am sterdam, deelt namens de commissie aan de vele meisjes in Nederland, die handwerken bijeenbrachten voor een verloting en ten toonstelling ten voordeele van Transvaal, mede, dat de tentoonstelling zal geopend worden Maandag a. s. 's avonds om 8 uur, in Parkzicht (hoek Hobbemastraat) te Am sterdam. Ter gelegenheid van deze opening heb ben de leerlingen van den Taal- en hand- werkcursus een soiree georganiseerd, met welwillende medewerking van mevr. Rov- aards-Spoor, inej. A. Vlieger, tnej. 1). Goud smit, mej. Ch, Jaspers en anderen. Blijkens advertentie in dit nummer zal de commandant van hei «Leger des Heils" in Nederland, de heer Booth Ciibborn, aan staanden Zondagavond een oefening houden in het lokaal aan de Krommestraat, hier. Ten behoeve van het «Roode Kruis" in Zuid-Ai'rika ontvingen we van de dames Boekelman een bedrag van (22.04, in hun magazijn «Transvaal" bijeengebracht voor de in dezen onmenschelijken krijg gewonde stamverwanten in de Roeren-republieken. De «Nieuwe Muziekhandel" te Amsterdam vraagt ons, de aandacht te vestigen op het concert door de heeren Ore Matin en Wol- tere, aanstaanden Maondagavond in Amicitia hier te geven onder de auspiciën van de «Garanten-vereeniging." We kunnen dat wel niet beter doen dan de woorden te herhalen van Daniël de Lange over dit trio: «De namen der uitvoerenden zijn voldoende om aan het publiek de ze kerheid te geven, dat men in hun concer ten een werkelijk schoone uiting van Kunst te genieten zal krijgen. In het stukje over het stenographisch stel- sel-Groote in ons vorig nummer schreven we o. a.«als we daarbij nagaan, dat in het 8e jaar van zijn bestaan in hot geheel 188 per sonen het diploma van vertrouwdheid met een ander in ons land veel verbreid stelsel erlangden, dan blijkt", enz. Daaruit leze men toch vooral niet, dat in acht jaar tijds slechts 188 personen hot di ploma verwierven. Dat staat er ook niet, maar bedoeld is, dat niettegenstaande het groot aantal beoefenaars van dat stelsel en het groot aantal onderwijzers, in zevenjaren gevormd, in het achtste jaar slechts 188 per sonen het diploma verwierven, d. i. 16 per maand, terwijl in éen maand 39 personen het diploma-Groote erlangden. In den nacht van 16 op 17 December zal een maansverduistering plaatsgrijpen, die vooral hierdoor van belang is, omdat tijdens de grootste verduisteringen volgens bereke- kening van de maanschijf altoos een smal gedeelte aan den Zuidelijken rand onbedekt blijft. Nu vertoont zich bij maansverduiste ringen de aardschaduw gewoonlijk merkbaar grooter dan hij volgens de berekening zou zijnhet is daarom niet onmogelijk, dat de maansverduistering, waarvan hier sprake is, een totale zal wórden. De verduistering be gint 's nachts te 12 uur 43.7 minutende gemiddelde verduistering heeft plaats te 2 uur 25.7 minuten en het einde te 4 uur 7.6 minuten, middel-Europeescbe tijd. De aardschaduw, valt aan den Noordelijken rand op den maanschijf en verlaaat deze aan den West-noord-westelijken kant. In schijn is het de aardschaduw, die over de maan heentrekt in werkelijkheid trekt zoowel de maan als de aardschaduw aan den hemel van rechts naar links voort. De beweging der maan is echter sneller en zóo achterhaalt de maan do schaduw en duikt aan diens rechterzijke in hem in. De verduistering in den nacht van lli op 17 December zal buiten Europa ook zichtbaar zijn op> den Indischen Oceaan, in Afrika, op den Atlantischcn Oceaan en in Amerika. Het qpnemon van Ingezonden stukken brouwt niet altijd mede, dut dc Redactie onvoorwaardelijk instemt met hun inhoud. Kopij van geplaatsto of ongeplaatste stukken wordt nimmer teruggegeven. Collecte voor do armen der Ned. Her vormde Gemeente. Maandag 18 Deo. 1899. Toen wij onlangs een Bedestond hielden in de St. Joris-kerk en ik op mij genomen had om te spreken over «hot recht der Zuid Alrikaansche-Republieken", eindigde ik mijne toespraak met de beantwoording (Lr vraag «waartoe wij Nederlanders geen recht hebben, en waartoe wij wel recht hebben" l Ik zeide toen o. a. «we hebben wel hel recht om eens Ilink in den buidel te tasten, en op ruime wijze blijken te geven aan onze sympathie". En van dat recht is dien avond goed g.- bruik gemaakt. Mag ik nu in deze courant eens zeggen «waartoe we geen recht hebben" Welnu, we hebben geen recht om, als Maandag do Diakenen hun eerste wintereollecte houden langs de huizen (en natuurlijk ook later hun tweede) te zeggen «dat kan van het jaar wel wat minderwe hebben al zooveel gedaan voor Transvaal". Daartoe hebt gij en heb ik bet recht niet. Wie moeten dit jaar in Holland wat gel delijk nadeel lijdenDe meergegoeden, de gezeten burgers, en niet de armen. Moet gij, voor uwe giften aan do Transvaal, op de eene of op de andere wijze wat bezuinigen dat moet gij weten. Daar heb ik niets over te zeggen. Maar wel mag ik zeggen «dat het niet bezuinigd mag worden, op de ouden, op de weduwen en op de ongelukkiger) van Amersfoort". Op het gebied der militie is het remplagantenstelsel afgeschaft. Gelukkig I Maar het mag nog veel minder gehuldigd worden op het gebied der philantropie. Mocht het dus Maandag blijken, dat niet alleen de oude. maar ook de nieuwe inwoners van de stad, een hart hebben voor de Amers- foortsche armen. GRASW1NCKEL. Amersfoort, 14 Dec. 1899. RECLAMES van 15 regels f i.25 elke regel meer f 0.25. 1)E VREUGDE EENS HUISVADERS. Van onzen correspondentOnze verslaggever, zijn rondreis door Nederland voortzettende, waarvan wij voor ecnigo dagen het begin ver meld hebben, was eindelijk te Alkmaar aange land. Men staat verstomd als men in jaren die kleine plaatsjes in Nederland niet bezocht heeft, over de eigenaardigheid van elk hunner op 't gebied van handel. Wij hadden van den hoer A. de la Grange, zeilmaker te Alkmaar, een schrijven ontvangen als volgt luidende: „Reeds verscheidene maanden was ik lijdende geweest aan maagzwaarto en alleB wat ik er voor gebruikte mocht niet baten. Toen mij toeval liger wijze een boekje onder de cogen kwam handelende over de Pink Pillen van Dr. Williams. Ik probeerde ze ook eens en zij hebben wonderen verricht. Ik blijf U steeds dankbaar; na 'tge bruik van de tweede doos gevoelde ik mij vol komen wel, want 't eten en slapen bekwam mij

Amersfoortsche Courant | 1899 | | pagina 2